Połonina Caryńska – szlaki, skąd wyjść, jak dojechać, parking, rozkład jazdy busów

Połonina Caryńska, Bieszczady

Magnetyczna połonina

Połonina Caryńska to jedna z dwóch (obok Wetlińskiej) najbardziej popularnych połonin w Bieszczadach. To żelazny punkt programu każdego początkującego bieszczadzkiego wędrowca, a jednocześnie miejsce, w które nie jeden raz powracają nawet ci najbardziej doświadczeni Bieszczadnicy. Wszystkich przyciąga uroda tego miejsca. Już sama połonina, ze swoimi pofalowanymi kształtami prezentuje się niezwykle malowniczo. Jeżeli jednak dołożyć to tego widoki w tle, jakie rozciągają się z wysokości połoniny, na rozlewające się niemal w nieskończoność faliste wzgórza, góry, górki i pagórki … to nic dziwnego, że na grzbiecie połoniny zamontowano kilka ławek. Po wyjściu na grzbiet połoniny i pierwszym efekcie „łał !!!”, każdy chce na chwilę w spokoju przysiąść i mieć trochę czasu na ogarnięcie tej niezwykłej scenerii. A ogarnięcie choćby tych najbliższych i najbardziej znanych punktów Bieszczad zajmuje trochę czasu, tym bardziej, że warunki do tego są doskonałe. Połonina Caryńska (1297m n.p.m) jest bowiem wyższa od Wetlińskiej (1255m n.p.m), więc i wzrokiem sięga się dalej: Mała Rawka, Wielka Rawka, Dział, Połonina Wetlińska, Bukowe Berdo, Krzemień, Halicz, Rozsypaniec, Tarnica … wymieniać można by jeszcze długo.
I tak mija minuta za minutą na spokojnym wodzeniu wzrokiem po kolejnych szczytach, dolinach i przełęczach. Choć tak naprawdę ma się wrażenie, że właśnie wtedy czas stanął w miejscu.

Widok z Połoniny Caryńskiej na Połoninę Wetlińską, Bieszczady

Połonina Caryńska – pogoda

Przed wyjściem w góry zawsze warto sprawdzić pogodę. Poniżej znajdziesz aktualizowaną na żywo prognozę pogody na najbliższe 7 dni. Podane wartości temperatury dotyczą położonych tuż obok połoniny Brzegów Górnych, które leżą o 550 m niżej niż szczyt połoniny. Biorąc pod uwagę różnicę wysokości, na połoninie należy spodziewać się temperatury niższej o około 3 stopnie Celsjusza niż widoczna na grafice poniżej.

Połonina Caryńska POGODA

Połonina Caryńska – szlaki, mapa

Na Połoninę Caryńską prowadzą dwa szalki:
– szlak czerwony: biegnie szczytem połoniny przez całą jej długość
– szlak zielony: przecina połoninę w poprzek, biegnąc przez krótki fragment jej szczytem.
Przebieg szlaków dobrze obrazuje załączona poniżej mapka.

Połonina Caryńska – mapa szlaków

Z mapki widać, że połoninę najwygodniej jest zdobyć z jednego z trzech punktów, przy czym wybór punktu startowego przekłada się na poziom trudności szlaku. Każdy z punktów startowych leży bowiem na innej wysokości, co w sposób oczywisty przekłada się na ilość podejść oraz przewyższenia jakie trzeba będzie pokonać w drodze na szczyt połoniny.
Nieco niżej znajdziesz kilka propozycji wejścia na połoninę, z zaznaczeniem stopnia trudności każdego z nich.
Analizując powyższą mapkę, na pewno zauważysz, że szlaki prowadzące na połoninę nie zapętlają się. Oznacza to, że nie da się wejść na połoninę jednym szlakiem, a wrócić innym. Trzeba wejść i potem wrócić tą samą drogą, albo znaleźć inny sposób na przemieszczenie się z końca na początek szlaku.
Tutaj z pomocą przychodzą popularne w Bieszczadach prywatne Busy.

Połonina Caryńska – busy

Busy w Bieszczadach znacząco ułatwiają i uprzyjemniają zwiedzanie gór. Uwalniają bowiem nas turystów od niepotrzebnego nabijania kilometrów, na chodzeniu tam i z powrotem tym samym szlakiem. Jak to działa w praktyce?
W praktyce działa to tak, że najpierw dojeżdżasz swoim samochodem na koniec zaplanowanej przez ciebie trasy i zostawiasz tam auto. Potem wsiadasz do busa, który zawozi cię na początek trasy i potem już na nogach zaplanowaną trasą idziesz znowu na koniec, gdzie czeka Twój samochód.
Proste i skuteczne.
Nie polecam kolejności odwrotnej, czyli najpierw przejścia założonej trasy, a dopiero potem poszukiwania busa, żeby wrócić do punktu wyjścia przy samochodzie. Busy kursują tylko wtedy gdy jest ruch turystyczny. Jeżeli nic się nie dzieje, to po prostu wracają do domu. W drugiej części dnia albo przy małym ruchu turystycznym może się okazać, że nie masz czym wrócić do punktu wyjścia.
Dlatego lepiej jest najpierw podjechać busem do punktu startu pieszej wędrówki i na nogach wrócić planowanym szlakiem do punktu wyjścia.
Poniżej znajdziesz mapę szlaków Połoniny Caryńskiej uzupełnioną o lokalizacje parkingów dla samochodów osobowych (literka P), przystanki busów (BUS) oraz trasę przejazdu busów (niebieskie strzałki). Współrzędne GPS do nawigacji dla wszystkich parkingów osobowych znajdziesz na końcu wpisu.

Połonina Caryńska – mapa szlaków, parkingów, przystanków i drogi przejazdu BUSów

Czy busy w Bieszczadach mają jakiś rozkład jazdy?

Nie, nie mają. Po prostu stoją i czekają na przystanku początkowym i końcowym. Gdy zbierze się odpowiednia ilość chętnych po prostu ruszają w drogę. W sezonie busy wypełniają się szybko i oczekiwanie na kurs trwa raczej krótko. Liczba busów jest zwykle taka, że wszystko idzie szybko i sprawnie. Koszt przejazdu za osobę (cena z lipca 2020) to 7 PLN.
W przypadku Połoniny Caryńskiej busy mają dwa przystanki końcowe: Brzegi Górne (Berehy) oraz Ustrzyki Górne. Pomiędzy nimi znajduje się jeden przystanek pośredni: Przełęcz Wyżniańska. Możesz więc jechać z Brzegów Górnych do Przełęczy Wyżniańskiej lub Ustrzyk Górnych i w przeciwną stronę, z Ustrzyk Górnych do Przełęczy Wyżniańskiej lub Brzegów Górnych.
We wszystkich trzech miejscach busy mają swoje przystanki tuż przy parkingach samochodów osobowych dla turystów lub wręcz na tych parkingach (Ustrzyki Górne).

Widok na czwartą kulminację Połoniny Caryńskiej, niedostępną dla turystów

Połonina Caryńska – plany wędrówek

Poniżej zaproponuję trzy plany zdobycia Połoniny Caryńskiej o różnym poziomie trudności i czasie trwania. Wybierz dla siebie tan który odpowiada Ci najbardziej, lub stwórz nowy, własny. Niezależnie od sposobu w jaki dostaniesz się na Połoninę Caryńską widoki sprawią, że zapomnisz o zmęczeniu … to jest gwarantowane.

Szlak łatwy: Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska – Przełęcz Wyżniańska

Czas przejścia (w obie strony): 2 h
Suma podejść: 386 m
Długość szlaku: 4 km

Zaczynamy od przyjazdu i pozostawienia samochodu na parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej.
Trasa wiedzie szlakiem zielonym. Jest to najłatwiejsza i najszybsza opcja dostania się na Połoninę Caryńską. Szlak jest krótki ale od samego stosunkowo stromy. Wysokość zdobywa się dość szybko, więc nie należy nadmiernie forsować tempa. Wyjście ponad linię drzew oznacza, że do szczytu połoniny zostało kilkanaście minut. Ten ostatni fragment szlaku idzie się trawersem prowadzącym zboczem połoniny, a wysiłek wynagradzają dostępne już z tego poziomu piękne widoki. Po wyjściu na grań Połoniny Caryńskiej gdzie szlak zielony łączy się ze szlakiem czerwonym, warto kontynuować spacer (skręcając lewo, w szlak czerwony) do szczytu Połoniny Caryńskiej (Kruhly Wierch 1297m n.p.m), który osiąga się po kolejnych 10 minutach. Z tego miejsca widoki są najpiękniejsze. Tutaj wędrówka kończy się. Wracamy do punktu wyjścia.

Widok na parking w Brzegach Górnych ze szlaku czerwonego na Połoninę Caryńską
Widok z okolic Kruhlego Wierchu w kierunku Połoniny Wetlińskiej, Bieszczady
Szlak średni: Przełęcz Wyżniańska – Połonina Caryńska – Brzegi Górne

Czas przejścia: 2h 15 min
Suma podejść: 428 m
Długość szlaku: 5,2 km

Wariant jedynie troszkę trudniejszy od poprzedniego, ale unikamy powrotu tą samą drogą, którą wyszliśmy na szczyt połoniny.
Wyprawę zaczynasz od przyjazdu na parking w Brzegach Górnych. Tutaj zostawiasz samochód i wsiadasz do busa, który jedzie w kierunku Ustrzyk Górnych. Wysiadasz po drodze na Przełęczy Wyżniańskiej. Kierujesz się na szlak zielony w kierunku Połoniny Caryńskiej. Podejście przebiega identycznie jak przy opisanym wcześniej szlaku łatwym. Na grani połoniny, gdzie szlak zielony krzyżuje się ze szlakiem żółtym skręcasz w lewo w kierunku na Brzegi Górne i kontynuujesz marsz szlakiem czerwonym. Po około 10 minutach dojdziesz na najwyższą kulminację Połoniny Caryńskiej (Kruhly Wierch 1297m n.p.m).

Kruhly Wierch, Bieszczady

Następnie tuż przed ostatnią kulminacją szlak czerwony odbija w lewo, w dół. Tutaj (na skałkach w okolicy drzewka szlakowego) warto zatrzymać się przez chwilę. To piękny punkt widokowy.

Skałka i drzewko szalkowe w miejscu gdzie szlak czerwony zaczyna odbijać w dół, w kierunku Brzegów Górnych

Dalej szlak prowadzi mocno w dół i z czasem łagodnieje, wiodąc przez wyjątkowo klimatyczne leśne zakątki, ubarwiane szumem płynących tuż obok strumieni, łączących się jarów, mostków.

Zejście w dół szlakiem czerwonym
Leśny fragment szlaku czerwonego
Leśny fragment szlaku czerwonego

Tuż przed końcem wycieczki w Brzegach Górnych na prawo od szlaku natkniesz się na stary cmentarz greckokatolicki, a w zasadzie jego pozostałość. Znajduje się tutaj kilkanaście nagrobków oraz pozostałości podmurówki cerkwi. Pozostałe nagrobki zostały zniszczone i wykorzystane na początku lat 60-tych jako materiał budowlany podczas budowy bieszczadzkiej obwodnicy.

Berehy Górne – cmentarz

W tym obszarze istniała kiedyś wieś Berehy Górne. Rozciągała się pomiędzy Przełęczą Wyżnią, a Przełączą Wyżniańską. Przed II wojną światową liczyła 121 domów. Po II wojnie światowej wysiedlono wszystkich mieszkańców do ZSRR, a zabudowania zniszczono.
Spacer kończy się 200m dalej, na parkingu w Brzegach Górnych.

Szlak trudny: Ustrzyki Górne – Połonina Caryńska – Brzegi Górne

Czas przejścia: 3h 30 min
Suma podejść: 673 m
Długość szlaku: 9 km

Szlak ten dla odróżnienia od pozostałych propozycji nazwałem szlakiem trudnym, ale poziom jego trudności nie jest bardzo wysoki. Osoba dorosła w średniej kondycji fizycznej spokojnie będzie w stanie go pokonać. Młodsze dzieci będą mieć problem z pokonaniem go, ze względu na długi czas przemarszu. Podejścia ze względu na to, że są długie i rozciągnięte, są łagodniejsze niż na proponowanych wcześniej krótkich szlakach.
Przygodę rozpoczynamy na parkingu w Brzegach Górnych. Tutaj należy zostawić auto na parkingu dla turystów i wsiąść do busa do Ustrzyk Górnych.
Na parkingu w Ustrzykach Górnych ruszamy na szlak czerwony w kierunku Połoniny Caryńskiej. Tym szlakiem poruszamy się przez całą długość połoniny, aż do końca wycieczki na parkingu w Brzegach Górnych, gdzie pozostał samochód.

Widok w drodze na Kruhly Wierch
Widok spod Kruhlego Wierchu w stronę Ustrzyk Górnych
Leśny fragment szlaku czerwonego z Połoniny Caryńskiej
Leśny fragment szlaku czerwonego z Połoniny Caryńskiej
Wiata przy szlaku czerwonym, na zejściu z Połoniny Caryńskiej do Brzegów Górnych

Noclegi w okolicy Połoniny Caryńskiej

Nocowanie w bezpośredniej bliskości Połoniny Caryńskiej to jednocześnie świetna baza wypadowa w pozostałe części Bieszczad. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które uznałem za ciekawe, oraz link do noclegów położonych na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Poszukiwania noclegu na wakacje należy zacząć już w lutym. W marcu jest szczyt rezerwacji noclegów w terminach wakacyjnych i ciekawe oferty znikają bardzo szybko. W kwietniu dostępne są już tylko te mniej atrakcyjne, gorzej położone lub te najdroższe.

Zobacz: noclegi w Bieszczadach (Bieszczadzki Park Narodowy) – [klik]

Hotel Solny – [klik]

Chata Pod Ryczywołem – [klik]

Gata Negra – [klik]

Kyczyrka – [klik]

Współrzędne GPS parkingów przy szlakach na Połoninę Caryńską

Parking w Brzegach Górnych, współrzędne GPS:
49°08’29.9″N 22°34’06.5″E
49.141650, 22.568478 – kliknij i wyznacz trasę

Parking na Przełęczy Wyżniańskiej, współrzędne GPS:
49°07’29.8″N 22°35’29.8″E
49.124941, 22.591596 – kliknij i wyznacz trasę

Parking w Ustrzykach Górnych, współrzędne GPS:
49°06’16.8″N 22°38’47.9″E
49.104660, 22.646651 – kliknij i wyznacz trasę

4.8/5 - (445 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
12 komentarzy do “Połonina Caryńska – szlaki, skąd wyjść, jak dojechać, parking, rozkład jazdy busów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *