Otranto – atrakcje, zwiedzanie, mapa, plaże, hotele, noclegi. Przewodnik.

Otranto – Zamek Aragoński

Przeznaczenie czy przypadek?

Trudno powiedzieć. Tak naprawdę to bez znaczenia. Minęło 540 lat i w Otranto nikt o tym nie zapomniał. Zapewne nie zapomni nigdy.
Turecki sułtan Mehmed II był przekonany, że panowanie nad światem to jego przeznaczenie. Swoimi podbojami już dawno zapracował na przydomek, którym go okrzyknięto: Zdobywca.
Padł przed nim Konstantynopol i czas było pójść dalej: na Rzym. Serce chrześcijańskiego świata. Nadszedł czas by zadać niewiernym decydujący cios, po którym chrześcijańska Europa już się nie podniesie.
To był dobry moment. W sierpniu 1480 roku Włochy były podzielone i zaangażowane w wewnętrzny konflikt. Po jednej stronie królestwo Neapolu z Państwem Kościelnym, a po drugiej Wenecja, Florencja i Mediolan. O zjednoczeniu i walce ze wspólnym, zewnętrznym wrogiem nie mogło być mowy.
Atak miał nastąpić w dwóch kierunkach. Jednym z nich było Brindisi.
Flota turecka była potężna: 90 galer, dziesiątki mniejszych jednostek wypełnionych zbrojnymi … łącznie 18 tysięcy (!!!) ludzi. Dziełem przypadku czy przeznaczenia, turecka armia wylądowała niedaleko … Otranto. Prawie 50 mil morskich bliżej niż powinna.
Na skutek silnych wiatrów flota dowodzona przez Gedika Ahmeda Paszę nie była w stanie dopłynąć dalej.
Turcy zażądali poddania miasta. Dowodzący obroną hrabia Francesco Largo odrzucił warunki kapitulacji, mimo że zapewne zdawał sobie sprawę, iż 400 osobowa załoga zamku nie ma żadnych szans z turecką armią.

Rzeź

Po niecałych dwóch tygodniach walki, 12 sierpnia Turcy zdobyli cytadelę i wymordowali wszystkich żyjących jeszcze obrońców. Część mieszkańców miasta schroniła się w katedrze i to właśnie tutaj rozegrały się najbardziej dramatyczne wydarzenia. Arcybiskup Agricolo został ścięty przy ołtarzu, Biskup Pendinelli i hrabia Largo zostali żywcem przepiłowani, starców i małe dzieci wycięto. Starsze dzieci i młode kobiety uniknęły śmierci. Galerami zostały wywiezione i sprzedane na targu niewolników. Pozostało ponad 800 mężczyzn w wieku pomiędzy piętnastym, a pięćdziesiątym rokiem życia. Dostali do wyboru przejście na islam albo śmierć.
Wybrali śmierć.
Dwa dni później, na wzgórzu Minerwy poza miastem, ścięto wszystkich.

Dalsze losy

Okupacja Otranto trwała 13 miesięcy. W tym czasie tureckie wojska zaatakowały Vieste, Taranto i Brindisi, ale nie odniosły żadnych znaczących sukcesów. Braki w zaopatrzeniu zmusiły Turków do wycofania większości swoich wojsk do Albanii. W Otranto zostało 800 żołnierzy piechoty i 500 kawalerii. Koalicja zjednoczonych (na krótko) państw włoskich odbiła Otranto w sierpniu 1481 roku. Okupację przeżyło zaledwie 300 mieszkańców miasta.
Szczątki 800 straconych mężczyzn zebrano i umieszczono w szklanych gablotach bocznej kaplicy katedry Santa Maria Annunziata w Otranto. Za ołtarzem umieszczono “kamień męczeństwa”, na którym ścięto mężczyzn.
Ponad 500 lat później 11 lutego 2013 roku, na historycznym dla Kościoła Katolickiego konsystorzu, Benedykt XVI ogłosił decyzję o kanonizacji mężczyzn … a konsystorz był historyczny, bo wtedy właśnie świat dowiedział się o rezygnacji Benedykta XVI z posługi papieskiej.

Poniżej: panorama z wnętrza katedry z widocznymi szklanymi gablotami, w których spoczywają szczątki 800 straconych mężczyzn. Możesz ją przybliżać i obracać wokół osi.

Zwiedzanie Otranto

Otranto jest maleńkie. Zwiedza się go szybko i przyjemnie. Nie trzeba pokonywać dużych odległości i wszystko jest blisko siebie. Jest to szczególnie ważne latem, gdy temperatury przekraczające znacznie 30 stopni Celsjusza nie pomagają w aktywnym zwiedzaniu. Dodatkowo wąskie uliczki miasta dają trochę cienia i wytchnienia od słońca.

Otranto, Włochy

W miasteczku jest kilka miejsc, które trzeba zobaczyć. Zaznaczyłem je na mapce poniżej, przy czym w praktyce mapka nie będzie ci potrzebna. Rzut oka na tą poniżej wystarczy, a uliczki w Otranto same doprowadzą cię wszędzie gdzie trzeba. Numery na mapce odpowiadają numerom przy opisach zamieszczonych poniżej.
Na mapce nie zmieściły się dwa obiekty:
Hypogeum Torre Pinta – interesujący i mało znany obiekt, znajduje się około 1,5 km od historycznego centrum Otranto. Współrzędne GPS do hypogeum znajdziesz przy opisie poniżej.
Cava di Bauxite – odkrywkowa kopalnia boksytu, z niewielkim jeziorkiem wewnątrz odkrywki i niesamowitymi kolorami ziemi (obłędne odcienie czerwieni). Współrzędne GPS w opisie poniżej.

Listę parkingów turystycznych w sąsiedztwie historycznego centrum Otranto wraz ze współrzędnymi GPS do nawigacji znajdziesz na końcu wpisu.

Otranto – mapa starego miasta i rozmieszczenie najważniejszych zabytków.
1. Zamek Aragoński (Castello Aragonese)

Zamek powstał pod koniec XV wieku. Potem był wielokrotnie przebudowywany. Pierwotnie miał kształt czworoboku z czterema okrągłymi wieżami. Aktualnie ma trzy wieże, a większość źródeł twierdzi, że ma kształt pięciokąta … ale ja tu pięciokąta nie widzę. Wystarczy rzucić okiem na jego kształt widziany z lotu ptaka. Na obrazku poniżej obrysowałem jego kształt.
Zamek w całości otoczony jest głęboką fosą. Wewnętrzny dziedziniec zachował oryginalny kształt czworoboku.

Czy zaznaczony na czerwono kształt zamku to pięciokąt? Wszędzie piszą, że to pięciokąt 🙂
Otranto – widok w kierunku Piazza Castello
2. Palazzo Lopez

Pałac wybudowany przez rodzinę Lopez w XVI wieku. Obecnie pełni rolę muzeum diecezjalnego, w którym eksponowane są m.in. elementy architektoniczne pochodzące z katedry w Otranto (fragmenty mozaiki podłogowej z IV-V wieku, odkryte pod posadzką katedry podczas jej remontu, chrzcielnica z XVI wieku, wartościowe naczynia liturgiczne).

3. Katedra Santa Maria Annunziata

Katedra, wzniesiona w XII wieku. Poważnie zniszczona w czasie najazdu turków w roki 1480 (turcy zorganizowali w niej stajnię). Znajdują się w niej eksponowane w szklanych gablotach szczątki 800 mężczyzn straconych podczas najazdu Turków, oraz “kamień męczeństwa”, na którym ścięto mężczyzn.

4. Kościół św. Piotra

Kościół powstał w okolicy IX – X wieku (co do dokładnej daty nie ma pewności) i jest jednym z najważniejszych zabytków bizantyjskiej sztuki budowlanej na południu Włoch. Zbudowany na planie kwadratu, z wpisanym w kształt krzyżem greckim. Posiada wewnątrz trzy niewielkie nawy oraz centralną kopułę, wspartą na czterech kolumnach. Na ścianach zachowały się piękne, bizantyjskie freski z X – XI wieku. Zobacz koniecznie!

5. Hypogeum Torre Pinta

Hypogeum to mówiąc krótko podziemne pomieszczenie na planie koła, służące za grobowiec lub miejsce kultu. Hypogea powstawały od epoki kamienia do czasów rzymskich. Hypogeum Torre Pinta jest specyficzne, ponieważ ma kształt krzyża. Cztery korytarze tworzą ramiona krzyża i wskazują cztery strony świata. Trzy krótkie ramiona krzyża wskazują na zachód, wschód i południe. Czwarte, najdłuższe ramię krzyża ma 33 metry długości, jego koniec wychodzi na zewnątrz i wskazuje północ. Korytarze łączą się w owalnym pomieszczeniu, którego szczyt jest otwarty na światło dzienne.
We wnętrzu oprócz setek uporządkowanych nisz pogrzebowych, zauważyć można również piec służący do kremacji zwłok.
Hypogeum Torre Pinta odkryto całkiem niedawno, bo w sierpniu 1976 roku.

Hypogeum Torre Pinta (około 1,5 km od centrum Otranto), współrzędne GPS:
40°08’02.8″N 18°29’21.6″E
40.134123, 18.489325 – kliknij i wyznacz trasę

Poniżej: panoramiczne zdjęcie centralnej części hypogeum, w której łączą się cztery ramiona krzyża. Możesz je przybliżać i obracać wokół osi.

6. Odkrywkowa kopalnia boksytu (Cava di Bauxite)

Interesujące miejsce, zwłaszcza w czasie słonecznej pogody. Odcienie czerwieni jakie ma tutaj ziemia są niesamowite. Jeżeli masz pół godziny czasu, to warto je poświęcić na odwiedziny Cava di Bauxite (znajduje się około 3 km od centrum Otranto).

Parking przy kopalni boksytu, współrzędne GPS:
40°08’05.9″N 18°30’02.8″E
40.134984, 18.500772 – kliknij i wyznacz trasę

Wyrobisko kopalni boksytu, współrzędne GPS:
40°07’56.2″N 18°30’00.6″E
40.132279, 18.500159 – kliknij i wyznacz trasę

Poniżej: panorama z kopalni boksytu. Możesz ją przybliżać i obracać wokół osi.

Wypoczynek w Otranto

W Otranto w sezonie letnim zwykle jest dużo ludzi, a plaża w bezpośredniej bliskości centrum jest zatłoczona. Wystarczy jednak odjechać kawałek od miasta i robi się zdecydowanie luźno i przyjemnie.

Plaża Spiaggia di Baia dell’Orte

Poniżej widok na oddaloną o 3 km plażę Spiaggia di Baia dell’Orte, oraz współrzędne GPS plaży do wprowadzenia do nawigacji samochodowej.

Plaża Spiaggia di Baia dell’Orte, współrzędne GPS:
40°07’52.6″N 18°30’33.0″E
40.131265, 18.509152 – kliknij i wyznacz trasę

Poniżej: panoramiczne zdjęcie plaży Spiaggia di Baia dell’Orte. Możesz je przybliżać i obracać wokół osi.

Otranto – hotele i noclegi

Hotele i noclegi w okolicy historycznego centrum są droższe, niż nawet te położone w niewielkiej odległości od niego. Poniżej kilka propozycji, które być może przypadną ci do gustu. Mogą być też dobrym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań.

Vacanze da Emanuele – [klik]

Dom wakacyjny na wyłączność o powierzchni 100m2, z dwoma sypialniami i dwoma łazienkami. Do centrum Otranto – 750m.

Taledo – [klik]

Wysoko oceniany, czteroosobowy pokój w super cenie. W przeliczeniu na osobę chyba nie da się znaleźć taniej. Doskonała propozycja na budżetowy wyjazd.

Casa Altomare – [klik]

Przestronny i wygodny apartament z dwoma sypialniami, kuchnią i łazienką.

Atlantico – [klik]

Ogromny apartament: salon z kuchnią, łazienka, dwie sypialnie … łącznie 130m2 powierzchni. Swoboda wypoczynku. Może pomieścić do 8 osób. W momencie gdy sprawdzałem ofertę cena za 2 osoby wynosiła 205 PLN/noc, a za 8 osób 227 PLN/noc (30 PLN za osobę !!!).

Przydatne współrzędne GPS

Parking w pobliżu plaży i starego miasta, współrzędne GPS:
40°08’46.5″N 18°29’12.9″E
40.146235, 18.486909 – kliknij i wyznacz trasę

Kompleks trzech parkingów w pobliżu plaży, współrzędne GPS:
40°08’51.0″N 18°29’08.9″E
40.147506, 18.485797 – kliknij i wyznacz trasę

Parking turystyczny, współrzędne GPS:
40°08’33.4″N 18°29’43.1″E
40.142607, 18.495311 – kliknij i wyznacz trasę

5/5 - (76 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
3 komentarze do “Otranto – atrakcje, zwiedzanie, mapa, plaże, hotele, noclegi. Przewodnik.

  • o
    Bezpośredni odnośnik

    Niesamowicie ciekawe rzeczy: Katedra Santa Maria Annunziata, Kopalnia Boksytu i Hypogeum Torre Pinta. To ostatnie, jak wynika w komentarzy zwiedzających, w prywatnych rękach. Właścicielka udostępnia za „co łaska” i jest ponoć bardzo otwarta. Kopalnia Boksytu jak z Marsa, a witryny z ludzkimi szczątkami w Katedrze upiorne jak nasza rodzima Kaplica Czaszek w Czermnej (Kudowa-Zdrój; gdzie robienie fotografii surowo zabronione). A tu jak widać można pstrykać fotki bez ograniczeń. Fajnie, że jakiś „Pionier” pojechał wcześniej i obczaił co jest warte zobaczenia. 😉 To się ceni.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *