Cabo Girao – szklany taras widokowy – mapa, parking, dojazd, zwiedzanie

Na Cabo Girao z pozycji nieba patrzy się na świat

Najwyższe klify w Europie

Wbrew informacjom, na które natkniesz się w sieci klif Cabo Girao nie jest najwyższym klifem w Europie. Nie jest też drugi. Zajmuje zaszczytne siódme miejsce.
Zadałem sobie trochę trudu i zrobiłem zestawienie najwyższych klifów w Europie:
1. Hornelen (Norwegia) – 860 m
2. Cape Enniberg (Wyspy Owcze) – 750 m
3. Crouaghaun (Irlandia) – 668 m
4. Vixía Herbeira (Hiszpania) – 621 m
5. Preikestolen (Norwegia) – 604 m
6. Slieve League (Irlandia) – 601 m
7. Cabo Girao (Portugalia) – 589 m

Jak widzisz większość z najwyższych europejskich klifów ma podobną wysokość (zbliżoną do 600 metrów). Z nich wyróżniają się tylko dwa, które są zdecydowanie wyższe: Hornelen w Norwegii i Cape Enniberg na Wyspach Owczych. Żaden z nich nie ma jednak tego, co ma Cabo Girao.

Szklany taras widokowy

Chodzenia po szkle nad przepaścią ma w sobie coś emocjonującego

Cabo Girao ma najwyżej położony taras widokowy. W Europie na klifie nie znajdziesz wyżej położonego punktu widokowego.
Dla podniesienia atrakcyjności i wzmocnienia wrażenia wysokości na jakiej się znajdujesz, podłoga tarasu została wykonana ze szkła. Szkło nie jest zupełnie gładkie, bo na jego powierzchni naniesione zostały niewielkie kropki. Prawdopodobnie jest to celowy zabieg, żeby ułatwić naszemu błędnikowi (a co za tym idzie osobom z lękiem wysokości i tendencjami do zachwiań równowagi) bezpieczne poruszanie się po transparentnej powierzchni. Mimo tego widziałem pojedyncze osoby, które poruszały się po powierzchni tarasu kucając lub wręcz na klęczkach, dotykając nieustannie podłogi jedną ręką. Z czasem większość osób oswajała się z niecodzienną sytuacją i ostatecznie podchodziła do szklanej barierki przy krawędzi tarasu, by dodatkowo rzucić okiem bezpośrednio w dól oraz ogarnąć widoki jakie rozciągają się dookoła.
Konstrukcja stalowo-szklanego pomostu jest solidna i mono uczepiona krawędzi skały. Szkło na podłodze ma kilka warstw, stanowiących dodatkowe zabezpieczenie, gdyby z jakiegoś powodu główna warstwa nośna uległa uszkodzeniu. Nie ma się więc czego bać.

Szklana platforma widokowa na Cabo Girao

Cabo Girao – dojazd, parking i zwiedzanie

Taras widokowy na klifie Cabo Girao znajduje się w bliskiej odległości od stolicy wyspy, czyli Funchal. Do przejechania jest zaledwie 15 km, ale droga jest stroma i kręta.
Położenie klifu na mapie wyspy możesz zobaczyć na obrazku poniżej.

Położenie Cabo Girao na mapie Madery

Już sam wjazd na Cabo Girao jest sporą atrakcją, bo cały czas towarzyszyły ci będą interesujące widoki i szybko zmieniające się scenerie. Najgorzej – jak zwykle – ma kierowca. Musi mieć oczy dookoła głowy.
Niestety kierowca nie będzie miał nawet sekundy na rozglądanie się na boki, ale widoki z tarasu na szczycie klifu wynagrodzą wszystko.
Tuż obok tarasu znajduje się bezpłatny parking samochodowy. Współrzędne geograficzne parkingu dla nawigacji znajdziesz poniżej. Wystarczy kliknąć na link obok nich i nawigacja w telefonie otworzy ci się automatycznie.

Parking przy tarasie widokowym na klifie Cabo Girao, współrzędne GPS:
32°39’25.6″N 17°00’19.7″W
32.657103, -17.005462 – kliknij i wyznacz trasę

Widok z tarasu na Cabo Girao w kierunku Funchal

Przy wejściu na punkt widokowy zamontowane są bramki biletowe, ale … nigdy nie zostały włączone i wejście jest cały czas bezpłatne.
Z tarasu widokowego w lewo widać Funchal, w prawo zbocze w kierunku Quinta Grande, a pod stopami małe pola uprawne.
Pola wciśnięte są ciasno między ścianę klifu, a brzeg morza i do niedawna dostęp do nich był możliwy wyłącznie od strony wody. Obecnie jeździ tu kolejka linowa, która została wybudowana głównie z myślą ułatwienia życia mieszkającym na dole ludziom.
Aktualnie kolejka wozi również turystów i jeżeli masz ochotę, to możesz wybrać się nią na wycieczkę w dół klifu.

Kolejka linowa Cabo Girao

Stacja kolejki (Teleferico das Fajas do Cabo Girao) znajduje się niecałe 4 km od szklanego tarasu widokowego i przy samej stacji również znajduje się specjalny taras widokowy.

Współrzędne górnej stacji Teleferico das Fajas do Cabo Girao, współrzędne GPS:
32°39’09.1″N 16°59’32.8″W
32.652517, -16.992436 – kliknij i wyznacz trasę

Noclegi i hotele w pobliżu Cabo Girao

W bezpośrednim sąsiedztwie Cabo Girao znajdziesz sporo noclegów. Kilka ciekawych ofert zamieszczam poniżej. Oczywiście bliskość największego miasta na wyspie czyli Funchal również daje sporą swobodę wyboru.
Myślę, że zaproponowane przeze mnie noclegi będą dobrym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań.

Villas Quinta da Lapa by AnaLodges – [klik]

Hotel Escola – [klik]

Suite Hotel Jardins Da Ajuda – [klik]

Plan zwiedzania Madery

Ten wpis jest częścią kompletnego planu zwiedzania Madery - [klik]. Przewodnik zawiera plany, mapy i opisy konkretnych tras zwiedzania.
Aby zobaczyć wszystkie dostępne obecnie opisy atrakcji na Maderze kliknij na link: Madera - [klik].

Poradnik bezpiecznego wypożyczenia samochodu: Madera - wypożyczalnia samochodów bez kaucji?
4.9/5 - (107 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Jeden komentarz do “Cabo Girao – szklany taras widokowy – mapa, parking, dojazd, zwiedzanie

  • o
    Bezpośredni odnośnik

    Byłam w lutym 2023. Z pewnością warto, choć myślałam, że zrobi na mnie większe wrażenie. Widok oczywiście cudowny, ale byliśmy tu ostatniego dnia, wcześniej byliśmy na wielu miradouro i może dlatego nie było efektu wow. Myślałam, że pojawi się strach przy wchodzeniu na szklaną podłogę, ale nie. Może dlatego, że było na niej sporo ludzi. Zdecydowanie większe emocje (adrenalina) towarzyszyły mi np. w kolejce Teleférico das Achadas da Cruz, a nawet przy spacerach wzdłuż niektórych lewad.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *