Caminito del Rey – bilety, mapa, dojazd, parking

Caminito del Rey, Hiszpania

Podwójna dawka adrenaliny

Tak można w skrócie opisać zwiedzanie Caminito del Rey: podwójna dawka adrenaliny. Skaliste tereny tworzą niesamowitą scenerię. Strome, zaciskające się wokół siebie ściany wąwozu i przywołujące zawrót głowy przepastne urwiska tworzą coś, co powoduje potężny i przyjemny zarazem skok adrenaliny. Niepowtarzalny wytwór natury bezwzględnie zachwyca, a każdy kolejny krok zmienia kąt patrzenia, tworząc nieustannie nowe, niesamowite obrazy. Gdy zaczynasz myśleć, że piękniej być nie może, to kolejny krok sprawia, że musisz zmienić zdanie. Spacer po najbardziej spektakularnych fragmentach szlaku jest jak oglądanie filmu złożonego z samych wybitnych kadrów, z samych najlepszych zdjęć, samych ujęć wartych Oskara.
Drugą dawkę adrenaliny dostajesz, gdy spojrzysz pod nogi i przypomnisz sobie, że patrząc na te piękne widoki stoisz na wąskiej kładce nad przepaścią, a pod twoimi stopami jest ponad 100 metrowa przepaść.
Tak wygląda najbardziej emocjonujący fragment spaceru Ścieżką Króla czyli Caminito del Rey. Spaceru, o którym będziesz opowiadać do końca życia.

Caminito del Rey, Hiszpania

Gdzie król chodził piechotą

Historia powstania ścieżki jest dość prozaiczna, a jej dzisiejsza funkcja jako jednej z najbardziej pożądanych atrakcji turystycznych, to tylko niezaplanowany efekt uboczny po porzuceniu jej właściwego przeznaczenia.
Budowę ścieżki wymusiły prowadzone na płynącej tu rzece Guadalhorce prace związane z realizacją zaplanowanych obiektów hydrologicznych. W trakcie prac zaistniała potrzeba stworzenia w miarę łatwej drogi łączącej oba końce wąwozu, służącej do przemieszczania się zatrudnionych ludzi i transportu towarów. W ten sposób powstała zawieszona na ścianach wąwozu ścieżka.
Wyjątkowe walory krajobrazowe jakie oferowała, sprawiły, że ktoś wpadł na pomysł, by po zakończeniu budowy zapory Conde del Guadalhorce, zaproszonego na jej otwarcie króla Hiszpanii Alfonso XIII poprowadzić tą ścieżką. Król skorzystał z propozycji i podobno pokonał całą ścieżkę na własnych nogach. Dla upamiętnienia faktu, że jest to miejsce, po którym król chodził piechotą, ścieżka zyskała miano: Caminito del Rey, czyli Ścieżka Króla.
Potem przez wiele lat w zasadzie popadała w zapomnienie sukcesywnie niszczejąc, aż do czasu gdy osiągnęła stan niebezpiecznej dla życia ruiny. Wtedy pojawili się poszukujący wyjątkowych emocji śmiałkowie, którzy w wykorzystaniem alpinistycznych zabezpieczeń pragnęli pokonać niebezpieczną ścieżkę, upajając się jednocześnie niepowtarzalnymi widokami.

Zobacz film ze spaceru po ścieżce jeszcze przed remontem:

Niestety, ekstremalne wyprawy nie zawsze kończyły się szczęśliwie i na ścieżce zaczęło dochodzić do groźnych, a nawet śmiertelnych wypadków. Z czasem ścieżka zyskała miano najniebezpieczniejszego, ekstremalnego szlaku skalnego. Paradoksalnie jej ponura sława zaczęła przyciągać coraz więcej chętnych, spragnionych ekstremalnych przeżyć. To musiało skończyć się tragicznie. Rok 1999 i 2000 przyniósł cztery śmiertelne wypadki i wtedy lokalne władze postanowiły definitywnie zamknąć szlak. Aby skutecznie uniemożliwić dostęp do szlaku zniszczono długie fragmenty ścieżki i podestów na jego końcach, wprowadzono wysokie kary (6 000 EUR) za próbę wkroczenia na pozostałości szlaku oraz uruchomiono dozór, mający wykrywać nieuprawnione próby wejścia na szlak.
Przez 15 lat szlak pozostawał zamknięty, ale władze regionu doskonale zdawały sobie sprawę z jego turystycznego potencjału. W roku 2014 kosztem 7 milionów euro przeprowadzono remont i budowę nowej, w pełni bezpiecznej ścieżki (na pamiątkę stare fragmenty pozostawiono na swoim miejscu) i obecnie możemy w pełni korzystać z jej uroków, nie narażając zdrowia ani życia.

Nowa i stara Caminito del Rey, Hiszpania

Gdzie jest Caminito del Rey?

Ścieżka Króla znajduje się około 63 km od Malagi i obecnie jest jedną z największych atrakcji Andaluzji. Najłatwiej dostać się tutaj samochodem lub pociągiem z Malagi do stacji El Chorro-Caminito del Rey. Na stronie OMIO – [klik] sprawdzisz aktualne połączenia i kupisz on-line bilety na pociąg.

Położenie Caminito del Rey względem Malagi prezentuje poniższa mapka.

Położenie Caminito del Rey względem Malagi

Bilety do Caminito del Rey

I wszystko byłoby fajnie gdyby nie problem, który pojawił się natychmiast po udostępnieniu ścieżki do zwiedzania. Chętnych by ją zobaczyć jest kilka razy więcej niż dostępnych biletów. Z przyczyn bezpieczeństwa liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać na ścieżce jest mocno ograniczona. Bilety kupuje się więc na konkretny dzień i konkretną godzinę. Wejście poza wyznaczonymi godzinami jest niemożliwe. Na szlak wchodzi się grupkami pod opieką. Nie trzeba jednak iść z całą grupą. Nie ma problemu by zostać trochę z tyłu odłączając się lekko od grupy i spacerować swoim tempem (zwłaszcza po części z wiszącymi pomostami). Można wtedy zrobić ładniejsze zdjęcia.
Limitowana ilość biletów sprawia, że trzeba o nie zadbać z dużym wyprzedzeniem, a zakup na miejscu choć teoretycznie możliwy, w praktyce nie ma szansy powodzenia. Bilety znikają zwykle z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.
Jeżeli więc Ścieżka Króla jest dla ciebie ważna i koniecznie chcesz ją zobaczyć, to zapewnij sobie bilety wstępu wcześniej. Możesz to zrobić, zamawiając je przez internet.
Poniżej podaję dwa źródła. Pierwsze z nich przekierowuje na dystrybutora biletów, a drugie na zorganizowane zwiedzanie grupowe. Spora część biletów wstępu jest bowiem zarezerwowana przez organizatorów grupowego zwiedzania i jeżeli pojedyncze bilety nie są dostępne, to ratunkiem może okazać się dołączenie do zorganizowanej grupy, mającej zapewnione wejście. Bilety grupowe u zewnętrznych organizatorów są zwykle trochę droższe (trzeba opłacić przewodnika), ale często zawierają w sobie np. transport w obie strony z Malagi (nie trzeba wynajmować samochodu) lub inne atrakcje.
Zobacz dostępne opcje i wybierz najlepsze dla siebie rozwiązanie.

sprawdź: dostępność biletów do Caminito del Rey – [klik]

sprawdź: zorganizowane wycieczki do Caminito del Rey – [klik]

UWAGA !!!
Dzieci poniżej 8 roku życia nie mogą wchodzić na szlak, nawet pod opieką rodziców!

Caminito del Rey, Hiszpania

Zwiedzanie i mapa Caminito del Rey

Wejście (Acceso Norte) na Ścieżkę Króla jest w zupełnie innym miejscu niż wyjście z niej (Acceso Sur). Wejście od wyjścia oddalone jest o ponad 7 km. W przypadku gdy przyjedziesz tutaj w ramach wyjazdu grupowego, problem transportu zapewne rozwiąże za ciebie organizator wyjazdu.
Jeżeli wybierzesz opcję samodzielnego zwiedzania i na miejsce przyjedziesz swoim samochodem, to zwiedzanie możesz zorganizować na kilka sposobów.
Dla łatwiejszego wyjaśnienia sprawy przygotowałem specjalną mapkę, prezentującą przebieg szlaku (czerwone kropki), położenie parkingów samochodowych (symbol parkingu) oraz przebieg linii autobusowej wraz z przystankami (zielone kropki i kwadratowe symbole BUS).

W dalszej części tekstu znajdziesz precyzyjne współrzędne GPS wszystkich istotnych, widocznych na mapie punktów. Korzystaj z nich! Obok współrzędnych GPS znajduje się link. Kliknięcie na niego otworzy w twoim telefonie nawigację i automatycznie wyznaczy trasę dojazdu lub dojścia z miejsca, w którym aktualnie jesteś. Proste, a cholernie ułatwia życie. Polecam!

Caminito del Rey – mapa szlaku, położenie parkingów i trasa autobusu do obsługi zwiedzających

Jak widać na mapie w pobliżu Caminito Del Rey znajdują się trzy parkingi. Przy każdym z parkingów znajduje się również przystanek autobusu, który kursuje wahadłowo pomiędzy wyjściem i wejściem na szlak.
Wejście i wyjście ze szlaku zaznaczone jest na mapie ikoną czarnego domku. Zwróć uwagę, że z przystanku autobusowego do wejścia na szlak trzeba jeszcze kawałek dojść. Godzina wejścia na szlak podana na bilecie wstępu to godzina, o której musisz się stawić przy zaznaczonym na mapie czarnym domku (Acceso Norte).
Do wejścia na szlak (Acceso Norte) możesz iść dwiema różnymi drogami (obie zaznaczyłem na mapie):
krótsza trasa (Pista de Gaitanejo) ma długość 1,5 km (20 min) i zaczyna się tunelem tuż przy drodze asfaltowej. Precyzyjne współrzędne GPS początku trasy podałem poniżej.
dłuższa trasa (Senda de Gaitanejo) ma długość 2,7 km (40 min) i rozpoczyna się tunelem obok restauracji El Kiosko. Precyzyjne współrzędne GPS początku trasy podałem poniżej.

Najbliżej wejścia na szlak jest parking P1, ale nie jest on w stanie przyjąć wszystkich samochodów. Po dojeździe na miejsce może się okazać, że nie ma na nim wolnych miejsc. Planując parkowanie na tym parkingu zostaw sobie margines czasu na poszukiwanie wolnego miejsca gdzieś indziej.
Parking P2 znajduje się w pobliżu wyjścia ze szlaku. Parkując samochód tutaj musisz poczekać na autobus wahadłowy i nim dojechać na początek szlaku. Na parking przyjedź więc około 1,5 godziny przed godziną planowanego wejścia na szlak. Po przejściu Caminito del Rey wyjdziesz ze szlaku w pobliżu swojego samochodu.
Największy jest parking P3. Do wejścia na szlak jedzie się stąd około 15 minut. Warto być więc na nim mniej więcej godzinę przed planowaną godziną wejścia na szlak. Po przejściu szlaku musisz wsiąść w autobus, który przewiezie cię na parking.

Bilet na autobus wahadłowy kosztuje 2,5 EUR i jest ważny przez cały dzień. Osoby zostawiające auto na parkingu P3, które będą jechać autobusem dwa razy, nie muszą kupować dwóch biletów. Jeden bilet jest ważny na oba przejazdy (bilet zachowuje ważność przez cały dzień).
Bilet można kupić u kierowcy i płacić można tylko gotówką.

Przydatne współrzędne GPS

Parking P1 i przystanek BUS-a (Ardales), współrzędne GPS:
36°55’43.9″N 4°48’06.4″W
36.928868, -4.801772 – kliknij i wyznacz trasę

Parking P2 i przystanek BUS-a (El Chorro), współrzędne GPS:
36°54’24.4″N 4°45’33.1″W
36.906777, -4.759200 – kliknij i wyznacz trasę

Parking P3 i przystanek BUS-a (Visitors Reception Centre), współrzędne GPS:
36°54’51.6″N 4°48’27.2″W
36.914324, -4.807561 – kliknij i wyznacz trasę

Tunel do szlaku Caminito del Rey (krótsza trasa), współrzędne GPS:
36°55’47.9″N 4°48’02.3″W
36.929967, -4.800648 – kliknij i wyznacz trasę

Tunel do szlaku Caminito del Rey (dłuższa trasa), współrzędne GPS:
36°55’53.9″N 4°48’06.2″W
36.931625, -4.801731 – kliknij i wyznacz trasę

Coś jeszcze?

Tak! Jeżeli po przejściu Caminito del Rrey będzie ci jeszcze mało atrakcji i dysponujesz samochodem, to możesz jeszcze podjechać na bardzo ciekawy punkt widokowy na lokalne rozlewiska (Mirador de Tres Embalses). Przyjemne miejsce, piękne widoki i dobre miejsce by na chwilę się zatrzymać i po prostu popatrzeć przed siebie.

Punkt widokowy Mirador de Tres Embalses, współrzędne GPS:
36°57’00.6″N 4°48’01.8″W
36.950161, -4.800512 – kliknij i wyznacz trasę

Parking przy punkcie widokowym Mirador de Tres Embalses, współrzędne GPS:
36°57’03.7″N 4°48’02.8″W
36.951013, -4.800770 – kliknij i wyznacz trasę

Noclegi w pobliżu Caminito del Rey

Wybór noclegów w pobliżu Caminito del Rey nie jest duży, ale można znaleźć kilka ciekawych propozycji w dobrej cenie. Poniżej znajdzie trzy wybrane przeze mnie noclegi. Nie traktuj ich jako konkretnego wskazania hoteli, które polecam. Traktuj je jako dobry początek do dalszych poszukiwań. Zamieszczone przez mnie linki wykorzystują bowiem mechanizm wyszukiwarki, które obok konkretnego hotelu, zawsze proponuje inne, podobne do niego propozycje, często akurat bardziej atrakcyjne cenowo. Polecam korzystać z tych linków, bo ułatwiają poszukiwania i oszczędzają czas.

Casabell 3 Caminito del Rey – [klik]

La Posada del Conde – [klik]

Apartamentos Ardales – [klik]

5/5 - (38 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *