Bazylika Sacre-Coeur w Paryżu – ciekawostki, bilety, zwiedzanie

Bazylika Sacre-Coeur, Paryż

Bazylikę Sacre-Coeur widać niemal z każdego miejsca w Paryżu. Piękna, śnieżnobiała budowla góruje nad miastem i zwraca na siebie uwagę. Nie powstałaby nigdy, gdyby nie zmasowane bombardowanie artyleryjskie … zacznijmy jednak od początku.

Pycha

Trwający w XIX wieku wyścig o dominację w Europie między Francją a Prusami nie mógł skończyć się dobrze. Przerośnięte ambicje Napoleona III, w połączeniu z oderwaniem od rzeczywistości i przekonaniem o tym, że francuska armia jest niezwyciężona doprowadziły do wojny.
W dniu 2 sierpnia 1870 roku wojska francuskie przekroczyły granicę Prus i ostrzelały z dział miejscowość Saarbrücken. Wojna francusko-pruska rozpoczęła się.
Szybko okazało się, że wojska francuskie wcale nie są niezwyciężone i półtora miesiąca od rozpoczęcia wojny Prusacy byli już pod Paryżem. Oblężenie miasta zaczęło się 19 września 1870. Paryż stawiał silny opór. Po prawie pięciu miesiącach nieskutecznego oblężenia premier Prus Otto von Bismarck podjął decyzję, o rozpoczęciu ciężkiego, artyleryjskiego bombardowania miasta.

Przysięga

W tych okolicznościach, gdy mieszkańcy miasta tonęli w trwodze i strachu, dwaj francuscy przemysłowcy zaprzysięgli sobie, że jeśli po wojnie zobaczą Paryż jakim był przed wojną, to wybudują katedrę ku czci Serca Jezusowego.
Ostatecznie Paryż skapitulował. Zniszczenia okazały się niewielkie (głównie ze względu na zbyt mały zasięg artylerii). Miasto zostało niemal nietknięte.
Francuscy przemysłowcy dotrzymali danej obietnicy i na szczycie wzgórza Montmartre w 1914 roku stanęła piękna bazylika Sacre-Coeur (Świętego Serca).

Bazylika Sacre-Coeur, Paryż

Katedra

Sacre-Coeur często nazywana jest białą bazyliką. To za sprawą pokrywającego jej ściany trawertynu, który wystawiony na warunki atmosferyczne podlega procesom sprawiającym, że przybiera białą barwę.
Z tarasu przed katedrą, a jeszcze lepiej z kopuły na katedrze dostępne są najpiękniejsze widoki panoramiczne na Paryż. To stąd powstają najładniejsze, panoramiczne zdjęcia stolicy Francji. Wejście na kopułę jest jednak płatne.

Widok na Paryż z kopuły Bazyliki Sacre-Coeur

Jedyna trudność w zwiedzaniu katedry polega na tym, że leży na wzgórzu. Trzeba więc najpierw pokonać spore wzniesienie i niejed mocno się zasapie. Idąc od strony stacji metra Anvers wybierasz najładniejszą ścieżkę dojścia, ponieważ prowadzi ona przez zadrzewiony skwer Louise Michel z fontannami (często stoją tu malownicze, stylizowane na stare karuzele dla dzieci).
Do pokonania będą 222 schody … Przyznaję, że nie liczyłem po drodze schodów, ale jest ich naprawdę sporo.

Schody do Bazyliki Sacre-Coeur

Jeżeli nie masz siły na wdrapywanie się po schodach, to możesz skorzystać z kolejki linowej (kolejka linowa = Funiculaire). Dolna stacja kolejki znajduje się znajduje się niedaleko, na lewo (stojąc twarzą do katedry) od wejścia na teren skweru Louise Michel (nie wchodź na teren skweru, idź w lewo wzdłuż ogrodzenia i na końcu ogrodzenia, za rogiem w prawo będzie stacja).
Gdyby był problem z jej znalezieniem, to współrzędne GPS dolnej stacji znajdziesz poniżej.

Mapa dojścia ze stacji metra nr 2 (stacja Anwers) do Bazyliki Sacre-Coeur. Zaznaczyłem też położenie kolejki linowej (Funiculaire)

Godziny otwarcia i bilety

Wejścia do bazyliki i na kopułę są niezależne od siebie. Różne są też godziny otwarcia i zasady wejścia.

Bazylika

Bazylika czynna jest codziennie od 6.30 do 22.30.
Wejście jest bezpłatne i nie jest potrzebna żadna rezerwacja.

Kopuła bazyliki

Wejście na kopułę znajduje się na zewnątrz bazyliki, po lewej stronie. Na kopułę prowadzi 300 schodów i jest to jedyny sposób by dostać się na górę. Nie ma windy.

Godziny otwarcia:
– od marca do września: 10:00 – 19:00 (latem często bywa otwarte nawet do 20:30)
– od października do lutego: 10:00 – 17:30

Bilety wstępu:
Podstawowy bilet wstępu na kopułę kosztuje 6 EUR (cena z roku 2022).

strona bazyliki Sacre-Coeur – [klik]

Wnętrze bazyliki Sacre-Coeur, Paryż

Przydatne dane

Bazylika Sacre-Coeur, współrzędne GPS:
48°53’10.5″N 2°20’35.2″E
48.886240, 2.343106 – kliknij i wyznacz trasę

Bazylika Sacre-Coeur najbliższa stacja metra, współrzędne GPS:
Anvers – linia nr 2

Kolejka linowa do Sacre Coeur, współrzędne GPS:
48°53’04.6″N 2°20’33.7″E
48.884623, 2.342688 – kliknij i wyznacz trasę

Plan zwiedzania Paryża

Ten wpis jest częścią bardzo szczegółowego, opracowanego przez mnie planu zwiedzania Paryża. Plan dostępny jest za darmo i możesz zapoznać się z nim na stronie: Paryż plan zwiedzania – mapa, bilety, atrakcje, zabytki, noclegi, ciekawostki

Noclegi w Paryżu

Poniżej zamieszczam linki do kilku interesujących noclegów w Paryżu. Starałem się, żeby były atrakcyjne cenowo (jak na Paryż) oraz żeby znajdowały się możliwie blisko bazyliki Sacre-Coeur.
Link został przygotowany tak, że kliknięcie w zaproponowane noclegi przeniesie cię do szczegółów noclegu, ale pozwoli zobaczyć też inne, podobne propozycje. Warto więc potraktować wybrane przeze mnie hotele jako punkt startowy do własnych poszukiwań. Hotele często robią czasowe obniżki cen. Możliwe jest więc, że klikając w jedną z moich propozycji, od razu znajdziesz inną, lepszą cenowo ofertę. Warto poklikać i poszukać.

Odalys City Paris Montmartre – [klik]

Hotel de Flore – [klik]

Le Village Montmartre by Hiphophostels – [klik]

5/5 - (25 głosów)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil został dopiero co założony, więc na razie cierpi z głodu, ze względu na brak obserwujących. Chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *