Bergamo – Włochy: atrakcje, zwiedzanie, wynajem samochodu (bez karty kredytowej?), tanie loty.

Do Bergamo można dolecieć z Polski tanimi liniami za 39 PLN. To mniej więcej tyle, ile zapłacimy na dwóch bramkach, za przejazd autostradą koło Poznania. Do tego wyjątkowego i pięknego miasta dociera jednak niewielu … bo tuż obok jest Mediolan. Jego siła przyciągania jest tak wielka, że pochłania niemal w całości strumień ludzi przybywających i wysiadających na lotnisku Bergamo Mediolan.

Dlaczego tak jest?

Jeżeli nie byłeś jeszcze w Bergamo, to na moje pytanie odpowiesz łatwo: przecież wiadomo, Mediolan to Mediolan, stolica europejskiej mody, piękna, wyjątkowa katedra, Ostatnia Wieczerza Leonardo da Vinci, Castello Sforzesco, La Scala … można długo wymieniać jeszcze. Po odwiedzinach w Bergamo, odpowiedź przestaje być taka łatwa i oczywista. Bergamo zostało strącone w cień przez gigantycznego sąsiada. Większego, głośniejszego, droższego, silniejszego … ale czy ładniejszego, bardziej klimatycznego, ciekawszego? Niekoniecznie!

Piazza Vecchia, Bergamo, Włochy

Citta Bassa i Citta Alta

Bergamo jest wyraźnie podzielone na 2 części: dolną i górną. Dolne Miasto (czyli Citta Bassa) to nowa część miasta, w której obecnie toczy się główny nurt codziennego życia. Praca, biznes i wszystko co wiąże się z codziennym funkcjonowaniem normalnego miasta, czyli wieczorne życie oczywiście też. Z dolnej części miasta wyrasta wysokie wzgórze, na którym ulokowane jest Górne Miasto (Citta Alta). Citta Alta jest w całości otoczone murem obronnym i stanowi historyczną cześć miasta. Spacer po Bergamo to wielka przyjemność. Typowy klimat włoskiego miasteczka, z widokami jakie rozciągają się ze wzgórza wciąga natychmiast. Po upływie nanosekundy już jesteś w tym klimacie, już go czujesz i chłoniesz całą powierzchnią skóry.
Miasto jest zwarte i w zasadzie wszystko zlokalizowane jest blisko siebie. Zwiedzanie nie jest męczące i nie wymaga wielkiego skupienia na nawigowaniu, w stylu: gdzie teraz iść, żeby czegoś nie przeoczyć.
W Bergamo nie da się przeoczyć najważniejszych punktów: plac Piazza Vecchia, Bazylika Santa Maria Maggiore, wieża Torre Civica, plac Piazza Duomo, Duomo (katedra), kaplica Cappella Colleoni i główna ulica Via Gombito oraz Rocca di Bergamo z pięknym parkiem i widokami. Droga prowadzi sama. Wszystko jest blisko i trzeba tylko dać się nieśpiesznie prowadzić intuicji.
Na końcu drogi dojdziesz do Funicolare S. Vigilio, czyli stacji kolejki, która zawiezie cię na wzgórze San Vigilio. Z niego widać jeszcze dalej i jeszcze piękniej.

Główna ścieżka spacerowa z zaznaczonymi atrakcjami oraz parkingami publicznymi. Bergamo, Włochy.

Cztery słowa o zabytkach

Piazza Vecchia

XV wieczny plac, centrum wszystkiego w Bergamo. W okolicy tego placu leżą najważniejsze zabytki Bergamo, a na jego tyłach drugi istotny plac: Piazza Duomo.

Piazza Vecchia, Bergamo, Włochy
Bazylika Santa Maria Maggiore

Trzynawowa bazylika wybudowana między XII a XIV wiekiem. Powszechnie twierdzi się, że powstała jako realizacja obietnicy złożonej Matce Bożej przez mieszkańców Bergamo, proszących o uchronienie przed suszą, głodem i dżumą (z 1133 roku).

Bazylika Santa Maria Maggiore od drugiej strony, Bergamo, Włochy
Wieża Torre Civica

Często nazywana Campanone ze względu na umieszczony na niej wielki dzwon. Jest najwyższym budynkiem w mieście. Początkowo mierzyła 38m ale wielokrotne przebudowy wciągnęły ją w górę do 54m.

Plac Piazza Duomo

Plac katedralny mieszczący się na tyłach placu Piazza Vecchia. Znajduje się przy nim katedra i Cappella Colleoni.

Duomo (katedra)

Katedra została zbudowana na miejscu gdzie wcześniej prawdopodobnie wznosił się kościół św. Wincentego. Jednonawowa, na planie krzyża łacińskiego. W krypcie pod prezbiterium znajduje się miejsce pochówku biskupów Bergamo.

Kaplica Cappella Colleoni

Kaplica jest poświęcona rodowi Colleoni, jednemu z najbardziej zasłużonych i wpływowych rodów w Bergamo. Została dobudowana do kościoła w XV wieku.

Kaplica Cappella Colleoni, Bergamo, Włochy
Via Gombito

Główna ulica spacerowa, biegnąca wzdłuż najważniejszych części miasteczka.
Przy ulicy znajdują się sklepy i restauracje.

Po deszczu, przez chwilę o zmierzchu puste ulice, Bergamo, Włochy.
Rocca di Bergamo

Warowny budynek obronny (obecnie muzeum) przy którym znajduje się malowniczy park z punktem widokowym. Punkt obowiązkowy wycieczki.

Bergamo, Włochy
San Vigilio

Wzgórze na którym znajduje się zamek Castello San Vigilio oraz wyjątkowy punkt widokowy. Na wzgórze można wjechać kolejką z dolnej stacji o nazwie: Funicolare S. Vigilio (zaznaczona na mapie Bergamo).

Współrzędne GPS stacji kolejki: 45°42’02.3″N 9°39’58.0″E lub 45.700641, 9.666100 – kliknij i wyznacz trasę

Parkingi i poruszanie się samochodem w Bergamo

Parkowanie w Bergamo (szczególnie w Górnym) nie należy do łatwych. Czasem trzeba się trochę pokręcić i poszukać. Zakazy parkowania oznaczone: 0-24 i symbolem holownika oznaczają, że mogą tu parkować tylko miejscowi. Nie stawaj w tych miejscach.
Ruch samochodowy w Bergamo (Dolnym i Górnym) jest ograniczony. W czasie świąt wjazd do Górnego Miasta jest zabroniony w godzinach 10:00-12:00 i 14:00-19:00. Oprócz tego w czasie letnim zabroniony jest wjazd w piątki i soboty w godzinach 21:00-1:00. Oczywiście nie dotyczy to gości hotelowych, którzy nocują w Bergamo. Podczas rezerwacji pokoju, należy poinformować o tym, że przybędziesz samochodem. Po przyjeździe przy zameldowaniu otrzymasz odpowiednią karteczkę do włożenia za szybę, która uprawnia cię do parkowania na miejscach dla mieszkańców (za darmo).

Tak się parkuje ze specjalną kartką z hotelu / noclegu. Na ulicy, jak wszyscy mieszkańcy. Bergamo, Włochy.

Na mapie zaznaczyłem lokalizacje trzech parkingów w Górnym Bergamo z płatnymi miejscami do parkowania. Poniżej podaję ich koordynaty GPS.

Parking – P1, GPS: 45°42’15.9″N 9°39’53.5″E lub 45.704418, 9.664857 – kliknij i wyznacz trasę
Parking – P2, GPS: 45°42’09.9″N 9°39’43.6″E lub 45.702760, 9.662101 – kliknij i wyznacz trasę
Parking – P3, GPS: 45°42’20.9″N 9°39’33.9″E lub 45.705811, 9.659414 – kliknij i wyznacz trasę
Parking niedaleko P3, przy ulicy Viale delle Mura, GPS: 45°42’20.6″N 9°39’29.3″E lub 45.705711, 9.658135 – kliknij i wyznacz trasę

Główna ścieżka spacerowa z zaznaczonymi atrakcjami oraz parkingami publicznymi. Bergamo, Włochy.

Dojazd z lotniska

Z lotnika do Bergamo kursuje co 20 minut linia autobusowa nr 1. Czas przejazdu z lotniska do miasta to około 20 minut. Ostatni przystanek autobusu mieści się na Colle Aperto w Górnym Bergamo, tuż obok cytadeli i stacji kolejki na wzgórze San Vigilio, oraz parkingu, który na mapce miasta zaznaczyłem jako P3.
Bilet na autobus kupisz w hali przylotów w punkcie informacji turystycznej. Najkorzystniejsza opcja to Tourist Ticket, który kosztuje:
– 5 EUR – bilet 24 godzinny
– 7 EUR – bilet 72 godzinny
W cenie biletu masz przejazd autobusem linii 1 (lotnisko – Bergamo – lotnisko), poruszanie się komunikacją miejską w Bergamo, oraz przejazd kolejkami Funiculare.

Wynajem samochodu

Na lotnisku Bergamo oferta wypożyczalni samochodów jest szeroka. Znalazłem ponad 20 różnych firm umożliwiających odbiór samochodu z lotniska Bergamo. Zrobiłem zestawienie 10 tych, które wymagają najniższego depozytu (w formie tabeli, uporządkowane według wysokości wymaganego depozytu).
Kliknięcie na nazwę wypożyczalni przeniesie cię do oferty cenowej na samochody z tej wypożyczalni (jeżeli przeglądasz stronę na komputerze). Jeżeli czytasz tą stronę na telefonie, a wypożyczalnia nie ma jeszcze strony w wersji na urządzenia mobilne, to otworzy się podstawowa wyszukiwarka ofert samochodów.
W momencie kiedy sprawdzałem ceny trwała promocja na wypożyczenia w dwóch wypożyczalniach: Leasys oraz Sicily By Car. W podstawowym pakiecie ubezpieczenia, bez żadnych dopłat wkład własny od zniszczenia oraz kradzieży był obniżony do 0 EUR (!!!). Jednocześnie obie wypożyczalnie nie wymagają zbyt wysokiego depozytu, więc obie oferty wyglądały bardzo atrakcyjnie. Prawdopodobne jest, że przy pełnym ubezpieczeniu, które tutaj masz w cenie podstawowego wynajmu nie będzie potrzebny nawet depozyt. O to zapytaj koniecznie przy odbiorze samochodu. Rezygnacja z depozytu oznaczała by, że karta kredytowa nie będzie potrzebna. Jest bardzo możliwe, że o ile nawet wypożyczalnia nie zrezygnuje z całego depozytu, to znacząco go obniży i zamiast 300 EUR będzie to zwyczajowo przyjęte 100 EUR depozytu (na ewentualne zatankowanie po zwrocie brakującego w baku paliwa). Na wakacjach zawsze lepiej mieć do dyspozycji więcej pieniędzy niż mniej pieniędzy 🙂
Zrzut ekranu wraz za informacją o promocji (wskazuje na nią czerwona strzałka) zamieściłem pod tabelką.

WypożyczalniaDepozyt [EUR]Wkład własny Uszkodzenie [EUR]Wkład własny Kradzież [EUR]
Hertz – [klik]20015002000
Leasys – [klik]30000
Maggiore – [klik]30010001900
Sicily By Car – [klik]30000
Alamo – [klik]50012001600
Autovia – [klik]50013901500
Ecovia – [klik]50013901500
Enterprise – [klik]50010001600
Europcar – [klik]50010982086
Locauto – [klik]50010001600
Promocyjna oferta wynajmu samochodu w Leasys, na lotnisku Bergamo Mediolan
Promocyjna oferta wynajmu samochodu w Sicily by Car, na lotnisku Bergamo Mediolan

Wynajęcie samochodu w Bergamo to świetny pomysł na punkt startowy na dłuższą wyprawę. Bergamo jest doskonale położone i wszędzie jest stąd blisko.

Przykład:
Kupujesz bilet na tani lot, w Bergamo bierzesz auto i jedziesz np. na tydzień w trasę: Bergamo, Mediolan, Turyn, Cinque Terre, Piza, Siena, Florencja, San Marino, Wenecja, Werona, Bergamo, nocując codziennie gdzie indziej. Koszt wynajmu samochodu wyjdzie ci mniej niż koszt paliwa do samochodu, gdybyś przyjechał z Polski swoim autem.
Przykładowa oferta z dnia kiedy powstał artykuł, to oferta ze wrotnym depozytem 300 EUR, oraz wkładem własnym za uszkodzenia lub kradzież obniżonym do 0 (zero) EUR. Całkowity koszt wynajmu za cały tydzień: 678,46 PLN.

Koszt wynajmu za 7 dni w Leasys

Jeżeli nie czujesz potrzeby korzystania z promocyjnego obniżenia wkładu własnego do 0 EUR, to aktualna cena za tydzień mogłaby być jeszcze lepsza. Całkowity koszt wynajmu za cały tydzień: 384,27 PLN.
Za komfort podróżowania własnym autem kwota chyba atrakcyjna, prawda?

Koszt wynajmu samochodu za 7 dni w wypożyczalni Maggiore

Pełna oferta wynajmu samochodów dostępna jest pod tym linkiem – [klik].
Warto sprawdzić czy nie da się aktualnie zdobyć jeszcze lepszej oferty.

Bilety na tanie linie lotnicze

Jak wspomniałem wcześniej loty do Bergamo z Polski są wyjątkowo tanie. Tanie linie lotnicze obsługują kilka miast na terenie Polski bezpośrednimi połączeniami.
Ceny biletów na loty szybko się zmieniają, dlatego zamieszczam poniżej wyszukiwarkę. Jako punkt wyjścia najlepiej w miejsce startu wpisać: Polska, a miejsce docelowe oczywiście: Mediolan Bergamo (tak się nazywa to lotnisko).
Pola z datą można zostawić puste. Zajmiemy się nimi w kolejnym kroku. Wato zaznaczyć opcję „w obie strony” i klikamy w „Szukaj”.

Wyszukiwarka tanich lotów

 

Teraz przyszedł czas na wybór daty. Klikam w okienko z datą i wybieram opcję „cały miesiąc”, a potem „wrzesień”.

Dostajemy w wyniku listę lotnisk. Wybieram Poznań.

We wrześniu wybieram najpierw datę wylotu: 10 września, bo cena 78 PLN wydaje mi się atrakcyjna. Po wyborze daty wylotu aktualizują mi się ceny powrotu. Wybieram 17 września i powrót mam za 84 PLN. Całkiem miło. Przelot w obie strony będzie kosztował mnie 162 PLN.

Kilka pożytecznych rad na temat sposobów i trików na wyszukanie najtańszych lotów znajdziesz w osobnym wpisie: Jak szukać tanich lotów i tanich biletów lotniczych? [PORADNIK]

Noclegi

W Bergamo mogę polecić klika miejsc. Osobiście preferuję nocowanie w Górnym Bergamo (Citta Alta). Spacer starym miastem po zmroku jest zawsze niesamowity. Do tego kolacja na jednym z niewielkich placów, odrobina wina i … cztery kroki do kwatery, by wziąć kąpiel i zasnąć. Uwielbiam to. Niestety w Citta Alta jest nieco drożej niż w Citta Bassa, ale zawsze można coś wyszukać.

Noclegi Cita Alta (Górne Miasto)

Luxury Home Holidays – [klik] – wyjątkowo klimatyczny (w starym budynku), doskonale położony apartament. Pomimo bliskości najważniejszych punków jest cicho i spokojnie (położony w bocznej, cichej uliczce). Do głównych atrakcji miasteczka jest około 200m. Wyposażony we wszystko czego możesz potrzebować. Czysto i przyjemnie.

La Torre Bergamo House – [klik] – bardzo wysoko oceniany i wyjątkowo chętnie wynajmowany. Zachowany klimat wnętrz dopełnia wrażeń z miasta. Fantastyczne widoki z okna na miasto. Piękne, przyjazne i warte polecenia miejsce. Blisko wszystkiego.

La Luna Blu in Old Town – [klik] – wygodnie położony, wysoko oceniany i w dobrej cenie. Nocleg w samym sercu Bergamo. Śniadanie hotelowe serwowane jest po sąsiedzku w kawiarni tuż obok 🙂

Noclegi Citta Bassa (Dolne Miasto) i okolica

B&B Early Leaving Bergamo Airport – [klik] – wygodne pokoje 2 osobowe z balkonem. 150 m od pokoju przystanek autobusowy z możliwością dojazdu w różne miejsca Bergamo. możliwe, że spotkacie tu naszych rodaków.

Alex E Angie – [klik] – wyposażony w ogólnodostępny taras z pięknym widokiem na miasto. Miejsce, w którym miło spędza się wieczory. Wygodna lokalizacja. Blisko sklepy i transport publiczny. W zasadzie to wszędzie jest blisko 🙂

B&B Hotel Bergamo – [klik] – ładny, funkcjonalny i w bardzo przystępnej cenie hotel ze śniadaniem. Dobrze oceniany i popularny wśród wynajmujących. Warto rezerwować z pewnym wyprzedzeniem, bo pokoje szybko znikają. Do dworca około 10 minut spacerkiem.

Restauracje w Bergamo czekają!

Co zjeść? Gdzie zjeść?

Po przemyśleniu sprawy zdecydowałem się nie polecać żadnych potraw ani żadnych miejsc. Jedz wszystko i wszędzie. Wszystko co jadłem i wszędzie gdzie jadłem było świetne. Siadaj i jedz tam gdzie masz ochotę, tam gdzie przyciągnie cię intuicja. Cudownych małych placyków, uliczek i miejsc w których można pić i jeść jest tutaj tyle, że na konie i tak będziesz żałować, że nie udało się usiąść i zjeść we wszystkich. Ciesz się chwilą i baw się dobrze!

4.9/5 - (120 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *