Madera atrakcje, mapa, plan zwiedzania, wycieczki, najpiękniejsze miejsca

Sao Vicente, Madera

Pełne ręce roboty

Jeżeli chcesz dobrze poznać Maderę, to będzie co robić. Wyspa jest gęsta od atrakcji i są to atrakcje o bardzo urozmaiconym charakterze. Prawdopodobnie nie wystarczy ci czasu (lub determinacji), by zobaczyć wszystkie, ale jeśli się trochę postarasz to możesz być blisko realizacji planu na 100%. Większość miejsc znajduje się praktycznie po drodze i są niemal w zasięgu ręki. Spora część z nich to po prostu łatwo dostępne punkty widokowe, pod które podjeżdża się autem, lub wręcz przejeżdża się obok. Cześć to krótkie szlaki spacerowe, zajmujące od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a część to aktywności, które zajmą ci cały dzień.
W internecie znajdziesz sporo zestawień atrakcji na Maderze, ale ze swojego doświadczenia wiem, że sam spis to za mało. Zawsze gdy czytasz opis atrakcji, która ci się podoba, zadajesz sobie pytanie: a gdzie to na wyspie jest? Potrzebna jest mapa. Mapa atrakcji prezentująca lokalizację wszystkich interesujących punktów na wyspie. Zaskoczę cię jednak. Mapa atrakcji to też za mało. Dlaczego? Kluczowe są też drogi. Na Maderze to, że dwie atrakcje leżą blisko nie oznacza, że można między nimi łatwo przejechać. Dobrze ilustruje to poniższy przykład.

Pułapka małych odległości

Załóżmy, że przyszło Ci do głowy, żeby najpierw odwiedzić Dolinę Zakonnic (Curral das Freiras), a potem zaliczyć szybki i łatwy szlak na szczyt Pico Ruivo (PR 1.2 Vereda do Pico Ruivo). Oba punkty oddalone są do siebie o 6,5 km, ale dojazd z jednego do drugiego, to już inna sprawa.
Zobacz, jak wygląda najszybsza, wyznaczona przez nawigację droga dojazdu łącząca dwa wspomniane przez mnie punkty.

Najlepsza droga z Doliny Zakonnic na punkt startowy lewady Vereda do Pico Ruivo PR 1.2

Najszybszy przejazd między odległymi od siebie o 6,5 km punktami ma długość ponad 60 km i zajmuje około 1,5 do 2 godziny.

Planowanie zwiedzania Madery wymaga więc chwili zastanowienia i dobrego planowania. Starałem się więc poprowadzić ten wpis w taki, żeby dostarczyć ci odpowiednią dawkę kluczowych informacji. Zakładam, że po zapoznaniu się z nim będziesz w stanie samodzielnie zaplanować zwiedzanie Madery, unikając niepotrzebnych przejazdów. Tym bardziej, że jazda po Maderze, ze względu na częste serpentyny wcale nie jest łatwa.

Jak zwiedzać Maderę?

Jeżeli chcesz naprawdę dobrze poznać wyspę to nie masz wyboru. Najbardziej sensowne będzie wynajęcie samochodu. Poruszanie się środkami komunikacji publicznej jest możliwe, ale nie daje możliwości szybkiego dotarcia do wielu z opisanych przeze mnie miejsc.
Można też próbować korzystać z gotowych wycieczek, proponowanych przez biuro podróży w hotelu, ale oferta też nie obejmuje wszystkich miejsc.

W tym artykule nie będę poświęcał miejsca na porady związane wynajęciem auta, ponieważ jest dostępny na ten temat naprawdę solidny i pomocny wpis: Madera – wynajem samochodu – bez karty kredytowej i depozytu
Odsyłam więc do niego. Zapoznanie się z nim przed wynajęciem samochodu uważam za obowiązkowe.

Komunikacja publiczna oraz wycieczki z lokalnych biur podróży mogą się za to sprawdzić w sytuacji, gdy nie chcesz tak mocno eksplorować wyspy i masz zamiar zobaczyć tylko wybrane, pojedyncze atrakcje. Wtedy sprawdź ofertę jaką znajdziesz w hotelu lub u rezydenta, albo poszukaj czegoś na stronie z wycieczkami – [klik]

Mapa atrakcji na Maderze

Na początek warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z mapą. Na tę okoliczność przygotowałem specjalną mapę Madery, która będzie dla ciebie głównym narzędziem pracy, przy planowaniu zwiedzania wyspy.

Madera – mapa atrakcji

Na mapie zaznaczyłem położenie wybranych przeze mnie atrakcji, ale oprócz tego zaznaczyłem również przebieg głównych dróg dojazdowych, łączących wszystkie zaznaczone miejsca. Dzięki temu wystarczy rzut oka, by zorientować się, czy między interesującymi cię atrakcjami istnieje jakieś sensowne połączenie drogowe. Oczywiście na mapie oprócz zaznaczonych przeze mnie dróg są jeszcze inne połączenia drogowe, ale zanim zdecydujesz się jechać innymi trasami bierz pod uwagę, że mogą być trudne technicznie, strome i kręte. Madera obfituje w takie drogi.
Część z istniejących na Maderze dróg została w ostatnich latach wyłączona z użycia, ponieważ powstały nowe, bezpieczniejsze. To, że jakaś droga istnieje na mapie nie znaczy, że można nią przejechać. Nawigacje powinny sobie już dobrze radzić z tym faktem, ale korzystanie wyłącznie z papierowej mapy może prowadzić do przykrych niespodzianek.

Każda oznaczona na mapie atrakcja ma swój numer. W dalszej części tekstu pod tym numerem znajdziesz dodatkowe informacje związane z daną atrakcją. Będzie to głównie krótki opis i do tego jakieś ważne informacje (o ile będą konieczne).
Zwykle przy każdej atrakcji umieszczam współrzędne GPS najbliższego parkingu samochodowego oraz (o ile istnieje taka potrzeba) dodatkowe współrzędne kluczowych punktów, które ułatwią ci dotarcie we właściwe miejsce.
Korzystaj z tych danych! Używa się ich banalnie prosto. Wystarczy kliknąć na znajdujący się obok nich link, a nawigacja uruchomi się automatycznie i wyznaczy trasę do celu (nie zapomnij tylko przełączyć nawigacji z trybu samochodowego na tryb pieszy lub odwrotnie).

Wiele z atrakcji oprócz krótkiego opisu zamieszczonego w tym planie, ma również osobne, bardziej szczegółowe opracowania. Jeżeli takie istnieją, to linki do nich znajdziesz przy tych opisach. Warto do nich wchodzić, bo zawierają ogromną ilość przydatnych informacji, praktycznych porad, dodatkowe zdjęcia, szczegółowe mapy sytuacyjne atrakcji, itd.

Plan zwiedzania Madery

Zapewne już po krótkim rzucie oka na powyższą mapę atrakcji udało ci się zorientować, że możliwości zwiedzania wyspy jest całe mnóstwo. Nie da się opracować jednego planu, który będzie pasował wszystkim. Dlatego zdecydowałem się na publikację mapy w powyższej formie. Na jej podstawie możesz zwiedzać wyspę według własnego upodobania, zaliczając wybrane dla siebie atrakcje.
Planowanie i modyfikację trasy możesz robić nawet w ostatniej chwili, dostosowując się do aktualnej sytuacji: pogody, poziomu zmęczenia czy stopnia przesycenia atrakcjami w danym dniu.
Niezależnie od Twoich planów opracowałem kilka propozycji tras zwiedzania, które mogą cię zainspirować. Być może nawet spodobają ci się na tyle, że postanowisz je zrealizować zgodnie z moją propozycją.
Podczas pracy nad moimi trasami przyjąłem założenie, że nocujesz w pobliżu Funchal. Jakieś założenie musiałem przyjąć, a że najwięcej hoteli jest właśnie tutaj, no to uznałem, że taki plan będzie przydatny dla największej grupy odbiorców. Żeby jednak nie ograniczać się do samego Funchal zdecydowałem się nadać wszystkim trasom formę zamkniętych pętli. Dzięki temu nie ma znaczenia, w którym miejscu rozpoczniesz realizację pętli, bo na koniec dnia po zwiedzeniu wszystkich i tak dotrzesz do punktu startu. Powstał więc zestaw w miarę uniwersalnych tras, z których będzie można korzystać, nawet nie mieszkając w Funchal.
Trasy podzieliłem na kolejne dni, ale nie jest to podział sztywny. Każda trasa jest niezależna i można ją realizować w dowolnej kolejności.
Jeżeli będziesz na Maderze późną jesienią, zimą lub bardzo wczesną wiosną, gdy dni są jeszcze zdecydowanie krótsze, to prawdopodobnie w niektóre dni może być problem, żeby zmieścić się całym planem zanim się ściemni. Weź to pod uwagę.

Zwiedzanie Madery – dzień 1

Zaczniemy od stolicy wyspy, czyli od Funchal (1) oraz przyległego do niego Monte. Tego dnia oprócz atrakcji związanych z tym miejscami nie uda na nam się zobaczyć nic innego. Dzień jest wypełniony po brzegi, od rana do wieczora. Opis zwiedzania Funchal i Monte jest na tyle obszerny, że nie nadawał się do zamieszczenia tutaj. Przejdź więc do osobnego wpisu, szczegółowo opisującego zwiedzanie: Funchal plan zwiedzania – mapa, atrakcje, zabytki, noclegi, ciekawostki

Zwiedzanie Madery – dzień 2

Tego dnia będziemy trochę podróżować po wyspie. W planie znajdują się łatwo dostępne punkty widokowe, sympatyczne miasteczko oraz spacer obłędnie piękną lewadą przez półwysep św. Wawrzyńca. Jeżeli wystarczy ci czasu i sił to w drodze powrotnej możesz zatrzymać się na kolejny, krótki spacer zupełnie płaską lewadą do fantastycznego punktu widokowego Balcoes.

Atrakcje na trasie: Ponta do Garajau (2) – Ponta de Sao Laurenco (3) – Porto da Cruz (4) – Miradouro do Guindaste (5) – Lewada PR 11 Vereda dos Balcoes (28)

Mapa zwiedzania Madery – dzień 2
Zwiedzanie Madery – dzień 3

Trzeciego dnia skupimy się na najwyższych szczytach Madery: Pico do Arieiro oraz Pico Ruivo. Oba szczyty można zaliczyć na dwa sposoby.
Pierwszy sposób (dla tych, którzy lubią chodzić po górach): jedziemy samochodem na szczyt Pico do Arieiro (tak, na szczyt da się wjechać autem) i z niego idziemy piechotą przez bajecznie piękny szlak na Pico Ruivo.
Sposób drugi (jeżeli masz słabszą kondycję): Wyjeżdżasz autem na Pico do Arieiro, a po obejrzeniu wszystkiego jedziesz na początek lewady PR 1.2 Vereda do Pico Ruivo i próbujesz wejść na szczyt Pico Ruivo. Lewada PR 1.2 to najkrótszy i najłatwiejszy sposób wejścia na najwyższy szczyt Madery. Jeżeli stąd nie dasz rady, no to nie dasz rady żadnym innym szlakiem.

Więcej na temat wjazdu na Pico do Arieiro oraz wejścia na Pico Ruivo znajdziesz w dwóch wpisach:
Pico do Arieiro (Pico do Areeiro) – dojazd, parking, szlaki turystyczne
Najwyższy szczyt Madery Pico Ruivo (PR1 Vereda do Areeiro) – mapa, opis, dojazd, parking

Mapa zwiedzania Madery – dzień 3
Zwiedzanie Madery – dzień 4

Długi i wypełniony atrakcjami dzień. Jeżeli masz zaległości z poprzednich dni, to możesz próbować je tu wcisnąć. Ponownie będziesz przejeżdżać obok Lewada PR 11 Vereda dos Balcoes (28) oraz Miradouro do Guindaste (5).

Atrakcje na trasie: Santana (6) – Pont de Sao Jorge (7) – Miradouro do Bom Jesus (8) – Sao Vicente (9) – Cabo Girao (20) – Camara de Lobos (21) – Curral Das Freiras (24)

Mapa zwiedzania Madery – dzień 4
Zwiedzanie Madery – dzień 5

Mocno wypełniony i urozmaicony dzień. Zresztą można by tak napisać przy każdym dniu w tym planie. W trakcie jazdy na pewno trafisz na punkty widokowe, których nie zaznaczyłem na mapie, ale nie znaczy to, że nie warto się na nich zatrzymać. Na mapie nie zaznaczyłem niektórych miejsc, bo droga wiedzie tak, że nie da się ich pominąć. Jeżeli przyciągną twoje oko, to po prostu wrzuć prawy kierunkowskaz, zatrzymaj się i korzystaj.

Atrakcje na trasie: Sao Vicente (9) – Praia da Laje (10) – Miradouro da Ribeira da Janela (11) – Porto Moniz (12) – Fanal Forestry (27) – Miradouro Lombo do Mouro (25)

Mapa zwiedzania Madery – dzień 5
Zwiedzanie Madery – dzień 6

Dzień, w który upchnąłem dwie lewady (chociaż szczerze mówiąc chyba musisz zdecydować z której zrezygnować, bo raczej zabraknie ci czasu). Żadna z nich nie należy do trudnych ani bardzo długich, ale na przejście każdej z nich trzeba sobie zarezerwować trochę czasu. Na pierwszą lewadę Levada 25 Fontes (26) wchodzisz na samym początku dnia, bo jest pierwszym punktem programu. Druga lewada (a w zasadzie połączenie dwóch lewad Levada do Moinho i Levada Nova) (19) jest na sam koniec dnia i jeżeli dysponujesz jeszcze jednym dniem na wyspie, to możesz ten punkt przełożyć na kolejny, siódmy dzień zwiedzania wyspy.

Atrakcje na trasie: Levada 25 Fontes (26) – Miradouro de Boa Morte (13) – Farol da Ponta do Pargo (14) – Miradouro da Raposeira (15) – Rota da Banana – RB2 (16) – Cascata dos Anjos (17) – Ponta do Sol (18) – Levada do Moinho i Levada Nova (19)

Mapa zwiedzania Madery – dzień 6
Zwiedzanie Madery – dzień 7

Tutaj wrzuć wszystko czego nie udało ci się jeszcze zobaczyć, bo np. zabrakło ci czasu, albo po prostu nie rób nic. Odpocznij.

Opisy atrakcji na Maderze

Poniżej znajdziesz naprawdę krótkie opisy wszystkich atrakcji widocznych na mapie. Przy opisach zamieszczam współrzędne GPS kluczowych punktów, w tym parkingów pozwalających zatrzymać się w pobliżu atrakcji. Zachęcam do korzystania z nich. Każdy kierowca doceni taką wygodę. Klikasz palcem, nawigacja uruchamia się sama i jedziesz.

1. Funchal i Monte
Ogród Monte Palace w Funchal, Madera

Funchal to zdecydowanie największe miasto na Maderze. Na całej wyspie mieszka około 240 tys. ludzi, z czego 110 tys. zamieszkuje samo Funchal. W skali wyspy to kolos, ale w skali mist europejski, jest raczej miastem średniej wielkości. Można go z powodzeniem zwiedzać pieszo i taki plan zwiedzania Funchal przygotowałem.
Szczegółowy opis zwiedzania stolicy Madery ułożony w zgrabny plan znajdziesz we wpisie: Funchal plan zwiedzania – mapa, atrakcje, zabytki, noclegi, ciekawostki

2. Ponta do Garajau
Zdjęcie punktu widokowego Ponta do Garajau z drona. Po kliknięciu na zdjęcie otworzy się panorama w mapach Google
foto: james

Charakterystyczny i chętnie odwiedzany punkt widokowy na wysokim klifie położony około 6 km od Funchal. Dojazd na miejsce jest jednak znacznie dłuższy, niż odległość w linii prostej i zajmie ci z centrum Funchal około 20 minut.
Na klifie stoi duża rzeźba Chrystusa (Cristo Rei) witająca przybywających na wyspę od strony morza. U podnóża klifu znajduje się niewielka plaża, zamknięta z obu stron stromymi skałami. Da się do niej dostać wyłącznie od strony wody oraz specjalną, bardzo stromą kolejką linową.

Parking na klifie, w pobliżu posągu Chrystusa (Cristo Rei), współrzędne GPS:
32°38’23.7″N 16°51’05.5″W
32.639925, -16.851539 – kliknij i wyznacz trasę 

3. Ponta de Sao Laurenco
Ponta de Sao Laurenco, Madera

Półwysep św. Wawrzyńca (bo tak w naszym języku brzmi jego nazwa), to niezwykle malowniczy, głównie skalisty fragment lądu, wcinający się głęboko w morze. Wzdłuż półwyspu biegnie wyjątkowo piękna lewada (PR 8 Vereda da Ponta de Sao Lourenco), którą szczegółowo opisałem we wpisie: Szlak na półwysep św. Wawrzyńca (PR 8 Vereda da Ponta de Sao Lourenco) – mapa, opis, dojazd, parking
Zachęcam do zapoznania się z nim. Zawiera wiele szczegółowych danych, mapy i kilka dodatkowych lokalizacji położonych na półwyspie i łatwo dostępnych punktów widokowych.

Parking turystyczny na początku lewady PR8, współrzędne GPS:
32°44’35.6″N 16°42’03.4″W
32.743220, -16.700938 – kliknij i wyznacz trasę 

4. Porto da Cruz
Porto da Cruz widziane z drona. Kliknięcie przeniesie cię do panoramicznej fotografii w mapach Google
foto: Madeira360 – Visitas Virtuais 360 – Google Serviçes

Porto da Cruz to typowe, małe, nadmorskie miasteczko. Najlepiej rozwijało się w czasach, gdy … nie było do niego lądowej drogi. Działo się tak, za sprawą funkcjonującego tutaj portu. Gdy wygodna sieć dróg pokryła wyspę, port stracił swoje znaczenie i Porto da Cruz stało się ciche i przytulne. Tak zostało do dzisiaj. Leżące u stu charakterystycznej skały miasteczko jest oazą spokoju. Odwiedzają go głównie miłośnicy surfingu, ponieważ podobno jest tu dobra fala. Niedaleko od centrum (około 1 km wzdłuż wybrzeża – stojąc twarzą do wody w prawo) Porto da Cruz znajduje się sympatyczna i zazwyczaj pusta plaża Praia da Maiata. Można do niej dojechać autem, ale parking przy niej (a w zasadzie plac do wykonania nawrotki na końcu drogi) jest maleńki pomieści tylko pojedyncze auta. Latem może być problem z parkowaniem, poza sezonem brak miejsca będzie można uznać za pechowy zbieg okoliczności. Część osób zatrzymuje się przy drodze dojazdowej.

Parking w Porto da Cruz, współrzędne GPS:
32°46’21.1″N 16°49’48.1″W
32.772521, -16.830036 – kliknij i wyznacz trasę 

Parking przy plaży Praia da Maiata, współrzędne GPS:
32°46’03.0″N 16°49’15.4″W
32.767485, -16.820931 – kliknij i wyznacz trasę 

5. Miradouro do Guindaste
Wifok na klify i szczyt Penha d’Aguia
Kliknięcie przenosi do panoramy Goggle
foto: Carlos Faria

Punkt widokowy na strome i monumentalne klify, których szczytowy punkt nosi nazwę Penha d’Aguia. Na szczyt wiedzie lewada Vereda da Penha de Aguia o długości prawie 6 km. Czas przejścia to około 2-3 godziny. Trasa jest stroma i raczej trudna. Może być ślisko. Konieczne obuwie trekkingowe.
Przy samym punkcie widokowym znajduje się niewielki parking samochodowy.

Parking przy Miradouro do Guindaste, współrzędne GPS:
32°47’38.5″N 16°50’57.8″W
32.794027, -16.849391 – kliknij i wyznacz trasę

6. Santana
Domki w Santana

Niewielkie miasteczko Santana wraz ze stojącymi w nim kolorowymi, tradycyjnymi domkami to typowo pocztówkowy motyw, goszczący na pamiątkach z wyspy.
Zwiedzanie Santany i domków opisałem szczegółowo w osobnym wpisie: ???
Tutaj zamieszczam tylko podstawowe współrzędne do szybkiej nawigacji.

Parking przy domkach w Santana, współrzędne GPS:
32°48’18.3″N 16°52’58.3″W
32.805082, -16.882865 – kliknij i wyznacz trasę

7. Pont de Sao Jorge

Widowiskowy i malowniczy spacer do Pont de Sao Jorge. Ścieżka prowadzi wzdłuż wybrzeża i okresowo bywa niemożliwa do przejścia. Wszystko zależy od aktywności morza i wysokości fal. Możliwe, że nie uda ci się dojść do samego półwyspu, ale widoki są naprawdę fajne od samego początku. Obuwie z antypoślizgową podeszwą jest konieczne.
Pod koniec szlaku ścieżka prowadzi przez drewniany pomost. Zanim na niego wejdziesz upewnij się, że jest w stanie umożliwiającym przejście po nim. Ostatnio podobno już wymagał remontu.

zobacz ścieżkę na kilku panoramicznych zdjęciach:
początek ścieżki – [klik]
pierwsze zwężenie na szlaku – [klik]
jedna z półek skalnych – [klik]
drewniany pomost na końcu szlaku – [klik]

Parking na początku ścieżki do Pont de Sao Jorge, współrzędne GPS:
32°49’42.0″N 16°53’53.0″W
32.828323, -16.898055 – kliknij i wyznacz trasę

8. Miradouro do Bom Jesus

Znajdujący się bezpośrednio przy drodze punkt widokowy na jedną z najbardziej charakterystycznych zielonych gór na wyspie. Punkt widokowy mieści się na łuku drogi i jeżeli wcześniej nie przyhamujesz to z pewnością go przejedziesz. Droga jest wąska i ciasna. Nie ma więc możliwości zatrzymania się później. Zwolnij odpowiednio wcześnie, a następnie licz na szczęście, żeby przy łuku było wolne miejsce, by się zatrzymać. Mieszczą się tu może dwa, może trzy samochody.
Jeżeli nie chcesz ryzykować, że nie będzie wolnego miejsca, to kilkaset metrów wcześniej możesz zjechać na wąską drogę, która prowadzi do drugiego miejsca, z którego można podziwiać skałę.

Parking (choć to zdecydowanie za duże słowo) przy Miradouro do Bom Jesus, współrzędne GPS:
32°49’39.3″N 16°58’37.5″W
32.827569, -16.977076 – kliknij i wyznacz trasę

Alternatywny punkt widokowy Miradouro de São Cristovão, ze zdecydowanie większym parkingiem, współrzędne GPS:
32°49’37.3″N 16°58’23.5″W
32.827038, -16.973184 – kliknij i wyznacz trasę

9. Sao Vicente
Sao Vicente. Madera

Małe miasteczko z malowniczym centrum. W Sao Vicente znajduje się również Centrum Wulkaniczne z jaskiniami do zwiedzania. Podziemne, wulkaniczne jaskinie i naturalne kanały prowadzą pośród skał i podziemnych jezior. Spacer wzbogaca dodatkowe oświetlenie, pokazy audiowizualne oraz muzyka. Wszytko trwa około 30 minut i trzeba przyznać, że jest interesujące.

strona Centrum Wulkanicznego – [klik]

Parking w pobliżu centrum Sao Vicente, współrzędne GPS:
32°48’09.4″N 17°02’44.1″W
32.802607, -17.045569 – kliknij i wyznacz trasę

Parking przy Centrum Wulkanicznym w Sao Vicente, współrzędne GPS:
32°47’54.2″N 17°02’29.3″W
32.798401, -17.041459 – kliknij i wyznacz trasę

10. Praia da Laje

Położona wśród poszarpanych, skalistych wybrzeży plaża w zasadzie … nie jest plażą. To raczej kamienisto skaliste miejsce do krótkiego odpoczynku i podziwiania wulkanicznego, nieregularnego wybrzeża.
Na wybrzeże możesz rzucić okiem z góry lub z dołu. Możliwe też, że po wielu kilometrach jazdy, to miejsce nie zrobi na tobie piorunującego wrażenia.
Jeżeli zdecydujesz się na rzut oka z góry, to po prostu kieruj się do punktu orientacyjnego usytuowanego przy niewielkim parkingu na krawędzi zbocza.
Jeśli masz ochotę rozprostować nogi i zrobić sobie krótką przerwę, to możesz zjechać nad samą wodę w okolicy portowej plaży lub pod drugiej stronie miasteczka, przy naturalnych basenach wulkanicznych.

Parking przy plaży, w porcie Seixal, współrzędne GPS:
32°49’22.2″N 17°06’09.2″W
32.822841, -17.102542 – kliknij i wyznacz trasę

Parking w pobliżu naturalnych basenów wulkanicznych, współrzędne GPS:
32°49’34.7″N 17°06’54.3″W
32.826314, -17.115090 – kliknij i wyznacz trasę

Parking na szczycie zbocza w Seixal, współrzędne GPS:
32°49’34.2″N 17°06’40.7″W
32.826165, -17.111299 – kliknij i wyznacz trasę

11. Miradouro da Ribeira da Janela
Skały Ilheuzinho, Ilheus da Ribeira i Ilheus da Janela, Madera
Foto: Colin Watts na Unsplash

O atrakcyjności tego miejsca decydują niecodzienne formacje skalne oraz kamienista plaża. Sterczące z wody skały Ilheuzinho, Ilheus da Ribeira i Ilheus da Janela są bardzo fotogeniczne i chętnie pozują do zdjęć. Miejsce jest piękne, a przy tym jeszcze nie tak znane i popularne, jaki inne atrakcje wyspy. Dzięki temu nie ma tu jeszcze dzikich tłumów, a sceneria jest świetna.
Dojazd na miejsce jest dość łatwy, a tuż obok plaży znajduje się przyzwoitej wielkości parking.

Parking przy Miradouro da Ribeira da Janela, współrzędne GPS:
32°51’17.2″N 17°09’13.1″W
32.854769, -17.153632 – kliknij i wyznacz trasę

12. Porto Moniz
Spacer wśród basenów w Porto Moniz, Madera

Porto Moniz znane jest przede wszystkich z naturalnych basenów wulkanicznych. Spływająca tu lawa uformowała się bowiem tak, że powstało wiele, różnej wielkości zbiorników, które po drobnych korektach wprowadzonych przez człowieka służą jako baseny kąpielowe, które wypełnia oceaniczna woda.
Między basenami można spacerować, korzystając jednocześnie z malowniczej scenerii.
Baseny kąpielowe są płatne, a baseny między którymi spaceruje się dostępne są bez opłat.
Oba kompleksy basenów to osobne lokalizacje odległe od siebie około 400 m.

Parking przy basenach, między którymi spaceruje się, współrzędne GPS:
32°52’02.9″N 17°10’00.3″W
32.867476, -17.166760 – kliknij i wyznacz trasę

Parking przy basenach kąpielowych, współrzędne GPS:
32°52’04.9″N 17°10’14.8″W
32.868035, -17.170769 – kliknij i wyznacz trasę

13. Miradouro de Boa Morte

Siłą tego punktu widokowego nie jest sam punkt, a raczej ścieżka dojścia do niego. Z auta wysiada się przy małym kościele, położonym malowniczo na pokrytym zielonym dywanem trawy lekko pofałdowanym terenie. Tutaj zaczyna się wąska i krótka ścieżka, która tonie w zieloności otaczających ją łąk i prowadzi wprost na skraj przepaści.
Nie wiem, może to kwestia chwili, pogody i idealizacji zachowanego w pamięci obrazka, ale ten krótki spacer wśród soczystej zieleni był wspaniały!

Parking przy kościele na początku ścieżki, współrzędne GPS:
32°49’54.8″N 17°14’04.8″W
32.831884, -17.234673 – kliknij i wyznacz trasę

14. Farol da Ponta do Pargo

To prawdziwy koniec świata na Maderze. Najdalej wysunięty fragment, najmniej popularnej części wyspy. Niewiele osób tu dojeżdża, a jeszcze mniej wysiada na krótki spacer z samochodu. Tym bardziej namawiam. Przyjedź, zatrzymaj się, wysiądź i poczuj ten spokój.
Przy okazji możesz wygrać się na krótki spacer (około 500 m) wzdłuż krawędzi zbocza do kolejnego punktu widokowego Miradouro do Fio. Fajny relaks.

Parking przy Farol da Ponta do Pargo, współrzędne GPS:
32°48’50.6″N 17°15’46.1″W
32.814067, -17.262798 – kliknij i wyznacz trasę

Miradouro do Fio, współrzędne GPS:
32°48’35.0″N 17°15’23.3″W
32.809708, -17.256466 – kliknij i wyznacz trasę

15. Miradouro da Raposeira

Punkt widokowy Miradouro da Raposeira wygląda tak, że gdy go zobaczysz – [klik] to zapewne zdecydujesz natychmiast, że musisz na nim stanąć. Urocza lokalizacja i doskonałe miejsce na pamiątkowe zdjęcie z Madery.

Może nie parking, ale da się tu zatrzymać przed pójściem na Miradouro da Raposeira, współrzędne GPS:
32°45’41.4″N 17°13’17.4″W
32.761496, -17.221504 – kliknij i wyznacz trasę

Punkt widokowy Miradouro da Raposeira, współrzędne GPS:
32°45’33.2″N 17°13’23.1″W
32.759228, -17.223093 – kliknij i wyznacz trasę

16. Rota da Banana – RB2
Banany sobie rosną

Ścieżka spacerowa w bananowym gaju. Pod wielkimi liśćmi bananowców, pośród ogromnych kiści bananów i do tego w przyjemnym cieniu spaceruje się naprawdę przyjemnie. Bardzo przyjemna i do tego krótka wycieczka pozwalająca lepiej poznać owoc, drzewo i hodowlę.

Początek szlaku Rota da Banana RB2, współrzędne GPS:
32°41’58.7″N 17°07’56.4″W
32.699637, -17.132319 – kliknij i wyznacz trasę

Koniec szlaku Rota da Banana RB2, współrzędne GPS:
32°41’55.1″N 17°07’50.2″W
32.698646, -17.130604 – kliknij i wyznacz trasę

17. Cascata dos Anjos
Cascata dos Anjos, Madera

Dość osobliwy wodospad, który z wysokich skał spada wprost na starą regionalną drogę ER101. Obecnie droga nie jest już czynna ponieważ powstała nowa droga szybkiego ruchu, której uruchomienie wyłączył z użytkowania stare połączenie drogowe. Jednak w czasach gdy stara droga ER101 była użytkowana, wodospad spadał na nią zupełnie tak samo jak dzisiaj, a miejscowi nazywali to miejsce darmową myjnią.

Wodospad Cascata dos Anjos, współrzędne GPS:
32°41’11.7″N 17°06’49.5″W
32.686584, -17.113748 – kliknij i wyznacz trasę

18. Ponta do Sol
Ponta do Sol, Madera

Plaża Ponta do Sol to jedna z najładniejszych plaż na Maderze. Nawet jeżeli nie jesteś fanem plażowania, to warto odwiedzić to miejsce. Niewielkie miasteczko wspaniale wpisuje się w otaczające go wzgórza i przyrodę. Zabudowania nie konkurują z naturalnym pięknem otoczenia, a doskonale z nim współgrają, podkreślając dodatkowo urodę miejsca.
Na tak usytuowanej plaży nawet największy przeciwnik plażowania chętnie spędzi trochę czasu.
Jeżeli nie znajdziesz miejsca do parkowania wzdłuż ulicy przy plaży, to poszukaj go w nieczynnym tunelu przerobionym na kryty parking.

Parkowanie przy ulicy, wzdłuż plaży Ponta do Sol, współrzędne GPS:
32°40’46.9″N 17°06’17.7″W
32.679700, -17.104902 – kliknij i wyznacz trasę

Parking w nieczynnym tunelu w pobliżu plaży w Ponta do Sol, współrzędne GPS:
32°40’44.8″N 17°06’13.5″W
32.679113, -17.103745 – kliknij i wyznacz trasę

19. Levada do Moinho i Levada Nova

Ten punkt programu to propozycja spaceru dwoma lewadami. Pierwsza z nich to Levada do Moinho, a druga Levada Nova. Obie są piękne. Wiodą krętymi półkami skalnymi z wodospadami, tunelami obok ruin trzech młynów wodnych. Spacer nie jest trudny, ze względu na to, że lewady są niemal płaskie. Długość spaceru to około 9 km.

Obiel lewady mają swój początek niedaleko od siebie, a na końcu łączą się ze sobą. Możesz więc w jedną stronę iść pierwszą z nich, w punkcie gdzie się łączą zawrócić i wrócić drugą, wychodząc na końcu niemal w punkcie wyjścia.
Najkorzystniej jest zaparkować auto obok kościoła Igreja da Lombada da Ponta do Sol i pójść najpierw Levada do Moinho, która zaczyna się za kościołem, w wrócić Levada Nova.

Początek Levada do Moinho (za kościołem) oraz parking przy ulicy, współrzędne GPS:
32°41’22.4″N 17°05’29.5″W
32.689547, -17.091520 – kliknij i wyznacz trasę

Początek Levada Nova, współrzędne GPS:
32°41’39.3″N 17°05’15.7″W
32.694240, -17.087704 – kliknij i wyznacz trasę

20. Cabo Girao
Szklany pomost na Cabo Girao, Madera

Szklany pomost widokowy zainstalowany na jednym z najwyższych klifów w europie. Jeżeli nie boisz się stanąć na szklanej podłodze nad kilkuset metrową przepaścią, to zapraszam na Cabo Girao.
Więcej wskazówek związanych z Cabo Girao znajdziesz w osobnym wpisie: Cabo Girao – szklany taras widokowy – mapa, parking, dojazd, zwiedzanie

Parking przy tarasie widokowym na klifie Cabo Girao, współrzędne GPS:
32°39’25.6″N 17°00’19.7″W
32.657103, -17.005462 – kliknij i wyznacz trasę

21. Camara de Lobos
Camara de Lobos, Madeera
Camara de Lobos, Madeera

Opowieści o Camara de Lobos niemal zawsze rozpoczynają się od informacji, że było to ulubione miejsce Winstona Churchilla. Relaksując się uwieczniał je na tworzonych przez siebie malowidłach. No i trzeba powiedzieć, że miasteczko jest przyjemne, ale na wyspie urodą może z nim konkurować wiele innych miejsc. Z drugiej strony Camara de Lobos zwykle wyróżnia się niekonwencjonalnym wystrojem ulic, który co jakiś czas się zmienia. Gdy byłem tu podczas swojej wyprawy nad ulicami wisiały niezliczone ilości prasolek. Kiedy indziej były to malowane na płótnie, najpopularniejsze na Maderze ryby: espada. Ktoś inny zamieścił zdjęcia z wiszącymi nad ulicami koszulami. Miasteczko chce się wyróżniać i wyróżnia się. Na pewno jest miejscem, które warto zobaczyć i poznać.

Parking w pobliżu portu w Camara de Lobos, współrzędne GPS:
32°38’52.3″N 16°58’39.3″W
32.647869, -16.977584 – kliknij i wyznacz trasę

22. Pico do Arieiro
Widok z Pico do Arieiro, Madera

Trzeci co do wysokości szczyt Madery. Wiele osób ucieszy się z faktu, że można na niego wjechać samochodem. Tak! Na sam szczyt prowadzi wygodna droga i nie trzeba żadnego wysiłku by stanąć na górze o popatrzeć na całą wyspę z góry.
Więcej na temat samego szczytu oraz kilka praktycznych informacji związanych ze zwiedzaniem jego okolic znajdziesz w osobnym wpisie: Pico do Arieiro (Pico do Areeiro) – dojazd, parking, szlaki turystyczne

Parking turystyczny na szczycie Pico do Arieiro, współrzędne GPS:
32°44’05.2″N 16°55’43.4″W
32.734766, -16.928712 – kliknij i wyznacz trasę

23. Pico Ruivo
Szlak na Pico Ruivo, Madera

Pico Ruivo to najwyższy szczyt madery. Widać z niego całą wyspę. O ile pogoda i chmury nie zakłócą ci widoku, to ze szczytu zobaczysz niemal każdy zakątek Madery.
Na szczyt prowadzi kilka szlaków, w tym jeden wyjątkowo piękny. Opis szczytu oraz szlaku, którym można na niego dotrzeć znajdziesz w osobnym wpisie: Szlak na najwyższy szczyt Madery Pico Ruivo (PR1 Vereda do Areeiro) – mapa, opis, dojazd, parking

Wejście na szlak prowadzący na Pico Ruivo znajduje się przy parkingu turystycznym na szczycie Pico do Arieiro.

Parking turystyczny na szczycie Pico do Arieiro, współrzędne GPS:
32°44’05.2″N 16°55’43.4″W
32.734766, -16.928712 – kliknij i wyznacz trasę

24. Curral Das Freiras
Dolina Zakonnic widziana z punktu widokowego, Madera

Do Doliny Zakonnic (bo tak po polsku brzmi jej nazwa) jedzie się głównie w poszukiwaniu pięknych widoków. Dzięki specyficznemu ukształtowaniu terenu, tworzącemu wąską, bardzo głęboką i długą dolinę, na brak pięknych scenerii nie będzie można narzekać. Przy okazji jednak, droga jest stroma i kręta, więc o ile pasażerowie samochodu będą mieli przyjemną podróż z widokami, to kierowca raczej nie zobaczy nic prócz kawałka asfaltu przed maską.
Na drodze trzeba uważać jak cholera, bo bywa ciasno i groźnie, a pojazdy zza ciasnych zakrętów pojawiają się w ułamku sekundy.
Po drodze jednak polecam zatrzymać się na punkcie widokowym Eira do Serrado z widokiem na całą dolinę (niech kierowca ma coś z tej wycieczki). Z głównej drogi wiodącej do doliny trzeba zjechać na chwilę w boczny zjazd i zaparkować przed hotelem Estalagem Eira do Serrado a następnie przejść około 400 metrów do punktu widokowego.
Po dojeździe do Curral Das Freiras znajdziesz się centrum maleńkiej miejscowości, w której główną uwagę przyciągają sklepy z pamiątkami, małe kościoły i oczywiście widoki.
Miasteczko ukryte na dnie doliny daje wrżaenie ustronności, przyulności i spokoju (o ile akurat nie przyjechało kilka autobusów z turystami).

Parking przy hotelu Estalagem Eira do Serrado, współrzędne GPS:
32°42’36.6″N 16°57’45.3″W
32.710165, -16.962577 – kliknij i wyznacz trasę

Punkt widokowy Eira do Serrado, współrzędne GPS:
32°42’37.0″N 16°57’56.1″W
32.710269, -16.965570 – kliknij i wyznacz trasę

Niewielki parking w Curral Das Freiras, współrzędne GPS:
32°43’13.5″N 16°57’55.3″W
32.720410, -16.965365 – kliknij i wyznacz trasę

25. Miradouro Lombo do Mouro

Jeżeli się zagapisz to przejedziesz ten punkt albo … wypadniesz z drogi. Punkt widokowy jest bowiem związany z bardzo ostrym zakrętem, na którym się znajduje. Wiele osób robi tutaj bardzo fajne zdjęcia, więc jeżeli masz ochotę to poszukaj sobie kawałka twardego pobocza i zatrzymaj się na kilka zdjęć.

Kawałek twardego pobocza przy Miradouro Lombo do Mouro, współrzędne GPS:
32°44’02.0″N 17°03’11.1″W
32.733874, -17.053074 – kliknij i wyznacz trasę

26. Levada 25 Fontes
Jeden z wodospadów przy lewadzie 25 Fontes, Madera

Czym jest ta lewada mówi już sama nazwa. Jest ścieżką spacerową wiodącą pośród 25 wodospadów, które mija się po drodze. Zdecydowanie jedna z bardziej malowniczych lewad na wyspie. W miarę krótka i przyjemna. Chętnie odwiedzana przez turystów.

Początek szlaku (punkt widokowy Rabacal), współrzędne GPS:
32°45’16.7″N 17°08’01.3″W
32.754625, -17.133686 – kliknij i wyznacz trasę

Koniec szlaku 25 Fontes, współrzędne GPS:
32°45’55.8″N 17°07’31.4″W
32.765506, -17.125378 – kliknij i wyznacz trasę

Długość szlaku: 4,6 km (w jedną stronę)
Czas przejścia: 3 godziny (w jedną stronę)
Poziom trudności: średni

27. Fanal Forestry
Fanal Forestry, Madera

Czy wpadło ci kiedyś w ogo zamglone, magiczne zdjęcia lasu wawrzynowego? Takie w baśniowym klimacie, przesycone tajemnicą i nastrojem fantasy. Te zdjęcia powstają właśnie tutaj. Magiczny las rośnie na wysokości 1150 metrów. Sprawia to, że bardzo często spowity jest we mgle, a w zasadzie to w chmurach. Nisko sunące po niebie chmury przetaczają się powoli nad wyspą, zahaczając swoimi puszystymi brzuchami o ląd, co dla nas widoczne jest jako mgła.
Duża wilgoć oraz sprzyjająca temperatura sprawia, że las wawrzynowy ma się tutaj świetnie, a wszystko pokrywa gruba warstwa mchów. Miejsce jest obłędnie klimatyczne.

Parking przy Fanal Forestry, współrzędne GPS:
32°48’32.7″N 17°08’38.8″W
32.809079, -17.144106 – kliknij i wyznacz trasę

28. Levada PR 11 Vereda dos Balcoes
Lewada PR 11 Vereda dos Balcoes, Madera

Wiodąca wśród lasów wawrzynowych lewada PR 11 prowadzi do punktu zwanego Balcoes. Jest to punkt widokowy na wyjątkowej urody panoramę gór i dolin. Lewada jest bardzo łatwa, krótka, wygodna i płaska.
Opisałem ją dość szczegółowo (wraz z mapą) w osobnym wpisie: Lewada PR 11 Vereda dos Balcoes – mapa, opis, dojazd, parking

Niewielki parking w pobliżu szlaku, współrzędne GPS:
32°44’06.4″N 16°53’11.4″W
32.735111, -16.886493 – kliknij i wyznacz trasę

Trochę większy parking kilka kroków od szlaku, współrzędne GPS:
32°44’00.7″N 16°53’13.7″W
32.733538, -16.887135 – kliknij i wyznacz trasę

Początek szlaku – lewada PR 11, współrzędne GPS:
32°44’07.7″N 16°53’11.1″W
32.735472, -16.886402 – kliknij i wyznacz trasę

Madera – noclegi

Baza noclegowa na Maderze jest duża i różnorodna. Rozpiętość cenowa jest również szeroka, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
Poniżej kilka ciekawych przykładów. Ze względu na to, że cały plan zwiedzania w tym wpsie jest przedstawiony tak, jakby nocleg był w Funchal, to poniżej zamieszczam propozycje z tego miasta. Kliknięcie na link lub obrazek przeniesie cię na stronę, na której oprócz wybranego noclegu, znajdziesz kilka innych, podobnych do tego. Warto więc kliknąć i zobaczyć czy może akurat jest coś ciekawego w dobrej cenie.

GuestHouse Vila Lusitania – [klik]

Apartamentos Turisticos Atlantida – [klik]

CBA Suites Madeira – [klik]

4.9/5 - (342 głosów)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil został dopiero co założony, więc na razie cierpi z głodu, ze względu na brak obserwujących. Chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
29 komentarzy do “Madera atrakcje, mapa, plan zwiedzania, wycieczki, najpiękniejsze miejsca

 • 5 stycznia 2023 o 14:19
  Bezpośredni odnośnik

  Wybieram się na Maderę w tym roku , chcę wszystko sama zorganizować, a tutaj mam kwintesencję wszystkiego co potrzebuję.
  Wielkie dzięki!!!!

  Odpowiedz
 • 13 stycznia 2023 o 10:52
  Bezpośredni odnośnik

  Chyba najlepszy i najdokładniejszy plan na tygodniowy wyjazd jaki dotychczas znalazłam. Zarys miałam, a tu szczegółowo. Dziękuję

  Odpowiedz
 • 13 stycznia 2023 o 20:47
  Bezpośredni odnośnik

  Gotowy materiał do wykorzystania. Solidna praca. Dziękuję bardzo. Skorzystam jeszcze w styczniu!

  Odpowiedz
 • 17 stycznia 2023 o 11:43
  Bezpośredni odnośnik

  wybieram sie na maderę za kilka dni i mysle ze bardzo skorzystam z planu i zaproponowanych atrakcji.
  Dziekuje : 0

  Odpowiedz
 • 19 stycznia 2023 o 22:19
  Bezpośredni odnośnik

  Poprawnie przygotowana trasa objazdu przez wyspę, zwiedziłem prawie wszystkie opisane punkty.
  Od siebie mogę dodać punkt widokowy w Funchal z pięknym widokiem na całe miasto oraz zachod słońca wprost do oceanu – Pico dos Barcelos 355m n.p.m.

  Odpowiedz
  • 11 lutego 2023 o 18:15
   Bezpośredni odnośnik

   Panie Jacku kawał rewelacyjnej roboty.
   Jesteśmy właśnie na Maderze (11.02.23) i zwiedzamy zgodnie z Pana przewodnikiem. Dokładnie w 7 dni odwiedziliśmy znaczną większość wspomnianych przez Pana miejsc. Fakt było intensywnie, ale my tak lubimy. Zostało PR1, z którego musimy zrezygnować ze względu na warunki pogodowe…zawsze to pretekst do powrotu 😀.
   A za przewodnik serdecznie dziękuję.

   Odpowiedz
 • 29 stycznia 2023 o 12:41
  Bezpośredni odnośnik

  Bardzo ciekawy i wyczerpujący wpis. Madera to najciekawsza przyrodniczo wyspa w tamtym rejonie.

  Odpowiedz
 • 4 lutego 2023 o 19:15
  Bezpośredni odnośnik

  Plan rewelacyjny, bardzo dokładnie opisany, poprawny logistycznie, wszystkie plany tego autora zasługują na 6 z plusem 🙂 Korzystałam już z opublikowanych planów i czekam na inne miejsca 🙂 Dziękuję 🙂

  Odpowiedz
 • 5 lutego 2023 o 14:42
  Bezpośredni odnośnik

  Witam Panie Jacku. Na Maderę wybieramy się z żoną pod koniec marca. Proszę mi podpowiedzieć czy na wyznaczonych przez Pana „pętlach” do zwiedzania są jakieś miejsca gdzie będzie można zjeść jakiś obiad/ciepły posiłek czy raczej zapas jedzenia i wody w plecak i w drogę ?
  Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź.

  Odpowiedz
 • 5 lutego 2023 o 17:32
  Bezpośredni odnośnik

  szybkie pytanie , gdzie ?”stacjonować ” ? Czy wszystkie te atrakcje mogą mieć bazę wypadową w Funchal ? tak chyba średnio – jakie miejsca wypadowe Pan poleca ?
  oczywiście zakładam wypożyczenie auta

  Odpowiedz
  • 5 lutego 2023 o 18:00
   Bezpośredni odnośnik

   Szybka odpowiedź. Nawet szybsza niż pytanie, bo znajduje się we wpisie: „Podczas pracy nad moimi trasami przyjąłem założenie, że nocujesz w pobliżu Funchal.”
   Do tego ogólnego stwierdzenia jest jeszcze kilka uwag, więź zapraszam do lektury.
   My mieszkaliśmy w innej, północnej części wyspy.

   Odpowiedz
   • 5 lutego 2023 o 18:09
    Bezpośredni odnośnik

    W trochę większych (jak na Maderę oczywiście) miejscowościach, typu: Sao Vicente, Canical czy Porto Monitz jedzenie się znajdzie. Jeżeli więc na trasie jest taka miejscowość to raczej nie będzie problemu. Gorzej jeżeli większość dnia zajmie np. spacer lewadą. Wtedy wiadomo, że przez parę godzin nic nie będzie do jedzenia. Generalna zasada jest prosta: ZAWSZE na czarną godzinę trzeba mieć coś ze sobą.

    Odpowiedz
  • 28 lutego 2023 o 09:04
   Bezpośredni odnośnik

   Genialna to jest Madera!
   Udanego wyjazdu i wielu wrażeń!
   Dziękuję i pozdrawiam!

   Odpowiedz
 • 24 marca 2023 o 17:48
  Bezpośredni odnośnik

  Niesamowita kopalnia wiedzy !!! Ogrom pracy ! Dziekuję , że moge skorzystać , to będzie przygoda życia !

  Odpowiedz
 • 29 marca 2023 o 14:03
  Bezpośredni odnośnik

  Wspaniały przewodnik, wybieram sie na Maderę, Twój przewodnik jest ogromem wiedzy i oszczędnością czasu. wielkie dzięki

  Odpowiedz
 • 2 kwietnia 2023 o 20:37
  Bezpośredni odnośnik

  Panie Jacku, dziękuję za świetny i profesjonalny opis. Podziwiam, samej nigdy nie chce mi się być tak skrupulatną w opisach, ale dzięki Pana pracy, w tym też podanym współrzędnym, zwiedziliśmy początkiem marca bezproblemowo i bezstresowo całą wyspę. Jeszcze raz dziękuję i szacunek!

  Odpowiedz
 • 27 kwietnia 2023 o 22:42
  Bezpośredni odnośnik

  Panie Jacku, bardzo przydatne informacje bo zebrane , czytam rózne przewodniki, planuję z przyjaciółmi wyjazd końcem listopada i tych informacji na róznych forach plus przewodniki jest masaa tu wszystko podane na tacy. Mam tylko pytanie jakie warunki pogodowe panuja końcem listopada początkiem grudnia na trasie PR1? Czy trasa jest lub bywa oblodzona, osniezona ? Bo w Polsce to juz zimowe warunki w górach. Oczywiscie mamy tu do czynienia z położeniem geograficznym Madery ale jednak szczyty osiagaja ponad 1800 mnp…

  Odpowiedz
  • 27 kwietnia 2023 o 22:57
   Bezpośredni odnośnik

   Na Pico do Areeiro i na okolicznych szlakach zdarza się, że zimą chwilowo leży śnieg. Nie jest to częsta sytuacja i nie trwa długo, ale się zdarza. W sklepiku, który jest na Pico do Areeiro można kupić kartki pocztowe, prezentujące szczyt w śnieżnej odsłonie (wiem, bo mam i kupiłem) … więc, jeżeli będziecie mieli pecha (albo szczęście, bo niektórzy bardzo chcą zobaczyć tu śnieg 🙂 ), to możecie trafić na taką właśnie aurę.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *