Foresta Umbra – Mroczna Knieja w samym sercu Paku Narodowego Gargano. Mapa szlaków i ścieżek spacerowych

Foresta Umbra

Gdzie jest Foresta Umbra?

Na półwyspie Gargano wszystkie drogi prowadzą do Foresta Umbra. Zapewne takie odniesiesz wrażenie podróżując i zwiedzając półwysep. Znaki drogowe kierujące do Foresta Umbra są dosłownie wszędzie i gdzie by się nie pojechało, to zawsze trafi się na drogowskaz do Foresta Umbra. Nawet jeżeli wybierzesz drogę w przeciwnym kierunku niż pokazywał znak, to po kilku kilometrach okaże się, że jesteś na dobrej drodze do … oczywiście, że Foresta Umbra 🙂
Ciemny Las (czyli w tłumaczeniu na wprost Foresta Umbra, chociaż wersja nazwy „Mroczna Knieja” podoba mi się bardziej) zajmuje spory obszar centralnej części półwyspu i Parku Narodowego Gargano. Przebiega przez niego istotna droga łącząca południową i północną cześć półwyspu. Nie jest to szeroka droga. Praktycznie na całej swojej długości jest wąska i bardzo kręta, a jej stan mówi o tym, że widziała już wiele. Tylko niektóre fragmenty mają lekko poszerzone pobocze. Zresztą tak wyglądają praktycznie wszystkie drogi biegnące w głąb półwyspu. Zawsze jest kręto, wąsko, wyboiście, a do tego często stromo (widać to zresztą na zdjęciu powyżej).

Położenie Półwyspu Gargano na mapie Włoch.
źródło podkładu mapowego: openstreetmap.org
Obszar Forsta Umbra na mapie Półwyspu Gargano, Włochy.
źródło podkładu mapowego: openstreetmap.org

Mroczna Knieja

Włosi traktują Foresta Umbra jako miejsce niezwykłe i wyjątkowe. Każdy, kto podróżował po Włoszech i zna już kilka zakamarków tego pięknego kraju zgodzi się z Włochami. To miejsce piękne i wyjątkowe … ale dla Włochów. Dla nas nadal pozostaje piękne, ale nie jest aż tak wyjątkowe. Co mam na myśli?
Wszystkiemu winna jest specyfika i różnica klimatu. We Włoszech rzadko można spotkać bujny, soczysty, zielony, wilgotny, obrośnięty świeżym mchem i mroczny las. Słoneczny, suchy i gorący klimat nie sprzyja powstawaniu takich lasów, wiec nie powstają. Foresta Umbra jest zupełnie inny niż wszystko, do czego Włosi są przyzwyczajeni. Jest przeciwieństwem tego, co znają najlepiej. A to za sprawą specyficznego położenia i ukształtowania półwyspu Gargano. Niemal w całości stanowi on rozległa wyżynę, wznoszącą się na poziomie około 800 m nad poziomem morza. To tworzy odmienny klimat, a odmienny klimat sprzyja rozwojowi odmiennej roślinności, budując specyficzny biom. Bujna roślinność, soczysta zieleń, wyjątkowe bogactwo gatunków roślin i zwierząt. Duże, gęste korony często bardzo starych drzew, obrośnięte grubym mchem i dywanem pnączy, a wszystko utopione w gęstym półmroku i w przynoszącym ulgę chłodnym, wilgotnym powietrzu … typowa polska knieja. Knieja, jaką większość z nas zna i ma niemal pod ręką, w zasięgu kilkunastu – kilkudziesięciu minut autem, a wielu ma ją tuż za płotem swojego domu.
To co dla Włochów jest rzadkim cudem natury, w tym przypadku dla nas jest gęstym lasem, który dobrze znamy. Ot taka Mroczna Knieja.

A tu Puszcza Bukowa w Szczecinie, czyli identycznie jak Foresta Umbra, ale tylko kilka kroków od domu 🙂

No to zwiedzać, czy nie?

Przejazd i pobyt w Foresta Umbra na sto procent będzie dla ciebie przyjemnym odpoczynkiem od palącego słońca. Dla miłośników przyrody i natury jest to prawdziwy raj. Jeżeli lubisz naturalność starych, gęstych lasów, to odwiedzenie Foresta Umbra będzie dla ciebie dużą przyjemnością. Warto jednak zaplanować sobie tutaj spokojny, nieco dłuższy spacer. Tym bardziej, że w lesie wyznaczonych jest sporo parkingów, od których w głąb lasu prowadzą szlaki spacerowe.
Poniżej zamieszczam prostą mapkę obszaru Foresta Umbra, z zaznaczonymi charakterystycznymi punktami oraz ścieżkami spacerowymi.

Mapa Foresta Umbra z zaznaczonymi szlakami spacerowymi i charakterystycznymi miejscami.
źródło mapy: www.turismovieste.it/la-foresta-umbra/

Nasz dzień był mocno napięty (opisałem to szczegółowo w przewodniku i planie zwiedzania Apulii) i zatrzymanie się na dłuższy spacer nie było możliwe. Tym razem po prostu przejechaliśmy się przez cały obszar Foresta Umbra, który był nam po drodze z Monte Sant’Angelo do Peschici.
Jeżeli jednak kiedyś będziemy szukać w Apulii miejsca na relaks, na odpoczynek od plaż, zwiedzania i turystycznego zgiełku, ta na pewno wrócimy tu na długi spacer.

4.9/5 - (57 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *