Bergamo – Włochy: atrakcje, zwiedzanie, wynajem samochodu (bez karty kredytowej?), tanie loty.

Do Bergamo można dolecieć z Polski tanimi liniami za 39 PLN. To mniej więcej tyle, ile zapłacimy na dwóch bramkach, za przejazd autostradą koło Poznania. Do tego wyjątkowego i pięknego miasta dociera jednak niewielu … bo tuż obok jest Mediolan. Jego siła przyciągania jest tak wielka, że pochłania niemal w całości strumień ludzi przybywających i wysiadających na lotnisku Bergamo Mediolan.

Dlaczego tak jest?

Jeżeli nie byłeś jeszcze w Bergamo, to na moje pytanie odpowiesz łatwo: przecież wiadomo, Mediolan to Mediolan, stolica europejskiej mody, piękna, wyjątkowa katedra, Ostatnia Wieczerza Leonardo da Vinci, Castello Sforzesco, La Scala … można długo wymieniać jeszcze. Po odwiedzinach w Bergamo, odpowiedź przestaje być taka łatwa i oczywista. Bergamo zostało strącone w cień przez gigantycznego sąsiada. Większego, głośniejszego, droższego, silniejszego … ale czy ładniejszego, bardziej klimatycznego, ciekawszego? Niekoniecznie!

Piazza Vecchia, Bergamo, Włochy

Citta Bassa i Citta Alta

Bergamo jest wyraźnie podzielone na 2 części: dolną i górną. Dolne Miasto (czyli Citta Bassa) to nowa część miasta, w której obecnie toczy się główny nurt codziennego życia. Praca, biznes i wszystko co wiąże się z codziennym funkcjonowaniem normalnego miasta, czyli wieczorne życie oczywiście też. Z dolnej części miasta wyrasta wysokie wzgórze, na którym ulokowane jest Górne Miasto (Citta Alta). Citta Alta jest w całości otoczone murem obronnym i stanowi historyczną cześć miasta. Spacer po Bergamo to wielka przyjemność. Typowy klimat włoskiego miasteczka, z widokami jakie rozciągają się ze wzgórza wciąga natychmiast. Po upływie nanosekundy już jesteś w tym klimacie, już go czujesz i chłoniesz całą powierzchnią skóry.
Miasto jest zwarte i w zasadzie wszystko zlokalizowane jest blisko siebie. Zwiedzanie nie jest męczące i nie wymaga wielkiego skupienia na nawigowaniu, w stylu: gdzie teraz iść, żeby czegoś nie przeoczyć.
W Bergamo nie da się przeoczyć najważniejszych punktów: plac Piazza Vecchia, Bazylika Santa Maria Maggiore, wieża Torre Civica, plac Piazza Duomo, Duomo (katedra), kaplica Cappella Colleoni i główna ulica Via Gombito oraz Rocca di Bergamo z pięknym parkiem i widokami. Droga prowadzi sama. Wszystko jest blisko i trzeba tylko dać się nieśpiesznie prowadzić intuicji.
Na końcu drogi dojdziesz do Funicolare S. Vigilio, czyli stacji kolejki, która zawiezie cię na wzgórze San Vigilio. Z niego widać jeszcze dalej i jeszcze piękniej.

Główna ścieżka spacerowa z zaznaczonymi atrakcjami oraz parkingami publicznymi. Bergamo, Włochy.

Cztery słowa o zabytkach

Piazza Vecchia

XV wieczny plac, centrum wszystkiego w Bergamo. W okolicy tego placu leżą najważniejsze zabytki Bergamo, a na jego tyłach drugi istotny plac: Piazza Duomo.

Piazza Vecchia, Bergamo, Włochy
Bazylika Santa Maria Maggiore

Trzynawowa bazylika wybudowana między XII a XIV wiekiem. Powszechnie twierdzi się, że powstała jako realizacja obietnicy złożonej Matce Bożej przez mieszkańców Bergamo, proszących o uchronienie przed suszą, głodem i dżumą (z 1133 roku).

Bazylika Santa Maria Maggiore od drugiej strony, Bergamo, Włochy
Wieża Torre Civica

Często nazywana Campanone ze względu na umieszczony na niej wielki dzwon. Jest najwyższym budynkiem w mieście. Początkowo mierzyła 38m ale wielokrotne przebudowy wciągnęły ją w górę do 54m.

Plac Piazza Duomo

Plac katedralny mieszczący się na tyłach placu Piazza Vecchia. Znajduje się przy nim katedra i Cappella Colleoni.

Duomo (katedra)

Katedra została zbudowana na miejscu gdzie wcześniej prawdopodobnie wznosił się kościół św. Wincentego. Jednonawowa, na planie krzyża łacińskiego. W krypcie pod prezbiterium znajduje się miejsce pochówku biskupów Bergamo.

Kaplica Cappella Colleoni

Kaplica jest poświęcona rodowi Colleoni, jednemu z najbardziej zasłużonych i wpływowych rodów w Bergamo. Została dobudowana do kościoła w XV wieku.

Kaplica Cappella Colleoni, Bergamo, Włochy
Via Gombito

Główna ulica spacerowa, biegnąca wzdłuż najważniejszych części miasteczka.
Przy ulicy znajdują się sklepy i restauracje.

Po deszczu, przez chwilę o zmierzchu puste ulice, Bergamo, Włochy.
Rocca di Bergamo

Warowny budynek obronny (obecnie muzeum) przy którym znajduje się malowniczy park z punktem widokowym. Punkt obowiązkowy wycieczki.

Bergamo, Włochy
San Vigilio

Wzgórze na którym znajduje się zamek Castello San Vigilio oraz wyjątkowy punkt widokowy. Na wzgórze można wjechać kolejką z dolnej stacji o nazwie: Funicolare S. Vigilio (zaznaczona na mapie Bergamo).

Współrzędne GPS stacji kolejki: 45°42’02.3″N 9°39’58.0″E lub 45.700641, 9.666100 – kliknij i wyznacz trasę

Parkingi i poruszanie się samochodem w Bergamo

Parkowanie w Bergamo (szczególnie w Górnym) nie należy do łatwych. Czasem trzeba się trochę pokręcić i poszukać. Zakazy parkowania oznaczone: 0-24 i symbolem holownika oznaczają, że mogą tu parkować tylko miejscowi. Nie stawaj w tych miejscach.
Ruch samochodowy w Bergamo (Dolnym i Górnym) jest ograniczony. W czasie świąt wjazd do Górnego Miasta jest zabroniony w godzinach 10:00-12:00 i 14:00-19:00. Oprócz tego w czasie letnim zabroniony jest wjazd w piątki i soboty w godzinach 21:00-1:00. Oczywiście nie dotyczy to gości hotelowych, którzy nocują w Bergamo. Podczas rezerwacji pokoju, należy poinformować o tym, że przybędziesz samochodem. Po przyjeździe przy zameldowaniu otrzymasz odpowiednią karteczkę do włożenia za szybę, która uprawnia cię do parkowania na miejscach dla mieszkańców (za darmo).

Tak się parkuje ze specjalną kartką z hotelu / noclegu. Na ulicy, jak wszyscy mieszkańcy. Bergamo, Włochy.

Na mapie zaznaczyłem lokalizacje trzech parkingów w Górnym Bergamo z płatnymi miejscami do parkowania. Poniżej podaję ich koordynaty GPS.

Parking – P1, GPS: 45°42’15.9″N 9°39’53.5″E lub 45.704418, 9.664857 – kliknij i wyznacz trasę
Parking – P2, GPS: 45°42’09.9″N 9°39’43.6″E lub 45.702760, 9.662101 – kliknij i wyznacz trasę
Parking – P3, GPS: 45°42’20.9″N 9°39’33.9″E lub 45.705811, 9.659414 – kliknij i wyznacz trasę
Parking niedaleko P3, przy ulicy Viale delle Mura, GPS: 45°42’20.6″N 9°39’29.3″E lub 45.705711, 9.658135 – kliknij i wyznacz trasę

Główna ścieżka spacerowa z zaznaczonymi atrakcjami oraz parkingami publicznymi. Bergamo, Włochy.

Dojazd z lotniska

Z lotnika do Bergamo kursuje co 20 minut linia autobusowa nr 1. Czas przejazdu z lotniska do miasta to około 20 minut. Ostatni przystanek autobusu mieści się na Colle Aperto w Górnym Bergamo, tuż obok cytadeli i stacji kolejki na wzgórze San Vigilio, oraz parkingu, który na mapce miasta zaznaczyłem jako P3.
Bilet na autobus kupisz w hali przylotów w punkcie informacji turystycznej. Najkorzystniejsza opcja to Tourist Ticket, który kosztuje:
– 5 EUR – bilet 24 godzinny
– 7 EUR – bilet 72 godzinny
W cenie biletu masz przejazd autobusem linii 1 (lotnisko – Bergamo – lotnisko), poruszanie się komunikacją miejską w Bergamo, oraz przejazd kolejkami Funiculare.

Wynajem samochodu

Na lotnisku Bergamo oferta wypożyczalni samochodów jest szeroka. Znalazłem ponad 20 różnych firm umożliwiających odbiór samochodu z lotniska Bergamo. Zrobiłem zestawienie 10 tych, które wymagają najniższego depozytu (w formie tabeli, uporządkowane według wysokości wymaganego depozytu).
Kliknięcie na nazwę wypożyczalni przeniesie cię do oferty cenowej na samochody z tej wypożyczalni (jeżeli przeglądasz stronę na komputerze). Jeżeli czytasz tą stronę na telefonie, a wypożyczalnia nie ma jeszcze strony w wersji na urządzenia mobilne, to otworzy się podstawowa wyszukiwarka ofert samochodów.
W momencie kiedy sprawdzałem ceny trwała promocja na wypożyczenia w dwóch wypożyczalniach: Leasys oraz Sicily By Car. W podstawowym pakiecie ubezpieczenia, bez żadnych dopłat wkład własny od zniszczenia oraz kradzieży był obniżony do 0 EUR (!!!). Jednocześnie obie wypożyczalnie nie wymagają zbyt wysokiego depozytu, więc obie oferty wyglądały bardzo atrakcyjnie. Prawdopodobne jest, że przy pełnym ubezpieczeniu, które tutaj masz w cenie podstawowego wynajmu nie będzie potrzebny nawet depozyt. O to zapytaj koniecznie przy odbiorze samochodu. Rezygnacja z depozytu oznaczała by, że karta kredytowa nie będzie potrzebna. Jest bardzo możliwe, że o ile nawet wypożyczalnia nie zrezygnuje z całego depozytu, to znacząco go obniży i zamiast 300 EUR będzie to zwyczajowo przyjęte 100 EUR depozytu (na ewentualne zatankowanie po zwrocie brakującego w baku paliwa). Na wakacjach zawsze lepiej mieć do dyspozycji więcej pieniędzy niż mniej pieniędzy 🙂
Zrzut ekranu wraz za informacją o promocji (wskazuje na nią czerwona strzałka) zamieściłem pod tabelką.

WypożyczalniaDepozyt [EUR]Wkład własny Uszkodzenie [EUR]Wkład własny Kradzież [EUR]
Hertz – [klik]20015002000
Leasys – [klik]30000
Maggiore – [klik]30010001900
Sicily By Car – [klik]30000
Alamo – [klik]50012001600
Autovia – [klik]50013901500
Ecovia – [klik]50013901500
Enterprise – [klik]50010001600
Europcar – [klik]50010982086
Locauto – [klik]50010001600
Promocyjna oferta wynajmu samochodu w Leasys, na lotnisku Bergamo Mediolan
Promocyjna oferta wynajmu samochodu w Sicily by Car, na lotnisku Bergamo Mediolan

Wynajęcie samochodu w Bergamo to świetny pomysł na punkt startowy na dłuższą wyprawę. Bergamo jest doskonale położone i wszędzie jest stąd blisko.

Przykład:
Kupujesz bilet na tani lot, w Bergamo bierzesz auto i jedziesz np. na tydzień w trasę: Bergamo, Mediolan, Turyn, Cinque Terre, Piza, Siena, Florencja, San Marino, Wenecja, Werona, Bergamo, nocując codziennie gdzie indziej. Koszt wynajmu samochodu wyjdzie ci mniej niż koszt paliwa do samochodu, gdybyś przyjechał z Polski swoim autem.
Przykładowa oferta z dnia kiedy powstał artykuł, to oferta ze wrotnym depozytem 300 EUR, oraz wkładem własnym za uszkodzenia lub kradzież obniżonym do 0 (zero) EUR. Całkowity koszt wynajmu za cały tydzień: 678,46 PLN.

Koszt wynajmu za 7 dni w Leasys

Jeżeli nie czujesz potrzeby korzystania z promocyjnego obniżenia wkładu własnego do 0 EUR, to aktualna cena za tydzień mogłaby być jeszcze lepsza. Całkowity koszt wynajmu za cały tydzień: 384,27 PLN.
Za komfort podróżowania własnym autem kwota chyba atrakcyjna, prawda?

Koszt wynajmu samochodu za 7 dni w wypożyczalni Maggiore

Pełna oferta wynajmu samochodów dostępna jest pod tym linkiem – [klik].
Warto sprawdzić czy nie da się aktualnie zdobyć jeszcze lepszej oferty.

Bilety na tanie linie lotnicze

Jak wspomniałem wcześniej loty do Bergamo z Polski są wyjątkowo tanie. Tanie linie lotnicze obsługują kilka miast na terenie Polski bezpośrednimi połączeniami.
Ceny biletów na loty szybko się zmieniają, dlatego zamieszczam poniżej wyszukiwarkę. Jako punkt wyjścia najlepiej w miejsce startu wpisać: Polska, a miejsce docelowe oczywiście: Mediolan Bergamo (tak się nazywa to lotnisko).
Pola z datą można zostawić puste. Zajmiemy się nimi w kolejnym kroku. Wato zaznaczyć opcję „w obie strony” i klikamy w „Szukaj”.

Wyszukiwarka tanich lotów

 

Teraz przyszedł czas na wybór daty. Klikam w okienko z datą i wybieram opcję „cały miesiąc”, a potem „wrzesień”.

Dostajemy w wyniku listę lotnisk. Wybieram Poznań.

We wrześniu wybieram najpierw datę wylotu: 10 września, bo cena 78 PLN wydaje mi się atrakcyjna. Po wyborze daty wylotu aktualizują mi się ceny powrotu. Wybieram 17 września i powrót mam za 84 PLN. Całkiem miło. Przelot w obie strony będzie kosztował mnie 162 PLN.

Kilka pożytecznych rad na temat sposobów i trików na wyszukanie najtańszych lotów znajdziesz w osobnym wpisie: Jak szukać tanich lotów i tanich biletów lotniczych? [PORADNIK]

Noclegi

W Bergamo mogę polecić klika miejsc. Osobiście preferuję nocowanie w Górnym Bergamo (Citta Alta). Spacer starym miastem po zmroku jest zawsze niesamowity. Do tego kolacja na jednym z niewielkich placów, odrobina wina i … cztery kroki do kwatery, by wziąć kąpiel i zasnąć. Uwielbiam to. Niestety w Citta Alta jest nieco drożej niż w Citta Bassa, ale zawsze można coś wyszukać.

Noclegi Cita Alta (Górne Miasto)

Luxury Home Holidays – [klik] – wyjątkowo klimatyczny (w starym budynku), doskonale położony apartament. Pomimo bliskości najważniejszych punków jest cicho i spokojnie (położony w bocznej, cichej uliczce). Do głównych atrakcji miasteczka jest około 200m. Wyposażony we wszystko czego możesz potrzebować. Czysto i przyjemnie.

La Torre Bergamo House – [klik] – bardzo wysoko oceniany i wyjątkowo chętnie wynajmowany. Zachowany klimat wnętrz dopełnia wrażeń z miasta. Fantastyczne widoki z okna na miasto. Piękne, przyjazne i warte polecenia miejsce. Blisko wszystkiego.

La Luna Blu in Old Town – [klik] – wygodnie położony, wysoko oceniany i w dobrej cenie. Nocleg w samym sercu Bergamo. Śniadanie hotelowe serwowane jest po sąsiedzku w kawiarni tuż obok 🙂

Noclegi Citta Bassa (Dolne Miasto) i okolica

B&B Early Leaving Bergamo Airport – [klik] – wygodne pokoje 2 osobowe z balkonem. 150 m od pokoju przystanek autobusowy z możliwością dojazdu w różne miejsca Bergamo. możliwe, że spotkacie tu naszych rodaków.

Alex E Angie – [klik] – wyposażony w ogólnodostępny taras z pięknym widokiem na miasto. Miejsce, w którym miło spędza się wieczory. Wygodna lokalizacja. Blisko sklepy i transport publiczny. W zasadzie to wszędzie jest blisko 🙂

B&B Hotel Bergamo – [klik] – ładny, funkcjonalny i w bardzo przystępnej cenie hotel ze śniadaniem. Dobrze oceniany i popularny wśród wynajmujących. Warto rezerwować z pewnym wyprzedzeniem, bo pokoje szybko znikają. Do dworca około 10 minut spacerkiem.

Restauracje w Bergamo czekają!

Co zjeść? Gdzie zjeść?

Po przemyśleniu sprawy zdecydowałem się nie polecać żadnych potraw ani żadnych miejsc. Jedz wszystko i wszędzie. Wszystko co jadłem i wszędzie gdzie jadłem było świetne. Siadaj i jedz tam gdzie masz ochotę, tam gdzie przyciągnie cię intuicja. Cudownych małych placyków, uliczek i miejsc w których można pić i jeść jest tutaj tyle, że na konie i tak będziesz żałować, że nie udało się usiąść i zjeść we wszystkich. Ciesz się chwilą i baw się dobrze!


Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
Poniżej znajdują się ikony, dzięki którym łatwo możesz udostępnić artykuł, a na górze strony przycisk do polubienia profilu na Facebook-u. ZRÓB TO proszę! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne. Z góry dziękuję!

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *