Santa Cesarea Terme – uzdrowisko, wody termalne i lenistwo w SPA

Santa Cesarea Terme, Włochy

Uzdrowisko

Santa Cesarea Terme to dość młoda, uzdrowiskowa miejscowość. Ulokowana jest na stromym, wysokim klifie z otwartym widokiem na turkusowe wody Adriatyku.
Rozwojowi miasta sprzyja obecność źródeł termalnych, których wody zawierają dużą ilość jodu, siarki i chlorku sodu. Wody te mają silne właściwości lecznicze i kąpiele w nich zalecane są głównie osobom cierpiącym na dolegliwości reumatyczne, nerwobóle, zaburzenia przemiany materii i choroby układu oddechowego.
Struktura okolicznych skał, które nie są jednolite i posiadają liczne pęknięcia oraz podziemne jaskinie, stworzyła sprzyjające warunki do wydostawania się wód termalnych właśnie tutaj. Wody wynoszone są z głębokich warstw podziemnych przez porowate podłoże, a następnie spływają przez system jaskiń do zimnych wód morskich.
Głównym źródłem wód leczniczych w mieście cztery naturalne zbiorniki: Feidida, Solfurea, Gattula i Solfatura.
Oczywiście wokół źródeł termalnych powstała cała ogromna baza usług związanych z kąpielami błotnymi, zabiegami regeneracyjnymi czy usługami SPA.
Słowem: doskonałe miejsce na leniwy urlop.
Santa Cesarea Terme jest jednym z punktów opracowanego przeze mnie planu zwiedzania i przewodnika po Apulii.

Rozwój

Początek silnego rozwoju Santa Cesarea Terme przypada dopiero na XVIII wiek (chociaż pierwsze wykorzystanie wód termalnych miało miejsce w XVI w.). Wtedy to miejscowi arystokraci i wyższe sfery zaczęli budować tu swoje domy wakacyjne. Dzięki temu mogli cieszyć się wypoczynkiem i korzystać z dobrodziejstw leczniczych wód. Miasto rozszerzało się, powstawały kolejne, wystawne domy i wille oraz łączące je eleganckie aleje.
Zabudowania w centrum miasta przekształcały się z czasem w hotele, otwierały się kolejne restauracje, bary i kluby. W najpiękniejszych i najbardziej wystawnych willach w centrum urządzono prestiżowe, wysokiej klasy hotele i apartamenty na wynajem.
Dzisiaj jest to dobrze zorganizowane miasteczko-uzdrowisko i centrum turystyczne, które dzięki łagodnemu klimatowi przyjmuje kuracjuszy oraz turystów przez cały rok.

Alejka spacerowa w Santa Cesarea Terme
Santa Cesarea Terme, Włochy

Legenda

Miasto oczywiście ma swoją legendę, która tłumaczy pochodzenie nazwy miasta i sposób powstania wód termalnych … ale jest ona strasznie słaba. Skrócę ją więc do kilku słów.
Legenda głosi, że młoda i pobożna dziewczyna o imieniu Cisiaria szukała schronienia, uciekając przed swoim okrutnym ojcem. Umknęła w plątaninę jaskiń. Nieustępliwy ojciec podążył za nią, ale poślizgnął się i spadł, ginąc w czeluści jaskiń.
Mamy więc pobożną Cisiarię (najpewniej dziewicę), czyli: Santa Cesarea, oraz powód siarkowo-jodowej termalnej wody leczniczej (czarny charakter uwięziony w skalnej czeluści), czyli Terme.
Mówiłem, że słabe … ale trudno. Z legendą się nie dyskutuje. Biorę na klatę.

Palazzo Sticchi (Villa Sticchi)

Ponad wszystkie zabudowania zdecydowanie wybija się Palazzo Sticchi (używa się też Villa Sticchi). Ten mauretański w stylu pałac powstał w XIX wieku (między 1894 a 1900 rokiem). Wybudował go Giovanni Pasca, właściciel pierwszej w mieście koncesji na eksploatację wód termalnych.
Górujący nad miastem pałac, z daleka jest imponujący, ale z bliska jeszcze lepszy. Jeżeli nawet Santa Cesarea Terme nie będzie waszym celem, a tylko będziecie przez niego przejeżdżać, to zdecydowanie warto mimo wszystko zobaczyć Palazzo Sticchi z bliska. Niestety wnętrza nie można (na razie) zwiedzać.

Palazzo Sticchi (Villa Sticchi), Santa Cesarea Terme

Hotele i noclegi w Santa Cesarea Terme

Noclegi w Santa Cesarea Terme mają różne ceny. Od tych przystępnych do najbardziej luksusowych i wyszukanych.
Poniżej zamieszczam kilka ciekawych (moim zdaniem) propozycji.
Do samodzielnego szukania noclegów w Santa Cesarea Terme polecam dwa linki:
– Santa Cesarea Terme na airbnb – [klik]
– Santa Cesarea Terme na booking.com – [klik]

Antica Villa – [klik]
całkiem przyjemna miejscówka 🙂
oferta z airbnb
Casa Vacanza – [klik]
znacznie tańsza ale fajna propozycja
oferta z airbnb

Przydatne współrzędne GPS

Parking w centrum Santa Cesarea Terme, współrzędne GPS:
40°02’09.0″N 18°27’35.6″E
40.035822, 18.459900 – kliknij i wyznacz trasę


Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
Poniżej znajdują się ikony, dzięki którym łatwo możesz udostępnić artykuł, a na górze strony przycisk do polubienia profilu na Facebook-u. ZRÓB TO proszę! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne. Z góry dziękuję!

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *