Pico do Arieiro (Pico do Areeiro) – dojazd, parking, szlaki turystyczne

Widok z Pico do Arieiro, Madera

Najłatwiejszy szczyt świata

Nie będzie dużą przesadą jeżeli Pico do Arieiro nazwę najłatwiejszym szczytem świata. Na mający 1818 m, trzeci co do wysokości szczyt Madery można bowiem wjechać samochodem. Na sam szczyt prowadzi bardzo dobrej jakości, wygodna, asfaltowa droga.
Ktoś powie: co to za szczyt, na który nie muszę wspinać się mozolnie przez pięć godzin? Nie ma z tego satysfakcji …
Przez chwilę też tak myślałem, ale tylko do czasu gdy po dotarciu na górę wysiadłem z samochodu i rozejrzałem się dookoła.

Pico do Arieiro, Madera
Droga na Pico do Arieiro, Madera
Widok z Pico do Arieiro, Madera

Szczyt znajduje się na samym środku wyspy. Stanowi punkt podziału pomiędzy trzema regionami: Camara de Lobos, Santana i Funchal. Jest jak środek ciężkości masywu centralnego. Tylko dwa szczyty na wyspie są od niego wyższe: Pico Ruivo (1861 m) i Pico das Torres (1851 m). Łatwo więc wyobrazić sobie, że widoki jakie można z niego zobaczyć są niemal nieograniczone. Wodząc wzrokiem dookoła niemal natychmiast zapomniałem, że dostałem się tu bez żadnego wysiłku. Przestało mnie to obchodzić. Miałem na głowie ważniejszą rzecz: chłonięcie fantastycznych widoków.

Położenie Pico do Arieiro na mapie Madery
Widok z Pico do Arieiro, Madera

Z czasem możliwość dojazdu na samą górę autem zacząłem traktować nawet jako zaletę. Pomyślałem sobie, że to daje niepowtarzalną okazję (o ile masz do dyspozycji samochód z wypożyczalni) obserwacji wschodu i zachodu słońca z pozycji naprawdę wysoko położonego szczytu. Nie musisz iść przez pół nocy w ciemności, żeby dotrzeć na górę przed wchodem słońca i nie musisz schodzić w ciemnościach po obejrzeniu zachodu słońca. Wsiadasz w auto i po godzinie jesteś na szczycie. Jedyna tak okazja. Szczerze polecam!
Niestety, zanim wpadłem na ten pomysł, to do końca naszego wyjazdu pozostało już tak mało czasu, że nie zdążyliśmy go zrealizować. Przy następnej wizycie jednak naprawię ten błąd. Dla widoków jak na filmiku poniżej chyba warto:

Zobacz: zachód słońca widziany z Pico do Arieiro:

Na szczycie znajduje się kilka budowli, a najbardziej charakterystyczna jest kulista antena Stacji Radarowej nr 4 Portugalskich Sił Powietrznych. Poza budowlami wojskowymi znajdziesz tu centrum informacji turystycznej (Centro Freira da Madeira Dr. Rui Silva), kawiarnię, sklepy z pamiątkami, toalety i oczywiście punkt widokowy.

Stacja Radarowa nr 4 Portugalskich Sił Powietrznych, Pico do Arieiro, Madera

Dojazd i parking

Jak już wspomniałem wcześniej dojazd na szczyt wiedzie asfaltową drogą o dobrej jakości. Kierowcę czeka jednak trochę roboty, bo okresowo droga jest stroma i kręta: typowe, ciasne, górskie serpentyny. Nie jest to jednak wielki problem, tym bardziej, że na Maderze tak wygląda większośc dróg. Jadąc na Pico do Arieiro będziesz już najprawdopodobniej przyzwyczajony do nieustannego kręcenia kierownicą i wspinania się.

UWAGA!
Zdarza się, że zimą na szczycie leży śnieg! Droga dojazdowa może być wtedy wyjątkowo niebezpieczna.

Droga na Pico do Arieiro, Madera

Niestety nie dociera tutaj żadna komunikacja publiczna. Nie ma żadnej linii autobusowej ani stałych połączeń. Jeżeli nie dysponujesz wypożyczonym samochodem, to jedyną opcją dotarcia na Pico do Arieiro jest wykupienie zorganizowanej wycieczki. Kilka informacji na temat dostępnych wycieczek znajdziesz w dalszej części tekstu.

Poniżej podaję współrzędne geograficzne parkingu na szczycie. Wystarczy kliknąć na link obok nich, a automatycznie uruchomi się nawigacja w twoim telefonie i wyznaczona zostanie trasa dojazdu. Prościej chyba się nie da.

Parking turystyczny na szczycie Pico do Arieiro, współrzędne GPS:
32°44’05.2″N 16°55’43.4″W
32.734766, -16.928712 – kliknij i wyznacz trasę

Z drogi dojazdowej na Pico do Arieiro mamy takie widoki

Zorganizowane wycieczki na Pico do Arieiro

Większość wycieczek na Pico do Arieiro staruje z Funchal lub bezpośrednich okolic Funchal. Niektórzy organizatorzy podjeżdżają pod hotel po uczestników, a inni proszą by podejść do jednego ze stałych przystanków, na których się zatrzymują.
Wycieczki organizuje kilka biur turystycznych, a ich aktualną dostępność sprawdzisz na stronie, która prezentuje oferty wycieczek na Pico do Arieiro różnych biur w jednym miejscu. Przy okazji w łatwy sposób porównasz ceny i zakres usług w ramach wycieczki.

Sprawdź: aktualna dostępność oraz ceny wycieczek na Pico do Arieiro – [klik]

Widok z Pico do Arieiro, Madera

Szlaki turystyczne z Pico do Arieiro

Na koniec jeszcze jedna – jak sądzę – przydatna informacja. Na Pico do Arieiro rozpoczyna się chyba najpiękniejszy szlak górski na Maderze. Oznaczony jest numerem PR1, nosi nazwę Vereda do Areeiro i prowadzi do najwyższego na wyspie szczytu: Pico Ruivo. O samym szlaku piszę więcej w osobnym wpisie – [klik], ale przy okazji chciałbym zaproponować coś dla osób, które nie czują się na siłach, by przejść cały szlak.
Idąc szlakiem PR1, trochę mniej niż kilometr od Pico do Arieiro natkniesz się na jeden z najbardziej niesamowitych, znanych mi punktów widokowych: Ninho da Manta. Fragment prowadzącego do niego szlaku nie jest bardzo forsowny (choć do pokonania będzie trochę schodów) i wyłożony jest w większości płaskimi, wygodnymi kamieniami. Wysiłek nie jest wielki, a wrażenia z Ninho da Manta trudne do opisania. Polecam!

Ścieżka z Pico do Arieiro w kierunku punktu widokowego Ninho da Manta

Jeżeli po dojściu do Ninho da Manta masz jeszcze trochę siły to przejdź szlakiem kolejne 200 metrów. Trafisz na Pedra Rija niesamowite przejście przez szczyt grani! Obłędne, piękne i genialne!

Pedra Rija – przejście przez grań
foto: Filipe Gomes

Pico do Arieiro – mapa

Dla lepszej orientacji dołączam mapę ilustrująca położenie parkingu na szczycie Pico do Arieiro oraz przebieg szlaku do punktów widokowych Ninho da Manta oraz Pedra Rija.
Dodatkowo na mapie zaznaczyłem jeszcze jeden punkt widokowy: Miradouro do Junical, oddalony od parkingu o około 400 m.

Pico do Arieiro – mapa położonych w pobliżu szczytu punktów widokowych:
1 – Ninho da Manta
2 – Pedra Rija
3 – Miradouro do Junical
podkład mapy: openstreetmap.org

Plan zwiedzania Madery

Ten wpis jest częścią kompletnego planu zwiedzania Madery - [klik]. Przewodnik zawiera plany, mapy i opisy konkretnych tras zwiedzania.
Aby zobaczyć wszystkie dostępne obecnie opisy atrakcji na Maderze kliknij na link: Madera - [klik].

Poradnik bezpiecznego wypożyczenia samochodu: Madera - wypożyczalnia samochodów bez kaucji?
4.8/5 - (310 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
4 komentarze do “Pico do Arieiro (Pico do Areeiro) – dojazd, parking, szlaki turystyczne

 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Świetnie opracowany tekst. Zawiera wszystko to czego szukam od kilku dni w necie przed moim wyjazdem na Maderę .Wszystkie informacje w jednym miejscu. Doskonały opis , mapki 🙂
  Joanna

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Przypadkowo klikając gwiazdki zaznaczyłem zbyt mało bo zdecydowanie daje 5*****. Bardzo dokładny i pomocny opis atrakcji turystycznych👍

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Hi Jacek, how many parking spaces are there at the top and do you think we will find one if we arrive by 6.45am? We’re planning to climb it at the end of April. Thank you.

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Hi Kim!
   There are over 100 designated parking spaces on Pico do Arieiro. You probably won’t have any problems leaving your car.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *