Castell de Bellver – okrągły zamek jakich mało. Palma de Mallorca.

Ile okrągłych zamków widzieliście?

Ciągle szukam w pamięci czy wcześniej widziałem okrągły zamek. Widziałem z okrągłym dziedzińcem (wewnętrzny dziedziniec był okrągły, ale od zewnątrz zamek był kanciasty), albo ośmiokątny, ale żeby był wszędzie okrągły?
Nie mogę sobie przypomnieć.

Castel de Bellver, gdzie wszystko jest okrągłe, Majorka

Okrągły, gotycki zamek znajduje się na szczycie 112 metrowego wzniesienia kilka kilometrów od centrum Palma de Mallorca. Castell de Bellver to zamek gdzie koło rządzi wszędzie. Jest okrągły na zewnątrz, okrągły w środku, ma cztery okrągłe wieże, trzy zespolone z korpusem zamku i jedną samodzielną połączoną z zamkiem kamiennym mostkiem.

Castel de Bellver i mostek do okrągłej wieży, Majorka

Wszędzie rządzą łuki i mam nadzieję, że będzie to widać na zdjęciach poniżej. Zamek jest osobliwy, piękny i doskonale zachowany. Surowe, kamienne, ciężkie mury w połączeniu z delikatnością łuków robią wrażenie. Byliśmy zachwyceni.

Castel de Bellver, łuki, koła, łuki, koła …, Majorka
Castell de Bellver, Majorka
Castell de Bellver, Majorka

Krótka historia

Budowla powstała w XIV wieku (w 1311 roku) w czasie panowania Jaume II (Jakuba II) – króla Majorki – z przeznaczeniem na siedzibę króla i dworu królewskiego. Oprócz funkcji pałacowych miał oczywiście pełnić funkcje obronne.
Funkcje obronne zamku były trzykrotnie testowane w praktyce. Dwukrotnie (w 1343 i 1391) zamek skutecznie oparł się najeźdźcom, a w 1521 roku, w czasie tzw. Buntu Bractw (rewolucji antymonarchistycznej będącej buntem cechów rzemieślniczych przeciwko rządom Karola V w części królestwa Aragonii) przeszedł w ręce wroga.
Pomimo swojego pierwotnego przeznaczenia, Castell de Bellver przez większość czasu nie gościł dam dworu ani rodzin królewskich. Od XVII do XX wieku pełnił rolę więzienia wojskowego, a w czasie hiszpańskiej wojny domowej był miejscem publicznych egzekucji. Od 1931 roku w zamku zostało utworzone Muzeum Historii Miasta, którego funkcję Castell de Bellver pełni do dzisiaj. Ekspozycje Muzeum Historii Miasta zajmują parter zamku, a na piętrze znajdziecie wystawę malarstwa i rzeźb.
Ze szczytu zamku podziwiać można panoramę miasta oraz wybrzeża.

Widok ze szczytu zamku Castell de Bellver na Palma de Mallorca i wybrzeże, Majorka

Niedziela Anioła

Co roku w niedzielę po Niedzieli Wielkanocnej, na zamku organizowane są obchody rodzinnego święta Diumenge de l’Angel (Niedziela Anioła), którego głównym wydarzeniem jest kolorowa parada Paseo del Angel oraz budowa tzw. Castellers, czyli zamków z ludzi (akrobatycznych wież). Zwyczaj, którego początki sięgają XV wieku, przez kilkaset lat był zapomniany. Powrót do niego nastąpił w 1982 roku i od tego czasu odbywa się regularnie. Kilka zdjęć z Niedzieli Anioła z roku 2018 można zobaczyć w galerii na Facebook-owym profilu zamku – [klik]

Jak tu dotrzeć?

Do zamku prowadzi szeroka, wygodna droga, która na szczecie kończy się parkingiem. W przypadku braku miejsc na parkingu możliwe jest parkowanie wzdłuż drogi, co w sezonie letnim nie jest rzadkością, ale nie stanowi też specjalnego utrudnienia.
Wzgórze, na którym znajduje się zamek porośnięte jest lasem, przez który prowadzi niezliczona ilość alejek. Z Palma de Mallorca do zamku można się więc dostać na nogach spacerując. Kto lubi długie spacery, ten będzie zadowolony.
Z miasta w okolice zamku (przystanek około 800m od zamku) kursują linie autobusowe. Połączenie łatwo znaleźć na stronie rome2rio – [klik], gdzie wstępnie kliknąłem punkt początkowy na mapie, a punkt końcowy wpisałem po prostu Castell de Bellver. W menu po lewej stronie po kliknięciu na ikonę autobusu otrzymasz informacje na temat numeru linii, czasu przejazdu i orientacyjnego kosztu.

Zamek Castell de Bellver jest jednym z punktów opracowanego przeze mnie planu wycieczek po Majorce, z którym uważam warto się zapoznać: Majorka – atrakcje, zwiedzanie, wynajem samochodu, informacje praktyczne. Przewodnik. – [klik]

Przydatne dane

Castell de Bellver – Parking przy zamku, GPS: 39°33’46.4″N 2°37’11.3″E lub 39.562886, 2.619801

Bilety wstępu do zamku:
4 EUR (powyżej 18 roku życia)
2 EUR (od 14 do 18 roku życia)
0 EUR (do 14 roku życia włącznie)

Godziny otwarcia:
poniedziałek: zamknięte
wtorek – sobota: czynne do 10.00 do 18.00
niedziela: czynne od 10.00 do 15.00

4.8/5 - (93 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
4 komentarze do “Castell de Bellver – okrągły zamek jakich mało. Palma de Mallorca.

 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Dobrze napisany, zachęcający do odwiedzenia zamku artykuł. Dołączone zdjęcia nadają jedynie przedsmak widokom z zamku oraz stanu jego architektury.
  Ten zamek to zaraz po katedrze miejsce, które trzeba odwiedzić.

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Byłam w tym zamku ale nie wiele o nim wiedziałam, teraz wiem jakie piękne miejsce odwiedziłam to zasługa Jacka, który profesjonalnie opisał historię tego zamku.. Dzięki

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *