Hvalnes – punkt widokowy na skalistym cyplu

Hvalnes, Islandia

Zatrzymaj się i odpocznij

Hvalnes to doskonałe miejsce na przystanek, odpoczynek i krótki spacer. Niestety łatwo go pominąć, przejechać i pojechać dalej. Z tego powodu postanowiłem zamieścić informacje o nim w formie osobnego wpisu.

Cypel Hvalnes – położenie na mapie Islandii

Punkt widokowy ulokowany jest na skalistym cyplu. Mamy z niego doskonały widok na ocean, czarną plażę w formie długiej, wąskiej mierzei oraz pięknie ukształtowane góry.
Teren plaży to jednocześnie rezerwat przyrody, a okoliczne fiordy są doskonałym siedliskiem dla ptaków. Z tego powodu Hvalnes to miejsce często odwiedzane przez fotografów przyrody. Jeżeli jesteś miłośnikiem dzikiej przyrody, obserwatorem ptasiego życia i ich zwyczajów, to spacer czarną plażą może przynieść ci sporo przyjemności.

Czarna plaża i rezerwat przyrody na Hvalnes, Islandia

Zielono-niebieska ostryga

Spacerując czarną plażą spoglądaj uważnie pod nogi, żeby nie zniszczyć rosnącej tu Mertensia Marityna, zwanej inaczej Ostrygą. Jest to niewielka, wieloletnia bylina, o skórzastych zielono-niebieskich liściach i niebieskich kwiatach. Upodobała sobie m.in. Islandię, Kanadę i Syberię.
Nazwa rośliny wiąże się bezpośrednio z jej … smakiem. Liście Mertensia Marityna mają lekko rybi aromat, który jest identyczny ze smakiem ostryg.
Niestety jak to zwykle w życiu bywa, ta osobliwa cecha sprawiła, że restauratorzy oszaleli na jej punkcie i obecnie ze względu na intensywną eksploatację grozi jej wyginięcie.

Ostryga czyli roślina o smaku ostrygi
foto: Kim Hansen, żródło: wikimedia.org

Cena rośliny szybko osiągnęła astronomiczną cenę, nawet do kilku euro za jeden (!!!) listek. To paradoksalnie zamiast powstrzymać jej nadmierne pozyskiwanie, wręcz je zwiększyło. Wiadomo – większa cena, większy zysk.

Latarnia morska na Hvalnes, Islandia

Na szczycie skalistego cyplu znajduje się latarnia morska, a niedaleko stara farma torfu.
Jak widzisz miejsce na pierwszy rzut oka wydaje się dość typowe i niepozorne, ale gdy przyjrzeć się bliżej, staje się bardzo interesujące.

Dojazd i parking

Dojazd jest banalnie prosty, ponieważ tuż obok wiedzie główna droga oplatająca Islandię dookoła, czyli droga numer 1. Wystarczy zjechać w bok kilkaset metrów droga gruntową i jesteś niemal na końcu cypla.
Współrzędne parkingu niedaleko latarni znajdziesz poniżej.

Parking w pobliżu latarni na Hvalnes, współrzędne GPS:
64°24’09.5″N 14°32’24.2″W
64.402639, -14.540061 – kliknij i wyznacz trasę

Widok z cypla Hvalnes, Islandia

Hotele w pobliżu Hvalnes

Najbliższa większa baza hotelowa znajduje się w Hofn – [klik], czyli około 50 km od Hvalnes.

Trochę bliżej da się jednak znaleźć pojedyncze obiekty. Propozycje kilku położonych bliżej znajdziesz poniżej:

Stafafell Cottages – [klik]

Apartment Brekka í Lóni – [klik]

Plan zwiedzania Islandii

Wpis, który właśnie czytasz jest elementem przygotowanego przeze mnie planu zwiedzania Islandii. Najprawdopodobniej wszystko czego potrzebujesz by przygotować się do wyjazdu na Islandię znajdziesz właśnie w tym wpisie. Pogoda, noclegi, wypożyczalnie samochodów, atrakcje turystyczne i mapa wycieczki dookoła Islandii ... wszystko w jednym miejscu: Islandia – mapa i plan zwiedzania, atrakcje turystyczne, wycieczki, najpiękniejsze miejsca - [klik]. Przeczytaj koniecznie!
5/5 - (30 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *