Schody Tureckie (Scala dei Turchi) – Sycylia: najbielsza biel i szokujący błękit morza

Czy na pewno Schody Tureckie?

W mojej ocenie bardziej pasuje tutaj rzadziej spotykane ale bardziej dosłowne tłumaczenie: Schody Turków.
I tej nazwy będę się trzymał.

Schody Turków, to nic innego jak wysoki na 90 metrów klif z charakterystycznej, wapiennej skały osadowej (powszednie zwanej marglem).
Woda i czas nadały klifowi charakterystyczny kształt schodów, a słońce sprawiło, że naturalnie szara skała nabrała oślepiająco białego koloru. Wrażenie jest imponujące.

Schody Turków w pełnej okazałości. Sycylia, Włochy.

Lokalna legenda mówi, że saraceńscy piraci w spokojnych wodach zatoki cumowali swoje statki i po naturalnych schodach wspinali się na szczyt, by następnie łupić sąsiednie wioski. Najeźdźcy przez Sycylijczyków powszechnie określani byli mianem „Turcy”. Tutaj określenie to ma zdecydowanie negatywne zabarwienie i oznacza wszystkich tych, którzy oddawali się piractwu. Stąd właśnie pochodzi nazwa Schody Turków.

Schody Turków są jednym z punktów opracowanego przeze mnie planu zwiedzania Sycylii zawierającego szczegółowe mapy zwiedzania, informacje o atrakcjach na całej wyspie wraz ze współrzędnymi GPS do nawigacji samochodowej. Jeżeli chcesz zwiedzać Sycylię koniecznie zapoznaj się z tym wpisem: Sycylia – atrakcje turystyczne, zwiedzanie, zabytki, mapa, wynajem samochodu, wakacje. Przewodnik.

Usytuowanie Schodów Turków na mapie Sycylii.
Nieco bardziej strony fragment wapiennego klifu. Sycylia, Włochy.

Schody Turków zwiedzaj ostrożnie i z głową!

Zwiedzając trzeba uważać na kila rzeczy.

Po pierwsze: wapienna skała w połączeniu z wodą staje się wyjątkowo śliska i łatwo o upadek i kontuzję. Bądź czujny!

Po drugie: załóż ubranie, które możesz śmiało pobrudzić. Wapienna skała brudzi niemal jak kreda, więc w zasadzie nie ma możliwości, by się nie wybielić 🙂

Po trzecie: nie próbuj zabierać kawałka skały na pamiątkę ani (o zgrozo!!!) nie próbuj odłupywać kawałków skały! Obowiązuje kategoryczny zakaz i wysokie mandaty, a włosi mocno tego pilnują! Inaczej turyści już dawno rozmontowaliby te niezwykłe schody.

Słońce zachodzi i białe schody stają się kolorowe. Sycylia, Włochy.

Przydatne współrzędne GPS:

Schody Turków – Parking, GPS:
37°17’27.6″N 13°28’27.9″E lub
37.290998, 13.474415 – kliknij i wyznacz trasę

Formacja skalna- Schody Turków, GPS:
37°17’23.0″N 13°28’21.0″E lub
37.289731, 13.472487 – kliknij i wyznacz trasę


Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
Poniżej znajdują się ikony, dzięki którym łatwo możesz udostępnić artykuł, a na górze strony przycisk do polubienia profilu na Facebook-u. ZRÓB TO proszę! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne. Z góry dziękuję!

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *