Taormina – Sycylia: atrakcje, mapa, zwiedzanie, zabytki. Przewodnik, informacje praktyczne

Taormina – Teatr Marzeń

Taormina budzi powszechny zachwyt. Od wieków.
Jarosław Iwaszkiewicz, Friedrich Nietzsche, Richard Wagner, Sigmund Freud, Oscar Wilde, Greta Garbo, Liz Taylor, cesarz Wilhelm II, król Edward VII, car Mikołaj I … wszyscy zachwycali się Taorminą.
Johann Wolfgang von Goethe powiedział o Taorminie: „największe dzieło sztuki i natury”.
Francuski przedstawiciel dekadentyzmu Guy de Maupassant wyraził się tak: „Miasteczko jest jak obraz, ale obraz, na którym widzimy wszystko, co wydaje się istnieć na ziemi, aby przyciągnąć wzrok, ducha i wyobraźnię”.
Jeżeli tak wygląda dekadencka opinia o Taorminie, to musi być naprawdę nieźle 🙂
W istocie Maupassant wyraził to bardzo celnie.
Siedząc w przyjemnym słońcu w amfiteatrze grecko-rzymskim za plecami miałem góry, przed sobą antyczną scenę teatralną, dla której tło stanowi bajecznego koloru, połyskująca woda Morza Śródziemnego (a konkretnie Morza Jońskiego). Wody morza otacza malownicza jak z obrazka zatoka Isola Bella, ale jakby tego było mało, to w tle całość domyka górujący nad wszystkim stożek wulkanu Etna. Taka sceneria w praktyce nie ma prawa istnieć, ale istnieje. Gdybym zobaczył ten widok, namalowany przez malarza uznałbym go zapewne za kicz. Po wizycie w Taorminie wiem już, że malarze nie przesadzaliby. Odtworzyliby tylko to, co widzieli naprawdę.
Czasem tylko, gdy pogoda nieco zepsuje się, albo ma się pecha, chmury zasłaniają Etnę, co i tak nie pogarsza ogromnego wrażenia, jakie pozostawia po sobie to miejsce (jak na zdjęciu poniżej).

Amfieatr w Taominie. Pechowo akurat Etnę zasłoniły chmury. Sycylia, Włochy.

Na mapie Sycylii Taormina ulokowana jest w sposób następujący:

Położenie Taorminy na mapie Sycylli. żródło: google.pl/maps

Taormina – zwiedzanie

Jeżeli dotrzesz tutaj autobusem lub koleją, to nie ma wielkiego problemu. Z pociągu do centrum jest nieco dalej i kawałek trzeba będzie przejść piechotą, za to autobus powiezie cię całkiem blisko.
Drobny kłopot zaczyna się gdy przybędziesz tu samochodem. Miasto położone jest na stromym zboczu i każdy centymetr jest tu na wagę złota. Ulice są ciasne i kręte. Próba pakowania na ulicy nawet poza sezonem letnim to spore wyzwanie, a co dopiero w sezonie gdy odwiedzających jest kilka razy więcej? Nawet szkoda próbować sił.
Na szczęście Taormina została wyposażona w jeden, wielopiętrowy, bardzo duży parking. Zwiedzanie Taorminy należy więc zacząć od tego parkingu. Na mapce zwiedzania zamieszczonej poniżej oznaczyłem go jako P1. Współrzędne GPS parkingu do wprowadzenia w nawigację znajdziesz na końcu wpisu. Są to współrzędne głównego wjazdu na parking.
Wychodząc z parkingu od razu znajdziesz się w pobliżu punktu startowego trasy spaceru. Taorminę zwiedza się w zasadzie wzdłuż jednej, reprezentacyjnej ulicy, zamienionej w deptak: Corso Umberto (pozostałe atrakcje są niewiele od niej oddalone).

Taormina jest jednym z punktów opracowanego przeze mnie planu zwiedzania Sycylii zawierającego szczegółowe mapy zwiedzania, informacje o atrakcjach na całej wyspie wraz ze współrzędnymi GPS do nawigacji samochodowej. Jeżeli chcesz zwiedzać Sycylię koniecznie zapoznaj się z tym wpisem: Sycylia – atrakcje turystyczne, zwiedzanie, zabytki, mapa, wynajem samochodu, wakacje. Przewodnik.

Ulica Corso Umberto. Taormina, Sycylia.

Corso Umberto zaczyna się przy bramie Porta Catania (nr 1 na mapie). Przemieszczając się wzdłuż tej ulicy natkniesz się na większość atrakcji miasta. Przed końcem ulicy, w okolicy bramy Porta Messina (nr 4) należy skręcić w prawo w wąską uliczkę, która doprowadzi cię do amfiteatru (nr 5).
Główne atrakcje zaznaczyłem na mapie czerwonymi punktami, a pod mapką znajdziesz krótkie opisy zaznaczonych atrakcji.
Dodatkowo trasę spaceru możesz otworzyć w formie aktywnej mapy Google – [klik].

Taormina – mapa zwiedzania i główne atrakcje.
1. Brama miejska – Porta Catania

Brama będąca fragmentem murów obronnych (pierwszy element potrójnej fortyfikacji) wzniesiona została w 1440 roku i stanowi jednocześnie początek (od strony południowej) głównej ulicy starej części miasta: Corso Umberto. Data budowy znajduje się na Aragońskim herbie nad łukiem bramy.
Czasem brama nazywana jest również Porta del Tocco, ponieważ w okresie normańskim na sąsiadującym z nią placu odbywały się publiczne spotkania.

2. Katedra w Taorminie i plac katedralny Piazza del Duomo

Zbudowana w XIII wieku katedra często nazywana jest Katerą Twierdzą (La Cattedrale fortezza). Powstała na ruinach małego, średniowiecznego kościoła poświęconego Świętemu Mikołajowi z Bari.
Ma łacińską strukturę krzyżową z trzema nawami. Do budowy katedry użyto różowego marmuru z Taorminy (6 kolumn wewnątrz katedry, wspierających nawę środkową).
Na placu katedralnym znajduje się pochodząca z XVI wieku fontanna, a szczycie której zobaczyć można postać minotaura, który znajduje się również w herbie miasta.

Katedra w Taorminie oraz fontanna przed katedrą.
3. Plac 9-tego kwietnia (Piazza IX Aprile)

Plac wziął swoją nazwę od plotki …
Dziewiątego kwietnia 1860 roku, podczas odbywającej się w katedrze mszy do Taorminy dotarła informacja, że Garibaldi wylądował w Marsali by rozpocząć działania wyzwoleńcze spod władzy Burbonów. Informację ogłoszono niezwłocznie przerywając nabożeństwo. Jak nie niebawem okazało, była to tylko plotka. Garibaldi w istocie przybył na Sycylię, ale miesiąc później: 9 maja. Mieszkańcy miasta dumni z faktu, że wyprzedzili historię postanowili zachować pamięć o tym zdarzeniu. Stąd jego nazwa.
Plac jest jednocześnie świetnym punktem widokowym, z którego doskonale widać zatokę oraz Etnę.
Wcześniej plac nosił nazwę: Piazza Sant’Agostino, pochodzącą od nazwy wybudowanego w 1448 roku kościoła, zamykającego jedną stronę placu.
Po przeciwnej stronie placu znajduje się Wieża Zegarowa. Wybudowana w XII wieku, została zniszczona przez wojska francuskie i ponownie odbudowana w drugiej połowie XVII wieku. Podczas odbudowy, został na niej umieszczony zegar, od którego dzisiaj pochodzi nazwa wieży. Wieża jest jednocześnie bramą przejściową pomiędzy dwiema częściami miasta, tworząc system potrójnej fortyfikacji.
Tuż obok wieży znajduje się barokowy kościół San Giuseppe, do którego prowadzą efektowne podwójne schody.

Wieża zegarowa z bramą przejściową. Po prawej kościół San Giuseppe.
Kościół San Giuseppe. Taormina, Sycylia.
4. Brama miejska – Porta Messina

Porta Messina to północne wejście do miasta i jednocześnie trzeci element systemu potrójnej fortyfikacji. Na niej kończy się główna ulica starej części miasta: Corso Umberto. Znana jest również jako Porta Ferdinandea na cześć króla Ferdynanda IV, który zainaugurował jej budowę.

5. Amfiteatr w Taorminie

Najważniejszy zbytek Taorminy. Wybudowany w III wieku przed naszą erą. Na niektórych stopniach schodów można zauważyć wygrawerowany napis: Filistide. To imię żony tyrana Syrakuz, Hierona II, który najprawdopodobniej wybudował amfiteatr.
W II wieku naszej ery amfiteatr został przebudowany i nadaną mu wtedy formę zachował do dzisiaj.
O widokach jakie rozpościerają się z amfiteatru pisałem już wcześniej, tutaj dodam tylko, że obecnie odbywają się tu różne wydarzenia artystyczne, w tym koncerty.

Amfiteatr w Taorminie. Sycylia.
Taormina amfiteatr grecko-rzymski. Sycylia

10 lipca tego roku (2019) odbył się tutaj koncert mojego ukochanego Dream Theater. Teatr Marzeń (Dream Theater) zagrał w Teatrze Marzeń (jak nazwałem w pierwszym zdaniu amfiteatr w Taorminie) … a bilet z noclegiem musiał być chyba wart fortunę.

Taormina – noclegi

To bardzo modne miasteczko, więc noclegi powinny być drogie, zwłaszcza w sezonie. Sprawdziłem ceny w kocówce sierpnia, no i tanio nie jest. Hotel, który mógłbym polecić na Booking.com kosztuje 458 PLN za dobę dla dwóch osób (jak na obrazku poniżej). Kolejne oferty są jeszcze droższe.

Taormina – Booking: Hotel Ariston and Palazzo Santa Caterina – [klik]


UWAGA!!! Treść oferty zmienia się dynamicznie w czasie i w dużej mierze zależy od planowanego terminu przyjazdu. Gdy klikniesz na nią może wyglądać inaczej.

Ciekawa oferta hotelu w terminie wakacyjnym (koniec sierpnia 2019), na Booking.com

Tanio nie jest, ale już we wrześniu sytuacja ulega radykalnej zmianie. Dla przykładu ciekawy hotel w terminie wrześniowym, za noc dla dwóch osób można znaleźć na Booking.com już za 227 PLN (bez śniadania) lub za 283 PLN (ze śniadaniem i możliwością bezpłatnej rezygnacji).
Trzeba przyznać, że te oferty wyglądają świetnie.
Możesz je samodzielnie wyszukać, korzystając ze wskazówek jakie zawarłem w poradniku: Tanie hotele na Booking? Oczywiście! Sprawdź jak szukać komfortowych i tanich noclegów! Barcelona, Rzym, Paryż … gdzie tylko chcesz!
W domyślnym wyniku wyszukiwania nie ma ich na szczycie wyników, ale w powyższym poradniku zawarłem informacje jak szukać takich ofert.
Wybierając inny termin jest bardzo prawdopodobne, że możesz znaleźć jeszcze ciekawsze oferty. Warto szukać w wyprzedzeniem.
Poniżej zamieszczam wyszukiwarkę hoteli w Taorminie, a pod spodem skróty do znalezionych przeze mnie interesujących cenowo i jakościowo hoteli z cenami, o których pisałem powyżej.Booking.com

Taormina – Booking: Casa Carly e Dane – [klik]


UWAGA!!! Treść oferty zmienia się dynamicznie w czasie i w dużej mierze zależy od planowanego terminu przyjazdu. Gdy klikniesz na nią może wyglądać inaczej.

Interesująca oferta noclegu we wrześniu – Booking.com

Taormina – Booking: Hotel Pensione Cundari – [klik]


UWAGA!!! Treść oferty zmienia się dynamicznie w czasie i w dużej mierze zależy od planowanego terminu przyjazdu. Gdy klikniesz na nią może wyglądać inaczej.

Bardzo fajna oferta hotelu ze śniadaniem i możliwością bezpłatnej rezygnacji. w świetnej cenie na Booking.com

Jak dojechać do Taorminy?

Taormina – dojazd samochodem

Dojazd do Taorminy samochodem stanowi atrakcję samą w sobie. Stromość zbocza i sposób poprowadzenia drogi, a przy tym widoki jakie towarzyszą jeździe sprawiają dużo radości. Trzeba jednak zachować dużą ostrożność, a ze względu na wyjątkowe okoliczności skupić się nie jest łatwo.
Najlepiej kierować się od razu na parking, którego współrzędne podaję poniżej. Najciekawsza część miasteczka jest zamknięta dla ruchu i nie ma sensu pchać się gdziekolwiek autem. Parking ulokowany jest w wygodnej do zwiedzania lokalizacji.
Jeżeli dotarłeś na Sycylię samolotem i zamierzasz wypożyczyć na Sycylii samochód przeczytaj koniecznie poradnik: Sycylia: Palermo, Katania, Trapani – wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu? Jak wypożyczyć auto na Sycylii?

Taormina – dojazd autobusem lub pociągiem

Zanim zdecydujesz się na tą formę podróżowania, wcześniej sprawdź koniecznie czy dostępne połączenia odpowiadają ci. W tym celu przydać ci się może wyszukiwarka połączeń kolejowych i autobusowych – [klik] na terenie Europy (w języku polskim), umożliwiająca zakup biletów on-line w cenie identycznej jak w okienku kasowym.
Link do tej wyszukiwarki znajdziesz zawsze w specjalnym wpisie poświęconym narzędziom dla podróżników (warto zapamiętać sobie ten link): Linki przydatne dla podróżników: tanie loty, hotele, noclegi, wypożyczalnie samochodów i inne

5km pod górkę do Castelmola

Jeżeli tylko znajdziesz odrobinę czasu to namawiam, do odwiedzenia oddalonej o 5km Castelmoli. Droga wiedzie pod górę i kończy się parkingiem, którego namiary GPS znajdziesz poniżej. Powiem więcej, warto zorganizować podróż tak, by przewidzieć odwiedziny w Castelmola!!!
Piękna, niewielka miejscowość, z której możesz spojrzeć na Taorminę z góry, a przy tym sama Castelmola jest grzechu warta! Jeźdź koniecznie!
Widok z Castemola w dół możesz zobaczyć na panoramie 360 stopni – [klik] … albo zrobić swoje zdjęcia na miejscu. Co wybierasz? 🙂

Przydatne współrzędne GPS

Taormina: Parking P1 – Porta Catania – współrzędne GPS:
37°51’01.9″N 15°16’50.1″E lub
37.850519, 15.280577 – kliknij i wyznacz trasę

Castelmola Parking – współrzędne GPS:
37°51’34.3″N 15°16’39.9″E lub
37.859530, 15.277756 – kliknij i wyznacz trasę

4.8/5 - (144 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
7 komentarzy do “Taormina – Sycylia: atrakcje, mapa, zwiedzanie, zabytki. Przewodnik, informacje praktyczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *