Masca – Teneryfa: wąwóz, wioska i kręta droga górska. Dojazd, zwiedzanie, mapa, informacje.

Masca – będzie się działo!

Absolutnie szalona droga górska. a przy niej wioska położona tak, że migawka aparatu grzeje się do czerwoności i nie możesz przestać robić zdjęć. Do tego wąwóz, którym spacer w dół trwa około 4 godzin i kończy się pod gigantycznym klifem skalnym. Gęsto od atrakcji i wrażeń, a wszystko to potocznie można zawrzeć w jednym słowie: Masca.
Zacznijmy jednak od początku.

Masca, Teneryfa
Położenie Masca na mapie Teneryfy.

Droga do Masca (TF-436)

Do wioski prowadzi droga numer TF-436, która sama w sobie jest atrakcją. Zaczyna się w miejscowości Santiago del Teide i początkowo mocno wznosi się do przełączy, na której znajduje się punkt widokowy Mirador de Cherfe.

Widok z przełączy na drogę do Masca … będzie trochę kręcenia. Teneryfa.

Następnie droga zaczyna mocno opadać. Robi się bardzo stromo, wąsko, kręto i … niebezpiecznie. Słowem fantastyczne emocje i adrenalina. Po prawej ściana, po lewej przepaść. Auto pochylone w dół grubo ponad 20%, a ostry zakręt zawija się ciasno wokół skały. Widoczność na 2 metry do przodu, bo wąska droga natychmiast znika za krawędzią zakrętu i skały. Wszystkie zmysły napięte w oczekiwaniu czy z naprzeciwka nagle nie pojawi się inny pojazd.
I … pojawił się!
Autobus.
Stoimy naprzeciwko siebie, oddaleni o metr, twarzą w twarz. Zadzieram w górę głowę by nawiązać kontakt wzrokowy z kierowcą autobusu, a on spogląda na mnie z góry. Tutaj funkcjonują podstawowe prawa natury. Duży może więcej.
Zaciągam ręczny, wbijam wsteczny i pod ponad 20% skos, ruszam na wstecznym pod górę. Na szczęście nie mam nikogo za plecami. Cofamy aż do miejsca, w którym znajduje się mijanka, na której możemy wreszcie bezpiecznie się minąć. Robimy kilkaset metrów tyłem, ostro pod górę miedzy ścianą a przepaścią. Dzieje się! W tym czasie autobus kończy robić zakręt na 10 razy i po chwili mijamy się bezpiecznie. Można jechać dalej wyczekując kolejnego autobusu …
Jeżeli masz szczęście to spotkasz się z autobusem jeden raz lub wcale. W sezonie letnim, raczej nie liczyłbym na taką łaskawość losu. Będzie zdecydowanie bardzo ciasno. Z przodu, z tyłu i po bokach 🙂

Ponad 5 km niczym nieskrępowanej jazdy. Autobusów na razie nie widać.

Nie spiesz się.
Nie denerwuj się.
Jedź spokojnie i zatrzymuj się często. Przy drodze znajduje się kilka punktów widokowych i warto zatrzymać się na każdym. Widoki są obezwładniające i szkoda z nich nie skorzystać. Mimo, że dojazd z Santiago del Teide do Masca to tylko 5,5km, a zimą ruch jest raczej umiarkowany, to przejazd zajął nam grubo ponad godzinę. Chłonęliśmy widoki wszędzie, gdzie tylko można było na chwilę się zatrzymać. Polecam!

Jeszcze sporo przed nami. Masca, Teneryfa.

Poniżej podaję współrzędne GPS kilku punktów widokowych, na których można się bezpiecznie zatrzymać. Znajduje się na nich kilka specjalnie przygotowanych miejsc parkingowych.

Parking – Punkt widokowy Mirador de Cherfe, współrzędne GPS:
28°17’58.7″N 16°49’26.3″W lub
28.299651, -16.823957 – kliknij i wyznacz trasę

Parking – Punkt widokowy Mirador de Masca, współrzędne GPS:
28°18’01.1″N 16°49’36.2″W lub
28.300315, -16.826727 – kliknij i wyznacz trasę

Parking – Punkt widokowy Mirador sobre Masca, współrzędne GPS:
28°18’16.5″N 16°49’47.3″W lub
28.304590, -16.829810 – kliknij i wyznacz trasę

Nie tylko sama droga ale również niewalające widoki utrudniają kierowanie autem. Masca, Teneryfa.

Masca – wioska górska

Masca jako wioska sama w sobie nie jest wyjątkowo piękna. Malownicze jest jej położenie, które widzimy z daleka jadąc w jej kierunku. Niektórym sceneria ta przypomina Machu Picchu (najlepiej zachowane miasto Inków w peruwiańskich Andach) i trzeba powiedzieć, że coś w tym jest. W każdym razie położenie Masca jest bajeczne i pozostawia po sobie mocne wrażenia.

Masca, Taneryfa
Machu Picchu w Peru. Prawda, że podobne?

Niewątpliwie o atrakcyjności miasteczka przesądza fakt, że pierwsza droga łącząca je z cywilizacją została wybudowana dopiero w latach 60-tych XX wieku. Dzięki temu można tu spotkać tradycyjne, kanaryjskie zabudowania, wykonane ze skały wulkanicznej, łączonej jasnym spoiwem. Od innych zabudował łatwo je odróżnić, bo ściany tych budynków przypominają biało-brązową szachownicę.
Takich budynków znajdziemy w wiosce około 50, a liczba mieszkańców wioski nie przekracza 100 osób. Spora cześć mieszkańców to cudzoziemcy, a wiele z budynków zostało zamienionych na bary, sklepy i pokoje do wynajęcia.

Widok z Masca w kierunku wąwozu

W Masca najprawdopodobniej przyjdzie ci stoczyć drobną potyczkę o miejsce parkingowe. Miejsca jest niewiele, chętnych dużo i parkowanie tutaj może stanowić wyzwanie. Poniżej podaję link do głównego parkingu turystycznego (jego rozmiar nie koresponduje z tym jak go nazwałem). Jest na nim około 30 miejsc, a najłatwiej jest zaparkować będąc tu w miarę wcześnie rano. Reszta chętnych zwykle parkuje wzdłuż ulicy, ale i te miejsca szybko się kończą.

Parking w Masca (dla turystów), GPS:
28°18’19.2″N 16°50’22.2″W lub
28.305330, -16.839490 – kliknij i wyznacz trasę

Taras widokowy w Masca, GPS:
28°18’19.3″N 16°50’25.7″W lub
28.305352, -16.840479 – kliknij i wyznacz trasę

Zwiedzanie Masca metodą „na leniwca”

Wariant „na leniwca” zakłada, że nie musisz martwić się o nic i inni martwią się za ciebie. Wszystko masz zorganizowane. Przychodzisz rano w umówione miejsce, z którego zabiera cię transport i wiezie po zaplanowanych atrakcjach. Oczywiście w tej wersji zwiedzania zwykle nie ma opcji przejścia przez wąwóz, ale nie każdy chce 6 godzin chodzić po wąwozie. I nie każdy ma na to siłę.

Popularna jest wycieczka łącząca kilka atrakcji na raz w jednej cenie: Park Narodowy Teide, Wulkan Teide i Masca – wycieczka z przewodnikiem. Wycieczka organizowana jest przez lokalnego przewodnika. Poniżej zamieszczam kalendarz dostępności tej wycieczki wraz z aktualną ceną. Kliknięcie na przycisk „Zarezerwuj teraz” przeniesie cię bezpośrednio na stronę rezerwacyjną, gdzie najpierw zapoznasz się z zakresem wycieczki, zakresem usług zawartych w cenie, rodzajami biletów , dostępnymi terminami i kilkom innymi, istotnymi informacjami. Wtedy zdecydujesz czy ci to odpowiada.

Jeżeli powyższa wycieczka ci nie odpowiada to inne opcje wycieczek organizowanych przez lokalnych przewodników możesz sprawdzić tutaj – [klik]

Wąwóz Masca (Barranco de Masca)

Ważna informacja:
W dniu 26 lutego 2018 roku wstęp do Wąwozu Masca został zamknięty ze względów bezpieczeństwa. Zaplanowane zostały prace poprawiające dostęp do wąwozu oraz poprawiające bezpieczeństwo w samym wąwozie. Otwarcie wąwozu było zaplanowane przed sezonem letnim, w roku 2019, ale termin nie został dotrzymany. W czasie gdy wąwóz jest zamknięty nie kursują też statki, które podczas normalnego funkcjonowania odbierają turystów z plaży Masca u ujścia wąwozu i odwożą do Los Gigantes.
Planując wycieczkę do wąwozu koniecznie sprawdź najpierw, czy jest już otwarty!

UWAGA!
Od 27 marca 2021 wąwóz Masca jest otwarty dla zwiedzających!

Szlak prowadzący wąwozem Masca, zaczyna się w wiosce Masca, na wysokości około 600 m n.p.m. i prowadzi w dół, aż do plaży Masca, położonej u podnóża klifów Los Gigantes. Przy plaży znajduje się przystań dla łodzi. Kiedyś łodzie odbierały stąd turystów schodzących w dół wąwozem. Aktualnie kursowanie łodzi zostało wstrzymane na czas nieokreślony.

Wąwóz to miejsce piękne i niezwykłe. Wystarczy powiedzieć, że w czasie gdy wąwóz był dostępny do zwiedzania bez ograniczeń (pomimo skali trudności i wysiłku jaki należy włożyć w jego przejście), była to najliczniej odwiedzana atrakcja na wyspie.

Wciśnięty miedzy skały wąwóz Masca, Teneryfa

Zejście wąwozem z woski do plaży Masca zajmuje około 3 godzin. Skala trudności szlaku określana jest jako średnia/trudna. Na szlak odradza się wchodzić osobom o słabej kondycji fizycznej, dzieciom poniżej 8 roku życia i kobietom w ciąży.
Wchodzącym na szlak zaleca się by posiadali buty górskie/trekkingowe, nakrycie głowy, krem z filtrem, jedzenie, latarkę (szczególnie zimą, gdy wcześniej robi się ciemno), telefon z naładowaną baterią i aplikacją do glokalizacji. Zaleca się używanie plecaka (nigdy toreb zakładanych na ramię), ponieważ strome fragmenty szlaku wymagają często użycia obu rąk, a bagaż powinien stabilnie przylegać wtedy do ciała. Na szlak nie należy wchodzić w pojedynkę.
Przed wyruszeniem na szlak, trzeba sprawdzić czy na dany dzień nie ogłoszono alertu pogodowego. Informacje o alertach wywieszane są w recepcjach hoteli, biurach turystycznych i ogłaszane w lokalnej telewizji. Przebywanie na szlaku i wchodzenie na niego w czasie alertu pogodowego jest zabronione.

Początek trasy trekkingowej do wąwozu Masca, GPS:
28°18’15.5″N 16°50’25.8″W lub
28.304304, -16.840501 – kliknij i wyznacz trasę

Widok z Masca w kierunku wąwozu

Jak zorganizować zwiedzanie wąwozu?

Obecnie wstęp do wąwozu Masca jest limitowany i biletowany. Wejście jest możliwe tylko w soboty, niedziele i święta, wyłącznie z ważnym biletem wstępu, na konkretną godzinę.
Zakupu biletu wstępu z określoną godziną wejścia na szlak należy dokonać bezpośrednio na stronie wąwozu – [klik].
W tej chwili (od kilku miesięcy) system limitowanego wstępu przechodzi testy aż do odwołania i cena biletu wstępu to 0 EUR (zero Euro).
W ciągu ostatniego roku od otwarcia wąwozu sprawdzałem kilka razy i albo miałem pecha albo zainteresowanie jest atak duże, bo nie udało mi się ani raz zarezerwować biletów na wejście do wąwozu. Ciągle są wyprzedane, nawet na bardzo odległe terminy. Jeżeli trafisz na taką sytuację, a bardzo chcesz zobaczyć wąwóz, to istnieje inna (niestety płatna) opcja. Można dołączyć do zorganizowanej grupy, która ma zagwarantowane bilety. Wąwóz zwiedza się wtedy pod opieką przewodnika.
Jeżeli taka opcja jest dla ciebie do przyjęcia, to tutaj możesz sprawdzić bilety na zwiedzanie Wąwozu Masca – [klik]

Turyści wpuszczani są na szlak co 30 minut, w 25 osobowych grupach.

Podczas obowiązywania czasu letniego wejście na szlak jest otwarte w godzinach: 8:30 do 11:00.
Podczas obowiązywania czasu zimowego wejście na szlak jest otwarte w godzinach: 8:30 do 10:30.

Wąwóz trzeba przejść w obie strony: od bramek wejściowych w dół do wybrzeża i z powrotem do góry, do bramek. W tej chwili nie ma możliwości powrotu łodzią.
Czas przeznaczony na przejście wąwozu w obie strony to 7 godzin. W praktyce dla większości turytów wystarczające jest 6 godzin.

Informacje podane w dalszej części tekstu odzwierciedlają stan z roku 2019, ale część z nich można wykorzystać (np. parkingi, trasę dojazdu, komunikację).
Sytuacja związana ze zmianami w zasadach zwiedzania wąwozu może się zmienić. Przez zaplanowaniem podroży sprawdź aktualne zasady na stronie wąwozu – {klik]

Wzajemne położenie kluczowych punktów wycieczki przedstawia mapa poniżej:

1. wioska górska Masca
2. Santiago del Teide
3. Los Gigantes
4. plaża Masca

Mam bilet do wąwozu Masca i co dalej?

Do wyboru jest kilka wariantów. W kilku słowach omówię je wszystkie.

1. Boisz się jechać trudną drogą górką lub obawiasz się braku miejsc parkingowych w Masca

W tym przypadku jedziesz do Los Gigantes i tutaj zostawiasz auto. W Los Gigantes wynajmujesz taksówkę, która zawiezie cię do Masca (koszt około 25 EUR). W Masca startujesz w drogę, na nogach przechodzisz wąwóz w obie strony i wracasz do auta.
Zamiast wynajmować taksówkę możesz w Los Gigantes wsiąść w autobus linii 461, którym dojedziesz do Santiago del Teide, a tutaj przesiąść się do autobusu numer 355, którym dojedziesz do Masca.

Niektórzy robią nieco inaczej. Zostawiają auto w Santiago del Teide. Autobusem 355 jadą do Masca i po powrocie ze szlaku z powrotem autobusem do Santiago del Teide.

Przystanek autobusu 461 w Los Gigantes, GPS:
28°13’56.3″N 16°50’29.0″W lub
28.232297, -16.841394 – kliknij i wyznacz trasę

Przystanek autobusu 355 i 461 w Santiago del Teide, GPS:
28°17’47.7″N 16°48’56.5″W lub
28.296591, -16.815699 – kliknij i wyznacz trasę

Są zakręty, jest zabawa! Droga do Masca, Teneryfa.
2. Nie boisz się jazdy po górach samochodem, albo nawet ją lubisz

Jedziesz autem do Masca i toczysz zwycięski pojedynek o miejsce parkingowe. Przechodzisz wąwóz w obie strony i po sprawie.
Ta wersja ma istotną wadę: znalezienie miejsca parkingowego w Masca. Aby uniknąć kłopotu bądź na miejscu w Masca rano. Tłok jest zdecydowanie mniejszy.
Wadę tej wersji dojazdu do Masca z nawiązką rekompensuje fakt, że pod drodze masz możliwość zatrzymania się na punktach widokowych ile tylko razy zechcesz i podziwiania widoków tak długo jak ci się podoba. W poprzednich wersjach dojazdu najładniejsze widoki możesz podziwiać tylko zza szyby taksówki lub autobusu, a zdjęcia mogą nie wyjść najlepiej 🙂

Większości zdjęć z tego wpisu nie byłoby, gdybym jechał taksówką lub autobusem. Auto pozwala swobodnie zatrzymać się by chłonąć widoki.

Wynajem samochodu na Teneryfie

Auto na Teneryfie można wynająć tanio i bezpiecznie (bez karty kredytowej i depozytu) ale trzeba wiedzieć gdzie i jak to zrobić. Spotkasz ogromną ilość ofert wynajmu, ale większość z nich nie będzie atrakcyjna, mimo, że na pierwszy rzut oka będą wyglądały dobrze. Diabeł tkwi w szczegółach i wiele osób narzeka na nieprzewidziane komplikacje przy odbiorze auta, dodatkowe opłaty, których wcześniej nie było lub potrącenia z karty kilka dni (a nawet kilka tygodni) po zwrocie samochodu. Możesz analizować wszystkie oferty, wczytywać się w meandry umów w języku hiszpańskim lub angielskim, albo … przeczytać krótki poradnik i od razu dowiedzieć się gdzie najkorzystniej wypożyczysz auto na teneryfie. Polecam więc specjalny wpis na ten temat: Teneryfa – wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu. Wypożyczalnie samochodów – porównanie ofert

Plan zwiedzania Teneryfy

Ten wpis jest częścią kompletnego planu zwiedzania Teneryfy - [klik]. Przewodnik zawiera plany, mapy i opisy konkretnych tras zwiedzania.
Aby zobaczyć wszystkie dostępne obecnie opisy atrakcji na Teneryfie kliknij na link: Teneryfa.

Poradnik bezpiecznego wypożyczenia samochodu: Wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote
4.9/5 - (360 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
15 komentarzy do “Masca – Teneryfa: wąwóz, wioska i kręta droga górska. Dojazd, zwiedzanie, mapa, informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *