Koloseum w Rzymie – bilety, zwiedzanie, ciekawostki

Fragment Koloseum w Rzymie

Bilety do Koloseum

Zacznę odwrotnie niż wszyscy, czyli od poradnika zakupu biletów do Koloseum, zamiast długiej i rozległej historii obiektu. Już słyszę westchnienie ulgi większości czytelników 🙂
Brutalna prawda jest jednak taka, że historię koloseum możesz sprawdzić w każdej chwili w niezliczonej liczbie artykułów, publikacji i blogów, ale jeżeli zagapisz się i nie kupisz biletów wstępu odpowiednio wcześnie, to albo nie wejdziesz do środka wcale, albo trzeba będzie sporo przepłacić u handlarza (zdecydowanie odradzam zakup biletów od przypadkowych sprzedawców, zwłaszcza pod Koloseum, bo niemal pewne jest, że są sfałszowane i nie wejdziesz na nie do środka).

Koloseum często nazywane jest najbardziej popularnym zabytkiem świata, co w praktyce oznacza, że chętnych do wejścia jest wielokrotnie więcej niż dostępnych miejsc. Jest jasne, że bilety kupi tylko niewielka część zainteresowanych. Kolejna część kupi fałszywe bilety, straci pieniądze i nie wejdzie do środka. Największa część po prostu odejdzie z kwitkiem i będzie musiała odłożyć odwiedziny na kolejną okazję. O bilety wstępu zawsze toczy się tu prawdziwa wojna. Władze Rzymu co chwilę wpadają na nowe pomysły związane z dystrybucją i sprzedażą biletów, co w teorii ma ograniczyć nadużycia, a praktyce jedynie zaciemnia sytuację. Ciągłe zmiany sprawiają bowiem, że powstaje informacyjny chaos i nigdy nie wiadomo czy akurat zasady nie uległy jakiejś zmianie. Gdzie kupić, jak kupić … w którym miejscu kupić, na jakiej stronie? Przyznam, że ogarnięcie tego i ciągłe nadążanie za zmianami jest szalenie męczące, lub wręcz niemożliwe. Postaram się to jednak jakoś ogarnąć podać sposoby oraz źródła, które pozwolą ci znaleźć się w wąskiej grupie szczęśliwców, którzy będą mogli zobaczyć Koloseum od środka.

Wnętrze koloseum … czyli udało mi się kupić bilet!
Tylko bilet łączony!

Po pierwsze nie ma czegoś takiego jak bilety tylko do samego Koloseum!!! Bilety do Koloseum zawsze są biletami łączonymi i zawierają również wstęp do Forum Romanum i na Palatyn. Podstawowy bilet jest ważny 24 godziny. Nie da się kupić osobnych biletów do każdej atrakcji.
Jeżeli będziesz poszukiwać biletów na własną rękę i nie będziesz korzystać z podanych tu informacji, to koniecznie zwróć na to uwagę. Jeżeli ktoś proponuje ci bilet tylko do Koloseum (bez pozostałych dwóch zabytków) to wiedz, że coś jest nie tak.

Data i godzina wstępu

W obiekcie jednocześnie może przebywać do 3000 osób, więc ilość biletów jest ściśle limitowana. Bilety sprzedawane są na konkretną godzinę wejścia. Spóźnienie przy wejścio o więcej niż 15 minut skutkuje utratą ważności biletu.

Średni czas samodzielnego zwiedzania Koloseum: 45 min.

Gdzie kupić bilety?

Bilety możesz kupić bezpośrednio przed wejściem w kasie biletowej lub wcześniej przez internet. Decydując się na zakup w kasie przygotuj się na długą kolejkę. Nie spodziewaj się, że kupisz bilet na najbliższą godzinę. Może się okazać, że najbliższe wolne miejsce jest np. za 5 godzin.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup biletu przez internet z odpowiednim wyprzedzeniem. Do ceny biletu doliczana jest wtedy tzw. opłata rezerwacyjna, które według mojej aktualnej wiedzy wynosi 2 EUR i jest doliczana do każdego biletu. Płacisz więc o 2 EUR więcej, ale masz możliwość rezerwacji wejścia na wygodny dla ciebie dzień i godzinę, bez potrzeby stania w kolejkach.

Jeżeli chodzi o dobre i sprawdzone źródła biletów w internecie, to przez lata można było śmiało podawać trzy strony:
– Coopculture
Tiquets
GetYourGuide

Po jednej ze zmian w sposobie dystrybucji (których już nie zliczę), na Coopculture pojawił się problem i zamiast biletów mamy błąd strony 404, co oznacza, że strona nie istnieje. Czy po kolejnych zmianach strona po prostu straciła funkcję dystrybutora? Nie wiem. Na razie jednak (maj 2024) nie działa.

Strona Coopculture wyświetla błąd 404: nie ma takie strony

Ograniczę się więc do pozostałych dwóch źródeł i proponuję sprawdzić dostępność na obu stronach, wybierając lepszą dla siebie opcję:

GetYourGuide [klik] – bilety i inne opcje zwiedzania Koloseum
Tiquets [klik] – bilety, karty miejskie, czasem zakup w pakietach ze zniżkami i inne opcje na zwiedzanie Koloseum

Obie strony budują swoją ofertę niezależnie i czasem zdarzają się ciekawe promocje. Jeżeli zamierzasz zwiedzać w Rzymie więcej atrakcji (np. Muzea Watykańskie i Kaplicę Sykstyńską), to możesz czasem uzyskać dodatkowy rabat na bilety do kolejnych atrakcji. Na przykład na stronie Tiqets w trakcie procesu wyboru biletów często natkniesz się na informację o ewentualnych zniżkach na bilety, przy zakupie wstępu do więcej niż jednej atrakcji.
Jeżeli któraś ze stron uruchomi ci się w obcym języku, to na górze strony możesz zmienić język.

Tradycyjne kasy biletowe

Gdyby jednak pojawiła się konieczność lub możliwość zakupu biletów w tradycyjnych kasach, to dotarcie do nich ułatwią ci precyzyjne współrzędne GPS, wskazujące ich dokładną lokalizację w terenie.

Na miejscu bilety sprzedają trzy kasy biletowe:
kasa na przeciwko Koloseum (zawsze jest przy niej największa kolejka), współrzędne GPS:
41°53’26.0″N 12°29’21.1″E
41.890546, 12.489188 – kliknij i wyznacz trasę

kasa przy wejściu na Palatyn (200 m dalej i najmniej ludzi), współrzędne GPS:
41°53’16.1″N 12°29’23.5″E
41.887805, 12.489872 – kliknij i wyznacz trasę

kasa przy wejściu do Forum Romanum, współrzędne GPS:
41°53’33.6″N 12°29’13.6″E
41.892655, 12.487108 – kliknij i wyznacz trasę

Koloseum w Rzymie

Warto wiedzieć o Koloseum

Na koniec kilka informacji obowiązkowych, przygotowanych w skróconej formie. Warto wiedzieć parę rzeczy przed zwiedzaniem.

Koloseum (Koloseum w oryginalnej łacinie Colosseum, znane również jako Amfiteatr Flawiuszów) to starożytny amfiteatr w Rzymie, który jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków świata.

Historia i Budowa

Okres Budowy: Koloseum zostało zbudowane między 70 a 80 rokiem n.e. za panowania cesarzy z dynastii Flawiuszów (Wespazjan i Tytus).
Architektura: Amfiteatr jest przykładem zaawansowanej rzymskiej inżynierii i architektury. Został zbudowany głównie z betonu i piaskowca.
Rozmiar: Koloseum miało pojemność do 50,000 widzów. Jest owalne, o długości około 189 metrów, szerokości 156 metrów i wysokości 48 metrów.
Struktura: Koloseum składa się z czterech poziomów. Dolne trzy są wyposażone w arkady, a najwyższy poziom zawiera małe okna.

Funkcje i Użytkowanie

Walki Gladiatorów: Koloseum słynęło przede wszystkim z organizowania walk gladiatorów. Były to widowiska, podczas których walczyli ze sobą gladiatorzy, czasami także ze zwierzętami.
Inne Widowiska: W amfiteatrze odbywały się również polowania na zwierzęta, egzekucje i inscenizacje bitew morskich (naumachie).
Infrastruktura: Pod areną znajdował się skomplikowany system podziemnych tuneli i pomieszczeń, gdzie przebywali gladiatorzy, zwierzęta i przechowywano sprzęt potrzebny do walk.

Znaczenie i Współczesność

Dziedzictwo Kulturowe: Koloseum jest symbolem starożytnego Rzymu i jednym z najlepiej zachowanych przykładów rzymskiej architektury.
Zabytek UNESCO: Jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Turystyka: Koloseum jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków we Włoszech, przyciągającym miliony turystów rocznie.
Renowacje: Przez wieki Koloseum przeszło liczne renowacje i konserwacje w celu zachowania jego struktury.

Ciekawostki o Koloseum

Ciekawostki Historyczne

Pożar i Zniszczenia: Koloseum przetrwało liczne pożary i trzęsienia ziemi, które uszkodziły jego strukturę. Największe zniszczenia spowodowało trzęsienie ziemi w 1349 roku, które spowodowało zawalenie się południowej części budowli.
Materiał Budowlany: Części Koloseum były wykorzystywane jako kamieniołom materiałów budowlanych. Marmur z Koloseum został użyty do budowy wielu innych budynków w Rzymie, w tym Bazyliki św. Piotra.
System Hydrauliczny: Koloseum miało skomplikowany system hydrauliczny, który pozwalał na wypełnianie areny wodą do organizacji inscenizacji bitew morskich (naumachie).
Koszt Budowy: Budowa Koloseum była finansowana z łupów zdobytych podczas wojny z Żydami, w tym z plądrowania Świątyni Jerozolimskiej.

Ciekawostki Architektoniczne

Velarium: Koloseum było wyposażone w ogromny system żagli, zwany velarium, który chronił widzów przed słońcem i deszczem. Żagle te były obsługiwane przez marynarzy z rzymskiej floty.
Podziemne Tunele: Pod areną Koloseum znajdował się skomplikowany system podziemnych tuneli i komór, zwany hypogeum, gdzie przechowywano gladiatorów, zwierzęta i sprzęt potrzebny do widowisk.
Szybkość Budowy: Koloseum zostało zbudowane w niespotykanie krótkim czasie – około 8 lat, co jest niezwykłym osiągnięciem biorąc pod uwagę jego rozmiar i skomplikowaną strukturę.

Ciekawostki Społeczne i Kulturowe

Darmowe Wejściówki: Wstęp na widowiska w Koloseum był darmowy dla wszystkich obywateli Rzymu. Zapewniano im wtedy także darmowe jedzenie i napoje.
Symbol Chrześcijaństwa: Koloseum jest często kojarzone z męczeństwem chrześcijan, chociaż nie ma dowodów na to, że odbywały się tam masowe egzekucje chrześcijan. Mimo to, w 1749 roku papież Benedykt XIV poświęcił Koloseum jako miejsce męczeństwa chrześcijan.
Zielone Koloseum: W średniowieczu wnętrze Koloseum zarosło roślinnością i stało się małym ekosystemem. Różne rośliny, w tym egzotyczne gatunki sprowadzone do Rzymu, rosły wewnątrz ruin.

Współczesne Ciekawostki

Symbol Walki z Karą Śmierci: Koloseum jest teraz używane jako symbol sprzeciwu wobec kary śmierci. Za każdym razem, gdy gdzieś na świecie zostanie zniesiona kara śmierci lub osoba skazana na śmierć zostaje ułaskawiona, Koloseum jest podświetlane na złoto.
Największa Atrakcja Turystyczna: Koloseum przyciąga około 6 milionów turystów rocznie, co czyni je jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych na świecie.

5/5 - (13 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *