Błędne Skały – bilety, parking, dojazd, godziny otwarcia, pogoda, ciekawostki

Błędne Skały

Skalny Labirynt w Górach Stołowych

Dokładnie tak! Błędne Skały to zachwycający twór natury, w formie fantazyjnie ukształtowanych bloków skalnych, tworzących skomplikowany labirynt z wąskimi przejściami, przesmykami, komnatami. Miejsce, które można opisywać długo i rzęsiście, ale znacznie lepiej zobaczyć je na zdjęciach, a już najlepiej oczywiście na żywo!
Położenie Błędnych skał na mapie Polski zaznaczyłem na obrazku poniżej.

Błędne Skały – położenie na mapie Polski

Jeżeli wybierasz się na Dolny Śląsk i szukasz wyjątkowej atrakcji to Błędne Skały będą dobrym wyborem. Podobny w klimacie, choć tak naprawdę jednak trochę inny jest znajdujący się obok (kilka kilometrów dalej) Szczeliniec – [klik]. Zdecydowanie warto zobaczyć obie atrakcje!
Czasem słyszę rozmowy na temat gdzie najlepiej będzie pójść: na Szczeliniec czy Błędne Skały? Po odwiedzeniu obu miejsc uważam, że taki wybór jest pozbawiony sensu. Nie należy pomijać żadnego z tych miejsc.

Błędne Skały – ta skała nosi nazwę „Okręt”
Błędne Skały
Błędne Skały

Parking, dojazd i bilety na parking

W drodze do Błędnych Skał przyjdzie ci pokonać znaną Drogę Stu Zakrętów. Kto lubi kierować autem, balansując raz w lewo raz w prawo będzie zachwycony. Droga wije się nieustannie, czasem wznosząc się, czasem lekko opadając. Nie daje nawet chwili wytchnienia. Kierowca będzie miał co robić i to niezależnie od tego czy będzie jechał od strony Kodowej-Zdrój czy Dusznik-Zdrój (tutaj większość trasy nie wiedzie Drogą Stu Zakrętów, ale droga dojazdowa jest równie kręta). Jeżeli pasażer ma chorobę lokomocyjną, to z dużym prawdopodobieństwem się ona objawi.
Gdy uda ci się już szczęśliwie dotrzeć w okolice Błędnych Skał, to do wyboru będziesz mieć dwa parkingi:

parking dolny (bezpłatny) – nosi nazwę Polana YMCA i jest oddalony od Błędnych Skał o około 3,5 km. Z parkingu dolnego do Błędnych Skał prowadzi szlak niebieski. Przejście tego odcinka zajmie około 75 minut. Wraca się się szybciej (około 60 minut), bo w drodze powrotnej idzie się z górki. Różnica wysokości między parkingiem dolnym a Błędnymi Skałami to około 230 m.

Parking dolny Błędne Skały, współrzędne GPS:
50°27’39.5″N 16°18’33.9″E
50.460978, 16.309427 – kliknij i wyznacz trasę

W tle parking dolny czyli Polana YMCA, po lewej stoją samochody w kolejce do wjazdu na parking górny

parking górny (płatny, cena z lipca 2021 to 30 PLN za samochód osobowy) – znajduje się w bezpośredniej bliskości wejścia na teren Błędnych Skał. Do przejścia pozostaje może 300 m. Wjazd na parking górny jest możliwy tylko o określonych godzinach i tylko przez 15 minut (w tej chwili są to pełne godziny). Podobnie powrót w dół z parkingu górnego. Możesz z niego wyjechać tylko w określonych godzinach (aktualnie są to polówki godzin) i też tylko przez 15 minut.
Szczegółowy rozkład godzin wjazdu na górę i powrotu w dół możesz zobaczyć na poniższych zdjęciach.

UWAGA!
Bilet na parking górny na Błędne Skały należy kupić przez internet, na określoną godzinę. Wybierz odpowiednią godzinę wjazdu skoordynowaną z godziną wejścia na teren Błędnych Skał! Informacje na temat jaką godzinę wybrać znajdziesz bezpośrednio na stronie, na której sprzedawane są bilety na wjazd na parking Błędne Skały – [klik]

Parking górny Błędne Skały, współrzędne GPS:
50°28’40.5″N 16°17’10.6″E
50.477926, 16.286276 – kliknij i wyznacz trasę

Harmonogram według którego odbywają się wjazdy na parking górny
Harmonogram, według którego odbywają się zjazdy z parking górnego w dół

Błędne Skały – godziny otwarcia

Dostęp do zwiedzania Błędnych Skał jest ściśle związany z długością dnia i zależy od pory roku w jakiej zamierzasz go odwiedzić.
Zanim wybierzesz się w Błędne skały sprawdź koniecznie godziny ich otwarcia. Oto one:

– w okresie od 20 kwietnia do 31 maja od godz. 9.00 do godz. 19.00 we wszystkie dni tygodnia;
– w okresie od 1 czerwca do 14 czerwca od godz. 9.00 do godz. 19.00 we wszystkie dni tygodnia;
– w okresie od 15 czerwca do 30 czerwca od godz. 8.00 do godz. 20.00 we wszystkie dni tygodnia;
– w okresie od 1 lipca do 31 lipca od godz. 8.00 do godz. 20.00 we wszystkie dni tygodnia;
– w okresie od 1 sierpnia do 31 sierpnia od godz. 8.00 do godz. 19.00 we wszystkie dni tygodnia;
– w okresie od 1 września do 30 września od godz. 9.00 do godz. 19.00 we wszystkie dni tygodnia;
– w okresie od 1 października do 31 października od godz. 9.00 do godz. 16.00 we wszystkie dni tygodnia.

Czy można odwiedzić Błędne Skały poza podanym powyżej harmonogramem udostępnienia do zwiedzania, czyli np. zimą? Oczywiście tak, ale trzeba mieć świadomość kilku utrudnień.
W czasie poza oficjalnym okresem otwarcia nie da się dojechać na parking górny (szlaban na drodze dojazdowej jest zamknięty). Trzeba dojść na nogach z parkingu dolnego, a szlak prowadzący przez błędne skały nie jest w żaden sposób odśnieżany, dodatkowo oznaczany, itp. Szczeliny, którymi trzeba się przecisnąć mogą być całkowicie zasypane śniegiem lub “zarośnięte” lodem, nie wspominając już o tym, że czapa śnieżna może w każdej chwili osunąć nam się na głowę. Zwiedzanie zimą jest więc ryzykowne i bardzo niebezpieczne.

Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały

Bilety wstępu do Błędnych Skał

Przy wejściu do Błędnych Skał zwykle ustawia się spora kolejka. Możesz jednak uniknąć stania w niej bowiem istnieje możliwość wcześniejszego zakupu biletu przez internet, na stronie Polskich Parków Narodowych – [klik]

UWAGA!
Od roku 2022 zostały wprowadzone zostały limity wejść na teren Błędnych Skał (do 400 osób na godzinę), a preferowaną formą zakupu biletów na Błędne Skały jest zakup przez internet – [klik]. W budce przy wejściu na szlak będą sprzedawane tylko resztki, które na daną godzinę zostały ze sprzedaży internetowej. W sezonie należy się spodziewać, że na miejscu nie będzie szansy zakupu biletów, bo wszystkie zapewne sprzedadzą się wcześniej przez internet.

Ceny biletów wstępu:
– bilet normalny – 12 zł
– bilet ulgowy – 6 zł

Kurza Stopka – chyba najbardziej znana skałka w Błędnych Skałach
Błędne Skały – trzeba się będzie schylić 🙂
Błędne Skały

Zwiedzanie Błędnych Skał

Przejście Błędnych Skał zajmie ci od 40 do 60 minut. Czas ten w dużej mierze zależy liczby ludzi jaka akurat zwiedza skalny labirynt oraz od tego, czy na swojej drodze natkniesz się na jakąś wycieczkę przewodnikiem. Na szlaku często przejścia są tak ciasne, że nie ma możliwości wyprzedzenia kogokolwiek i czasem trzeba po prostu chwilę stać i czekać, aż cała wycieczka zrobi sobie zdjęcie w jakimś wąskim przesmyku. Przy planowaniu wyjazdu w Błędne Skały warto więc zaplanować zwiedzanie tak, by uniknąć największego tłoku. W sezonie letnim szczyt odwiedzających przypada między godziną 11.00 a 15.00.
Szlak którym będziesz się poruszać nie wymaga żadnego przygotowania fizycznego. Jest krótki (ma około 1200 m długości) i zupełnie płaski. Tutaj największym wyzwaniem, a jednocześnie sporą atrakcją jest przeciskanie się przez wąskie szczeliny (osoby które mają więcej ciała będą musiały ostro wciągać brzuch) i konieczność niskiego zginania karku, gdy strop chwilowo obniża się do wysokości pępka.
Dobrze to widać już na samym początku poniższego filmiku, gdy przez niewielki plecak zakleszczyłem się w jednej ze szczelin 🙂

Błędne Skały z dziećmi

Ogromną radość z pokonywania szlaku mają dzieci. Podczas gdy rodzice wciągają brzuchy dysząc ciężko, dzieciaki przemykają w we wszystkie strony, z upodobaniem wciskając się w każdą szparę. Niestety przy okazji mam złą wiadomość dla osób z dziećmi, które są na tyle małe, że nie są jeszcze samodzielne. Przejście szlaku z wózkiem lub nosidełkiem jest niemożliwe. Te sprzęty po prostu nie zmieszczą się w niektóre przejścia. Spacer z dzieckiem w chuście również będzie bardzo trudny i niekoniecznie miły i bezpieczny dla dziecka.

Błędne Skały – czasem bywa naprawdę ciasno
Błędne Skały – czasem jest trochę swobodniej
Błędne Skały – od czasu do czasu przyda się zmysł równowagi

Mapa Błędnych Skał

Wiele z mijanych skałek ma swoją nazwę i są opisane na specjalnych tabliczkach przy szlaku. Szczegółową mapę szlaku udostępnioną przez Park Narodowy Gór Stołowych z zaznaczeniem najciekawszych tworów skalnych zamieszczam poniżej.

Błędne Skały – mapa szlaku
źródło: Park Narodowy Gór Stołowych
Błędne Skały
Błędne Skały
Błędne Skały

Noclegi w okolicy Błędnych Skał

Błędne Skały znajdują się w pobliżu dwóch bardzo znanych miejscowości wypoczynkowych. Są to Kudowa Zdrój i Duszniki Zdrój. W obu miejscowościach znajdziesz przy okazji kilka innych, ciekawych atrakcji (np. Kaplica Czaszek w Kudowie Zdrój – Czermnej).
Poniżej kilka propozycji ciekawych noclegów. Dodatkowo podaję link, który został przygotowany tak, że po kliknięciu w niego wyniki wyszukiwania są automatycznie przefiltrowane i widoczne są tylko noclegi z okolic Błędnych Skał – [klik].

Jeleni Jar Apartamenty – [klik]

Parkowy Kudowa – [klik]

Apartamenty Pod Cisem – [klik]

Błędne Skały pogoda

Na koniec chyba najważniejsza informacja, czyli pogoda. Poniżej znajdziesz aktualną pogodę na najbliższe 7 dni. Dane aktualizują się automatycznie, więc zawsze gdy tu wejdziesz będą aktualne.

Błędne Skały POGODA

4.7/5 - (561 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
14 komentarzy do “Błędne Skały – bilety, parking, dojazd, godziny otwarcia, pogoda, ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *