Rzym: największe atrakcje (mapa, plan zwiedzania, zabytki, ciekawostki)

Rzym

Wieczne miasto

Nie, nie zacznę od historii Rzymu. Tę historię lepiej lub gorzej każdy zna. Zdecydowałem, że w przypadku tego wpisu, historią w zasadzie nie będziemy zajmować się wcale. Skupimy się raczej na praktycznej organizacji wyjazdu, która pozwoli ci sprawnie dotrzeć na miejsce, ułożyć własny plan zwiedzania i możliwie najlepiej zaplanować czas.

Wnętrze: Basilica di Santa Maria Maggiore w Rzymie

Wiem, że każdy kto pierwszy raz odwiedza Rzym chciałby zobaczyć jak najwięcej. Człowiek chciałby być wszędzie, zobaczyć wszystko i nacieszyć oko tak bardzo, jak to tylko możliwe.
Doskonale znam ten stan i postanowiłem, że nie będę tu snuł opowieści o tym, że: “nie warto się spieszyć, “warto dać sobie czas”, “trzeba zejść z utartych szlaków”… i tak dalej.
Wręcz przeciwnie! Zamierzam ułatwić ci intensywne i jak najbardziej satysfakcjonujące zaspokojenie pierwszego głodu na Rzym! Tak byś mógł pochłonąć na raz tyle, ile tylko możliwe. Tak byś wieczorem, po całym dniu tułaczki czuł zmęczenie i ogromną satysfakcję. I wreszcie tak, byś pragnął wrócić tu jeszcze raz, by z zaspokojoną już pierwszą ciekawością móc zacząć kontemplować miejsca, które zapadły ci w serce najgłębiej.

Samochód czy samolot?

Najpierw trzeba tu dotrzeć. Z Polski nie stanowi to wielkiego problemu. Do Rzymu jest łatwo dotrzeć z każdego miejsca na ziemi. Prowadzą tu przecież wszystkie drogi … lądowe i powietrzne!

Jeżeli Rzym jest tylko jednym z przystanków w dłuższej podróży przez Włochy (jak na przykład w opisanej przeze mnie wyprawie po 40 najpiękniejszych miejscach we Włoszech), to zapewne dotrzesz tu samochodem. Wtedy najlepiej odstawić auto na parking i poruszać się po mieście na nogach oraz metrem. Koncepcja zwiedzania miasta własnym autem i przemieszczania się nim między zabytkami to utopia. Jazda po centrum Rzymu to prawdziwy koszmar. Korki, tłok na drodze i irytujące problemy z parkowaniem szybko wyleczą cię z tego pomysłu. Wygodne buty i bilet na metro (na czarną godzinę) to najlepszy sposób na poruszanie się po mieście.

Jeżeli Rzym jest jedynym punktem twojej podróży (np. na weekend lub krótkie wakacje) to zapewne przylecisz tu samolotem. Tanie linie latają do Rzymu, na lotnisko Ciampino z kilku polskich miast. Jest to zdecydowanie najlepsza, najtańsza i najszybsza opcja.
Dojazd z lotniska Ciampino do centrum Rzymu jest banalnie prosty, a szczegóły (opcje dojazdu, ceny, czas dojazdu) opisałem w osobnym wpisie – [klik].
W tym przypadku do zwiedzania Rzymu również wystarczą ci wygodne buty i bilet na metro.

typowa uliczka w Rzymie

Kiedy jechać do Rzymu?

Termin wyjazdu to wbrew pozorom kluczowa kwestia. Podczas naszego ostatniego wyjazdu mieliśmy przyjemność poczuć na własnej skórze co oznacza pełne słońce i temperatura 41 stopni Celsjusza w mieście. Od godziny 12:00 do godziny 17:00 nawet nie było sensu wychodzić na ulicę. Trudno opisać panujący wtedy skwar. O zwiedzaniu nie ma mowy.
Jeżeli masz więc swobodę wyboru terminu wyjazdu to sugeruję przeczytać bardzo przydatny i popularny wpis o pogodzie w Rzymie – [klik]. Znajdziesz w nim sporo informacji pozwalających wybrać ci najlepszy termin wyjazdu.

Rzym kamera on-line

Zawsze miło rzucić okiem na to, co aktualnie dzieje się w Rzymie, czy jest tłok i jaka jest naprawdę pogoda.
Poniżej zamieszczam obraz z kamery na żywo, patrzącej na schody Hiszpańskie. Statyczny obrazek odświeża się co kilka minut. Kliknięcie na obrazek przeniesie cię na stronę operatora kamery.

Kamera na żywo Piazza di Spagna - Rzym
widok z kamery on-line na Schody Hiszpańskie

Plan zwiedzania Rzymu

Poniżej zamieszczę plan zwiedzania, a w zasadzie to dwa plany, na dwa osobne dni.
Traktuj je wyłącznie jako propozycję. Możesz je ze sobą mieszać, modyfikować, itd.
Wyszedłem z założenia, że (zgodnie ze statystykami) większość turystów przyjeżdża do Rzymu na 2 do 2,5 dnia. Najczęściej jest to weekend, lub dwudniowy postój w czasie dłuższej podróży.
Ułożyłem więc plan na dwa dni. Oba dni są wypełnione po brzegi, a nawet powyżej brzegów. To są naprawdę dwa bardzo długie dni. Na koniec dnia będziesz solidnie zmęczony, ale zadowolony. Jest też prawdopodobne (szczególnie gdy będzie bardzo gorąco), że nie uda ci się zrealizować tych planów. Nie martw się z tego powodu. Po prostu przebuduj kolejny dzień i idź zobaczyć to, co najbardziej cię interesuje.
Nawet gdybyś zrobił oba plany na 100%, to i tak zobaczysz tylko małą część tego, co ma do zaoferowania wieczne miasto. Rzym jest pełen niesamowitych atrakcji i zawsze będzie powód by przyjechać tu znowu.

Bilety wstępu do atrakcji w Rzymie

Planowanie zwiedzania to najmniejszy problemem. Prawdziwym wyzwaniem może okazać się zdobycie biletów wstępu do niektórych rzymskich atrakcji. Dla ułatwienia ci życia przy opisach atrakcji podam kilka informacji, które mogą być istotne, a tam gdzie będzie to możliwe dodam linki do zakupu biletów przez internet.

Ciekawą i często korzystniejszą cenowo alternatywą jest zakup jednej z odmian karty miejskiej – [klik] lub całego pakietu biletów, obejmującego kilka atrakcji. To zdecydowanie ułatwia sprawę (załatwiamy wszystko za jednym razem), a przy okazji czasem dostępne są promocje (kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt procent), na których możemy odrobinę zaoszczędzić. Karty mają różny zakres atrakcji i różne ceny.
Poniżej podam linki do kart miejskich oraz ciekawych pakietów wraz z cenami. Podana przeze mnie ceny były obowiązujące, gdy pisałem ten tekst ale ceny często się zmieniają. Nie ma sensu nieustannie ich aktualizować. Możesz je w sekundę sprawdzić klikając na linki. Może akurat trwa jakaś promocja i jest taniej?

Sprawdź: karty miejskie w Rzymie – [klik]

Pakiet: Zabytki Rzymu + Watykan – [klik] (cena podstawowa bez zniżek: 49,25 EUR) zawiera w sobie:
– jednorazowy bilet wstępu do Koloseum
– jednorazowy bilet wstępu do Forum Romanum
– jednorazowy bilet wstępu na Palatyn
– bilet wstępu bez kolejki do Muzeów Watykańskich
– Bilet wstępu Kaplicy Sykstyńskiej
– dostęp do watykańskich otwartych pomieszczeń i galerii dla zwiedzania we własnym tempie

Pakiet: Zabytki Rzymu + Zamek Świętego Anioła – [klik] (cena podstawowa bez zniżek: 39 EUR) zawiera w sobie:
– jednorazowy bilet wstępu do Koloseum
– jednorazowy bilet wstępu do Forum Romanum
– jednorazowy bilet wstępu na Palatyn
– jednorazowy bilet wstępu do Castel Sant’Angelo
– dostęp do wystaw stałych i czasowych w Castel Sant’Angelo

Zwiedzanie Rzymu – dzień pierwszy

Najpierw mapa. Poniżej zamieszczam mapę spaceru z zaznaczoną lokalizacją wszystkich atrakcji oraz ścieżką spaceru, łącząca wszystkie punkty. Zaproponowana przeze mnie ścieżka to tylko propozycja. Nie musisz iść dokładnie tymi ulicami, którymi poprowadziłem spacer na mapie.
Numerki na mapie oczywiście odpowiadają numeracji atrakcji przy opisach każdej z nich.

Korzystaj ze współrzędnych GPS!
Przy każdej atrakcji podałem precyzyjne współrzędne GPS, które pozwolą ci zawsze dotrzeć do celu. Wystarczy wejść w telefonie na tę stronę, kliknąć na link przy współrzędnych atrakcji i automatycznie otworzy ci się aplikacja nawigacji.
Idź po prostu w kierunku wybranego punktu wycieczki ulicami, którymi masz ochotę się przespacerować. Nawigację w telefonie traktuj raczej jako informację czy idziesz we właściwym kierunku i zbliżasz się do celu, czy też fantazja niesie cię już w niewłaściwą stronę 🙂
Gdy osiągniesz jeden punkt wycieczki i chcesz iść dalej, klikasz we współrzędne kolejnego punktu i tak od punktu do punktu możesz swobodnie, samodzielnie zwiedzać Rzym, jakbyś mieszkał tu całe życie.
Przyznam się, że przydarzyła mi się kiedyś zabawna sytuacja. Zapomniałem jak dojechać w miejsce w którym kiedyś już byłem. Jakim wielkim odkryciem dla mnie okazało się, że przecież mogę wejść na własnego bloga i kliknąć podane przez mnie współrzędne!!!

Rzym – mapa zwiedzania – dzień pierwszy
źródło podkładu mapy: openstreetmap.org
1. Koloseum
Wnętrze koloseum w Rzymie

Zwiedzanie zaczynamy przy stacji metra Colosseo (linia niebieska). Dzięki temu niezależnie, w której części Rzymu mieszkasz, łatwo dotrzesz do punktu startowego spaceru. Stacja metra Colosseo jak łatwo się domyślić znajduje się tuż przy Koloseum.

Bilety do Koloseum
Zwiedzanie Koloseum oczywiście jest płatne, a bilety do Koloseum obejmują też wstęp do Forum Romanum i na Palatyn. Podstawowy bilet jest ważny 24 godziny. Nie da się kupić osobnych biletów do każdej atrakcji.
W obiekcie jednocześnie może przebywać do 3000 osób, więc ilość biletów jest limitowana. Bilety sprzedawane są na konkretną godzinę wejścia. Spóźnienie z wejściem więcej niż 15 minut, skutkuje utratą ważności biletu.
Bilety możesz kupić bezpośrednio przed wejściem w kasie biletowej lub wcześniej przez internet. Decydując się na zakup w kasie przygotuj się na długą kolejkę. Nie spodziewaj się, że kupisz bilet na najbliższą godzinę. Może się okazać, że najbliższe wolne miejsce jest np. za 5 godzin.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup biletu przez internet z odpowiednim wyprzedzeniem. Do ceny biletu doliczana jest wtedy tzw. opłata rezerwacyjna w wysokości 2 EUR. Płacisz o 2 EUR więcej, ale masz możliwość rezerwacji wejścia na wygodny dla ciebie dzień i godzinę, bez potrzeby stania w kolejkach.

Dostępność biletów internetowych możesz sprawdzić na stronie dystrybutora biletów – [klik] (strona docelowa jest w wielu językach i jest też język polski; język możesz zmienić na górnej belce strony).

Jeżeli zamierzasz zwiedzać w Rzymie więcej atrakcji (np. Muzea Watykańskie i Kaplicę Sykstyńską), to możesz uzyskać dodatkowy rabat na bilety do kolejnych atrakcji. Wejdź na stronę Tiqets – [klik] i (o ile aktualnie trwa jakaś promocja) w trakcie procesu wyboru biletów natkniesz się na informację ewentualnych zniżkach na bilety, przy zakupie wstępu do więcej niż jednej atrakcji. Jeżeli strona uruchomi ci się w innym języku, to na górze strony możesz zmienić język.

Średni czas samodzielnego zwiedzania Koloseum: 45 min.

Na miejscu bilety sprzedają trzy kasy biletowe:
kasa na przeciwko Koloseum (zawsze jest przy niej największa kolejka), współrzędne GPS:
41°53’26.0″N 12°29’21.1″E
41.890546, 12.489188 – kliknij i wyznacz trasę

kasa przy wejściu na Palatyn (200 m dalej i najmniej ludzi), współrzędne GPS:
41°53’16.1″N 12°29’23.5″E
41.887805, 12.489872 – kliknij i wyznacz trasę

kasa przy wejściu do Forum Romanum, współrzędne GPS:
41°53’33.6″N 12°29’13.6″E
41.892655, 12.487108 – kliknij i wyznacz trasę

2. Forum Romanum i Palatyn
spacer Forum Romanum

Forum Romanum to ogromne wykopaliska, prezentujące zachowane fragmenty miasta (świątynie, pałace, urzędy, układ architektoniczny) sprzed niemal 2000 lat.

Bilety do Forum Romanum
Do Forum Romanum wchodzi się na ten sam bilet co do Koloseum, a zasady zakupu i ceny opisałem powyżej, przy opisie Koloseum.
Wstęp na teren Forum Romanum nie jest limitowany, więc możesz wejść o każdej porze w godzinach otwarcia. Forum Romanum i Palatyn to jedno stanowisko archeologiczne i zwiedza się je za jednym razem. Nie da się wyjść z terenu Forum Romanum i ponownie na ten sam bilet wejść na Palatyn.
Główne wejście znajduje się przy kasie biletowej Forum Romanum (współrzędne podałem powyżej).
Na zwiedzenie Forum Romanum i Palatynu zarezerwuj sobie minimum 2 godziny (niektórzy spędzają tu nawet dwa razy tyle).

Forum Romanum, współrzędne GPS:
41°53’33.4″N 12°29’08.1″E
41.892602, 12.485572 – kliknij i wyznacz trasę

3. Forum Trajana
Forum Trajana – widok z tarasu widokowego

Forum Trajana jest największym i najpóźniej zbudowanym rzymskim forum. Publiczne place Forum Trajana uznawane były za centrum Cesarstwa Rzymskiego. Cały obszar widać doskonale z tarasów widokowych dostępnych bezpłatnie. Warto zwrócić uwagę na bogato zdobioną Kolumnę Trajana.
Na terenie Forum znajdują się Hale Targowe Trajana, których zwiedzanie jest płatne.
Cena biletu: 15 EUR

Taras widokowy przy Forum Trajana, współrzędne GPS:
41°53’40.6″N 12°29’06.7″E
41.894606, 12.485205 – kliknij i wyznacz trasę

Kolumna Trajana, współrzędne GPS:
41°53’45.2″N 12°29’03.4″E
41.895895, 12.484276 – kliknij i wyznacz trasę

Wejście do Hal Targowych Trajana, współrzędne GPS:
41°53’46.4″N 12°29’09.6″E
41.896218, 12.485990 – kliknij i wyznacz trasę

4. Ołtarz Ojczyzny
Ołtarz Ojczyzny w Rzymie

Ołtarz Ojczyzny to mówiąc krótko monstrualnych rozmiarów marmurowy pomnik, złożony z kilku części, w tym szeregu charakterystycznych korynckich kolumn wypełniających całą szerokość budynku. Wybudowany na cześć pierwszego króla zjednoczonego Królestwa Włoch, Wiktora Emanuela II. Jego poprawna nazwa to Monument na cześć Wiktora Emanuela II, ale powszechnie znany jest pod nazwą Ołtarza Ojczyzny. Na dachu budynku znajduje się taras widokowy.

Cena biletu wstępu na taras:
– osoby powyżej 25 roku życia: 10 EUR
– osoby od 18 do 25 roku życia: 5 EUR
– dzieci – bezpłatnie

Godziny otwarcia:
– od 9:30 do 19:30 (ostatnie wejście 45 minut przed zamknięciem)

Ołtarz Ojczyzny, współrzędne GPS:
41°53’40.9″N 12°28’58.5″E
41.894691, 12.482928 – kliknij i wyznacz trasę

5. Kapitol i wilczyca
Plac Kapitoliński
Wilczyca – symbol Rzymu

Wzgórze w Rzymie, na którym znajduje się plac zaprojektowany przez Michała Anioła, pomnik Marka Aureliusza i Pałac Kapitoliński. Tuż za Kapitolem, przy jednej z odchodzących od niego ulic zobaczyć można rzeźbę wilczycy – symbol stolicy starożytnego imperium rzymskiego.

Plac Kapitoliński, współrzędne GPS:
41°53’36.0″N 12°28’58.5″E
41.893339, 12.482904 – kliknij i wyznacz trasę

Pomnik wilczycy, współrzędne GPS:
41°53’36.2″N 12°29’00.7″E
41.893391, 12.483540 – kliknij i wyznacz trasę

6. Punkt widokowy na Forum Romanum
widok z punktu widokowego na Forum Romanum. W tle widać Koloseum.

Z tego punktu widokowego możesz zobaczyć praktycznie całe Forum Romanum i z tego miejsca powstają najładniejsze zdjęcia tego zabytku. Tytułowe zdjęcie tego wpisu zostało zrobione właśnie tutaj.

Punkt widokowy na Forum Romanum, współrzędne GPS:
41°53’32.7″N 12°29’01.1″E
41.892406, 12.483641 – kliknij i wyznacz trasę

7. Usta Prawdy
Usta Prawy …. włożysz rękę?

Mający około 2000 lat kamienny medalion, z płaskorzeźbą oblicza brodatego bóstwa. Szalenie popularny ze względu na związaną z nim legendę, zgodnie z którą, każdemu kto dopuścił się kłamstwa i włożył rękę do ust, one odgryzały kończynę.
W średniowieczu przy Ustach Prawdy miały być wykonywane wyroki. Zdrada, czy kłamstwo karane były odcięciem ręki.

Usta Prawdy, współrzędne GPS:
41°53’17.7″N 12°28’53.6″E
41.888252, 12.481549 – kliknij i wyznacz trasę

8. Wyspa Tyberyjska
Most na wyspę Tyberyjską i fragmenty wyspy

Jedna z dwóch wysp na Tybrze. Prowadzą do niej dwa mosty, oba z pierwszego wieku przed Chrystusem. Znajduje się na niej szpital, dwa kościoły i kompleks budynków z wieżą rodziny Gaetanich (pochodził z niej papież Bonifacy VIII).
W przeszłości na wyspie znajdowała się świątynia Asclepiusa, boga medycyny w mitologii greckiej. Wierzono, że wyspa ma właściwości lecznicze, co sprawiało, że była miejscem pielgrzymek dla osób chorych.

Wyspa Tyberyjska, współrzędne GPS:
41°53’26.5″N 12°28’40.0″E
41.890681, 12.477764 – kliknij i wyznacz trasę

9. Zatybrze
typowa na Zatybrzu uliczka z restauracjami

Zatybrze to część Rzymu, położona na na prawym brzegu Tybru. Uznawane jest za najstarszą część miasta. W roku 68 zostało zniszczone przez Nerona, a w starożytności zamieszkane było przez najuboższych mieszkańców miasta. Obecnie jest jedną z najbardziej urokliwych dzielnic, chętnie odwiedzaną przez turystów, którzy chcą spędzić trochę czasu przy znakomitym jedzeniu i winie w jednej z niezliczonych. Zwiedzanie Zatybrza polega głównie na czerpaniu przyjemności z bezcelowego spaceru przez uliczki, zaułki, wąskie przejścia między restauracjami i sklepikami. Czas płynie tu mniej więcej osiem razy wolniej niż po drugiej stronie Tybru.

Zatybrze, centralny punkt dzielnicy, współrzędne GPS:
41°53’22.7″N 12°28’12.8″E
41.889626, 12.470228 – kliknij i wyznacz trasę

Jeżeli przerobiłeś cały zaproponowany przeze mnie plan, to koniecznie odpocznij na Zatybrzu. Zakładam, że ze zmęczenia lecisz z nóg … to była naprawdę bardzo wymagająca trasa.

10. Metro Circo Massimo

Stacja metra najbliżej Zatybrza. Będzie trzeba tu dotrzeć, żeby wrócić na miejsce noclegu. Spacer z Zatybrza do stacji metra zajmie ci około 30 minut. Masz jeszcze tyle sił?

Stacja Metra Circo Massimo, współrzędne GPS:
41°52’59.9″N 12°29’16.0″E
41.883306, 12.487763 – kliknij i wyznacz trasę

Zwiedzanie Rzymu – dzień drugi

Wystarczy rzut oka na mapę, żeby zauważyć, że drugiego dnia również nie jest lekko.

Rzym – mapa zwiedzania – dzień drugi
źródło podkładu mapy: openstreetmap.org
11. Muzea Watykańskie i Kaplica Sykstyńska
jeden z korytarzy w Muzeach Watykańskich

Spacer rozpoczyna się od zwiedzania Muzeów Watykańskich. Najpierw jednak trzeba do nich dotrzeć. Najbliżej muzeów znajduje się stacja metra Ottaviano (linia metra A – czerwona). Wejście do muzeów znajduje się w północnych murach watykańskich, przy Viale Vaticano. Poniżej znajdziesz współrzędne głównego wejścia do muzeów.
Gdyby chcieć opowiedzieć w czterech słowach o Muzeach Watykańskich, to jest to zbiór dzieł sztuki, gromadzonych przez kolejnych papieży. Bez wątpienia jest to największa na świecie kolekcja, z którą nie może się równać żadne inne muzeum. W jednej z sal (Sali Sobieskiego) eksponowany jest obraz Jana Matejki przedstawiający Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem.

Bilety wstępu do muzeów najlepiej kupować przez internet z dużym wyprzedzeniem. Bilet obowiązuje na konkretny dzień i godzinę. Nie ma możliwości wejścia w innym terminie, niż podany na bilecie.
Bilety możesz kupić np. na stronie GetYourGuide – [klik].
Nie polecam zakupu biletów na miejscu. Kolejki są koszmarne.

W przypadku braku biletów w podanym powyżej linku, można jeszcze poszukać ratunku w drugim źródle: sprawdź bilety do Muzeów Watykańskich na Tiquets – [klik]. Jeżeli strona otworzy ci się w złym języku, to możesz ustawić wygodny dla siebie język na górze strony.

Dostępność biletów możesz sprawdzić na żywo, w specjalnym kalendarzu, który widzisz poniżej. Dystrybutor daje w tej chwili taką możliwość, wiec warto skorzystać. Wybierz interesujący cię dzień (jeżeli ma kolor zielony to znaczy, że są jeszcze wolne bilety na niektóre godziny), a potem kliknij „Rezerwuj teraz„.
Kliknięcie przeniesie cię na stronę dystrybutora biletów i sprawdzisz, które godziny są jeszcze wolne, wybierzesz ilość biletów, itd.

.

Główne wejście do Muzeów Watykańskich, współrzędne GPS:
41°54’24.8″N 12°27’13.3″E
41.906875, 12.453703 – kliknij i wyznacz trasę

12. Bazylika Św. Piotra
wnętrze Bazyliki św. Piotra w Rzymie

Zbudowana na Wzgórzu Watykańskim Bazylika Świętego Piotra to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych kościołów świata. Zgodnie z tradycją uważa się, że została wybudowana w miejscu pochówku św. Piotra, pierwszego papieża kościoła katolickiego.
Jest miejscem pochówku kolejnych papieży. Oczywiście znajduje się tu również grób Jana Pawła II.
Wstęp do bazyliki jest bezpłatny. Bezpłatny jest również wstęp do Grot Watykańskich, gdzie znajdują się groby papieży. Wejście do grot znajduje się wewnątrz bazyliki, w filarze św. Andrzeja (na lewo od baldachimu w bazylice).
Bazylika Św. Piotra jest drugim co do wielkości kościołem świata (największa jest bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju w Jamusukro).

Wejście na kopułę bazyliki jest płatne.
Ceny biletów:
– 10 EUR – wjazd windą
– 8 EUR – samodzielne wejście po schodach

Bazylika Św. Piotra, współrzędne GPS:
41°54’07.8″N 12°27’16.9″E
41.902154, 12.454691 – kliknij i wyznacz trasę

13. Zamek Świętego Anioła
Zamek św. Anioła w Rzymie

Zamek Świętego Anioła pierwotnie pełnił rolę grobowca cesarza Hadriana, jego rodziny oraz następców. W IV wieku naszej ery został przerobiony na fortecę, a wiek później na więzienie. O okresie średniowiecza i renesansu jego funkcję jako więzienie chętnie wykorzystywali papierze. Przy okazji pełnił rolę twierdzy. W XIII wieku powstało ufortyfikowane przejście Passetto di Borgo, łączące Zamek Świętego Anioła z Pałacem Apostolskim przy Bazylice św. Piotra. Umożliwiało ono bezpieczną i dyskretną ucieczkę papieżowi z Watykanu do zamku. Przejście istnieje do dzisiaj.

Bilety do Zamku św. Anioła możesz kupić przez internet – [klik]

Passetto di Borgo – początek przy komnatach papieskich Pałacu Apostolskiego
Klikniecie w obrazek przeniesie cie do widoku 3D na Google Maps
źródło: mapy Google
Passetto di Borgo – wejście do Zamku Świętego Anioła
Klikniecie w obrazek przeniesie cie do widoku 3D na Google Maps
źródło: mapy Google

Zamek Świętego Anioła, współrzędne GPS:
41°54’10.3″N 12°27’59.0″E
41.902854, 12.466387 – kliknij i wyznacz trasę

14. Piazza Navona
jedna z fontann przy Piazza Navona

Mówi się, że Piazza Navona to jeden z najpiękniejszych placów świata. Plac powstał na ruinach starożytnego stadionu Domicjana, a jego projekt wykonany został tak aby zachować rozmiary stadionu. W piwnicach pod budynkami w północnej części placu zachowały się oryginalne fragmenty trybun stadionu.

Piazza Navona, współrzędne GPS:
41°53’57.9″N 12°28’23.1″E
41.899408, 12.473095 – kliknij i wyznacz trasę

15. Campo di Fiori
plac targowy Campo di Fiori

Pole kwiatów … to dosłowne tłumaczenie nazwy placu, który aż do średniowiecza miał charakter łąki.

W Rzymie na Campo di Fiori
Kosze oliwek i cytryn,
Bruk opryskany winem
I odłamkami kwiatów.
Różowe owoce morza
Sypią na stoły przekupnie,
Naręcza ciemnych winogron
Padają na puch brzoskwini.

Tu na tym właśnie placu
Spalono Giordana Bruna, …

…. fragment wiersza Czesława Miłosza “Campo di Fiori” – [klik]

Dokładnie tak wygląda plac targowy Campo di Fiori. Pomnik Giordano Bruno znajdziesz na jednym z końców placu.

Campo di Fiori, współrzędne GPS:
41°53’44.8″N 12°28’18.8″E
41.895775, 12.471889 – kliknij i wyznacz trasę

16. Panteon
Panteon w Rzymie

Panteon (czyli miejsce poświęcone wszystkim bogom) miał dużo szczęścia. Jako jedyny z budynków w Rzymie zachował się w stanie nienaruszonym od czasu, kiedy powstał, czyli od 125 roku. Dzisiaj pełni rolę kościoła katolickiego.
Przed Panteonem znajduje się niewielki plac z fontanną. To miejsce, z którego zawsze mam kłopot żeby się wyrwać. Po prostu uwielbiam tu być.

Godziny otwarcia:
– codziennie: od 9:00 do 19:00 (ostatnie wejście 18:30)

Bilety wstępu:
– od 2023 roku wstęp do Panteonu jest płatny.

sprawdź: bilety wstępu do Panteonu w Rzymie – [klik]

Panteon, współrzędne GPS:
41°53’56.8″N 12°28’36.5″E
41.899115, 12.476798 – kliknij i wyznacz trasę

17. Fontanna di Trevi
Fontanna di Trevi

Chyba najbardziej znana i oblegana fontanna świata, za sprawą jednej ze scen z filmu “La Dolce Vita”, w reżyserii Federico Felliniego. Romantyczna scena – [zobacz na Youtube], w której występują Anita Ekberg i Marcello Mastroianni ma miejsce w wodach fontanny, które są … lodowato zimne. Podobno Mastroianni podczas kilku godzin kręcenia sceny musiał intensywnie znieczulać się alkoholem.
Fontannę zasila woda, którą doprowadza akwedukt wybudowany w 19 roku przed naszą erą. Turyści zwyczajowo odwracają się tyłem do fontanny i przez ramię wrzucają do niej monetę, co ma zapewnić, że kiedyś jeszcze powrócą do Rzymu. Miasto co roku oczyszcza dno fontanny z pieniędzy. Łączna wartość wyławianych monet zawsze przekracza milion (!!!) Euro.

Fontanna di Trevi, współrzędne GPS:
41°54’03.0″N 12°29’00.2″E
41.900841, 12.483374 – kliknij i wyznacz trasę

18. Schody Hiszpańskie
Schody Hiszpańskie w Rzymie

Zacznę od rzeczy zdecydowanie najważniejszych, czyli od dwóch przesądów.. Po pierwsze na Schodach Hiszpańskich nie można jeść, bo przynosi to nieszczęście. A po drugie, jeżeli chcesz zapewnić sobie powodzenie i radość w życiu, to koniecznie musisz mieć zdjęcie na schodach … ze spuszczoną głową!
Teraz rzeczy mniej ważne. Ogromną sławę schody zyskały za sprawą odbywających się na nich co roku, znanych na całym świecie pokazów mody. Wiosną z okazji festiwalu kwiatów, pokrywa je kwiatowa dekoracja, a zimą ustawiana jest szopka bożonarodzeniowa.
Niewielka fontanna u podnóża schodów upamiętnia powódź, która miała miejsce w czasie Bożego Narodzenia w 1598 r. Wody Tybru wyrzuciły w tym miejscu małą łódź.
Wodę do fontanny doprowadza akwedukt wybudowany w 19 roku przed naszą erą (ten sam, który zasila Fontannę di Trevi).

Schody Hiszpańskie, współrzędne GPS:
41°54’21.1″N 12°28’56.4″E
41.905850, 12.482334 – kliknij i wyznacz trasę

19. Piazza del Popolo
Piazza del Popolo

Imponujący, rozległy plac, wysunięty najbardziej na północ w historycznym obszarze, wyznaczonym murem Aureliana. Brama zamykająca jedną z krawędzi placu była jednocześnie północną bramą miasta. Na przeciwnej stronie placu znajdują charakterystyczne bliźniacze kościoły.
Przez długi czas plac był miejscem, w którym wykonywano egzekucje (ostatnia w 1826 roku).
Od roku 1589 na środku placu stoi obelisk wzniesiony w 13 wieku przed naszą erą przez faraona Ramzesa II w Heliopolis, a przywieziony do Rzymu w 10 roku .p.n.e.

Piazza del Popolo, współrzędne GPS:
41°54’39.5″N 12°28’34.5″E
41.910976, 12.476236 – kliknij i wyznacz trasę

20. Metro Flaminio

Z placu musisz wyjść przez północną bramę miasta. Stąd do stacji metra Flaminio jest tylko 100 m. Na tych kilka kroków chyba jeszcze wystarczy ci sił.

Stacja metra Flaminio, współrzędne GPS:
41°54’45.4″N 12°28’35.1″E
41.912621, 12.476423 – kliknij i wyznacz trasę

Dwie zaproponowane przez mnie wycieczki powinny dać ci już pewien pogląd na Rzym. Myślę, że taki ładunek atrakcji powinien wystarczyć, żeby po powrocie do domu było co wspominać i za czym tęsknić. Rzym jest piękny, wciągający i pełen nieodkrytych tajemnic, które ciągle tam na ciebie jeszcze czekają.

Nie masz siły chodzić, a chcesz zwiedzić Rzym?

Istnieje jeszcze jeden powszechny ale często niedoceniany sposób zwiedzania dużych miast, w tym oczywiście Rzymu: autobusy Hop-on /Hop-off.
Na czym to polega? Są to autobusy, które co mniej więcej pół godziny jeżdżą w kółko po tej samej trasie i mają przystanki w pobliżu największych atrakcji w mieście.
Bilet na taki autobus jest ważny np. 24 godziny (są też wersje 48 i 72 godzinne) i w tym czasie możesz dowolną ilość razy wsiadać do autobusu i wysiadać z niego, na każdym z przystanków. W ten sposób zamiast iść na nogach między atrakcjami, podjeżdżasz autobusem i wysiadasz pobliżu tej która cie interesuje. Po obejrzeniu atrakcji wracasz na przystanek, wsiadasz w autobus i jedziesz do następnej. I tak w kółko.

W Rzymie istnieje kilka linii Hop-on / Hop-off. Poniżej znajdziesz ikonki kilku z nich. Kliknięcie na dowolną z przeniesie cię do wybranej ofert. Nie musisz szukać żadnego kiosku, by kupić bilety, ponieważ zrobisz to w kilka chwil, w swoim telefonie przez internet. Nie musisz też drukować biletu. Wystarczy, że wyświetlisz zakupiony bilet na ekranie swojego telefonu.
Interesujące?
No to sprawdź poniższe oferty!

.

Sam również przejrzałem oferty autobusów hop-on/hop-off i najciekawsza (i niestety trochę droższa od najtańszych) wydała mi się ta propozycja – [klik].
Autobusy jeżdżą dość często i mają sporo przystanków usytuowanych tak, że zgodnie z opisem usługi można nimi podjechać w pobliże następujących obiektów:

– Koloseum
– Forum Romanum
– Fontanna di Trevi
– Schody Hiszpańskie
– Plac Hiszpański
– Watykan
– Plac Świętego Piotra
– Piazza Navona
– Panteon
– Zamek Świętego Anioła
– Bazylika Santa Maria Maggiore
– Circus Maximus
– Plac Wenecki
– Altare della Patria
– Plac Barberini
– Dworzec Terminii

Rzym noclegi i hotele

Jaki jest najlepszy pokój w Rzymie? Nie będę tu roztaczał wielkich teorii, bo życie zweryfikowało różne moje pomysły. Powiem wiec krótko. W Rzymie najlepiej mieszkać w historycznym centrum i blisko stacji metra.
Całe miasto możesz wtedy zwiedzać na nogach, a gdy przyjdzie potrzeba zawsze możesz poruszać się metrem.
Wyszukiwanie możesz zacząć od kliknięcia w ten link – [klik]. Link przygotowany jest tak, że filtruje oferty ograniczając wyniki wyłącznie do Rzymu.
Nad wynikami wyszukiwania znajdują się przydatne filtry, np. „Cena (od najniższej)”, po naciśnięciu na trzy kropeczki po prawej stronie dostaniesz kolejne przydatne filtry. Ja często używam „Najlepsza ocena i najniższa cena”.
Dodatkowo poniżej zamieszczam kilka wybranych ofert.

Pierwsza z nich to hotel:

I Capocci – [klik]

Mieszkaliśmy tutaj podczas ostatniego pobytu latem. Rezerwowaliśmy go dosłownie w ostatniej chwili i mieliśmy sporo szczęścia, bo cena była naprawdę super atrakcyjna. W tej chwili widzę, że jest trochę droższy, ale może akurat podobnie jak nam, uda ci się trafić na jakąś zniżkę. Naprawdę wart jest rozpatrzenia. Ulokowany w starym budynku zachowuje klimat starego Rzymu. Już sam pokój sprawia, że natychmiast przenikasz specyfiką miasta.
Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z pokoju.

hotel I Capocci – sypialnia
hotel I Capocci – kuchnia
hotel I Capocci – łazienka
hotel I Capocci – ogólnodostępna duża kuchnia
Double B Ferruccio I – [klik]

Day by Day – [klik]

Rzym to nie wszystko!

Większość turystów traktuje odwiedziny w Rzymie jako punkt docelowy, który staje się głównym i jedynym punktem programu. Doświadczyłem tego na własnej skórze i doskonale wiem jak to jest. Gdy człowiek spełnia swoje marzenie i wreszcie jedzie zobaczyć miasto o którym zawsze marzył, nie myśli o tym, że można chcieć czegoś więcej. No właśnie … a można chcieć jeszcze więcej? Oczywiście, że można! Powiem więcej, nawet trzeba!!!

Rzym przyciąga niezliczone ilości turystów, a położony jest tak, że przy okazji może być doskonałym punktem startowym dla wielu innych wyjazdów. Można się na nie wybrać zupełnie samodzielnie, albo – jeżeli nie czujesz się na siłach zrobić tego samodzielnie – w ramach jednodniowych, zorganizowanych wycieczek. Ogromne możliwości jakie daje to miasto natychmiast zauważyli lokalni przewodnicy. W Rzymie dostępna jest więc ogromna oferta krótkich wyjazdów, pozwalających zobaczyć we Włoszech więcej niż ci się wydaje! Konkretne przykłady? Proszę bardzo!
Poniżej zamieszczam kilka wybranych propozycji wycieczek, które zaczynają się oraz kończą w Rzymie i zajmują tylko jeden dzień. Organizatorami tych wycieczek są lokalni przewodnicy. Opracowują oni własne plany, a gotowe propozycje w formie kompletnych wyjazdów wraz z cenami i opisem świadczeń zamieszczają w internecie. Oferty większości z nich możesz znaleźć, przeglądać i porównywać w jednym miejscu (a w zasadzie w kilku miejscach, bo stron, ale o tym za chwilę).
Wybrane przeze mnie propozycje to tylko przykłady. Nie traktuj ich jako konkretne polecenie, ale jako punkt wyjścia do własnych poszukiwań lub inspiracji do własnych działań. Kliknięcie na dowolną z propozycji przeniesie cię do strony GetYourGuide, jednego z największych na świecie dostawców biletów i usług lokalnych przewodników. Na stronie docelowej zobaczysz wybraną przeze mnie przykładową wycieczkę oraz (co chyba nawet ważniejsze) listę podobnych do niej, konkurencyjnych propozycji. Zobacz, jak wiele miejsc jest łatwo dostępnych z pozycji Rzymu! Strona jest też w języku polskim (można go przełączyć w każdej chwili, jeżeli wyświetli ci się w innym języku).

1. Pompeje, Wezuwiusz i Wybrzeże Amalfi z Rzymu – [klik]

Propozycji tego typu wyjazdów jest wiele i zawierają różny zakres usług oraz miejsc, które można zobaczyć. Są wersje: Pompeje + Wybrzeże Amalfi, albo propozycja zawierająca również wizytę w pięknym miasteczku Positano, albo tylko Positano i Wybrzeże Amalfi bez Pompei, albo Pompeje + Wezuwiusz bez wybrzeża… Po prostu warto przeglądać dostępne oferty i ceny.

2. Wyjazd na Capri z Rzymu – [klik]

Czy ktoś jadąc do Rzymu myśli o tym, że może wyskoczyć Capri? Założę się, że nie! A propozycja jest jak najbardziej możliwa, ciekawa i kusząca.

3. Objazd po Toskanii z degustacją wina – [klik]

No i kolejna propozycja, która może zainspirować cię do kilku własnych pomysłów. Dobrych pomysłów nigdy za wiele!

4. Toskania: San Gimignano i Siena – [klik]

Wizyta w dwóch pięknych toskańskich miasteczkach. A może by tak wynająć auto i wymyślić coś podobnego odwiedzając po drodze jeszcze coś? Prawda, że kuszące?

Wiadomo, że każdy taki wyjazd kosztuje, ale porównaj ile kosztowałby cię wyjazd, gdyby do każdego z tych miejsc pojechać nie z Rzymu, tylko z domu? Może warto odrobinę przedłużyć pobyt w Rzymie i wykorzystać sytuację, by zobaczyć jeszcze więcej? A może zainspirowany możliwościami, o których wcześniej nikt nie pomyślał wypożyczysz auto, by w kolejnych kilka dni samodzielnie odwiedzić Toskanię z Florencją, Pizą, Sieną czy San Gimignano albo Neapol, Wybrzeże Amalfi, Pompeje i Wezuwiusza? Pobyt w Rzymie tworzy ku temu doskonałą okazję! Mam nadzieję, że cię zainspirowałem!

4.9/5 - (1071 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
54 komentarze do “Rzym: największe atrakcje (mapa, plan zwiedzania, zabytki, ciekawostki)

 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Dzięki za propozycję zwiedzania , naprawdę jest bardzo przydatna.
  Bardzo mnie interesują city pass y lub możliwośc zakupu biletów wstępu na główne atrakcje.
  Jeśli masz jakieś wskazówki …. to z góry dzięki. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   W Rzymie jest karta miejska Roma PASS, którą możesz kupić przez internet w różnych miejscach, np. tutaj – [klik] ale w przypadku Rzymu nie daje aż tylu korzyści co w innych miastach.
   Darmowy wstęp masz do jednego lub dwóch pierwszych muzeów (zależnie od rodzaju kupionego Roma Pass), na resztę muzeów masz zniżki, darmową masz też komunikację miejską (czyli np. dojazd autobusem miejskim z lotniska Ciampino).
   Na Roma PASS nie wejdziesz do muzeów watykańskich.
   Mówiąc krótko Roma PASS opłaca się wtedy, gdy zamierzasz dużo jeździć komunikacją publiczną i odwiedzać sporo muzeów.

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Super przewodnik. Wybieram się po świętach do Rzymu i na pewno skorzystam. Pytanko techniczne-czy bilet 72h kasujemy w autobusie przy każdym przejeżdzie, czy tylko raz, na początku? Bo domyślam się, że w metrze klasycznie-każdorazowo przy przejściu przez bramki.

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Panie Jacku. Genialne kompendium! Bardzo nam pomogło w ogarnięciu Rzymu bez tracenia czasu na wyważanie otwartych drzwi. Dziękuję z ten wpis. Na jego podstawie, po własnych modyfikacjach poruszaliśmy się po Rzymie, jak byśmy tam już kolejny raz byli. Wpis jest bardzo rzetelny i bezcenny dla kogoś, kto nie zna jeszcze miejsca. Gratuluję pasji podróżniczych i precyzji w opisach!

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Bardzo się cieszę, że to co robię się sprawdza. Dziękuję za odzew. Przyjemnie wiedzieć, że włożona praca ma sens i proszę mi wierzyć, taki odzew naprawdę dodaje energii. Dziękuję i pozdrawiam!

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Byłam w Rzymie trzy lata temu i czytając teraz Twój przewodnik żałuję,że trafił na taki wtedy.Jest genialnie napisany,my zwiedzaliśmy miasto głównie pieszo i z kupną mapką,która nie raz wyprowadziła nas nie tam gdzie chcieliśmy.Teraz poszła bym tylko po Twoich wskazówkach.Pozdrawiam

  Odpowiedz
   • o
    Bezpośredni odnośnik

    Wspaniały blog. Lepszego nie ma!!!! Dziękuje.Ułatwia a w zasadzie wyręcza Pan planowanie całej podróży po słonecznej Italii . Życzę dalszego rozwijania pasji i kolejnych wspaniałych wpisów. Gorąco pozdrawiam

    Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Witam. Super wskazówki, opisy i plan zwiedzania! Mam pytanie-czy można najpierw zwiedzić forum romanum i palatyn przed wejściem do koloseum? Bo bilet wstępu do koloseum kupiliśmy na późniejszą godzine i stad pomysl

   Odpowiedz
    • o
     Bezpośredni odnośnik

     Czyli godzina, którą rezerwujemy kupując bilet, to godzina wejścia do Koloseum? To znaczy, że Forum Romanum i Palatyn mogę zwiedzić przed 12:00, gdy na tę godzinę mam wejście do Koloseum? 🙂

     Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Wybieram się po raz pierwszy do Rzymu i już tyle blogów, poradników przeczytałam, że sama nie zliczę ale informacje na tej stronie to ZŁOTO! Super zaplanowane i na 100% będzie zwiedzane po tych śladach. Dziękuję !

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  super opisane i wskazane. Za dwa tygodnie jadę po raz trzeci do wiecznego miasta i każda dodatkowa informacje bezcenna

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Wybieram się po raz pierwszy do Rzymu i na pewno skorzystam z tego przewodnika. Informacje jasne, czytelne i te linki, które na pewno ułatwią mi zwiedzanie.

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Super blog!!! polecam. W Rzymie byłam jakieś 30 lat temu, ale mój małżonek jeszcze nie. Dziękuję za cenne informacje. Zobaczymy wszystko, bo zaplanowaliśmy wyjazd na pełnych 5 dni. Ślę uśmiechy. Iwona

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Bardzo fajny i przystępny opis. Przypomniał mi najważniejsze miejsca Rzymu. Bardzo pomocny w planowaniu wyjazdu i zwiedzania miasta.

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Wybieram się z mężem na dwudziestą rocznice ślubu i Twoje wskazówki są bardzo przydatne. Dziękuje. Już się nie mogę doczekać wyjazdu 🙂

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Super opisana, na pewno skorzystam podczas naszego wypadu we wrześniu.
  Szukam jeszcze informacji na temat audioprzewodników po obiektach. Może masz coś do polecenia?

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Obejrzałem blogi.
  Gigantyczna praca. Gratuluję.
  W sierpniu, po dwudziestu pięciu latach odwiedzam Rzym .
  Wykorzystam przewodnik. Obiecujący jest.
  Jeżeli zdjęcia własne to pozazdrościć.
  Jest Super !

  PS. Widziałem gdzieś w Rzymie (poza parkami) wypożyczalnię riksz (riscio) na cztery osoby.
  Wiesz cos na ten temat ?

  Z turystycznym pozdrowieniem. K

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Dziękuję!
   Riksz nie testowałem. Przyznam, że w ogóle nie wpadłem na ten pomysł.
   Miłego zwiedzania!

   Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Panie Jacku, bardzo dziękujemy za kawał dobrej roboty 🙂. Szczególnie ważne są pierwsze chwile po wyjściu z samolotu, kiedy patrzę na punkt sprzedaży biletów, wiem co, jak i gdzie. Patrząc się na Twoje instrukcje mam poczucie, że już tu wcześniej byłem. Super sprawa 👍

   Odpowiedz
   • o
    Bezpośredni odnośnik

    Bardzo dziękuję,
    Właśnie tak to ma działać. Często drobne i wydaje się proste podpowiedzi sporo zmieniają.

    Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Super przewodnik! Jednak mam jedno pytanie jak dostać się najszybciej na lotnisko Ciampino w godzinach nocnych? Wylot mam o 6 rano :/ Proszę o podpowiedź. Google maps trochę utrudnia tutaj sprawę. Może znasz lepszy sposób. Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Perfekcyjnie przygotowany przewodnik.
  Skorzystałam z przewodnika już raz w marcu 2022 r.
  Bardzo pomocny w zwiedzaniu i planowaniu wyjazdu do Rzymu.
  Gorąco polecam…. 🙂

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Mam pytanie, wybieramy się do koloseum w czwartek na 9. Lądujemy w środę późnym wieczorem. Na aplikacji GetYourGuide jest informacja, że bilety nie są oficjalne i należy je wymienić w biurze turystycznym które jest otwarte między 9 a 16. Czy to prawda ? Czy da się to inaczej rozwiązać ?

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  O rany, zrobił Pan świetną robotę. Wszystkie atrakcje mamy zaplanowane wg Pana instrukcji, ale rozpisane na spokojne 4 dni. Ruszamy w kwietniu. 😀

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Świetnie przygotowana strona, osobiście nienawidzę samodzielnego planowania wycieczek, ale wg tego planu poszło jak z płatka. I do tego te linki do biletów.

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Witam! Szanowny Panie Jacku, pod koniec października 2023 roku lecimy z małżonką -po raz pierwszy- do Rzymu. Z lotniska Ciampino udamy się na 5 nocy do hotelu na ulicy Via Urbana. Kolejne 3 noce spędzimy w Domu Jana Pawła II. Jesteśmy osobami w wieku prawie 65 lat i bardzo zależało nam na właściwym opracowaniu naszego pobytu. Dużo czytamy o historii i zabytkach Rzymu. Troszkę z żoną bywamy „tu i tam” i zawsze samodzielnie planujemy nasze wojaże. Czasami jedziemy samochodem zaś innym razem lecimy samolotem. Ulubionym miejscem naszych podróży jest Szkocja i jej zapierające dech naturalne krajobrazy. Teraz przyszedł czas na krajobraz miejski.
  Trafiając na Pański blog i (tylko) pobieżnym zapoznaniu się z umieszczonymi na nim materiałami jestem przekonany, że lepiej trafić nie mogłem. Włożył Pan w jego opracowanie ogrom pracy i serca! Ruszymy zgodnie z Pańskimi wskazówkami. Będą, oczywiście małe korekty, ale opracowując program pobytu, generalnie trzymamy się Pana sugestii. Po powrocie z Rzymu napiszę jak zrealizowaliśmy opracowany plan i na ile przydatne w praktyce były Pana rady. Pozdrawiam serdecznie, Tadeusz.

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Korzystamy z Pana blogu i zwiedzanie zaczęliśmy od Muzeów Watykańskich i tak dalej. Dla rodziny z dziećmi/nastolatkami to jest plan na 3 dni ale jest plan. Warto odwiedzić te miejsca w dzień i wieczorem – polecamy i dziękuję za Pana pracę. Pozdrawiamy

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  No i właśnie namówił mnie Pan na wypad do Rzymu z takim opisem śmiało można pospacerować i pozwiedzać Dzięki . A mam pytanko planuję wyjazd na marzec lub kwiecień czy już można zakupić bilety czy jeszcze się wstrzymać .Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Thanks for all your information!! We were in Rome 2 weeks ago for 4 days and saw everything you recommended and more. We bought a 3d Roma pass. It was great for the transportation, and we did use it for 2 museums, including the Colosseum, and it allowed us a separate entrance, which did let us skip a long line. We went in after 2:00 and the crowds really diminished after 3. We found our google maps to be quite confusing when walking (plus draining phone battery) and would often re-route us. Catching the bus to get halfway or very near our destination became our preferred means of travel and there are bus stops near everything mentioned in this blog. 3 times on the bus, in the mornings, „security” officers were on the buses checking everyone for tickets, just fyi. And to reinforce someone else’s question, you validate your bus ticket the first time and that’s it. And be sure to check the site’s for open hours or temporary closures before you head to that attraction. Love all this information you shared on your blog! Grazie! Grazie!

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Wspaniały, czytelny, merytoryczny tekst!!! Z pewnością skorzystam z Pana strony podczas zwiedzania Rzymu. My planujemy jeszcze Monte Cassino 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *