Obidos – dojazd, mapa, parking, zwiedzanie, ciekawostki, noclegi

Obidos, Portugalia

Mur, który zaprasza

Obidos widać z daleka. Stojący na wzgórzu zamek z ogromnym murem otaczającym całe miasto rzuca się w oczy z dużej odległości. Kiedyś ten zamek i ten mur miały działać na obcych odstraszająco. Stanowiły solidną gwarancję bezpieczeństwa dla otoczonych nim mieszkańców miasta. Dzisiaj sprawy mają się zupełnie inaczej. Jego widok jak magnes ściąga podróżnych nie tylko z okolicy, ale z najdalszych zakątków świata. Warownię wciąż odwiedza mnóstwo turystów, czyniąc z Obidos jedną z najbardziej popularnych atrakcji regionu.
Otoczeni murem mieszkańcy miasta już nie obawiają się przyjezdnych. Szeroko otwierają przed nimi bramy miasta i zapraszają do środka, prezentując średniowieczne wnętrze wszystkim chętnym. Ostatecznie jedni i drudzy kończą bardzo zadowoleni. Mieszkańcy zarabiają na godne utrzymanie siebie i miasta, a odwiedzający bez reszty ulegają urokowi wąskich, kamiennych, średniowiecznych uliczek otoczonych bielonymi domami i niezliczoną ilością kwiatów. Naprawdę trudno powstrzymać się od zachwytów.

Obidos, Portugalia

Miasto księżniczek

Portugalczycy o Obidos często mawiają “Vila das Rainhas”, co w tłumaczeniu oznacza miasto księżniczek. Za tym określeniem stoi całkiem ciekawa i długa historia, którą jednak można opowiedzieć w kilku słowach. Wszystko zaczęło się w XI wieku, za sprawą księżniczki Teresy de Portugal (1080-1130). Ona jako pierwsza dostała w posagu Obidos. Potem Obidos zostało podarowane w ramach posagu kolejnej wstępującej na tron księżniczce (Urraca of Portugal), potem kolejnej i kolejnej … i tak przez następnych 500 lat (łącznie otrzymało co najmniej 8 księżniczek).
Obidos było częścią majątków posagowych, aż do roku 1580, kiedy to panowanie nad Portugalią zdobyła Hiszpania, wcielając ją w swój obszar.
Po odzyskaniu przez Portugalię niepodległości (1640) prawdopodobnie tradycja była kontynuowana i podejrzewa się, że Obidos trafiło do posągu kolejnych trzech księżniczek. Ostatnią była prawdopodobnie Maria Anna de Braganza (1861-1942), która wstąpiła na tron Portugalii w 1889 roku, a zmarła w czasie trwania II wojny światowej.
Warto zauważyć, że związek z księżniczek i Obidos nie polegał wyłącznie na tym, że były właścicielami miasta. Wiele z nich mieszkało właśnie tutaj.

Obidos, Portugalia

Obidos – mapa atrakcji i zwiedzanie

Najpierw rzućmy okiem gdzie właściwie znajduje się Obidos

Położenie Obidos na mapie Portugalii

Przy zwiedzaniu Obidos można przyjąć moją ulubioną zasadę: idź gdzie chcesz, tam gdzie cię oczy poniosą. Miasto jest małe, a przy tym w całości otoczone murem. Nie można się w nim zgubić, albo można, ale tylko na chwilkę, bo za chwilę sam się odnajdziesz. W zasadzie to im więcej razy się zgubisz tym lepiej, bo zdecydowanie warto zagubić się w Obidos. Wąskie, średniowieczne uliczki, zadbane bielone domy obsadzone kwiatami i pozbawione turystycznego tłumu, ciche zaułki to najlepsze, co możesz tu spotkać. Spaceruj więc i odkrywaj Obidos po swojemu, ale dla lepszej orientacji najpierw rzuć okiem na przygotowaną przeze mnie mapkę.
Widzisz na niej kilka najważniejszych punktów, które pozwolą ci się szybko zorganizować: parking, informacja turystyczna i kluczowe punkty wewnątrz miasta. Pod mapką zamieszczam kilka uwag. Przyjrzyj się mapce, przeczytaj uwagi pod nią, a potem ruszaj zwiedzać!

Obidos – mapa atrakcji turystycznych

Po pierwsze parking. Przed murami miasta znajduje się ogromny parking turystyczny (a w zasadzie kilka parkingów). Ze znalezieniem miejsca do parkowania nie będzie problemów.
W pierwszym kroku możesz (ale nie musisz) udać się do położonej przy parkingu informacji turystycznej gdzie (o ile będzie) otrzymasz darmową mapkę miasta. Prawdopodobnie nie będzie ci potrzebna, ale zawsze jest to fajna pamiątka z pobytu, a wieczorem w hotelu zawsze jest na niej co pooglądać i poczytać.
Z parkingu lub informacji turystycznej do miasteczka prowadzi tylko jedna droga, przez główną bramę miasta (1). Masz ją już w zasięgu wzroku. Po przejściu przez bramę masz do wyboru dwie opcje:
– wejść na mury obronne i zrobić sobie spacer murami (schody prowadzące na mury są tuż a roge, za bramą z lewej strony)
– od razu zrobić sobie spacerek po uliczkach Obidos

Mur obronny otacza całe Obidos

UWAGA!
Na mury można wejść w kilku miejscach, więc nie trzeba obchodzić całych murów dookoła. Na mapce zaznaczyłem miejsca gdzie znajdują się schody łączące (czarne zygzaki), po których można dostać się na mury lub je opuścić.
Ścieżka prowadząca przez mury nie jest bardzo szeroka, a przy tym nie jest w żaden sposób zabezpieczona (nie ma żadnej poręczy ani barierki zabezpieczającej). Jeżeli masz problemy z błędnikiem i utrzymaniem równowagi, to ten spacer nie jest dla ciebie. Nie polecam też spaceru murami z dziećmi.
Można wejść na chwilę jednym czy drugim wejściem, rozejrzeć się i wrócić.

Tuż za bramą w Obidos … co teraz?

Ciekawe uliczki znajdują się w obszarze pomiędzy numerem (2) oraz (3) na mapie. Warto się tu trochę pokręcić.
W czasie spaceru rozglądaj się za specjalnością Obidos, czyli likierem wiśniowym zwanym “ginja”. Najlepiej smakuje w kieliszku wykonanym z czekolady … mniam! Oprócz likieru w Obidos doskonale smakuje dorsz (bacalhau) oraz małe tarty z kremem (pastéis de nata).

Główne atrakcje i punkty w Obidos

Biuro informacji turystycznej w Obidos, współrzędne GPS:
39°21’29.6″N 9°09’28.7″W
39.358219, -9.157979 – kliknij i wyznacz trasę

1. Brama miejska Porta da Vila
Zdobienia bramy głównej (Porta da Vila) w Obidos
foto: Diego Delso na zasadach CC BY-SA 4.0

Brama miejska Porta da Vila, współrzędne GPS:
39°21’34.0″N 9°09’28.2″W
39.359454, -9.157824 – kliknij i wyznacz trasę
Tuż za bramą po lewej stronie znajdują schody prowadzące na mury obronne.

2. Kościół św. Piotra (Igreja de São Pedro)

Pierwotnie stojący tu budynek w 1755 zawalił się podczas trzęsienia ziemi. Ocalał jedynie złocony ołtarz główny z tronem oraz dzwonnica ze spiralnymi schodami. Obecna rekonstrukcja ma uproszczoną formę.

Kościół św. Piotra (Igreja de São Pedro), współrzędne GPS:
39°21’39.1″N 9°09’26.1″W
39.360864, -9.157253 – kliknij i wyznacz trasę

3. Punkt widokowy na Obidos i okolicę
Otoczone murem Obidos zaprasza przyjezdnych

Ciekawy punkt widokowy z rozległa panoramą miasta oraz daleką okolicę zamku.

Punkt widokowy na Obidos i okolicę, współrzędne GPS
39°21’41.2″N 9°09’29.0″W
39.361441, -9.158041 – kliknij i wyznacz trasę

4. Kościół Santa Maria w Obidos (Igreja de Santa Maria)
Kościół Santa Maria w Obidos

Kościół Santa Maria został zbudowany w XIII wieku, ale obecną formę uzyskał XV wieku. Wnętrze kościoła jest udekorowane pięknymi portugalskimi płytkami ceramicznymi tzw. azulejos. Zdobienia przedstawiają sceny biblijne i religijne.
Wewnątrz znajduje się kaplica poświęcona Matce Bożej Łaskawej, która jest obiektem szczególnego kultu w Obidos.
Co roku, w czerwcu, Obidos obchodzi jedno z najważniejszy w mieście świąt: Corpus Christi.. Podczas tej uroczystości ulice miasta są dekorowane kolorowymi kwiatami i dywanami, a procesja zawsze przechodzi obok kościoła Santa Maria.

Kościół Santa Maria (Igreja de Santa Maria), współrzędne GPS:
39°21’43.0″N 9°09’25.4″W
39.361942, -9.157054 – kliknij i wyznacz trasę

5. Zamek w Obidos (Castelo de Obidos)
Zamek w Obidos, Portugalia

Zamek w Obidos powstał w VIII wieku i jest działem Maurów. W XII wieku (w czasie rekonkwisty) został przejęty przez chrześcijan. Wchodzący w skład zamku Pałac królowej Izabeli (Paço de Rainha Santa Isabel) pełni obecnie funkcję luksusowego hotelu Pousada do Castelo de Óbidos – [klik]

Zamek w Obidos (Castelo de Obidos), współrzędne GPS:
39°21’49.6″N 9°09’26.7″W
39.363764, -9.157403 – kliknij i wyznacz trasę

Noclegi w Obidos

Poniżej zamieszczam kilka propozycji noclegów. Kliknięcie na dowolną z nich przeniesie cię do szczegółowego opisu, a przy okazji wyświetli się kilka podobnych, dostępnych w pobliżu noclegów. To powinno znacząco ułatwić poszukiwania.

Obidos Aquae Ductus Suites – [klik]

Foral Guest House – Óbidos – [klik]

Josefa D`Obidos Hotel – [klik]

Plan zwiedzania Portugalii

Ten wpis jest częścią kompletnego planu zwiedzania Portugalii - [klik]. Przewodnik zawiera plany, mapy i opisy konkretnych tras zwiedzania.
Aby zobaczyć wszystkie dostępne obecnie opisy atrakcji w Portugalii kliknij na link: Portugalia kontynentalna - [klik].

Poradnik bezpiecznego wypożyczenia samochodu: Portugalia - wypożyczenie auta bez karty kredytowej, bez depozytu
5/5 - (31 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *