Cala dell’Acquaviva – zatoka i plaża ukryta w niewielkim fordzie na południu Włoch

Cala dell’Acquaviva, Apulia, Włochy

W zasadzie wszystko napisałem już w tytule wpisu. Wszystko oprócz tego, że miejsce jest naprawdę fantastyczne. Piękna, niewielka i przytulna plaża jest głęboko wciśnięta miedzy skały zatoki. Skalisty fiord osłania plażę od wiatru, a kręta zatoka tłumi fale morskie tak, że woda przy plaży zawsze jest spokojna. Turyści odwiedzający plażę latem korzystają tutaj z jeszcze jednej okoliczności. Do zatoki wpływają nieustannie bardzo zimne wody okolicznych strumieni, schładzając istotnie wody zatoki.
Latem gdy powietrze, plaża i wody morskie są już mocno rozgrzane, zimne strumienie nieco obniżają temperaturę wody w zatoce, a plażowicze chętnie się w niej schładzają.

Cala dell’Acquaviva, Apulia, Włochy

Ze względu na to, że woda w zatoce zawsze jest chłodna i spokojna, to jednocześnie jest niewiarygodnie przejrzysta i ma wyjątkowy, szmaragdowy kolor. Aż trudno nasycić oczy tym kolorem. Chce się patrzeć w tą wodną toń niemal bez końca.
Niezależnie od tego ile czasu tu spędzisz, żal ci będzie opuszczać to miejsce.

Cala dell’Acquaviva, Apulia, Włochy

Po lewej stronie zatoki w górę prowadzi po skałach ścieżka. Krótki spacerek nią pozwoli zobaczyć zatokę i plażę z innej perspektywy: z góry. Zdecydowanie warto odbyć ten spacer.

Cala dell’Acquaviva, Apulia, Włochy

Plaża w przeważającej części jest skalista, a piaszczysty fragment plaży jest naprawdę niewielki. Na skałach dookoła zatoki jest za to sporo miejsc do leżenia na skałach, lub rozstawienia niewielkiego leżaka. Wybierając się na Cala dell’Acquaviva warto więc zabrać ze sobą leżak lub w miarę grubą karimatę, aby zapewnić sobie odpowiedni komfort wypoczynku.

Tuż przy plaży znajduje się niewielki ale wygodny parking.

Cala dell’Acquaviva, Apulia, Włochy

Przydatne współrzędne GPS

Parking przy zejściu na plażę, współrzędne GPS:
39°59’29.4″N 18°24’47.7″E
39.991500, 18.413254 – kliknij i wyznacz trasę


Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
Poniżej znajdują się ikony, dzięki którym łatwo możesz udostępnić artykuł, a na górze strony przycisk do polubienia profilu na Facebook-u. ZRÓB TO proszę! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne. Z góry dziękuję!

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *