Klasztor Hieronimitów w Lizbonie – bilety, zwiedzanie, ciekawostki

Klasztor Hieronimitów, Lizbona

Arcydzieło … za miastem

Trudno oprzeć się urokowi tego budynku. Być może to za sprawą jego potężnych gabarytów, a może ze względu na koronkowy, niezwykle misterny styl architektoniczny.
Wyobraź sobie bogato zdobiony styl barokowy, a następnie wzbogać go jeszcze o kolejne zdobienia. Tutaj dodano mnóstwo elementów marynistycznych (liny, wodorosty, zwierzęta morskie) i w ten sposób powstała charakterystyczna dla Portugalii odmiana baroku, zwana stylem manuelińskim. Wszystko aż kapie od rzeźb, szczegółów i detali. Zdobień jest tyle, że budynek wygląda niemal jak jedna, wielka, oszałamiająco precyzyjnie wykonana rzeźba.
Niesamowite! … wtedy jednak pojawia się pytanie: dlaczego tak piękna i reprezentacyjna budowla sakralna powstała poza miastem?

Przecież nawet teraz, gdy Lizbona jest nieporównywalnie większym miastem klasztor nadal jest praktycznie poza nią. Z centrum Lizbony tramwajem trzeba do niego jechać ponad 30 minut! Miejsce budowy oczywiście nie jest przypadkowe.

Klasztor Hieronimitów, Lizbona

Pustelnia Restelo

Restelo to fragment dzielnicy Belem, w której znajduje się Klasztor Hieronimitów. Kiedyś Restelo było niewielką wioską, ale w czasie rozwoju żeglarstwa i wielkich odkryć geograficznych wszystko się zmieniło. Żeglarze zauważyli, że właśnie ten, położony w pobliżu Restelo fragment linii brzegowej u ujścia rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego, tworzy naturalną, cichą i bezpieczną zatokę. Miejsce natychmiast zyskało funkcję cumowiska i najlepszego punktu do zejścia na ląd. Powstał tu, a potem szybko rozwinął się naturalny port. W czasie wielkich odkryć stąd właśnie wyruszały wyprawy największych odkrywców. Jednym z nich był Vasco da Gama.
W nocy (1497 roku) przed wpłynięciem na jedną z najważniejszych w historii świata wypraw, zebrał swoich ludzi w położonej na wybrzeżu kaplicy, zwanej Pustelnią Restelo. Na modlitwach spędzili w niej całą noc.
Jak się później okazało wyprawa przyniosła ogromny sukces. Odkryto drogę morską do Indii, a odkrycie istotnie wpłynęło na losy świata i Portugalii.

Klasztor Hieronimitów, Lizbona

Królewskie dziękczynienie

Portugalia wykorzystując odkryty przez Vasco da Gamę szlak, prowadziła niezwykle lukratywny handel przyprawami, budując na pochodzących z niego zyskach swoją potęgę. Wpływy z handlu były na tyle imponujące, że król Manuel I Szczęśliwy (od jego imienia pochodzi nazwa stylu: manueliński) postanowił w ramach dziękczynienia za udaną wyprawę wybudować godny temu odkryciu klasztor. Pustelnia Restelo (wtedy była niemal w ruinie,) w której Vasco da Gama wraz z załogą modlili się przed wypłynięciem została zburzona i na jej miejscu powstał Klasztor Hieronimitów.
Być może zastanawiasz się co działo się klasztorem w trakcie niszczącego Lizbonę trzęsienia ziemi w 1755 roku? Odpowiedź jest prosta i zaskakująca: nic! W czasie kataklizmu zupełnie nie ucierpiał 🙂
Od 1983 roku klasztor znajduje się na liście UNESCO.
W pobliżu klasztoru w innym miejscu powstała nowa Pustelnia Restelo i stoi tu do dzisiaj.

Klasztor Hieronimitów, Lizbona

Zwiedzając Klasztor Hieronimitów być może natkniesz się na kilka grobowców. W jednym z nich spoczywa Vasco da Gama, a w kolejnych król Manuel I i jego żona Maria Aragońska.
Grób jednego z największych portugalskich pisarzy Luisa de Camõesa jest tylko symboliczny, ponieważ zmarł jako nędzarz, pochowany prawdopodobnie w mogile zbiorowej.

Bilety do klasztoru Hieronimitów

Klasztor to kluczowy i obowiązkowy punkt programu każdej wycieczki odwiedzającej Lizbonę. W sezonie na pewno będzie kolejka, ale poza sezonem nie powinno być tragedii.
Bilety da się kupić z wyprzedzeniem przez internet i w ten sposób uniknąć stania w ewentualnej kolejce.

Sprawdź: bilety wstępu do Klasztoru Hieronimitów – [klik]

UWAGA !
Jeżeli masz kartę miejską Lisboa Card – [klik] to masz bezpłatny wstęp do Klasztoru Hieronimitów

Przydatne informacje

Klasztor Hieronimitów, współrzędne GPS:
38°41’51.3″N 9°12’20.0″W
38.697569, -9.205566 – kliknij i wyznacz trasę

Godziny otwarcia:
Od wtorku do niedzieli otwarte od 9:30 do 18:00.
W poniedziałki zamknięte.

Kasy biletowe czynne od 9:30 do 17:00.
Ostatnie wejście najpóźniej o godzinie 17:30.

Cena biletów:
– 10 EUR (rok 2022) za osobę
– dzieci do 12 roku życia wstęp bezpłatny

Plan zwiedzania Lizbony

Ten wpis jest częścią bardzo szczegółowego, opracowanego przez mnie planu zwiedzania Lizbony. Plan dostępny jest za darmo i możesz zapoznać się z nim na stronie: Lizbona plan zwiedzania – mapa, atrakcje, zabytki, bilety, noclegi, ciekawostki

Noclegi w Lizbonie

Dla ułatwienia poszukiwania noclegów zamieszczę tu kilka interesujących (moim zdaniem) propozycji z historycznego centrum Lizbony (z okolicy Barrio Alto). Nie traktuj ich jako “tylko te najlepsze”. Są ciekawą propozycją i mogą być dobrym wyborem, albo dobrym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań. Kliknięcie w dowolny z tych hoteli przeniesie cię do szczegółów oferty i (co chyba nawet ważniejsze) wyświetli listę podobnych propozycji. Dzięki temu od razu zyskasz dostęp do listy ciekawych noclegów, którą możesz potem filtrować i przeglądać według własnych upodobań.

Lisbon Serviced Apartments – Bairro Alto – [klik]

Bairro Alto Suites – [klik]

Lisbon Serviced Apartments – Chiado Emenda – [klik]

Plan zwiedzania Portugalii

Ten wpis jest częścią kompletnego planu zwiedzania Portugalii - [klik]. Przewodnik zawiera plany, mapy i opisy konkretnych tras zwiedzania.
Aby zobaczyć wszystkie dostępne obecnie opisy atrakcji w Portugalii kliknij na link: Portugalia kontynentalna - [klik].

Poradnik bezpiecznego wypożyczenia samochodu: Portugalia - wypożyczenie auta bez karty kredytowej, bez depozytu
5/5 - (26 głosów)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil został dopiero co założony, więc na razie cierpi z głodu, ze względu na brak obserwujących. Chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *