Barcelona: największe atrakcje (mapa, plan zwiedzania, bilety, zabytki, ciekawostki)

Barcelona – widok z parku Guell

Kolorowa Barcelona

Barcelona przyciąga jak magnes. Stolica Katalonii ma w sobie pewien koloryt, który sprawia, że ciągle chce się tu wracać. Uformowana przez wieki zmian, pięknie położona, z dostępem do morza i plaży, z ciekawą i burzliwą historią, a do tego legendarny klub piłkarski FC Barcelona, który przyciąga ludzi z całego świata.
Można powiedzieć, że Barcelona ma wszystko i trudno dziwić się, że każdy chociaż raz chciałby odwiedzić i zobaczyć to miasto. Ten przewodnik przygotowałem głównie z myślą o tych, który do Barcelony przyjeżdżają po raz pierwszy lub ich poprzednie wizyty były niedostatecznie satysfakcjonujące i chcieliby nadrobić zaległości.

Dobry plan to podstawa!

Moja propozycja przemyślana jest tak, żeby w ciągu jednej wizyty zobaczyć jak najwięcej. Nie będę bawił się z opowieści o tym, że “warto tu spędzić najlepiej tydzień albo 10 dni”. Oczywiście, że warto, ale większość ludzi nie ma tyle czasu i na wizytę w mieście poświęca 2-3 dni. Takie są fakty i nie zamierzam z nimi walczyć. Wręcz przeciwnie, zamierzam sprawić, byś z tych 2-3 dni wyciągnął maksymalnie dużo dla siebie.
Plan jest naprawdę solidnie napakowany i żeby zrobić go w całości trzeba będzie włożyć sporo wysiłku. Powiem nawet więcej: plan jest trochę przesadzony. Dlaczego? Bo nie każdego interesuje wszystko co opisuję. Nawet po wyrzuceniu z planu czegoś co mniej cię interesuje nadal będziesz miał co zwiedzać. I o to właśnie mi chodziło! Przygotować plan, z którego każdy weźmie coś dla siebie i wracając do domu z satysfakcją pomyśli: fajnie było w tej Barcelonie!

Kiedy jechać do Barcelony?

Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista jakby się na pierwszy rzut oka wydawało. Okazuje się bowiem, że najwięcej ludzi jest w Barcelonie w okresie, który jest najmniej przyjazny do zwiedzania miasta, czyli w lipcu.
Dlaczego lipiec jest najgorszy? Bo ma wtedy miejsce kumulacja wszystkich niesprzyjających zwiedzaniu rzeczy. Nie chcę jednak wchodzić tutaj w szczegóły tego zjawiska, bo zrobiłem to już w osobnym wpisie: Barcelona – pogoda długoterminowa. Kiedy jechać? Temperatura powietrza, wody i klimat. Polecam zapoznanie się z tym wpisem. Znajdziesz w nim nie tylko szczegółowe informacje o pogodzie w Barcelonie, ale również propozycje najlepszych terminów wyjazdu na zwiedzanie miasta.

Szczegółowy plan zwiedzania Barcelony

Zwiedzanie Barcelony podzieliłem na dwa dni. Atrakcji jest jednak na tyle dużo, że przygotowany przeze mnie plan możesz śmiało rozciągnąć na trzy lub nawet cztery dni. Wszystko zależy od tego ile masz czasu i jakie tempo zwiedzania preferujesz.
Do opisu obu dni zwiedzania przygotowałem specjalne mapy z zaznaczeniem położenia opisywanych atrakcji oraz przybliżoną ścieżką spaceru. Cyfrowe oznaczenia atrakcji na mapie oczywiście odpowiadają cyfrom przy szczegółowych opisach atrakcji, które znajdziesz pod mapami.
Zaznaczona przeze mnie ścieżka nie jest oczywiście tą jedyną i najlepszą. Możesz przemieszczać się innymi ulicami. Po prostu swobodnie spaceruj po mieście zmierzając do kolejnych punktów.

Bilety do atrakcji w Barcelonie

Barcelona jest jednym z miast, w których bilety wstępu do wielu atrakcji możesz kupić bez stania w kolejkach, przez internet. Tam gdzie jest to możliwe będę podawał stosowne linki do stron z biletami. Jest to szczególnie cenne przy atrakcjach gdzie bilety wstępu sprzedawane są na konkretne godziny wejścia. Pozwoli ci to zgrabnie zaplanować dzień, nie tracąc czasu na stanie w kolejkach lub długiego oczekiwania na najbliższą wolną godzinę wejścia.

Doskonałą opcją jest dostępna od niedawna możliwość zakupu biletów w pakietach. Najlepiej zobaczyć to na przykładzie, np. Karnet barceloński – [klik] zawiera w cenie:
Sagrada Familia:
– bilet szybkiego wstępu
– wstęp do muzeum wewnątrz Sagrada Familia
– audioprzewodnik na telefon w 17 językach
Park Guell:
– bilet wstępu bez kolejki
Autobus turystyczny Hop-on Hop-off:
– dostęp do dwóch linii turystycznych: czerwonej i niebieskiej
– przewodnik audio
– mapa Barcelony
Audio przewodnik po Barcelonie:
– informacje o ponad 100 insertujących miejscach w Barcelonie
– mapa z nawigacją
– dostęp do 19 języków przewodnika
W momencie gdy piszę te słowa cały pakiet kosztuje 85 EUR.

To oczywiście tylko jeden z dostępnych pakietów. Zawsze możesz sprawdzić inne pakiety biletów w Barcelonie – [klik]. Może znajdziesz dla siebie coś ciekawego i korzystnego (np. dla lubiących muzea Barcelona Museum Pass – Articket, wstęp do 6 muzeów sztuki za połowę ceny pojedynczych biletów).

Korzystaj ze współrzędnych GPS!

Przy każdej atrakcji podałem precyzyjne współrzędne GPS, które pozwolą ci zawsze dotrzeć do celu. Wystarczy wejść w telefonie na tę stronę, kliknąć na link przy współrzędnych atrakcji i automatycznie otworzy ci się aplikacja nawigacji.
Idź po prostu w kierunku wybranego punktu wycieczki ulicami, którymi masz ochotę się przespacerować. Nawigację w telefonie traktuj raczej jako informację czy idziesz we właściwym kierunku i zbliżasz się do celu, czy też fantazja niesie cię już w niewłaściwą stronę 🙂
Gdy osiągniesz jeden punkt wycieczki i chcesz iść dalej, klikasz we współrzędne kolejnego punktu i tak od punktu do punktu możesz swobodnie, samodzielnie zwiedzać Barcelonę!

Samodzielne zwiedzanie Barcelony – dzień pierwszy

Na początek mapa z zaznaczoną lokalizacją atrakcji przewidzianych na pierwszy dzień zwiedzania.

Długość trasy: 7,5 km
Czas przejścia (bez czasu zwiedzania atrakcji): 2 godziny 30 minut

Sama trasa nie jest bardzo długa, ale jeśli wliczyć w to czas, jaki musisz poświęcić na zobaczenie każdej z atrakcji to … na pewno dzień wypełni się w całości.

Barcelona – mapa zwiedzania – dzień pierwszy
źródło podkładu mapy: openstreetmap.org

Lista atrakcji w Barcelonie (dzień 1):
1. Sagrada Familia
2. Sant Pau
3. Park Guell
4. Casa Milla
5. Passeig de Gracia
6. Casa Batllo
7. Plac Kataloński
8. Wzgórze Montjuic
9. Stadion FC Barcelona

Trasę spaceru na pierwszy dzień udostępniam również w formie aktywnej trasy umieszczonej na mapach Google – [klik]

1. Sagrada Familia
Sagrada Familia
stan w roku 2012

Rozpoczynamy od jednej z najbardziej znanych budowli Barcelony i świata. Powodów takiego ułożenia trasy jest kilka. Po pierwsze bezpośrednio pod katedrą znajduje się stacja metra. Na początek trasy zwiedzania dotrzesz więc szybko metrem z każdego zakątka Barcelony. W ten sposób moja propozycja zwiedzania staje się łatwo dostępna dla każdego, niezależnie gdzie w Barcelonie będzie nocował. Plan w założeniu ma być uniwersalny, uznałem więc, że to będzie dobry pomysł. Poza tym rano w Sagrada Familia nie ma jeszcze dużego tłumu, więc zwiedza się ja zdecydowanie przyjemniej.

Bilety do Sagrada Familia
Bilety wstępu do katedry polecam kupić z wyprzedzeniem przez internet – [klik], ze względu na to, że są one sprzedawane na konkretny dzień i godzinę wejścia. Innego dnia i o innej godzinie nie wejdziecie. Zakup biletów bezpośrednio przed wejściem to zdecydowanie zły pomysł. Do kas zawsze ustawiają się spore kolejki i nie ma gwarancji, że uda ci się dostać bilet na najbliższą godzinę. Może się okazać, że najbliższe wolne wejście jest np. za 3 godziny. I co wtedy? Cały dzień rozwalony. Zamiast spokojnie zwiedzać po kolei wszystko co masz w planach, czekasz na wejście do Sagrady.

Na szczęście Sagrada Familia prowadzi elektroniczną dystrybucję biletów kilkoma kanałami i możesz je kupić ze sporym wyprzedzeniem na przykład tutaj – [klik].
Od niedawna dystrybutor biletów udostępnia na żywo informację o ich rzeczywistej dostępności na konkretne dni. Narzędzie ma formę kalendarza i zamieszczam je poniżej.

.

Jeżeli dany dzień w kalendarzu ma kolor zielony, to na ten dzień są jeszcze wolne bilety. Po zaznaczeniu interesującego cię dnia i kliknięciu na dole przycisk “rezerwuj teraz” zostaniesz przeniesiony do kolejnego kroku rezerwacji, gdzie będzie można wybrać ilość biletów zwykłych, ulgowych oraz sprawdzić dostępne godziny wejścia.
Samo klikanie nie powoduje jeszcze rezerwacji biletów, więc można nawet potraktować to narzędzie jako dobry sposób na sprawdzanie aktualnej dostępności biletów. W mojej opinii naprawdę świetna i bardzo użyteczna rzecz.

Sagrada Familia, współrzędne GPS:
41°24’14.6″N 2°10’30.0″E
41.404061, 2.175011 – kliknij i wyznacz trasę

Więcej informacji na temat Sagrada Familia znajdziesz w osobnym wpisie: Sagrada Familia (Barcelona) – bilety, zwiedzanie, ciekawostki

2. Sant Pau
Były szpital Sant Pau to arcydzieło architektury!

Najbardziej niedoceniana atrakcja Barcelony to budynek byłego szpitala Sant Pau. Piękny, wybitnie piękny zespół budynków położony kilka kroków od Sagrada Familia. Przez większość turystów jest pomijany … bo wiele przewodników o nim nie wspomina lub wspomina zaledwie w kilku słowach.
Pominięcie go to niewybaczalny błąd. Błąd na tyle duży, że część osób, które były już w Barcelonie i nie widziały go wracają do Barcelony specjalnie, by go zobaczyć. W 1997 roku zachwycającą architekturę budynku doceniło UNESCO wprowadzając były szpital na swoją listę dziedzictwa. Zobacz koniecznie!

Bilety wstępu do Sant Pau możesz kupić bez kolejki przez internet na stronie: Sant Pau – GetYourGuide – bilet wstępu – [klik]

Sant Pau, współrzędne GPS:
41°24’41.5″N 2°10’27.6″E
41.411524, 2.174330 – kliknij i wyznacz trasę

3. Park Guell
Fragment zabudowań w parku Guell

Park Guell wcale nie miał być parkiem … miał być osiedlem mieszkaniowym dla bogatej burżuazji.
Kataloński przedsiębiorca Eusebio Guell zauroczony angielskimi miastami-ogrodami postanowił zrealizować podobny projekt w Barcelonie. Pracę nad projektem zlecił swojemu przyjacielowi Antonio Gaudiemu. Gaudi zaprojektował osiedle-ogród złożone z 60 działek mieszkalnych ale wybudować udało się tylko pięć budynków: dwa przy głównym wejściu i trzy na terenie obecnego parku. W jednym z nich do 1906 roku mieszkał sam Gaudi (dzisiaj jest w nim muzeum).

Bilety wstępu do Parku Guell sprzedawane są na konkretny dzień i godzinę. Bardzo prawdopodobne jest, że jeżeli będziesz chciał kupić bilety na miejscu w kasie, to nie będzie wolnych biletów na kilka najbliższych godzin. Najlepszą i chyba jedyną sensowną opcją jest wcześniejszy zakup biletów przez internet. Możesz to zrobić bezpośrednio na stronie dystrybutora biletów, np. tutaj: bilety wstępu do Parku Guell – [klik]

Park Guell, współrzędne GPS:
41°24’48.5″N 2°09’11.2″E
41.413481, 2.153099 – kliknij i wyznacz trasę

4. Casa Milla
Casa Milla – Barcelona
fot. Florencia Potter

Nazywana przez barcelończyków La Pedrera czyli “kamieniołom” Casa Mila uznawana jest powszechnie za zwieńczenie twórczości i najbardziej dojrzały projekt Gaudiego. Jednocześnie jest to ostatni wykonany przez Gaudiego projekt, który nie jest budowlą sakralną.
Tworząc kształt budynku Gaudi celowo unikał stosowania prostych linii. Falisty kształt budynku często kojarzony jest z rozkołysanym morzem, a balustrady balkonów z wodorostami.
Niezwykle charakterystyczne i często widywane na pamiątkowych zdjęciach są znajdujące się na dachu budynku kominy. Inspiracją do ich kształtu były kształty jaki przybiera wydobywający się z tradycyjnych kominów dym. Można więc powiedzieć, że na Casa Mila kominy mają kształt dymu 🙂

Kominy na Casa Milla … jest ich tam wiele więcej i wszystkie są dziwne

Bilety do Casa Mila sprzedawane są na konkretny dzień i godzinę. Nie ma gwarancji, że w okienku kasowym będą dostępne bilety na najbliższą godzinę. Na szczęście bilety wstępu do Casa Mila również dostępne są przez internet. Na stronie Casa Mila – bilety wstępu – [klik] sprawdzisz dostępność oraz zamówisz bilety na interesujący cię dzień i godzinę.

Casa Milla, współrzędne GPS:
41°23’42.5″N 2°09’42.5″E
41.395142, 2.161809 – kliknij i wyznacz trasę

5. Passeig de Gracia

Passeig de Gracia to najbardziej prestiżowa, a jednocześnie najdroższa ulica w Barcelonie i druga najdroższa ulica w całej Hiszpanii (chodzi tu oczywiście o ceny nieruchomości przy niej). Niestety na cenach nieruchomości się nie kończy. Wszystko co przy tej ulicy mieści się jest chyba najdroższe. Na nasze nieszczęście podczas przemarszu Passeig de Gracia strasznie zgłodnieliśmy. Podeszliśmy więc do pierwszego z brzegu typowego, małego lokalu gastronomicznego i z menu wiszącego na ścianie nad barem wybraliśmy po pizzy dla każdego (dwie pizze w cenie 15 EUR za każdą, czyli łącznie 30 EUR). Na innych ulicach pizza kosztowała od 6 do 9 EUR, ale nie mieliśmy siły szukać czegoś taniej.
Dostaliśmy numerek i obsługa miała przynieść jedzenie do stolika. Tak się też stało, ale gdy kelner kładł nasze zamówienie na stolik omal nie spadłem z krzesła. To co w menu szumnie nazwane było pizzą okazało się niczym innym jak połówką małej bułeczki, kajzerki mieszczącej się na maleńkim talerzyku wielkości spodka do herbaty, delikatnie posypanym kilkoma okruchami pieczarek i sera. W kategorii TOP 10 najgorszych i najdroższych wpadek kulinarnych z moich podróży, ten posiłek zajmuje do dzisiaj jedną z czołowych pozycji.
Jeżeli natomiast macie ochotę poszaleć z zakupami w drogich butikach, markowych sklepach i drogich restauracjach to jest najlepsze miejsce. Wasze portfele przeczyści w mgnieniu oka 🙂

Dlaczego ta ulica jest w moim planie zwiedzania? Właśnie dlatego, żeby przespacerować się najdroższą ulicą w Barcelonie. Przy niej przecież są też dwie inne istotne atrakcje: Casa Mila i Casa Batllo. Poza tym Passeig de Gracia po prostu prezentuje się pięknie. Budynki są okazałe, doskonale utrzymane, budowane z myślą o tym by zachwycać. Nawet latarnie uliczne są niemal jak dzieła sztuki. Spacer Passeig de Gracia to po prostu przyjemność.

Passeig de Gracia, współrzędne GPS:
41°23’36.1″N 2°09’47.3″E
41.393349, 2.163133 – kliknij i wyznacz trasę

6. Casa Batllo
Fragment elewacji Casa Batllo – Barcelona

Josep Batllo i Casanovas, który był właścicielem kamienicy od 1900 roku, pierwotnie planował wyburzenie jej. Ostatecznie zrezygnował z tego planu i zlecił jej przebudowę. Zlecenie przyjęli Antoni Gaudí oraz Josep Bayo i Font. Gaudi osobiście nadzorował prowadzone prace. Przyglądając się kamienicy z łatwością znajdziesz ulubione przez Gaudiego nawiązania do motywów z przyrody: kości, kości czaszki (balkony), łuski (smocze łuski na dachu) i rybie łuski (potłuczona ceramika na elewacji). Dziełem Gaudiego jest również wnętrze budynku. Zaprojektował nawet takie detale jak meble i oświetlenie (w tym żyrandole).
Niewątpliwie Gaudi dał budynkowi nowe życie i nową duszę, a swoją robotę wykonał na tyle dobrze, że budynek mieszkalny, który pierwotnie miał być zburzony ostatecznie trafił na listę UNESCO.

Bilety do Casa Batllo sprzedawane są na konkretny dzień i godzinę. Jeżeli więc chcesz wejść o godzinie, która Ci najbardziej odpowiada, to najlepszym sposobem będzie zakup biletów przez internet. Na stronie Casa Batllo – bilety wstępu – [klik] sprawdzisz dostępność oraz zamówisz bilety na interesujący cię dzień i godzinę.

Casa Batllo, współrzędne GPS:
41°23’30.7″N 2°09’53.9″E
41.391859, 2.164969 – kliknij i wyznacz trasę

7. Plac Kataloński
Widok z Placu Katalońskiego w kierunku La Rambla

Plac Kataloński to jeden z najistotniejszych punktów orientacyjnych w Barcelonie. Zbiega się tu kilka najważniejszych ulic oraz funkcjonuje tu jeden z kluczowych węzłów komunikacyjnych. Krzyżują się tu linie wszystkich środków komunikacji, więc jest to doskonałe miejsce, by rozpocząć lub zakończyć swoje zwiedzanie. Można się stąd bowiem dostać wszędzie i zrobić to naprawdę szybko.
Tak też jest w proponowanym przeze mnie planie. Tutaj kończy się typowo piesza część wycieczki. Jeżeli masz siłę i ochotę możesz kontynuować zwiedzanie, udając się np. metrem w kierunku opisanego poniżej Wzgórza Montjuic albo stadionu FC Barcelona.
Wybór należy do ciebie.

Plac Kataloński, współrzędne GPS:
41°23’13.1″N 2°10’12.1″E
41.386971, 2.170018 – kliknij i wyznacz trasę

8. Wzgórze Montjuic

Barcelońskie Wzgórze Montjuic jest – mówiąc w skrócie – gigantycznym parkiem miejskim, położonym w całości na pokrytym zielenią wzgórzu, obfitującym w atrakcje dla mieszkańców i turystów.
Tak naprawdę na samym wzgórzu można spędzić cały dzień, a nawet kilka dni.
Zieleń, obiekty sportowe, place zabaw, genialne muzea, kolejki linowe, restauracje z obłędnymi, panoramicznymi widokami na miasto … Naprawdę obiektów wartych zobaczenia jest tutaj sporo. Krótko wspomnę o kilku najciekawszych, które pomogą ci zaplanować zwiedzanie wzgórza.

– Miasteczko hiszpańskie (Poble Espanyol)

Doskonałe miejsce dla tych, którzy chcą poczuć klimat hiszpańskiej prowincji, ale bez ruszania się z Barcelony. Jak to możliwe? Pomysł powstał podczas przygotowań do wystawy światowej EXPO, której gospodarzem miała być w 1929 roku Barcelona. Hiszpanie chcieli wykorzystać fakt, że w czasie EXPO Barcelonę odwiedzą tłumy ludzi z całego świata. Postanowili więc w sąsiedztwie terenu EXPO wybudować pokazowe, małe hiszpańskie miasteczko, które prezentowałoby urodę zabudowań, jakie można spotkać na prowincji Hiszpanii.
Projektanci miasteczka w poszukiwaniu pomysłów odwiedzili wcześniej ponad 1600 wsi i miasteczek. Z zebranego materiału wybrali to co najlepsze i zaprojektowali Poble Espanyol.
Miasteczko składa się z czterech części, a każda z nich odzwierciedla charakter czterech regionów: Morze Śródziemne, Hiszpania Północna, Południowa i Centralna.
Po zakończeniu EXPO miasteczko miało być rozebrane, ale cieszyło się tak ogromną popularnością, że stoi w Barcelonie do dzisiaj i ciągle jest jedną z najliczniej odwiedzanych atrakcji miasta.
Na terenie Poble Espanyol – jak w normalnym mieście – znajdziesz mnóstwo kawiarni, restauracji, atrakcji turystycznych, muzeów, wystaw. Często odbywają się koncerty i różnorodne pokazy uprzyjemniające zwiedzanie i pobyt.

Bilety do Poble Espanyol
Wstęp jest biletowany, a z mojej obserwacji wynika, że ceny biletów regulowane są tak, żeby zakup przez internet – [klik] wychodził taniej niż zakup w okienku kasowym przy wejściu. Średnio na jednym bilecie kupując przez internet można zaoszczędzić od 1 do 2 EUR

Miasteczko hiszpańskie, współrzędne GPS:
41°22’09.0″N 2°08’48.1″E
41.369156, 2.146698 – kliknij i wyznacz trasę

– Zamek Montjuic (Castillo Montjuic)

Na szczycie wzgórza zwykle stoi jakiś zamek. Nie inaczej jest w Barcelonie. Aby dotrzeć na zamek, trzeba dostać się na sam szczyt góry. Da się to łatwo zrobić, ponieważ ze stacji metra Paral-lel na wzgórze Montjuic kursuje specjalna linia oznaczona jako: FM (można nią jechać na tym samym bilecie co w metrze, nie trzeba kupować dodatkowego biletu), a dalej (spod samej górnej stacji linii FM) na szczyt dowiezie waz kolejka linowa Telefèric de Montjuïc. Na kolejkę linową trzeba kupić osobny bilet.
Barcelona do dzisiaj cały czas boryka się z pomysłem na wykorzystanie zamku. Ze względu na jego najnowszą historię Barcelończycy po prostu nie lubią go (w XX wieku podczas rządów generała Francisco Franko zamek spłynął krwią setek torturowanych w nim i mordowanych katalończyków).

Zamek Montjuic, współrzędne GPS:
41°21’49.9″N 2°10’01.7″E
41.363854, 2.167136 – kliknij i wyznacz trasę

– Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej (Museu Nacional d’Art de Catalunya)
Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej w Barcelonie

W skrócie nazywane MNAC (Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej) jest jednym z największych muzeów w Hiszpanii. Zawiera dzieła sztuki z ponad 1000 lat historii (od X wieku). Ekspozycja podzielona jest na kilka części:
– Sztuka Romańska (uznawana za największy na świecie zbiór)
– Gotyk – katalońska sztuka z przedziału XIII do XV w.
– Renesans i Barok – sztuka hiszpańska, włoska i flamandzka XVI do XVIII w.
– sztuka współczesna
– druki
– fotografia
– monety i papiery wartościowe
W kolejnych działach natkniesz się tutaj na prace takich artystów jak: Pablo Picasso, Ramon Casas, Antonio Gaudi, Savadore Dalí, El Greco, Zurbaran, Velazquez, Fortuny, Torres-García, Julio Gonzalez.

Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej leży u podnóża wzgórza Montjuic i najłatwiej do niego dotrzeć z jednej największych stacji przesiadkowych metra o nazwie: Espanya (docierają tu linie metra: L1, L3, L8)

Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej, współrzędne GPS:
41°22’07.7″N 2°09’11.9″E
41.368806, 2.153314 – kliknij i wyznacz trasę

– Stadion i inne obiekty olimpijskie

W 1992 roku Wzgórze Montjuic było główną areną rozgrywających się wtedy w Barcelonie igrzysk olimpijskich. Wybudowano wtedy na wzgórzu wiele obiektów sportowych, a najbardziej okazałym z nich jest stadion olimpijski, który mógł przyjąć 65 tysięcy widzów.
Główna fasada stadionu przypomina bardziej zamek lub pałac niż stadion i to ona robi zdecydowanie największe wrażenie.
Na olimpiadzie w Barcelonie w 1992 roku po raz pierwszy w historii wystąpiły reprezentacje Litwy, Łotwy, Estonii i Chorwacji. Pojawiły się też trzy nowe dyscypliny: judo kobiet, baseball oraz badminton.

Stadion i inne obiekty olimpijskie, współrzędne GPS:
41°21’53.3″N 2°09’13.3″E
41.364810, 2.153699 – kliknij i wyznacz trasę

– Muzeum Joana Miro (Fundació Joan Miró)
Jedna z rzeźb przed muzeum Joana Miro – Barcelona

Jedno z moich ulubionych muzeów, jednak moja w tym przypadku może nie być obiektywna, Jestem po prostu miłośnikiem twórczości tego artysty. Można się było o tym przekonać przy okazji wpisu związanego z wizytą w domu Joana Miro na Majorce – [klik]
Dla miłośników sztuki, a szczególnie dla tych, który lubią styl Miro jest to punkt obowiązkowy. Muzeum jest duże, a kolekcja imponująca.

Bilety do Fundacio Joan Miro można kupić przez internet – [klik]

Muzeum Joana Miro, współrzędne GPS:
41°22’06.4″N 2°09’35.6″E
41.368438, 2.159879 – kliknij i wyznacz trasę

– Teleferic de Montjuic – kolejka linowa

Wspomniana już w jednym z poprzednich akapitów kolejka linowa pozwala bez wysiłku dostać się na szczyt wzgórza, gdzie znajduje się Zamek Montjuic. Dolna stacja kolejki linowej znajduje się przy stacji kolejki torowej o oznaczeniu FM (linia FM ma swój początek na stacji metra Paral-lel i jedzie się nią na ten sam bilet co w metrze). Na kolejkę linową Teleferic de Montjuic trzeba kupić osobny bilet.
Oczywiście główną atrakcją Teleferic de Montjuic są widoki, które mamy szansę zobaczyć w czasie przejazdu.

Bilety na przejazd kolejką na Montjuic można kupić przez internet – [klik]

Stacja kolejki Teleferic de Montjuic, współrzędne GPS:
41°22’07.4″N 2°09’48.5″E
41.368728, 2.163477 – kliknij i wyznacz trasę

– Teleferic del Port – kolejka linowa
Kolejka linowa Teleferic del Port w Barcelonie

Nazywana też Transbordador Aeri del Port ma już swoje lata i wygląda dość archaicznie, za to dostępne z niej widoki na miasto są niepowtarzalne.
Trasa kolejki wiedzie z portu w Barcelonie na Wzgórze Montjuic i po przejściu kawałka drogi pieszo do dolnej stacji kolejki Teleferic de Montjuic można kontynuować podróż w górę, aż do zamku.

Teleferic del Port – stacja na wzgórzu Montjuic (Estacion Miramar), współrzędne GPS:
41°22’16.0″N 2°10’20.9″E
41.371098, 2.172474 – kliknij i wyznacz trasę

Teleferic del Port – stacja w porcie, współrzędne GPS:
41°22’23.4″N 2°11’16.1″E
41.373162, 2.187818 – kliknij i wyznacz trasę

9. Stadion FC Barcelona i bilety na mecze drużyny
Wrażenia z meczu na żywo bezcenne

Tego obiektu specjalnie przedstawiać nie trzeba. Dla miłośników piłki nożnej punkt obowiązkowy programu.
Na głównym deptaku Barcelony, czyli La Rambla działają specjalne punkty, w których można kupić bilety na najbliższe mecze Barcelony. Działa to tak, że jeżeli właściciel karnetu, który ma zagwarantowane miejsce na cały sezon, nie może pójść na mecz, to zgłasza swoje miejsce do odsprzedaży. Takie wolne miejsce możesz kupić w jednym z punktów na La Rambla i dzięki temu ty możesz zobaczyć mecz, a właściciel karnetu dostaje pieniądze.
Niestety ceny odkupu są wyższe niż pierwotna cena biletu (zarabia właściciel karnetu i pośrednik w budce na La Rambla), ale często nie ma innej możliwości zakupu biletu na mecz FC Barcelony.
Część mieszkańców Barcelony co roku kupuje karnety na mecze tylko po to, żeby przez cały sezon je sprzedawać i zarabiać na tym. Dla jednych drugi obieg biletów jest więc szansą na dodatkowy zarobek, a dla innych jest to jedyna możliwość zobaczenia meczu ulubionej drużyny.
Będąc w Barcelonie skorzystałem z możliwości odkupienia wolnego miejsca i kupiłem bilet na derby Barcelony, które odbywały się następnego dnia. FC Barcelona wygrała 3:0 z Espanyol de Barcelona i był to jednocześnie pożegnalny mecz Pepa Guardioli w roli trenera FC Barcelona.
Obrazek z tego zdarzenia zamieściłem powyżej.
Obecnie zakup biletów na mecz FC Barcelona jest dużo prostszy niż kiedykolwiek. To za sprawą dystrybucji przez internet. Można łatwo kupić wolne bilety, jak i te z drugiego obiegu. Wystarczy kliknąć i natychmiast dostajesz cały terminarz FC Barcelona wraz z cenami biletów i rozkładem dostępnych miejsc.

Stadion FC Barcelona aktualnie jest w remoncie (do końca 2024 roku) ale muzeum klubu zostało ponownie udostępnione w nowym miejscu i można je zwiedzać.. Bilety na zwiedzanie muzeum FC Barcelona można kupić przez internet – [klik]

sprawdź: bilety z drugiego obiegu na mecze FC Barcelona – [klik]

UWAGA! Dla miłośników piłki nożnej
– sprawdź: bilety na całą ligę hiszpańską La Liga – [klik]
– sprawdź: bilety na Ligę Mistrzów UEFA – [klik]

Camp Nou (stadion FC Barcelona), współrzędne GPS:
41°22’50.1″N 2°07’18.4″E
41.380588, 2.121771 – kliknij i wyznacz trasę

Samodzielne zwiedzanie Barcelony – dzień drugi

Drugi dzień zwiedzania wydaje się nawet bardziej wymagający niż pierwszy. Na liście atrakcji są jednak takie, z których nie wszyscy skorzystają, bo nie wszyscy lubią (np. Oceanarium czy Muzeum Morskie). Atrakcje te za to doskonale sprawdzą się dla rodzin z dziećmi, które niekoniecznie lubią oglądać zabytki.
Z wybranych atrakcji możesz więc śmiało zrezygnować, bo na zaliczenie wszystkiego i tak nie wystarczy ci czasu.
Drugiego dnia trasa prowadzi przez port w Barcelonie, jeżeli więc pierwszego dnia coś poszło nie tak (głównie chodzi mi tutaj o wzgórze Montjuic), to z portu na wzgórze można wjechać kolejką linową Teleferic del Port.
Trasy z pierwszego i drugiego dnia można więc ze sobą łączyć, co daje ci możliwość elastycznej budowy własnego planu.

Długość trasy: 6 km
Czas przejścia (bez czasu zwiedzania atrakcji): 2 godziny

Barcelona – mapa zwiedzania – dzień drugi
źródło podkładu mapy: openstreetmap.org

Lista atrakcji w Barcelonie (dzień 2):
10. Pałac Muzyki Katalońskiej
11. Dzielnica Gotycka (Barri Gotic)
12. Katedra Świętej Eulalii (Catedral de Barcelona)
13. Placa del Rei
14. Placa de Sant Jaume
15. Bazylika Santa Maria del Pi
16. Oceanarium
17. Kolumna Krzysztofa Kolumba
18. Muzeum Morskie
19. La Rambla
20. Pałac Guell
21. Bazar La Boqueria
22. Plac Kataloński
23. Plaża Barceloneta

Trasę spaceru na drugi dzień udostępniam również w formie aktywnej trasy umieszczonej na mapach Google – [klik]

10. Pałac Muzyki Katalońskiej
Pałac Muzyki Katalońskiej w Barcelonie
fot. Manuel Torres Garcia

Drugi dzień rozpoczynamy od zwiedzania Pałacu Muzyki Katalońskiej. Przepiękny, zupełnie niezwykły architektonicznie obiekt z obłędnymi wnętrzami. Jeden z najpiękniejszych zabytków katalońskiej secesji. Fakt wpisania budynku na listę dziedzictwa UNESCO wystarczy chyba za wszystkie inne rekomendacje.
Ciekawostką jest fakt, że pałac średnio nadawał się … do słuchania muzyki. Po wstępnym zachwycie budowlą pierwsze negatywne recenzje pałacu, jako miejsca odsłuchu muzyki pojawiły się po około dziesięciu latach od chwili oddania go do użytku. Zauważano w nim coraz więcej wad, aż w końcu przylgnęła do niego nowa (oczywiście nieoficjalna) nazwa: Palau de la Quincalleria Catalana, co w tłumaczeniu oznacza Pałac Katalońskich Rupieci.
Pojawiły się pomysły, by pozbawić pałac większości wewnętrznych dekoracji, bo być może wtedy będzie lepiej spełniał funkcję do której go stworzono. Najprawdopodobniej fakt, że odsłuch muzyki wewnątrz zagłuszało również bicie okolicznych dzwonów oraz ruch uliczny sprawił, że zaniechano realizacji tych pomysłów. Tym samym pałac dotrwał w swojej oryginalnej formie do naszych czasów i możemy cieszyć oczy wspaniałym wystrojem wnętrz.
Do Pałacu Muzyki Katalońskiej najłatwiej dotrzeć pieszo ze stacji metra Urquinaona (linie L1, L4). Położenie stacji metra również zaznaczyłem na mapie.

Bilety wstępu do Pałacu Muzyki Katalońskiej kupisz przez internet – [klik]

Pałac Muzyki Katalońskiej, współrzędne GPS:
41°23’14.9″N 2°10’32.0″E
41.387479, 2.175541 – kliknij i wyznacz trasę

11. Dzielnica Gotycka (Barri Gotic)
Architektoniczne smaczki w dzielnicy gotyckiej Barcelony

Dzielnica Gotycka to fragment miasta, który umownie zaznaczyłem na mapie numerem 11. Dla lepszego zobrazowania umieściłem również na mapie czerwoną prostokątną ramkę, która mniej więcej wskazuje obszar Dzielnicy Gotyckiej. Zwiedzanie tego obszaru polega głównie na bezcelowym snuciu się po uliczkach, w które akurat masz ochotę wejść. Po drodze zapewne natkniesz się na kilka atrakcji, które wyróżniłem numerami: 12, 13, 14 i 15.
Ciekawych miejsc w dzielnicy gotyckiej jest znacznie więcej, więc nie ograniczaj się do tych wymienionych przeze mnie. Po prostu spędź trochę czasu w tej części miasta. Wypij kawę, zjedz ciastko albo rób cokolwiek na co masz ochotę i poddaj się gotyckiemu klimatowi.

12. Katedra Świętej Eulalii (Catedral de Barcelona)
Katedra Świętej Eulalii, Barcelona

Katedra powstałą w kilku etapach rociągniętych w czasie od XIII do XV w. Ma piękną, monumentalną, neogotycką fasadę i jest jednocześnie siedzibą archidiecezji katalońskiej.
We wnętrzu katedry znajduje się bogato zdobiony, wykonany z alabastru nagrobek, w którym pochowana jest patronka katedry Św. Eulalia (zmarła w roku 304 śmiercią męczennicy, w czasie prześladowań chrześcijan za czasów panowania Dioklecjana i Maksymiana).
Z południowej strony katedry znajdują się przyległe do niej zabudowania byłej siedziby arcybiskupa. Pośród nich znajduje się otoczony krużgankami piękny dziedziniec z niewielkim basenem z fontanną. Zwykle pływa tu trzynaście białych gęsi, symbolizujących wiek patronki kościoła.

Katedra Świętej Eulalii, współrzędne GPS:
41°23’03.4″N 2°10’34.3″E
41.384281, 2.176181 – kliknij i wyznacz trasę

13. Placa del Rei
Placa del Rei, Barcelona

Plac Królewski (czyli Placa del Rei) to powstały w XIV wieku średniowieczny plac publiczny otoczony ciekawymi zabudowaniami tworzącymi Wielki Pałac Królewski. W skład Wielkiego Pałacu wchodzą:
– Salón del Tinell czyli duża sala z imponującym sklepieniem uformowanym w łuki
– Kaplica Królewska św Agaty
– Palau del Lloctinent czyli Pałac Namiestnika z pięciokondygnacyjną wieżą Mirador del Rei Martí (czyli Wieżą Strażniczą Króla Marcina)
Na południowej stronie Placu Królewskiego znajduje się budynek pałacu Casa Padellas, przeniesiony tu w kamień po kamieniu z innej części Barcelony. Obecnie funkcjonuje w nim Muzeum Historii Miasta Barcelony (nazywane w skrócie MUHBA), w ramach którego można zwiedzać również sąsiadujące z nim zabudowania Wielkiego Pałacu Królewskiego.

Placa del Rei, współrzędne GPS:
41°23’03.1″N 2°10’38.7″E
41.384182, 2.177414 – kliknij i wyznacz trasę

14. Placa de Sant Jaume

W tłumaczeniu Plac Świętego Jakuba uznawany jest powszechnie za centralny i jednocześnie najważniejszy plac dzielnicy gotyckiej. Powodem jest fakt, że znajdują się przy nim dwa najważniejsze budynki:
– historyczny ratusz miejski, czyli Casa de la Ciudad de Barcelona, w którym ciągle odbywają się sesje rady miejskiej
– siedziba rządu Katalonii czyli Palau de la Generalitat de Catalunya
Ciekawy jest fakt, że obecny Plac Świętego Jakuba znajduje się dokładnie w miejscu, gdzie kiedyś znajdowało się centrum rzymskiego miasta Barcino. Krzyżowały się tutaj dwie najważniejsze ulice miasta Cardo (dzisiaj ulica Llibreteria i Call) oraz Decumanus (dzisiaj są to ulice Bisbe / Ciutat / Regomir). Przy skrzyżowaniu znajdowało się forum i rzymska Świątynia Augusta, z której do dzisiaj zachowały się cztery kolumny (aktualnie jest to ulica Carrer del Paradís numer 10).

Placa de Sant Jaume
41°22’57.8″N 2°10’37.3″E
41.382731, 2.177020 – kliknij i wyznacz trasę

15. Bazylika Santa Maria del Pi

Bardzo charakterystyczny gotycki kościół, którego spacerując po dzielnicy gotyckiej raczej nie nie da się pominąć. Nad wejściem do kościoła znajduje się jedna z największych na świecie rozeta, która niestety nie dotrwała do naszych czasów w oryginale i została w całości odtworzona.
Możliwe jest wejście na dzwonnicę kościoła, z której dostępny jest piękny widok na miasto, ale wstęp jest płatny (w roku 2021 od 5 do 10 EUR).

Bazylika Santa Maria del Pi, współrzędne GPS:
41°22’56.6″N 2°10’25.4″E
41.382377, 2.173709 – kliknij i wyznacz trasę

16. Oceanarium
Oceanarium w Barcelonie
fot. Mathis Jrdl

Atrakcja otwarta w 1995 roku budzi ogromne zainteresowanie i radość u dzieci oraz oczywiście dorosłych. Największą atrakcją Oceanarium w Barcelonie jest oczywiście podwodny tunel z ruchomym chodnikiem “na dnie oceanu”. Możliwość obserwacji życia w oceanie z pozycji dna zbiornika zawsze robi niesamowite wrażenie. Przejście, a w zasadzie przejazd podwodną rurą zorganizowany jest tak, że możemy to zrobić nawet kilka razy.
Oceanarium cieszy się duża popularnością, ale bilety wstępu można na szczęście nabyć przez internet z wyprzedzam. Zdecydowanie zalecam ten sposób.

Sprawdź dostępność: bilet wstępu bez kolejki do Oceanarium w Barcelonie – [klik]

Oceanarium Barcelona, współrzędne GPS:
41°22’36.6″N 2°11’02.8″E
41.376846, 2.184114 – kliknij i wyznacz trasę

17. Kolumna Krzysztofa Kolumba
Krzysztof Kolumb na kolumnie wskazuje ręką … no właśnie. Do dzisiaj nie wiadomo co!

Jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta i jednocześnie istotny punkt orientacyjny dla turystów. Usytuowanie kolumny w tym miejscu nie jest oczywiście przypadkowe. To właśnie tutaj przybił do lądu witany przez parę królewską Krzysztof Kolumb, wracając ze swojej wyprawy do Indii.
Postać Kolumba na pomniku ma wyciągnięta przed siebie rękę i wyraźnie na coś wskazując. Pierwszym pomysłem jest zawsze, że wskazuje Amerykę … ale niestety tak nie jest. Wciąż nie jest pewne na co wskazuje Kolumb i pomysłów na to (głównie żartobliwych) powstało już wiele. Obecnie oficjalna wersja jest taka, że wskazuje na …. port, który ma przed sobą.

Kolumna Krzysztofa Kolumba, współrzędne GPS:
41°22’33.0″N 2°10’39.8″E
41.375839, 2.177731 – kliknij i wyznacz trasę

18. Muzeum Morskie

Funkcjonujące w dawnych budynkach portowych Muzeum Morskie w Barcelonie na naprawdę świetny klimat. Głównie za sprawą samych budynków, które doskonale odrestaurowane same w sobie budzą zachwyt. Do tego wystarczy dołożyć sprytnie i interesująco zorganizowaną ekspozycję i dwie godziny zwiedzania mijają w mgnieniu oka.
W 2021 roku bilet wstępu do muzeum kosztował 10 EUR.

Muzeum Morskie, współrzędne GPS:
41°22’31.6″N 2°10’36.0″E
41.375453, 2.176675 – kliknij i wyznacz trasę

19. La Rambla
La Rambla, Barcelona

Prawdopodobnie najbardziej znana i najbardziej popularna ulica spacerowa w Barcelonie. Na całej długości wypełniona kawiarenkami, straganami, ulicznymi artystami. Ze względu na ilość spacerujących po La Rambla turystów jest to również głowne miejsce pracy drobnych złodziei i kieszonkowców. Odbywa się tutaj chyba najwięcej drobnych kradzieży na metr kwadratowy powierzchni. Polecam by spacerując La Rambla mieć portfel i kieszenie pod stałą kontrolą.
Mimo dużej ilości niewielkich restauracji zachęcających do konsumpcji nie polecam jedzenia na La Rambla. Jest drogo i niekoniecznie smacznie. Zdecydowanie lepsze i tańsze jedzenie dostaniesz w odsuniętych od centrum turystycznego miejscach.
Spacer La Rambla to jednak obowiązkowy punkt programu, tym bardziej że przejście nią prowadzi do kolejnych atrakcji w naszym planie.

La Rambla, współrzędne GPS:
41°22’38.8″N 2°10’34.9″E
41.377438, 2.176352 – kliknij i wyznacz trasę

20. Pałac Guell

Kolejny z budynków zaprojektowanych w całości przez Antonio Gaudiego. Często pomijany przez odwiedzających Barcelonę, ale zdecydowanie niesłusznie. Pałac Guell wart jest odwiedzenia i warto wykrzesać z siebie jeszcze trochę siły, bo zajrzeć do środka. Gaudi zaprojektował tu niemal wszystko. Od piwnicy po dach i kominy w najdrobniejszych szczegółach. Nie ograniczały go przy tym żadne finanse (Guell dysponował ogromną fortuną), więc wszystko wykonane zostało z materiałów najwyższej jakości przez najlepszych rzemieślników.
W roku 1984 Pałac Guell został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pałac Guell, współrzędne GPS:
41°22’43.7″N 2°10’26.6″E
41.378816, 2.174051 – kliknij i wyznacz trasę

21. Bazar La Boqueria
Kolory na bazarze La Boqueria w Barcelonie

Najbardziej znany, ogromny bazar w Barcelonie. Wypełniony wszystkim co tylko można sobie wyobrazić. Niezliczone odmiany pięknych, kolorowych i pachnących owoców i warzyw eksponowane są przez kupców w taki sposób, że tworzą niesamowitą tęcze kolorów, od który trudno oderwać oczy. Miałem wrażenie, że układanie ekspozycji na ladach straganów przybrało tu już formę spedycicznej sztuki.
Do tego wędliny, mięsa, ryby, przetwory, alkohole, słodycze … ponad 13 tysięcy metrów kwadratowych (bo taka jest powierzchnia bazaru) wszystkiego czego dusza zapragnie.
Oczywiście znajduje się tu również kwartał z ulicznym, szybkim jedzeniem. Niedrogo i naprawdę smacznie. Zdecydowanie polecam właśnie tutaj poszukać czegoś dla siebie. Dużo taniej i dużo smaczniej niż na położonej kilka kroków dalej La Rambla.

Główne wejście na bazar La Boqueria, współrzędne GPS:
41°22’55.2″N 2°10’19.9″E
41.381993, 2.172192 – kliknij i wyznacz trasę

22. Plac Kataloński

Na koniec wycieczki znowu docieramy na Plac Kataloński, z którego szybko możesz dostać się wszędzie. Teraz nadchodzi czas decyzji, czy masz jeszcze siłę i ochotę zwiedzać dalej czy może nadszedł już czas na grzeszne przyjemności związane z wieczornym piciem i jedzeniem? A może masz coś do nadrobienia z poprzedniego dnia?
Być może dobrym pomysłem będzie spędzenie wieczoru nad morzem na plaży? W Barcelonie jest przecież Barceloneta. czyli ogromna miejska plaża.

Plac Kataloński, współrzędne GPS:
41°23’13.1″N 2°10’12.1″E
41.386971, 2.170018 – kliknij i wyznacz trasę

23. Plaża Barceloneta
Plaża Bareceloneta nad Morzem Śródziemnym

Barceloneta to w zasadzie jedna z dzielnic Barcelony ale turyści tym mianem zwykli nazywać głównie piękną, szeroką, piaszczystą plażę która znajduje się w tej dzielnicy.
Sama plaża ma kilka nazw ponieważ dzieli się na kilka części: plaża San Sebastian, plaża Sant Miquel, plaża Somorrostro … ale kto by to wszystko spamiętał. Powszechnie używa się nazwy Barceloneta i wszyscy wiedzą o co chodzi.
Do plaży najłatwiej dojechać metrem (linia L4) i wysiąść na przystanku o szokująco zaskakującej nazwie: Barceloneta 🙂
Potem trzeba jeszcze przejść kawałek przez dzielnice mieszkalną i jesteśmy nad Morzem Śródziemnym.
W pobliżu plaży znajdziesz punkty gastronomiczne serwujące owoce morza i tradycyjne bary tapas.

Plaża Barceloneta, współrzędne GPS:
41°22’36.2″N 2°11’28.4″E
41.376708, 2.191228 – kliknij i wyznacz trasę

Autobusy dla turystów

Gdyby zaproponowany przeze mnie plan zwiedzania był dla ciebie zbyt wymagający pod względem fizycznym to mogę zaproponować interesujące koło ratunkowe. Są nim autobusy Hop On-Off, czyli linie autobusowe specjalnie dla turystów, którzy nie chcą lub nie mają siły chodzić wszędzie na nogach. Linie te kursują w kółko po stałych trasach i mają przystanki obok największych atrakcji turystycznych miasta. Możesz do nich wsiadać i wysiadać ile razy chcesz, ponieważ bilet jest ważny na określony czas a nie na przejazd. Dostępne są bilety 1-dniowe i 2-dniowe.
Wykorzystując autobusy Hop On-Off możesz podjechać do atrakcji, wysiąść, zwiedzić ją, wrócić do autobusu, podjechać do następnej atrakcji i tak dalej …
Niektórzy przewoźnicy w ramach jednego biletu proponują nawet więcej niż jedną linie Hop On-Off. Taką propozycję znalazłem tutaj – [klik].
W ramach jednego biletu ważnego przez 1 lub 2 dni możesz korzystać z dwóch linii autobusowych: czerwonej i niebieskiej. Obie linie jeżdżą z częstotliwością co około 20 minut i obsługują łącznie 36 przystanków.

Trasa linii niebieskiej obejmuje:
1. Plaça de Catalunya
2. Casa Batlló – Fundació Antoni Tàpies
3. Passeig de Gràcia – La Pedrera
4. Sagrada Familia
5. Przykład
6. Park Güell
7. Tramvia Blau – Tibidabo
8. Sarrià
9. Monestir de Pedralbes
10. Palau Reial – Pavellons Güell
11. Futbol Club Barcelona
12. Diagonal Les Corts
13. Francesc Macià – Diagona
14. MACBA – CCCB

Trasa linii czerwonej to:
1. Plaça de Catalunya
2. Casa Batlló – Fundació Antoni Tàpies
3. Passeig de Gràcia – La Pedrera
4. Francesc Macià – Diagonal
5. Estació de Sants
6. Creu Coberta
7. Plac Hiszpański
8. Caixa Fòrum – Pavelló Mies van der Rohe
9. Poble Espanyol
10. Museu Nacional d’Art de Catalunya
11. Anella Olímpica
12. Fundacja Joana Miró
13. Telefèric de Montjuïc
14. Miramar – Jardins Costa i Llobera
15. Światowe Centrum Handlu
16. Colom – Museu Maritim
17. Port Velli
18. Museu d’Història de Catalunya
19. Port Olimpijski
20. Zoo
21. Pla de Palau – Parc de la Ciutadella
22. Barri Gòtic

Jeżeli przeczytałeś cały mój wpis, to z łatwością na podanym powyżej zestawieniu przystanków znajdziesz opisane przez mnie atrakcje.
Zwróć uwagę, że przystankiem wspólnym dla obu linii jest dobrze znany nam Plac Kataloński (Plaça de Catalunya) i na tym przystanku jeżeli zajdzie taka potrzeba możesz się przesiąść z jednej linii na drugą.

Bilet na autobusy Hop On-Off w Barcelonie kupisz przez internet tutaj – [klik] … a w zasadzie przez internet kupujesz kupon, który zamieniany jest na bilet przy wsiadaniu na dowolnym przystanku trasy. Dopiero w momencie wymiany kuponu na bilet rozpoczyna się naliczanie czasu ważności biletu.

Barcelona – noclegi i hotele

Pod względem noclegów Barcelona jest bardzo specyficzna. Teoretycznie znalezienie interesującego noclegu nie powinno stanowić problemu, bo to przecież ogromne miasta, ale w praktyce nie zawsze tak jest. W atrakcyjnej cenie najczęściej można znaleźć głownie hostele z pokojami bez łazienki lub pokojami wieloosobowymi. Nie każdemu to odpowiada. Hotele o lepszym standardzie, które na co dzień uznajemy za normalny standard, czyli typowy pokój dwuosobowy z własną łazienką niestety są dużo droższe niż w innych miastach. Wynika to zapewne z popularności Barcelony. Znalezienie odpowiedniej jakości noclegu w dobrej cenie w Barcelonie może być trudne i będzie trzeba na to poświęcić trochę więcej czasu.
Na szczęście w Barcelonie wcale nie trzeba mieszkać w ścisłym centrum miasta. Ze względu na doskonałą komunikację (mam na myśli metro) wystarczy mieszkać blisko dowolnej stacji metra i do dowolnego punktu miasta dostaniesz się błyskawicznie.
Dla ułatwienia poniżej zamieszczam kilka propozycji, które uznałem za interesujące. Być może przypadną ci do gustu albo będą dobrym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań. Klikaj, szukaj, wybieraj!

Casa Jam Barcelona – [klik]

Hotel Rec Barcelona – [klik]

Hotel Omnium – [klik]

4.9/5 - (815 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
47 komentarzy do “Barcelona: największe atrakcje (mapa, plan zwiedzania, bilety, zabytki, ciekawostki)

  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Super opisana wycieczka.
   Wszystkie wiadomości bardzo przydatne.
   Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów w tego rodzaju pracy🤗

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Jestem osobą mało udzielającą się w internecie ale z czysta przyjemnością napiszę komentarz.
  Zwiedziliśmy z rodzinką Rzym bazując na Pana przewodniku i byliśmy wykończeni ale szczęśliwi:)Bardzo praktycznie napisany z linkami do google ( bardzo ułatwiło ).
  Teraz jedziemy do Barcelony i z pewnością się posłuzymy Pana wskazówkami licząc na podobną satysfakcję. Gorąco polecamy

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Bardzo mi przyjemnie i strasznie się cieszę! Doskonale wiem jak ważne są fajne wspomnienia z takich podróży.
   Powodzenia w Barcelonie!

   Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Bardzo dobry przewodnik!
   Już nie mogę doczekać się wyjazdu:)
   Dziękuję za ułatwienie ustalenia planu zwiedzania:)

   Odpowiedz
   • o
    Bezpośredni odnośnik

    Wybieramy się pod koniec maja,emeryci 72/75 latek,bez języka i myślę że ten materiał o Barcelonie będzie b.pomocny

    Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Bardzo dobry plan. Szkoda, że znalazłem go w ostanim dniu pobytu. Ale polecę go każdemu kto mnie zapyta o zwiedzanie Barcelony.

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Świetny artykuł, bardzo merytoryczny, przejrzysty i dokładny. Dzięki niemu dopasowuje właśnie swój plan zwierzania!

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Świetny artykuł, wybierając się do Barcelony w kwietniu na pewno skorzystamy:) Mam jedno pytanie- czy lądując na lotnisku w Barcelonie o 15.20 mamy szansę dostać się (transport miejski?) na stadion Camp Nou na mecz na g.18.00? Zależy mi na odpowiedzi kogoś, kto zna realia poruszania się po mieście. Będę wdzięczna za odpowiedż:)

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Bardzo pomocny artykuł, zwłaszcza dla ludzi odwiedzających Barcelonę po raz pierwszy. Świetny pomysł z mapkami, które bardzo ułatwiają planowanie i zwidzanie.

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Korzystałam już z przewodnika po Rzymie jest rewelacyjny , W marcu wybieram się do Barcelony również skorzystał z rewelacyjnego przewodnika . Czekam z z niecierpliwością na przewodnik po Neapolu 🙂 wybieram się w październiku 😉

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Normalnie czytasz mi w myślach.
   Przewodnik po Neapolu właśnie powstaje i jest już gotowy w 50 procentach.

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Jutro lecimy do Barcelony którą wybraliśmy w tym roku zamiast nart.
  Bedzięmy 4 dni ale już widzę że 2-3 dni spędzimy zgodnie z opisem z Pana przewodnika,
  Oby tylko pogoda w miarę nie utrudniła zwiedzania.
  Z opisu wynika że w sumie z metra będziemy tylko korzystali jako dojazd z hotelu do punktu startu i przy powrocie do hotelu

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Super wskazówki, napracowałeś się 🙂 dzięki wielkie! Lecę z przyjaciółką w kwietniu, ale Barcelona tylko w 1 dzień. Możesz mi proszę napisać, czy można kupić 1-2 bilety na ten autobus, a nie całą kartę na dwa dni? Pozdrawiam serdecznie <3

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Jak czytam te wszystkie blogi vlogi i inne gó….. to nie mogę się doczekać wizyty pierwszej w życiu w Hiszpanii . Nadchodzi ten długi wyczekiwany urlop pełne 7 dni zwiedzania bez żadnych ograniczeń czasowych , finansowych . Artykuł o atrakcjach naprawdę dobrze zrobiony . Zobaczyliśmy wszystko z listy i byliśmy chociażby przechodząc jeszcze w wielu innych miejscach . Zrobiliśmy PIESZO !!!! Przez te dni ponad 90 km . Chodząc od ok 9-10 rano do ok 1-2 w nocy każdego dnia . Jedno wiem napewno jedzenie jest obrzydliwe . Ile można jeść na śniadanie bagietkę czy croissant a na obiad i kolacje i drugie śniadanie i podwieczorek frytki z sosem czy pieczone papryczki w oleju i inne tego typu tapas?! Ich słynna paella wyglądając w każdej „restauracji” innaczej za 15-30 euro ? Zdjęcia wyślę chętnie . To ich pytanie wchodząc do każdej restauracji czy baru czy pubu czy będę jeść czy pic ? Bo jak tylko pic to dadzą mi miejsce przy toaletach jak na tarasie to 10% więcej do rachunku 🤣. I jest to wyraźnie napisane na serwetniku . Jedna jest prawda jest pięknie . Dla nas Polaków inne miejsce inna pogoda inny klimat ale to jak traktują turystów „ jak idiotów” to nie do przyjęcia . Tak sobie myśle , ze wszędzie dobrze gdzie nas nie ma to idealne powiedzenie . Byłam w wielu miejscach może nie na świecie ale w Europie i uważam ze Polska gastronomicznie jest na naprawdę wysokim poziome . Wiecie ze w jednej tylko restauracji była w toalecie ciepła woda a bylismy w ok 40stu miejscach 🤣 wszędzie syf i brud . Wszędzie . Miłych wakacji 🤗🤗🤗

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  własnie zarezerwowałem bilety lotnicze na ferie zimowe 2024 🙂 na pewno skorzystam z poradnika tym bardziej ze moje dzieciaki uwielbiaja zwiedzanie i długie wedrowki . Dzieki

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Jacku, wielki szacunek i podzięki za wszelkie twoje wskazówki. W Hiszpanii byłem 3 raz, ale w Barcelonie pierwszy. Wyjazd planowany w jeden dzień z całą rodziną. I co. Daliśmy radę ogarnąć taką prowizorkę tylko dzięki twoim podpowiedziom. Z twoimi mapkami i opisami w 2,5 dnia przeszliśmy całe miasto, zwiedziliśmy niemal wszystko. Pozostałe 2,5 dnia w Cambrils bardziej leniwie i weekend majowy perfect. Polecam twoją stronkę, naprawdę pomocna.

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  W niedziele lecimy do Barcelony, bedziemy chodzic krok po kroku wedlug Pana wskazowek.
  Dziekuje bardzo za wspanialy plan i opis.

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Super opracowanie, kawał dobrej roboty! 👍 Nie czytałam zdania po zdaniu, ale przejrzałam z perspektywy osoby, która dopiero co wróciła z Barcelony ( więc już niestety „po”) i sama planowała co i jak zobaczyć ( jakieś rozeznanie zatem mam), a potem jednak pomysł to jedno, a realizacja swoją drogą, bo na miejscu logistycznie wychodzi jeszcze co innego, a tu gotowa lista atrakcji i co najważniejsze – kolejność , a te współrzędne to już w ogóle majstersztyk! 😁 . Ja połowy z tych miejsc nie widziałam ( ale za to byłam w miejscach spoza listy – Tibidabo, Montserrat, park Cituadella, łuk triumfalny – po sąsiedzku zresztą), ale cieszę się, że tu trafiłam, bo mam zamiar kiedyś jeszcze wybrać się do Barcelony i nadal będzie co zwiedzać. I niech się cieszy każdy, komu uda się trafić na to opracowanie 😊 Pozdrawiam! 😉

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Świetne, jak zwykle. (Tak samo jak nowe wpisy z Portugali). Ogrom pracy w to wkładasz.
  W listopadzie wybieramy sie tam i tez bede korzystał z Twoich rad. Dziękuję i pozdrawiam

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Po przeczytaniu tych wszystkich komentarzy pozwól, że skopiuje plan i go wykorzystam.
  Będę w Barcelonie w listopadzie i do planu dorzucę jeszcze Montserrat.

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Jesteśmy w Barcelonie (luty 2024), świetne trasy. Bardzo dziękujemy za mapki. Barcelona to piękne, czyste, dobrze zorganizowane i kulturalne miasto (zwiedzanie zabytków i ludzie). Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni, po wizytach w wielu miastach europejskich -nr1! Warto wiedzieć – w Sagrada familia honorują polskie karty dużej rodziny. Trzeba jednak wcześniej skontaktować się bezpośrednio z obsługą: descomptes@ext.sagradafamilia.org

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Wybieram się do Barcelony w marcu na tydzień. Świetne wskazówki, mapy. Na twoich planach tworzę swój plan zwiedzania. Dzięki, świetne rady.

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Dzień dobry, a do których z powyżej wskazanych atrakcji bezwzględnie poleca Pan wejść, a które zobaczyć tylko z zewnątrz? Bo prawie wszędzie jest wskazane gdzie kupić bilety, a ja się zastanawiam czy to tylko tak informacyjnie, czy rzeczywiście każde z tych miejsc jest warte tego, aby wejść do środka.

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   To zależy co kogo interesuje. Jeżeli masz np. słabszą potrzebę podziwiania wnętrz, to może wystarczyć Ci zobaczenie jednej kamienicy Gaudiego. W drugą stronę, są tacy co dla Gaudiego właśnie specjalnie przyjeżdżają do Barcelony, więc odpuszczanie kamienic byłoby dla nich bez sensu.
   Ostatecznego wyboru musisz jednak dokonać samodzielnie, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Nie odpuszczaj wejścia do: Sagrada Familia, Sant Pau, Park Guell.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *