Fort Zachodni w Świnoujściu – ciekawostki, zwiedzanie, bilety

Fort Zachodni w Świnoujściu i armata, która łypie na mnie jednym okiem

Twierdza Świnoujście

Nie wiem czy jeszcze gdzieś znajdziesz tyle ciekawych i różnorodnych umocnień przypadających na metr kwadratowy. W Świnoujściu i jego otoczeniu jest ich niesamowita ilość, ale większość z nich nie jest bardzo stara. Aż trudno uwierzyć, że do XVII wieku w Świnoujściu nie było żadnych militarnych umocnień brzegowych (!!!). Ciekawe, że tak późno dostrzeżono strategiczne walory tego terenu.
Ktoś w Prusach zorientował się w temacie i militarno-budowlana przygoda Świnoujścia zaczęła się od budowy drewnianych umocnień przeciwko działaniom Duńczyków i Szwedów. Później poszło już bardzo szybko, a za początek umocnień fortu zachodniego przyjmuje się rok 1856.
W skład XIX wiecznych fortyfikacji wchodziły łącznie cztery zespoły niezależnych zabudowań fortecznych. Do dzisiaj z przetrwały pierwsze trzy:
– Fort Zachodni
– Fort Anioła
– Fort Gerharda
– Fort w Warszowie (zniszczony w latach 70-tych XX wieku).

Położenie Fortu Zachodniego na mapie Świnoujścia

Siedmiu budowniczych

Zadanie Fortu zachodniego było proste i jasne: chronić wejście do portu w Świnoujściu i podejmować walkę ze zbliżającymi się wrogimi okrętami. Był wielokrotnie przebudowywany, rozbudowywany, modyfikowany na potrzeby tego, kto akurat miał go w posiadaniu. Zmian było naprawdę sporo. Świnoujście ze względu na swoje położenie było łakomym kąskiem i zawsze był jakiś chętny do przejęcia go pod swoje panowanie. Ostateczny znany nam dzisiaj kształt fortu to wypadkowa działań budowlanych podejmowanych na przestrzeni ponad 150 lat przez: Prusy, Szwecję, Danię, Francję, a potem Niemcy, Rosję i na koniec Polskę. Znacie jakiś obiekt militarny przy którego przebudowach grzebało więcej państw?

Armata z Fortu Zachodniego namierza latarnię?
Brama do Fortu Zachodniego

Nieustanna modernizacja

Początkowy kształt obiektu był taki, że pozwalał na prowadzenie ostrzału z dział i broni ręcznej we wszystkie strony. Z czasem powstały dodatkowe umocnienia: wały obronne i fosa z wodą, które wymusiły ograniczenie kierunku ostrzału do wybranych stref.
Wraz z rozwojem broni (karabinów, armat, dział, haubic …. i całego militarnego złomu) zmianie i modyfikacjom ulegał fort. Przechodził niezliczoną ilość przeróbek, dostosowań, unowocześnień, modernizacji, by w czasie I wojny światowej … nie wziąć udziału w żadnych działaniach militarnych.
Okres międzywojenny był oczywiście czasem kolejnych przeróbek i modyfikacji, które przydały się podczas działań w czasie II wojny światowej.

Fort Zachodni w Świnoujściu. Ktoś wie co to za sprzęt?
Fort Zachodni w Świnoujściu

Po zakończeniu II wojny światowej obiekt przeszedł we władanie Rosjan, którzy zainstalowali tu armaty produkcji …. amerykańskiej. Wybudowali kolejne bunkry bojowe, ale zrobili to dość niechlujnie i nieudolnie. Bunkry szybko zaczęły samoistnie pękać i kruszyć się. Ostatecznie trzeba było je wyburzyć.

Szkic Fortu Zachodniego ilustrujący jego wygląd z jego najlepszych czasów
Widok z góry na Fort Zachodni
Tunel łączący dwa dziedzińce wewnątrz fortu

Magazyn warzyw i muzeum

Rosjanie wyprowadzili się z fortu na początku lat 60-tych i ich miejsce zajęły warzywa i owoce. Do roku 1990 mieścił się tu magazyn owocowo-warzywny.
Aktualny fragment historii fortu jako obiektu historycznego, przeznaczonego do zwiedzania rozpoczął się w roku 2000, kiedy to teren fortu został wydzierżawiony i z czasem przygotowany i przeznaczony do zwiedzania. Zdecydowanie najlepiej by było, gdyby tak już zostało, bo obiekt zwiedza się świetnie. Jest naprawdę interesujący. Wszędzie można wejść, wszystkiego można dotknąć. Obiekt jest na tyle interesujący, że przyciągnie nawet uwagę osób średnio zainteresowanych militariami. Nie wspomnę już o dzieciach, które czerpią niezmierzone ilości radości z wsiadania na armatę i kręcenia wszystkim co tylko jest pod ręką. Sam miałem sporo radości z obserwacji jak kilkuletnia dziewczynka w różowej sukience wsiada na armatę i kręci pokrętłami z ogromnym zapamiętaniem, kierując wielką lufę armatnią w kierunku swoich rodziców 🙂
Sprzęt jest dobrze zaopiekowany, bo wszystko chodzi naprawdę zaskakująco lekko.

Na tą armatę zaraz wsiądzie dziewczynka i zacznie mierzyć do rodziców ….
Fort Zachodni w Świnoujściu
Fort Zachodni w Świnoujściu
Fort Zachodni w Świnoujściu
Taka bombka mogłaby narobić trochę bałaganu
Kazamaty w Forcie Zachodnim w Świnoujściu

Fort Zachodni – godziny otwarcia

Fort czynny jest przez cały rok:
styczeń – marzec: 10.00 – 15.00 (w zależności od warunków atmosferycznych!)
kwiecień: 10.00 – 16.00
maj – czerwiec: 10.00 – 18.00
lipiec – sierpień: 10.00 – 20.00
wrzesień: 10.00 – 18.00
październik: 10.00 – 16.00
listopad – grudzień: 10.00 – 15.00 (w zależności od warunków atmosferycznych!)

Fort Zachodni – ceny biletów

16 zł – normalny
12 zł – ulgowy (emeryci, inwalidzi, renciści, grupy powyżej 20 osób)
10 zł – dzieci od 7 do 14 lat

Fort Zachodni – dane kontaktowe

Muzeum Historii Twierdzy Fort Zachodni
ul. Jachtowa 1
72-600 Świnoujście
tel. 508 738 118
westbatterie@wp.pl
http://www.fortzachodni.pl/

Fort Zachodni, współrzędne GPS

53°55’05.8″N 14°16’32.2″E
53.918265, 14.275618 – kliknij i wyznacz trasę

Kazamaty w Forcie Zachodnim w Świnoujściu
Fort Zachodni w Świnoujściu
… a po wyjściu z fortu okazało się, że ktoś tam z góry nas obserwuje
4.7/5 - (60 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *