Sant’Andrea – plaże, białe klify i słońce. Jak dojechać, gdzie zaparkować, co zobaczyć?

Widok w kierunku północnym z punktu widokowego w Sant’Andrea

Sant’Andrea

Sant’Andrea to maleńka miejscowość niedaleko Melendugno, położona przy malowniczym wybrzeżu Apulii (jest jednym z punktów opracowanego przeze mnie przewodnika po Apulli – [klik]). Tutaj znajduje się chyba najbardziej malowniczy fragment apulijskiego wybrzeża.
Strome, i wydaje się, że wypłowiałe niemal do białości skalne klify. Wystające z turkusowej wody, samotne, wysokie słupy skalne, romantyczne łuki skalne pod którymi chlupocze morska woda, rozbijając swe fale o kamienne ostrogi brzegu. Zatoki, groty, ukryte plaże …
Sceneria jest zachwycająca!

Położenie Sant’Adrea na mapie Włoch

Wzdłuż brzegu prowadzi ścieżka, którą można spacerować godzinami. Ze ścieżki co jakiś czas pojawia się zejście, umożliwiające dostanie się na jakiś punkt widokowy położony na krawędzi skały, lub plażę ukrytą między skałami.
Poniższe zdjęcie jest panoramiczne i możesz je powiększać i obracać wokół osi.

Torre Sant’Andrea

Torre Sant’Andrea (kamienny łuk) to wizytówka tej części wybrzeża. Do łuku można dość ścieżką prowadzącą z parkingu dla turystów, wzdłuż urwistego klifu. Spacer nie jest długi, bo już po 150 m będzie na miejscu, przy łuku Torre Sant’Andrea.
Poniższe zdjęcie jest panoramiczne i możesz je powiększać i obracać wokół osi.

Punkt widokowy w Sant’Andrea

Jeżeli nie masz ochoty na spacery wzdłuż urwistego wybrzeża, to mam dobrą wiadomość. Tuż przy punkcie widokowym znajduje się parking … chociaż w zasadzie powinienem napisać, że parking znajduje się na punkcie widokowym. Nawet jeżeli pogoda średnio sprzyja, to warto tu przyjechać, bo wystarczy tylko wysiąść z samochodu, zrobić trzy kroki i obłędne widoki masz jak na dłoni. Tak było w naszym przypadku. Akurat ka się złożyło, że jeden, jedyny deszczowy dzień w czasie całej wyprawy wypadł właśnie wtedy, gdy oglądaliśmy wybrzeże. Zdjęcia zmieszczone w tym wpisie (oprócz panoram) powstały więc w gorszych warunkach pogodowych, w tak zwanym „oknie pogodowym”. Mimo wszystko okoliczności były zachwycające (niektórzy nawet twierdzą – najprawdopodobniej przez wrodzoną grzeczność i żeby nie sprawiać mi przykrości – że zdjęcia stały się nawet bardziej klimatyczne).

Widok z punktu widokowego w kierunku Torre Sant’Andrea (łuk jest schowany za skałami).
Widok w kierunku południowym z punktu widokowego w Sant’Andrea
Wybrzeże Sant’Andrea

Sant’Andrea – parking

Poniżej znajdziesz współrzędne do nawigacji wskazujące bezpośrednio na bezpłatny parking samochodowy przy punkcie widokowym w Sant’Andrea. Z parkingu możesz ruszyć na spacer w obie strony wybrzeża. Trudno powiedzieć, która jest lepsza 🙂

Sant’Andrea parking przy punkcie widokowym, współrzędne GPS:
40°15’20.9″N 18°26’40.5″E
40.255800, 18.444594 – kliknij i wyznacz trasę

Bardzo blisko od Sant’Andrea (około 5km) znajduje się inna atrakcja tego wybrzeża: Jaskinia Poezji – [klik], czyli jeden z 10 najpiękniejszych (zdaniem National Geographic), naturalnych basenów świata.

4.9/5 - (53 głosów)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil został dopiero co założony, więc na razie cierpi z głodu, ze względu na brak obserwujących. Chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Pozdrawiam
Jeden komentarz do “Sant’Andrea – plaże, białe klify i słońce. Jak dojechać, gdzie zaparkować, co zobaczyć?

  • 29 września 2022 o 09:30
    Bezpośredni odnośnik

    super robota: opisy, zdjęcia i przede wszystkim dane z google map. W październiku wybieram sie na włoski „obcas” i będę na pewno ze wskazówek korzystał

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *