Apulia (Puglia) – atrakcje, zwiedzanie samochodem, trasy, mapa, zabytki, plaże. Przewodnik.

Puglia czyli Apulia – przymiarki

Do gruntownego zwiedzenia Apulii przymierzaliśmy się od dawna. Kilka razy przekładany wyjazd (z różnych powodów) nareszcie doszedł do skutku. Chociaż tym razem również pech był blisko. O „mały włos” by się ponownie nie udało. Półtora tygodnia po naszym powrocie do Polski, we Włoszech nagle eksplodowały zarażenia koronawirusem. Ministerstwo podało komunikat zniechęcający do podróży do Włoch. Gdyby nasz wyjazd miał się odbywać dwa tygodnie później niż się odbył, to chyba znowu uległby przełożeniu. Zdążyliśmy w ostatniej chwili. Pojechaliśmy, zwiedziliśmy i wróciliśmy, zdrowi i zadowoleni.
To był jeden z lepiej przygotowanych planów wyjazdu. Zapewne dlatego, że podchodziliśmy do jego realizacji kilka razy i za każdym razem coś jeszcze przerabialiśmy, uzupełnialiśmy, doklejaliśmy. Ostatecznie ilość i jakość atrakcji, które tworzą plan jest taka, że czacha dymi. Po prostu głowa pęka od wrażeń, aż trudno to ogarnąć.
I taki plan przedstawię ci poniżej!
Jadąc do Apulii spodziewaj się wszystkiego najlepszego.

Termin wyjazdu, pogoda i klimat w Apulii

Zwiedzać Apulię byliśmy w lutym. Termin wyjazdu wybraliśmy nieprzypadkowo. Zależało nam na kilku rzeczach:

1. Żeby nie było za gorąco

Południe Włoch zwiedzać można cały rok, ale zimą i wiosną pogoda do zwiedzania jest chyba najlepsza. Byliśmy w środku zimy (10 – 17 luty). Było 6 dni słonecznych i jeden deszczowy. W słoneczne dni temperatura powierza utrzymywała się w przedziale 17-22 stopnie Celsjusza (cudowna temperatura, aż chciało się żyć). W deszczowy dzień temperatura powietrza spadła do około 15-16 stopni.
W czasie deszczowego dnia opady były okresowo obfite, ale przez sporą cześć dnia nie padało wcale i cały plan zwiedzania udało nam się zrealizować unikając zmoknięcia. Za to zdjęcia z tego dnia są podobno najbardziej klimatyczne.
W słoneczny dzień, aż przyjemnie posiedzieć na plaży (mieliśmy na to godzinkę np. w Vieste i czasem na chwilę przysiadaliśmy w różnych miejscach), ale leżenie na leżaku w stroju kąpielowym raczej nie wchodzi w grę.
Latem temperatury tutaj mogą dochodzić do 40 stopni, a wczesną jesienią często zdecydowanie przekraczają 30 stopni Celsjusza. O zwiedzaniu w takich temperaturach oczywiście nie mam mowy!
Jeżeli więc chcesz przyjechać zwiedzać Apulię wybierz zimę lub wiosnę.

2. Żeby nie było tłoku

Dwie pieczenie przy jednym ogniu: nie dość, że pogoda idealna do zwiedzania, to jeszcze absolutny brak tłoku. Lepiej chyba być nie może 🙂
Ktoś powie, że Apulia nie jest tak popularna turystycznie jak Rzym albo Wenecja i nawet w sezonie trudno tutaj spodziewać się tłoku. Nie zgodzę się. W najciekawszych turystycznie miejscowościach, na których zwykle najbardziej nam zależy, w sezonie letnim panuje duży tłok. Na tyle duży, że zdecydowanie przeszkadza w wypoczynku i zwiedzaniu. Miejscowości są maleńkie i kilka autokarów wycieczkowych sprawia, że szybko stają się przeładowane. Wybieram ciszę, spokój i możliwość swobodnego robienia zdjęć, pięknych i nie oblepionych tłumem turystów uliczek.

3. Ceny, ceny … jest tanio!

Czyli trzecia pieczeń na jednym ogniu. Między cenami latem a zimą jest przepaść. Ogromna przepaść. Przykład?
samochód na tydzień z pełnym ubezpieczeniem za 479 PLN (w sezonie 1000 PLN to byłaby super okazyjna oferta)
bilet lotniczy do Bari (cena za bilet w obie strony): 150 PLN. W sezonie poza zasięgiem.
hotele, np. za trzy noce w Bari dla 2 osób: 450 PLN, czyli 75 PLN na osobę za noc !!!
Jakby tego było mało, to w cenie hotelu zawarta był również opłata za pozostawienie samochodu na parkingu strzeżonym, niedaleko hotelu. To był dla mnie szok. Gdy zapytałem ile płacę za parking i dowiedziałem się ze nic: oniemiałem …
Z parkingu wyjeżdżałem bardzo, bardzo powoli, żeby obsługa (gdyby się okazało, że się pomylili) miała czas, żeby mnie zatrzymać celem uiszczenia opłaty. Nic takiego się nie stało. Doszedłem do wniosku, że być może hotel sam to jakoś rozliczy z mojej karty kredytowej, na którą była zrobiona rezerwacja, ale też nic takiego się nie stało. Z hotelu otrzymałem jedynie podziękowania za miły pobyt u nich i tyle … W sezonie jest to niemożliwe!
parkingi przy atrakcjach turystycznych i na ulicach miasteczek poza sezonem są darmowe (nawet te oznaczone na asfalcie niebieskimi liniami). Na parkingi przez cały wyjazd nie wydaliśmy nawet 1 EUR. Nic. Kompletnie nic. Parkingi turystyczne były otwarte, ogólnodostępne i bezpłatne. W sezonie za każde parkowanie trzeba by zapłacić od kilku (parkingi przy atrakcjach) do kilkunastu EUR (parking na noc).
Przy parkingach na ulicach miasteczek znajdują się znaki drogowe z informacjami o opłacie parkingowej. Na przykład w Vieste, znaki te wyglądają jak na zdjęciu poniżej.

Informacja o terminach i opłatach za parking w Vieste, Włochy.

Zgodnie z informacją na znaku parking jest płatny od 15 maja do 15 października, od 8.00 do 24.00. Wysokość opłat to 2 EUR za godzinę lub 10 EUR za dobę. Na zdjęciu widać, że informacja na znaku była zmieniana (naklejana) kilkukrotnie, więc podczas wizyty trzeba sprawdzać na znakach jakie aktualnie zasady i opłaty obowiązują.

Apulia – jak tu dotrzeć? Tanie loty do Apulii!

Z Polski tanie i wygodne połączenia lotnicze mamy do Bari i Brindisi. Oba kierunki są dobre. Można śmiało wybrać ten, który lepiej wpisuje się w twój plan lub jest po prostu dla ciebie wygodniejszy (w obu miastach równie łatwo wynajmiesz samochód).
Sposób jak sprytnie i szybko szukać naprawdę tanich biletów lotniczych opisałem kiedyś we wpisie: Tanie loty. Jak szukać tanich lotów i tanich biletów lotniczych? [PORADNIK]
Poniżej zamieszczam oferty lotów wyszukane moim sposobem. Jak widać bilety na samolot do Włoch wychodzą chyba nawet taniej, niż opłaty na bramkach, za przejazd autostradą z Warszawy do Poznania.
Dla osób, które mieszkają na zachodzie Polski dobrą opcją może być wylot z lotniska w Berlinie. Mieszkańcy Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego czy Zielonej Góry do lotniska w Berlinie mają znacznie bliżej niż do Katowic, Krakowa czy Warszawy, skąd odbywają się najtańsze loty z Polski. Ceny lotów z Berlina nie odbiegają od tych z polskich lotnisk. Dla nas najwygodniejsza była właśnie opcja wylotu z Berlina.

Tanie loty do Bari

Poniżej zamieszczam zrzuty ekranów z wynikami wyszukiwania tanich lotów z Polski do Bari. Jak widać aktualnie najtaniej jest z Krakowa i Wrocławia.

Najtańszy w tej chwili termin to kwiecień. Da się znaleźć loty na tygodniowy pobyt od 11 kwietnia do 18 kwietnia, w łącznej cenie 195 PLN (98 PLN do Bari + 97 PLN powrót).

Tanie loty do Brindisi

Do Brindisi udało m się znaleźć jeszcze tańsze połączenia. Tutaj obecnie najtaniej można było by polecieć z Katowic i Krakowa, przy czym cena z Katowic to jest już chyba cenowe dno. Za bilet w obie strony zapłacimy 79 PLN (!!!). Szczerze mówiąc, jak widzę takie ceny, to szalenie trudno mi się opanować przed zakupem 🙂
Dobrze, że dopiero co wróciliśmy stamtąd, bo bilety byłyby już w koszyku.

Jeżeli chodzi o konkretny termin tak taniego lotu, to znaleziona przez mnie opcja obejmowałaby wyjazd na 11 dni, w terminie od 6 do 17 kwietnia. Zgodnie z zamieszczonym poniżej kalendarzem z wyszukiwarki lot do Brindisi 6 kwietnia kosztowałby 40 PLN, a lot powrotny 17 kwietnia to koszt 39 PLN. Łącznie przelot w obie strony to 79 PLN.

Przeczytaj: Jak szukać tanich lotów? Wyszukiwarka najtańszych połączeń lotniczych.

W jaki sposób najwygodniej zwiedzać Apulię

Zdecydowanie samochodem. Najwygodniej jest samochodem, pomimo tego, że Apulia jest naprawdę dobrze skomunikowana innymi środkami transportu (kolej, autobusy).
Jeżeli jednak nie chcesz zwiedzać, podróżować, a jedynie chcesz dojechać do jednej, konkretnej miejscowości, to z lotniska nie powinno być problemu z dotarciem gdzie tylko chcesz. Wejście na dworzec kolejowy jest ulokowane tuż przy terminalu lotniczym, a z pod terminala w różnych kierunkach odjeżdżają autobusy.
Sprawdzić połączenia kolejowe oraz kupić bilety w cenie identycznej jak w okienku na dworcu możesz za pośrednictwem internetu, na stronie Trainline. Strona działa w języku polskim.
Jeżeli jednak zamierzasz zwiedzać i dużo podróżować po Apulii, samochód będzie wygodniejszym, lepszym, szybszym i tańszym rozwiązaniem.
Ja zdecydowałem się wypożyczyć samochód w jednej z lokalnych, włoskich wypożyczalni.

Wynajem samochodu we Włoszech

Wynajem samochodu wydaje się z pozoru prosty, ale każdy, kto chociaż raz próbował to zrobić, wie jak spawa komplikuje się, gdy zaczynasz wchodzić w szczegóły rezerwacji. Zabezpieczenia, depozyty, zakres ubezpieczeń, akceptowane katy kredytowe, debetowe, itp. …
Ilość informacji jaka wiąże się z opisem bezpiecznego i taniego wynajmu samochodu jest na tyle duża, że zamieszczanie tego w tym wpisie nie ma sensu. Na tą okoliczność powstał więc osobny wpis: Bari – Włochy: wypożyczenie samochodu bez karty kredytowej i depozytu?. To chyba najbardziej szczegółowy i konkretny poradnik, jaki uda ci się znaleźć w sieci. Krok po kroku, z kopiami dokumentów: od rezerwacji, przez wypożyczenie, a na koniec zwrot i rozliczenie wynajmu. Wszystko co musisz wiedzieć o bezpiecznym wynajmie auta.

Hotele w Apulii

Rezerwacji hoteli dokonywaliśmy w większości z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Było najtaniej, z jednym wyjątkiem: Matera. Zauważyliśmy, że poza sezonem im bliżej dnia przyjazdu do Matery, tym niższe ceny. Hotel w Materze zarezerwowaliśmy więc w ostatniej chwili, będąc już na wyjeździe we Włoszech, jakieś 3 dni przed dniem planowanego noclegu. I rzeczywiście wyszło najtaniej.
Przy rezerwacji kierowaliśmy się zasadami, które szczegółowo opisałem we wpisie na temat: jak szukać tanich noclegów?. Hotele oczywiście rezerwowaliśmy na Booking.com.
Baza noclegowa w Apulii jest duża, więc wybór noclegów w terminie poza sezonem letnim jest spory. W przypadku sezonu letniego teoretycznie duża baza noclegowa nie jest już taka duża, bo chętnych jest kilka razy więcej. Jeżeli więc planujesz wyjazd w okolicy lata i chcesz mieć możliwość wyboru, to rezerwuj kilka miesięcy wcześniej. Później nie będzie z czego wybierać. Zostaną same najdroższe i niekoniecznie najlepsze propozycje, które i tak ostatecznie sprzedadzą się wszystkie.

Hotele w których nocowaliśmy

Poniżej podam listę noclegów, w których spaliśmy w czasie wyjazdu, wraz z linkami do ich stron rezerwacyjnych, żeby można było samodzielnie sprawdzić sobie aktualną cenę za pokój. Więcej na temat samych obiektów napiszę przy okazji tworzenia osobnych wpisów o miejscowościach w których hotele znajdowały się. Tutaj zamieszczam tylko krótkie komentarze.

Nocleg w Bari: Interno2 Bari Centrale (pensjonat) – cena w jakiej udało nam się wyrwać ten nocleg powala na łopatki. Zapłaciliśmy 75 PLN na osobę za noc. W tej cenie (!!!) mieliśmy nawet podziemny, strzeżony parking dla naszego samochodu, kilka kroków od pensjonatu. Cenowy SZOK, w tym pozytywnym znaczeniu. Warunki w pokojach dokładnie takie jak na zdjęciach w Booking – [klik].

Nocleg w Vieste: Dream & Relax (pensjonat) – przyjemnie zlokalizowany, blisko ścisłego centrum, co oczywiście skutkuje problemami z parkowaniem. Trochę trzeba było się pokręcić, żeby znaleźć miejsce. Pokój perfekcyjnie czysty. Ktoś się naprawdę przykłada, żeby wszystko lśniło. Śniadanie serwowane jest w kawiarni, w sąsiedniej kamienicy. Więcej informacji o tym hotelu wraz z rzeczywistymi zdjęciami z pobytu znajdziesz w osobnym wpisie o Vieste – [klik].

Nocleg w Lecce: B&B Corte Dei Romiti (pensjonat) – ogromny (dostaliśmy apartament złożony z pięciu pomieszczeń), wygodny i czysty. Położony w historycznym centrum, 100 metrów od katedry, w samym sercu Lecce. Dojazd samochodem możliwy tylko z nawigacją z aktualnymi mapami (najlepiej na nawigacji Google), bo układ ulic jednokierunkowych ostatnio ulegał dużym zmianom. Na starych mapach nie da rady. Śniadanie obsługa przynosi rano prosto do pokoju. Nie trzeba nigdzie wychodzić.

Nocleg w Matera: Fra I Sassi Residence (pensjonat) – położony w historycznym centrum miasta. Pokoje zorganizowane w ekstrawagancki sposób, w historycznych, oryginalnych, wydrążonych w skale grotach. Wszystkie pokoje mają dostęp do tarasu z widokiem na panoramę miasta, która szczególnie po zmroku rozwala na łopatki. Rano, aż żal się wyprowadzać, dlatego do ostatniej chwili leżeliśmy zatopieni w fotelach na tarasie, podziwiając jednocześnie widok na Materę. Wrażenia bezcenne.

Apulia – plan zwiedzania samochodem

Zdecydowaliśmy się zaplanować wyjazd na 7 dni. To statystycznie najczęściej wybierana przez Polaków długość wyjazdu wakacyjnego … zachowaliśmy się więc dość statystycznie (w praktyce wyszło nam nieco dłużej: 8 dni).
Osiem dni. Aż tyle? Przecież to tylko jeden mały region Włoch. Czy może: tylko tyle? Po przejechaniu całej trasy z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć: tylko tyle. Ilość i jakość atrakcji jakie ma do zaproponowania Apulia jest tak niesamowita, że osiem dni mija w mgnieniu oka. Jak pstryknięcie palcami. Każdego dnia było co robić i każdego dnia dane nam było wstrzymywać powietrze z zachwytu … Każdego wieczora przy kolacji powodów do dzielenia się emocjami i wrażeniami było tyle, że brakowało czasu by obgadać wszystko. Codziennie przeglądaliśmy zdjęcia i z niedowierzaniem kiwaliśmy głowami, że dane nam było widzieć to wszystko na żywo. Fantastyczna podróż, z której mamy niewyobrażalną ilość pięknych wspomnień. Przedstawiając poniższy plan, w taką podróż chcę cię zaprosić. Wyjątkową, kolorową, słoneczną i niezapomnianą!
Zostawiając na boku emocje muszę dodać, że plan nie zawiera wszystkiego, co w Apulii warto zobaczyć. Po prostu nie da się tego upchnąć w 8 dni. Tworząc plan byliśmy zmuszeni świadomie zrezygnować z kilku miejsc. Chcieliśmy by plan zawierał różnorodne miejsca, tak by wycieczka była interesująca i wciągająca. W planie znalazły się więc miasteczka małe i te większe, plaże, punkty widokowe, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe … słowem to co wyjątkowe, stworzone przez człowieka i przez przyrodę.
Zamieszczony poniżej plan zrealizowaliśmy dokładnie w takim kształcie jak widać. Nic więcej i nic mniej. Każdego dnia wyruszaliśmy w drogę około 10 rano, a w miejscu noclegu meldowaliśmy się w okolicach godziny 18.00. Tempo zwiedzania było raczej umiarkowane. Nigdzie się nie śpieszyliśmy i nie musieliśmy się gonić z czasem. Było go dostatecznie dużo by posiedzieć godzinkę w słońcu na plaży, albo na spokojną kawkę lub posiłek w restauracji. Mimo umiarkowanego tempa, każdego dnia byliśmy satysfakcjonująco zmęczeni. Patrząc z perspektywy czasu sądzę, że tym razem udało nam się odpowiednio dobrać intensywność zwiedzania.

Apulia – mapa

Położenie Apulii na mapie Włoch (zaznaczona na czerwono).

Jak widać na obrazku powyżej, Apulia jest długa i chuda. W związku z tym warto zaplanować kilka noclegów, tak żeby nie jeździć niepotrzebnie w tą i z powrotem tymi samymi drogami, nabijając niepotrzebnie kilometry. Warto zaplanować nocleg na samej północy (półwysep Gargano), mniej więcej w środku (Bari lub Brindisi) i w dolnej części (okolica Lecce). Takie rozłożenie noclegów pozwala zminimalizować ilość czasu jakie spędzisz w samochodzie na rzecz czasu, jaki będzie można poświecić na zwiedzanie i wypoczynek.
Dokładnie tak zorganizowaliśmy swój wyjazd. Przybliżony przebieg całej trasy ilustruje obrazek poniżej.
W dalszej części przedstawię bardziej szczegółowe mapy przejazdów dla każdego dnia osobno.

Apulia, przybliżona trasa na mapie Google.

Apulia – szczegółowy plan zwiedzania, mapy przejazdu i wycieczek

Opis planu zwiedzania podzieliłem na osobne dni. Każdy z dni postaram się bardzo krótko scharakteryzować po kątem intensywności, istotnych punktów zwiedzania, czasu i długości przejazdów. O ile będzie to konieczne, podam dodatkowe informacje, które mogą się przydać w trakcie zwiedzania. Z czasem dla wszystkich miejsc, które znajdują się w tym planie pojawią się osobne, szczegółowe wpisy, dzięki którym dowiesz się więcej o każdym z miejsc.
Przy każdym z zamieszczonych miejsc docelowych znajdziesz współrzędne GPS parkingów, na których najlepiej i najwygodniej zaparkować.

Dzień 1 – przylot do Bari

Na pierwszy dzień najczęściej nie planuję na sztywno żadnego zwiedzania. Z dużym prawdopodobieństwem dotrzesz tu samolotem w godzinach popołudniowych. Potem czeka cię odbiór samochodu z wypożyczalni, następnie przejazd z lotniska do centrum miasta i zameldowanie się w hotelu. Na zwiedzanie najprawdopodobniej zabraknie czasu albo sił. Gdyby jednak zostało ci trochę chęci, to krótki rekonesans po mieście oraz drobne zakupy spożywcze w lokalnym sklepie będą bardzo wskazane. Śniadania we Włoszech są skromne i bardzo lekkie. Na sto procent szybko po nich zgłodniejesz. Kilka artykułów spożywczych jak pieczywo i coś do pieczywa, albo banany, wafelki lub cokolwiek, co lubisz, na pewno przydadzą się podczas zwiedzania następnego dnia. Warto pamiętać, że w Apulii restauracje po południu otwierane są najczęściej dopiero od godziny 20.00. Wcześniej otwarte są między 12.00 a 15.00. Zjedzenie czegoś między 15.00 a 20.00 we włoskiej restauracji jest praktycznie niemożliwe. Pozostają tylko fast food-y, które w Apulii zdarzają się bardzo rzadko. Bułka, kanapka, wafelek lub banan w chwili głodu, który prędzej czy później cię złapie, są bezcenne.

Dzień 2BarlettaMonte Sant’AngeloForesta UmbraPeschiciVieste

długość przejazdu: 224 km
czas przejazdu: 4 godz. 1 min. (nie uwzględnia czasu zwiedzania atrakcji)
nocleg: Vieste
mapa przejazdu: otwórz na mapie Google – [klik]

Trasa zwiedzania – dzień drugi, Apulia

uwagi:
W czasie całego wyjazdu jest to najtrudniejszy dla kierowcy dzień. Mimo, że w liczbach nie wygląda groźnie, to roboty będzie bardzo dużo. Trudna trasa zaczyna się już przy dojeździe do Monte Sant’Angelo. Wiedzie mocno pod górę i wije się serpentynami. Wąskimi, krętymi i stromymi drogami będziesz poruszać się od tej chwili, do końca dnia. Trzeba być bardzo uważnym na każdym zakręcie, bo kierowcy jadący z naprzeciwka często ścinają zakręty. Pomimo małego ruchu zimą mieliśmy na tej trasie kilka niebezpiecznych sytuacji związanych ze ścinaniem zakrętów przez kierowców. W związku z tym kolejne kilometry uciekają bardzo powoli i trzeba być bardzo cierpliwym. Duże zmęczenie na koniec dnia gwarantowane.

Barletta

Przyjemne miasteczko z dwoma plażami, promenadą i zabytkami … a do tego szokujący wjazd do miasta.
Szczegółowe informacje o Barlettcie znajdziesz w osobnym wpisie: Barletta – atrakcje miasta, mapa, zwiedzanie, noclegi. Krótki przewodnik.

Parking koło zamku, współrzędne GPS:
41°19’13.8″N 16°17’25.2″E
41.320499, 16.290328 – kliknij i wyznacz trasę

Barletta zamek. Włochy.
Monte Sant’Angelo

Malownicza kaskadowa zabudowa miasta i wyjątkoej urody stroma droga dojzadowa, z pięknymi wydokami. Istotne miejsce kultu dla kościoła katolickieg, wyjątkowa kaplica i wiele wiecej …
Szczegółowe informacje o Monte Sant’Angelo znajdziesz w osobnym wpisie: Monte Sant’Angelo – zwiedzanie, atrakcje, mapa, noclegi na wakacje

Parking publiczny przy wieży Torre dei Giganti i zamku Castello di Monte Sant’Angelo, współrzędne GPS:
41°42’26.3″N 15°57’04.8″E
41.707302, 15.951329 – kliknij i wyznacz trasę

uwaga: ten parking to najwygodniejsze miejsce do rozpoczęcia zwiedzania miasteczka.

Sanktuarium San Michele Arcangelo
Foresta Umbra

Wyjątkowy dla Włoch obszar leśny i rezerwat przyrody, położony w centralnej części półwyspu i Parku Narodowego Gargano.
Szczegółowe informacje o Foresta Umbra znajdziesz w osobnym wpisie: Foresta Umbra – Mroczna Knieja w samym sercu Paku Narodowego Gargano. Mapa szlaków i ścieżek spacerowych

Jeden z parkingów na terenie lasu, blisko jeziorka, do którego przychodzą pić zwierzęta, współrzędne GPS:
41°49’07.4″N 15°59’54.4″E
41.818722, 15.998441 – kliknij i wyznacz trasę

uwaga: Las zajmuje spory obszar, więc będziesz mijał po drodze dużo parkingów leśnych (przejazd przez niego zajmuje kilkadziesiąt minut). Powyższy parking jest tylko jednym z wielu, na których można się zatrzymać.

Peschici

Nie wolno pominąć ci tej miejscowości. Fantastycznie klimatyczne, maleńkie miasteczko!
Szczegółowe informacje o Peschici znajdziesz w osobnym wpisie: Peschici – zwiedzanie, atrakcje, mapa, polecane noclegi na wakacje.

Parking w górnej części miasteczka, współrzędne GPS:
41°56’42.1″N 16°00’50.3″E
41.945034, 16.013961 – kliknij i wyznacz trasę

uwaga: wybrany przeze mnie parking położony jest tuż przed historyczną częścią miasteczka. Oczywiście można próbować pojechać nieco dalej, gdzie znajdują się miejsca do parkowania przy ulicy, ale jest dość ciasno. Potem zaczyna się strefa ograniczonego dostępu, gdzie wjechać mogą wyłącznie pojazdy uprawione. Spacer z zaproponowanego przez mnie miejsca w kierunku historycznego centrum oraz zamku Castello Medioevale, położnego na urwistym klifie, pozwala zobaczyć najładniejsze fragmenty miasteczka.

Peschici – taki właśnie ma klimat
Vieste

To turystyczny raj. Ogromne piaszczyste plaże, niska zabudowa pozbawiona hotelowych molochów, przepiękne stare miasto i niezliczona ilość restauracji i barów.
Szczegółowe informacje o tym co zobaczyć, gdzie nocować i jak spędzić czas w Vieste znajdziesz w osobnym wpisie: Vieste – zwiedzanie, atrakcje, mapa, noclegi na wakacje

Parking przy Pizzomunno – charakterystycznej iglicy skalnej, współrzędne GPS:
41°52’43.0″N 16°10’35.2″E
41.878616, 16.176451 – kliknij i wyznacz trasę

Skalna iglica w Vieste

Dzień 3ViesteTorre di San FeliceCastel Del MonteBari

długość przejazdu: 202 km
czas przejazdu: 3 godz. 7 min. (nie uwzględnia czasu zwiedzania atrakcji)
nocleg: Bari
mapa przejazdu: otwórz na mapie Google – [klik]

uwagi: druga połowa dnia i wieczór przeznaczone są na zwiedzanie Bari. Zostaw sobie na to odpowiednią ilość czasu. Warto wyjść zwiedzać Bari tak, aby móc zobaczyć go na granicy dnia i zmierzchu, kiedy zaczynają zapalać się latarnie w starej części miasta. To magiczne chwile. Miasto zmienia się w oczach, co chwilę przybiera inne barwy, zaskakuje.
Ten dzień zaplanowany jest tak, że będąc tu w zimie gdy dzień jest najkrótszy (zmierzch jest około 18:00), zdążyliśmy bez pośpiechu ze wszystkim. Nawet rano w Vieste godzinkę posiedzieliśmy w słońcu na plaży.

Torre di San Felice

Przybrzeżna Wieża Królestwa Neapolu i punkt widokowy na formację skalną Arco do San Felice. Nalepsze miejsce do obserwacji łuku i pamiątkowych zdjęć. Więcej informacji o wieży i łuku skalnym znajdziesz w osobnym wpisie: Torre San Felice – wieża i punkt widokowy, z widokiem na łuk skalny Arco San Felice.

Parking przy wieży obronnej z widokiem na znany łuk skalny Arco San Felice, współrzędne GPS:
41°49’39.0″N 16°11’38.9″E
41.827488, 16.194135 – kliknij i wyznacz trasę

Łuk skalny Arco San Felice widziany z punktu widokowego przy wieży obronnej Torre di San Felice
Castel del Monte

Zamek o niewyjaśnionym do dzisiaj przeznaczeniu. Powszechnie uznawany za arcydzieło militarnej sztuki budowlanej (znajduje się na liście UNESCO), zachwycający funkcjonalnością do dzisiaj. Poznaj jego tajemnice zebrane w osobnym wpisie: Castel del Monte – średniowieczna twierdza tajemnic, symboli i pytań, na które wciąż brak odpowiedzi

Parking turystyczny, współrzędne GPS:
41°04’36.2″N 16°16’29.6″E
41.076726, 16.274878 – kliknij i wyznacz trasę

uwaga: z parkingu turystycznego do zamku trzeba dość pieszo około 1500m lekko pod górę. Spacer jest bardzo przyjemny i po podróży samochodem dobrze robi na rozruszane się.

Castel del Monte
Bari

Miasto, w którym spoczywają relikwie Św. Mikołaja. Tak! Tego, którego kojarzymy z prezentami w czasie świąt Bożego Narodzenia. Miasto Królowej Bony. Stąd przyjechała do Polski i tutaj przedwcześnie zmarła (została otruta). Miasto piękne, wyjątkowe i (jeszcze) wolne od tłumu turystycznego. Miasto, do którego chętnie wraca się wiele razy. Poznaj Bari bliżej we wpisie: Bari – zwiedzanie, mapa, atrakcje, hotele, noclegi. Przewodnik.

Podziemny garaż w centrum, blisko centrum historycznego, współrzędne GPS:
41°07’11.4″N 16°52’04.2″E
41.119835, 16.867819 – kliknij i wyznacz trasę

Bari o zmierzchu dostaje nowych barw.

Dzień 4Polignano a MareMonopoliMonumentalne Drzewa OliwneOstuniLecce

długość przejazdu: 164 km
czas przejazdu: 2 godz. 12 min. (nie uwzględnia czasu zwiedzania atrakcji)
nocleg: Lecce
mapa przejazdu: otwórz na mapie Google – [klik]

uwagi: trasa wygląda dość niewinnie, mało kilometrów i krótki łączny czas przejazdu, ale sugeruję nie dokładać tutaj nic więcej. W Polignano a Mare oraz w Ostuni warto spędzić tyle czasu ile tylko się da. To wyjątkowe miejsca i nie warto się śpieszyć. Czas na zwiedzanie Lecce w ciągu dnia, będzie w kolejnym dniu, więc do Lecce możesz dotrzeć późno. O ile wystarczy ci sił, możesz się wybrać na nocny spacer po mieście. Za to Monopoli rozczarowało nas. Gdyby wypadło z planu to niewiele byśmy stracili (za to na zdjęciach wypada całkiem dobrze 🙂 )

Polignano a Mare

Obłędna sceneria tego miasta, położonego nad skalistym wąwozem i brzegiem morza, rozgrzewa do czerwoności konta fotografów na Instagramie. Fotografie z plaży w Polignano ściągają do Apulii ludzi z całego świata. Wszyscy chcą to zobaczyć na własne oczy i wyjeżdżają stąd usatysfakcjonowani. O zwiedzaniu miasteczka przeczytaj w osobnym wpisie: Polignano a Mare – mapa, zwiedzanie, atrakcje, hotele, noclegi. Przewodnik.

Parking przy punkcie widokowym na klifie, współrzędne GPS:
40°59’49.2″N 17°13’03.1″E
40.997011, 17.217519 – kliknij i wyznacz trasę

Polignano a Mare
Monopoli

O Monopoli naczytałem się przed wyjazdem wiele dobrego. Być może zbyt wiele … Euforyczne opinie o tym mieście wyostrzyły mój apetyt i zawiesiły wysoko poprzeczkę. Być może stąd pojawiło się rozczarowanie? Niezależnie od moich subiektywnych wrażeń zamieszczam oczywiście komplet informacji wraz z mapami, przydanych przy zwiedzaniu miasta. Polecam zapoznanie się ze szczegółami w specjalnym wpisie: Monopoli – mapa, zwiedzanie, atrakcje, hotele, noclegi. Przewodnik.

Parking niedaleko portu i starego miasta, współrzędne GPS:
40°57’06.9″N 17°17’58.0″E
40.951916, 17.299432 – kliknij i wyznacz trasę

Monopoli – wrażenia na żywo dużo słabsze niż na zdjęciach … ciekawostka.
Obszar monumentalnych drzew oliwnych

Fantastyczne gaje drzew oliwnych, których wiek sięga 3000 lat. Wrażenie niesamowite. Warto choćby przejechać się wśród nich zwłaszcza, że są po drodze z Monopoli do Ostuni.
Więcej na ten temat znajdziesz we wpisie: Obszar monumentalnych drzew oliwnych – Apulia

Jedno z miejsc, w którym wykonano poniższe zdjęcie, współrzędne GPS:
40°46’34.0″N 17°32’57.8″E
40.776103, 17.549393 – kliknij i wyznacz trasę

Monumentalne drzewa oliwne mają piękne kształty.
Ostuni

Flagowe Włoskie „białe miasto”. Położone na wzgórzu, tworzy fantazyjną plątaninę alejek, wąskich uliczek, placyków i schodów osnutych wokól domostw, cześciowo wykutych bezpośrednio w skale. Trzeba to zobaczyć!
Przeczytaj więcej w osobnym wpisie: Ostuni – zwiedzanie, atrakcje, mapa, parkingi, hotele, noclegi. Przewodnik.

Parking przy historycznym centrum miasteczka, współrzędne GPS:
40°43’57.9″N 17°34’51.2″E
40.732760, 17.580891 – kliknij i wyznacz trasę

w Ostuni zimą i latem jest biało 🙂
Lecce

Zaskakująco piękne miasto. Wyjątkowe, bogato zdobione, barokowe elewacje wypełniają całe stare miasto. Nie możesz tego przeoczyć!
Szczegóły zwiedzania Lecce znajdziesz w osobnym wpisie: Lecce – atrakcje, zwiedzanie, mapa, restauracje, hotele, noclegi, parkingi. Przewodnik.

Parking miejski przy historycznym centrum, współrzędne GPS:
40°21’19.3″N 18°10’00.3″E
40.355351, 18.166752 – kliknij i wyznacz trasę

Lecce ma przyjemny klimat.

Dzień 5Cave of PoetrySant’AndreaOtrantoSanta Cesarea TermeCala dell’AcquavivaLecce

długość przejazdu: 123 km
czas przejazdu: 2 godz. 21 min. (nie uwzględnia czasu zwiedzania atrakcji)
nocleg: Lecce
mapa przejazdu: otwórz na mapie Google – [klik]

uwagi: większość atrakcji tego dnia nie wymaga długiego chodzenia i spacerowania (oprócz Otranto), a trasa przejazdu jest krótka i nie męcząca. To bardzo sprzyjająca okoliczność, bo druga połowa dnia jest przeznaczona na zwiedzanie Lecce.

Cave of Poetry

Jaskinia (grota) poezji. Piękny twór natury, obłędne kolory.
Więcej informacji o Jaskini Poezji znajdziesz we wpisie: Jaskinia Poezji – jeden z 10 najpiękniejszych naturalnych basenów świata

Parking kilka kroków od wejścia na teren, na którym znajduje się jaskinia, współrzędne GPS:
40°17’05.0″N 18°25’34.6″E
40.284717, 18.426279 – kliknij i wyznacz trasę

Jeszcze 5 minut dłużej przy Cave of Poetry i na sto procent napisałbym jakiś wiersz.
Sant’Andrea

Chyba najładniejszy fragment tej części wybrzeża. Poszarpany, skalisty brzeg, obłędnie położone, wciśnięte w skały plaże, ścieżki spacerowe i wygodny, bezpłatny parking przy punkcie widokowym. Trzeba to zobaczyć.
Więcej na temat Sant’Andrea znajdziesz we wpisie: Sant’Andrea – plaże, białe klify i słońce. Jak dojechać, gdzie zaparkować, co zobaczyć?

Punkt widokowy na wybrzeże.
Parking przy punkcie widokowym, współrzędne GPS:
40°15’20.3″N 18°26’39.8″E
40.255636, 18.444377 – kliknij i wyznacz trasę

Sant’Andrea – widoki w każdą stronę są obłędne
Otranto

Mała, piękna i popularna latem miejscowość wypoczynkowa z dramatyczną historią sprzed ponad 500 lat. Przeczytaj więcej w osobnym wpisie: Otranto – atrakcje, zwiedzanie, mapa, plaże, hotele, noclegi. Przewodnik.

Parking 200 od zamku, współrzędne GPS:
40°08’34.1″N 18°29’42.8″E
40.142816, 18.495229 – kliknij i wyznacz trasę

Zamek w Otranto
Santa Cesarea Terme

Popularne uzdrowisko z basenami z wodą termalną. Więcej szczegółów poznasz w osobnym wpisie: Santa Cesarea Terme – uzdrowisko, wody termalne i lenistwo w SPA

Parking z widokiem na Palazzo Sticchi, współrzędne GPS:
40°02’14.4″N 18°27’47.2″E
40.037339, 18.463103 – kliknij i wyznacz trasę

Trudno nie zwrócić uwagi na Palazzo Sticchi, który góruje nad Santa Cesarea Terme
Cala dell’Acquaviva

Jedna z najbardziej malowniczych zatok i plaż w Apulii.
Więcej informacji o Cala dell’Acquaviva znajdziesz we wpisie: Cala dell’Acquaviva – zatoka i plaża ukryta w niewielkim fordzie na południu Włoch

Parking przy zejściu na plażę, współrzędne GPS:
39°59’29.4″N 18°24’47.7″E
39.991500, 18.413254 – kliknij i wyznacz trasę

Jeżeli plaża Cala dell’Acquaviva tak wygląda w pochmurny dzień, to jak wygląda w słoneczny?
Lecce

Więcej o Lecce: Lecce – atrakcje, zwiedzanie, mapa, restauracje, hotele, noclegi, parkingi. Przewodnik.

Parking miejski przy historycznym centrum, współrzędne GPS:
40°21’19.3″N 18°10’00.3″E
40.355351, 18.166752 – kliknij i wyznacz trasę

Popołudnie i wieczór tego dnia przeznaczony był na zwiedzanie Lecce.

Dzień 6Canale del CioloLeucaGallipoliLecce

długość przejazdu: 166 km
czas przejazdu: 2 godz. 39 min. (nie uwzględnia czasu zwiedzania atrakcji)
nocleg: Lecce
mapa przejazdu: otwórz na mapie Google – [klik]

Canale del Ciolo

Piękny wąwóz na krótki spacer, albo dwie trasy trekkingowe z obłędnymi widokami na nieco dłuższy spacer. Wiecej informacji na temat zwiedzania kanionu oraz opis szalaków ze zdjęciami znajdziesz w osobnym wpisie: Canale del Ciolo i szlak do groty Cipolliane

Parking przy zejściu do wąwozu, współrzędne GPS:
39°50’36.5″N 18°23’09.8″E
39.843479, 18.386058 – kliknij i wyznacz trasę

Warto znaleźć kilka minut na krótki spacer w górę wąwozu.
Leuca

Leuca leży na samym końcu obcasa włoskiego buta. Tutaj coś się kończy ale również coś zaczyna … a na pewno zaczęło się coś, co wpływa na życie nas wszystkich już od dwóch tysięcy lat.
Przeczytaj więcej o Leuca w osobnym wpisie: Leuca – atrakcje, zwiedzanie, mapa, hotele, noclegi. Przewodnik.

Parking przy ulicy na końcu lądu, współrzędne GPS:
39°47’28.8″N 18°20’41.7″E
39.791328, 18.344903 – kliknij i wyznacz trasę

Leuca – tutaj kończy się ląd. Dalej już się nie da. Zawracamy.
Gallipoli

Gallipoli to maleńkie miasteczko, ale jego znaczenie w historii świata jest zaskakująco duże. W osobnym wpise dowiesz się dlaczego Gallipoli było kiedyś tak istotne jak Londyn czy Paryż i co ma wsplnego z giełdą w Londynie, kształtującą ceny na całym świecie. Przeczytaj przewodnik po Gallipoli: Gallipoli – atrakcje, zwiedzanie, mapa, hotele, noclegi, parking. Przewodnik.

Parking tuż przed cyplem i strefą o ograniczonym dostępie, współrzędne GPS:
40°03’17.8″N 17°58’55.0″E
40.054940, 17.981953 – kliknij i wyznacz trasę

Gallipoli okazało się bardzo przyjemnym miejscem.

Dzień 7LocorotondoAlberobelloMatera

długość przejazdu: 187 km
czas przejazdu: 2 godz. 38 min. (nie uwzględnia czasu zwiedzania atrakcji)
nocleg: Matera
mapa przejazdu: otwórz na mapie Google – [klik]

uwagi: jeżeli po tygodniu podróżowania po Apulii wydaje ci się, że już nic cię nie zaskoczy, to tego dnia kilka razy okaże się, że jesteś w błędzie. Plan zakłada zwiedzanie trzech absolutnie kosmicznych miejsc. Przygotuj uchwyt na szczękę, bo wypadnie ci w ciągu dnia kilka razy 🙂 Najlepiej było by przeznaczyć na te trzy miasteczka nie jeden, ale dwa dni, nocując przy okazji w Locorotondo lub Alberobello. My zwiedziliśmy Materę dwa razy: w dniu przyjazdu wieczorem i następnego dnia od rana do popołudnia, bo samolot mieliśmy dopiero wieczorem (z Matery na lotnisko w Bari jest blisko: około 50 minut jazdy).

Locorotondo

Locorotondo to zdecydowanie niedoceniane miasteczko … i dobrze! Bo w absolutnie odlotowym miejscu nie ma tłoku, scisku i chałasu tłumów. Jest spokojnie, miło i niewiarygodnie pięknie. Nie omijaj tego zmiejsca pod żadnym pozorem! Może zdążysz zanim pojawią się w nim liczne wycieczki, co nastąpi zapewne prędzej czy później. Przeczytaj więcej o tym miejscu i zobacz więcej zdjęć w osobnym wpisie – [klik].

Parking blisko historycznego centrum, współrzędne GPS:
40°45’11.1″N 17°19’52.7″
40.753089, 17.331303 – kliknij i wyznacz trasę

Locorotondo to kompletny odjazd. Bardzo żal opuszczać miasteczko.
Alberobello

Alerobello to jakiś inny, odrębny swiat. Nagle wszędzie wyrastają małe, zabawne domki i czujesz się, jakby nagle ktoś teleportował cie w świat baśni.
Szczegółowy przewodnik po Alberobello znajdziesz we wpisie: Alberobello – kraina domków trulli w rozgrzanej słońcem Apulii. Zwiedzanie, hotele, noclegi.

Parking w bezpośrednim sąsiedztwie skupiska trulli, współrzędne GPS:
40°46’56.8″N 17°14’21.0″E lub
40.782440, 17.239156 – kliknij i wyznacz trasę

W Alberobello przenosisz się w inny świat.
Matera

Powiem krótko: Matera zwala z nóg! To jest prawdziwy cios nokautujący na koniec wycieczki. Przeczytaj wiecej o Materze we wpisie: Matera – atrakcje, zwiedzanie, mapa, hotele, restauracje, noclegi, parkingi. Przewodnik.

Parking przy ulicy w dozwolonej do parkowania strefie, współrzędne GPS:
40°40’13.1″N 16°36’30.4″E
40.670309, 16.608430 – kliknij i wyznacz trasę

Matera, to kolejne miejsce, które aż trudno opisać …

Dzień 8Matera – wylot z Bari

Jak już napisałem powyżej, ten dzień wykorzystaliśmy od rana na zwiedzanie Matery. Pozwoliła nam na to późna godzina lotu powrotnego do Berlina. Mieliśmy więc do dyspozycji niemal cały dodatkowy dzień. Przydał się bardzo. Bez tego, nie zdążylibyśmy zobaczyć nawet połowy miasta.
Przejazd z Matery na lotnisko w Bari zajął na mniej niż godzinę. Zwrot samochodu w wypożyczalni przebiegł bardzo sprawnie i w kilka minut było po sprawie.

Apulia – wyjazdy zorganizowane i oferta biur podróży

Przeszukałem bazy ofert biur podróży, żeby zorientować się jaka jest ich propozycja na ten temat. Muszę powiedzieć, że jest marnie. Biura podróży mają niewiele ofert i niekoniecznie są one atrakcyjne. Widać wyraźnie, że na razie nie wykonują wielkiej pracy by proponować i sprzedawać ten kierunek wyjazdu. Głownie ograniczają się do proponowania miejsc noclegowych i oferty hotelowej bez wyżywienia i z własnym dojazdem.
Linki do oferty kilkudziesięciu biur podróży zebranych w jednym miejscu, w porównywarce cen zamieszczam tutaj: zestawienie ofert Apulia – [klik]

4.9/5 - (371 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
28 komentarzy do “Apulia (Puglia) – atrakcje, zwiedzanie samochodem, trasy, mapa, zabytki, plaże. Przewodnik.

  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Co byśmy zrobili bez informacji Pana Jacka ?
   Zapłacilibyśmy kilka mandatów , chodzilibyśmy jak dzieci we mgle po miasteczkach i pogubilibyśmy się w setkach przewodników 🙂
   Jeden blog załatwia wszystkie problemy !
   Dziękujemy !!!
   Najlepszy przewodnik po Apulii
   BEZCENNY 🙂

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Brawo , wszystko co potrzebne przed wyprawa w ten rejon , powinieneś redagować przewodniki turystyczne:)
  Wielkie dzięki , na pewno skorzystam z twoich porad.

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Super artykuł, bardzo pomocny przy ukadaniu swojego planu po Apulii. Będę podróżować po tym cudnym regionie, korzystając z Twojej wiedzy. Wielkie dzięki 🙂

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Super materiał na ułożenie sobie własnego planu zwiedzania.Bardzo przydany i profesjonalnie zrobiony,gratuluję

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Brawo! Za wrażliwość i kompetencje! Wybieram się po raz drugi i Twymi opowieściami utwierdzam w postanowieniu. I uczę się topograficznych szczegółów, które ułatwiają podróż. Grazie mille!

  Odpowiedz
   • o
    Bezpośredni odnośnik

    hej,z pozdrowieniem i polubieniem wspaniałych relacji i wskazówek,cichutko pytam,czy zechciałbys poradzić w temacie Apulli?
    Głównie w rozsądnym zaplanowaniu noclegów,zeby nie jezdzić bezsensownie.Przylot do Bari ,chcemy podzielic nasz wypad na objechanie kawalka na północ od Bari-4 dni,potem nocleg w Monopoly/sentyment/i 4 dni na część poludniową od Bari,
    Jakoś nie mogę poradzić sobie z zaplanowaniem dobrych miejsc na noclegi,a wzięłam to na siebie dla 4 osób.Byłabym bb wdzięczna za krotkie wskazówki.
    Ola

    Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Dużo ciekawych informacji, linki do parkingów super! Bardzo dziękujemy za cały artykuł, lepszy niż niejeden przewodnik i bardzo dobrze rozplanowany z przydatnymi odnośnikami.

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  O rany ! Ależ gigantyczny przewodnik!
  Jestem w szoku i pełna podziwu, że się komuś tak chciało.
  Jeszcze wszystkiego nie przeczytalam ale na pewno to zrobię bo planuję zwiedzić samodzielnie Apulie za rok.
  Zawsze jeździłam swoim samochodem ale to dość daleko i teraz chcę lecieć samolotem i tam wynająć auto.
  Dlatego już z góry dziękuję za wszystkie informacje.
  Pozdrawiam Elżbieta

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  właśnie wybieram się w ten region na 5 dni i szukam informacji. Jestem pod wrażeniem opisów !!! Niestety muszę trochę zmienić miejsca ze względu na krótszy czas. Powiedz mi proszę czy „grafik” zwiedzania był napięty?

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Tak. Zaproponowany przeze mnie plan był dość napięty, ale dni były krótsze, bo byliśmy zimą. Zaczynaliśmy około 8.00 rano a mniej więcej o 17.00 – 18.00 byliśmy w hotelu.

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Acabamos de chegar da Puglia e usamos esse guia quase que integralmente. Excelente!!!! Parabéns!!!

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  WŁAŚNIE WRÓCIŁAM Z BARI. ŻAŁUJĘ, ŻE NIE PRZECZYTAŁAM TEGO OPISU WCZEŚNIEJ, ALE ZAWARTE TU INFORMACJE SĄ BARDZO DOKŁADNE . WARTO TAM POJECHAĆ KORZYSTAJĄC Z TYCH INFORMACJI. MYŚLĘ ŻE ŻADEN PRZEWODNIK NIE ZAWIERA TYLU CENNYCH INFORMACJI I PORAD JAK TO OPRACOWANIE. GRATULUJE TAKIEJ WENY I DOKŁADNOŚCI . PO PRZECZYTANIU MOŻNA ŚMIAŁO WĘDROWAĆ PO APULII. POLECAM TO INNA TWARZ WŁOCH NIŻ DRUGA STRONA BUTA, SPOKOJNIEJ MNIEJ TURYSTÓW . PRZEPYSZNE JEDZENIE I BARDZO UROZMAICONE.

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Rewelacja- wszystko , co potrzebne , by dokladanie i szczegółowo zaplanowac podróż.
  Korzystaliśmy z przewodników Pana Jacka wielokrotnie – równiez REWELACYJNE- zwłaszcza Madera.
  Pozdrawiam i dziekuje bardzo za tyle waznych podrœżniczych informacji , tak uporzadkowanych ,jak w mało którym przewodniku:)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *