Teide – kolejka linowa, bilety, szlaki, pozwolenie na wejście, pogoda. Park Narodowy Teide – atrakcje, wycieczki.

Teide – trzeci wulkan świata

Najwyższy szczyt Hiszpanii i trzeci co do wysokości wulkan świata nazywa się Teide. Ma wysokość 3 718 m n.p.m. (a od dna morza 7 500 m).
Stojąc na szczycie, chmury masz u stóp i wydaje się, że wzrokiem sięgasz w nieskończoność. Powietrze jest wyjątkowo przejrzyste i niemal zawsze świeci tu słońce (Wyspy Kanaryjskie to obok Hawajów i Chile jedno z trzech, najlepszych miejsc do obserwacji nieba z Ziemi). Sytuacje, w których widoczność jest tu ograniczona należą do rzadkości. Z panujących tu warunków obserwacyjnych bardzo chętnie korzystają astronomowie, którzy wybudowali na zboczach Teide największe na świecie astronomiczne obserwatorium słoneczne.
Nic dziwnego, że wulkan oraz jego szczyt jest celem tak wielu przybywających na Teneryfę turystów. Ale jest jedno ale …
Na Wyspy Kanaryjskie w 2016 roku przybyło około 14 mln turystów. Z tego 1/3 ruchu turystycznego (czyli około 4,5 mln) trafiło na Teneryfę.
Mimo, że szczyt Teide jest łatwy do zdobycia (pod szczyt dojechać można kolejką linową) to zdobędzie go w ciągu roku mniej niż 65 tyś. osób czyli niewiele ponad 1% odwiedzających Teneryfę. Dlaczego? Oczywiście, że nie z braku chętnych!

Chmury u stóp … tak się patrzy na świat z Teide

Ilość osób, które mają prawo wejść na szczyt jest celowo ograniczana i ściśle kontrolowana. Trzeba zdobyć pozwolenie na konkretny dzień i konkretną godzinę. Pozwolenie jest bezpłatne ale trzeba się o nie zacząć starać z dużym wyprzedzeniem. Kto nie zdąży zarezerwować sobie terminu odejdzie z kwitkiem (poniżej podam oczywiście wszystkie szczegóły, namiary i informacje związane z rezerwacją wejścia na szczyt).
Każdy kto dotarł na Teide zapewne potwierdzi jednak, że szczyt to tylko wisienka na torcie. Obszar go otaczający, czyli Park Narodowy Teide to teren niezwykły i przy okazji opowieści o Teide warto napisać o nim kilka słów. Tym bardziej, że jadąc na Teide, będziesz przemierzać obszar Parku.

Wulkan i Park Narodowy Teide z kosmosu

Zanim wyruszymy w stronę Teide rzućmy okiem na wulkan i jego otoczenie z góry, z kosmosu. Pomogą nam w tym trójwymiarowe zdjęcia satelitarne – [klik] udostępnione w formie mapy przez Google.

Wulkan Teide wraz z kalderą Canadas

Na zdjęciu widać wyraźnie, ze główny stożek wulkanu otoczony jest dookoła pierścieniem w formie charakterystycznego osuwiska (po kliknięciu na link do zdjęcia – [klik] przy użyciu myszki zdjęcie możesz powiększać i przesuwać, a naciskając dodatkowo lewy klawisz Ctrl zmienisz kąt, pod jakim obserwujesz obszar).
W istocie jest to osuwisko powstałe na skutek zapadnięcia się stożka wulkanu Las Cañadas, który znajdował się w tym miejscu zanim powstał Teide.
Las Cañadas przez długi czas wyrzucał z siebie materiał wulkaniczny osiągając wysokość około 4 500 m. Pod stożkiem wulkanu powstała więc częściowo pusta komora pomagmowa, do której ostatecznie zapadł się Las Cañadas tworząc widoczne na zdjęciu osuwisko.
Zapadnięty obszar wulkanu nazywa się kalderą. W tym przypadku jest to kaldera Cañadas.
Teide oraz znajdujący się tuż obok niego Pico Viejo powstały w skutek dalszej aktywności wulkanicznej w obszarze kaldery Cañadas.
Granice kaldery Cañadas wyznaczają dzisiaj granice Parku Narodowego Teide.
Wjeżdżając na teren Parku Narodowego Teide, warto więc zwrócić uwagę na pokonywane po drodze osuwisko, będące jednocześnie granicą Parku.
Jadąc kalderą w kierunku stożka wulkanu zapewne odniesiesz wrażenie, że jesteś na innej planecie. Krajobraz, charakter gruntu, materiały, ukształtowanie powierzchni, kolory … wszystko sprawi że poczujesz się jakbyś eksplorował inną planetę, a nie Ziemię. W istocie, twoje odczucie będzie prawidłowe, bo otaczająca cię przestrzeń jest faktycznie podobna do tych, które panują na Księżycu albo Marsie.

Parking na księżycowo – marsjańskim płaskowyżu, GPS:
28°15’57.1″N 16°35’19.1″W lub
28.265859, -16.588645 – kliknij i wyznacz trasę

Marsjański krajobraz w Parku Narodowym Teide, Teneryfa.

Nie zdziw się zatem, jeżeli zauważysz poruszający się po powierzchni kaldery pojazd kosmiczny w formie łazika lub innego dziwactwa …
Nie, nie będzie to UFO, ale może to być testowany przez jedną z agencji kosmicznych pojazd, który za jakiś czas ma zostać wysłany w kosmos … Tak, tak! Agencje kosmiczne dzięki podobieństwom, jakie istnieją między tym obszarem, a powierzchniami innych planet od czasu do czasu prowadzą tu testy swoich pojazdów, przed wysłaniem ich w misję.
Ekspedycja marsjańska ExoMars expedition prowadziła tu testy swoich urządzeń, a Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) sprawdzała umiejętności swoich łazików księżycowych. Widać to zresztą na zdjęciu poniżej, które zaczerpnąłem bezpośrednio ze strony ESA – [klik].

Zjecia z testów prowadzonych na Teneryfie przez Europejską Agencję Kosmiczną, źródło: www.esa.int

Jeżeli interesuje cię większa ilość zdjęć i informacji o testach na Teide to zamieszczam link do strony raportu z testów na stronie ESA – [klik]

Jadąc w kierunku Teide warto również zwrócić uwagę na to, co przestaję być tak łatwo dostrzegalne z bliska, gdy już staniesz na górze: pokrywające stożek wulkanu zastygnięte rzeki lawy. Z daleka wyglądają najpiękniej. Dla nich czas się zatrzymał. Wrażenie jest niesamowite.

Rzeka zastygłej lawy, Teide

Kolejka linowa na Teide

To najłatwiejszy sposób dostania się na szczyt wulkanu. Dolna stacja kolejki znajduje się na wysokości 2 356 m n.p.m. Tuż obok znajduje się bezpłatny parking. W sezonie może być kłopot ze znalezieniem wolnego miejsca. Pozostaje cierpliwie szukać.
Do kasy biletowej trzeba stanąć w kolejce. Chyba nie ma pory roku, w której nie stała by tu kolejka chętnych do wyjazdu na wulkan. Jej długość zależy głownie od pory roku. Najdłuższa jest latem. Próbując wjechać kolejką na Teide z marszu nigdy nie wiadomo, na którą godzinę będzie najbliższy wolny bilet. Może się okazać, że najbliższy wjazd jest wolny np. za 4 albo 5 godzin. Z tego powodu polecam wcześniejszy zakup biletów przez internet. Można to zrobić za pośrednictwem strony VolcanoTeide – [klik].

Dolna stacja kolejki na Teide, Teneryfa

Zakup biletów przez internet na określoną strefę czasową gwarantuje, że czas oczekiwania na wyjazd na górę nie będzie dłuższy niż 30 minut. Bilet kupiony przez internet – wydrukowany lub wyświetlony na ekranie telefonu – musisz pokazać w sali odjazdów kolejki linowej na 20 minut przed czasem podanym na bilecie. Wtedy uzyskasz dostęp do sali odjazdów, a następnie do strefy wejścia na pokład kabiny.
Przy dolnej stacji kolejki znajdziesz też informacje na temat szlaków turystycznych, po których możesz poruszać się po wulkanie.
Wyjazd do górnej stacji kolejki, położonej na wysokości 3 555 m n.p.m. trwa około 10 minut. Przy górnej stacji kolejki nie ma żadnych punktów gastronomicznych. Znajdują się tu niewielkie tarasy widokowe. Rozpoczynają się tutaj szlaki turystyczne do oddalonych punktów widokowych i na szczyt wulkanu.

Kolejka linowa na Teide jest czynna w godzinach od 9:00 do 16:00. Ostatni wjazd odbywa się o godzinie 16:00, a ostatni zjazd o godzinie 16:50.
W lipcu, sierpniu i wrześniu jest czynna w godzinach od 9:00 do 19:00. Ostatni wjazd odbywa się o godzinie 18:00, a ostatni zjazd o godzinie 18:50.
W październiku, aż do momentu zmiany czasu na zimowy kolejka jest czynna w godzinach od 9:00 do 17:30. Ostatni wjazd odbywa się o godzinie 16:30, a ostatni zjazd o godzinie 17:20.

Teide – Parking przy dolnej stacji kolejki, GPS:
28°15’21.4″N 16°37’28.1″W lub
28.255939, -16.624462 – kliknij i wyznacz trasę

.

Szlaki na Teide i do punktów widokowych

Będąc przy górnej stacji kolejki masz do wyboru trzy szlaki. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje o nich. Ocena stopnia trudności szlaków została podniesiona o jeden stopień, ze względu na znaczną wysokość na jakiej odbywa się wędrówka (rozrzedzone powietrze i możliwe trudności w oddychaniu) oraz ze względu na silny zapach siarki wydobywający się otworów i szczelin, co radykalnie może utrudnić wędrówkę.

Szlak na szczyt wulkanu Teide – szlak numer 10 (Telesforo Bravo)

Stopień trudności: wysoki
Długość szlaku: 0,7 km
Czas przejścia: 40 minut
Wejście na szlak wymaga specjalnego pozwolenia. Bez niego nie możesz wejść na szlak. Liczba wejść na szczyt wulkanu jest limitowana. Dziennie może tam wejść od 140 do 200 osób i to w określonych, 2-godzinnych strefach czasowych. W każdej ze stref nie może tam przebywać więcej niż 40 osób. Ograniczenia jak widać są bardzo restrykcyjne. Zdecydowanie zalecam dużym wyprzedzeniem (nawet kilku miesięcy) zadbać o możliwość wejścia w wygodnej dla ciebie porze uzyskując niezbędne zezwolenie. Rezerwacja terminu i uzyskanie pozwolenia odbywa się przez internet na stronie Parku Narodowego Teide – [klik] i jest bezpłatne.

Szlak do punktu widokowego Mirador de la Fortaleza – szlak numer 11

Stopień trudności: średni
Długość szlaku: 0,5 km
Czas przejścia: 25 minut
Dostęp do szlaku jest wolny, nie wymaga pozwolenia. Z punktu widokowego można podziwiać północne zbocza wulkanu Teide: dolinę La Orotava, grzbiet góry La Esperanza, kopuły Obserwatorium Astrofizycznego na Teide, Obserwatorium Atmosferyczne Izana i oraz błękit Oceanu Atlantyckiego.

Szlak do punktu widokowego Mirador Pico Viejo – szlak numer 12

Stopień trudności: średni
Długość szlaku: 0,7 km
Czas przejścia: 30 minut
Dostęp do szlaku jest wolny, nie wymaga pozwolenia. Ze szlaku podziwiać można krater bliźniaczego wulkanu Pico Viejo, o średnicy 800 metrów i wysokości 3 140 m n.p.m. Doskonale widać też ukształtowanie kaldery wraz z jej stromymi granicami, oraz języki zastygniętej lawy. Z punktu widokowego dostrzec można południowe wybrzeże Teneryfy z niewielkimi wioskami i ośrodkami wypoczynkowymi, pas lotniska i sąsiednie wyspy: La Gomera, El Hierro i La Palma

Jak wejść na Teide bez pozwolenia?

Czy jest to możliwe? Tak!
Czy jest to legalne? Tak!
Trzeba tylko spełnić prosty warunek: musisz wejść na szlak na szczyt (szlak numer 10) przed godziną 9 rano. Jest to w 100% legalne. Wejście na szczyt wymaga zezwolenia dopiero od godziny 9.00. Jeżeli wejdziesz na szlak wcześniej, to zupełnie legalnie możesz zdobyć Teide.
Niestety o tej godzinie kolejka linowa jeszcze nie jeździ, więc nie zdążysz wejść na szlak przed 9.00, nawet gdy wjedziesz na górę pierwszym wagonikiem (pierwszy staruje o 9.00).
W praktyce są wyboru dwie opcje.

Widok z górnej stacji kolejki na szczyt Teide, Teneryfa
Szczyt Teide bez zezwolenia – Opcja pierwsza:

Nocna wędrówka szlakiem numer 7 od drogi TF-21 (początek szlaku znajduje się na 40,7 kilometrze drogi). Obok punktu początkowego szlaku znajduje się niewielki, bezpłatny parking samochodowy.

Długość szlaku: 8,2 km
Przewyższenie: 1 188 m
Czas marszu w górę: 6 h
Czas marszu w dół: 4,5 h

Pod szczytem Teide trzeba przejść na szlak numer 10 i trzeba to zrobić przed godziną 9.00. Wnika z tego, że z parkingu na początku szlaku numer 7 trzeba wystartować najpóźniej o godzinie 3 w nocy.

Parking i początek szlaku numer 7 na Teide (przez szczyt Montana Blanca), GPS:
28°15’34.2″N 16°36’12.2″W
28.259488, -16.603383 – kliknij i wyznacz trasę

Szczyt Teide bez zezwolenia – Opcja druga:

Nocleg w schronisku Altavista. To zdecydowanie łatwiejsza wersja. Dzień wcześniej należy dotrzeć do schroniska Altavista (z dołu na nogach, lub kolejką linową a potem zejść nieco w dół do schroniska). Następnie nocleg w schronisku i poranne wyjście na szczyt tak, by wejść na szlak numer 10 przed 9.00 rano. Czas dojścia ze schroniska na szczyt Teide to tylko 90 minut, ale warto wyruszyć ze schroniska przed 6.00 rano by zobaczyć spektakularny wschód słońca. Widok jest obezwładniający.
Niestety schronisko nie ma nieograniczonej pojemności. Znajdują się w nim tylko 54 miejsca i zwykle wyczerpują się mniej więcej na miesiąc wcześniej. Jeżeli planujesz więc tą wersję zdobycia Teide zarezerwuj sobie miejsce w schronisku co najmniej miesiąc wcześniej. Możesz to zrobić bezpośrednio na stronie schroniska – [klik]

Inne atrakcje Parku Narodowego Teide

Wybierając się na Teide warto wkalkulować w czas wycieczki jeszcze co najmniej jedną z poniższych propozycji (Roques de García obowiązkowo!!!).
Niestety trudno mi przewidzieć, z której strony wyspy najedziesz, dla tego postanowiłem zrobić mapkę pokazującą położenie proponowanych przeze mnie atrakcji na wyspie i połączyć je w zgrabną trasę przejazdu. Jak widać układają się one bardzo wygodnie w logiczny ciąg. Od kierunku z którego nadjedziesz zależy tylko kolejność zaliczania ich (od 1 do 4 albo odwrotnie).
Opis atrakcji o których jeszcze nie wspomniałem, a są na mapie znajdziesz pod mapką.

Mapa przejazdu pomiędzy atrakcjami wycieczki:
1. Obserwatorium Astronomiczne
2. Marsjański płaskowyż, po którym można spacerować
3. Kolejka na Teide
4. Roques de García oraz Mirador de La Ruleta
Mirador de La Ruleta i Roques de García

Bardzo interesujące i malownicze formacje wulkaniczno-skalne, wraz ze ścieżką spacerową między najciekawszymi z nich.
Parking przy Mirador de La Ruleta i Roques de García:
28°13’23.9″N 16°37’49.2″W
28.223310, -16.630338 – kliknij i wyznacz trasę

Charakterystyczne skałki przy punkcie widokowym Roques de García, Teneryfa
Słoneczne Obserwatorium Astronomiczne

To największe na świecie obserwatorium słoneczne. Możliwe jest zwiedzanie obserwatorium z przewodnikiem, podczas którego można obserwować plamy na powierzchni słońca za pośrednictwem dwóch teleskopów.

Parking przy obserwatorium astronomicznym, GPS:
28°17’52.8″N 16°30’34.4″W
28.298006, -16.509554 – kliknij i wyznacz trasę

Wynajem samochodu na Teneryfie

Cały program wycieczki oparłem o założenie, że masz do dyspozycji wynajęty samochód. To zdecydowanie najlepsza i najwygodniejsza opcja na zwiedzanie wyspy. Przy okazji jest to opcja najtańsza. Zdecydowanie tańsza niż wykupywanie wycieczek fakultatywnych w hotelach. Poddaje pod rozwagę przekalkulowanie sprawy, zwłaszcza, że wypożyczenie samochodu w tanich i dobrych wypożyczalniach opisałem szczegółowo we wpisie: Teneryfa – wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu. Wypożyczalnie samochodów – porównanie ofert

Inne atrakcje na Teneryfie

Lokalni przewodnicy i organizatorzy atrakcji na Teneryfie mają czasem całkiem ciekawe pomysły.
Poniżej zamieszczam krótkie zestawienie najpopularniejszych z nich. Jeżeli to dla ciebie za mało i chcesz zobaczyć więcej propozycji to, znajdziesz je po kliknięciu na link: propozycje ciekawych atrakcji na Teneryfie – [klik]
Są tu propozycje rejsów, nurkowania, obserwacji delfinów i wielorybów, nurkowania z żółwiami … i wiele innych. Do koloru, do wyboru!

4.9/5 - (136 głosów)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil został dopiero co założony, więc na razie cierpi z głodu, ze względu na brak obserwujących. Chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *