Katalog map i przewodników turystycznych

Takich widoków podczas podroży oby było jeszcze więcej!

Spis map i przewodników turystycznych

Po latach pisania ilość dostępnych na blogu przewodników i map stała się tak duża, że coraz trudniej się w nim poruszać. Z tego powodu coraz częściej dostaję zapytania: jak znaleźć to? czy jest na blogu to? gdzie znajdę to? … Nadszedł więc czas na wprowadzenie odpowiednich ułatwień, pozwalających szybko odnaleźć potrzebne treści.

Jak szukać przewodników na blogu?

Proponuję prosty i szybki mechanizm. Blog wyposażony jest we własną wyszukiwarkę. Na górnym pasku menu po prawej stronie znajduje się ikona lupki.

Ikona wyszukiwarki w menu strony

Wyszukiwanie rozpoczynamy klikając na lupkę. Wtedy otworzy się ramka, w którą wpisujemy to co nas interesuje. Szukasz przewodnika po Maderze? Wpisz: madera i rozpocznij szukanie.

Ramka do wpisywania wyszukiwanej frazy

W wynikach wyszukiwania znajdziesz wszystkie wpisy, które w jakiś sposób są powiązane w wyszukiwanym przez ciebie tematem. Bardzo często tworząc kolejne treści i chcąc przypomnieć sobie inne artykuły, do których czasem się odnoszę, sam korzystam z tej wyszukiwarki. Wiem więc, że działa naprawdę dobrze i warto z niej korzystać.

Treści powiązane i uzupełniające

We wpisach na blogu staram się podawać linki do powiązanych treści, ale nie wszystko mogę podłączyć, bo artykuł przestałby być czytelny. Jest jednak dostępny inny mechanizm, w który wyposażony jest każdy wpis. Zwróć uwagę na początek każdego wpisu. Na samej górze nad głównym tytułem wpisu znajdują się kolorowe pola. Są to kategorie, do których należy dany wpis. Te kolorowe prostokąty są aktywne i można na nie klikać !!!

Wygodne skróty do treści powiązanych z aktualnie czytanym wpisem

Stosuję prosty i czytelny geograficzny oraz polityczny podział na kategorie. Jeżeli trafiłeś na bloga przez wyszukiwarkę i czytasz artykuł na interesujący cię temat, to na górze wpisu zawsze masz dostępne kategorie, do których ten wpis należy.
Pozostańmy przy przykładzie Madery: jeżeli trafiłeś na blog np. bezpośrednio do artykułu o lewadach na Maderze, a interesuje cię więcej informacji o wyspie, to wystarczy kliknąć znajdujący się na samej górze wpisu prostokącik z napisem Madera. Wyświetli ci się lista wszystkich wpisów związanych z Maderą. Proste i intuicyjne!

Tematyczny spis treści bloga

Z ogromną przyjemnością zauważyłem, że powstała spora już grupa osób, które przeglądają mojego bloga w poszukiwaniu ciekawych przewodników i jadą tam, gdzie przewodnik wyda im się najbardziej interesujący. Dzieje się więc odwrotnie niż pierwotnie zakładałem. Zakładałem bowiem, że czytelniczy najpierw mają wybrany kierunek podróży i trafiają do mnie dopiero podczas przeszukiwania internetu. Obecnie widzę, że sporo osób wchodzi na bloga, czyta przewodniki i dopiero na tej podstawie wybiera kierunek podróży lub wręcz czeka, aż pojawi się nowy przewodnik i jeżeli propozycja się spodoba, to planuje podroż i zwiedzanie.
Chciałbym ułatwić wam poszukiwania i przygotowałem ułożony alfabetyczni tematyczny spis treści bloga z podziałem na państwa, miasta, regiony geograficzne i wyspy. Ten spis ogromnie ułatwia przeglądanie treści i szybkie poruszanie się po blogu, a w zestawieniu z mechanizmami, które opisałem powyżej, powinien zdecydowanie poprawić komfort przeglądania zawartości bloga.

Państwa – alfabetycznie

Pod linkami do państw zebrałem wszystkie wpisy, które dotyczą danego państwa. Klikając więc na nazwę państwa otrzymasz zestawienie wszystkich wpisów z wiązanych z wybranym państwem. Niektóre państwa mają kilka różnych przewodników obejmujących różne jego obszary (np. Włochy, Hiszpania, Portugalia). Jeżeli szukasz inspiracji związanej z danym krajem, to możesz znaleźć ją przeglądając tak wygenerowany spis atrakcji i przewodników.

Bułgaria
Chorwacja
Cypr
Czarnogóra
Egipt
Francja
Hiszpania
Islandia
Malta
Polska
Portugalia
Turcja
Włochy

Wyspy – alfabetycznie

W tej części znajdziesz głównie linki do kompletnych przewodników opisujących całe wyspy. Są to obszerne i sprawdzone przewodniki zawierające gotowe plany i trasy zwiedzania. W każdym z nich znajdziesz odnośniki do dodatkowych treści uzupełniających i potężna dawkę konkretnych danych.

Cypr (Cypr)
Gozo – przewodnik po wyspie (Malta)
Ibiza – przewodnik po wyspie (Hiszpania)
Islandia – przewodnik po wyspie (Islandia)
Madera – przewodnik po wyspie (Portugalia)
Majorka – przewodnik po wyspie (Hiszpania)
Malta – przewodnik po wyspie (Malta)
Sardynia (Włochy)
Sycylia – przewodnik po wyspie (Włochy)
Teneryfa – przewodnik po wyspie (Hiszpania)

Regiony geograficzne – alfabetycznie

Cześć z opisywanych przeze mnie regionów doczekała się spójnych planów podróży i kompletnych przewodników po regionie, ale nie wszystkie. Cześć przewodników po regionach jest w trakcie tworzenia i w miarę powstawania linki do niech będą tutaj udostępniane. Regiony z gotowymi przewodnikami są odpowiednio wyróżnione. Jeżeli nie ma jeszcze gotowego głównego przewodnika regionu, to po kliknięciu na nazwę regionu otrzymasz zestawienie wpisów związanych z danym regionem. Są to zwykle mniejsze przewodniki cząstkowe po atrakcjach, miasteczkach i miejscowościach położonych w wybranym regionie.

Algarve (Portugalia)
Andaluzja (Hiszpania)
Apulia – przewodnik po regionie (Włochy)
Baleary (Hiszpania)
Basilicata (Włochy)
Bieszczady (Polska)
Dolny Śląsk (Polska)
Góry Stołowe (Polska)
Góry Świętokrzyskie (Polska)
Kampania (Włochy)
Katalonia (Hiszpania)
Lombardia (Włochy)
Puszcza Bukowa (Polska)
Puglia – przewodnik po regionie (Włochy)
Sycylia – przewodnik po regionie (Włochy)
Toskania – przewodnik po regionie (Włochy)
Wenecja Euganejska (Włochy)
Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania)

Miasta i miejscowości – przewodniki alfabetycznie

W tej części zebrałem gotowe już przewodniki po miastach, miasteczkach i mniejszych miejscowościach. Oczywiście znajdziesz w nich gotowe mapy, plany zwiedzania i szczegółowe opisy atrakcji. Mnóstwo pożytecznych i logicznie ułożonych informacji!

Akureyri (Islandia)
Albelobello (Włochy)
Banyalbufar (Hiszpania)
Barcelona (Hiszpania)
Bari (Włochy)
Barletta (Włochy)
Bergamo (Włochy)
Cefalu (Włochy)
Enna (Włochy)
Estellencs (Hiszpania)
Florencja (Włochy)
Fornalutx (Hiszpania)
Funchal (Portugalia)
Gallipoli (Włochy)
La Orotava (Hiszpania)
Lecce (Włochy)
Leuca (Włochy)
Lizbona (Portugalia)
Locorotondo (Włochy)
Los Gigantes (Hiszpania)
Madryt (Hiszpania)
Malaga (Hiszpania)
Masca (Hiszpania)
Matera (Włochy)
Monopoli (Włochy)
Monsanto (Portugalia)
Monte Sant’Angelo (Włochy)
Neapol (Włochy)
Noto (Włochy)
Obidos (Portugalia)
Ostuni (Włochy)
Otranto (Włochy)
Palermo (Włochy)
Palma de Mallorca (Hiszpania)
Paryż (Francja)
Peschici (Włochy)
Piodao (Portugalia)
Polignano a Mare (Włochy)
Reykjavik (Islandia)
Ronda (Hiszpania)
Rzym (Włochy)
Sanok (Polska)
Santa Cesarea Terme (Włochy)
Sant’Andrea (Włochy)
Solina (Polska)
Soller (Hiszpania)
Szczecin i okolice (Polska)
Świnoujście (Polska)
Taormina (Włochy)
Tomar (Portugalia)
Valldemossa (Hiszpania)
Vieste (Włochy)
Wenecja (Włochy)

Obiekty z listy UNESCO

Wpisy zawierające opisy obiektów znajdujących na liście światowego dziedzictwa UNESCO zgrupowałem w osobnej kategorii – [klik]

Chronologiczny spis treści

Zestawienie wszystkich wpisów na blogu w kolejności ich powstawania znajdziesz na stronie: chronologiczny spis treści bloga – [klik]