Połonina Wetlińska i Chatka Puchatka – szlaki, skąd wyjść, jak dojechać, parking, rozkład jazdy busów, pogoda

Połonina Wetlińska – widok ze Srebrzystej Przełęczy

Połonina Wetlińska (obok Połoniny Caryńskiej) to najchętniej odwiedzane przez początkujących bieszczadzkich wędrowców miejsce. Tutaj właśnie większość miłośników Bieszczad zaraża się miłością do nich. Połonina Wetlińska jest łatwo dostępna i można się na nią dostać na kilka sposobów. Postaram się opisać je wszystkie, ale szczególnie polecę jeden, który powinien przypaść do gustu szczególnie tym, którzy dopiero zaczynają poznawać Bieszczady.
Dorzucę też sporo konkretnych informacji, z których znalezieniem sam miałem problem i odpowiedzi na wiele pytań, które zadawałem sobie, jako początkujący amator Bieszczad.

Połonina Wetlińska – pogoda

Zanim jednak pójdziemy w góry, to najważniejsza jest pogoda. Poniżej zamieszczam informacje o pogodzie na najbliższe 7 dni. Dane aktualizują się w czasie rzeczywistym, więc zawsze gdy tu wejdziesz otrzymasz aktualną pogodę. Żeby jednak być precyzyjnym muszę dodać, że są to dane pogodowe dotyczące Wetliny. Połonina Wetlińska położona jest około 600 m wyżej, więc różnica temperatur przy uwzględnieniu zmiany wysokości to około 3-4 stopnie Celsjusza. Na szczycie Połoniny Wetlińskiej spodziewaj się temperatury o około 3-4 stopni niższej niż podana w prognozie poniżej.

Połonina Wetlińska POGODA

Jak dojechać na Połoninę Wetlińską?

Odpowiedź na to pytania jest o tyle trudna, że szlaki prowadzące na połoninę nie zamykają się. Oznacza to, że nie można wejść na połoninę jednym szlakiem, a wrócić do punktu wyjścia innym. Trzeba wracać tą samą droga, którą się wyszło, albo jeżeli mimo wszystko chcemy wrócić inna drogą, to jedynym wyborem będzie kilkukilometrowy spacer krawędzią ruchliwej drogi bez pobocza (żadna przyjemność – nie polecam).
Na szczęście potrzeba jest często siłą napędową fajnych rozwiązań i tak jest w Bieszczadach. Rozwiązaniem są małe prywatne busy, które kursują po okolicy bez żadnego rozkładu, według mniej więcej znanych, ale nigdzie nie opisanych zasad. Dzięki tym busom można całkiem zgrabnie zorganizować sobie przyjemne zwiedzenie całej połoniny, bez konieczności wracania tą samą drogą i niepotrzebnego nabijania kilometrów po górach lub co gorsza po asfalcie.

Fragment zejścia ze Srebrzystej Przełęczy w stronę Smereka.

Jak jeżdżą busy w Bieszczadach?

Żeby zrozumieć funkcjonowanie busów trzeba spojrzeć na mapę. Na mapie zaznaczyłem trasę przejazdu busów (niebieskie strzałki), położenie szlaku prowadzącego przez Połoninę Wetlińską oraz szlaków, które pozwalają dostać się na tą połoninę.

Mapa szlaków związanych z Połoniną Wetlińską oraz ruchu mini-busów i położenia parkingów dla turystów.
Busy jeżdżą oczywiście w obie strony, a nie tylko w kierunku strzałek.

Jak widać punktów startowych na połoninę jest kilka.
Najpopularniejsze z nich to:
Kalnica – prowadzi stąd szlak czerwony, to główny szlak prowadzący przez całą połoninę od jej zachodniego końca w kierunku Brzegów Górnych
Wetlina – prowadzi stąd szlak żółty, a po wyjściu na samą połoninę przechodzimy na szlak czerwony
Górna Wetlinka – prowadzi stąd szlak czarny, który najpierw przechodzi w żółty, a następnie w czerwony
Przełęcz Wyżnia – prowadzi stąd szlak żółty, który potem przechodzi w szlak czerwony
Brzegi Górne – prowadzi stąd szlak czerwony, to główny szlak prowadzący przez całą połoninę od jej wschodniego końca w kierunku Kalnicy.

Główny przystanek busów znajduje się w Wetlinie i w Brzegach Górnych (w Kalnicy niestety nie zauważyłem jakiegoś wzmożonego ruchu busów, raczej pojedyncze kursy). Przystanki, na których busy oczekują na turystów zaznaczyłem na mapie dużymi, niebieskimi literami „BUS”. Busy kursują więc głównie między tymi dwoma punktami, zatrzymując się w miarę potrzeby w punktach pośrednich, czyli: w Górnej Wetlinie i Przełęczy Wyżniej.
Organizując wyjście na Połoninę Wetlińską możesz więc dojechać samochodem np. do Brzegów Górnych gdzie zostawiasz auto na parkingu. Potem w Brzegach Górnych od razu wskakujesz do busa, który zawiezie cię np. do Wetliny, po czym z Wetliny wyjść żółtym szlakiem na Połoninę Wetlińską i wrócić połoniną do punktu wyjścia, na parking w Brzegach Górnych, gdzie będzie czekał pozostawiony przez ciebie na parkingu samochód.
Nie polecam kolejności odwrotnej, czyli najpierw przejścia założonej trasy, a dopiero potem poszukiwania busa, żeby wrócić do punktu wyjścia przy samochodzie. Busy kursują tylko wtedy gdy jest ruch turystyczny. Jeżeli nic się nie dzieje, to po prostu wracają do domu. W drugiej części dnia albo przy małym ruchu turystycznym może się okazać, że nie masz czym wrócić do punktu wyjścia.
Dlatego lepiej jest najpierw podjechać busem do punktu startu pieszej wędrówki i na nogach wrócić planowanym szlakiem do punktu wyjścia.
Na mapie zaznaczyłem też położenie dużych parkingów (literką P na niebieskim tle), na których możesz zostawić auto na czas wędrówki. Współrzędne GPS wszystkich parkingów widocznych na mapce zamieszczam na końcu wpisu.

Połonina Wetlińska

Plan wędrówki przez Połoninę Wetlińską

Spośród wszystkich możliwości sposobu zaliczenia Połoniny Wetlińskiej chciałbym szczególnie wyróżnić i zaproponować jedną trasę. Powodów jej wyboru jest kilka.
Po pierwsze kierunek marszu jest taki, że cały czas mamy przed sobą widoki w atrakcyjniejszą stronę połoniny. Idąc w kierunku przeciwnym, najładniejsze widoki mielibyśmy ciągle za plecami. Oczywiście zawsze można się odwrócić, ale po co ciągle się odwracać, skoro idąc we właściwą stronę najlepsze widoki możemy mieć cały czas przed sobą.
Po drugie zaproponowany przeze mnie układ trasy sprawia, że jest przy okazji dużo łatwiejsza niż inne wersje. Jest najmniej podejść w górę i sporo zejść dół. Pod górę pokonujemy 511 m, a zejść w dół jest łącznie 761 m. To najłatwiejsza i najmniej wymagająca wersja przejścia Połoniny Wetlińskiej.
Po trzecie między wybranymi przeze mnie punktami kursują wszystkie busy jeżdżące na tej trasie, więc nie powinno być problemu z przemieszczeniem się do odpowiedniego punktu startu.
Po czwarte tani, duży i wygodny parking, na którym możesz zostawić samochód jest zaledwie kilka kroków od miejsca, w którym wychodzi szlak powrotny z połoniny, a przystanek busów, które jadą do naszego punktu startowego jest dosłownie po drugiej stronie ulicy. Wygodniej już się nie da.

Plan wędrówki na Połoninę Wetlińską przedstawia poniższy rysunek. Znajdziesz na nim również informacje o planowanym czasie przejścia szlaku, długości szlaku i sumie przewyższeń do pokonania.

Plan przejścia Połoniny Wetlińskiej krok po kroku

Jak wynika z obrazka powyżej trzeba zacząć od przyjazdu na parking w Wetlinie. Współrzędne parkingu podaję poniżej. Koszt całodziennego parkowania, bez ograniczeń czasowych to 20 PLN (cena z sierpnia 2023).

Parking w Wetlinie, współrzędne GPS:
49°09’30.4″N 22°27’52.5″E
49.158444, 22.464583 – kliknij i wyznacz trasę

Po pozostawieniu samochodu i opłaceniu parkingu, przechodzimy na drugą stronę ulicy, gdzie na niewielkim parkingu powinny znajdować się oczekujące na turystów busy. Stojąc przodem do tego parkingu busy powinny czekać na jego prawym końcu (w pobliżu budynku z toaletami), jak na zdjęciu poniżej.

Przystanek busów w Wetlinie

Dla pewności można zapytać, czy jadą do Przełęczy Wyżniej. Jeżeli tak, to wsiadamy (opłata 10 – 12 PLN za osobę w sierpniu 2023) i jedziemy. Wysiadamy przy parkingu na Przełęczy Wyżniej.
Z tego miejsca ruszamy na szlak, który zaczyna się po przejściu na drugą stronę ulicy. Szlak ma kolor żółty.

Wysiadka przy parkingu na Przełęczy Wyżniej
Początek żółtego szlaku na Połoninę Wetlińską

Po 1,4 km marszu szlak żółty łączy się ze szlakiem czerwonym. Skręcamy w lewo w szlak czerwony i od tego momentu kontynuujemy spacer wzdłuż szlaku czerwonego.

Połączenie szlaku żółtego z czerwonym. Skręcamy w lewo, pod górkę

Czerwony szlak ciągnie się przez całą długość Połoniny Wetlińskiej (kolejno obok Chatki Puchatka, przez Srebrzystą Przełęcz i Szare Berdo).

Widok na Połoninę Caryńską z podejścia szlakiem czerwonym
Wychodzimy ponad linię drzew i witają nas charakterystyczne skałki. To jest już krawędź połoniny. Do góry pozostało tylko kilka kroków.
Początek Połoniny Wetlińskiej. Po prawej Chatka Puchatka.
Połonina Wetlińska
Po lewej Srebrzysta Przełęcz, w głębi Połonina Wetlińska
Widok na Smerek spod Srebrzystej Przełęczy
Szare Bedo i szlak na Smerek

Idziemy czerwonym szlakiem aż do Przełęczy M. Orłowicza, gdzie w lewo w dół odchodzi szlak żółty. Skręcamy w szlak żółty i maszerujemy w dół, aż do głównej drogi w Wetlinie.
Parking, na którym pozostawiliśmy nasz samochód znajduje się około 100m w lewo od miejsca, w którym żółty szlak wychodzi na drogę główną. To koniec wędrówki.

Początek szlaku żółtego w dół, w kierunku Wetliny

Inne wersje wędrówki przez Połoninę Wetlińską

Jeżeli zaproponowana przeze mnie trasa jest dla Ciebie za łatwa lub za krótka, to zawsze możesz ją zmodyfikować. Do trasy można włączyć przejście przez Smerek do Kalnicy lub odwrócić kierunek przejścia, wtedy przewyższeń do pokonania w górę będzie znacznie więcej niż tych do przejścia w dół.
Jeżeli zamierzasz włączyć do trasy przejście przez Smerek, najlepiej będzie wtedy zostawić samochód w Brzegach Górnych, gdzie na stanowisku busów najłatwiej będzie ci znaleźć transport do Kalnicy, na punkt startowy szlaku czerwonego.
Odrobinę również utrudnia i wydłuża trasę start z Brzegów Górnych.
Poniżej przedstawiam dwa warianty trasy o zwiększonej skali trudności. Przy załączonych mapach znajdziesz informacje o przybliżonym czasie przejścia, długości trasy, łącznej sumie przewyższeń oraz wykres profilu wysokości.

Połonina Wetlińska po lewej, w tle połonina Caryńska
Połonina Wetlińska: trasa z Brzegów Górnych do Wetliny
Widok ze Srebrzystej Przełęczy na Smerek
Połonina Wetlińska: trasa z Kalnicy do Brzegów Górnych
Połonina Wetlińska

Połonina Wetlińska – najlepsze noclegi

Okolica Połoniny Wetlińskiej to doskonałe miejsce na nocleg i baza wypadowa na inne szlaki Bieszczad. Stąd wszędzie jest blisko.
Poszukiwania noclegu na wakacje należy zacząć już w lutym. W marcu jest szczyt rezerwacji noclegów w terminach wakacyjnych i ciekawe oferty znikają bardzo szybko. W kwietniu dostępne są już tylko te mniej atrakcyjne, gorzej położone lub te najdroższe.

Zobacz: noclegi w Bieszczadach (Bieszczadzki Park Narodowy) – [klik]

Poniżej zamieszczam kilka propozycji noclegów, które uznałem za interesujące.

Hotel Solny – [klik]

Chata Pod Ryczywołem – [klik]

Gata Negra – [klik]

Kyczyrka – [klik]

Współrzędne GPS parkingów przy szlakach na Połoninę Wetlińską

Parking w Kalnicy, współrzędne GPS:
49°11’05.5″N 22°25’54.0″E
49.184871, 22.431664 – kliknij i wyznacz trasę

Parking w Wetlinie, współrzędne GPS:
49°09’30.4″N 22°27’52.5″E
49.158444, 22.464583 – kliknij i wyznacz trasę

Parking na Przełęczy Wyżniej, współrzędne GPS:
49°08’28.2″N 22°32’53.3″E
49.141154, 22.548148 – kliknij i wyznacz trasę

Parking w Brzegach Górnych, współrzędne GPS:
49°08’29.9″N 22°34’06.5″E
49.141650, 22.568478 – kliknij i wyznacz trasę

4.8/5 - (560 głosów)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil został dopiero co założony, więc na razie cierpi z głodu, ze względu na brak obserwujących. Chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
48 komentarzy do “Połonina Wetlińska i Chatka Puchatka – szlaki, skąd wyjść, jak dojechać, parking, rozkład jazdy busów, pogoda

 • 10 września 2020 o 16:03
  Bezpośredni odnośnik

  To jest najlepszy post o wędrówce przez Połoninę Wetlińską jaki czytałam 😉 Już nie mogę się doczekać aż sama przejdę tą trasą !
  Martwią mnie tylko te busy – czy one kursują także we wrześniu? Trochę mnie przeraża ten brak rozkładu 😉

  Odpowiedz
  • 10 września 2020 o 16:09
   Bezpośredni odnośnik

   Natalia,
   We wrześniu będą na 100% … w Bieszczadach to nadal wysoki sezon.
   Życzę pięknej pogody i widoków po horyzont!!!
   Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
   • 17 sierpnia 2021 o 12:15
    Bezpośredni odnośnik

    Jestem pierwszy raz w Bieszczadach, Twoj opis trasy dla początkujący naprawdę bardzo pomocny.Wielkie dzięki. Serdecznie pozdrawiam.9

    Odpowiedz
     • 22 czerwca 2022 o 18:01
      Bezpośredni odnośnik

      Dzięki za przydatne informacje. Na pewno skorzystamy. Dobrze jest się przygotować do wędrówki po nieznanych terenach, a dzięki Twojemu postowi jest to dużo łatwiejsze.
      Pozdrawiam.

    • 21 lipca 2022 o 12:23
     Bezpośredni odnośnik

     Super opis trasy! Jesteśmy z żoną po raz pierwszy w Bieszczadach i ten post bardzo nam dzisiaj pomógł. Cała trasa przejrzyście i dokładnie opisana.

     Odpowiedz
     • 21 lipca 2022 o 13:09
      Bezpośredni odnośnik

      Brawo Wy!
      Zapraszam na kolejne trasy!
      Pozdro!

   • 24 lipca 2023 o 23:43
    Bezpośredni odnośnik

    W samą porę znalazłem w internecie ten artykuł.
    Właśnie wróciłem z Wetliny i dzięki wszystkim wskazówkom miałem doskonałą i bezproblemową wycieczkę.
    Dziękuję bardzo!!!
    Info uzupełniające: w lipcu’23 parking – 20 zł, bus na Przełęcz Wyżną 15 zł od osoby

    Odpowiedz
  • 12 sierpnia 2021 o 18:10
   Bezpośredni odnośnik

   Świetnie opisana wyprawa. Podróżowałem według zaleceń, i nie miałem żadnych niespodzianek po drodze. Rzeczywiście super widoki. Dałem 5 🙂
   Pozdrawiam

   Odpowiedz
  • 7 listopada 2021 o 07:58
   Bezpośredni odnośnik

   Opis super dokładne i pomocne. Współrzędne na miejsca parkingowe dla mnie mega ułatwiają. Dałam radę z 2 dzieci. Dziękuję

   Odpowiedz
 • 21 września 2020 o 07:24
  Bezpośredni odnośnik

  Pod koniec sierpnia pierwszy raz wyruszyłam w Bieszczady. Dziękuję za tak pomocny opis trasy. Dzięki niemu wędrówka była naprawdę zachwycająca.

  Odpowiedz
  • 10 października 2020 o 14:59
   Bezpośredni odnośnik

   Świetny opis,bardzo dobrze opracowane dane.
   W Bieszczadach będę kolejny raz Ale teraz z osoba która stawia pierwsze kroki więc ten blog dla mnie jak znalazł.
   Jacku gratulacje
   Miriam

   Odpowiedz
   • 10 października 2020 o 15:28
    Bezpośredni odnośnik

    Dziękuję, bardzo mi miło.
    Życzę udanego pobytu, pięknych widoków i idealnej pogody!

    Odpowiedz
   • 27 października 2022 o 19:00
    Bezpośredni odnośnik

    Wspaniale opisane trasy, z których korzystałam.
    Aktualne ceny 2022 – parking Wetlina Stare Sioło przy sklepie abc 20zł.
    Bus 12zł. osoba, a poniżej 5 osób trzeba zapłacić za kurs busa do Przełęczy Wyżnej 60zł.

    Odpowiedz
 • 8 lipca 2021 o 19:13
  Bezpośredni odnośnik

  Dziś pierwszy raz byliśmy na szlaku od 10 lat. Pierwszy raz w Bieszczadach i pierwszy raz korzystałem z tego bloga – Wszystko to miłość od pierwszego wejrzenia. Super opisy, bardzo dokładne zdjęcia miejsc – ani razu nie zerkałem na mapę. Bardzo dobra robota….

  Odpowiedz
 • 8 lipca 2021 o 19:45
  Bezpośredni odnośnik

  Skorzystałem z opisu na Tarnicę oraz na Przełęcz. Bardzo dziękuję za mnóstwo ważnych dla mnie informacji ( prowadziłem 3 nastolatków i 9 latkę) W lipcu 2021 BUS kosztował 10 zł od osoby.

  Odpowiedz
 • 12 sierpnia 2021 o 22:41
  Bezpośredni odnośnik

  Bardzo dziękuję za ten post. Właśnie dziś byliśmy na Połoninie Wetlinskiej i zastosowałam wszystkie wskazówki, wybrałam sugerowaną trasę, czyli żółty szlak od Przełęczy Wyżnej. Oczywiście dojazd na miejsce busem. Koszt za trasę Wetlina- Przełęcz /10zl od osoby. Chatka dalej w remoncie. Sugerowany czas to 4godziny, nam z 6-latkiem zajęło ponad 5. Oczywiście z jednym dłuższym odpoczynkiem przy bacówce i kilkoma krótszymi oddechami. Są cięższe przejścia, np.strome schody i droga w kamieniach. Ale daliśmy radę i bardzo polecamy. Generalnie wpis poprowadził mnie za rękę za co jestem wdzięczna 😊

  Odpowiedz
 • 24 maja 2022 o 11:52
  Bezpośredni odnośnik

  Bieszczadzkie połoniny są piękne. Udało mi się odwiedzić tylko Wetlińską, ale marzę też o zdobyciu Caryńskiej. Wspaniały klimat i powietrze. Można odpocząć od wszystkiego 🙂

  Odpowiedz
 • 18 lipca 2022 o 00:16
  Bezpośredni odnośnik

  Witam autora oraz wszystkich miłośników pieszych wędrówek po bieszczadzkich szlakach. Może niebawem spotkamy się na którymś ze szlaków. Kiedyś częściej odwiedzałam Bieszczady a konkretnie Wetline ale nigdy nie byłam na żadnej z tak pięknych połonin. Jeżeli miałam wątpliwości jak rozdysponować tygodniowy pobyt to po tym poście już nie mam żadnych. Dziękuje za tak przejrzyście naszkicowane trasy i szczegóły w opisie. Serdecznie pozdrawiam i obiecuje ze będę tutaj częściej

  Odpowiedz
 • 26 lipca 2022 o 21:06
  Bezpośredni odnośnik

  Chciałabym bardzo podziękować za tak dokładnie opis szlaku , zaczynając od parkingu. Dzięki temu mniej się obawiałam wyprawy, zwłaszcza że to moja pierwsza wyprawa szlakiem.

  Odpowiedz
 • 7 października 2022 o 10:48
  Bezpośredni odnośnik

  Znakomity opis, dziękuję!
  Ps. Mam pytanie od laika. Jeszcze nigdy tam nie byłem, ale gdy patrzę na mapę wydaję mi się, że atrakcyjniejsze widoki powinny być w kierunku południowo-wschodnim czyli idąc w kierunku Ustrzyk-Górnych, ponieważ tam są najwyższe góry z Tarnicą włącznie. Dlaczego jest odwrotnie? Pozdrawiam:)

  Odpowiedz
  • 7 października 2022 o 10:57
   Bezpośredni odnośnik

   Hej!
   Odwrotnie jest dlatego, że ja (jako autor tego tekstu) miałem takie subiektywne wrażenie 🙂 i nic więcej. Ot, po prostu moja własna opinia na ten temat. Ktoś inny może mieć zupełnie odwrotne zdanie w tym temacie. Zrób jak Ci serce podpowiada i ciesz się widokami. To, że będziesz zadowolony jest pewne, niezależnie od kierunku marszu (zawsze przecież można przystanąć i się odwrócić). Pozdrawiam 🙂

   Odpowiedz
 • 20 listopada 2022 o 16:59
  Bezpośredni odnośnik

  To wyglada na doskonały przepis dla kompletnych laików, czyli dla mnie;)
  Zastanawiam się tylko czy w grudniu w okresie między świętym Mikołajem, a Bożym Narodzeniem te busy także będą kursować?

  Odpowiedz
  • 20 listopada 2022 o 19:53
   Bezpośredni odnośnik

   Raczej próbowałbym się dogadać z kimś na miejscu i zamówić wcześniej kurs po siebie.

   Odpowiedz
 • 31 sierpnia 2023 o 17:13
  Bezpośredni odnośnik

  Witam,
  ,wybieram się na Połoninę Wetlińską żółtym szlakiem z Przełęczy Wyżna i na google maps nie widzę dojścia na czerwony szlak.Jest tylko żółty do Schronu,,mam nadzieję,że nie zabłądzę.Tak nawiasem świetny opis szlaków
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 20 września 2023 o 08:49
  Bezpośredni odnośnik

  Dziękuję za cenne wskazówki! Wykorzystaliśmy je w całości. W Bieszczady wróciliśmy po ponad dwudziestoletniej przerwie, więc wszystko było dla nas nieznane. Bardzo nam Pan pomógł. Serdecznie dziękuję!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *