Paryż plan zwiedzania – mapa, bilety, atrakcje, zabytki, noclegi, ciekawostki

Paryż, Francja

Spis treści

Lutecja

… a właściwie to Lutetia Parisorum. Była niewielką osadą, która powstała w III wieku przed naszą erą na błotnistej wysepce, otoczonej wodami Sekwany. Osadę założyło niewielkie, celtyckie plemię Paryzjów. Błotnisty charakter wyspy był dla nich mniej ważny, niż bezpieczeństwo, jakie gwarantowały im otaczające szeroko wyspę wody rzeki.
Gdy w 52 roku przed naszą erą przybyli tu Rzymianie zobaczyli dokładnie to co przed chwilą opisałem, czyli: wyspę, błoto i osadę. Miejsce szybko zyskało nazwę “błota Paryzjów”, co po łacinie brzmiało dokładnie: Lutetia Parisorum.
Z czasem nazwa ulegała naturalnemu skróceniu, aż w końcu z Lutetia Parisorum pozostał tylko Paris.
Wyspa, na której rozpoczęła się historia Paryża to obecnie Île de la Cité. Tak! Dokładnie ta, na której stoi dziś średniowieczna katedra Notre Dame, kaplica Sainte-Chapelle czy Pałac Sprawiedliwości ze średniowiecznym Conciergerie, zwanym w czasie Rewolucji Francuskiej “przedpokojem gilotyny”.
Potem miasto zaczęło się rozrastać poza obszar wyspy, a pierwszym kierunkiem rozbudowy był brzeg, na którym obecnie znajduje się Dzielnica Łacińska.

Na tym zakończę naprawdę krótki, historyczny wstęp, ponieważ ten wpis nie jest o historii Paryża, a o tym, jak zorganizować jego zwiedzanie, by zwiedzić go jak najlepiej.
Skupimy się tutaj na praktycznej organizacji wyjazdu, która pozwoli ci ułożyć własny plan zwiedzania i możliwie najlepiej zaplanować czas. Tym bardziej, że atrakcje turystyczne w Paryżu są często mocno oddalone od siebie, a do wejścia przy atrakcjach ustawiają się długie kolejki (da się je ominąć, ale o tym napiszę za chwilę).
Odpowiednia organizacja wyjazdu jest więc kluczowa, aby zwiedzanie było przyjemnością i nie zamieniło się w udrękę stania w długich kolejkach.

Plan zwiedzania Paryża

Przygotowanie uniwersalnego planu zwiedzania Paryża wcale nie jest łatwe, o ile w ogóle jest możliwe. Na rozmyślaniach nad w tym wpisem spędziłem długie tygodnie. Gdy wreszcie napisałem rozpoczynające go zdanie wiedziałem, że będzie to naprawdę dobrze przemyślany plan. Plan, który każdy z was będzie w stanie nagiąć i przystosować do swoich potrzeb, tworząc własną, niezapomnianą wycieczkę po jednym z najchętniej odwiedzanych miast świata.

Opis zwiedzania Paryża postanowiłem podzielić na kilka części:
– najpierw rzucimy okiem na mapę atrakcji w Paryżu, tak aby uświadomić sobie gdzie położone są miejsca, które najbardziej nas interesują, jakie są odległości między nimi i jak mniej więcej będzie przebiegać trasa zwiedzania.
– potem spróbujemy logicznie podzielić trasę na fragmenty w taki sposób, żeby powstał ciekawy i wygodny plan. Podzielimy zwiedzanie na kolejne dni, a dni na sensowne etapy i atrakcje.
– na koniec dołożę krótkie opisy każdej z proponowanych atrakcji wraz z garścią praktycznych informacji (współrzędne GPS do nawigacji ułatwiające samodzielne poruszanie się po mieście), ciekawostkami historycznymi, itp.

Wszystkie atrakcje mają swój numer, który widoczny jest w spisie treści i w nagłówkach z opisami każdej atrakcji oraz na przygotowanych przeze mnie mapach. Krótko, jasno i klarownie.
Ze względu na to, że po Paryżu najwygodniej poruszać się metrem, to przy opisach atrakcji postaram się podawać nazwę i położenie najbliższej stacji metra.

Dostaniesz więc do ręki gotowy zestaw klocków, z których będzie można poskładać – według własnego uznania – przystosowany do własnych potrzeb plan zwiedzania.
Przedstawię też szczegółowo moją własną propozycję planu, rozpisaną na kilka dni, która być może spodoba ci się najbardziej, a na pewno będzie dobrą bazą do własnych przeróbek.

Korzystaj ze współrzędnych GPS!

Przy każdej atrakcji podaję precyzyjne współrzędne GPS, które pozwolą ci zawsze dotrzeć do celu. Wystarczy wejść w telefonie na tę stronę, kliknąć na link przy współrzędnych atrakcji i automatycznie otworzy ci się aplikacja nawigacji.
Idź po prostu w kierunku wybranego punktu wycieczki ulicami, którymi masz ochotę się przespacerować. Nawigację w telefonie traktuj raczej jako informację czy idziesz we właściwym kierunku i zbliżasz się do celu, czy też fantazja niesie cię już w niewłaściwą stronę 🙂
Gdy osiągniesz jeden punkt wycieczki i chcesz iść dalej, klikasz we współrzędne kolejnego punktu i tak od punktu do punktu możesz swobodnie, samodzielnie zwiedzać Paryż, jakbyś mieszkał tu całe życie.

Bilety wstępu do atrakcji w Paryżu – klucz do sukcesu!

Oczywiście przemyślany plan zwiedzania jest ważny, ale bezwzględnie najważniejsze są bilety wstępu do atrakcji. Każdy, nawet najbardziej perfekcyjny plan rozpadnie się na kawałki, gdy nagle okaże się, że pod Wieżą Eiffla, albo przed wejściem do Luwru trzeba spędzić 3 godziny w kolejce po bilety, a najbliższe wolne miejsce do wejścia jest za 6 godzin.
Konstruowanie każdego planu musisz zacząć od sprawdzenia dostępności biletów na interesujący cię dzień i godzinę. Założenie, że idziesz w ciemno pod jakąś atrakcję i dopiero na miejscu rozglądasz się za biletami jest pozbawione jakiegokolwiek sensu. Nerwy, frustracja i zmarnowany czas są wtedy gwarantowane. W Paryżu do najważniejszych atrakcji kolejki są praktycznie zawsze. Gwarantowane!

Na szczęście od jakiegoś czasu sprzedaż biletów do najbardziej obleganych atrakcji prowadzona jest również przez internet. Bilet zazwyczaj kupuje się na określony dzień i godzinę. Wtedy po prostu przychodzisz na miejsce we wskazanym czasie i bez kolejki wchodzisz do środka. Najczęściej dla turystów, którzy mają już kupione bilety jest osobne wejście, tak by nie musieli przeciskać się przez kolejkę oczekujących.
W mojej opinii wszędzie, gdzie możliwy jest zakup biletów przez internet, trzeba tak zrobić.
Czasem do ceny biletu internetowego doliczana jest dodatkowa opłata manipulacyjna (są to dopłaty w okolicy np. 2 lub 3 EUR), ale jeżeli ktoś pyta mnie czy wolę kilka godzin stać po bilet w kolejce na pełnym słońcu, czy może lepiej dopłacić 2 EUR i wejść bez kolejki, to odpowiedź wydaje się prosta.
Oczywiście nie wszędzie taka dopłata jest doliczana i wiele obiektów sprzedaje bilety przez internet w cenie identycznej jak w okienku kasowym, ale warto wiedzieć, że taka praktyka jest czasem spotykana.
Nie podaję tutaj listy atrakcji, w których do biletów internetowych doliczana jest dodatkowa opłata manipulacyjna, ponieważ te zasady czasem się zmieniają. Przy okazji kwota dopłaty nie jest na tyle duża, żeby uzależniać od niej wejście do atrakcji. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś pojechał do Paryża i zrezygnował z wjazdu na Wieżę Eiffla, ze względu na 2 EUR dopłaty do biletu internetowego 🙂
Kończąc już temat biletów, przy każdej atrakcji (o ile będzie to możliwe) postaram się podać link do strony, na której można kupić bilety wstępu do niej. Zakładam, że takie ułatwienie może być dla ciebie bardzo przydatne.

UWAGA!
Jeżeli strona z biletami otworzy się w języku, który jest dla ciebie niewygodny, to język strony możesz w każdej chwili zmienić (dostępny jest również język polski!). Wybór języka znajduje się w górnej części strony.

Paris Museum Pass – miejska karta muzeów Paryża

W Paryżu funkcjonuje bardzo interesująca propozycja karty miejskiej uprawniającej do bezpłatnego wejścia do około 50 muzeów. Wśród nich są te najciekawsze, do których w ramach planu zwiedzania zamierzamy wejść, m.in: Luwr, Łuk Triumfalny, Muzeum d’Orsay, Panteon, Centrum Pompidou, kaplica Sainte-Chapelle, pałac na wyspie Cite czyli Conciergerie, grobowiec Napoleona, Muzeum Armii, Muzeum w Oranżerii (!!!), Muzeum Picasso i wiele innych w Paryżu i poza Paryżem.
Zdecydowanie warto rozważyć zakup Paris Museum Pass. Karta sprzedawana jest z terminem ważności na 2, 4 lub 6 dni. Kupuje się ją przez internet, a odbiera w punkcie w pobliżu Luwru.
Powoli przygotowuję szczegółowy opis katy i będzie na ten temat osobny wpis. Na razie jednak proponuję zapoznanie się ze szczegółami, aktualnymi opcjami i spisem wszystkich dostępnych za darmo (w ramach karty) atrakcji bezpośrednio na dostępnej również po polsku stronie GYG, dystrybuującego Paris Museum Pass – [klik]

Pakiety biletów – bardzo ciekawa alternatywa!

Bardzo interesującą opcją na zakup biletów są pakiety biletów lub alternatywne zestawy kart miejskich. Posłużę się konkretnym przykładem: Pakiet Paryż i Wersal – [klik]. Gdy piszę te słowa kosztuje 57 EUR i zawiera w sobie:

w Paryżu
– wstęp do Luwru na wystawy stałe
– wstęp do Luwru na wystawy czasowe
– wstęp do Muzeum Eugene Delacroix
– rejs po Sekwanie (1 h 10 min)

w Wersalu
– wejście do pałacu wersalskiego i wszystkich pomieszczeń wewnątrz pałacu
– wstęp do ogrodów i na pokaz fontann przy muzyce
– wstęp do posiadłości Trianon
– wstęp do galerii autokarów (w weekendy)
– dostęp do interaktywnej aplikacji do pobrania

Są też inne warianty pakietów i kart, a z czasem w ofercie mogą pojawić się nowe propozycje. Warto więc sprawdzić aktualną ofertę pakietów biletów i kart miejskich w Paryżu – [klik]

Paryż – mapa atrakcji turystycznych

Na początek rzuć okiem na zamieszczoną poniżej mapę:

Paryż – mapa obszarów z zabytkami i atrakcjami turystycznymi.
podkład mapy: openstreetmap.org

Jak widzisz na mapie zaznaczyłem cztery obszary:
– Paryż Centrum
– Katedra Sacre-Coeur i wzgórze Montmartre
– nowoczesną dzielnicę La Defense
– cmentarz Pere-Lachaise

Zaznaczone obszary wydzieliłem jako osobne fragmenty, ponieważ są od siebie bardzo odległe i zalecam przemieszczać się między nimi metrem. Za to wewnątrz każdego z nich (zgodnie z moim planem) będziesz poruszać się raczej na piechotę.
Najwięcej chodzenia czeka cię oczywiście w największym z obszarów, czyli “Paryż Centrum”. Tutaj atrakcji jest całe mnóstwo i najbardziej optymalne wydaje się podzielenie zwiedzania na dwa lub nawet trzy dni. Taki trzydniowy, przygotowany przeze mnie plan zwiedzania znajdziesz poniżej, ale oprócz niego dla osób, które nie mają tyle czasu przygotowałem również plan na jeden (!!!) dzień.
Plan jednodniowy jest bardzo wymagający i skupia się na atrakcjach, które można zobaczyć z zewnątrz. W pojedynczych miejscach można na krótko wejść do środka zakładając, że idziemy zobaczyć w środku tylko najważniejsze rzeczy (np. w Luwrze).
Kluczem do realizacji każdego z planów są bilety wstępów do każdej z atrakcji. Jeżeli uda ci je kupić wcześniej przez internet i będą gwarantowały ci wejście o odpowiedniej godzinie, to wszystko się uda.

Atrakcje turystyczne w centrum Paryża

Czas wejść w planowanie zwiedzania trochę głębiej. Popatrz więc na kolejną, przygotowaną przez mnie mapę. Mapa prezentuje położenie opisanych przeze mnie atrakcji. Na razie nie widać na niej jeszcze proponowanej przeze mnie trasy zwiedzania.

Paryż – mapa zabytków i atrakcji turystycznych
podkład mapy: openstreetmap.org

Dlaczego zdecydowałem się udostępnić mapę bez sugestii tras? Wyszedłem z założenia, że przecież nie każdy będzie chciał zwiedzać Paryż zgodnie z moimi sugestiami. Wielu z czytelników będzie chciało ułożyć własny plan, bardziej przystosowany swoich zainteresowań oraz do ilości czasu jaką będzie dysponowało w Paryżu. Czysta mapa, zawierająca jedynie rozmieszczenia atrakcji zdecydowanie lepiej nadaje się do samodzielnego planowania. Postanowiłem więc ułatwić ci życie.

Mapa atrakcji PDF

Wiem, że wiele osób lubi mieć mapę przy sobie. W związku z tym na podstawie powyższych mapek przygotowałem specjalną mapę zwiedzania Wenecji do pobrania na telefon w formacie PDF. Mapę można powiększać i skalować, a w razie potrzeby jednym kliknięciem otworzyć szersze opisy (np. żeby skorzystać ze współrzędnych GPS).
Mapa dostosowana jest kształtem do ekranu telefonu 🙂

UWAGA!
Czerwone oznaczniki z numerami atrakcji na mapie PDF są aktywne! Po kliknięciu w oznacznik otworzy się krótki opis wybranej atrakcji wraz z danymi GPS i aktywnym linkiem do nawigacji. Klikniecie na link do nawigacji automatycznie wyznaczy ścieżkę do atrakcji z miejsca, w którym aktualnie jesteś.

pobierz angielską wersję .pdf: Paris – tourist map, guide, sightseeing plan PDF – [klik]

Plan zwiedzania Paryża

Nadszedł wreszcie czas na kilka konkretnych propozycji. Zanim zaczniesz budować własny plan sugeruję zapoznanie się z moimi propozycjami. Myślę, że po analizie tego co przygotowałem, będzie ci łatwiej ułożyć coś własnego. Bardzo prawdopodobne jest, że skorzystasz z mojej propozycji w całości, lub dokonasz tylko niewielkich przeróbek.

Podstawowy plan zwiedzania Paryża podzielony jest na trzy dni. Do tego można go rozszerzyć o propozycje osobnych wyjazdów poza Paryż, czyli zwiedzanie Wersalu i odwiedziny w parkach rozrywki (Disneyland Paris oraz Park Asterix).
Na samo zakończenie przygotowałem plan dla tych, którzy mają naprawdę mało czasu, a chcieliby zobaczyć jak najwięcej, czyli zwiedzanie w jeden dzień!

Zwiedzanie Paryża – dzień pierwszy

I znowu na początek mapa. Zawiera ona jedynie fragment tego, co już prezentowałem wcześniej. Na poniższej mapie ograniczyłem się do obszaru, w którym będzie odbywał się spacer. Tym razem na mapie zaznaczyłem również trasę spaceru.
Nie musisz trzymać się dokładnie zaznaczonej przeze mnie trasy. Spacer innymi ulicami będzie równie atrakcyjny.

Paryż – mapa atrakcji – dzień 1
1. Panteon
2. Dzielnica Łacińska
3. Wyspa Cite (Île de la Cité)
4. Katedra Notre Dame
5. Kaplica Sainte-Chapelle
6. Centrum Pompidou
7. Luwr (Musée du Louvre)
8. Palais-Royal
9. Ogrody przy Palais-Royal
10. Kościół św. Magdaleny (Église de la Madeleine)
podkład mapy: openstreet.org

Idąc według własnego uznania zalecam korzystanie z podanych przeze mnie współrzędnych GPS. Kliknięcie w nie uruchomi w twoim telefonie nawigację. Przemieszczając się ulicami Paryża nie musisz iść tam, gdzie wskazuje nawigacja. Jej wskazania traktuj raczej jako podpowiedź, mówiącą o tym czy zbliżasz się do punktu docelowego, czy może zaczynasz się już oddalać. Takie podejście do zwiedzania w praktyce daje sporą swobodę i sprawia dużo przyjemności z poznawania miasta.

Długość trasy: 7 km
Czas przejścia (bez czasu zwiedzania atrakcji): 1 godzina 40 minut

Przebieg trasy: Panteon – Dzielnica Łacińska – wyspa Cite – Notre Dame – Sainte-Chapelle – Centrum Pompidou – Luwr – Le Palais Royal – Jardin du Palais-Royal – kościół św. Magdaleny

Na pierwszy rzut oka trasa wydaje się bardzo krótka. Weź jednak pod uwagę, że w samym Luwrze można spędzić niezliczoną ilość godzin. Do tego dochodzi centrum Pompidou i kilka innych obiektów. Na koniec dnia zapewne okaże się, że czasu było za mało i chciałoby się więcej.

Trasę spaceru możesz również otworzyć w formie aktywnej mapy Google – [klik]

1. Panteon
Panteon w Paryżu

Panteon to zlepek dwóch greckich słów: pan (wszystek) + theos (bóg). Panteon mówiąc w skrócie był więc domyślnie świątynią budowaną ku czci wszystkich bogów. Ten w Paryżu powstał na wzór i podobieństwo Panteonu w Rzymie, ale miał pełnić rolę zwykłego kościoła. Jego przeznaczenie zmieniło się po Rewolucji Francuskiej. Bonaparte zdecydował że będzie on narodowym mauzoleum Francji, w którym umieszczane są prochy najwybitniejszych osób.
W Panteonie spoczywają prochy Marii Skłodowskiej-Curie (a niedaleko od Panteonu znajduje się jej laboratorium, w którym prowadziła badania naukowe – szczególową mapkę jak dotrzeć do labolatorium Marii Skłodowsiej-Curie znajdziesz we wpisie o Panteonie – [klik]).
Obok naszej noblistki odnajdziesz tu takie nazwiska jak: Wolter, Wiktor Hugo, Jean-Jacques Rousseau, Emil Zola, Aleksander Dumas.

Sprawdź: bilety wstępu przez internet – Panteon – [klik]

Panteon, współrzędne GPS:
48°50’47.2″N 2°20’42.5″E
48.846439, 2.345146 – kliknij i wyznacz trasę

Najbliższe stacje metra:
Cardinal Lemoine – linia nr 10
Place Monge – linia nr 7

Więcej informacji o Panteonie znajdziesz w osobnym, poświęconym mu wpisie: Panteon w Paryżu – [klik]

2. Dzielnica Łacińska
Dzielnica łacińska w Paryżu

Dzielnica Łacińska obejmuje obszar dwóch dzielnic Paryża (o numerach: 5 i 6). Był to pierwszy kierunek, w którym miasto na początku swojej historii zaczęło się rozbudowywać poza obszar wyspy Cite.
W XIII wieku osiedlił się tutaj wraz ze swoimi studentami filozof Pierre Abelard.
Nazwa dzielnicy pochodzi od języka łacińskiego, który od średniowiecza był powszechnie używany na uniwersytecie i w jego otoczeniu.
Patrząc na mapę można powiedzieć, że obecnie dzielnica rozlewa się wokół Sorbony, czyli jednej na najbardziej znanych na świecie uczelni wyższych.

Ze względu na rozmiar obszaru wskazane przeze mnie współrzędne GPS traktuj jedynie jako punkt pośredni. Zwiedzanie Dzielnicy Łacińskiej polega na spacerowaniu uliczkami, które pociągają cię najbardziej i smakowaniu atmosfery tej części miasta.
Obecnie dzielnica znana jest z typowej studenckiej atmosfery, kawiarni i niewielkich restauracji, w których można przyjemnie stracić trochę czasu.
Idąc od Panteonu w kierunku podanych przeze mnie współrzędnych trafisz właśnie na taką atmosferę, a przy okazji zobaczysz po drodze budynek Sorbony.

Dzielnica Łacińska, współrzędne GPS:
48°51’08.6″N 2°20’43.5″E
48.852389, 2.345411 – kliknij i wyznacz trasę

Najbliższa stacja metra:
Cluny La Sorbonne – linia nr 10

Dzielnica łacińska – mapa charakterystycznych punktów
1. Panteon
2. Dzielnica Łacińska
podkład mapy: openstreet.org
3. Wyspa Cite (Île de la Cité)
Widok z drugiego brzegu Sekwany na wyspę Cite

Śmiało można powiedzieć, że to kolebka Paryża. Tutaj właśnie rozpoczęła się historia tego miasta. Kiedyś bardzo błotnista, dzisiaj niemal w całości pokryta brukiem i mieszcząca jedne z najbardziej spektakularnych zabudowań w mieście. Atmosferę długiej i burzliwej historii miasta czyć tutaj na każdym rogu.

Atrakcje na wyspie Cite, Paryż

Wyspa Cite, współrzędne GPS:
48°51’14.7″N 2°20’50.8″E
48.854071, 2.347447 – kliknij i wyznacz trasę

Najbliższa stacja metra:
Cite – linia nr 4

4. Katedra Notre Dame
Katedra Notre Dame w Paryżu

Ikona Paryża czyli monumentalna Katedra Notre Dame (Nasza Pani). Niestety częściowo zniszczona w pożarze 15 kwietnia 2019 roku: zawalił się wtedy dach, część sklepień oraz iglica katedry. Aktualnie jest w trakcie remontu i nie jest dostępna do zwiedzania, ale nadal można ją oglądać z zewnątrz i prezentuje się wspaniale.
Ciekawe jest to, że do dzisiaj nie udało się ustalić kim był pierwszy architekt, który zaprojektował katedrę.
Budowa katedry rozpoczęła się w XII wieku (1163 r.) i trwała przez 180 lat. Pod jej budowę konieczne było wyburzenie dwóch kościołów wybudowanych zresztą na znajdującej się tu wcześniej pogańskiej świątyni, oraz otaczających ją, gęsto stłoczonych domostwach.
W dniu 10 sierpnia 1806 roku do skarbca katedry trafiły jedne z najważniejszych dla chrześcijaństwa relikwii: korona cierniowa Jezusa Chrystusa.
W dniu pożaru w 2019 roku korona znajdowała się w katedrze i istniało realne zagrożenie zniszczenia jej. Tego samego dnia została z niej przeniesiona w inne miejsce (prawdopodobnie do Sainte-Chapelle).
Położenie katedry (4) zaznaczyłem na mapce przy opisie wyspy Cite (3).

Katedra Notre Dame, współrzędne GPS:
48°51’11.8″N 2°20’56.5″E
48.853286, 2.349032 – kliknij i wyznacz trasę

Najbliższa stacja metra:
Cite – linia nr 4

Ciekawostka:
Warto wiedzieć, że w katedralny skarbiec zawiera również pamiątkę istotną historycznie dla Polaków. Znajduje się w niej relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który stanowił część polskiego skarbca koronnego i był obecny przy koronacji wszystkich królów Polski, począwszy od Władysława Jagiełły … aż do czasu kiedy nagle zniknął z Polski.

Jak zatem relikwiarz trafił do Notre Dame w Paryżu? Historia jest prozaiczna.
W kwietniu 1669 roku bezprawnie wywiózł go do Francji (po swojej abdykacji) król Jan II Kazimierz.
Po czterech latach od wyjazdu Jan Kazimierz zmarł. Po kolejnych trzech latach (w styczniu 1676 roku) został pochowany w katedrze na Wawelu, ale jego serce pozostało w Paryżu.
Serce polskiego króla znajduje się w okazałym grobowcu w kościele Saint-Germain-des-Pres, będącego częścią opactwa o tej samej nazwie (niedaleko Dzielnicy Łacińskiej), gdzie przez cztery ostatnie lata życia nasz król był opatem.

Kościół Saint-Germain-des-Pres, współrzędne GPS:
48°51’14.7″N 2°20’01.3″E
48.854077, 2.333702 – kliknij i wyznacz trasę

Najbliższa stacja metra:
Saint-Germain-des-Pres – linia nr 4

5. Kaplica Sainte-Chapelle
Wnętrze górnej kaplicy w Sainte-Chapelle, Paryż

Kaplicę wybudowano ją by przechowywać w niej jedną z najcenniejszych relikwii chrześcijaństwa – koronę cierniową Chrystusa (kaplica górna). Z czasem w kaplicy znalazły swoje miejsce również inne relikwie chrześcijańskie oraz relikwie świętych patronów Francji (kaplica dolna).
Naprawdę niesamowita jest kaplica górna, której ściany składają się niemal wyłącznie z kolorowych witraży. Prawdziwy obłęd!
Zdjęcia są w stanie zaprezentować trochę uroku górnej kaplicy, ale oczywiście nie zastąpią wrażeń na żywo. Gorąco polecam odwiedziny w Sainte-Chapelle.
Położenie kaplicy (5) zaznaczyłem na mapce przy opisie wyspy Cite (3).

Sprawdź: bilety wstępu przez internet – Sainte-Chapelle – [klik]

Kaplica Sainte-Chapelle, współrzędne GPS:
48°51’19.2″N 2°20’42.7″E
48.855331, 2.345184 – kliknij i wyznacz trasę

Najbliższa stacja metra:
Cite – linia nr 4

Więcej o kaplicy dowiesz się osobnego wpisu: Kaplica Sainte-Chapelle w Paryżu – bilety, zwiedzanie, ciekawostki

6. Centrum Pompidou
Centrum Pompidou

W Centrum Pompidou mieści się muzeum sztuki współczesnej. Warto tu jednak przyjść nawet, jeżeli nie interesujesz się sztuką współczesną, ponieważ już sam budynek jest wyjątkowo interesujący. Gdyby chcieć go przedstawić w kilku słowach to należałoby powiedzieć, że jest to “budowla z wnętrznościami na wierzchu”.
Wszystko co zwykle jest schowane wewnątrz kubatury budynku, tutaj znajduje się na zewnątrz: klatki schodowe, ciągi wentylacyjne i wszystkie instalacje. Efekt jest taki, że budynek z zewnątrz oplata sieć kolorowych instalacji i konstrukcji, za to jego wnętrze pozwala na dowolny podział przestrzeni, tworząc w zamyśle pomysłodawców idealną przestrzeń widowiskowo-wystawienniczą.
Każda z instalacji ma przypisany sobie kolor. Przyglądając się budynkowi z zewnątrz zobaczysz:
– cały układ klimatyzacyjny – kolor niebieski
– instalacje elektryczne – kolor żółty
– systemy i urządzenia bezpieczeństwa – kolor czerwony
– wodociągi – kolor zielony
Na dachu budynku znajduje się ogólnodostępny taras widokowy z kawiarnią.

Mapa trasy z wyspy Cite do Centrum Pompidou

Centrum Pompidou, współrzędne GPS:
48°51’39.1″N 2°21’07.5″E
48.860867, 2.352070 – kliknij i wyznacz trasę

Najbliższe stacje metra:
Rambuteau – linia nr 11

7. Luwr (Musée du Louvre)
Luwr i piramida, czyli główne wejście do Luwru

Luwru nikomu przedstawiać nie trzeba. Jedno z najbardziej znanych muzeów świata z imponującą kolekcją sztuki, jest celem odwiedzin niemal wszystkich turystów odwiedzających Paryż.
Wizytę w Luwrze warto więc dobrze zaplanować. Najpierw zadbaj o bilety wstępu, a potem zastanów się co chcesz zobaczyć. Obecnie bilety do muzeum dostępne są wyłącznie przez internet – [klik]. Muzeum nie prowadzi już sprzedaży w kasach.
W Luwrze można spędzić dwie godziny, ale równie dobrze mogą to być dwa tygodnie.
Większość osób nie jest w stanie poświęcić na zwiedzanie Luwru więcej niż kilka godzin, więc muzeum przygotowało specjalną ulotkę prezentującą tylko największe, zgromadzone w muzeum dzieła. W ulotce znajdziesz miniaturki wyróżnionych dzieł sztuki oraz ich dokładne położenie na planie muzeum. Ulotkę w formie papierowej możesz znaleźć przy wejściu do muzeum, albo – jeszcze lepiej – pobrać ją wcześniej w formie elektronicznej i zaplanować swoją trasę: pobierz ulotkę Arcydzieała Luwru – [klik]. Udostępnioną tutaj ulotkę pobrałem ze strony muzeum we wrześniu 2022.
Zobaczenie w Luwrze tylko tego, co zostało wybrane przez autorów ulotki zajmie ci minimum dwie godziny.

Główne wejście do muzeum prowadzi przez szklaną piramidę na placu przed muzeum.
Do muzeum można też wejść bezpośrednio ze znajdującej się pod nim stacji metra “Palais Royal – Musée du Louvre”. Najpierw należy przejść przez centrum handlowe Carrousel du Louvre. Korytarz prowadzący do Luwru znajduje się za charakterystyczną Odwróconą Piramidą.
Zwykle przy wejściu “za Odwróconą Piramidą” jest zdecydowanie mniejszy tłok, niż przed wejściem głównym, więc wchodzi się zdecydowanie szybciej.

Sprawdź: bilety wstępu przez internet – Luwr – [klik]

Kalendarz on-line aktualnej dostepności biletów do Luwru zamieszczam poniżej:

W sezonie większość turystów nie jest w stanie kupić biletów wstępu do Luwru nawet przez internet, ponieważ rozchodzą się błyskawicznie i trzeba naprawdę pilnować momentu, w którym kolejne partie są udostępnianie do sprzedaży (dzieję się to mniej więcej z dwumiesięcznym wyprzedzeniem). Jest jednak sposób, by mimo wszystko wejść do Luwru, nawet jeżeli nie da się kupić zwykłego biletu wstępu. Jaki to sposób? Trzeba dołączyć do zorganizowanej grupy. Takie bilety sprzedają agencje turystyczne, które wykupują wcześniej duże pule biletów wstępu, a następnie sprzedają grupowe wycieczki z obsługą przewodnika. Całość wychodzi trochę drożej (sam bilet do Luwru w 2023 roku kosztował 17 EUR, a jako usługa z przewodnikiem ceny są decydowanie ponad 30 EUR i im bliżej terminu tym drożej). Jeżeli jednak nie ma innego wyjścia, to decyzja już należy do ciebie: odpuszczasz, albo płacisz drożej i wchodzisz (ja jedynie podpowiadam awaryjne rozwiązanie problemu).
Poniżej zamieszczam link, pod którym widać wszystkie dostępne aktualnie oferty wejść grupowych w różnych konfiguracjach. Nie ma gwarancji, że znajdziesz coś dla siebie, ale zawsze warto sprawdzić.

sprawdź: bilety na wejście do Luwru w ramach zorganizowanej grupy – [klik]

Podobnie działają operatorzy rejsów po Sekwanie. Sprzedają swoje rejsy w komplecie z biletem do Luwru. Jeżeli planowałeś rejs po Sekwanie i masz problem z zakupem biletu do Luwru, to możesz obie sprawy rozwiązać za jednym razem, kupując taką łączoną usługę. Paradoksalnie często taniej jest kupić rejs po Sekwanie z biletem wstępu do Luwru, niż wejście do Luwru w grupie z przewodnikiem. To również warto sprawdzić!

sprawdź: jedna z ofert rejsu po Sekwanie z biletem wstępu do Luwru – [klik]

I na sam koniec ostatnia deska ratunku. Jeżeli nic, co do tej pory napisałem nie pomogło w zdobyciu biletu, to możesz jeszcze sprawdzić na Tiquets, czyli drugim z portali dostarczających bilety wstępu do Luwru – [klik]

Luwr, współrzędne GPS:
48°51’40.1″N 2°20’07.2″E
48.861134, 2.335333 – kliknij i wyznacz trasę

Najbliższa stacja metra:
Palais Royal – Musée du Louvre – linie nr 1, 7

8. Palais-Royal
Palais-Royal, Paryż

Nazwa obiektu tłumaczona na wprost jako Pałac Królewski jest nieco myląca. W praktyce Palais-Royal był siedzibą monarchy tylko w dwóch krótkich okresach: w czasie dzieciństwa Ludwika XIV oraz przez jeden rok (pierwszy rok rządów) Ludwika Filipa I.

Pałac Królewski miał za to innego mieszkańca, który mocno wpisał się w jego historię. Był nim Filip II Orleański. Nazywany “rozpustnym regentem” organizował w pałacu tzw. “małe kolacje”, które w trakcie trwania przekształcały się w orgie.
Samo określenie “małe kolacje” należy uznać za zdecydowanie ironiczne, ponieważ założenie było takie, by w czasie kolacji celowo jeść i pić ponad miarę.

…” pijemy i jemy, aż zachorujemy. Ostrygi, uważane za afrodyzjaki, je się jednocześnie z bulionem, homarami, langustynkami, rakami i foie gras. Goście […] połykają góry bezy i lodów”.

Na “małych kolacjach” jedzenie obficie popijano szampanem, co jak się później okazało rozpoczęło we Francji prawdziwą modę na ten trunek. Duża ilość alkoholu sprzyjała rozluźnieniu obyczajów. Wszyscy goście otrzymywali z czasem pasujące do nich przydomki. Swoją oficjalną (!!!) kochankę Marie-Madeleine de Parabère (na co dzień żonę markiza Parabere) Filip II Orleański tytułował więc podczas kolacji jako “moja polędwica” lub “mój udziec jagnięcy”. Inny z gości książę de Brancas nosił jeszcze mniej wyszukany przydomek. Podczas kolacji Filip II zwracał się do niego: “gejowski Caillette” (caillette to rodzaj wieprzowego klopsika) lub “książę Braquemard” (braquemard to średniowieczny nóż z długim, szerokim ostrzem).
Zwieńczeniem wieczoru była orgia, w której uczestniczyli wszyscy goście. Podczas niej rozpustny regent dawał upust swoim potrzebom seksualnym.

Tyle mówią mniej lub bardziej oficjalne przekazy. Wielu historyków twierdzi jednak, że spora część z nich była celowo ubarwiana i uzupełniana przez całkowicie zmyślone historie, aby zniechęcić część osób do dość popularnego wówczas Filipa II Orleańskiego.

Aktualnie w Palais-Royal mieści się siedziba francuskiej Rady Stanu (Conseil d’État), Rady Konstytucyjnej i Ministerstwa Kultury. W jednym ze skrzydeł budynku funkcjonuje również francuski Teatr Narodowy Comedie-Française.

Na dziedzińcu pałacu znajduje się powstała w 1986 roku instalacja artystyczna, tzw. Kolumny Burena. Są to symetrycznie rozmieszczone granitowe kolumny różnej wysokości. Instalacja na początku istnienia budziła spore kontrowersje, ale z czasem (zwłaszcza w czasie mody na media społecznościowe jak Instagram czy Facebook) stała się niemal ikoną Paryża i miejscem, w którym wiele osób chce mieć zdjęcie.
Wejście na dziedziniec jest bezpłatne.

Palais-Royal, współrzędne GPS:
48°51’49.2″N 2°20’13.6″E
48.863671, 2.337106 – kliknij i wyznacz trasę

Najbliższa stacja metra:
Palais Royal – Musée du Louvre – linie nr 1, 7

Ciekawostka:
Palais-Royal znajdziemy też polski ślad. Odbyła się tu bowiem (w roku 1645) uroczystość zaślubin polskiego króla Władysława IV z Ludwiką Marią Gonzagą, na której pan młody, czyli Władysław IV nie był obecny.
Ślub odbył się w tzw. formule per procura, czyli bez obecności jednego z małżonków. Władysława IV podczas ceremonii ślubnej zastąpił wojewoda poznański Krzysztof Opaliński.

9. Ogrody przy Palais-Royal

Przy Pałacu Królewskim znajduje się piękny ogród. Mimo że znajduje się w centrum miasta stanowi wspaniałą oazę spokoju. Ogród jest doskonałym miejscem, by po długim spacerze wreszcie na chwilę usiąść i odpocząć.
Ogród najpiękniej wygląda wiosną, gdy obficie kwitną w nim różowe drzewa. Latem odpoczynek umilają klomby kolorowych kwiatów.

Ogrody przy Palais-Royal, współrzędne GPS:
48°51’53.5″N 2°20’15.8″E
48.864864, 2.337728 – kliknij i wyznacz trasę

Najbliższa stacja metra:
Palais Royal – Musée du Louvre – linie nr 1, 7

10. Kościół św. Magdaleny (Église de la Madeleine)
Kościół św. Magdaleny, Paryż

Kościół św. Magdaleny budowany była dwa razy i przeszedł wiele, zanim z kościoła stał się … znowu kościołem.
Najpierw budowano go na planie krzyża łacińskiego. Gdy główny architekt zmarł, jego następca zmienił projekt i postanowił wybudować go na planie krzyża greckiego. Po Rewolucji Francuskiej Napoleon Bonaparte ponownie zdecydował o zmianie planów. To co zbudowano do tej pory zburzono i zaczęła się nowa budowa: świątyni ku chwale armii francuskiej.
Po upadku Napoleona wrócili Burbonowie i budynek miał być mauzoleum na cześć króla i królowej, którym rewolucja ścięła głowy gilotyną.
Nadeszła rewolucja lipcowa, a wraz z nią zmiana króla i zmiana planów. Ludwik Filip I wpadł na pomysł, by obiekt przerobić na dworzec kolejowy, ale ostatecznie plan się nie przyjął i po kilku pomniejszych perturbacjach zdecydowano, że … stanie się kościołem.

Warto wiedzieć, że w kościele św. Magdaleny odbyły się msze pogrzebowe dwóch wybitnych Polaków: Fryderyka Chopina oraz Adama Mickiewicza.
Więcej informacji i ciekawostek znajdziesz w osobnym, poświęconym kościołowi wpisie: Kościół św. Magdaleny w Paryżu – ciekawostki, zwiedzanie – [klik]

Kościół św. Magdaleny, współrzędne GPS:
48°52’10.2″N 2°19’26.8″E
48.869501, 2.324100 – kliknij i wyznacz trasę

Najbliższa stacja metra:
Madeleine – linie nr 8, 12, 14

Zwiedzanie Paryża – dzień drugi

Po pierwszym, bardzo ciężkim dniu czas na dzień drugi – kto wie czy nie jeszcze trudniejszy. Drugi dzień zaczniemy w okolicy Luwru, a zakończymy w pobliżu Wieży Eiffla oraz Sekwany. Miejsce zakończenia trasy nie jest przypadkowe. Zakładam, że dotrzesz tu w godzinach popołudniowych, a wtedy będzie jeszcze czas (o ile wystarczy ci chęci i sił) na rejs statkiem po Sekwanie. Po dwóch dniach oglądania Paryża i poznawania jego zabytków, rzut oka z pozycji wody będzie przyjemnym przypomnieniem sobie większości tego, co już udało ci się zobaczyć. Zapewniam, że podziwianie zabytków gdy wiadomo na co się patrzy jest zdecydowanie ciekawsze, niż rejs pomiędzy czymś, co jeszcze niewiele ci mówi. Jeżeli do tego akurat będzie zachód słońca (są specjalne rejsy o zachodzie słońca), no to masa nowych wrażeń jest gwarantowana.

Paryż- mapa atrakcji – dzień drugi:
7. Luwr (Musée du Louvre)
(Église de la Madeleine)
11. Ogrody Tuileries
12. Muzeum w Oranżerii (Musée de l’Orangerie)
13. Plac Zgody (Place de la Concorde)
14. Pola Elizejskie (Avenue des Champs-Élysées)
15. Grand Palais
16. Łuk Triumfalny (Arc de triomphe)
17. Wieża Eiffla (Tour Eiffel)
18. Pola Marsowe (Champ-de-Mars)
26. Sekwana
Dodatkowo:
23. Pałac Inwalidów (Les Invalides)
24. Kościół Inwalidów i grobowiec Napoleona Bonaparte
25. Muzeum d’Orsay

Długość trasy: 7,5 km
Czas przejścia (bez czasu zwiedzania atrakcji): 2 godziny

Przebieg trasy: Luwr – Jardin des Tuileries – Musée de l’Orangerie – Plac Concorde – Pola Elizejskie – Grand Palais – Łuk Triumfalny – Wieża Eiffla – Pola Marsowe – Rejs po Sekwanie

I znowu trasa wydaje się bardzo krótka. Po drodze jest jednak Oranżeria, Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny i na koniec rejs po Sekwanie. Na wszystkie te atrakcje będzie trzeba zarezerwować trochę czasu i już samo ich zwiedzanie zabierze kilka godzin. Przygotuj się więc na intensywne zwiedzanie Paryża i mnóstwo wspaniałych wrażeń!

Trasę spaceru możesz również otworzyć w formie aktywnej mapy Google – [klik]

11. Ogrody Tuileries
Ogrody Tuileries, Paryż

Dachówczarnia to mówiąc prościej fabryka dachówek. W miejscu gdzie obecnie znajdują się ogrody istniała kiedyś fabryka produkująca dachówki. Fabryki nie ma, a nazwa pozostała, bo dachówczarnia po francusku to dokładnie “tuileries”.
Historia tego miejsca nie jest jednak tak prosta jakby się mogło wydawać: że była fabryka, którą potem zburzono i powstały ogrody. O nie, nie! Historia jest znacznie ciekawsza!
W telegraficznym skrócie powiem tylko, że na miejscu fabryki najpierw królowa Katarzyna Medycejska wybudowała imponujący pałac z ogrodem, w którym (przez przesądy) nigdy nie zamieszkała. Zamieszkał w nich za to Napoleon Bonaparte, który stąd sprawował swoją władzę jako cesarz.
Łatwo stąd wywnioskować, że Rewolucja Francuska nie wyrządziła pałacowi żadnej krzywdy, za to Komuna Paryska nie była już dla niego tak łaskawa. Właśnie wtedy, paryżanie własnymi rękami spalili pałac. Od 20 maja 1871 roku zaczęli znosić do pałacu materiały wybuchowe w formie baryłek z prochem i oblewać budynek naftą oraz terpentyną. Wieczorem 23 maja pałac został podpalony, a pięć dni później Komuna Paryska upadła.
Szybko powstał pomysł odbudowy pałacu, ale zabrakło pieniędzy i budynek wyburzono. Dzisiaj na miejscu pałacu są jedynie ogrody. Uwielbiane przez paryżan i chętnie przez nich odwiedzane, często są miejscem pikników, jarmarków i wystaw plenerowych.
Od 2003 roku przez Narodowy Komitet Odbudowy Tuilerii prowadzona jest zbiórka pieniędzy, z przeznaczeniem na odbudowę pałacu, którego koszt szacuje się na 300 milionów euro.

Ogrody Tuileries, współrzędne GPS:
48°51’50.6″N 2°19’39.3″E
48.864048, 2.327570 – kliknij i wyznacz trasę

Najbliższa stacja metra:
Tuileries – linia nr 1

12. Muzeum w Oranżerii (Musée de l’Orangerie)

Już sama nazwa wskazuje pierwotne przeznaczenie budynku. Mieściła się w nim oranżeria, czy miejsce, w którym hodowano drzewka pomarańczowe, które w okresie zimowym miały być chronione przed chłodem, a jednocześnie posiadać dostęp do światła.
Posiadanie oranżerii było w XVII-XIX symbolem prestiżu i bogactwa. Oranżerię w Ogrodach Tuileries wzniesiono na polecenie cesarza Napoleona III w 1852 roku.
W czasie swojego istnienia budynek oranżerii wykorzystywany był na różne sposoby np. jako punkt mobilizacyjny albo skład wojskowy, ostatecznie jednak zaczął pełnić rolę przestrzeni wystawienniczej i w konsekwencji muzeum sztuki.
Dzisiaj znajduje się tu doskonała, stała ekspozycja wielkoformatowych obrazów z serii “Lilie wodne” autorstwa Claude’a Monet’a.
Claude Monet w 1922 roku podarował je państwu francuskiemu. Na potrzeby płócien w oranżerii zostały specjalnie zaprojektowane i wykonane dwie owalne sale ekspozycyjne. Projekt sal uwzględniał ekspozycję dokładnie tych obrazów, które możemy oglądać w nich dzisiaj. Kształt i charakter pomieszczeń, ich rozmiar, sposób padania i rozproszenia światła … wszystko zostało pomyślane tak, aby wyeksponować dzieła Monet’a w sposób doskonały. Wykorzystany jest nawet naturalny cykl słońca i związane z nim zmiany światła w ciągu dnia.
Trzeba przyznać, że wystawa robi piorunujące wrażenie, a ekspozycja płócien jest faktycznie doskonała.
W jednej z sal znajdują się cztery obrazy przedstawiające odbicie nieba w lustrze wody wraz z liliami na jego powierzchni, w różnych porach dnia: od poranka do wieczora.
Druga owalna sala zawiera również cztery płótna, na których przy brzegu jeziora został dodany motyw wierzby płaczącej.
Na środku sali znajdują się miejsca do siedzenia, dzięki którym możemy usiąść i po prostu cieszyć się geniuszem malarza i samej ekspozycji. Szczerze polecam.

Oprócz prac Monet-a, w oranżerii w pozostałych salach eksponowane są wybitne dzieła innych autorów:
– Renoira: 25 prac
– Picasso: 12 prac
– Cézanne: 15 prac
– Gauguina: 1 praca
– Matisse: 10 prac
– Modigliani: 5 prac
– Laurencin: 6 prac
– Rousseau: 9 prac
– Sisley: 1 praca
– Deraina: 30 pac
– Utrillo: 10 prac
– Soutine: 22 prace
– Van Dongen: 1 praca
Kolekcja jest absolutnie fantastyczna!

Sprawdź: bilety wstępu przez internet – Muzeum w Oranżerii – [klik]

Muzeum w Oranżerii, współrzędne GPS:
48°51’50.4″N 2°19’19.2″E
48.863986, 2.321989 – kliknij i wyznacz trasę

Najbliższa stacja metra:
Concorde – linie nr 1, 8, 12

13. Plac Zgody (Place de la Concorde)
Plac Zgody

Równie dobrze można by go nazwać Placem Gilotyny albo bardziej współcześnie Placem Zgiełku i Hałasu. Dlaczego?
Plac pełni obecnie rolę wielkiego, ruchliwego, wydłużonego ronda. Panuje tu ciągły ruch i ogromny tumult. W sposób nieustanny przejeżdża tędy niekończąca się ilość samochodów, ktoś się spieszy, ktoś trąbi, ktoś gwałtownie hamuje .. Nieustanny pośpiech.
Miejsce trudne i mało przyjazne do zwiedzania, ale ważne i nie wolno go pominąć.
Plac powstał w drugiej połowie XVIII wieku i pierwotnie na jego środku stał pomnik Ludwika XV. Jak łatwo się domyślić plac nosił imię tego właśnie króla.
Po wybuchu rewolucji francuskiej pomnik został usunięty, plac dostał nową nazwę (oczywiście Plac Rewolucji), a przy wejściu do Ogrodów Tuileries ustawiono gilotynę, na które ścięto głowy ponad 1300 ludziom.
Jeżeli dobrze rozejrzysz się dookoła, to w narożnikach placu odnajdziesz osiem kobiecych posągów. Są to personifikacje ośmiu najważniejszych miast francuskich. Pod posągiem symbolizującym Brest, w czasie rewolucji francuskiej ścięto króla Francji Ludwika XVI oraz królową Marię Antoninę.
Po rewolucji francuskiej plac otrzymał obecną nazwę: Plac Zgody, z nadzieją, że krwawe czas terroru więcej nie powrócą.
Nad placem góruje ustawiony na samym środku ogromny, egipski obelisk (podobne stoją m.in. w Watykanie, Rzymie, Londynie, Nowym Jorku, Waszyngtonie, Stambule i Luksorze). Paryski obelisk pochodzi z Luksoru, ma ponad 3300 lat, waży 2300 ton i jest wysoki na 23 metry. Został podarowany Francji przez wicekróla Egiptu Muhammada Alego w 1831 roku.

Plac Zgody, współrzędne GPS:
48°51’55.9″N 2°19’16.3″E
48.865535, 2.321189 – kliknij i wyznacz trasę

Najbliższa stacja metra:
Concorde – linie nr 1, 8, 12

14. Pola Elizejskie (Avenue des Champs-Élysées)
Pola Elizejskie widziane z Łuku Triumfalnego

Jedna z najsłynniejszych ulic i deptaków Paryża. Zaczyna się przy Placu Zgody, a kończy pod Łukiem Triumfalnym, na placu Charles’a De Gaulle’a. Wzdłuż ulicy funkcjonuje niezliczona ilość kawiarni, restauracji, teatrów i ekskluzywnych sklepów. Na Avenue des Champs-Élysées możesz w krótkim czasie wydać każdą ilość pieniędzy 🙂
Aleja stała się modnym deptakiem już w XVIII wieku. Chętnie spotykała się tu arystokracja, a królowa Maria Antonina otoczona grupą przyjaciół chętnie wychodziła na spacery.
Nic nie szkodzi odbyć spacer niczym królowa Francji, prawda?

Pola Elizejskie, współrzędne GPS:
48°52’01.0″N 2°19’01.6″E
48.866930, 2.317116 – kliknij i wyznacz trasę

Najbliższa stacja metra:
Champs-Élysées – Clemenceau – linie nr 1, 13

15. Grand Palais
Grand Palais, Paryż

Budynek powstał by gościć wystawę światową, która odbyła się w Paryżu w 1900 roku. Jest to ogromnych rozmiarów hala wystawowa, z imponującym, przeszklonym dachem. W ostatnich latach budynek jest często remontowany i w związku z tym bywa przez długie okresy niedostępne do zwiedzania. Tak było w latach 1993 – 2005 i tak jest też teraz. Z uwagi na rozległe prace remontowe, których wymagał obiekt będzie on niedostępny do zwiedzania do wiosny roku 2025.
Cały czas można go jednak oglądać z zewnątrz i warto to zrobić. Robi spore wrażenie, imponując rozmiarem, rozmachem i brawurowo zaprojektowanym i wykonanym szklanym dachem.

Grand Palais, współrzędne GPS:
48°51’58.2″N 2°18’48.2″E
48.866160, 2.313399 – kliknij i wyznacz trasę

Najbliższa stacja metra:
Champs-Élysées – Clemenceau – linie nr 1, 13

16. Łuk Triumfalny (Arc de triomphe)
Łuk Triumfalny, Paryż

Paryski Łuk Triumfalny to konstrukcja dość nowa. Powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Upamiętnia poległych za Francję w czasie rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich.
Budowę łuku rozpoczął Bonaparte, a zakończył wybrany po rewolucji lipcowej król-obywatel Ludwik Filip I.
Na filarach oraz fasadach łuku znajdują się reliefy prezentujące sceny z najważniejszych wydarzeń i bitew z okresu I Republiki francuskiej i I Cesarstwa francuskiego.
Wyryto również 660 nazwisk osób zasłużonych (głównie generałów i marszałków) oraz nazwy miejscowości które były świadkami 158 bitew.
Znajdziesz tutaj nazwiska siedmiu Polaków:
– gen. Józef Grzegorz Chłopicki (1771-1854) – zapisany jako KLOPISKY na filarze zachodnim
– gen. Jan Henryk Dąbrowski (1755-1818) – zapisany jako DOMBROWSKY na filarze południowym
– gen. Karol Otto Kniaziewicz (1762-1842) – zapisany jako KNIAZIEWICZ na filarze wschodnim
– gen. Józef Feliks Łazowski (1759-1812) – zapisany jako LASOWSKI na filarze południowym
– marsz. książę Józef Antoni Poniatowski (1763-1813) – zapisany jako PONIATOWSKY na filarze wschodnim
– bryg. Józef Sułkowski (1773-1798) – zapisany jako SULKOSKY na filarze południowym.
– gen. Józef Zajączek (1752-1826) – zapisany jako ZAYONSCHECK na filarze południowym

oraz nazwy pięciu miejscowości:
– Gdańsk (oblężenie, marzec – maj 1807) – zapisane jako DANTZIG na filarze wschodnim
– Ostrołęka (bitwa, 16 lutego 1807) – zapisane jako OSTROLENKA na filarze wschodnim
– Pułtusk (bitwa, 26 grudnia 1806) – zapisane jako PULTUSK na filarze wschodnim
– Lidzbark Warmiński (bitwa, 10 czerwca 1807) – zapisane jako HEILSBERG na filarze wschodnim.
– Wrocław (zdobycie miasta, 29 grudnia 1806) – zapisane jako BRESLAW na filarze północnym.

Sprawdź: bilety wstępu przez internet – Łuk Triumfalny – [klik]

Łuk Triumfalny, współrzędne GPS:
48°52’25.4″N 2°17’43.2″E
48.873734, 2.295325 – kliknij i wyznacz trasę

Najbliższa stacja metra:
George V – linia nr 1

17. Wieża Eiffla (Tour Eiffel)
Wieża Eiffla, Paryż

Najważniejszą rzeczą związaną z Wieżą Eiffla jest … posiadanie biletu wstępu. Jej historią i ciekawostkami zajmij się w drugiej kolejności!
Niekwestionowany symbol Paryża, a często nawet całej Francji jest najbardziej obleganą atrakcją w mieście. W sezonie nie ma praktycznie możliwości dostania się na najwyższy punkt widokowy, jeżeli nie masz zakupionego wcześniej biletu. Możesz zapomnieć! Dlatego, jeżeli chcesz zwiedzić wieżę i wjechać na punkt widokowy na jej szczycie, najpierw zadbaj o bilety, kupując je przez internet. Większość biletów wykupują z ogromnym wyprzedzeniem biura podróży i organizatorzy wycieczek. Do bezpośredniego zakupu dla klientów indywidualnych zostaje tylko część całego pakietu miejsc.
Z mojego doświadczenia wynika, że z rozsądnym wyprzedzeniem bilet najłatwiej jest kupić za pośrednictwem stron, specjalizujących się w dystrybucji biletów na atrakcje turystyczne. Podobnie jak biura turystyczne wykupują one z góry duże pakiety biletów i dystrybuują dalej, organizując chętnych w mniej więcej 20 osobowe grupy. Najczęściej po zakupie biletu musisz udać do określonego punktu blisko Wieży Eiffla, gdzie spotyka się cała grupa i o określonej godzinie, jako grupa zorganizowana wchodzi na wieżę osobnym wejściem dla grup, bez oczekiwania w kolejce.
Szukając biletów sprawdź najpierw dwie podane poniżej strony (jeżeli nie ma na nich wolnych miejsc … no to jest problem i musisz kombinować dalej).
bilet wstępu na Wieżę Eiffla GYG – [klik]
bilet wstępu na wieżę za pośrednictwem Tiquets – [klik]

Im później szukasz biletów i im bliżej terminu zwiedzania wieży jesteś, tym wyższa cena wstępu. Podczas przeglądania ofert biletów zwróć szczególna uwagę czy bilet zawiera wjazd windą na szczyt wieży (TOP). Cześć ofert proponuje wjazd na szczyt jako opcję, która wymaga dopłaty. Wieża ma trzy platformy widokowe. Wyjazd na szczyt to wyjazd na trzecią platformę (trzecie piętro).

Kalendarz aktualnej dostępności biletów wraz z możliwością ich zamówienia on-line możesz zobaczyć tutaj:

Wieża Eiffla, współrzędne GPS:
48°51’30.1″N 2°17’40.0″E
48.858348, 2.294439 – kliknij i wyznacz trasę

Wieża Eiffla, najbliższa stacja metra:
Bir-Hakeim – linia nr 6
Ecole Militaire – linia nr 8
Trocadero – linie nr 6, 9

18. Pola Marsowe (Champ-de-Mars)
Pola Marsowe widziane z Wieży Eiffla, Paryż

Po długim i wyczerpującym dniu czas na odpoczynek. Pola Marsowe nadają się do tego doskonale. Dzisiaj jest to rozległy i bardzo przyjemny park, ale ich przeznaczenie było inne. Na Polach Marsowych (podobnie jak w Rzymie) odbywały się ćwiczenia wojskowe. Nie dziwi więc, że na jednym z ich końców (tym przeciwległym do Wieży Eiffla) znajduje się budynek szkoły wojskowej.
Na terenie Pól Marsowych często odbywały się znaczące wydarzenia, które wymagały odpowiednio dużej przestrzeni. Na nich świętowano m.ni. zdobycie bastylii i prowadzono próby lotu balonem. Tutaj też odbywały się wystawy światowe, które były bezpośrednią przyczyną budowy Wieży Eiffla. Cały uczestniczący w wystawach świat miał bowiem podziwiać postawioną specjalnie na tę okazję wieżę.

Pola Marsowe, współrzędne GPS:
48°51’20.4″N 2°17’54.9″E
48.855657, 2.298580 – kliknij i wyznacz trasę

Pola Marsowe, najbliższa stacja metra:
Ecole Militaire – linia nr 8

26. Rejsy po Sekwanie
Sekwana, Paryż

Jeżeli masz jeszcze siłę, to mam dla ciebie jeszcze jeden punkt wycieczki, który możesz zaliczyć tego dnia: rejs po Sekwanie.
Jeżeli zadajesz sobie pytanie “czy warto?”, to odpowiem, że warto. Miasto z pozycji wody prezentuje się wspaniale. Wycieczka nie jest męcząca, ani bardzo długa i wymaga od ciebie tylko siedzenia i zachwycania się. Opcja idealna jak na koniec męczącego dnia (a w zasadzie dwóch dni). Doskonałe podsumowanie wszystkiego, co do tej pory udało się zobaczyć, i sposobność by jeszcze raz nacieszyć tym wszystkim oczy.
Proponuję do wyboru dwa rodzaje rejsów, w zależności od chęci, możliwości i pory dnia, w której będzie rejs się odbywał:
Sekwana: rejs dzienny – [klik]

Sekwana: rejs wieczorny – [klik]

Rejsy odbywają się z różnych punktów startowych położonych wzdłuż Sekwany. Ja wybrałem ofertę z punktem startowy w pobliżu Wieży Eiffla, ponieważ on najlepiej wpasowuje się mój plan wycieczki. Jeżeli masz inny plan zwiedzania, to klikając na powyższe linki możesz wyszukać inne rejsy, startujące z innych miejsc, które będą lepiej pasowały do twojego planu.

Rejs po Sekwanie – punkt startowy rejsu pod wieża Eiffla, współrzędne GPS:
48°51’41.7″N 2°17’46.3″E
48.861580, 2.296205 – kliknij i wyznacz trasę

Rejs po Sekwanie, najbliższe stacje metra:
Bir-Hakeim – linia nr 6
Ecole Militaire – linia nr 8
Trocadero – linie nr 6, 9

Zwiedzanie Paryża – dzień trzeci

Przez pierwsze dwa dni zwiedziliśmy większość najważniejszych atrakcji Paryża skupionych wokół Sekwany. Trzeci dzień przeznaczyłem na zwiedzanie równie ważnych miejsc, ale w większości trochę oddalonych od centrum miasta. Ich położenie na planie Paryża widać na jednej z pierwszych, zamieszczonych przeze mnie mapek, więc nie będę jej powtarzał.
Zaczniemy od wzgórza Montmartre i dzielnicy Pigalle, do któren z Montmartre można dotrzeć spacerem, na nogach. Dla tej części spaceru przygotowałem odrębną mapkę.

Mapa spaceru po Montmartre i Pigalle:
19. Bazylika Sacre-Coeur
20. Montmartre
21. Pigalle
22. Moulin Rouge

Kolejne kroki będą zależeć już tylko od ciebie. Prawdopodobnie nie zdążysz zobaczyć wszystkich zaproponowanych na ten dzień rzeczy, choć nie wykluczam, że jeżeli do dyspozycji będziesz mieć długi, letni dzień, to uda ci się dotrzeć wszędzie. Polecam jednak odwiedzać atrakcje po kolei. Te, które interesują cię najbardziej ustaw na początku, a te, z których ewentualnie możesz zrezygnować przełóż na koniec.

Długość trasy – dotyczy tylko części na Montmartre i Pigalle: 3,6 km
Czas przejścia (bez czasu zwiedzania atrakcji): 1 godzina

Przebieg trasy Montmartre-Pigalle: Bazylika Sacre-Coeur – Montmartre – Pigalle – Moulin Rouge

Dodatkowe atrakcje do których póżniej trzeba dojechac metrem:
– Pałac Inwalidów- Muzeum d’Orsay
– La Defense
– cmentarz Pere-Lachaise

Trasę spaceru Montmartre-Pigalle możesz również otworzyć w formie aktywnej mapy Google – [klik]

19. Bazylika Sacre-Coeur
Bazylika Sacre-Coeur na wzgórzu Montmartre, Paryż

Bazylikę Sacre-Coeur widać niemal z każdego miejsca w Paryżu. Piękna, śnieżnobiała budowla góruje nad miastem i zwraca na siebie uwagę. Swój kolor zawdzięcza pokrywającemu jej ściany trawertynowi, który wystawiony na warunki atmosferyczne podlega procesom sprawiającym, że przybiera białą barwę.
Z tarasu przed katedrą, a jeszcze lepiej z kopuły na katedrze dostępne są najpiękniejsze widoki panoramiczne na Paryż. To stąd powstają najładniejsze, panoramiczne zdjęcia stolicy Francji. Wejście na kopułę jest jednak płatne.

Bazylika Sacre-Coeur, współrzędne GPS:
48°53’10.5″N 2°20’35.2″E
48.886240, 2.343106 – kliknij i wyznacz trasę

Bazylika Sacre-Coeur, najbliższa stacja metra:
Anvers – linia nr 2

Więcej informacji o bazylice Sacre-Coeur znajdziesz w osobnym wpisie: Bazylika Sacre-Coeur w Paryżu – [klik]

20. Montmartre
Uliczka na Montmartre, Paryż

Wzgórze Montmartre, a w zasadzie dzielnica Montmartre stało się częścią Paryża dopiero pod koniec XIX wieku. Wcześniej jako teren położony poza ścisłym miastem, Montmartre rosło w swoim własnym tempie i swoim własnym stylu, powoli budując specyficzny, podmiejski, zachowany do dzisiaj charakter.
W połowie XIX wieku, czyli mniej więcej pięćdziesiąt lat przed przyłączeniem Montmartre do Paryża pojawili się tu artyści, a wraz z nimi nieco bardziej swobodny styl życia. Montmartre stało się artystycznym centrum, jak magnes ściągało do siebie największe artystyczne nazwiska. Mieszkali tu i tworzyli: Fryderyk Chopin, Hector Berlioz, Vincent van Gogh, Pablo Picasso, Edgar Degas, Auguste Renoir, Henri de Toulouse-Lautrec.

Montmartre, malarze na placu Tertre

Zwiedzanie Montmartre (szczegółową mapę znajdziesz we wpisie: Montmartre – zwiedzanie) rozpoczyna się przy katedrze Sacre Coeur (współrzędne GPS wszystkich podanych w opisie punktów znajdziesz bezpośrednio pod opisem). Stąd warto skierować się na pobliski plac Tertre (20). Na placu spotkasz siedzących za sztalugami malarzy. Niektórzy zabijają wolny czas malując to, na co akurat mają ochotę (potem swoje dzieła wystawiają na sprzedaż), ale większość z reguły ma klientów, którym “na żywo” malują portrety. Do wyboru masz różne style i różne techniki. Może być zwykły portret albo karykatura. Portret rodzinny albo solo, węglem, ołówkiem, kredkami, pastelami … Wszystkie portrety łączy jednak wspólna cecha: nie jest tanio. Dla ciekawości warto zapytać o cenę. Kto wie? Może akurat jest słabszy dzień i będzie promocja?
Potem proponowany przeze mnie szlak wiedzie typowymi uliczkami obok Muzeum Montmartre (warto odwiedzić), na plac gdzie swój pomnik ma Dalida (znana piosenkarka również mieszkała na Montmartre). Dalej kierujemy spowrotem w kierunku placu Tertre, po drodze mijając restaurację „Le Consulat”, którą w XIX wieku często odwiedzali Picasso, Sisley, Van Gogh, Toulouse-Lautrec, Monet i wielu innych artystów. Kilka kroków od restauracji znajduje się kolejne interesujące muzeum, prezentujące prace Salvatore Dali.
Idąc dalej zaproponowaną przeze mnie ścieżką trafisz na brukowany plac Emile Goudeau, przy którym swoją pracownię miał Pablo Picasso. Kolejnym punktem spaceru jest Ściana Miłości, na której w ponad 200 językach świata napisano “kocham Cię”. Miejsce niezwykle popularne i chętnie odwiedzane.
Dalej kierujemy się już do dzielnicy Pigalle, a dokładnie na plac Pigalle (21) i do kolejnego punktu pod kabaret Moulin Rouge.
Jeżeli masz jeszcze siłę i ochotę, to możesz jeszcze odwiedzić cmentarz Montmartre, który był pierwszym miejscem pochówku Juliusza Słowackiego (grób ciągle istnieje). Obecnie spoczywają tu m.in.: Dalida, Edgar Degas, Alexandre Dumas, Emile Zola, Hector Berlioz.

Plac Tertre na wzgórzu Montmartre, współrzędne GPS:
48°53’11.8″N 2°20’27.1″E
48.886609, 2.340850 – kliknij i wyznacz trasę

Muzeum Montmartre, współrzędne GPS:
48°53’15.7″N 2°20’26.4″E
48.887699, 2.340671 – kliknij i wyznacz trasę

Dalida – pomnik i maleńki plac, współrzędne GPS:
48°53’18.7″N 2°20’17.1″E
48.888534, 2.338094 – kliknij i wyznacz trasę

Restauracja „Le Consulat”, współrzędne GPS:
48°53’13.4″N 2°20’23.2″E
48.887066, 2.339766 – kliknij i wyznacz trasę

Muzeum Salvadore Dali, współrzędne GPS:
48°53’11.1″N 2°20’23.5″E
48.886419, 2.339858 – kliknij i wyznacz trasę

Plac plac Emile Goudeau, współrzędne GPS:
48°53’09.5″N 2°20’16.5″E
48.885969, 2.337926 – kliknij i wyznacz trasę

Ściana Miłości, współrzędne GPS:
48°53’05.3″N 2°20’18.8″E
48.884810, 2.338559 – kliknij i wyznacz trasę

Montmartre, najbliższa stacja metra:
Abbesses – linia nr 12

Więcej informacji oraz mapę zwiedzania Montmmartre znajdziesz w osobnym wpisie: Montmartre i Pigalle w Paryżu – [klik]

21. Pigalle
Pigalle, Paryż
foto: Elisa Michelet

Prawdziwy rozgłos dzielnica Pigalle zaczęła zdobywać dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy stała się miejscem, gdzie artyści związani z Montmartre zaczęli spędzać wolny czas. Swobodne obyczaje sprawiły, że powstały nie tylko restauracje i kawiarnie, ale również miejsca gdzie można było zaspokoić potrzeby cielesne. Jedne po drugich otwierały się domy publiczne, domy uciech i kina dla dorosłych. Cześć lokali starało się zaspokoić bardziej wyrafinowane artystyczne gusta, więc popularne stały się przedstawienia zawierające elementy erotyczne. Rozwijała się burleska i sztuki taneczne z tancerkami toples.
Ostatecznie w krótkim czasie Pigalle stało się jedną z najbardziej znanych w europie dzielnicą czerwonych latarnii, z centralnym punktem na placu Pigalle.
Obecnie charakter Pigalle jest nieco mniej rzucający się w oczy, chociaż nadal występuje tu duża koncentracja przemysłu rozrywkowo-handlowego, związanego z erotyką. Dzisiaj są to głównie sklepy erotyczne, sex shopy, przedstawienia peep-show, teatry tańca z elementami erotycznymi i w mniejszej ilości pokoje na godziny oraz domy publiczne.
Przemysł erotyczny staje się bardziej widoczny po zmroku, kiedy wiodącą rolę w krajobrazie ulicznym przejmują krzyczące żywymi kolorami neony, reklamujące różnorodne usługi.

Czy Pigalle jest bezpiecznie? W ciągu dnia zdecydowanie tak! Wieczorem raczej też, chociaż nie należy raczej chodzić uliczkami samotnie, bo przez samo wrażenie zmiany oblicza ulic można czuć się niekomfortowo.
Czy łatwo stać się tutaj ofiarą oszustwa? Oczywiście tak! Obecnie oszustwa polegają głównie na wyłudzaniu pieniędzy, w formie zawyżonych rachunków. Może się okazać, że zostanie ci zaproponowany drink, którego koszt może być zdecydowanie wyższy niż się spodziewasz. Albo nieznajoma (oczywiście podstawiona przez lokal), której postawiłeś jednego drinka, wybrała akurat coś skandalicznie drogiego. Sposobów jest wiele.
Jeżeli więc oprócz spaceru rozświetloną neonami ulicą w dzielnicy Pigalle zamierzasz wieczorem np. czegoś się napić, to prawdopodobnie będzie cię to sporo kosztowało.

Plac Pigalle, współrzędne GPS:
48°52’56.7″N 2°20’14.7″E
48.882415, 2.337405 – kliknij i wyznacz trasę

Plac Pigalle, najbliższa stacja metra:
Pigalle – linie nr 2, 12

22. Moulin Rouge
Moulin Rouge, Paryż

Wielu zadaje sobie pytanie dlaczego Czerwony Wiatrak stał się symbolem jednego z najbardziej znanych kabaretów i teatrów muzycznych w Paryżu? Odpowiedź jest prosta. Bo gdy powstawał, to w okolicy stały jeszcze wiatraki. Miasto zaczęło dynamicznie rozszerzać się wciągając w swój zasięg coraz bardziej odległe dzielnice, a wiatrak pozostał, jako symbol tego, co kiedyś istniało w tym miejscu.
Dzisiaj czerwony wiatrak w środku miasta, wystający ponad dach budynku znany jest wszędzie i każdy marketingowiec powie, że o lepiej rzucający się w oczy symbol byłoby raczej trudno.
Moulin Rouge od samego początku prezentował przedstawienia taneczne, gdzie tancerze ubrani byli w wielokolorowe, wymyślne i rzucające się w oczy stroje.
Tancerki w przedstawieniach często występują toples, ich ciała obficie zdobi biżuteria i imponujące barwne pióra.
To właśnie w Moulin Rouge powstały najsłynniejsze wykonania kankana, które wystawiane są tutaj do dzisiaj. Przedstawienia odbywają się najczęściej dwa razy dziennie, a bilety sprzedają się z dużym wyprzedzeniem, choć nie należą do tanich.

Sprawdź: bilety wstępu do Moulin Rouge – [klik]

Moulin Rouge, współrzędne GPS:
48°53’02.7″N 2°19’56.3″E
48.884075, 2.332303 – kliknij i wyznacz trasę

Moulin Rouge, najbliższa stacja metra:
Blanche – linie nr 2

23. Pałac Inwalidów (Les Invalides)
Pałac Inwalidów z lotu ptaka

Ogromny kompleks budynków noszący nazwę Pałacu Inwalidów powstał na zlecenie Ludwika IV w zaledwie pięć lat. Wybudowano go z przeznaczeniem na szpital i dom dla weteranów wojennych. Budynek posiada ogromny dziedziniec, przeznaczony dla parad wojskowych. Z czasem okazało się, że nie samymi paradami weterani żyją i pojawiła się potrzeba wybudowania kaplicy. Tuż po zakończeniu budowy kaplicy dla weteranów król postanowił wybudować oddzielną, prywatną kaplicę królewską: Eglise du Dome (aktualnie nosi nazwę Dome des Invalides).

Pałac Inwalidów współcześnie pełni częściowo funkcje muzealne. Mieszczą się w nim:
– Muzeum Armii (Musee de l’Armee) – Sala Średniowieczna, Sala Ludwika XIII, Galeria Uzbrojenia, Sala Polowań, Ekspozycje Orientalne, Sala Rusznic i Sala Europejska (głównie dzieła militarne najwybitniejszych europejskich metalurgów), broń, pojazdy i inne eksponaty, dotyczące I i II wojny światowej
– Muzeum Orderu Wyzwolenia (Musée de l’Ordre de la Liberation) – związane z okresem działalności Generała de Gaulle’a.
– Muzeum Trójwymiarowych Map Wojskowych (Musee des Plans-Reliefs) – zbór imponujących, trójwymiarowych map wojskowych rzeczywistych obiektów. Obecnie muzeum eksponowanych jest 28 trójwymiarowych modeli przestrzennych prezentujących fortyfikacje wzdłuż kanału La Manche, wybrzeży Atlantyku, Morza Śródziemnego oraz Pirenejów.

W budynkach stowarzyszonych z Placem Inwalidów oraz w jego podziemiach spoczywają prochy znanych postaci z historii Francji (lista osób dostępna jest tutaj – [klik]).

Sprawdź: bilety wstępu do Muzeum Armii – [klik]

Pałac Inwalidów, współrzędne GPS:
48°51’26.5″N 2°18’46.2″E
48.857368, 2.312823 – kliknij i wyznacz trasę

Pałac Inwalidów, najbliższe stacje metra:
La Tour-Maubourg – linia nr 8
Varenne – linia nr 13

24. Kościół Inwalidów i grobowiec Napoleona Bonaparte
Sarkofag ze szczątkami Napoleona Bonaparte

Kościół Inwalidów został dobudowany do Pałacu Inwalidów na życzenie króla Ludwika XIV, który chciał mieć w tym miejscu prywatną kaplicę królewską. Architektura kościoła czerpie inspirację z bazyliki św. Piotra w Rzymie.
Docelowo (zgodnie z zamysłem króla) miało to być miejsce spoczynku rodziny królewskiej. Niestety po jego śmierci plany uległy zmianie i ostatecznie w Kościele Inwalidów na polecenie króla Ludwika Filipa zostały złożone prochy Napoleona Bonaparte. Sprowadzone z wyspy św. Heleny w 1840 roku, zostały zabalsamowane i zamknięte w sześciu trumnach:
– pierwsza (wewnętrzna): z cyny
– druga: z mahoniu
– trzecia oraz czwarta: z ołowiu
– piąta: z hebanu
– szósta (zewnętrzna): z fińskiego, czerwonego porfiru (rodzaj skały magmowej).

Oczywiście kościół z sakofagiem Bonapartego można zwiedzac. Robi się to w ramach biletu wstępu do Muzeum Armii (nie ma osobnych biletów).
Obiekty są otwarte codziennie od 10:00 do 18:00. Bilety są w cenie 14 EUR (wrzesień 2022) i muzeum zaleca ich zakup przez internet.

Sprawdź: bilety wstępu do Muzeum Armii i grobowca Napoleona Bonaparte – [klik]

Kościół Inwalidów i grobowiec Napoleona Bonaparte, współrzędne GPS
48°51’17.2″N 2°18’45.0″E
48.854765, 2.312506 – kliknij i wyznacz trasę

Kościół Inwalidów i grobowiec Napoleona Bonaparte, najbliższe stacje metra:
La Tour-Maubourg – linia nr 8
Varenne – linia nr 13

25. Muzeum d’Orsay
Zegar dworcowy w Muzeum d’Orsay – pozostałość po pierwotnej funkcji budynku

Dzisiaj muzeum, kiedyś dworzec kolejowy. Tak w kilku słowach można przedstawić historię d’Orsay. Powstały na wystawę światową w 1900 roku budynek dworca kolejowego pełnił swoją pierwotną funkcję tylko przez 39 lat. Elektryfikacja kolei sprawiła, że pociągi stały się zdecydowanie dłuższe i nie mieściły się w budynku dworca. Powstał nowy dworzec, a d’Orsay został wyłączony z użycia. Potem losy budynku były różne i całkiem poważnie rozpatrywano nawet ego wyburzenie. Przeciwnicy tego planu swoimi sposobami wprowadzili były dworzec na listę zabytków i w ten sposób raz na zawsze zamknęli temat ewentualnego wyburzenia.
Od 1986 roku d’Orsay pełni funkcję muzeum i eksponowane są w nim m.in największe dzieła impresjonistów i postimpresjonistów. Kolekcja dzieł jest naprawdę imponująca , a budynek tworzy dla nich fantastyczną oprawę. Absolutnie genialne miejsce.
Każdego roku galerię odwiedza około 4 miliony (!!!) zwiedzających. Bilety wstępu są na szczęście dostępne przez internet.

Sprawdź: bilety wstępu do Muzeum d’Orsay – [klik]

Muzeum d’Orsay, współrzędne GPS:
48°51’37.6″N 2°19’31.9″E
48.860438, 2.325529 – kliknij i wyznacz trasę

Muzeum d’Orsay, najbliższa stacja metra:
Solférino – linia nr 12

27. La Defense
La Defense widziana z Łuku Triumfalnego, Paryż

Nowoczesna dzielnica szklanych wieżowców i aluminiowych, śmiałych konstrukcji robiła imponujące wrażenie … 40 lat temu. Dzisiaj nie robi już takiego wrażenia. Czas sprawił, że tego typu konstrukcje powstały już w wielu miastach na całym świecie i dla wielu z nas stały się niemal codziennością.
Nie zmienia to faktu, że La Defense pozostaje główną siedzibą największych francuskich koncernów oraz głównych przedstawiciel globalnych firm we Francji. Pod względem powierzchni biurowej La Defense nadal pozostaje największym centrum biznesu w Europie.

La Defense, współrzędne GPS:
48°53’32.2″N 2°14’12.8″E
48.892272, 2.236891 – kliknij i wyznacz trasę

La Defense, najbliższa stacja metra:
La Défense train station – linia nr 1

28. Cmentarz Pere-Lachaise
Cmentarz Pere-Lachaise

Największy i najbardziej znany z paryskich cmentarzy. Powstał w ogrodach willi, którą swojemu spowiednikowi ojcu Lachaise (ojciec = pere) podarował Ludwik XIV. Stąd jak łatwo się domyślić nazwa cmentarza Pere Lachaise.
Na cmentrzu spoczywają m.in:
– Fryderyk Chopin
– Maria Walewska (na cmentarzu znajduje się serce hrabiny) – kochanka cesarza Napoleona Bonapartego
– Józef Wysocki – generał Wojska Polskiego, uczestnik polskich powstań narodowych i powstania węgierskiego 1848–1849
– Honoriusz Balzac
– Maria Callas
– Amedeo Modigliani
– Molier
– Jim Morrison
– Edith Piaf
– Marcel Proust
– Oscar Wilde

Cmentarz Pere-Lachaise, współrzędne GPS:
48°51’35.9″N 2°23’20.8″E
48.859957, 2.389105 – kliknij i wyznacz trasę

Cmentarz Pere-Lachaise, najbliższa stacja metra:
La Défense train station – linie nr 2, 3

29. Katakumby w Paryżu
Katakumby w Paryzu

Paryskie katakumby są miejscem unikalnym w skali świata. Spoczywają w nich szczątki podad 6 milionów ludzi, a podziemne korytarze mają łączną długość około 300 km.
Katakumby to nie tylko imperium śmierci. W katakumbach toczy się intensywne życie. Ukryte przed oczami zewnętrzego świata, oficjalne nielegalne, ale przyciągające do siebie spore gorno miłośników.
Więcej na temat oficjalnej oraz tej ukrytej i strzeżonej cześci katakumb przeczytasz w osobnym wpisie: Katakumby w Paryzu – bilety, zwiedzanie i nie całkeim legalny film z eksploracji – [klik]

sprawdź: bilety do katakumb z Paryżu przez internet – [klik]

Wejście do katakumb w Paryżu, współrzędne GPS:
48°50’01.9″N 2°19’56.5″E
48.833853, 2.332350 – kliknij i wyznacz trasę 

Zwiedzanie stadionu Paris Saint-Germain (Parc des Princes)

Stadion najsłynniejszego francuskiego klubu piłkarskiego budzi sporo emocji i przyciąga tłumy chętnych nawet poza terminami, w których rozgrywane są mecze. Chętnych do zwiedzania stadionu jest naprawdę wielu, tym bardizej, że nie każdy ma szansę oraz pieniądze by kupić bilet na regularny mecz.
Stadion Parc des Princes niedawno przeszedł rozległy remont i obecnie prezentuje się naprawdę pięknie. Wejście poza terminami oficjalnych meczów jest oczywiście dużo łatwiejsze i tańsze. Na to pozwolić może sobie niemal każdy, o ile stadnion jest akurat dostepny do zwiedzania. Są bowiem okresy, w któych jest zupełnie zamknięty.
Tak czy inaczej, dla wszystkich, którzy chcą poczuć atmosferę stadionu jednej z najbardziej znanych drużyn futbolowych świata podaję link do strony, na której można sprawdzić dostepnosć biletów.

sprawdź: bilety na zwiedzanie stadionu Paris Saint-Germain (Parc des Princes) – [klik]

Dojazd do stadionu PSG
Najlepiej dojechać metrem i kawałek przejść.
Stacje najbliżej stadionu:
– Michel-Ange Molitor – linie nr 9, 10
– Exelmans – linia 9
– Porte de Saint-Cloud – linie 9

Stadion Paris Saint-Germain (Parc des Princes) – wejście główne, współrzędne GPS:
48°50’31.7″N 2°15’05.8″E
48.842126, 2.251604 – kliknij i wyznacz trasę

Atrakcje poza Paryżem – dzień czwarty i dni kolejne

Odwiedzając Paryż warto zaplanować sobie dodatkowy dzień lub dwa na zwiedzanie atrakcji położonych w jego pobliżu. Trudno bowiem nie skorzystać z okazji by zobaczyć np. położony 20 km od miasta Wersal.
W przypadku wyjazdu rodzinnego nieodzownym punktem programu będzie odwiedzenie przynajmniej jednego z pobliskich parków rozrywki: Euro Disneylandu lub Parku Asteriksa.

Wersal

Pałac Wersalski

Imponująca i szokująca przepychem siedziba królów Francji, powstała dość niespodziewanie, jako efekt uboczny królewskiego hobby: polowania.
Rozległy i lekko podmokły teren leśny, na którym znajduje się Wersal obfitował w zwierzynę leśną. Gdy pod kątem polowań tereny te zaczął eksplorować Henryk IV nie było tu oczywiście prawie żadnych zabudowań. Podczas wspólnych polowań teren tak spodobał się następcy tronu Ludwikowi XIII, że odkupił najpierw część, a potem całość leśnej posiadłości. Obszar szybko stał się ulubionym miejscem królewskich polowań, ale miał pewien niedostatek: nie posiadał wygodnego miejsca na nocleg. Rozkapryszeni dworzanie mocno utyskiwali na nieodpowiadające im warunki bytowania. Król postanowił więc wybudować niewielki pałac, który miał pełnić rolę wygodnego domku myśliwskiego.
Kolejny król Ludwik XIV spędzał w pałacyku tyle czasu, że postanowił sprawić by stał się jeszcze wygodniejszy. Przeprowadził rozbudowę, potem kolejną, aż wreszcie doszedł do wniosku, że postawi prawdziwy pałac, godny króla. Ostatecznie przeniósł tutaj cały dwór królewski, ministrów i administrację państwa. Wersal przejął rolę stolicy Francji.

Wersal – jak dojechać?

Dojazd do Wersalu jest bardzo łatwy. Z centrum Paryża niemal pod sam Wersal dojeżdża linia turystyczna oznaczona kolorem żółtym RER C (kursuje co pół godziny).
Linia RER C łączy się w Paryżu z kilkoma liniami metra.
– przystanek Austerlitz – połączenie z liniami metra nr: 5, 10
– przystanek Saint-Michel Notre-Dame – połączenie z linią metra nr: 4
– przystanek Invalides – połączenie z liniami metra nr: 8, 13

Oprócz tego do linii RER C można wsiąść w centrum miasta na przystankach:
– pod muzeum d’Orsay – przystanek: Musee d’Orsay
– w pobliżu wieży Eiffla i Pól Marsowych – przystanek: Champ de Mars Eiffel Tower

Jedynym utrudnieniem może być fakt, że linia RER C ma rozwidlenie i przy wsiadaniu do pociągu, trzeba zwrócić uwagę na kierunek i stację docelową. Interesuje na pociąg, który jedzie w kierunku Versailles – Rive Gauche.
Jeżeli już udało się wsiąść, to musisz jechać do samego końca i wysiąść na ostatnim przystanku: Versailles Chateau Rive Gauche.
Stacja kolejowa jest około 300 metrów od pałacu, więc wystarczy iść, tam gdzie idą wszyscy. Nie da się nie trafić.

Bilety do RER C można kupić w automatach na stacjach metra i stacjach kolejowych. Nie można jechać do Wersalu na normalnym bilecie na metro, ponieważ Wersal leży w tzw. czwartej strefie, która znajduje się poza obszarem obejmowanym przez standardowy bilet metra. Bilet na RER C upoważnia was za to do jazdy metrem.

Wersal – bilety wstępu

Zdarzyło mi się raz, że dojechałem na miejsce pod Wersal i … kolejki do kas były takie (na 3 – 4 godziny stania), że zrezygnowałem z wejścia. Nawet gdybym kupił bilet, to po trzech godzinach w kolejce na pełnym słońcu nie miałbym sił ani ochoty zwiedzać. Nigdy więcej nie popełnię takiej głupoty i tobie też radzę. Każdego roku Wersal odwiedza około 5 milionów turystów, a kolejne 4 miliony dodatkowo zwiedza ogrody. Zakup biletów wcześniej przez internet, to nalepsze udogonienie jakie wprowadzono w Wersalu od co najmniej 200 lat 🙂

Sprawdź: bilety wstępu do Wersalu – [klik]

Pałac w Wersalu, współrzędne GPS:
48°48’13.7″N 2°07’21.7″E
48.803791, 2.122684 – kliknij i wyznacz trasę

Euro Disneyland

Euro Disneyland Paryż

Euro Disneyland to kultowy park rozrywki dla dzieci, położony nieco ponad 30 km od Paryża. Chba nikomu specjalnie przedstawiać go nia trzeba. Odpuszczę więc sobie opis atrakcji w parku i skupię się wyłącznie na kwestiach organizacyjnych.

Disneyland Paryż – jak dojechać?

Z Paryża pod sam park jeździ specjalna linia kolejowa, oznaczona jako RER A (na planach połączeń ma kolor czerwony). Dojazd jest więc łatwy i wygodny, tym bardziej, że RER A w centrum Paryża łączy się z kilkoma liniami metra:
– przystanek Charles de Gaulle Etoile – połączenie z liniami matra: 1, 2, 6
– przystanek Auber – połączenie z liniami matra: 3, 7, 8, 9
– przystanek Chatelet Les Halles – połączenie z liniami matra: 1, 4, 7, 11, 14
– przystanek Gare de Lyon – połączenie z liniami matra: 1, 14
– przystanek Nation – połączenie z liniami matra: 1, 2, 6, 9

Linia RER A ma rozwidlenia, więc należy wsiąść do pociągu, którego kierunek jazdy to Marne-la-Vallee Chessy.
Park Disneyland znajduje się przy ostatnim przystanku, który nazywa się dokładnie tak jak kierunek jazdy: Marne-la-Vallee Chessy.
Dalej wystarczy kierować się w tym samym kierunku co wszyscy, tym bardziej że przystanek kolejowy jest tuż przy wejściu do Parku 🙂

Jeżeli wybierasz się do Disneylandu samochodem, to poniżej podaję współrzędne GPS wjazdu na parking dla samochodów osobowych:
48°52’34.4″N 2°47’47.5″E
48.876211, 2.796540 – kliknij i wyznacz trasę

Disneyland Paryż – bilety wstępu

Disneyland Paryż to tak naprawdę dwa parki rozrywki: Disneyland oraz Walt Disney Studios. Można zwiedzać jeden z nich lub oba. Odpowiednią opcję wybiera się przy zakupie biletu.
Dodatkowo bilet może obowiązywać na jeden dzień lub na więcej dni. Tą opcję również wybiera się w stosownym formularzu zakupu.
Zamieszczone poniżej linki obsługują uniwersalne formularze zakupu biletów na wszystkie wymienione opcje.
Ze względu na gigantyczną popularność parku bilety zdecydowanie najlepiej kupić przez internet, oczywiście z odpowiednim wyprzedzeniem.

Sprawdź:
bilet wstępu na 1 dzień do Disneyland Paryż- [klik]

bilet wstępu wielodniowy (2-4 dni) do Disneyland Paryż- [klik]

Park Asteriksa

Drugim parkiem rozrywki, położonym w pobliżu Paryża jest Park Asterixa. Wybór między tym czy pojechać do Parku Asterixa czy do Disneylandu to kwestia wyłącznie osobistych preferencji i nie będę tutaj niczego doradzał. Skupię się na kilku przydatnych wskazówkach związanych z organizacją samej wycieczki.

Park Asterixa – jak dojechać?

Do parku najlepiej dojechać samochodem. Do pokonania z Paryża jest około 40 km, więc trasa nie jest ani długa, ani męcząca.

Park Asterixa – parking samochodowy, współrzędne GPS:
49°08’14.6″N 2°34’20.9″E
49.137389, 2.572471 – kliknij i wyznacz trasę

Dojazd środkami komunikacji publicznej nie jest tak prosty jak do Disneylandu, ale możliwy. Konieczna będzie jedna przesiadka.
Najpierw wsiadamy do linii RER B (kolor niebieski) w kierunku lotniska Charles’a de Gaulle’a. Wysiadamy na stacji “Aeroport Charles De Gaulle Terminal 1” i idziemy do okienka kasowego opisanego jako „Parcs de Loisirs”. W okienku kupujemy bilet na bilet autobusowy do Parku Asterixa. Autobus odjeżdża z Platformy 3 i kursuje co 30 minut od 9:00 rano, do 1:00 w nocy.

RER B w centrum Paryża łączy się z kilkoma liniami metra:
– przystanek Gare du Nord – połączenie z liniami matra: 2, 4, 5
– przystanek Chatelet Les Halles – połączenie z liniami matra: 1, 4, 7, 11, 14
– przystanek Saint-Michel Notre-Dame – połączenie z linią matra: 10
– przystanek Denfert-Rochereau – połączenie z liniami matra: 4, 6

Park Asterixa – bilety wstępu

Bilety wstępu do Parku Asteriksa dostępne są w sprzedaży internetowej i sprzedawane są na konkretny dzień, jako bilety całodniowe.

Sprawdź: bilet wstępu na 1 dzień do Parku Asteriksa – [klik]

Paryż w jeden dzień – plan zwiedzania

Paryż

Zadanie wydaje się niewykonalne i w praktyce jest oczywiste, że nie da się zwiedzić Paryża w jeden dzień. Ale co wtedy, jeżeli masz tylko tyle czasu?
Postanowiłem zmierzyć się z tym wyzwaniem i opracowałem trasę, która pozwoli zobaczyć maksymalnie ile się da w ciągu jednego dnia. Najpierw popatrz na mapę:

Mapa zwiedzania Paryża w jeden dzień
podkład mapy: openstreetmap.org

Przebieg trasy – Największe atrakcje Paryża w jeden dzień:
Panteon (1) – Dzielnica Łacińska (2) – wyspa Cite (3) – Notre Dame (4) – Sainte-Chapelle (5) – Luwr (7) – Jardin des Tuileries (11) – Plac Concorde (13) – Pola Elizejskie (14) – Grand Palais (15) – Łuk Triumfalny (16) – Wieża Eiffla (17) – Sekwana (26)

Oczywiście numery przy atrakcjach odpowiadają numeracji na mapach oraz w spisie treści i przy nagłówkach. Na mapie pozostawiłem również numery i położenie atrakcji, których nie ma w planie na jeden dzień, ponieważ ułatwi ci to ewentualną modysikację trasy i szybką zmianę planów. Rzut oka na mapę wystarczy, by zdecydować czy jakaś zmiana ma sens.

Założenie przedstawionego planu jest takie, że z uwagi na oszczędność czasu praktycznie rezygnujemy z wchodzenia do środka, do muzeów. Można przyjąć, że wchodzimy tylko do jednego muzeum, albo zamiast tego na Wieżę EIffla. Wiem, że wybór jest trudny, ale ta trasa zmusza do kompromisu. Nie wiem, czy jednego dnia dałoby się zaliczyć całą trasę, Luwr i Wieżę Eiffla. Raczej wątpię, choć pewnie będą tacy, którym uda się to zrobić.
Pozostałe atrakcje oglądamy z zewnątrz i dajemy sobie przy każdej z nich odrobinę czasu, żeby nacieszyć nimi oczy i zrobić kilka pamiątkowych zdjęć.
Zapraszam do analizy trasy i zachęcam do samodzielnej jej modyfikacji. Opisy wszystkich atrakcji znajdujących się na trasie znajdziesz oczywiście w niniejszym tekście.

Paryż – noclegi i hotele

Paryż jest miastem ogromnym i Paryż jest miastem turystycznym. Znajdziesz tu mnóstwo ciekawych noclegów, choć nie zawsze jest tanio.
Z praktycznego punktu widzenia kluczem do sukcesu jest to, by blisko hotelu była stacja metra. Metro w Paryżu działa doskonale i jeżeli masz pod ręką jakąś stację, to w każde miejsce miasta dostaniesz się błyskawicznie i bez problemów. Analizująć ofertę hotelu sprawdź więć najpier jak blisko jest stacja metra. Jeżeli jest blisko, to możesz skupić się na pozostałych parametrach oferty.
Na początek proponuję kliknąć w ten link – [klik]. Link przygotowany jest tak, że filtruje oferty ograniczając wyniki wyłącznie do rozsądnego centrum Paryża.
Nad wynikami wyszukiwania znajdują się przydatne filtry, np. „Cena (od najniższej)”, po naciśnięciu linku do sortowania dostaniesz kolejne przydatne filtry. Ja często używam „Najlepsza ocena i najniższa cena”.
Dodatkowo poniżej zamieszczam kilka wybranych ofert, które być może nakierują cię na ciekawe oferty noclegów.

The People – Paris Nation – [klik]

B&B HOTEL Paris Porte des Lilas – [klik]

Kyriad Paris 18 – Porte de Clignancourt – Montmartre – [klik]

4.9/5 - (565 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
42 komentarze do “Paryż plan zwiedzania – mapa, bilety, atrakcje, zabytki, noclegi, ciekawostki

 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Kapitalny przewodnik. Byłem w Paryżu 3 x , ani razu z tak przemyślanym i dopracowanym przewodnikiem. Dzięki i szacunek za wiedze i włożoną pracę. Grzesiek

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Mega. Tego było mi trzeba. Wszystko jasno i czytelnie. Napewno skorzystam. Wybieram się za miesiąc i miałam problem z wyznaczeniem co zobaczyć , w jakiej kolejności i zebrać to wszystko do kupy.

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Nic więcej nie muszę szukać. Świetny wpis, rzeczowy, logiczny. Wytyczna dla mojego marcowego wyjazdu. Bardzo dziękuję!

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Dopiero się wybieram w maju ale już znalazłam coś fantastycznego to znaczy ten przewodnik. Mam nadzieję, że po powrocie zawitam i będę chwalić, bo wygląda logicznie , przejrzyście i spełnia moje oczekiwania.

  Odpowiedz
   • o
    Bezpośredni odnośnik

    Jestem pod wrażeniem! Bravo! Akurat tej informacji potrzebuję do planowania podróży 🙂 Dziękuję ślicznie!

    Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Ten artykuł oszczędzi mi mnóstwo czasu na planowanie pobytu. Jadę już w najbliższą niedzielę i mam zamiar trzymać się zamieszczonego opisu. Do ogarnięcia mam tylko rezerwację paru miejsc. Dziękuję autorowi za trud i poświęcony czas.

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Korzystałam z Pana tras i wszelkich wskazówek do utworzenia własnego planu zwiedzania. Wszystkie informacje były bardzo pomocne za co serdecznie dziękuję 🙂 Uważam, że dzięki Panu nasz tygodniowy pobyt w Paryżu był bardzo udany 😀

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Leje Pani miód na moje serce!
   Bardzo jestem zadowolony z takiego przebiegu sprawy i dziękuję!

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Najkonkretniejszy z opisów jakie dotąd czytałam! Rewelacyjny wpis, sam konkret, bez lania wody. Atrakcje dobrze dobrane. Szacun:) lecę czytać kolejne artykuły!

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Wybieram się do Paryża na przełomie marca i kwietnia, Twój wpis bardzo porządkuje mi plan zwiedzania i w oszczędza mnóstwo czasu na samodzielne układanie trasy 🙂
  świetne opracowanie dzięki !

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Panie Jacku, fantastycznie ułożony i nasycony informacjami plan. Wybieram się za 3 tygodnie do Paryża z dziećmi i jestem przekonana, że wszystko się uda – dzięki panu:) Pozdrawiam:)

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Panie Jacku, bardzo obszerny zbiór wszystkich niezbędnych informacji. Wybieram się w maju do Paryża i świetnie ułatwił mi Pan planowanie i zwiedzanie miasta. Wskazówki są przejrzyste , informacji dużo na każdy nurtujący mnie temat. Myślę ze wszystko uda się tak jak planuję. Jeszcze raz serdeczne dzięki , gratulacje.

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Jak dobrze , że tu trafiłam. Majówka w Paryżu się zbliża i dopiero dzięki tym informacjom zaczynam ogarniać temat :). Luksusowo by było gdybym mogła sobie to wydrukować :), lubię mieć info przed oczami. Dziękuję bardzo za te polecajki

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Będę tam w kwietniu’23, krótko, bo 3 dni, poczytałam o miejscach , które zobaczę. Uważam, że jest to znakomity przewodnik.

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Witam. Byłem na 2 dni w Paryżu (28/02-1/03). Wszystkie atrakcje zwiedzone z Pana przewodnikiem oczywiście bez niektórych wejść, bo inaczej by się nie udało. Bardzo dziękuję za możliwość skorzystania z przewodnika. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Jacku!
  dziękuję,fantastycznie ułożony plan.Gigantyczny wektor przyłożyłeś, niezwykła praca.
  Ty też jesteś niezwykły,że poświęcasz swój czas dla innych
  Uściski, Elżbieta

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Realizuję moje marzenie od 50 lat, zwiedziłam pół świata, a jakoś ciągle odkładałam. Wybieram się na przełomie września i października i bardzo dziękuję za taki precyzyjny plan zwiedzania. Nie wiem czy wszystko zrealizuję ale z takimi podstawami zniknęły moje wątpliwości.

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Nie daliśmy rady zerknąć na wszystkie te atrakcje ale mieliśmy tylko 24 godziny czasu. Choć przez dobę można sporo zobaczyć w Paryżu.

  Poczyniłem krótki film, co można zrobić w Paryżu będąc tylko chwilę. Może stanie się dobrą inspiracją dla tych, co planują lub miłym wspomnieniem dla tych, którzy już w Paryżu byli.

  Link do filmu: https://youtu.be/zPSTkuCW6M0

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Jestem zachwycona; ten przewodnik uratował naszą spontaniczną wyprawę do Paryża 🙂 Dziękuję; wszystko jest wspaniale opisane!

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Nie wiem czy już pisałam, ale twój plan zwiedzania jest genialny. Bardzo ułatwił mi wyjazd do Paryża. Świetnie wszystko opisane. Dobrze, że jesteś 😉

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Wybieram się do Paryża, wszystko (prawie) opracowane dzięki twojemu przewodnikowi.
  Ale gubię się w kwestii biletów. Mam nocleg w Boulogne-Billancourt, i nie mogę dopatrzeć się w jakiej to jest strefie biletowej ( pewnie to proste ). Raz wychodz mi 5, raz 2 !
  Pomocy 🙂

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Wróciliśmy z Paryża bardzo zadowoleni i w pełni usatysfakcjonowani. Ktoś zapyta, dlaczego? Ponieważ powyższe opracowanie planu wycieczki jest idealne. A restauracja Le Consulat POLECAM zamówiliśmy tez ślimaki i petarda. Dziękuje za bardzo pomocne wskazówki.
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Kolejne miasto z świetnie przygotowanym planem. Będąc na Maderze korzystaliśmy z Pana rad i opisów. W Paryżu po raz kolejny Pana wskazówki były bardzo pomocne. Dziękuje

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Najlepszy przewodnik jaki znalazłam w zasobach internetu. Właśnie tego potrzebowałam by indywidualnie zaplanować zwiedzanie. Mam tu wszystko, czego potrzebuję! Brawo 👏

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *