Sycylia: największe atrakcje (mapa, plan zwiedzania, zabytki, ciekawostki)

Tydzień na Sycylii

Sycylia to duża wyspa. Gdyby wsiąść do samochodu w Palermo i objechać ją dookoła, to wracając z powrotem do Palermo licznik pokaże nam zdecydowanie ponad 1000 km. Sporo. A gdzie zwiedzanie? Wyspa jest wręcz najeżona atrakcjami!
Siadając do tego planu długo zastanawiałem się jak go ugryźć. Ostatecznie postanowiłem trzymać się realiów w jakich zamknąć musi się większość przyjeżdżających tutaj turystów: TYDZIEŃ! Dokładnie tyle trwa bowiem pobyt na Sycylii dla większości turystów.

W jaki sposób najwygodniej zwiedzać Sycylię?

Oczywiście najwygodniej zwiedza się samochodem. Tracisz najmniej czasu na przejazdy, więc pozostaje ci go więcej na zwiedzanie i plażowanie. Zdecydowanie polecam tę formę poruszania po wyspie.
Oczywiście do tej formy zwiedzania potrzebny ci będzie samochód, który możesz wynająć na wyspie. Szczegóły wynajmu samochodu na Sycylii wraz z analizą kosztów wynajmu i poradami jak wybrać najlepszą ofertę znajdziesz w osobnym wpisie: Sycylia: Palermo, Katania, Trapani – wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu? Jak wypożyczyć auto na Sycylii?

Sycylia – plan zwiedzania samochodem, mapa, atrakcje

Poniżej przedstawiam plan zwiedzania Sycylii samochodem, który można zrealizować w tydzień (lub lepiej dłużej, o ile będziesz na Sycylii więcej niż 7 dni i masz czas by w niektórych miejscach zatrzymać się na dłużej). Plan jest ułożony tak, że możesz go elastycznie modyfikować na miarę swoich potrzeb i zainteresowań. Ilość atrakcji na trasie przejazdu jest tak duża, że w praktyce nie wyobrażam sobie by udało Ci się odwiedzić je wszystkie. Trasa ułożona jest jednak tak, że modyfikacja planu w większości wypadków polega po prostu na pomięciu atrakcji, która akurat cię nie interesuje i nie wymaga to przebudowy całego planu. Twój własny plan może więc wyglądać zupełnie inaczej, mimo że będzie opierał się o tą samą trasę zwiedzania. Co więcej, możesz go modyfikować nawet w trakcie trwania podróży. Myślę, że jest to wygodna i najbardziej sensowna forma.
Trasa jako całość jest wymagająca. Każdego dnia jest co robić od rana do wieczora. Zaplanuj, że zwiedzanie zajmie od 10 – 12 godzin dziennie. Nie ma za to wielu długich i nużących przejazdów. W zasadzie co chwilę jest jakiś przystanek i krótkie lub nieco dłuższe zwiedzanie atrakcji. Kierowca i pasażerowie mają czas żeby rozprostować nogi. Najdłuższy jednolity przejazd pomiędzy Taorminą i Cefalu znajduje się w końcówce wyjazdu.
Tak czy inaczej zamknięcie tego programu zwiedzania w 7 dniowe ramy czasowe to spory wyczyn. Zdecydowanie lepiej byłoby go rozłożyć na 10, a najlepiej na 14 dni. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, to tak zrób. Dołóż dodatkowe noclegi w miejscach, które uznasz za najbardziej interesujące dla siebie.

Sycylia – mapa

Mapa przedstawia trasę zwiedzania Sycylii z zaznaczonymi kluczowymi punktami planu. Każdy punkt ma swój unikalny numer oraz dodatkowy opis zawierający ważne, ułatwiające zwiedzanie dane (w tym szczegółowe dane GPS do nawigacji). Numery atrakcji znajdziesz również w spisie treści oraz w tytułach nagłówków. Dzięki temu będzie ci łatwo poruszać się po całym wpisie i bez problemu dotrzesz do interesującego cię fragmentu.

Sycylia mapa największych atrakcji. 1. Palermo 2. Katedra w Monreale 3. Scopello 4. Erice 5. Castellammare del Golfo 6. Schody Turków 7. Agrigento 8. Enna 9. Morgantina 10. Caltagirone 11. Ragusa 12. Noto 13. Marzamemi 14. Syrakuzy 15. Etna 16. Castelmola 17. Taormina 18. Wąwóz Alcantara 19. Savoca 20. Cefalu
Sycylia – mapa największych atrakcji:
1. Palermo
2. Katedra w Monreale
3. Scopello
4. Erice
5. Castellammare del Golfo
6. Schody Turków
7. Agrigento
8. Enna
9. Morgantina
10. Caltagirone
11. Ragusa
12. Noto
13. Marzamemi
14. Syrakuzy
15. Etna
16. Castelmola
17. Taormina
18. Wąwóz Alcantara
19. Savoca
20. Cefalu

Korzystaj z danych GPS!

Udostępnione przeze mnie przy atrakcjach dane GPS mogą znacząco ułatwić ci życie! Korzystanie z nich jest banalnie proste. Obok współrzędnych znajduje się odnośnik. Wystarczy go kliknąć palcem, a nawigacja uruchomi się automatycznie i wyznaczy trasę do celu z punktu, w którym aktualnie się znajdujesz. Nie zapomnij tylko przełączyć nawigacji w odpowiedni tryb: jazda autem, albo tryb pieszy.
Gwarantuję, że raz spróbujesz i polubisz tę prostą ale jakże przyjemną pomoc!

Sycylia – szczegółowy plan zwiedzania i wycieczek po Sycylii

Przedstawiony plan został przeze mnie podzielony na dni, wraz z zaznaczeniem miejsc, w których zalecam nocleg. Starałem się by długość dziennych przejazdów nie była zbyt długa, a jednocześnie nocleg wypadał w miejscach atrakcyjnych turystycznie. Mimo tego chcę jasno powiedzieć, że przedstawiony program jest wymagający. Jak wspomniałem wcześniej sama trasa przejazdu ma ponad 1 000 km długości, a w nią wplecione jest jeszcze zwiedzanie sporej ilości atrakcji.

Dzień 1 – przylot do Palermo

Pierwszy dzień to przylot do Palermo, a potem odbiór samochodu z wypożyczalni. Następnie czeka cię przejazd do Palermo i zakwaterowanie w hotelu. W zależności od godziny, o której wylądujesz w Palermo może pozostać Ci jeszcze trochę czasu na krótkie zwiedzane. Ze względu na to, że większość przylotów zapewne będzie miała miejsce po południu, to nie planowałem zwiedzania pierwszego dnia. Jeżeli jednak będziesz na tyle wcześnie, by móc coś jeszcze zwiedzić pierwszego dnia to zawsze możesz zrealizować fragment planu zwiedzania Palermo, który zamieściłem w osobnym wpisie (dobrym pomysłem może okazać się wieczorne wyjście na street food na Bazarze Vucciria – więcej bazarze znajdziesz we wpisie o zwiedzaniu Palermo: Palermo – Sycylia: atrakcje, mapa, zwiedzanie, zabytki. Przewodnik, informacje praktyczne) . Wtedy nieco mniej do zrobienia zostanie ci na następny dzień.

Dzień 2 – zwiedzanie Palermo

1. Palermo

Zwiedzanie Palermo zajmie ci cały dzień. Szczegółowy plan zwiedzania Palermo znajdziesz we wpisie: Palermo – Sycylia: atrakcje, mapa, zwiedzanie, zabytki. Przewodnik, informacje praktyczne.
Wpis zawiera szczegółową mapę zwiedzania wraz z opisami wszystkich atrakcji.

Spacer historycznymi dzielnicami Palermo ma swój urok.

Dzień 3 – Katedra w Monreale – Scopello – Erice – Castellammare del Golfo – Schody Turków – Agrigento

długość przejazdu: 296 km
czas przejazdu: 5 godz. 41 min. (nie uwzględnia czasu zwiedzania atrakcji)
nocleg: Agrigento
mapa przejazdu: otwórz na mapie Google – [klik]

Mapa zwiedzania – dzień 3

uwagi:
To bardzo długi dzień i warto przemyśleć czy na pewno dasz radę zrealizować wszystko. Rezygnacja np. z Erice skraca łączny czas przejazdu o ponad 1,5 godziny. Po korekcie i odjęciu tego punktu czas przejazdu spada do 4h i 5 minut. Sprawdź koniecznie, o której godzinie jest zachód słońca, żeby zdążyć przed zachodem na Schody Turków.

2. Katedra w Monreale

Katedra w Monreale to niesamowite połączenie killu stylów: normandzkiego romanizmu, arabskiego i bizantyjskiego. Bryła budowli, ornamenty zewnętrzne, bogate zdobienia, złocenia, mozaiki naścienne … wszystko to tworzy budowlę, kórą w całości można nazwać arcydziełem sztuki budowlanej i zdobnicznej. Nic więc dziwnego, że od 2015 roku katedra znajduje się na liście UNESCO.

parking nr 1 koło katedry, współrzędne GPS:
38°05’03.4″N 13°17’36.7″E lub
38.084278, 13.293524 – kliknij i wyznacz trasę

parking nr 2 koło katedry, współrzędne GPS:
38°04’46.7″N 13°17’29.7″E lub
38.079650, 13.291579 – kliknij i wyznacz trasę

Wnętrze katedry w Monreale. Sycylia.
3. Scopello

Scopello to malownicza wioska położona na północ od Trapani. Znana jest głównie z pięknych krajobrazów, czystych plaż i krystalicznie czystej wody Morza Śródziemnego. Tradycyjna architektura, wąskie uliczki oraz kamienne domy tworzą atmosferę spokoju i sielskości. Scopello jest doskonałą bazą wypadową dla miłośników natury i osób poszukujących ucieczki od zgiełku miejskiego życia. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody Zingaro oraz ruiny antycznego miasta Segesta, co czyni tę okolicę jeszcze bardziej interesującą.

parking przy wejściu do rezerwatu i zejściu na plażę, współrzędne GPS:
38°04’09.7″N 12°49’15.8″E lub
38.069371, 12.821045 – kliknij i wyznacz trasę

Charakterystyczny fragment wybrzeża przy Scopello.
4. Erice

Erice położone jest na szczycie wzgórza, około 750 metrów nad poziomem morza. Dostępne z miasteczka widoki i krajobrazy są główną wizytówką miasteczka. Miasteczko zachwyca również swoją średniowieczną architekturą, wąskimi brukowanymi uliczkami i kamiennymi domami. Wśród głównych atrakcji znajduje się XIV-wieczny zamek Castello di Venere oraz starożytna forteca. Erice jest znane z produkcji słodyczy: marcepanu i ciasteczek.

parking nr 1 przy Bramie Trapani, współrzędne GPS:
38°02’09.4″N 12°34’59.9″E lub
38.035942, 12.583316 – kliknij i wyznacz trasę

parking nr 2 przy Castello di Venere, współrzędne GPS:
38°02’08.7″N 12°35’17.3″E lub
38.035746, 12.588147 – kliknij i wyznacz trasę

Erice, Sycylia.
5. Castellammare del Golfo

Castellammare del Golfo otoczone przez malownicze góry i zatokę, zachwyca swoim urokiem oraz pięknymi widokami na okolicę. Charakterystyczna dla miasteczka jest tradycyjna architektura, wąskie uliczki, kolorowe domy oraz urokliwy port rybacki. W pobliżu znajdują się piękne plaże, idealne do relaksu i kąpieli słonecznych. Miasto jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania zachodniej Sycylii, w tym rezerwatu przyrody Zingaro oraz starożytnego miasta Segesta.

punkt widokowy na Castellammare del Golfo, współrzędne GPS:
38°01’52.5″N 12°52’26.1″E lub
38.031243, 12.873917 – kliknij i wyznacz trasę

parking przy porcie jachtowym, współrzędne GPS:
38°01’41.2″N 12°52’42.0″E lub
38.028099, 12.878330 – kliknij i wyznacz trasę

Widok na port i miasto Castellammare del Golfo. Sycylia
6. Schody Turków

Schody Turków to wysoki na 90 metrów klif z charakterystycznej, wapiennej skały osadowej (powszednie zwanej marglem). Woda i czas nadały klifowi charakterystyczny kształt schodów, a słońce sprawiło, że naturalnie szara skała nabrała oślepiająco białego koloru. Wrażenie jest imponujące.

Więcej informacji na temat zwiedzania Schodów Turków znajdziesz w osobnym wpisie: Schody Tureckie (Scala dei Turchi) – Sycylia: najbielsza biel i szokujący błękit morza

parking przy Schodach Turków, współrzędne GPS:
37°17’27.8″N 13°28’28.1″E lub
37.291066, 13.474461 – kliknij i wyznacz trasę

Słońce zachodzi i białe schody stają się kolorowe. Sycylia, Włochy.
7. Agrigento

Agrigento słynie z bogatej historii, kultury i zabytków archeologicznych. Najbardziej znaną atrakcją Agrigento są starożytne ruiny Doliny Świątyń (Valle dei Templi), wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To obszar, na którym znajdują się dobrze zachowane świątynie greckie, w tym imponująca Świątynia Herkulesa (Tempio di Eracle), Świątynia Konkordii (Tempio della Concordia) i Świątynia Zeusa Olimpijskiego (Tempio di Zeus Olimpio), stanowiące jedne z najlepiej zachowanych starożytnych zabytków w Europie.
Poza Doliną Świątyń, Agrigento oferuje również wiele innych atrakcji, m.in. zamek z XIV wieku (Castello di Agrigento), katedrę z normańskimi i barokowymi elementami architektonicznymi, oraz piękne wybrzeże z pięknymi plażami i malowniczymi klifami.
Miasto jest również znane z pysznej kuchni, w tym świeżych owoców morza, oliwek, serów i lokalnych win.

Agrigento, Sycylia

Agrigento to planowane miejsce noclegu, więc zapewne zaparkujesz samochód w okolicy swojego hotelu. Poniżej podaję jednak współrzędne parkingu, na którym być może będzie ci wygodniej zaparkować tylko po to, by wygodnie zwiedzić samo miasteczko.

parking przy katedrze w Agrigento, współrzędne GPS:
37°18’49.8″N 13°34’30.6″E lub
37.313835, 13.575154 – kliknij i wyznacz trasę

Wybierając się na zwiedzanie Doliny Świątyń zaparkuj na wygodnym parkingu w pobliżu obiektu.

parking w Dolinie Świątyń w Agrigento (Valle dei Templi), współrzędne GPS:
37°17’18.4″N 13°34’55.9″E lub
37.288442, 13.582186 – kliknij i wyznacz trasę

Dzień 4 – Agrigento – Enna – Morgantina Agora – Caltagirone – Ragusa – Noto

długość przejazdu: 275 km
czas przejazdu: 5 godz. 12 min. (nie uwzględnia czasu zwiedzania atrakcji)
nocleg: Noto
mapa przejazdu: otwórz na mapie Google – [klik]

Mapa zwiedzania – dzień 4

uwagi:
To kolejny bardzo wymagający dzień. Jest niemal pewne, że nie zdążysz zobaczyć wszystkich wymienionych miejsc tego dnia. Proponuję od razu zaplanować, z których atrakcji możesz zrezygnować, które interesują cię mniej, a które bardziej. Potem w trakcje rozwoju sytuacji w ciągu dnia możesz odpowiednio reagować. Zdecydowanie warto zdążyć na zachód słońca do Noto.

7. Agrigento

Wybierając się na zwiedzanie Doliny Świątyń zaparkuj na wygodnym parkingu w pobliżu obiektu.

parking w Dolinie Świątyń w Agrigento (Valle dei Templi), współrzędne GPS:
37°17’18.4″N 13°34’55.9″E lub
37.288442, 13.582186 – kliknij i wyznacz trasę

Dolina Świątyń w Agrigento (Valle dei Templi), Sycylia.
8. Enna

Enna często nazywana jest „belwederem Sycylii” z powodu swojego położenia na wzgórzu. Jest to najwyżej położone miasto na wyspie, oferujące niezwykłe widoki na otaczająca okolicę.
Interesujące są również licznie starożytne pozostałości, obejmujące zabytkowe kościoły, ruiny zamków i historyczne miejsca. Warto odwiedzić imponujący zamek Lombardzki (Castello di Lombardia), który dominuje nad miastem i oferuje piękne panoramiczne widoki.

Więcej informacji na temat zwiedzania Enny znajdziesz w osobnym wpisie: Enna – Sycylia: atrakcje, zwiedzanie, mapa, zabytki, przewodnik.

parking przy zamku Castello di Lombardia:
37°34’01.2″N 14°17’12.4″E lub
37.567003, 14.286786 – kliknij i wyznacz trasę

Widok z punktu widokowego w Ennie, Sycylia.
9. Morgantina

Morgantina to starożytne miasto położone na Sycylii, w pobliżu współczesnej Aidone. Jest to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na wyspie, znane głównie z bogatych znalezisk archeologicznych, które rzuciły nowe światło na starożytną historię Sycylii.
Morgantina była ważnym ośrodkiem w starożytnej Grecji i Rzymie, a jej znaczenie wynikało z jej strategicznego położenia i bogactwa surowców naturalnych. Na terenie miasta odkryto ruiny starożytnych świątyń, budynków publicznych i prywatnych domów, a także liczne artefakty, takie jak ceramika, monety i rzeźby.

parking przy stanowisku archeologicznym Amfiteatru, współrzędne GPS:
37°25’41.6″N 14°28’27.7″E lub
37.428230, 14.474356 – kliknij i wyznacz trasę

parking przy stanowisku archeologicznym Agory, współrzędne GPS:
37°25’55.5″N 14°28’45.8″E lub
37.432087, 14.479387 – kliknij i wyznacz trasę

10. Caltagirone

Caltagirone słynie z unikatowej ceramiki oraz schodów dekorowanych kolorowymi majolikami. Jest to także historyczne centrum regionu, które zachwyca swoją architekturą (katedra, zamek i ruiny starożytnych świątyń), wąskimi uliczkami i barwnymi domami.
Główną atrakcją Caltagirone są Ceramica di Caltagirone, czyli tradycyjne sycylijskie wyroby ceramiczne, które można podziwiać w wielu lokalnych pracowniach i sklepach. Miasto słynie również z monumentalnych Escalera di Santa Maria del Monte, czyli kolorowych schodów ozdobionych ceramicznymi kafelkami, które prowadzą do kościoła na szczycie wzgórza. Miasto jest także znane z organizowanych festiwali, zwłaszcza związanych z ceramiką, które przyciągają turystów z całego świata.

parking przy starej części miasta, współrzędne GPS:
37°14’07.6″N 14°30’39.0″E lub
37.235455, 14.510824 – kliknij i wyznacz trasę

parking wschodni, darmowy, współrzędne GPS:
37°14’19.5″N 14°31’02.7″E lub
37.238762, 14.517414 – kliknij i wyznacz trasę

Schody w Caltagirone: zobacz panoramę 360 stopni – [klik]

11. Ragusa

Ragusa podzielona jest na dwie części – Ragusa Superiore (Nowe Miasto) i Ragusa Ibla (Stare Miasto). Obie części miasteczka są oddzielone od siebie głębokim wąwozem.
Ragusa Ibla, zbudowana na wzgórzu, to najstarsza część miasta, pełna wąskich uliczek, kamiennych domów i uroczych placów. Jest to obszar z wieloma zabytkowymi kościołami, w tym Katedrą Świętego Jerzego (Duomo di San Giorgio) i kościołem św. Jana (Chiesa di San Giovanni). Ragusa Superiore to nowsza część miasta, z eleganckimi budynkami, placami i ulicami.
Ragusa jest znana z doskonałej kuchni, w tym tradycyjnych sycylijskich potraw: pasta alla Norma i cannoli.

punkt widokowy przy kościele Santa Maria delle Scale, współrzędne GPS:
36°55’31.3″N 14°44’05.3″E lub
36.925349, 14.734813 – kliknij i wyznacz trasę

parking publiczny w starej dzielnicy Ibla obok Giardino Ibleo, współrzędne GPS:
36°55’36.6″N 14°44’54.5″E lub
36.926821, 14.748474 – kliknij i wyznacz trasę

parking publiczny, , współrzędne GPS:
36°55’31.8″N 14°44’11.3″E lub
36.925490, 14.736474 – kliknij i wyznacz trasę

Punkt widokowy przy kościele Santa Maria delle Scale, Ragusa, Sycylia
12. Noto

Noto słynie z pięknej barokowej architektury i zabytkowych uliczek. Zostało zbudowane na nowo po trzęsieniu ziemi w 1693 roku i dzięki temu zachowało jednolity, barokowy charakter, co przyczyniło się do wpisania miasta na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Główną atrakcją Noto są jego piękne kościoły, pałace i place, z których najbardziej imponująca jest Katedra Noto (Cattedrale di San Nicolò), zdobiona wspaniałą fasadą i bogatymi wnętrzami. Inne ważne zabytki to Palazzo Ducezio, Palazzo Nicolaci Villadorata oraz liczne kościoły i fontanny rozsiane po całym mieście.
Noto słynie z tradycyjnych wyrobów ceramicznych oraz lokalnej kuchni, która oferuje pyszne dania kuchni sycylijskiej: arancini, granita i cannoli.
Miasto jest także położone w pobliżu pięknych plaż co czyni je popularnym celem turystycznym dla osób poszukujących zarówno kultury, jak i relaksu nad Morzem Śródziemnym.

Więcej informacji na temat zwiedzania Noto znajdziesz w osobnym wpisie: Noto – Sycylia: barokowa perła z listy UNESCO i najważniejsze 4 minuty w historii miasta

parking przy bramie miejskiej, GPS:
36°53’26.9″N 15°04’31.5″E lub
36.890808, 15.075426 – kliknij i wyznacz trasę

Schody do Chiesa di San Francesco. Noto, Sycylia.

Dzień 5 – Noto – Marzamemi – Syrakuzy – Etna – Castelmola – Taormina

długość przejazdu: 262 km
czas przejazdu: 4 godz. 29 min. (nie uwzględnia czasu zwiedzania atrakcji)
nocleg: Taormina
mapa przejazdu: otwórz na mapie Google – [klik]

Mapa zwiedzania – dzień 5

uwagi:
To będzie długi dzień pełen emocji. Jeżeli będzie sprzyjało ci szczęście, zrealizujesz go w całości. Na brak wrażeń nie będzie można narzekać. Aż ci zazdroszczę.

13. Marzamemi

Marzamemi przyciąga turystów swoją autentycznością, białymi domami, wąskimi uliczkami i urokliwym portem. Główną atrakcją Marzamemi jest jego historyczne centrum, gdzie można podziwiać zabytkowe budynki, kościoły i wieże obserwacyjne. Wielu odwiedzających przyjeżdża tu także dla smaku tradycyjnych dań kuchni sycylijskiej, serwowanych w lokalnych restauracjach i kawiarniach.
Marzamemi to również doskonałe miejsce dla miłośników przyrody i plażowania, z kilkoma pięknymi plażami w okolicy, gdzie można cieszyć się kąpielami w krystalicznie czystej wodzie Morza Śródziemnego.

parking nr 1 w Marzamemi, współrzędne GPS:
36°44’38.2″N 15°06’60.0″E lub
36.743955, 15.116662 – kliknij i wyznacz trasę

parking nr 2 w Marzamemi, współrzędne GPS:
36°44’35.5″N 15°06’59.7″E lub
36.743189, 15.116573 – kliknij i wyznacz trasę

Marzamemi, Sycylia
14. Syrakuzy

Syrakuzy to jedno z najważniejszych historycznych miast na wyspie, o niezwykłym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego świata. Syrakuzy zachowały wiele starożytnych zabytków, w tym Teatr Grecki, Orecchio di Dionisio (Ucho Dionizosa) oraz ruiny starożytnego miasta na wyspie Ortigia, które jest sercem historycznego centrum miasta.
Ortigia to również miejsce, gdzie można podziwiać malownicze uliczki, zabytkowe kościoły, barokowe pałace i piękne place, tworzące niepowtarzalny klimat miasta. Lokalna kuchnia oferuje pyszne sycylijskie potrawy i lokalne specjały, które można spróbować w licznych restauracjach i trattoriach.

parking przy Parku Archeologicznym, współrzędne GPS:
37°04’23.4″N 15°16’34.6″E lub
37.073158, 15.276265 – kliknij i wyznacz trasę

parking w starej częsci miasta, współrzędne GPS:
37°03’52.2″N 15°17’11.7″E
37.064512, 15.286573 – kliknij i wyznacz trasę

Plac Katedralny (Piazza Duomo), Syrakuzy, Sycylia
15. Etna

Etna to jeden z najbardziej znanych wulkanów na świecie. Jest wciąż aktywny, a jego obecna wysokość to około 3 329 metrów nad poziomem morza. Czyni go to najwyższym wulkanem w Europie.
Etna jest aktywny niemal przez cały czas, choć jego erupcje są zazwyczaj kontrolowane i monitorowane przez lokalne władze. Erupcje tworzą spektakularne widowiska i znacząco wpływają na krajobraz oraz ekosystem wokół wulkanu.
Etna to nie tylko wulkan, ale także symbol siły natury i niezwykłej historii Sycylii, która przyciąga badaczy, naukowców i miłośników przyrody z całego świata.

parking pod Etną, wyżej samochodem dojechać się nie da, współrzędne GPS:
37°41’57.9″N 15°00’01.7″E lub
37.699427, 15.000479 – kliknij i wyznacz trasę

Wulkan Etna, Sycylia
16. Castelmola

Castelmola leży na wzgórzu nad Taorminą. Znana jest z oszałamiających widoków na panoramę Taorminy, Morze Jońskie oraz wulkan Etna.
Główną atrakcją Castelmola jest świetny punkt widokowy oraz fragment miasteczka z charakterystycznymi uliczkami, kolorowymi domami i urokliwym placem. Castelmola oferuje tradycyjną kuchnię sycylijską. To miejsce jest idealne dla osób poszukujących spokoju, pięknych widoków i autentycznej atmosfery sycylijskiego życia.

parking w pobliżu centrum, współrzędne GPS:
37°51’34.3″N 15°16’39.9″E lub
37.859530, 15.277756 – kliknij i wyznacz trasę

17. Taormina

Taormina to wyjątkowa uroda, bogata historia i luksusowy charakter. Znana jako „perła Morza Jońskiego”, Taormina przyciąga turystów swoim oszałamiającym położeniem, starożytnymi zabytkami i pięknymi plażami.
Główną atrakcją Taorminy jest starożytny teatr grecki z niesamowitym widokiem na Morze Jońskie i wulkan Etna.
Taormina to również popularny kurort, który oferuje luksusowe hotele, butiki, restauracje i kawiarnie, gdzie można spróbować tradycyjnych sycylijskich potraw i lokalnych win.
Miasto jest także doskonałą bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji, takich jak malownicza wyspa Isola Bella, Park Narodowy Etna oraz liczne plaże i wioski rybackie.

Więcej informacji na temat zwiedzania Taorminy znajdziesz w osobnym wpisie: Taormina – Sycylia: atrakcje, mapa, zwiedzanie, zabytki. Przewodnik, informacje praktyczne

parking przy Porta Catania, współrzędne GPS:
37°51’01.9″N 15°16’50.1″E lub
37.850519, 15.280577 – kliknij i wyznacz trasę

Sycylia w lutym …20 stopni w Taorminie. Taka pogoda panuje tu zimą 🙂

Dzień 6 – Taormina – Wąwóz Alcantara – Savoca – Cefalù – Palermo

długość przejazdu: 337 km
czas przejazdu: 4 godz. 58 min. (nie uwzględnia czasu zwiedzania atrakcji)
nocleg: Palermo
mapa przejazdu: otwórz na mapie Google – [klik]

Mapa zwiedzania – dzień 6

uwagi:
Będzie trudno zaliczyć cały program tego dnia. Być może będziesz musiał coś wybrać, a z czegoś zrezygnować, choć każda rezygnacja to będzie spora strata … Niestety inaczej się nie da. Dzień może okazać się za krótki.

18. Wąwóz Alcantara

Wąwóz został ukształtowany przez rzekę Alcantara, która płynie przez skaliste tereny z lawy wulkanicznej. Formacje skalne przybierają tutaj fantazyjne kształty.
Z wąwozu możemy podziwiać zadziwiające efekty działań natury, uprawiać wspinaczkę oraz korzystać z kąpieli w naturalnych basenach, tworzonych przez płynącą wodę. Obszar ten jest również domem dla bogatej fauny i flory.

parking przy Parku Geologicznym Alcantara, współrzędne GPS:
37°52’44.6″N 15°10’32.3″E lub
37.879057, 15.175641 – kliknij i wyznacz trasę

Wnętrze wąwozu Alcantara, Sycylia
19. Savoca

Savoca znana jest niezwykłych widoków na Morze Jońskie oraz rozległych winnic. Główną atrakcją Savoca jest starożytny kościół San Nicolo z kryptami. Miasto jest również znane z roli, jaką odegrało w filmie „Ojciec Chrzestny” Francisa Forda Coppoli; wielu turystów odwiedza Savocę, aby zobaczyć miejsca, gdzie kręcono niektóre sceny filmu.

parking przy punkcie widokowym, współrzędne GPS:
37°57’21.9″N 15°20’24.5″E lub
37.956090, 15.340150 – kliknij i wyznacz trasę

20. Cefalu

Cefalu zachwyca pięknym wybrzeżem z kamienicami, o które czasem rozbijają się morskie fale. Jedną z głównych atrakcji miasteczka jest Normanowska Katedra z XII wieku (Duomo di Cefalù), z imponującą fasadą i mozaiką wewnątrz, która jest uznawana za jedno z największych dzieł sztuki bizantyńskiej na Sycylii.
Cefalù to również doskonała baza wypadowa do zwiedzania innych atrakcji na Sycylii, takich jak Park Narodowy Madonie czy ruiny starożytnego miasta Himera.

Więcej informacji na temat zwiedzania Cefalu znajdziesz w osobnym wpisie: Cefalu (Sycylia) – gdy zadajesz sobie pytanie, czy może być piękniej?

Parking przy plaży, GPS:
38°02’09.6″N 14°01’02.4″E lub
38.035992, 14.017321 – kliknij i wyznacz trasę

Cefalu, Sycylia, Włochy.

Dzień 7 – wylot z Palermo do domu

Budzisz się rano w Palermo …
… czyli koniec wycieczki. I wiem, wiem … ciągle chciałoby się więcej.
Być może godzina twojego wylotu jest taka, że wcale nie musisz nocowac w Palermo i możesz nieco poprzesuwać powyższy plan zwiedzania.
Pamiętaj jednak by zostawić sobie rezerwę czasową wystarczającą na to, by zdążyć oddać samochód do wypożyczalni przed wylotem.

Sycylia – wypożyczenia auta

Wypożyczenie samochodu na Sycylii to kluczowy punkt wyprawy. Warto porządnie się przygotować i wybrać najlepszą opcję. Na szczęście dokładnie całą tę robotę wykonałem już i zebrałem wszystkie informacje w jednym, przejrzystym wpisie: Sycylia: Palermo, Katania, Trapani – wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu? Jak wypożyczyć auto na Sycylii?
Znajdziesz tu wyniki analizy kilkudziesięciu ofert biur wynajmu samochodów, no i oczywiście wybór najlepszych ofert. Wszystko ułożone w sposób jasny, czytelny i prosty do szybkiego wykorzystania.

Sycylia – pogoda i klimat

Jeżeli zastanawiasz się o jakiej porze roku i w którym miesiącu najlepiej pojechać zwiedzać Sycylię, to przeczytaj wpis: Sycylia – pogoda: temperatura powietrza i wody, klimat, pogoda na wakacje i wczasy. Pogoda długoterminowa.
Znajdziesz tu wszystkie odpowiedzi wraz z analizą pogody i klimatu przez cały rok na Sycylii, wraz z tabelami i wykresami temperatur powietrza i wody, ilością dni deszczowych itp. Komplet danych, których potrzebujesz zebrane w jednym miejscu.

Sycylia – tanie loty, czyli jak tu dotrzeć?

Z Polski dolecisz tu do kilku lotnisk: Palermo, Katanii i Trapani. Przykładowe ceny lotów podawałem we wpisie związanym ze zwiedzaniem Palermo: Palermo – Sycylia: atrakcje, mapa, zwiedzanie, zabytki. Przewodnik, informacje praktyczne.
Jeżeli mieszkasz blisko granicy Polski, to na Sycylię możesz też polecieć z lotnisk z innych krajów, np. z Berlina. Często taki lot jest dużo tańszy niż z krajowego lotniska, a mieszkaniec Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego czy Szczecina, ma do lotniska w Berlinie dużo bliżej niż np. do Warszawy.
Diabelnie skuteczne sposoby na szukanie tanich lotów opisałem we wpisie: Tanie loty. Jak szukać tanich lotów i tanich biletów lotniczych? [PORADNIK]
Dzięki sztuczkom tu zawartym często znajdziesz bilety lotnicze w cenie nawet poniżej 50 PLN (!!!).

Hotele na Sycylii

Tak zaplanowana trasa wymaga rezerwacji hoteli w różnych miastach. Zrób to ze sporym wyprzedzeniem! Będzie zdecydowanie taniej.
We wpisach opisujących zwiedzanie konkretnych miasteczek często polecam wybrane hotele. Warto korzystać z tych poleceń, bo nie są to przypadkowe miejsca. Zawsze staram się umieszczać wyłącznie informacje o miejscach szczególnie interesujących i atrakcyjnych cenowo.
Takie miejsca możesz też wyszukać samodzielnie. Mechanizm skutecznego przeszukiwania bazy danych hoteli opisałem szczegółowo we wpisie: Tanie hotele na Booking? Oczywiście! Sprawdź jak szukać komfortowych i tanich noclegów! Barcelona, Rzym, Paryż … gdzie tylko chcesz!
Te dwa źródła z pewnością pozwolą ci znaleźć satysfakcjonujący nocleg.

Wyjazdy zorganizowane i oferta biur podróży na Sycylii

Czasem dobrym pomysłem jest skorzystanie z oferty biura podróży. Jeżeli nie zamierzasz objeżdżać Sycylii dookoła, to nawet nocując wyłącznie w Palermo, możesz zmodyfikować powyższy plan tak, żeby mimo wszystko sporo zobaczyć, Wystarczy wtedy wynająć samochód na 2-3 dni i spokojnym tempem objechać wszystko to, co znajduje się relatywnie blisko Palermo: Monreale, Scopello, Erice, Castellammare del Golfo, Cefalu. Wszystko jest bardzo blisko.
Wtedy wystarczy wybrać ofertę biura podróży w formie: przelot + hotel albo nawet przelot + hotel + 2 posiłki dziennie (śniadanie i obiadokolacja) i swobodnie możesz realizować tak zmodyfikowany plan.
Oczywiście przeszukiwanie ofert wszystkich biur podróży mija się z celem, bo trwałoby to całe długie godziny. Przygotowałem więc gotowe linki do wyszukiwarki i porównywarki ofert wielu biur podróży jednocześnie. W wynikach wyszukiwania porównywane są oferty kilkudziesięciu biur (tych dużych ale również tych mniejszych), m.in.: Itaka, Rainbow, Coral Travel, Exim Tours, Ecco Travel, Oasis Tours, Atur, Ecco Holiday, Easy Travel, Logos Tour … i wielu innych!
Wystarczy jedno kliknięcie i otrzymasz wynik porównania ofert wszystkich biur, uszeregowany według cen od najniższej do najwyższej. Proste, łatwe, eleganckie … tak jak lubię najbardziej!

Linki:
Sycylia, Palermo: przelot, hotel, śniadanieporównanie ofert biur podróży, cena od najniższej – [klik]

Sycylia, wczasy z różnymi rodzajami wyżywienia, cała wyspa: przelot, hotel, pełne wyżywienieporównanie ofert biur podróży, cena od najniższej – [klik]

Linki są dynamiczne i zawsze gdy je klikniesz otrzymasz aktualne w danej chili zestawienie. Jeżeli więc będziesz potrzebować aktualnego zestawienia ofert za pół roku po prostu wróć do tego wpisu, kliknij i gotowe !!!
Poniżej zamieszczam przykładowy wynik wyszukiwania, z którego widać, że ceny mogą być naprawdę atrakcyjne.

Przykłady ciekawych ofert wypoczynku na Sycylii

Inne atrakcje na Sycylii

Być może przypadną ci do gustu atrakcje przygotowane przez lokalnych przewodników mieszkających na Sycylii, które możesz zarezerwować przez internet. Do niektórych atrakcji bilety możesz również kupić przez internet, bez potrzeby stania w kolejkach. Więcej o tym sposobie zamawiania biletów i lokalnych atrakcji pisałem we wpisie: Bilety do atrakcj – wchodź bez kolejki, kupuj przez internet, szybko i wygodnie gdziekolwiek jesteś !!!

4.9/5 - (333 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
11 komentarzy do “Sycylia: największe atrakcje (mapa, plan zwiedzania, zabytki, ciekawostki)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *