Lecce – atrakcje, zwiedzanie, mapa, restauracje, hotele, noclegi, parkingi. Przewodnik.

Bogato zdobiona zabudowa typowa dla Lecce

Zaskakująco piękne miasto

Większość zdjęć i informacji w internecie zdecydowanie nie oddaje uroku Lecce. Nie łudzę się, że moje zdjęcia i opisy zmienią w tej kwestii cokolwiek, choć postaram się by choć trochę tak się stało. Mam jednak przeczucie, że mimo moich starań, by zaprezentować Lecce w jak najlepszym świetle (na co w pełni zasługuje) nie oddam w pełni jego uroku.
Lecce od dawna jest zdecydowanie niedocenianym miastem i (jak się domyślam) dla wielu odwiedzających jest wyjątkowo miłym zaskoczeniem. Nie jest łatwo dostępne, bo od najbardziej popularnego w tej części Włoch portu lotniczego w Bari dzieli je 150 km. Żeby tu dotrzeć, trzeba po prostu z premedytacją to zaplanować. Wypożyczyć samochód za 20 EUR/dobę albo odbyć średniej długości podróż koleją za 20 EUR na osobę.
Gdyby leżało nad samym morzem, zapewne przy okazji wpadałoby tu mnóstwo ludzi, a tak? Mimo że do morza jest tylko 15 minut samochodem, to nadal miłośnikom plażowania nie jest tutaj po drodze.
My zdecydowaliśmy się uczynić z Lecce naszą bazę wypadową na całą południową cześć Półwyspu Salentyńskiego (czyli popularnego obcasa we włoskim bucie). Spędziliśmy tu trzy 3 noce. Decyzja choć nie całkiem świadoma okazała się strzałem w dziesiątkę. Lepszego miejsca na spędzenie spokojnego wieczoru po całych dniach aktywnego zwiedzania półwyspu nie mogliśmy sobie wymarzyć. Raczyliśmy się tym miastem każdego wieczoru. Chłonęliśmy jego wyjątkową atmosferę z ogromną satysfakcją, a gdy nadszedł moment wyjazdu poszliśmy jeszcze na choćby krótki spacerek, by nie wyjeżdżać bez pożegnania, bo było nam żal.
Lecce było jednym z punktów naszego planu zwiedzania Apulii – [klik]

Takich witryn znajdziesz w Lecce sporo

Lecce – Zalety (mniejszej) popularności

Bycie mniej popularnym ma wiele zalet, zwłaszcza z punktu widzenia turysty.

Po pierwsze: tani nocleg

W Lecce udało nam się znaleźć wyjątkowo komfortowy nocleg, w dużym (55m2) apartamencie, ze śniadaniem przynoszonym rano wprost do pokoju za 24 EUR na osobę. Goście hotelowi mają możliwość bezpłatnego parkowania. Jakby tego było mało, nocleg był ulokowany w cichym zaułku, w historycznej części miasta, zaledwie kilkadziesiąt kroków od jednej z głównych atrakcji: przepięknego placu przy katedrze (Piazza del Duomo).
Więcej o naszym noclegu wraz z dokładnymi namiarami na niego znajdziesz w dalszej części tekstu, a poniżej załączam filmik z króciutkiego spaceru, prezentujący jak pięknie wygląda fragment między hotelowym zaułkiem a placem katedralnym.

Po drugie: doskonałe i niedrogie jedzenie

Jak w każdym większym włoskim mieście wybór restauracji w Lecce jest ogromny. Trzeba jedynie (jak to we Włoszech) dotrwać do godziny 21.00, kiedy to restauracje otwierają się i zaczynają przyjmować gości. Jeżeli dotrwasz do 21.00, to za rozsądne pieniądze zjesz naprawdę wyjątkowo dobrze.
Właścicielka apartamentu, w którym nocowaliśmy, poleciła nam klika wartych uwagi miejsc. Byliśmy zbyt krótko, żeby przetestować wszystkie, ale tam gdzie byliśmy, jedzenie faktycznie było znakomite.
Poniżej zamieszczam wizytówki lokali, za którymi warto się rozejrzeć, gdy będziesz w Lecce.

Restauracja już czeka, Lecce, Włochy
Osteria Il Poeta Contadino

kuchnia: Włoska, Owoce morza, Śródziemnomorska
zobacz opinie na Trip Advisor – [klik]

Osteria Il Poeta Contadino, współrzędne GPS:
40°21’14.8″N 18°10’20.2″E
40.354117, 18.172284 – kliknij i wyznacz trasę

Vico dei Sotterranei

kuchnia: Włoska, Owoce morza, Śródziemnomorska
zobacz opinie na Trip Advisor – [klik]

Vico dei Sotterranei, współrzędne GPS:
40°21’05.0″N 18°10’07.8″E
40.351377, 18.168844 – kliknij i wyznacz trasę

Il Gambero Rosso – Ristorante

kuchnia: Włoska, Owoce morza, Śródziemnomorska
zobacz opinie na Trip Advisor – [klik]

Il Gambero Rosso – Ristorante, współrzędne GPS:
40°21’00.9″N 18°10’23.6″E
40.350243, 18.173225 – kliknij i wyznacz trasę

Trattoria Mamma Lupa

kuchnia: Włoska, Śródziemnomorska, Grill
zobacz opinie na Trip Advisor – [klik]

Trattoria Mamma Lupa, współrzędne GPS:
40°21’06.9″N 18°10’22.4″E
40.351917, 18.172889 – kliknij i wyznacz trasę

MAD lounge bar & restaurant
Ośmiornica w MAD lounge bar & restaurant smakowała świetnie

kuchnia: Włoska, Śródziemnomorska
To restauracja spoza grupy tych polecanych przez lokalsów. Po prostu weszliśmy na chybił-trafił. Wyszliśmy bardzo zadowoleni. Ośmiornica z sosem na bazie buraków była naprawdę wyjątkowa.
zobacz opinie na Trip Advisor – [klik]

MAD lounge bar & restaurant, współrzędne GPS:
40°21’05.9″N 18°10’20.2″E
40.351639, 18.172266 – kliknij i wyznacz trasę

Po trzecie: swoboda

Tak, swoboda! Lecce w niczym nie przypomina zatłoczonych, pękających od nadmiaru ludzi popularnych włoskich miast. Tutaj na ulicach panuje umiarkowany ruch, który jedynie dodaje miastu życia, nie tworząc przykrego efektu nadmiernego ścisku. Po starej części miasta spaceruje się z przyjemnością, nie traci się czasu na stanie w kolejach i nie toczy się walki o stolik w restauracji. Wieczorem znajdziesz wiele takich zaułków, w których oprócz ciebie nie będzie nikogo i dostaniesz kilka chwil na zrobienie wymarzonego zdjęcia. Spacer ulicami miasta pozwala odetchnąć, jest przyjemny i relaksujący, a wąskie uliczki wciągają by iść dalej i dalej … i tak można chodzić całymi godzinami.

Taki tłok panował na placu Piazza del Duomo w Lecce
Lecce, Włochy
Lecce, Włochy

Lecce – zabytki i zwiedzanie

Historyczne centrum Lecce jest rozległe. To rozlewająca się szeroko plątanina ulic prowadzących pośród wykonanych z żółtego piaskowca barokowych, bogato zdobionych ciągów kamienic, pałaców, budynków klasztornych i kościołów, od czasu do czasu rozdzielanych wystawnymi placami i skwerami. Charakterystyczne dla barokowej zabudowy w Lecce jest to, że fasady budynków są wyjątkowo obficie zdobione. Mają niesamowitą ilość ornamentów, dodatkowych elementów ozdobnych i architektonicznych detali. Rzymskie kamienice powstałe mniej więcej w tym samym czasie, w porównaniu do kamienic w Lecce można uznać wręcz za ascetycznie proste w wyglądzie. Zabudowa w Lecce jest wyjątkowo piękna.
Budynki przy szlakach spacerowych w Lecce wyposażone są w specjalną iluminację, podkreślającą wyjątkową urodę budynków po zmroku. Warto więc wybrać się na osobny spacer w dzień i po zmroku. W obu przypadkach miasto prezentuje się inaczej i w obu przypadkach jest niesamowite.
Położenie najciekawszych miejsc w mieście wraz z trasą spaceru zaznaczyłem na poniższej mapie. Pod mapą znajdziesz nieco bardziej szczegółowy opis trasy.

Lecce: mapa atrakcji, trasa spaceru i położenie parkingów

Zwiedzanie warto rozpocząć od placu Piazza Sant’Oronzo (1). To turystyczne centrum miasta (znajduje się tu informacja turystyczna z mapkami). Przy placu mieści się pochodzący z I w. p.n.e. amfiteatr rzymski (2). Odkryty i wyeksponowany tylko w części, ponieważ pozostała cześć znajduje się pod sąsiednimi budynkami. Od placu w wielu kierunkach obchodzą brukowane uliczki, z których każda może być początkiem nowego, długiego spaceru. Najpierw jednak swoje kroki warto skierować ulicą Via Vittorio Emanuele II w stronę Piazza del Duomo (3). To główny plac katedralny otoczony w całości zabudowaniami (m. in. katedra, Pałac biskupi, seminarium, informacja turystyczna). Na dalszy spacer warto wybrać się ulicą Via Giuseppe Palmieri, w kierunku pałaców: Palazzo Palmieri (4) oraz dalej do Palazzo Guarini (5), obok którego na dużym placu znajduje się brama Porta Napoli (6). Tuż za Palazzo Guarini należy skręcić w prawo w ulicę Via Principi di Savoia, która obok restauracji o wdzięcznej nazwie La Scarpetta po kilkuset metrach doprowadzi cię do kolejnego zakrętu w prawo, w uliczkę Via Umberto. Przy Via Umberto natkniesz się na kilka pałaców (w różnym stanie technicznym). Szczególna uwagę zwróć na pałac Palazzo Loffredo Adorno (7). Spacerując dalej ulicą Via Umberto I dojdziesz do Bazyliki św. Krzyża (Basilica di Santa Croce)(8) z obłędnie misterną fasadą, by ostatecznie dotrzeć do punktu, z którego rozpoczynaliśmy spacer, czyli placu Piazza Sant’Oronzo (1).
Ten krótki spacer zapozna cię z topografią i charakterystycznymi punktami miasta dzięki czemu teraz, już bez mapy będziesz mógł zapuścić się w dowolny obszar starego miasta i niezależnie, w którą stronę pójdziesz, zawsze w końcu trafisz do znanego ci miejsca.
Mnie pozostaje jedynie życzyć miłego spacerowania!

1. Piazza Sant’Oronzo

Główny plac turystycznej części miasta. Znajdziesz przy nim informację turystyczną, mnóstwo restauracji, barów, amfiteatr rzymski, pałac Palazzo di Seggio. Nad placem góruje kolumna z pomnikiem św. Oronzo, który jest patronem miasta.
Z placu początek bierze kilka uliczek, idealnych na początek miłego spaceru.

Piazza Sant’Oronzo, współrzędne GPS:
40°21’11.4″N 18°10’20.8″E
40.353178, 18.172443 – kliknij i wyznacz trasę

Budynki i amfiteatr rzymski przy placu Piazza Sant’Oronzo
2. Amfiteatr rzymski

Amfiteatr pochodzi z I wieku naszej ery. Do jego odkrycia doprowadziły prace budowlane prowadzone w tym rejonie miasta na początku XX wieku. Niestety ze względu na bliskość sąsiadujących z nim budynków nie zdecydowano się na odkrycie całego amfiteatru i możemy oglądać jedynie jego cześć. Odkryte mury amfiteatru, zostały wyeksponowane w taki sposób, że tworzą z otaczającymi budynkami ciekawą całość. Nic dziwnego, że jest to jedno z ulubionych miejsc spotkań. Pozostałą cześć amfiteatru nadal ukryta jest pod sąsiadującymi budynkami. Niektórzy historycy szacują, że amfiteatr mógł pomieścić nawet 25 tysięcy widów.

Amfiteatr rzymski w Lecce, współrzędne GPS:
40°21’09.2″N 18°10’21.1″E
40.352554, 18.172540 – kliknij i wyznacz trasę

Fragment amfiteatru rzymskiego w Lecce
3. Piazza del Duomo

To drugi z koniecznych do odwiedzenia placów w Lecce. Jest piękny! Szczelnie otoczony pięknymi budynkami (katedra, dzwonnica Pałac biskupi, seminarium). To jeden z rzadkich przykładów placu szczelnie zamkniętego, z trzech stron otoczonego budynkami, a z czwartej zamkniętego murem z jednym tylko wejściem. Wchodząc na plac zwróć uwagę, że fasada katedry (co również nie jest częste) nie znajduje się na wprost wejścia na plac. Architekci chcieli uniknąć efektu „wejścia na płaską ścianę”. To rozwiązanie eksponuje dekoracyjne fasady okalających plac budynków i przestrzeń jaką tworzy Piazza de Duomo.
Znajdziesz tu również informację turystyczną. Wieczorem włącza się tu specjalna iluminacja, w której plac nabiera nowego wymiaru. Zobacz koniecznie!
Ciekawostką jest też fakt, że teren placu nie jest terenem miejskim i należy do Kurii (równie dobrze mógłby funkcjonować na zasadach podobnych jak Watykan w Rzymie).

Piazza del Duomo, współrzędne GPS:
40°21’07.6″N 18°10’08.0″E
40.352104, 18.168876 – kliknij i wyznacz trasę

Piazza del Duomo w Lecce
4. Palazzo Palmieri

Składający się z około pięćdziesięciu doskonale odrestaurowanych pokoi pałac, nie należał od początku do rodziny Palmieri. Wszedł w ich posiadanie nieco później. Obecną nazwę przyjął od nazwiska Giuseppe Palmieri dyrektora generalnego Rady Wyższej Finansów Królestwa Neapolu.
W pałacu w roku 1840 krótko zamieszkiwał Alexandre Dumas, ale zdecydowanie bardziej eksponowany jest fakt, że w jego murach Giovanni Boccaccio napisał „Dekameron”. Odwiedzający pałac twierdzą, że wnętrza ciągle emanują atmosferą wielkiego mistrza i przybywają tu zaczerpnąć nieco z tej energii.
W roku 1807 w pałacu przebywał król Neapolu Joseph Bonaparte (starszy brak cesarza Napoleona I), a jego pokój został całości zachowany. Jego następca Joachim Murat (również król Neapolu i szwagier Napoleona) pozostawił po sobie w pałacu osobliwą pamiątkę: wygrawerował diamentowym pierścieniem swoje imię na lustrze w salonie 🙂

Palazzo Palmieri, współrzędne GPS:
40°21’13.9″N 18°10’06.3″E
40.353850, 18.168416 – kliknij i wyznacz trasę

Palazzo Palmieri, Lecce
5. Palazzo Guarini

Pałac z piękną XVIII–wieczną fasadą w stylu rokoko z wieloma zdobieniami, balkonami, gzymsami. Nad wejściem do pałacu znajduje się herb rodziny Guarini.

Palazzo Guarini, współrzędne GPS:
40°21’21.9″N 18°10’07.5″E
40.356087, 18.168754 – kliknij i wyznacz trasę

6. Porta Napoli

Łuk, był kiedyś bramą miejską i początkiem drogi do Neapolu (stąd jego nazwa). Podczas prac remontowych, które miały miejsce w XIX wieku brama została po obu stronach pozbawiona fragmentów murów miejskich. W ten sposób z bramy ku czci cesarza Karola V (budowniczego murów miejskich) po wyburzeniu fragmentów tychże murów powstał łuku triumfalny ku jego czci (trochę zabawne).
Na bramie widnieje napis (moje tłumaczenie może być nieco niezdarne):
„Cesarzowi Cezarowi Karolowi V, dostojnemu triumfatorowi w Indiach, Galii i w Afryce; poskromicielowi zbuntowanych chrześcijan, postrachowi i pogromcy Turków; światowemu propagatorowi religii chrześcijańskiej w czynach i słowach; zarządcy prowincji Ferrante Loffredo, który wiedział, jak trzymać Turków i wrogów imperium z dala od plaż Salento i Japigii;
Uniwersytet i wdzięczni mieszkańcy Lecce poświęcili ten łuk Jego wielkości i majestatowi w roku 1548”

Porta Napoli, współrzędne GPS:
40°21’23.3″N 18°10’06.9″E
40.356463, 18.168577 – kliknij i wyznacz trasę

Porta Napoli od tyłu jest nieco mniej strojna, ale od tej strony widać doskonale, że kiedyś była fragmentem muru miejskiego
7. Palazzo Loffredo Adorno

Obecnie siedziba Prezydium Prowincji Lecce. To jeden z najciekawszych przykładów XVI-wiecznej architektury Lecce. Warto zwrócić szczególną uwagę na dekorację portalu wejściowego, z zastosowaną symetryczną naprzemiennością elementów zdobiących, tworzących fantastyczną mozaikę kształtów świetnie współpracujących z padającym na nie światłem. Mistrzowska robota i wykorzystanie zjawisk optycznych.

Palazzo Loffredo Adorno, współrzędne GPS:
40°21’19.4″N 18°10’21.3″E
40.355401, 18.172580 – kliknij i wyznacz trasę

8. Basilica di Santa Croce

Budowę bazyliki ukończono w 1695 roku po niemal 150 latach prac. Jej fasada budzi powszechny zachwyt i uważana jest obecnie za szczytowe osiągnięcie baroku typowego dla Lecce, ale nie zawsze tak było. Jeszcze w XiX wieku zarówno układ jak i zdobienia bazyliki spotykały się niemal wyłącznie z negatywnymi opiniami krytyki. Uznawano powszechnie, że bazylika jest dobrym przykładem złego smaku i śmieszności w architekturze. Zmianę przyniósł wiek XX. Przeprowadzono i opublikowano wtedy wiele badań i analiz złożonej symboliki fasady kościoła, co ostatecznie doprowadziło do uznania jej za architektoniczne arcydzieło miasta.

Basilica di Santa Croce, współrzędne GPS:
40°21’17.0″N 18°10’22.4″E
40.354707, 18.172876 – kliknij i wyznacz trasę

Lecce – parkingi

Poniżej znajdziesz współrzędne GPS parkingów, których położenie zaznaczyłem na mapie zwiedzania. Numeracja parkingów odpowiada numeracji w opisach poniżej.

Parking publiczny P1, współrzędne GPS:
40°21’18.7″N 18°10’00.7″E
40.355199, 18.166863 – kliknij i wyznacz trasę

Parking publiczny P2, współrzędne GPS:
40°21’08.7″N 18°09’54.0″E
40.352412, 18.165010 – kliknij i wyznacz trasę

Parking publiczny P3, współrzędne GPS:
40°21’25.3″N 18°10’07.5″E
40.357038, 18.168753 – kliknij i wyznacz trasę

„Złota godzina” w jednej z uliczek Lecce

Lecce – noclegi i hotele

Lecce to dobra baza wypadowa do zwiedzania najdalszych zakątków Półwyspu Salentyńskiego. Oferuje bogatą bazę noclegową i gastronomiczną, a przy tym jest to fantastyczne miasto, w którym z przyjemnością spędza się czas. Jeżeli do tego doliczyć umiarkowane ceny i brak męczącego tłoku, to o lepsze miejsce będzie naprawdę trudno.
Poniżej znajdziesz kilka ciekawych miejsc noclegowych oraz nieco bardziej szczegółowy opis miejsca w którym spaliśmy.

UWAGA!
Jeżeli zamierzasz zarezerwować hotel, to mam prośbę. Zrób to z mojego linku do booking.com – [klik]. Zapłacisz dokładnie tyle samo, ale przy okazji ja otrzymam prowizję. Oczywiście możesz to zrobić bez klikania w mój link i wtedy zapłacisz identyczną cenę (ani grosza taniej), a cała prowizja trafi do jednego z tych portali, ale wierzę, że moja praca warta jest jednego kliknięcia, które nic Cię nie kosztuje. Wielu czytelników pisze do mnie, że moje teksty bardzo się przydały. Najlepszym podziękowaniem będzie właśnie dokonanie takiej rezerwacji.
Jeżeli więc nie będzie to dla Ciebie problem, to rezerwując hotel wejdź na moją stronę, kliknij powyższy link, a potem po prostu dokonaj rezerwacji dowolnego noclegu. Z góry dziękuję!

Corte dei Romiti – [klik]

W cenie 24 EUR na osobę za noc dostaliśmy do dyspozycji bardzo czysty i wygodny, 55 metrowy apartament złożony z salonu, kuchni, sypialni i łazienki. Po dniach wypełnionych zwiedzaniem odpoczywaliśmy tam z dużą przyjemnością. Apartament był położony w cichym zaułku wychodzącym na główny szlak spacerowy Via Giuseppe Palmieri. Od najpiękniejszego placu w Lecce Piazza del Duomo dzieliło nas może 100 m, ale usytuowanie noclegu w załuku uliczki jest takie, że nie docierały do nas żadne niepożądane dźwięki.
Hotel oferuje darmowy parking. Przed hotelem znajduje się dostateczna ilość miejsca, żeby zaparkować 4 samochody, ale nie stanowi to problemu, bo hotel dysponuje zaledwie czterema apartamentami, więc wystarczało miejsca dla wszystkich.

Tak wygląda okolica tuż przy hotelu Corte dei Romiti

Podczas dojazdu do hotelu trzeba korzystać nawigacji, która dysponuje najnowszymi mapami. Miasto przeszło gruntowną reorganizację ruchu i zmieniły się kierunki większości ulic jednokierunkowych Nawigacja z lekko przechodzonymi mapami pogubi się zupełnie. Doświadczyliśmy tego na sobie. Pomogło dopiero użycie nawigacji Google w telefonie i wtedy okazało się, że dojazd do hotelu jest banalnie prosty, bo w istocie taki jest.
Śniadanie podawane jest wprost do pokoju. O umówionej porze pani puka do drzwi i przynosi świeże śniadanko. Zwykle do śniadanka dokłada codziennie słoiczek wyjątkowych w smaku konfitur własnej roboty. Palce lizać!
Jeżeli okaże się, że wieczorem zasiedzieliście się za długo i rano nie jesteście gotowi na przejęcia śniadania o określonej porze, to nie stanowi to problemu. Sypialnia jest oddzielona jest od salonu drzwiami, które wystarczy zamknąć na noc. Pani cichutko wejdzie do salonu, zostawi śniadanko, które będzie na was czekało.
Bardzo dobrze wspominamy ten pobyt.

Widok z salonu do sypiali i kuchni w hotelu Corte dei Romiti
Sypialnia, Corte dei Romiti
… i łazienka, Corte dei Romiti
Suite Paisiello – [klik]

Doskonale położony przy Via Giuseppe Palmieri, ulokowany w zabytkowej kamienicy dom wakacyjny o powierzchni 60m2. To miejsce już samo w sobie jest atrakcją. Gwarantuje wyjątkowy komfort, doskonałe warunki do wypoczynku i poznawania miasta o każdej porze dnia i nocy.

Dimora Serafini – [klik]

Dom wakacyjny o powierzchni 80m2 w pełni wyposażony we wszystko czego możesz potrzebować. Położony w bezpośrednim sąsiedztwie starego miasta, tuż obok Porta Napoli. Bardzo wysoko oceniamy przez gości.

Apartment Don Giuliano Centro – [klik]

Średniej wielkości (35m2), wygodny, czysty i tani apartament. Doskonała propozycja, jeżeli chcesz mieszkać wygodnie i w atrakcyjnej cenie. Wygodnie zlokalizowany.

Dimora storica Le Perle – [klik]

Zlokalizowany w starej części miasta apartament gwarantujący wszystko czego potrzebujesz by wygodnie zwiedzać i odpoczywać. Trudno o lepszą cenę dla tak wygodnego noclegu w tej lokalizacji.
Jeżeli zależy ci na noclegu w historycznej części Lecce za niewielkie pieniądze, to może być dobra propozycja.

4.8/5 - (169 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
6 komentarzy do “Lecce – atrakcje, zwiedzanie, mapa, restauracje, hotele, noclegi, parkingi. Przewodnik.

 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Jak patrzy się na takie piękne zdjęcia, to człowiek natychmiast chce spakować bagaż i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Dziękuję. Takie relacje – rzeczowe ale nie beznamiętne, pozbawione afektacji w opisach pięknych miejsc – działają na mnie wręcz ożywczo. Cały wpis o Apulii jest świetny. Zabieram się za resztę 🙂

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Super! Dziękuję!
   Faktycznie staram się by opis był mocno konkretny, ale jednak trochę bardziej interesujący niż książka telefoniczna 🙂
   Jednocześnie nie chcę popadać w nadmierną egzaltację, grafomanię i przesyt historyczny.
   Niezmiernie cieszę się, że czasem mi się to udaje.
   Jeszcze raz dzięki!

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Bardzo dobra robota.dziekuje za wskazowki,orzyjechalem tutaj do oracy i nie wiem od czego zaczac.moze sniadanko i na miasto.dzieki za podpowiedzi

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Świetne opisy, zachęcające do podróży po Apulii no i te zdjęcia!
   Dużo pomocnych informacji, z których na pewno skorzystam, bo wybieram się tam w maju.
   Jednym słowem super strona, dziękuję:-)

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *