Plaża i zatoka St. Thomas – najładniejsza plaża na Malcie? Mapa, dojazd, informacje praktyczne

Biały klif i plaża St. Thomas pod klifem

Najładniejsza plaża na Malcie

Czy istnieje w ogóle coś takiego jak najładniejsza plaża? Chyba nie, bo przecież każdy oczekuje od plaży czegoś innego. Sam jestem dobrym tego przykładem. Czytając i zbierając informacje przed wyjazdem na Maltę, naczytałem się rankingów i zestawień maltańskich plaż (nawiasem mówiąc większość rankingów poleca to samo), a w praktyce najbardziej podobały mi się plaże, których nie było w żadnym z rankingów. Zdecydowałem się więc opisać wybrane z plaż, bo pewnie osób poszukujących czegoś innego niż to, co uda się znaleźć w typowych rankingach jest zdecydowanie więcej.

Biały klif. Gdzieś tam w dole ciągnie się biała plaża, Malta

Czym kieruję się przy wyborze polecanych plaż?

Jest jedno proste kryterium: musi mi się po prostu podobać. Nie oczekuję, że plaża będzie miała piasek, wypożyczalnię leżaków czy bar plażowy. Oczekuję za to, że będzie tworzyła na tyle piękną scenerię, że będę miał ochotę spędzić na niej trochę czasu, niezależnie od braku wymienionych powyżej wygód. Taką plażą jest na pewno plaża St..Thomas

Skalista plaża St. Thomas, Malta

Charakterystyka plaży i kąpieliska St. Thomas

Proponowana przeze mnie plaża St. Thomas wygląda bajecznie. Znajduje się u podstawy wysokiego, białego klifu, który wraz z przybrzeżną, płytką wodą tworzy niesamowitą scenerię. Z góry, z klifu wygląda naprawdę wspaniale. Nie należy jednak podchodzić blisko krawędzi klifu, mimo że widoki kuszą, ponieważ bały, kredowy grunt jest bardzo miękki, niestabilny i pod wpływem ciężaru człowieka może się oderwać i runąć. Zagrożenie najlepiej widać z dołu, po zejściu na plażę. Spójrz w górę i zobacz jak głęboko podmyte są ściany klifu. Stojąc blisko jego brzegu tak naprawdę pod stopami ma się tylko kilkunastocentymetrową warstwę ziemi, która pod spodem jest głęboko podmyta, czego z góry nie widać. Trzymaj się więc co najmniej metr od krawędzi klifu.
Na plażę schodzi się pochyłym zejściem, na którym nie ma schodków. Są za to metalowe barierki, które istotnie pomagają w pokonaniu pochyłości.

Zejście na plaże St. Thomas, Malta
Nie należy podchodzić zbyt blisko krawędzi klifu

Plaża położona jest blisko zabudowań na obrzeżach miejscowości Marsaskala. Jej przybliżoną lokalizację na mapie Malty znajdziesz na obrazku poniżej.

Położenie plaży St. Thomas na mapie Malty

Mimo że niedaleko od plaży znajdują się zabudowania miasteczka Marsaskala, to na plaży raczej nie spotkasz tłumu ludzi. Wynika to z faktu, że sąsiadujące zabudowania nie mają charakteru turystyczno-hotelowego. Są to głównie domy lokalnych mieszkańców, którzy zdążyli się już nacieszyć plażą i nie przesiadują na niej nieustannie. Drugim istotnym powodem jest zapewne fakt, że w internecie prawie nikt nie poleca tej plaży … bo musiałby najpierw na nią trafić.
Sama plaża ma charakter skalisty i jeżeli chcesz spędzić na niej więcej czasu, to najlepiej przyjechać tutaj z własnym leżakiem lub czymś miękkim pod plecy (koc, karimata, gruby ręcznik).
Kilka kroków od plaży jest wystarczająca ilość miejsca, by zaparkować samochód (przy ulicy), a w odległości około 100m niewielkie lokalne sklepy spożywcze (picie, podstawowe jedzenie, itp.).

Widok z klifu na plaże St. Thomas, Malta

Mniej więcej 300 metrów od plaży St. Thomas jest kolejna plaża (tym razem piaszczysta) ze sporym strzeżonym kąpieliskiem, infrastrukturą sanitarną oraz mocno rozrywkowym barem. Nazywa się dokładnie tak samo czyli St. Thomas, bo tak naprawdę z plażą pod klifem stanowi jeden, przybrzeżny kompleks (tworzą jedną zatokę). Dla rozróżnienia piaszczystą plażę z barem będę w dalszej części tekstu nazywał kąpieliskiem St. Thomas.
Na kąpielisku St. Thomas zwykle przebywa całkiem sporo osób. Ze względu na udogodnienia jakie oferuje przyciąga zdecydowanie więcej ludzi, w tym rodzin z dziećmi. Siłą rzeczy panuje tu typowy, plażowy, generowany przez ludzi szum.

Klif i plaża St. Thomas, współrzędne GPS:
35°51’26.1″N 14°34’14.0″E
35.857256, 14.570550 – kliknij i wyznacz trasę

Kąpielisko St. Thomas, współrzędne GPS:
35°51’18.7″N 14°33’56.7″E
35.855181, 14.565759 – kliknij i wyznacz trasę

Kąpielisko St. Thomas znajduje się około 300 metrów od klifu

Dojazd do plaży St. Thomas pod białym klifem

Dojazd samochodem

Aby tu trafić samochodem wystarczą ci podane przeze mnie poniżej współrzędne GPS. Kliknij na link obok nich, a w telefonie automatycznie otworzy ci się nawigacja i wyznaczona zostanie trasa z miejsca, w którym aktualnie jesteś.
Samochód należy zaparkować przy ulicy, w pobliżu plaży. Jest tutaj kilka miejsc do parkowania, a tłumów raczej nie ma, więc nie powinno być kłopotu ze znalezieniem wolnej przestrzeni.

Parkowanie w ślepej uliczce przy plaży, współrzędne GPS:
35°51’28.9″N 14°34’10.6″E
35.858024, 14.569616 – kliknij i wyznacz trasę

Dojazd autobusem

Z Valetty do plaży St. Thomas można bezpośrednio (bez przesiadek) dojechać dwoma autobusami.

Linia 93
Linia kursuje mniej więcej co 60 minut, a czas przejazdu to około 40 minut.
Trasę przejazdu wraz z aktualnymi godzinami najbliższego odjazdu i czasu przejazdu otrzymasz po kliknięciu na ten link: autobus 93 – dojazd z Valetty do plaży St. Thomas – [klik]

Valeta – przystanek początkowy linii 93, współrzędne GPS:
35°53’39.9″N 14°30’31.0″E
35.894422, 14.508623 – kliknij i wyznacz trasę

Plaza St. Thomas – przystanek linii 93 w pobliżu plaży (nazwa przystanku:Vendome), współrzędne GPS:
35°51’32.2″N 14°34’14.7″E
35.858948, 14.570760 – kliknij i wyznacz trasę

Linia 91
Autobus kursuje co około 15 minut, a przystanek jest również całkiem blisko plaży. Czas przejazdu to około 40 minut.
Trasę przejazdu wraz z aktualnymi godzinami najbliższego odjazdu, czasu przejazdu oraz ścieżkę dojścia pieszo otrzymasz po kliknięciu na ten link: autobus 91 – dojazd z Valetty do plaży St. Thomas – [klik]

Valeta – przystanek początkowy linii 91, współrzędne GPS:
35°53’40.2″N 14°30’31.0″E
35.894493, 14.508620 – kliknij i wyznacz trasę

Plaża St. Thomas – przystanek linii 93 w pobliżu plaży (nazwa przystanku: Ashby, jeśli przegapisz to możesz też wysiąść na następnym: Qaws ), współrzędne GPS:
35°51’32.9″N 14°34’09.7″E
35.859146, 14.569361 – kliknij i wyznacz trasę

Dojazd do kąpieliska St. Thomas

Dojazd samochodem

Podobnie jak poprzednio do dojazdu samochodem wystarczą ci współrzędne GPS. Przy kąpielisku są dwa parkingi. Z tych parkingów możesz skorzystać również przy odwiedzinach na plaży St. Thomas pod klifem (do przejścia jest jakieś 200 – 300m).

Parking nr 1, kąpielisko St. Thomas, współrzędne GPS:
35°51’20.1″N 14°34’01.9″E
35.855574, 14.567194 – kliknij i wyznacz trasę

Parking nr 2, kąpielisko St. Thomas, współrzędne GPS:
35°51’18.6″N 14°34’02.8″E
35.855161, 14.567451 – kliknij i wyznacz trasę

Dojazd autobusem

Bezpośrednio do kąpieliska St. Thomas z Valetty dojeżdża tylko jeden autobus.

Linia 91
Autobus kursuje co około 15 minut, a przystanek jest przy samym kąpielisku. Czas przejazdu to około 45 minut.
Trasę przejazdu wraz z aktualnymi godzinami najbliższego odjazdu, czasu przejazdu oraz ścieżkę dojścia pieszo otrzymasz po kliknięciu na ten link: autobus 91 – dojazd z Valetty do kąpieliska St. Thomas – [klik]

Valeta – przystanek początkowy linii 91, współrzędne GPS:
35°53’40.2″N 14°30’31.0″E
35.894493, 14.508620 – kliknij i wyznacz trasę

Plaża St. Thomas – przystanek linii 93 w pobliżu plaży (nazwa przystanku: Mahsel), współrzędne GPS:
35°51’20.2″N 14°34’00.6″E
35.855604, 14.566824 – kliknij i wyznacz trasę

Położenie przystanków autobusowych, klifu i plaży St. Thomas oraz kąpieliska St. Thomas

Hotele i noclegi w pobliżu plaży St. Thomas

Bezpośrednio w sąsiedztwie plaży noclegów jest niewiele. Najciekawszy wydaje mi się Sensi Hotel i warto zacząć poszukiwania od niego (klikając po prostu na link do hotelu). Oprócz oferty hotelu Sensi wyświetlą ci się oferty innych, położonych w pobliżu i podobnych do niego noclegów. Warto zwrócić uwagę również na pozostałe dwie propozycje. Są położone w Marsaskali, z której do plaży St. Thomas można dojść na nogach lub kilka przystanków (3 – 4) dojechać autobusem.
Wybrane przeze mnie oferty są dość atrakcyjne i komfortowe, a jednocześnie mają umiarkowane jak na proponowany standard ceny.

Sensi Hotel – [klik]

Aurora – [klik]

Sea front apartment – [klik]

Plan zwiedzania Malty

Ten wpis jest częścią kompletnego planu zwiedzania Malty - [klik]. Przewodnik zawiera plany, mapy i opisy konkretnych tras zwiedzania.
Aby zobaczyć wszystkie dostępne obecnie opisy atrakcji na Malcie kliknij na link: Malta - [klik].

Poradnik bezpiecznego wypożyczenia samochodu: Malta - czy można wypożyczyć samochód bez kaucji?
4.9/5 - (31 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *