Jaskinia Benagil – zwiedzanie, rejsy, dojazd, wycieczki

Jaskinia Benagil od środka, Algarve, Portugalia

Natura czyni cuda …

Są miejsca, o których pisanie mija się z celem. Nie chodzi mi o to, że nie są warte pisana. Wręcz odwrotnie! Ich uroda jest tak niesamowita, że każdy opis w zestawieniu z ich naturalnym pięknem po prostu staje się banalny.
Bo co mam napisać, że “dech zapiera”? No tak. Zapiera. Jednym zapiera dech, a innym oprócz tchu zapiera jeszcze inne rzeczy … Mnie zaparło aparat mowy i stałem tam przez chwilę osłupiały. Potem zapchał mi się aparat fotograficzny, który ledwo przeżył, gdy jak wariat zacząłem robić zdjęcia bez opamiętania. Na koniec zaparło mi mózg, gdy próbowałem jakoś to miejsce opisać.
Ostatecznie (jak widać) poddałem się uznając, że na zdjęciach i tak wszystko widać, a krasomówcze popisy odłożę sobie na inną okazję.

… ale potrzebuje czasu

Dokładnie tak! Natura czyni cuda, ale potrzebuje czasu. Malownicze wybrzeże Algarve obejmujące południowy brzeg Portugalii ukształtowały (oczywiście w dużym uproszczeniu) głównie woda i czas. Uporczywie falowanie wody uderzającej o wapienne skały przez tysiące lat wyrzeźbiło jedno z najpiękniejszych wybrzeży morskich na świecie.
Dokładnie tak samo powstała grota Benagil. Najpierw woda wyrzeźbiła jaskinię, a potem zapadł się kawałek sufitu i powstała grota, która przyciąga ludzi z całego świata.

Dziura w suficie Jaskini Benagil, Portugalia
Falująca woda rzeźbi sobie takie cuda na wybrzeżu Algarve, Portugalia

Gdzie jest Benagil?

Jaskinia Benagil wzięła swoją nazwę od znajdującej się w jej pobliżu maleńkiej wioski rybackiej o tej samej nazwie. W pakiecie z wioską i jaskinią jest również plaża, która ma dokładnie tę samą nazwę.
Położenie jaskini na mapie Portugalii możesz zobaczyć poniżej. Z najbardziej popularnych miejscowości wypoczynkowych jest do niej całkiem blisko:
– z Albufeira około 30 km
– z Faro około około 60 km

Położenie Jaskini Benagil na mapie Portugalii

Jak dotrzeć do Jaskini Benagil?

Wydaje się, że najprościej byłoby dojechać do plaży Benagil i stamtąd powinny pływać jakieś łódki, ale w praktyce tak nie jest! Funkcjonuje bowiem zakaz wożenia łódkami turystów z plaży Benagil do groty Benagil. Chętnych było bowiem tak wielu, że w krótkim czasie maleńka plaża Benagil zostałby zadeptana.
Do groty Benagil można dopłynąć łodzią (zwykłą lub motorową) ale z sąsiednich, bardziej odległych plaż. Przewóz łódkami (różnej wielkości) prowadzą lokalni przewoźnicy przy okazji pokazując również inne zakątki i formacje skalne na wybrzeżu. Trzeba przyznać, że rejsy są naprawdę interesujące i uważam ten pomysł za zdecydowanie bardzo udany. Oglądanie większego fragmentu wybrzeża od strony wody to ogromna przyjemność i uczta dla oka.

Fragment wybrzeża Algarve w pobliżu jaskini Benagil
Z tej plaży startowaliśmy motorówką na zwiedzanie wybrzeża i Jaskini Benagil

Oczywiście do groty można się również dostać bezpośrednio z plaży Benagil, ale trzeba to zrobić wpław albo siedząc na wypożyczonej desce surfingowej. Na plaży znajduje się wypożyczalnia desek (rezerwować trzeba z wyprzedzeniem). Do przepłynięcia jest ponad 200m.
Jeżeli twoje umiejętności pływackie nie są na odpowiednio wysokim poziomie, albo masz choćby cień wątpliwości co to jakości swojej kondycji, to nie decyduj się na żaden z tych dwóch sposobów. Przybrzeżna woda oceanu nie zawsze sprzyja pływaniu i solidnie może utrudnić zadanie, a bliskość przybrzeżnych skał nie ułatwia sprawy.

Trzecia opcja to samodzielne dopłynięcie z plaży Benagil wypożyczonym kajakiem. Liczba kajaków jest jednak ograniczona, a chętnych jest mnóstwo.

Zanim zdecydujesz się na tę opcję sprawdź dostępność kajaków. Dystrybutor biletów daje taką możliwość on-line. Poniżej zamieszczam kalendarz. Wybierz dzień i kliknij na przycisk “Book now” (możesz też zmienić język na polski). Zostaniesz przeniesiony na stronę rezerwacyjną, gdzie podczas wyboru biletów można sprawdzić, które godziny danego dnia są jeszcze wolne (strona jest też w języku polskim, język zmienia się na górze lub na dole strony).
Sprawdzenie nie musi kończyć się zamówieniem, więc jest to świetne narzędzie, żeby na żywo szybko sprawdzić dostępność biletów.

.

Jaskinia Benagil – bilety na rejsy

Bilety na rejs do groty można kupić na miejscu lub z wyprzedzeniem przez internet.
Nie polecam jednak zakupu na miejscu, ponieważ zainteresowanie rejsami jest ogromne, a liczba miejsc ograniczona. Na najbliższe wolne miejsce w sezonie trzeba czasem czekać kilka godzin (wiem, bo czekałem), więc zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wcześniejszy zakup biletu przez internet.
W ofercie lokalnych przewodników są wycieczki z różnych plaż i z różnych miejscowości (Faro, Albufeira, Carvoeiro, Lagos, Portimão, Vilamoura, Ferragudo). Są nawet wersje z dodatkowymi atrakcjami, jak np. oglądanie delfinów.
Odpowiedni rejs najłatwiej znaleźć na stronie, która w jednym miejscu grupuje oferty kilkudziesięciu przewoźników i organizatorów rejsów – [klik].
Strona jest w wielu językach (w tym w języku polskim – język można zmienić na górze lub na dole strony).

Podczas ewentualnej rezerwacji biletów koniecznie sprawdź jakiej wielkości jest łódka, którą odbywa się wycieczka. Duże łodzie nie są w stanie wpłynąć do wnętrza jaskini i nie wpłyną też do większości ciekawych jaskiń po drodze. Niskie, szybkie i małe łodzie motorowe są (według mnie) najlepszym wyborem.

Jedna z wielu plaż mijanych motorówką w drodze do Jaskini Benagil, Portugalia

Noclegi w pobliżu Benagil

Niedaleko plaży i groty można znaleźć naprawdę sporo fajnych noclegów. Ceny nie zawsze są atrakcyjne ze względu na ogromną popularność, ale jeżeli dobrze się poszuka, to coś się znajdzie.
Poniżej zamieszczam kilka interesujących przykładów. Kliknięcie na link lub obrazek przeniesie cię na stronę wybranego obiektu. Warto w ten sposób zacząć własne poszukiwania najbardziej odpowiedniego noclegu.

Quinta das Andorinhas – [klik]

Placid Village – [klik]

Quinta Nova Vale Del Rey – [klik]

Plan zwiedzania Portugalii

Ten wpis jest częścią kompletnego planu zwiedzania Portugalii - [klik]. Przewodnik zawiera plany, mapy i opisy konkretnych tras zwiedzania.
Aby zobaczyć wszystkie dostępne obecnie opisy atrakcji w Portugalii kliknij na link: Portugalia kontynentalna - [klik].

Poradnik bezpiecznego wypożyczenia samochodu: Portugalia - wypożyczenie auta bez karty kredytowej, bez depozytu
4.8/5 - (56 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
4 komentarze do “Jaskinia Benagil – zwiedzanie, rejsy, dojazd, wycieczki

 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Czy wpływając łódka rejsową do jaskini Benagil jest możliwość wyjścia na plażę i podziwiania jej stojąc na lądzie?

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Jeżeli lódź jest mała i mieści się żeby wpłynąć do środka, to tak. My dostaliśmy 10-15 minut czasu w środku na oglądanie, spacer wewnątrz i zdjęcia.

   Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Płynęliśmy motorówką z plaży Benagil i przy okazji był to rejs wzdłuż wybrzeża do innych plaż i jaskiń. Wtedy to jeszcze było możliwe. Nazwy naszego przewoźnika nie pamiętam.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *