Torre di San Felice – wieża i punkt widokowy, z widokiem na łuk skalny Arco di San Felice

Widok z punktu widokowego przy wieży Torre San Felice na łuk skalny Arco di San Felice, Włochy.
Zdjęcie wykonane aparatem Canon G7X Mark II

Alarm i obrona

Torre San Felice to przybrzeżna wieża obronna, obserwacyjna i sygnalizacyjna. Przybrzeżne wieże od starożytności pozostają najlepszym sposobem ochrony przed niechcianym najeźdźcą od strony morza. Do dzisiaj co do zasady nie zmieniło się nic. Zmienił się tylko sposób nasłuchu i obserwacji. Kiedyś był to człowiek z wprawnym okiem i uchem, a dzisiaj jest to elektronika, fale radiowe i inne wynalazki. Wciąż jednak jest to nasłuch i obserwacja.

Tore San Felice – przybrzeżna wieża pochodząca z czasów panowania Królestwa Neapolu, Włochy.
Zdjęcie wykonane telefonem Xiaomi A3

Wieża powstała w 1540 roku, w czasie panowania Królestwa Neapolu. Królestwo obejmujące swym obszarem całe południowe Włochy, oblane z trzech stron wodami morza, mocno cierpiało z powodu nieustających morskich najazdów Saracenów i korsarzy. W XVI wieku podjęto więc działania których celem było stworzenie systemu obserwacji, ochrony i sygnalizacji, umożliwiających wykrycie i szybką reakcje na nadciągające zagrożenie.
Zasada był prosta: należało postawić wzdłuż wybrzeża tyle wież, żeby każda z wież miała w zasięgu wzroku dwie sąsiednie. Jedną z lewej i jedną z prawej strony. Wieża, która wykryła zagrożenie generowała sygnał ostrzegawczy (w formie znaków świetlnych lub dymnych). Sąsiednie wieże, które zauważyły sygnał ostrzegawczy, przekazywały go dalej, ostrzegając o zagrożeniu, itd.
Niektóre z wież dodatkowo były ulokowane w taki sposób, że pełniły funkcje militarne umożliwiając zdalny ostrzał napastnika.
W ten oto sposób wzdłuż wybrzeża południowych Włoch powstał system składający się z 379 wież (według danych z inwentaryzacji przeprowadzonej w 1748 roku).
Mimo tak dużej ilości wież, system nigdy nie został ukończony i istnieją fragmenty, w których wieże nie mają sąsiada z lewej lub prawej strony.
Dzisiaj wieże są świetnymi punktami obserwacyjnymi. Były zwykle budowane w miejscach, które dają doskonały widok w każdą stronę wybrzeża. W związku z tym, rozciąga się z nich najczęściej piękny widok w obie strony (o ile w międzyczasie nie zarosły dziko).
Pełną listę Przybrzeżnych Wież Królestwa Neapolu wraz z opisem ich aktualnego stanu znajdziesz na stronie Wikipedii. Tutaj podaję link bezpośrednio do tłumaczenia na język polski.

Łuk skalny Arco di San Felice

Ze względu na swoje usytuowanie Torre San Felice to najlepszy punkt widokowy na znaną wszystkim, piękną formację skalną Arco di San Felice. Próbowaliśmy go podejść niemal z każdej strony a i tak ostatecznie okazało się, że łuk najlepiej prezentuje się, gdy patrzy się na niego z wieży obserwacyjnej.
Polecam więc nie łamać sobie głowy poszukiwaniem najlepszego miejsca widokowego, tyko od razu pojechać pod wieżę Torre San Felice i cieszyć oko pięknym widokiem.
W sezonie pod łuk Arco di San Felice oraz do innych formacji skalistego wybrzeża można popłynąć łódką z Vieste, w ramach krótkiej, zorganizowanej wycieczki.

Wieża i łuk znajdują się bardzo blisko Vieste (około 9 km), miasteczka, które opisywałem w osobnym wpisie. Jest to też jeden z punktów przygotowanego przeze mnie planu zwiedzania Apulii, w którym znajdziesz mapy tras, kompletny plan zwiedzania i zestawienie najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć na południu Włoch.

Po prawej schody do wieży Torre Sane Felice, a po lewej formacja skalna Arco do San Felice. Łatwo dostępny i świetny punkt widokowy.
Zdjęcie wykonane aparatem Canon G7X Mark II

Przydatne współrzędne GPS

Parking przy wieży obronnej Torre San Felice z widokiem na znany łuk skalny Arco San Felice, współrzędne GPS:
41°49’39.0″N 16°11’38.9″E
41.827488, 16.194135 – kliknij i wyznacz trasę


Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
Poniżej znajdują się ikony, dzięki którym łatwo możesz udostępnić artykuł, a na górze strony przycisk do polubienia profilu na Facebook-u. ZRÓB TO proszę! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne. Z góry dziękuję!

Pozdrawiam
One thought on “Torre di San Felice – wieża i punkt widokowy, z widokiem na łuk skalny Arco di San Felice

  • 23 maja 2020 o 16:09
    Permalink

    Bez wahania oceniłem na 5 gwiazdek! Super wpis i przepiękne widoki!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *