Rzym – plan zwiedzania – mapa, atrakcje, zabytki, noclegi, ciekawostki

Rzym

Wieczne miasto

Nie, nie zacznę od historii Rzymu. Tę historię lepiej lub gorzej każdy zna. Zdecydowałem, że w przypadku tego wpisu, historią w zasadzie nie będziemy zajmować się wcale. Skupimy się raczej na praktycznej organizacji wyjazdu, które pozwolą ci sprawnie dotrzeć na miejsce, ułożyć własny plan zwiedzania i możliwie najlepiej zaplanować czas.

Wnętrze: Basilica di Santa Maria Maggiore w Rzymie

Wiem, że każdy kto pierwszy raz odwiedza Rzym chciałby zobaczyć jak najwięcej. Człowiek chciałby być wszędzie, zobaczyć wszystko i nacieszyć oko tak bardzo, jak to tylko możliwe.
Doskonale znam ten stan i postanowiłem, że nie będę tu snuł opowieści o tym, że: “nie warto się spieszyć, “warto dać sobie czas”, “trzeba zejść z utartych szlaków”… i tak dalej.
Wręcz przeciwnie! Zamierzam ułatwić ci intensywne i jak najbardziej satysfakcjonujące zaspokojenie pierwszego głodu na Rzym! Tak byś mógł pochłonąć na raz tyle, ile tylko możliwe. Tak byś wieczorem, po całym dniu tułaczki czuł zmęczenie i ogromną satysfakcję. I wreszcie tak, byś pragnął wrócić tu jeszcze raz, by z zaspokojoną już pierwszą ciekawością móc zacząć kontemplować miejsca, które zapadły ci w serce najgłębiej.

Samochód czy samolot?

Najpierw trzeba tu dotrzeć. Z Polski nie stanowi to wielkiego problemu. Do Rzymu jest łatwo dotrzeć z każdego miejsca na ziemi. Prowadzą tu przecież wszystkie drogi … lądowe i powietrzne!

Jeżeli Rzym jest tylko jednym z przystanków w dłuższej podróży przez Włochy (jak na przykład w opisanej przeze mnie wyprawie po 40 najpiękniejszych miejscach we Włoszech), to zapewne dotrzesz tu samochodem. Wtedy najlepiej odstawić auto na parking i poruszać się po mieście na nogach oraz metrem. Koncepcja zwiedzania miasta własnym autem i przemieszczania się nim między zabytkami to utopia. Jazda po centrum Rzymu to prawdziwy koszmar. Korki, tłok na drodze i irytujące problemy z parkowaniem szybko wyleczą cię z tego pomysłu. Wygodne buty i bilet na metro (na czarną godzinę) to najlepszy sposób na poruszanie się po mieście.

Jeżeli Rzym jest jedynym punktem twojej podróży (np. na weekend lub krótkie wakacje) to zapewne przylecisz tu samolotem. Tanie linie latają do Rzymu, na lotnisko Ciampino z kilku polskich miast. Jest to zdecydowanie najlepsza, najtańsza i najszybsza opcja.
Dojazd z lotniska Ciampino do centrum Rzymu jest banalnie prosty, a szczegóły (opcje dojazdu, ceny, czas dojazdu) opisałem w osobnym wpisie – [klik].
W tym przypadku do zwiedzania Rzymu również wystarczą ci wygodne buty i bilet na metro.

typowa uliczka w Rzymie

Kiedy jechać do Rzymu?

Termin wyjazdu to wbrew pozorom kluczowa kwestia. Podczas naszego ostatniego wyjazdu mieliśmy przyjemność poczuć na własnej skórze co oznacza pełne słońce i temperatura 41 stopni Celsjusza w mieście. Od godziny 12:00 do godziny 17:00 nawet nie było sensu wychodzić na ulicę. Trudno opisać panujący wtedy skwar. O zwiedzaniu nie ma mowy.
Jeżeli masz więc swobodę wyboru terminu wyjazdu to sugeruję przeczytać bardzo przydatny i popularny wpis o pogodzie w Rzymie – [klik]. Znajdziesz w nim sporo informacji pozwalających wybrać ci najlepszy termin wyjazdu.

Rzym kamera on-line

Zawsze miło rzucić okiem na to, co aktualnie dzieje się w Rzymie, czy jest tłok i jaka jest naprawdę pogoda.
Poniżej zamieszczam obraz z kamery na żywo, patrzącej na schody Hiszpańskie. Statyczny obrazek odświeża się co kilka minut. Kliknięcie na obrazek przeniesie cię na stronę operatora kamery.

Kamera na żywo Piazza di Spagna - Rzym
widok z kamery on-line na Schody Hiszpańskie

Plan zwiedzania Rzymu

Poniżej zamieszczę plan zwiedzania, a w zasadzie to dwa plany, na dwa osobne dni.
Traktuj je wyłącznie jako propozycję. Możesz je ze sobą mieszać, modyfikować, itd.
Wyszedłem z założenia, że (zgodnie ze statystykami) większość turystów przyjeżdża do Rzymu na 2 do 2,5 dnia. Najczęściej jest to weekend, lub dwudniowy postój w czasie dłuższej podróży.
Ułożyłem więc plan na dwa dni. Oba dni są wypełnione po brzegi, a nawet powyżej brzegów. To są naprawdę dwa bardzo długie dni. Na koniec dnia będziesz solidnie zmęczony, ale zadowolony. Jest też prawdopodobne (szczególnie gdy będzie bardzo gorąco), że nie uda ci się zrealizować tych planów. Nie martw się z tego powodu. Po prostu przebuduj kolejny dzień i idź zobaczyć to, co najbardziej cię interesuje.
Nawet gdybyś zrobił oba plany na 100%, to i tak zobaczysz tylko małą część tego, co ma do zaoferowania wieczne miasto. Rzym jest pełen niesamowitych atrakcji i zawsze będzie powód by przyjechać tu znowu.

Zwiedzanie Rzymu – dzień pierwszy

Najpierw mapa. Poniżej zamieszczam mapę spaceru z zaznaczoną lokalizacją wszystkich atrakcji oraz ścieżką spaceru, łącząca wszystkie punkty. Zaproponowana przeze mnie ścieżka to tylko propozycja. Nie musisz iść dokładnie tymi ulicami, którymi poprowadziłem spacer na mapie.
Numerki na mapie oczywiście odpowiadają numeracji atrakcji przy opisach każdej z nich.

Korzystaj ze współrzędnych GPS!
Przy każdej atrakcji podałem precyzyjne współrzędne GPS, które pozwolą ci zawsze dotrzeć do celu. Wystarczy wejść w telefonie na tę stronę, kliknąć na link przy współrzędnych atrakcji i automatycznie otworzy ci się aplikacja nawigacji.
Idź po prostu w kierunku wybranego punktu wycieczki ulicami, którymi masz ochotę się przespacerować. Nawigację w telefonie traktuj raczej jako informację czy idziesz we właściwym kierunku i zbliżasz się do celu, czy też fantazja niesie cię już w niewłaściwą stronę 🙂
Gdy osiągniesz jeden punkt wycieczki i chcesz iść dalej, klikasz we współrzędne kolejnego punktu i tak od punktu do punktu możesz swobodnie, samodzielnie zwiedzać Rzym, jakbyś mieszkał tu całe życie.
Przyznam się, że przydarzyła mi się kiedyś zabawna sytuacja. Zapomniałem jak dojechać w miejsce w którym kiedyś już byłem. Jakim wielkim odkryciem dla mnie okazało się, że przecież mogę wejść na własnego bloga i kliknąć podane przez mnie współrzędne!!!

Rzym – mapa zwiedzania – dzień pierwszy
źródło podkładu mapy: openstreetmap.org
1. Koloseum
Wnętrze koloseum w Rzymie

Zwiedzanie zaczynamy przy stacji metra Colosseo (linia niebieska). Dzięki temu niezależnie, w której części Rzymu mieszkasz, łatwo dotrzesz do punktu startowego spaceru. Stacja metra Colosseo jak łatwo się domyślić znajduje się tuż przy Koloseum.

Bilety do Koloseum
Zwiedzanie Koloseum oczywiście jest płatne, a bilety do Koloseum obejmują też wstęp do Forum Romanum i na Palatyn. Podstawowy bilet jest ważny 24 godziny. Nie da się kupić osobnych biletów do każdej atrakcji.
W obiekcie jednocześnie może przebywać do 3000 osób, więc ilość biletów jest limitowana. Bilety sprzedawane są na konkretną godzinę wejścia. Spóźnienie z wejściem więcej niż 15 minut, skutkuje utratą ważności biletu.
Bilety możesz kupić bezpośrednio przed wejściem w kasie biletowej lub wcześniej przez internet. Decydując się na zakup w kasie przygotuj się na długą kolejkę. Nie spodziewaj się, że kupisz bilet na najbliższą godzinę. Może się okazać, że najbliższe wolne miejsce jest np. za 5 godzin.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup biletu przez internet z odpowiednim wyprzedzeniem. Do ceny biletu doliczana jest wtedy tzw. opłata rezerwacyjna w wysokości 2 EUR. Płacisz o 2 EUR więcej, ale masz możliwość rezerwacji wejścia na wygodny dla ciebie dzień i godzinę, bez potrzeby stania w kolejkach.

Dostępność biletów internetowych możesz sprawdzić na GetYourGuide – [klik] oraz na CoopCulture – [klik].

Cena biletu podstawowego (w 2021 roku): 16 EUR (+ 2 EUR przy zakupie przez internet)
Średni czas zwiedzania Koloseum: 45 min.

Na miejscu bilety sprzedają trzy kasy biletowe:
kasa na przeciwko Koloseum (zawsze jest przy niej największa kolejka), współrzędne GPS:
41°53’26.0″N 12°29’21.1″E
41.890546, 12.489188 – kliknij i wyznacz trasę

kasa przy wejściu na Palatyn (200 m dalej i najmniej ludzi), współrzędne GPS:
41°53’16.1″N 12°29’23.5″E
41.887805, 12.489872 – kliknij i wyznacz trasę

kasa przy wejściu do Forum Romanum, współrzędne GPS:
41°53’33.6″N 12°29’13.6″E
41.892655, 12.487108 – kliknij i wyznacz trasę

2. Forum Romanum i Palatyn
spacer Forum Romanum

Forum Romanum to ogromne wykopaliska, prezentujące zachowane fragmenty miasta (świątynie, pałace, urzędy, układ architektoniczny) sprzed niemal 2000 lat.

Bilety do Forum Romanum
Do Forum Romanum wchodzi się na ten sam bilet co do Koloseum, a zasady zakupu i ceny opisałem powyżej, przy opisie Koloseum.
Wstęp na teren Forum Romanum nie jest limitowany, więc możesz wejść o każdej porze w godzinach otwarcia. Forum Romanum i Palatyn to jedno stanowisko archeologiczne i zwiedza się je za jednym razem. Nie da się wyjść z terenu Forum Romanum i ponownie na ten sam bilet wejść na Palatyn.
Główne wejście znajduje się przy kasie biletowej Forum Romanum (współrzędne podałem powyżej).
Na zwiedzenie Forum Romanum i Palatynu zarezerwuj sobie minimum 2 godziny (niektórzy spędzają tu nawet dwa razy tyle).

Forum Romanum, współrzędne GPS:
41°53’33.4″N 12°29’08.1″E
41.892602, 12.485572 – kliknij i wyznacz trasę

3. Forum Trajana
Forum Trajana – widok z tarasu widokowego

Forum Trajana jest największym i najpóźniej zbudowanym rzymskim forum. Publiczne place Forum Trajana uznawane były za centrum Cesarstwa Rzymskiego. Cały obszar widać doskonale z tarasów widokowych dostępnych bezpłatnie. Warto zwrócić uwagę na bogato zdobioną Kolumnę Trajana.
Na terenie Forum znajdują się Hale Targowe Trajana, których zwiedzanie jest płatne.
Cena biletu: 15 EUR

Taras widokowy przy Forum Trajana, współrzędne GPS:
41°53’40.6″N 12°29’06.7″E
41.894606, 12.485205 – kliknij i wyznacz trasę

Kolumna Trajana, współrzędne GPS:
41°53’45.2″N 12°29’03.4″E
41.895895, 12.484276 – kliknij i wyznacz trasę

Wejście do Hal Targowych Trajana, współrzędne GPS:
41°53’46.4″N 12°29’09.6″E
41.896218, 12.485990 – kliknij i wyznacz trasę

4. Ołtarz Ojczyzny
Ołtarz Ojczyzny w Rzymie

Ołtarz Ojczyzny to mówiąc krótko monstrualnych rozmiarów marmurowy pomnik, złożony z kilku części, w tym szeregu charakterystycznych korynckich kolumn wypełniających całą szerokość budynku. Wybudowany na cześć pierwszego króla zjednoczonego Królestwa Włoch, Wiktora Emanuela II. Jego poprawna nazwa to Monument na cześć Wiktora Emanuela II, ale powszechnie znany jest pod nazwą Ołtarza Ojczyzny. Na dachu budynku znajduje się taras widokowy.

Cena biletu wstępu na taras:
– osoby powyżej 25 roku życia: 10 EUR
– osoby od 18 do 25 roku życia: 5 EUR
– dzieci – bezpłatnie

Godziny otwarcia:
– od 9:30 do 19:30 (ostatnie wejście 45 minut przed zamknięciem)

Ołtarz Ojczyzny, współrzędne GPS:
41°53’40.9″N 12°28’58.5″E
41.894691, 12.482928 – kliknij i wyznacz trasę

5. Kapitol i wilczyca
Plac Kapitoliński
Wilczyca – symbol Rzymu

Wzgórze w Rzymie, na którym znajduje się plac zaprojektowany przez Michała Anioła, pomnik Marka Aureliusza i Pałac Kapitoliński. Tuż za Kapitolem, przy jednej z odchodzących od niego ulic zobaczyć można rzeźbę wilczycy – symbol stolicy starożytnego imperium rzymskiego.

Plac Kapitoliński, współrzędne GPS:
41°53’36.0″N 12°28’58.5″E
41.893339, 12.482904 – kliknij i wyznacz trasę

Pomnik wilczycy, współrzędne GPS:
41°53’36.2″N 12°29’00.7″E
41.893391, 12.483540 – kliknij i wyznacz trasę

6. Punkt widokowy na Forum Romanum
widok z punktu widokowego na Forum Romanum. W tle widać Koloseum.

Z tego punktu widokowego możesz zobaczyć praktycznie całe Forum Romanum i z tego miejsca powstają najładniejsze zdjęcia tego zabytku. Tytułowe zdjęcie tego wpisu zostało zrobione właśnie tutaj.

Punkt widokowy na Forum Romanum, współrzędne GPS:
41°53’32.7″N 12°29’01.1″E
41.892406, 12.483641 – kliknij i wyznacz trasę

7. Usta Prawdy
Usta Prawy …. włożysz rękę?

Mający około 2000 lat kamienny medalion, z płaskorzeźbą oblicza brodatego bóstwa. Szalenie popularny ze względu na związaną z nim legendę, zgodnie z którą, każdemu kto dopuścił się kłamstwa i włożył rękę do ust, one odgryzały kończynę.
W średniowieczu przy Ustach Prawdy miały być wykonywane wyroki. Zdrada, czy kłamstwo karane były odcięciem ręki.

Usta Prawdy, współrzędne GPS:
41°53’17.7″N 12°28’53.6″E
41.888252, 12.481549 – kliknij i wyznacz trasę

8. Wyspa Tyberyjska
Most na wyspę Tyberyjską i fragmenty wyspy

Jedna z dwóch wysp na Tybrze. Prowadzą do niej dwa mosty, oba z pierwszego wieku przed Chrystusem. Znajduje się na niej szpital, dwa kościoły i kompleks budynków z wieżą rodziny Gaetanich (pochodził z niej papież Bonifacy VIII).

Wyspa Tyberyjska, współrzędne GPS:
41°53’26.5″N 12°28’40.0″E
41.890681, 12.477764 – kliknij i wyznacz trasę

9. Zatybrze
typowa na Zatybrzu uliczka z restauracjami

Zatybrze to część Rzymu, położona na na prawym brzegu Tybru. Uznawane jest za najstarszą część miasta. W roku 68 zostało zniszczone przez Nerona, a w starożytności zamieszkane było przez najuboższych mieszkańców miasta. Obecnie jest jedną z najbardziej urokliwych dzielnic, chętnie odwiedzaną przez turystów, którzy chcą spędzić trochę czasu przy znakomitym jedzeniu i winie w jednej z niezliczonych. Zwiedzanie Zatybrza polega głównie na czerpaniu przyjemności z bezcelowego spaceru przez uliczki, zaułki, wąskie przejścia między restauracjami i sklepikami. Czas płynie tu mniej więcej osiem razy wolniej niż po drugiej stronie Tybru.

Zatybrze, centralny punkt dzielnicy, współrzędne GPS:
41°53’22.7″N 12°28’12.8″E
41.889626, 12.470228 – kliknij i wyznacz trasę

Jeżeli przerobiłeś cały zaproponowany przeze mnie plan, to koniecznie odpocznij na Zatybrzu. Zakładam, że ze zmęczenia lecisz z nóg … to była naprawdę bardzo wymagająca trasa.

10. Metro Circo Massimo

Stacja metra najbliżej Zatybrza. Będzie trzeba tu dotrzeć, żeby wrócić na miejsce noclegu. Spacer z Zatybrza do stacji metra zajmie ci około 30 minut. Masz jeszcze tyle sił?

Stacja Metra Circo Massimo, współrzędne GPS:
41°52’59.9″N 12°29’16.0″E
41.883306, 12.487763 – kliknij i wyznacz trasę

Zwiedzanie Rzymu – dzień drugi

Wystarczy rzut oka na mapę, żeby zauważyć, że drugiego dnia również nie jest lekko.

Rzym – mapa zwiedzania – dzień drugi
źródło podkładu mapy: openstreetmap.org
11. Muzea Watykańskie
jeden z korytarzy w Muzeach Watykańskich

Spacer rozpoczyna się od zwiedzania Muzeów Watykańskich. Najpierw jednak trzeba do nich dotrzeć. Najbliżej muzeów znajduje się stacja metra Ottaviano (linia metra A – czerwona). Wejście do muzeów znajduje się w północnych murach watykańskich, przy Viale Vaticano. Poniżej znajdziesz współrzędne głównego wejścia do muzeów.
Gdyby chcieć opowiedzieć w czterech słowach o Muzeach Watykańskich, to jest to zbiór dzieł sztuki, gromadzonych przez kolejnych papieży. Bez wątpienia jest to największa na świecie kolekcja, z którą nie może się równać żadne inne muzeum. W jednej z sal (Sali Sobieskiego) eksponowany jest obraz Jana Matejki przedstawiający Jana III Sobieskiego po zwycięstwie pod Wiedniem.

Bilety wstępu do muzeów najlepiej kupować przez internet z dużym wyprzedzeniem. Bilet obowiązuje na konkretny dzień i godzinę. Nie ma możliwości wejścia w innym terminie, niż podany na bilecie.
Bilety z oficjalnej strony sprzedają się szybko. Jeżeli zagapiłeś się i nie udał ci się kupić biletów na stronie muzeów, to jeszcze nic straconego. Część biletów jest dostępna na stronie GetYourGuide – [klik] i tutaj często są dostępne dłużej.
Nie polecam zakupu biletów na miejscu. Kolejki są koszmarne.

Główne wejście do Muzeów Watykańskich, współrzędne GPS:
41°54’24.8″N 12°27’13.3″E
41.906875, 12.453703 – kliknij i wyznacz trasę

12. Bazylika Św. Piotra
wnętrze Bazyliki św. Piotra w Rzymie

Zbudowana na Wzgórzu Watykańskim Bazylika Świętego Piotra to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych kościołów świata. Zgodnie z tradycją uważa się, że została wybudowana w miejscu pochówku św. Piotra, pierwszego papieża kościoła katolickiego.
Jest miejscem pochówku kolejnych papieży. Oczywiście znajduje się tu również grób Jana Pawła II.
Wstęp do bazyliki jest bezpłatny. Bezpłatny jest również wstęp do Grot Watykańskich, gdzie znajdują się groby papieży. Wejście do grot znajduje się wewnątrz bazyliki, w filarze św. Andrzeja (na lewo od baldachimu w bazylice).
Bazylika Św. Piotra jest drugim co do wielkości kościołem świata (największa jest bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju w Jamusukro).

Wejście na kopułę bazyliki jest płatne.
Ceny biletów:
– 10 EUR – wjazd windą
– 8 EUR – samodzielne wejście po schodach

Bazylika Św. Piotra, współrzędne GPS:
41°54’07.8″N 12°27’16.9″E
41.902154, 12.454691 – kliknij i wyznacz trasę

13. Zamek Świętego Anioła
Zamek św. Anioła w Rzymie

Zamek Świętego Anioła pierwotnie pełnił rolę grobowca cesarza Hadriana, jego rodziny oraz następców. W IV wieku naszej ery został przerobiony na fortecę, a wiek później na więzienie. O okresie średniowiecza i renesansu jego funkcję jako więzienie chętnie wykorzystywali papierze. Przy okazji pełnił rolę twierdzy. W XIII wieku powstało ufortyfikowane przejście Passetto di Borgo, łączące Zamek Świętego Anioła z Pałacem Apostolskim przy Bazylice św. Piotra. Umożliwiało ono bezpieczną i dyskretną ucieczkę papieżowi z Watykanu do zamku. Przejście istnieje do dzisiaj.

Passetto di Borgo – początek przy komnatach papieskich Pałacu Apostolskiego
Klikniecie w obrazek przeniesie cie do widoku 3D na Google Maps
źródło: mapy Google
Passetto di Borgo – wejście do Zamku Świętego Anioła
Klikniecie w obrazek przeniesie cie do widoku 3D na Google Maps
źródło: mapy Google

Zamek Świętego Anioła, współrzędne GPS:
41°54’10.3″N 12°27’59.0″E
41.902854, 12.466387 – kliknij i wyznacz trasę

14. Piazza Navona
jedna z fontann przy Piazza Navona

Mówi się, że Piazza Navona to jeden z najpiękniejszych placów świata. Plac powstał na ruinach starożytnego stadionu Domicjana, a jego projekt wykonany został tak aby zachować rozmiary stadionu. W piwnicach pod budynkami w północnej części placu zachowały się oryginalne fragmenty trybun stadionu.

Piazza Navona, współrzędne GPS:
41°53’57.9″N 12°28’23.1″E
41.899408, 12.473095 – kliknij i wyznacz trasę

15. Campo di Fiori
plac targowy Campo di Fiori

Pole kwiatów … to dosłowne tłumaczenie nazwy placu, który aż do średniowiecza miał charakter łąki.

W Rzymie na Campo di Fiori
Kosze oliwek i cytryn,
Bruk opryskany winem
I odłamkami kwiatów.
Różowe owoce morza
Sypią na stoły przekupnie,
Naręcza ciemnych winogron
Padają na puch brzoskwini.

Tu na tym właśnie placu
Spalono Giordana Bruna, …

…. fragment wiersza Czesława Miłosza “Campo di Fiori” – [klik]

Dokładnie tak wygląda plac targowy Campo di Fiori. Pomnik Giordano Bruno znajdziesz na jednym z końców placu.

Campo di Fiori, współrzędne GPS:
41°53’44.8″N 12°28’18.8″E
41.895775, 12.471889 – kliknij i wyznacz trasę

16. Panteon
Panteon w Rzymie

Panteon (czyli miejsce poświęcone wszystkim bogom) miał dużo szczęścia. Jako jedyny z budynków w Rzymie zachował się w stanie nienaruszonym od czasu, kiedy powstał, czyli od 125 roku. Dzisiaj pełni rolę kościoła katolickiego.
Przed Panteonem znajduje się niewielki plac z fontanną. To miejsce, z którego zawsze mam kłopot żeby się wyrwać. Po prostu uwielbiam tu być.

Godziny otwarcia:
– codziennie: od 9:00 do 19:00 (ostatnie wejście 18:30)

Bilety wstępu:
– wstęp jest bezpłatny

Panteon, współrzędne GPS:
41°53’56.8″N 12°28’36.5″E
41.899115, 12.476798 – kliknij i wyznacz trasę

17. Fontanna di Trevi
Fontanna di Trevi

Chyba najbardziej znana i oblegana fontanna świata, za sprawą jednej ze scen z filmu “La Dolce Vita”, w reżyserii Federico Felliniego. Romantyczna scena – [zobacz na Youtube], w której występują Anita Ekberg i Marcello Mastroianni ma miejsce w wodach fontanny, które są … lodowato zimne. Podobno Mastroianni podczas kilku godzin kręcenia sceny musiał intensywnie znieczulać się alkoholem.
Fontannę zasila woda, którą doprowadza akwedukt wybudowany w 19 roku przed naszą erą. Turyści zwyczajowo odwracają się tyłem do fontanny i przez ramię wrzucają do niej monetę, co ma zapewnić, że kiedyś jeszcze powrócą do Rzymu. Miasto co roku oczyszcza dno fontanny z pieniędzy. Łączna wartość wyławianych monet zawsze przekracza milion (!!!) Euro.

Fontanna di Trevi, współrzędne GPS:
41°54’03.0″N 12°29’00.2″E
41.900841, 12.483374 – kliknij i wyznacz trasę

18. Schody Hiszpańskie
Schody Hiszpańskie w Rzymie

Zacznę od rzeczy zdecydowanie najważniejszych, czyli od dwóch przesądów.. Po pierwsze na Schodach Hiszpańskich nie można jeść, bo przynosi to nieszczęście. A po drugie, jeżeli chcesz zapewnić sobie powodzenie i radość w życiu, to koniecznie musisz mieć zdjęcie na schodach … ze spuszczoną głową!
Teraz rzeczy mniej ważne. Ogromną sławę schody zyskały za sprawą odbywających się na nich co roku, znanych na całym świecie pokazów mody. Wiosną z okazji festiwalu kwiatów, pokrywa je kwiatowa dekoracja, a zimą ustawiana jest szopka bożonarodzeniowa.
Niewielka fontanna u podnóża schodów upamiętnia powódź, która miała miejsce w czasie Bożego Narodzenia w 1598 r. Wody Tybru wyrzuciły w tym miejscu małą łódź.
Wodę do fontanny doprowadza akwedukt wybudowany w 19 roku przed naszą erą (ten sam, który zasila Fontannę di Trevi).

Schody Hiszpańskie, współrzędne GPS:
41°54’21.1″N 12°28’56.4″E
41.905850, 12.482334 – kliknij i wyznacz trasę

19. Piazza del Popolo
Piazza del Popolo

Imponujący, rozległy plac, wysunięty najbardziej na północ w historycznym obszarze, wyznaczonym murem Aureliana. Brama zamykająca jedną z krawędzi placu była jednocześnie północną bramą miasta. Na przeciwnej stronie placu znajdują charakterystyczne bliźniacze kościoły.
Przez długi czas plac był miejscem, w którym wykonywano egzekucje (ostatnia w 1826 roku).
Od roku 1589 na środku placu stoi obelisk wzniesiony w 13 wieku przed naszą erą przez faraona Ramzesa II w Heliopolis, a przywieziony do Rzymu w 10 roku .p.n.e.

Piazza del Popolo, współrzędne GPS:
41°54’39.5″N 12°28’34.5″E
41.910976, 12.476236 – kliknij i wyznacz trasę

20. Metro Flaminio

Z placu musisz wyjść przez północną bramę miasta. Stąd do stacji metra Flaminio jest tylko 100 m. Na tych kilka kroków chyba jeszcze wystarczy ci sił.

Stacja metra Flaminio, współrzędne GPS:
41°54’45.4″N 12°28’35.1″E
41.912621, 12.476423 – kliknij i wyznacz trasę

Dwie zaproponowane przez mnie wycieczki powinny dać ci już pewien pogląd na Rzym. Myślę, że taki ładunek atrakcji powinien wystarczyć, żeby po powrocie do domu było co wspominać i za czym tęsknić. Rzym jest piękny, wciągający i pełen nieodkrytych tajemnic, które ciągle tam na ciebie jeszcze czekają.

Nie masz siły chodzić, a chcesz zwiedzić Rzym?

Istnieje jeszcze jeden powszechny ale często niedoceniany sposób zwiedzania dużych miast, w tym oczywiście Rzymu: autobusy Hop-on /Hop-off.
Na czym to polega? Są to autobusy, które co mniej więcej pół godziny jeżdżą w kółko po tej samej trasie i mają przystanki w pobliżu największych atrakcji w mieście.
Bilet na taki autobus jest ważny np. 24 godziny (są też wersje 48 i 72 godzinne) i w tym czasie możesz dowolną ilość razy wsiadać do autobusu i wysiadać z niego, na każdym z przystanków. W ten sposób zamiast iść na nogach między atrakcjami, podjeżdżasz autobusem i wysiadasz pobliżu tej która cie interesuje. Po obejrzeniu atrakcji wracasz na przystanek, wsiadasz w autobus i jedziesz do następnej. I tak w kółko.

W Rzymie istnieje kilka linii Hop-on / Hop-off. Poniżej znajdziesz ikonki kilku z nich. Kliknięcie na dowolną z przeniesie cię do wybranej ofert. Nie musisz szukać żadnego kiosku, by kupić bilety, ponieważ zrobisz to w kilka chwil, w swoim telefonie przez internet. Nie musisz też drukować biletu. Wystarczy, że wyświetlisz zakupiony bilet na ekranie swojego telefonu.
Interesujące?
No to sprawdź poniższe oferty!

.

Sam również przejrzałem oferty autobusów hop-on/hop-off i najciekawsza (i niestety trochę droższa od najtańszych) wydała mi się ta propozycja – [klik].
Autobusy jeżdżą dość często i mają sporo przystanków usytuowanych tak, że zgodnie z opisem usługi można nimi podjechać w pobliże następujących obiektów:

– Koloseum
– Forum Romanum
– Fontanna di Trevi
– Schody Hiszpańskie
– Plac Hiszpański
– Watykan
– Plac Świętego Piotra
– Piazza Navona
– Panteon
– Zamek Świętego Anioła
– Bazylika Santa Maria Maggiore
– Circus Maximus
– Plac Wenecki
– Altare della Patria
– Plac Barberini
– Dworzec Terminii

Rzym noclegi i hotele

Jaki jest najlepszy pokój w Rzymie? Nie będę tu roztaczał wielkich teorii, bo życie zweryfikowało różne moje pomysły. Powiem wiec krótko. W Rzymie najlepiej mieszkać w historycznym centrum i blisko stacji metra.
Całe miasto możesz wtedy zwiedzać na nogach, a gdy przyjdzie potrzeba zawsze możesz poruszać się metrem.
Wyszukiwanie możesz zacząć od kliknięcia w ten link – [klik]. Link przygotowany jest tak, że filtruje oferty ograniczając wyniki wyłącznie do Rzymu.
Nad wynikami wyszukiwania znajdują się przydatne filtry, np. „Cena (od najniższej)”, po naciśnięciu na trzy kropeczki po prawej stronie dostaniesz kolejne przydatne filtry. Ja często używam „Najlepsza ocena i najniższa cena”.
Dodatkowo poniżej zamieszczam kilka wybranych ofert.

Pierwsza z nich to hotel:

I Capocci – [klik]

Mieszkaliśmy tutaj podczas ostatniego pobytu latem. Rezerwowaliśmy go dosłownie w ostatniej chwili i mieliśmy sporo szczęścia, bo cena była naprawdę super atrakcyjna. W tej chwili widzę, że jest trochę droższy, ale może akurat podobnie jak nam, uda ci się trafić na jakąś zniżkę. Naprawdę wart jest rozpatrzenia. Ulokowany w starym budynku zachowuje klimat starego Rzymu. Już sam pokój sprawia, że natychmiast przenikasz specyfiką miasta.
Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z pokoju.

hotel I Capocci – sypialnia
hotel I Capocci – kuchnia
hotel I Capocci – łazienka
hotel I Capocci – ogólnodostępna duża kuchnia
Double B Ferruccio I – [klik]

Day by Day – [klik]

5/5 - (43 głosów)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil został dopiero co założony, więc na razie cierpi z głodu, ze względu na brak obserwujących. Chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *