Kaplica Sainte-Chapelle w Paryżu – bilety, zwiedzanie, ciekawostki

Wnętrze kaplicy Sainte-Chapelle w Paryżu

Zwykła kaplica?

Gdyby napisać jedynie typowy opis historyczno-architektoniczny, to chyba nikt nie odwiedziłby tej kaplicy. Brzmiałby on bowiem tak: dwukondygnacyjna, gotycka kaplica zamkowa w dawnej siedzibie królewskiej na wyspie Cite.
W rzeczywistości jest to zdecydowanie jedno najbardziej niesamowitych dzieł architektury, które może na ciebie wywrzeć wrażenie większe niż cala katedra Notre Dame.
Wybudowano ją by przechowywać w niej jedną z najcenniejszych relikwii chrześcijaństwa – koronę cierniową Chrystusa (kaplica górna). Z czasem w kaplicy znalazły swoje miejsce również inne relikwie chrześcijańskie oraz relikwie świętych patronów Francji (kaplica dolna).

Efekt wow!

Fragment witraży w górnej kaplicy Sainte-Chapelle

To, co sprawia, że z wrażenia ugną ci się nogi znajduje się w kaplicy górnej.
Wyobraź sobie bowiem ogromne, wysokie na kilkanaście metrów pomieszczenie, którego ściany składają się niemal w całości z ogromnych, kolorowych witraży. Kamienne elementy nośne budynku sprowadzone zostały do minimum. Niemal wszystko jest ze szkła.
Pięknie zabarwione światło wypełnia całe wnętrze i tworzy obłędną atmosferę, której nie da się porównać z niczym, ani nawet opisać.
Trochę są w stanie pokazać zdjęcia, ale oczywiście nie zastąpią wrażeń na żywo. Gorąco polecam odwiedziny w Sainte-Chapelle.
Poniżej zamieszczam zdjęcie panoramiczne, które możesz obracać i przybliżać.

Położenie kaplicy (5) na wyspie Cite zaznaczyłem na mapce.

Wyspa Cite i położenie kaplicy Sainte-Chapelle (5)

Ciekawostka:
Korona cierniowa trafiła do Paryża jako efekt zastawu pieniężnego, który nie został wykupiony.
Będący w skrajnie trudnej sytuacji finansowej cesarz Konstantynopola Baldwin II w 1238 roku zastawił koronę cierniową za ogromną kwotę pieniędzy. Podobno było to ponad 13 tysięcy Hyperpyronów (złotych bizantyjskich monet o wadze 4,3g), co wagowo odpowiada mniej wiecej 56 kilogramom złota.
Umowę zawarł i pieniądze cesarzowi wypłacił Podesta z Konstantynopola – zarządca weneckich majątków na terenie Cesarstwa Łacińskiego.
Wiadomo było, że korona nie zostanie nigdy przez cesarza wykupiona. Z sytuacji skorzystał francuski król Ludwik Święty, który rok później (1239) wykupił koronę od wenecjan występujących jako “konsorcjum wierzycieli”. Za koronę zapłacił prawie trzy razy tyle, ile kosztowała budowa kaplicy Sainte-Chapelle.
Z czasem kondycja finansowa Baldwina II ciągle się pogarszała, doprowadzając do sytuacji, że za kolejne pożyczki zdecydował oddać kupcom weneckim w zastaw swojego jedynego syna Filipa.
Cesarz nigdy nie podniósł się z kłopotów finansowych i resztę swojego panowania spędził na tzw. żebraczych podróżach po zachodniej Europie. Jego syn Filip został wykupiony z zastawu przez Alfonso X – króla Kastylii i Leon.

Kaplica Sainte-Chapelle z zewnątrz

Bilety do kaplicy Sainte-Chapelle

Bilety wstępu można nabyć bez problemu za pośrednictwem internetu. Link zamieszczam poniżej.
Oficjalna informacja ze strony kaplicy:
“Zdecydowanie zalecamy odwiedzającym zakup biletu on-line i zarezerwowanie przedziału czasowego. Priorytetowy dostęp mają goście z biletem elektronicznym.”

Sprawdź: bilety wstępu przez internet – Sainte-Chapelle – [klik]

Kaplica Sainte-Chapelle – godziny otwarcia

Godziny otwarcia kaplicy:
Od 1 kwietnia do 30 września: otwarte w godzinach od 9:00 do 19:00
Od 1 października do 31 marca: otwarte w godzinach od 9:00 do 17:00

Ostatnie wejście 40 minut przed zamknięciem.
Zamknięte 1 maja, 25 grudnia i 1 stycznia

Przydatne dane

Kaplica Sainte-Chapelle, współrzędne GPS:
48°51’19.2″N 2°20’42.7″E
48.855331, 2.345184 – kliknij i wyznacz trasę

Najbliższe stacje metra:
Cite – linia nr 4

Plan zwiedzania Paryża

Ten wpis jest częścią bardzo szczegółowego, opracowanego przez mnie planu zwiedzania Paryża. Plan dostępny jest za darmo i możesz zapoznać się z nim na stronie: Paryż plan zwiedzania – mapa, bilety, atrakcje, zabytki, noclegi, ciekawostki

Noclegi w Paryżu

Dla ułatwienia poszukiwania noclegów zamieszczę tu kilka interesujących (moim zdaniem) propozycji. Nie traktuj ich jako “tylko te najlepsze”. Są ciekawą propozycją i mogą być dobrym wyborem, albo dobrym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań. Kliknięcie w dowolny z tych hoteli przeniesie cię do szczegółów oferty i (co chyba nawet ważniejsze) wyświetli listę podobnych propozycji. Dzięki temu od razu zyskasz dostęp do listy ciekawych noclegów w centrum Paryża, którą możesz potem filtrować i przeglądać według własnych upodobań.

Sully Hotel – [klik]

Hotel Darcet – [klik]

MEININGER Hotel Paris Porte de Vincennes – [klik]

4.8/5 - (32 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *