Piodao – dojazd, mapa, parking, zwiedzanie, ciekawostki, noclegi

Piodao, Portugalia

Koniec świata

Do Piodao nie przyjeżdża się dla zabytków. Tutaj przyjeżdża się by poznać i poczuć prawdziwie rdzenny portugalski klimat i charakter głębokiej portugalskiej prowincji.

Położenie Piodao na mapie Portugalii

Popatrz na mapę powyżej. Zaznaczyłem na niej położenie Piodao. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że ta niewielka wieś ma bardzo korzystne położenie. W środku Portugalii, około 90 km w linii prostej od wybrzeża i 50 km od Coimbry, czyli stolicy regionu. Pierwsze wrażenie jest jednak bardzo mylące. W rzeczywistości Piodao jest jednym z najbardziej odosobnionych miejsc w Portugalii. Do początku lat 70-tych XX wieku nie prowadziła do niego żadna droga, którą można by pokonać samochodem. Ostatnie 12 kilometrów możliwe było do pokonania tylko na nogach lub konno. Pierwsze regularne połączenie drogowe powstało dopiero w 1972 roku. Obecnie mieszka tu jedynie 120 osób i od roku 1950 (wtedy mieszkało tu 1125 osób) Piodao regularnie się wyludnia.

Piodao nocą, Portugalia
foto: Tercio Leal na zasadach CC BY-SA 2.0

Mówiąc jednak szczerze, doprowadzenie utwardzonej drogi chyba tak naprawdę niewiele zmieniło, bo droga do Piodao nadal pozostaje bardzo długa i męcząca. Dzieje się tak za sprawą ukształtowania terenu. Piodao leży bowiem schowane głęboko w górach Serra do Acor i aby tu dojechać trzeba pokonać chyba milion zakrętów. W zależności od kierunku z którego przyjedziesz droga może być różnej jakości. W naszym przypadku na długim odcinku biegła wąską półką na zboczu wzgórza i miała szerokość jednego samochodu. Czasem sprawiała wrażenie jakby od momentu gdy powstała (od 1972 roku) nigdy nie była remontowana. Po prawej miałem ścianę zbocza góry, a po lewej przepaść. Przytulałem się prawym lusterkiem do ściany i ciągle miałem wrażenie, że lewe koło ledwo mieści mi się na krawędzi skarpy.

Z Piodao wyjeżdżaliśmy w inna stronę i inną drogą. Jej jakość i szerokość była zdecydowanie lepsza, więc istotne znaczenie ma, którędy zamierzasz tutaj dotrzeć.

Tradycyjna zabudowa

Długa izolacja Piodao sprawiła, że wieś zachowała swój tradycyjny charakter i nie poddała się wpływom współczesnych mód budowlanych i architektonicznych. Mieszkańcy przy budowie wszystkiego we wsi byli zmuszeni do korzystania z materiałów, które mieli na miejscu pod ręką. W ten sposób ograniczenie związane z brakiem drogi istotnie wpłynęło na wygląd wioski. Wszystko we wsi wykonane jest z powszechnie występujących tu łupków kamiennych oraz drewna. Mieszkańcy Piodao wykorzystanie kamienia o charakterystycznym płaskim kształcie doprowadzili do perfekcji, robiąc z niego nawet piękne, kształtne, płaskie i smukłe dachówki. Umieją z kamiennego łupka zrobić chyba wszystko. Nawet talerze w restauracji. O ich doskonałej znajomości materiału oraz najwyższych umiejętnościach w posługiwaniu się nim niech świadczy fakt, że wiele domów w Piodao zostało zbudowanych bez użycia zaprawy.
Całości obrazu dopełniają drewniane okna i drzwi, malowane na tradycyjne kolory: biały i niebieski.

Kamienna zabudowa w Piodao, Portugalia

Cała miejscowość jest pod tym względem wyjątkowo spójna, wręcz ascetyczna. Czystość zachowanej formy budowlanej jest ogromnie przyjemna dla oka i po wsi spaceruje się z dużą przyjemnością. Warto wejść dalej i zajrzeć wszędzie.

Piodao – zwiedzanie

Kościół w Piodao jest jedynym, odmiennym od całej reszty budynkiem

Piodao jest maleńkie i zobaczysz je w całości naprawdę bardzo szybko. Nie potrzeba tutaj żadnego planu. Parking, którego współrzędne podałem poniżej jest tuż przy głównym placu miasteczka. Z palcu od razu widać charakterystyczny, biały kościół (Matriz de Nossa Senhora da Conceicao), na prawo od niego muzeum, a na lewo reszta miasta. Wszystko widać jak na dłoni i od razu wiadomo gdzie iść. Przespaceruj się po miasteczku (ma zaledwie kilka krótkich uliczek), zobacz kościół, muzeum, zejdź w dół do rzeki i kamiennych mostków, na następnie możesz wrócić i …. po pół godzinie wszystko masz zwiedzone.

Układ ulic w wiosce i położenie parkingu możesz sprawdzić na mapce poniżej.

Mapa ulic w centrum Piodao, parking i kierunek marszu na początek szlaku do Foz d’Egua
<