Estellencs – małe (znowu) jest piękne

Mniej niż 400 osób. Tyle mieszkańców ma Estellencs. To naprawdę mikro miejscowość. Nienaturalnie przyklejona do stromego zbocza góry. Warto zatrzymać się i zrobić po nim kilka kroków, by zdać sobie sprawę z dziwnego usytuowania Estellencs. Wąskie, kamienne uliczki, wspinają się i opadają tak stromo, że trudno wyobrazić sobie jak poruszać się tu jakimś środkiem lokomocji. Idąc i ciężko łapiąc powietrze, na widok zaparkowanych gdzieniegdzie pojazdów za każdym razem zadawałem sobie pytanie: jak on tu wjechał ???

Estellencs, Majorka.
Kot się nudzi w Estellencs, Majorka.
Estellencs takie właśnie jest. Majorka.

Warto zwrócić uwagę na XVII-wieczny kościół Església de Sant Joan Baptista z warowną dzwonnicą, która pełniła kiedyś funkcje obronne.
Wioska ma własną zatoczkę i żwirową plażę (Cala de Estellencs), ale trzeba do nich do dojść. Spacer zajmuje około 30 minut. W czasie spaceru towarzyszył Ci będzie zapach cytryn, pomarańczy i fig, które uprawiane są na tarasach otaczających wioskę. Jeżeli masz odpowiednią ilość czasu, ten spacer dobrze Ci zrobi.

Estellencs, Majorka.
Estellencs, Majorka.
Estellencs, Majorka.

Estellencs często stanowi punkt wypadowy dla nieco dłuższych spacerów górskich. Wiedzie stąd popularny (nieco ponad 11 kilometrowy szlak – łącznie w obie strony) na pobliski szczyt Puig de Galatzó. Do pokonania jest różnica wysokości około 800m, a droga okraszona pięknymi widokami.

Estellencs jest jednym z punktów opracowanego przeze mnie planu wycieczek po Majorce, z którym warto się zapoznać: Majorka – atrakcje, zwiedzanie, wynajem samochodu, informacje praktyczne. Przewodnik. – [klik]

Przydatne współrzędne GPS

Parkowanie na ulicy, GPS: 39°39’12.3″N 2°28’54.7″E lub 39.653429, 2.481849
Parking przy miasteczku, GPS: 39°39’13.7″N 2°28’59.2″E lub 39.653791, 2.483101
Plaża i zatoczka Estellencs, GPS: 39°39’30.2″N 2°28’16.6″E lub 39.658391, 2.471269

4.9/5 - (71 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *