Schody Tureckie (Scala dei Turchi) – Sycylia: najbielsza biel i szokujący błękit morza

Czy na pewno Schody Tureckie?

W mojej ocenie bardziej pasuje tutaj rzadziej spotykane ale bardziej dosłowne tłumaczenie: Schody Turków.
I tej nazwy będę się trzymał.

Schody Turków, to nic innego jak wysoki na 90 metrów klif z charakterystycznej, wapiennej skały osadowej (powszednie zwanej marglem).
Woda i czas nadały klifowi charakterystyczny kształt schodów, a słońce sprawiło, że naturalnie szara skała nabrała oślepiająco białego koloru. Wrażenie jest imponujące.

Schody Turków w pełnej okazałości. Sycylia, Włochy.

Lokalna legenda mówi, że saraceńscy piraci w spokojnych wodach zatoki cumowali swoje statki i po naturalnych schodach wspinali się na szczyt, by następnie łupić sąsiednie wioski. Najeźdźcy przez Sycylijczyków powszechnie określani byli mianem „Turcy”. Tutaj określenie to ma zdecydowanie negatywne zabarwienie i oznacza wszystkich tych, którzy oddawali się piractwu. Stąd właśnie pochodzi nazwa Schody Turków.

Schody Turków są jednym z punktów opracowanego przeze mnie planu zwiedzania Sycylii zawierającego szczegółowe mapy zwiedzania, informacje o atrakcjach na całej wyspie wraz ze współrzędnymi GPS do nawigacji samochodowej. Jeżeli chcesz zwiedzać Sycylię koniecznie zapoznaj się z tym wpisem: Sycylia – atrakcje turystyczne, zwiedzanie, zabytki, mapa, wynajem samochodu, wakacje. Przewodnik.

Usytuowanie Schodów Turków na mapie Sycylii.
Nieco bardziej strony fragment wapiennego klifu. Sycylia, Włochy.

Schody Turków zwiedzaj ostrożnie i z głową!

Zwiedzając trzeba uważać na kila rzeczy.

Po pierwsze: wapienna skała w połączeniu z wodą staje się wyjątkowo śliska i łatwo o upadek i kontuzję. Bądź czujny!

Po drugie: załóż ubranie, które możesz śmiało pobrudzić. Wapienna skała brudzi niemal jak kreda, więc w zasadzie nie ma możliwości, by się nie wybielić 🙂

Po trzecie: nie próbuj zabierać kawałka skały na pamiątkę ani (o zgrozo!!!) nie próbuj odłupywać kawałków skały! Obowiązuje kategoryczny zakaz i wysokie mandaty, a włosi mocno tego pilnują! Inaczej turyści już dawno rozmontowaliby te niezwykłe schody.

Słońce zachodzi i białe schody stają się kolorowe. Sycylia, Włochy.

Przydatne współrzędne GPS:

Schody Turków – Parking, GPS:
37°17’27.6″N 13°28’27.9″E lub
37.290998, 13.474415 – kliknij i wyznacz trasę

Formacja skalna- Schody Turków, GPS:
37°17’23.0″N 13°28’21.0″E lub
37.289731, 13.472487 – kliknij i wyznacz trasę

4.8/5 - (163 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
2 komentarze do “Schody Tureckie (Scala dei Turchi) – Sycylia: najbielsza biel i szokujący błękit morza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *