Locorotondo – atrakcje, zwiedzanie, mapa, hotele, noclegi, parking. Przewodnik.

Locorotondo, Apulia, Włochy

Skromny sąsiad

Łatwo przegapić Locorotondo. Głównie ze względu na bliskie sąsiedztwo znanego na całym świecie Alberobello. Trudno być popularnym, gdy obok siebie ma się niezwykłe miasteczko, o którym mówi cały świat. Obie miejscowości dzieli zaledwie 8 km, ale ogromna większość turystów, którzy tak tłumnie odwiedzają Alberobello nie dociera do Locorotondo. To poważny błąd. To turystyczny grzech zaniechania, którego należy żałować.
Dokładnie taki grzech zaniechania popełniłem kilka lat temu, gdy pierwszy raz w życiu odwiedziłem Apulię i Alberobello. Nasycony atrakcjami z Alberobello nie pojechałem do Locorotondo. Swój błąd zrozumiałem dopiero teraz, podczas tego wyjazdu, gdy postanowiłem lepiej poznać całą Apulię. Kilka kroków po historycznej części Locorotondo wystarczyło, bym zdał sobie sprawę ze swojego błędu.

Locorotondo jest jednym z punktów opracowanego przeze mnie planu zwiedzania Apulii – [klik]. Polecam zapoznanie się z nim, bo jestem pewien, że znajdziesz w nim bardzo dużo fajnych informacji.

Locorotondo jest pełne ciasnych uliczek i wąskich schodków
Locorotondo – białe uliczki odchodzą w każda stronę

Charakter Locorotondo

Miasteczko od wieków rozwija się w jednostajnym, powolnym tempie. Nie ma tutaj okresów radykalnego wzrostu albo nieskrępowanego, burzliwego rozwoju … jest za to powolny, a nawet można by rzec bardzo powolny, ale systematyczny wzrost. Jako ciekawostkę podam, że w Locorotondo, co 10 lat przybywa około 5000 osób i ten przyrost jest cały czas taki sam od 150 lat 🙂
Życie w Locorotondo toczy się więc od dawna swoim rytmem. Sprzyja temu dodatkowo fakt, że nie zakłóca tego rytmu szeroka fala turystów, których jest tutaj zdecydowanie mniej, niż należałoby się spodziewać.

Locorotondo – co uliczka to ciekawiej
Locorotondo – wciągam brzuch przeciskam się przez te wąskie zaułki, ciekaw co zobaczę za rogiem.

Historyczna część miasta jest maleńka. Widać wyraźnie, że stare miasto rozwijało się wokół jednego, centralnego punktu, wokół którego tworzyły się kolejne warstwy zabudowań. Ma wyjątkowo regularny okrągły kształt, w którego środku obecnie znajduje się główny (choć maleńki) plac Piazza Fra Giuseppe Andrea Rodio. Stoi przy nim pięknie zdobiony kościół św. Jerzego Męczennika (Chiesa Madre San Giorgio).
Zresztą, wystarczy rzucić okiem na poniższą mapkę.
Kształt miasta wyraźnie nawiązuje do jego nazwy, bo przecież loco to w tłumaczeniu “miejsce”, a rotondo to “okrągły”. Locorotondo to po po prostu “okrągłe miejsce”.

Okrągłe miejsce: Locorotondo
źródło mapy: openstreetmap.org

Atrakcje i zwiedzanie

Dzisiaj stare miasto w Locorotondo wygląda tak, jakby przez ostatnich 500 lat mieszkańcy zajmowali się tylko poszukiwaniem sposobu na jego upiększanie. Bielone ściany budynków w całym mieście, balkony, balustrady, schody, kamienne poręcze gdzie to tylko możliwe przyozdobione są kwiatami, starymi sprzętami, kwietnymi koszami, gdzieniegdzie stoi przypięty rower, wiszą girlandy, parasolki … po prostu nieskończona ilość ulicznych dekoracji. Nawet zimą, gdy siłą rzeczy kwiatów jest mniej, miasto wygląda pięknie. Wiosną, latem i jesienią wszystko aż kipi od pięknych roślin.

Typowa uliczka w Locorotondo zimą (luty). Niebawem na wiosnę zakwitnie tu mnóstwo kwiatów.
Locorotondo – biało i kolorowo
Locorotondo – bez ścisku i tłoku chłoniemy atmosferę miasteczka

Mapa Locorotondo

W przypadku Locorotondo całe stare miasto można uznać za jedną wielką atrakcję. Po prostu trudno wskazać jakieś wyjątkowe miejsce, bo tutaj niemal każda uliczka jest wyjątkowa. Naprawdę aż żal pominąć jakąkolwiek z nich. Polecam więc spacerować wszędzie. Wszędzie gdzie tylko się da. Dodatkowo na mapce zaznaczyłem kilka miejsc, który nie wolno pominąć.

Locorotondo – mapa. Zaznaczyłem numerkami kilka głównych punktów, które opisałem poniżej. Spacerować trzeba po całym miasteczku, bo pięknie jest po prostu wszędzie.
1. Plac Giuseppe Andrea Rodio oraz kościół św. Jerzego Męczennika (Chiesa Madre San Giorgio)
Locorotondo – Plac Giuseppe Andrea Rodio oraz kościół św. Jerzego Męczennika

Główny plac stanowiący centralną część miasteczka. Symetrycznie wokół niego rozpościera się stare miasto. Przy placu znajduje się pięknie zdobiony wewnątrz kościół św. Jerzego Męczennika.

Plac Giuseppe Andrea Rodio, współrzędne GPS:
40°45’10.8″N 17°19’46.3″E
40.752997, 17.329528 – kliknij i wyznacz trasę

2. Kościół św. Mikołaja (Chiesa di San Nicola di Myra)
Locorotondo – wnętrze kościoła św. Mikołaja
Freski na suficie w kościele św. Mikołaja w Lotorotondo

Przepięknie zdobiony freskami, maleńki, wciśnięty ciasno między inne budynki kościół. Zdecydowanie nie wolno go pominąć, a bardzo łatwo go przeoczyć. Poniżej zamieszczam krótki filmik, który mam nadzieję zachęci cię do odwiedzenia tego przepięknego miejsca.
Wszystkie freski mają jakiś związek z postacią św. Mikołaja.

Kościół św. Mikołaja, współrzędne GPS:
40°45’12.0″N 17°19’45.9″E
40.753319, 17.329407 – kliknij i wyznacz trasę

Tak wygląda kościół św. Mikołaja z zewnątrz. Naprawdę łatwo go nie zauważyć.
3. Piazza Vittorio Emanuele i Porta Napoli

Klimatyczny, niewielki plac, przy którym znajdziesz również informację turystyczną z bardzo przydatnymi mapami. W niedzielę przed mszą o godzinie 12.00 wielu mieszkańców miasta po prostu spotyka się tutaj żeby pogadać. Robi się bardzo gwarnie i tłoczno. U wylotu placu w kierunku parku znajduje się brama miejska: Porta Napoli.

Piazza Vittorio Emanuele, współrzędne GPS:
40°45’10.8″N 17°19’42.2″E
40.752987, 17.328397 – kliknij i wyznacz trasę

4. Park z punktem widokowym

Park znajduje się naprzeciwko Porta Napoli. Jako, że miasteczko jest na wzgórzu, na końcu parku znajduje się punkt widokowy, z rozległą panoramą na okolicę. Warto tam usiąść i odpocząć lub po prostu stracić trochę czasu … tak dla przyjemności.

Park miejski, współrzędne GPS:
40°45’10.3″N 17°19’40.7″E
40.752858, 17.327977 – kliknij i wyznacz trasę

Locorotondo – zima tutaj jest fajna
Balkony w Locorotondo czekają na wiosenne kwiaty

Parkingi w Locorotondo

W Locorotondo nie ma zbyt wiele miejsca do parkowania. W zasadzie do wyboru jest tylko jeden, w miarę duży parking, położony w bezpośrednim sąsiedztwie historycznej części miasta. Jeżeli nie znajdziesz miejsca na tym parkingu, to pozostaje ci kręcenie się po najbliższym sąsiedztwie i poszukiwanie wolnego miejsca przy ulicy.

Parking przy Piazza Antonio Mitrano, współrzędne GPS:
40°45’11.3″N 17°19’52.3″E
40.753129, 17.331204 – kliknij i wyznacz trasę

Locorotondo – lubię strasznie!

Noclegi i hotele w Locorotondo

Czy warto zanocować w Locorotondo? Zdecydowanie TAK! Następnym razem – jeśli będę w Apulii – to jeden nocleg obowiązkowo zarezerwuję sobie na Locorotondo!
Poniżej zamieszczam dwa linki tekstowe, do dwóch największych i najlepszych baz noclegów. Linki są przygotowane w taki sposób, że ograniczają wyniki wyszukiwania do interesującego nas obszaru Locorotondo. Warto zacząć poszukiwanie noclegu właśnie od jednego z tych linków, dzięki czemu już na dzień dobry eliminuje się lokalizacje, które nas nie interesują. Pierwszy z linków kieruje do Airbnb, gdzie znajdziesz oferty noclegów pochodzące od prywatnych osób, domów wakacyjnych i małych pensjonatów. Drugi z linków prowadzi do booking.com, gdzie znajdziesz oferty pensjonatów i hoteli.

Airbnbzobacz aktualną ofertę noclegów w Locorotondo – [klik]
Booking.comzobacz aktualną ofertę noclegów w Locorotondo – [klik]

Poniżej znajdziesz dodatkowo kilka zrzutów ekranu do konkretnych, wybranych przeze mnie, ciekawych i atrakcyjnych cenowo noclegów.
Mam nadzieję że pozwoli ci to znaleźć satysfakcjonujący nocleg.

Stars House – [klik]

Bardzo wygodny apartament z dwiema sypialniami w świetnej cenie (gdy sprawdzałem go we wrześniu 2020 kosztował 170 PLN/na noc za dwie osoby.

Stars House
Casa Aprile – [klik]

Komfortowy i piękny dom wakacyjny w przyzwoitej cenie (cenę nieco podnosi doliczana przez gospodarza opłata za sprzątanie). Niemniej jednak jak za taki komfort wypoczynku cena nadal jest interesująca.

Casa Aprile
Trullo Sereno Angelo – [klik]

Nocleg w trulli? A dlaczego nie? Nocowanie w trulli w Alberobello ze względu na popularność samej miejscowości jest nawet kilka razy droższe od tej oferty. Czemu więc nie nocować w trullo w okolicy Locorotondo. Do centrum jest 1,3 km, a do Alberobello zaledwie kilka kilometrów. Doskonała opcja w poczuć lokalny klimat i nie wykończyć się finansowo.

a dlaczego nie zanocować w trullo?

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
Poniżej znajdują się ikony, dzięki którym łatwo możesz udostępnić artykuł, a na górze strony przycisk do polubienia profilu na Facebook-u. ZRÓB TO proszę! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne. Z góry dziękuję!

Pozdrawiam
_

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *