Fort Gerharda (Fort Wschodni) w Świnoujściu – ciekawostki, zwiedzanie, bilety

Wejście do Fortu Gerharda w Świnoujściu

Mądry Prusak po szkodzie

Fort Gerharda podobnie jak opisywany trochę wyżej Fort Zachodni jest jednym z fortów wchodzących w skład Twierdzy Świnoujście. Powstał jako jeden z elementów kompleksowego systemu obrony wybrzeża, portu i miasta. Żeby jednak być precyzyjnym muszę dodać, że jako całość był pierwszym ze wszystkich wybudowanych fortów wchodzących w skład systemu obronnego Twierdzy Świnoujście.
O decyzji budowy fortu zdecydowała jednak jedna (nieco kuriozalna) sytuacja, do której doszło podczas I wojny prusko-duńskiej. Duńczycy wpadli na pomysł, że doskonałym sposobem na znaczne osłabienie przeciwnika będzie blokada portów. W przypadku Świnoujścia udało im się to szczególnie dobrze. Przy pomocy jednej (!!!) fregaty na kilka miesięcy zablokowali Świnę, czyli jedyne wejście do portu w Świnoujściu, doprowadzając do paraliżu i ogromnych strat po stronie pruskiej.
Nie będzie specjalnym zaskoczeniem, że natychmiast po uporaniu się z blokadą Prusy zabrały się za budowę fortu. Głównym zadaniem Fortu Gerharda była ochrona Cieśniny Świny i portu.
Nazwa fortu pochodzi od imienia Gerharda Corneliusa de Walrawe, pruskiego generała i architekta specjalizującego się w projektowaniu fortyfikacji, który przygotował wstępne plany fortu w Świnoujściu (był też projektantem rozbudowy Twierdzy Kłodzkiej, oraz umocnień w Szczecinie, Nysie, Brzegu, Głogowie, Koźlu i Świdnicy).

Tablica informacyjna przed Fortem Gerharda
Fort Gerharda w Świnoujściu

Od fortu do magazynu warzyw

Od momentu powstania (w latach 1848-1859) wraz z szybkim rozwojem techniki wojskowej fort był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. W zmianach wyglądu i funkcji fortu maczało rączki kilka państw, a działo się to za każdym razem, gdy miasto przechodziło z rąk do rąk. Zmian i ingerencji było tak wiele, że wymienianie ich wszystkich zapewniłoby mi nominację do najnudniejszego tekstu świata.

Rów z wodą otaczający Fort Gerharda

Po I wojnie światowej, na mocy postanowień Traktatu Wersalskiego fort częściowo rozbrojono, ale cały czas, aż do końca II wony światowej pełnił role pomocnicze dla niemieckiej marynarki wojennej. Warto wspomnieć, że to właśnie z Twierdzy Świnoujście, po wyposażeniu w amunicję bojową, w dniu 24 sierpnia 1939 wypłynął pancernik “Schleswig-Holstein”. Obrał kurs na Gdańsk, gdzie 1 września o godzinie 4:48 przeprowadził ostrzał Westerplatte, rozpoczynając II wojnę światową.
Po II wojnie światowej aż do 1962 roku Fort Gerharda był w rękach wojsk sowieckich, a gdy sowieci opuścili go, przez kilka lat pełnił rolę magazynu warzyw i owoców. Potem został zupełnie opuszczony i ulegał samoistnej degradacji.

Fort Gerharda w Świnoujściu
Fort Gerharda, a w tle urządzenia portowe w Świnoujściu

Żywe muzeum

Od 2001 roku fort dostępny jest do zwiedzania, które ma formę zabawnego i wciągającego szkolenia wojskowego, prowadzonego pod okiem nieco “wrednego” i “podłego” pruskiego żołdaka. Zwiedzający spacerując po forcie w sposób ciekawy poznają jego historię, związane z nią ciekawostki i … przechodzą kilka prób, w których muszą udowodnić, że nadają się na żołnierza. Niczego więcej nie powiem, żeby nie psuć zabawy. Nie obawiaj się jednak! Wśród wiarusów, którzy z sukcesem ukończyli szkolenie są kilkumiesięczne dzieci i 102 letnia niewiasta!
Organizatorzy chwalą się, że szkolenie ukończyło do tej pory ponad 0,5 miliona rekrutów. Już dzisiaj tworzą oni najliczniejszą armię świata, która każdego dnia staje się coraz większa. Ty też możesz dołączyć do 34 Pułku Fizylierów! Odwiedź Fort Gerharda!
Zwiedzanie trwa około 75 minut, a czas biegnie tak szybko, że zwiedzanie kończy się zawsze, gdy wszyscy mają ochotę na jeszcze…
Trasa przygotowana jest tak, że zwiedzać mogą ją nawet najmłodsze dzieci i jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.

Fort Gerharda w Świnoujściu
Halooo! Czy ktoś mnie słyszy?

Fort Gerharda – godziny otwarcia

od 1 maja do 30 czerwca: codziennie w godzinach od 9:30 do 17:00
od 1 lipca do 30 września: codziennie w godzinach od 9:30 do 19.00
od 1 października do 30 kwietnia: codziennie w godzinach od 10:00 do 16:00

Fort Gerharda – ceny biletów

– bilet normalny: 20 zł
– bilet ulgowy: 15 zł
– nocne zwiedzanie z pochodniami: 25 zł

W sezonie letnim grupy wyruszają co 30 minut.

Fort Gerharda – dane kontaktowe

Fort Gerharda – Muzeum Obrony Wybrzeża
ul. Bunkrowa 2, 72-602 Świnoujście
tel. 532-373-248
e-mail: fort@fort-gerharda.pl
www.fort-gerharda.pl

Fort Gerharda, współrzędne GPS

53°54’59.5″N 14°17’08.3″E
53.916524, 14.285645 – kliknij i wyznacz trasę

4.9/5 - (40 głosów)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil został dopiero co założony, więc na razie cierpi z głodu, ze względu na brak obserwujących. Chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *