Kanion Justina Biebera znany też jako Fjadrargljufur

Kanion Fjadrargljufur, Islandia
foto: Agnieszka Mordaunt

Dlaczego kanion Justina Biebera?

Historia jest banalna. W roku 2015 pojawił się teledysk do piosenki “I’ll Show You” wykonywanej przez Justina Biebera. Największa część teledysku kręcona była w kanionie Fjadrargljufur, który na zdjęciach filmowych prezentuje się naprawdę ładnie.
Ze względu na to, że oryginalna nazwa kanionu jest nieludzko trudna do zapamiętania (pomijam już próbę jej wypowiedzenia), a świat lubi uproszczenia oraz szybką i łatwą komunikację, to nazwa Kanion Justina Biebera przylgnęła do niego w ułamku sekundy.
Teledysk ma na Youtube prawie pół miliarda (!!!) wyświetleń. Na efekty nie trzeba było długo czekać.
Pół świata natychmiast oszalało na punkcie kanionu i liczba osób odwiedzających go radykalnie wzrosła. Obciążenie kanionu turystami przybrało takie rozmiary, że w 2018 kanion został zamknięty … na szczęście tylko na pewien czas, potrzebny na regenerację przyrody.
Od tego czasu kanion jest okresowo zamykany dla ruchu turystycznego w sytuacji, gdy wymaga tego stan przyrody i otwierany, gdy przyroda się zregeneruje.
Przerwy w dostępie do kanionu trwają co najmniej kilka tygodni. Obecnie fala największej popularności po wydaniu teledysku powoli opada i możliwe, że z czasem nie będzie już konieczne zamykanie kanionu.

Zachęcam do obejrzenia zdjęć Fjadrargljufur w słynnym teledysku. Udostępniam go poniżej. Naprawdę miło się to ogląda.

Inne obiekty w teledysku

W teledysku możesz zobaczyć również kilka innych obiektów, które opisałam w ramach przewodnika po Islandii – [klik]. Oprócz kanionu w teledysku zauważyłem jeszcze:
– wodospad Seljalandsfoss (nr 25 w przewodniku)
– rzeka Fjadra płynąca dnem kanionu Fjadrargljufur (nr 22 w przewodniku)
– czarna plaża Solheimasandur z wrakiem samolotu US Navy Douglas Dakota DC 3
– pola zielonej lawy (nr 23 w przewodniku)
Diamentowa Plaża (nr 20 w przewodniku)
laguna lodowcowa Jokulsarlon (nr 21 w przewodniku)

Kanion Fjadrargljufur, Islandia
foto: Agnieszka Mordaunt

Wróćmy do kanionu Fjadrargljufur

W miejscu gdzie teraz możemy podziwiać kanion był kiedyś lodowiec. Topniejąc cofał się w głąb lądu, a spływająca w dół woda, niosła z sobą drobny materiał skalny, który w miękkiej skale uporczywie, głębiej i głębiej rzeźbił dno kanionu.
Dzisiaj najwyższe ściany skalne dochodzą do 100 metrów wysokości. Skały, w których został wyrzeźbiony mają 2 miliony lat, a proces cofania się lodowca i rzeźbienia kanionu trwa od około 10 tysięcy lat.

Kanion Fjadrargljufur z lotu ptaka
foto: Thomas Fatin

Parking i zwiedzanie kanionu Fjadrargljufur

Niedaleko kanionu znajduje się niewielki parking, od którego prowadzi ścieżki spacerowe wzdłuż kanionu. Jedna ze ścieżek prowadzi górą, wzdłuż krawędzi kanionu. Możliwy jest też spacer dołem po dnie kanionu. Na trasie górnej ścieżki znajdują się trzy punkty widokowe, które zaznaczyłem na mapie.
Jeżeli traficie tutaj w czasie gdy kanion będzie zamknięty dla zwiedzających, to mimo wszystko będziecie mogli go zobaczyć ze specjalnej platformy widokowej.
Mapę z lokalizacją parkingu i przebiegiem górnej ścieżki zamieszczam poniżej.

Kanion Fjadrargljufur – mapa spaceru, położenie punktów widokowych i parkingu.

Przejście ścieżką zaznaczoną na mapie do wszystkich trzech punktów widokowych zajmie ci około 60 minut. Przydadzą się buty terenowe.

Parking przy kanionie Fjadrargljufur, współrzędne GPS:
63°46’15.8″N 18°10’17.3″W
63.771048, -18.171478 – kliknij i wyznacz trasę

Przy parkingu znajdują się toalety. Nie ma tutaj żadnych punktów gastronomicznych.

Noclegi w pobliżu kanionu

Nocleg w okolicy kanionu może być dobrym pomysłem. W pobliżu jest kilka możliwości noclegu, a do innych atrakcji jest stąd całkiem blisko.
Najpierw podam link, do aktualnej bazy noclegów w pobliżu kanionu Fjadrargljufur – [klik]. Link przygotowany jest tak, że filtruje obiekty z najbliżej kanionowi okolicy.
Dodatkowo znajdziesz poniżej kilka wybranych przeze mnie konkretnych propozycji.

Fosshotel Nupar – [klik]

Dalshöfdi Guesthouse – [klik]

Hotel Laki – [klik]

Plan zwiedzania Islandii

Wpis, który właśnie czytasz jest elementem przygotowanego przeze mnie planu zwiedzania Islandii. Najprawdopodobniej wszystko czego potrzebujesz by przygotować się do wyjazdu na Islandię znajdziesz właśnie w tym wpisie. Pogoda, noclegi, wypożyczalnie samochodów, atrakcje turystyczne i mapa wycieczki dookoła Islandii ... wszystko w jednym miejscu: Islandia – mapa i plan zwiedzania, atrakcje turystyczne, wycieczki, najpiękniejsze miejsca - [klik]. Przeczytaj koniecznie!
5/5 - (38 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Jeden komentarz do “Kanion Justina Biebera znany też jako Fjadrargljufur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *