Rejkiawik (Reykjavik) – plan zwiedzania, mapa, atrakcje, noclegi, ciekawostki – przewodnik

Reykjavik – widok z tarasu widokowego w Muzeum Perlan

Dymiąca zatoka

Wszystko zaczęło się tutaj. To właśnie Reykjavik uznawany jest za pierwsze na wyspie miejsce, które zostało zasiedlone przez wikingów na stałe.

Norweg Ingolf Arnarson opuścił swoje rodzinne ziemie i w 874 roku przybył na Islandię, by zostać tu na zawsze. Zgodnie z tradycją gdy zbliżał się do nowego lądu, wyrzucił do morza “słupki tronowe” będące częścią tzw. krzesła wikinga, symbolu domostwa oraz wysokiego statusu właściciela.
Szanujący tradycję wiking budował swoją osadę tam, gdzie morze wyrzuciło słupki tronowe na ląd.
Wychodząc na brzeg zobaczył dymiącą ziemię. Kłęby pary unoszące się się z geotermalnych źródeł wzlatywały wysoko w niebo otulając okolicę … dokładnie tak jak dzisiaj. Nazwał to miejsce “dymiąca zatoka”, co w jego języku brzmiało: “reykjavik”. W ten sposób na Islandii rozpoczęła się era osadnictwa, która trwała przez kolejnych 150 lat.

Islandzka ziemia nigdy nie była przyjazna, więc i rozwój Reykjaviku nie był łatwy ani dynamiczny. Wystarczy wspomnieć, że po ponad 900 latach rozwoju, w roku 1786 liczba mieszkańców w osadzie wzrosła do … 167 osób i Reykjavik otrzymał wtedy prawa miejskie 🙂
W roku 1799 gdy po ponad 750 latach Islandzki parlament został przeniesiony z Thingvellir do Reykjaviku, miasto zamieszkiwało mniej niż 600 osób.
W roku 1900 zaludnienie miasta wynosiło niewiele ponad 6 000 osób, w tym samym czasie liczba mieszkańców w Paryżu zbliżała się do 4 milionów.
Obecnie w stołecznym regionie Reykjaviku mieszka ponad 220 tys. ludzi, czyli około 2/3 całej populacji Islandii.

Jak łatwo się domyślić w Reykjaviku nie znajdziesz żadnych zabytków. Najstarszy zachowany w mieście dom ma niewiele ponad 250 lat (pochodzi z 1762 roku i nie prezentuje się jakoś nadzwyczajnie). Siła Reykjaviku tkwi jednak w czym innym. To kosmopolityczne miasto otwartych głów, artystów i sztuki. Atmosfera swobodnej myśli unosi się w powietrzu.
Tutaj działy się rzeczy, które ukształtowały współczesną historię świata (np. zwiastujące koniec zimnej wojny negocjacje nuklearne między prezydentem USA Ronaldem Reaganem i przywódcą ZSRR Michaiłem Gorbaczowem). Tutaj powstawała muzyka Bjork, którą niemal słyszy się spacerując ulicami miasta. Ulice są pełne różnej twórczości, dyskretnie wypełniającej miejską przestrzeń i nawet sklepy z pamiątkami wydają się jakieś ciekawsze.
Spacer ulicami Reykjaviku to przyjemność, którą można powoli sączyć całymi godzinami, a gdy nadejdzie zmęczenie warto usiąść w jednej z wielu restauracji.

Jedzenie w Reykjaviku wygląda i smakuje doskonale

Jedliśmy w kilku, zupełnie losowo wybranych miejscach. Wszędzie trafialiśmy na coś, co nas zachwycało. Islandczycy podchodzą do jedzenia z ogromnym szacunkiem. Tu nie ma miejsca na bylejakość.
Wyspa ma trudny dla roślinności klimat i hodowla czegokolwiek jest bardzo wymagająca i kosztowna. Przytłaczającą większość żywności Islandia importuje. Jedzenie jest więc drogie ale z tego powodu traktowane z należytym szacunkiem. Spod rąk kucharzy wychodzą więc rzeczy bardzo wypieszczone kulinarnie. Nawet fast-food jest tutaj porządny i cholernie smaczny. Nie bój się próbować wszystkiego. Podróżując po wyspie jedliśmy wszędzie gdzie nas oczy poniosły i nigdzie nie byliśmy zawiedzeni. Tym bardziej w Reykjaviku, który uważany jest za miasto o wysokim poziomie gastronomii.

Zwiedzanie Reykjaviku

Reykjavik może być doskonałym początkiem przygody na Islandii, albo świetnym jej zwieńczeniem. Widać, że miasto rozwija się tak, by przyciągać i dbać o turystów.
My zwiedzaliśmy go na samym końcu naszej przygody na Islandii i dzięki atrakcjom w mieście uzupełniliśmy braki, których nie byliśmy w stanie zrealizować w czasie objazdu.
Podobne do naszych braki będą mieli wszyscy, którzy odwiedzą Islandię latem. Co mam na myśli? Chodzi mi o atrakcje, których nie będziesz w stanie zobaczyć latem, np. zorza polarna (bo całą dobę jest widno), albo jaskinie lodowe (bo latem są niedostępne do zwiedzania, ze względów bezpieczeństwa).
W Reykjaviku ktoś o tym pomyślał i powstało muzeum Perlan. Wyposażone w sporą kopułę planetarium, udostępnia projekcję zorzy polarnej wkomponowaną w genialny, obsypany na całym świecie nagrodami film, opowiadający historię Aurory (czyli zorzy).
Schodząc do podziemi Perlan, w środku lata odwiedzisz sztuczną jaskinię lodową, wykonaną z oryginalnego lodu z lodowca. Niby nie to samo co naturalna jaskinia, ale robi naprawdę duże wrażenie i możliwe jest do odwiedzenia w środku lata.
Nie możesz pojechać dookoła wyspy i zobaczyć domów torfowych? Nie ma problemu, zobaczysz je w Reykjaviku w muzeum plenerowym. Chcesz wyskoczyć poza Reykjavik i zobaczyć inne cuda natury, ale nie masz samochodu? Też nie ma problemu. W mieście działa mnóstwo maleńkich biur turystycznych czy wręcz samodzielnych przewodników, którzy organizują jednodniowe objazdy: Złoty Krąg, obserwacja wielorybów, Błękitna Laguna … do koloru do wyboru. Reykjavik jest naprawdę dobrze przygotowany.
O wszystkich tych możliwościach przeczytasz w tym tekście, ale zaczniemy od zwiedzania samego miasta.

Reykjavik ze względu na swój niewielki rozmiar zwiedza się piechotą. Centrum miasta i wszystkie położone w nim atrakcje będziesz w stanie obejść w 2 godziny. Oczywiście jest to sam czas przejścia wszystkich punktów. Do tego doliczyć musisz czas jaki zamierzasz spędzić wewnątrz każdej atrakcji. Ktoś poświęci sporo czasu na muzeum, a ktoś inny na testowanie karty win w restauracji.
Kompaktowy rozmiar miasta i przygotowany przeze mnie plan zwiedzania daje swobodę wyboru, na co chcesz poświęcić swój czas. Przeczytaj go, zobacz przygotowaną przeze mnie mapę, a potem rób co chcesz i ciesz się swobodą w Reykjaviku!

Mapa i plan zwiedzania Reykjaviku

Poniżej znajdziesz dwie mapy. Pierwsza to mapa centrum miasta z naniesionymi na nią atrakcjami oraz proponowaną ścieżką spaceru. Spacer nie jest ani długi, ani wymagający. Druga mapa prezentuje położenie atrakcji, które są trochę oddalone od turystycznego centrum miasta i do których najlepiej dojechać komunikacją miejską. Nie jest to ani skomplikowane ani trudne, tym bardziej, że dla turystów przygotowano genialne ułatwienie, pozwalające uprościć wszystko do absolutnego minimum: Kartę Miejską.

Karta Miejska Reykjaviku

Pod nazwą Karta Miejska Reykjaviku (The Reykjavík City Card) kryje się cały pakiet ułatwień, bezpłatnych wstępów i co za tym idzie oszczędności.
Karta ma określony termin ważności i kupuje się ją ze wskazaniem na konkretne dni. W tej chwili dostępne są katy ważne: 24, 48 albo 72 godziny. Oczywiście możliwy jest zakup z wyprzedzeniem przez internet i wskazanie wygodnego dla ciebie dnia, od którego staje się ona ważna.
Kupując kartę zyskujesz:
– darmowe i nielimitowane przejazdy komunikacją miejską
– bezpłatny wstęp do muzeów miejskich w Reykjaviku:
Arbaer Open Air Museum – skansen i muzeum regionalne (m.in. domy torfowe)
Galeria Narodowa Islandii
Muzeum Narodowe Islandii
Muzeum Fotografii
Kopavogur – Muzeum Historii Naturalnej
Hafnarhus – Reykjavik Art Museum (budynek 1) – muzeum sztuki współczesnej
Kjarvalsstadir – Reykjavik Art Museum (budynek 2) – m.in. malarstwo Kjarvala
Asmundarsafn – Reykjavik Art Museum (budynek 3)
The Settlement Exhibition – Muzeum Osadnictwa
Muzeum Dom Kultury

– bezpłatny rejs na wyspę Videy
– bezpłatny wstęp do zoo
– bezpłatny wstęp do basenów termalnych na terenie Reykjaviku: Árbæjarlaug, Breiðholtslaug, Grafarvogslaug, Klébergslaug, Laugardalslaug, Sundhöll, Reykjavíkur, Vesturbæjarlaug
– zniżki w restauracjach, sklepach i na wybrane wycieczki

Aktualne ceny Karty Miejskiej

W tej chwili (2021) za kartę miejską trzeba zapłacić:
– 4000 ISK – za kartę ważną 24 godziny (około 130 PLN – zależnie od kursu ISK)
– 5600 ISK – za kartę ważną 48 godzin (około 180 PLN – zależnie od kursu ISK)
– 6900 ISK – za kartę ważną 72 godziny (około 225 PLN – zależnie od kursu ISK)

Pod tym linkiem możesz sprawdzić aktualną dostępność i ceny Karty Miejskiej Reykjaviku – [klik]

Mapa i plan zwiedzania centrum Reykjaviku

Reykjavik – mapa, plan zwiedzania i główne atrakcje miasta

Na zamieszczonej powyżej mapie ścisłego centrum zaznaczyłem najważniejsze atrakcje, przybliżoną ścieżkę spaceru, wybrane przystanki autobusowe (symbol z literą ”S”), a pod symbolem przystanku numer linii autobusowej. Jak widać w pobliżu naszej trasy przejeżdża autobus linii 14.
Numeracja atrakcji na mapie odpowiada numeracji jaką znajdziesz przy opisach w dalszej części tekstu. Każda z atrakcji ma swój krótki opis.
Po kliknięciu na mapie otworzy się jej większa i bardziej dokładna wersja, którą możesz częściowo powiększać.

Przyjąłem, że nasz spacer zaczyna się od Hofdi, w pobliżu którego znajduje się przystanek autobusowy Hlemmur. W praktyce to nie tylko zwykły przystanek, ale największy węzeł przesiadkowy w Reykjaviku. Przez Hlemmur przejeżdżają niemal wszystkie linie autobusowe w mieście. Gdziekolwiek więc mieszkasz, najłatwiej będzie ci się dostać do Hlemmur. Uznałem, że to dobre miejsce na rozpoczęcie wycieczki i planu zwiedzania, który ma być uniwersalny dla wszystkich.
Po zakończeniu spaceru autobusem linii 14 możesz wrócić do Hlemmur, a z niego dostaniesz się w zasadzie wszędzie, w tym do każdej oddalonej od centrum atrakcji, opisanej przeze mnie w dalszej części.
Dodatkowo udostępniam do pobrania mapę wszystkich linii autobusowych w Reykjaviku – [klik] w formie pliku PDF. Mapa pochodzi z oficjalnej strony komunikacji miejskiej.

Cały zaproponowany przeze mnie spacer będzie wymagał przejścia około 9 km i samo przejście zajmie ci około 2,5 godziny. Do tego musisz doliczyć przerwy na oglądanie, fotografowanie, wejścia do muzeów.

Trasa spaceru przebiega tak, że pod sam jego koniec (czyli gdy już zgłodniejesz) znajdziesz się w strefie, w której znajdziesz duży wybór restauracji. Jeżeli zaczniesz spacer przed południem, to akurat gdy przyjdzie pora na posiłek i odpoczynek, będziesz tam gdzie powinieneś być, czyli w pobliżu największego skupiska restauracji. W zależności od tego jaki rodzaj kuchni preferujesz zatrzymaj się przy (11) placu Ingplfstrog (wszechstronna, różnorodna kuchnia) lub przy (14) restauracjach portowych (genialne owoce morza).
Jeżeli chcesz zakończyć zwiedzanie na obiedzie i nie iść dalej, to kilka kroków od “kwartału gastronomicznego” znajdują się przystanki autobusowe (zaznaczyłem je na mapie), skąd szybko dostaniesz się do węzła przesiadkowego Hlemmur i dalej.

1. Hofdi

Zabytkowy budynek, w którym 11-12 października 1986 roku odbyły się negocjacje między prezydentem USA Ronaldem Reaganem i przywódcą ZSRR Michaiłem Gorbaczowem.
Było to drugie spotkanie prezydentów. Pierwsze odbyło się w Genewie i zakończyło się kompletnym fiaskiem. W Reykjaviku również nie podpisano żadnych dokumentów, ale powszechnie to spotkanie uważa się za przełomowe. Negocjacje w Hofdi dawały pewną swobodę rozmów i wielu historyków uważa, że zostały tu podjęte nieformalne zobowiązania obu przywódców.

Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow przed drzwiami Hofdi
źródło zdjęcia: wikipedia

Obie strony znajdowały się w owym czasie w dość niewygodnej sytuacji.

ZSRR było na krawędzi upadłości. Po latach nieurodzajów, gdy zbiory rolników nie dawały szans na zaspokojenie nawet minimalnych potrzeb ludzi, w kraju panowała skrajna bieda. ZSRR musiało kopiować jedzenie płacąc za nie ropą i gazem. Spora część narodu żyła w nędzy i regularnie głodowała. Jednocześnie ZSRR próbowała dotrzymać kroku Stanom Zjednoczonych w wyścigu zbrojeń, rozbudowując w szalonym tempie swój arsenał atomowy. Koszt rozbudowy arsenału był ogromny. ZSRR szybko staczało się w otchłań upadku. Gorbaczow wiedział, że albo szybko doprowadzi do zahamowania wyścigu zbrojeń, którego Związek Radziecki dłużej nie wytrzyma, albo … koniec komunistycznego ZSRR jest bliski. W Reykjaviku chciał więc rozmawiać wyłącznie o zahamowaniu wyścigu zbrojeń, a najlepiej o częściowym rozbrojeniu obu stron.

Wydawać by się mogło, że sytuacja Stanów Zjednoczonych była komfortowa. Przeciwnik ledwo dyszał, a gospodarka amerykańska radziła sobie dobrze. Na domiar złego (dla ZSRR) amerykanie dogadali się z krajami arabskimi, które zwiększyły wydobycie ropy naftowej, doprowadzając w sposób kontrolowany do ogromnego spadku cen ropy. Ropa – jedyna waluta, którą ZSRR mogło na międzynarodowym rynku płacić za jedzenie – szybko traciła na wartości. Jedyny „przewód tlenowy”, który utrzymywał Związek Radziecki przy życiu szybko się zatykał.
USA napierało jeszcze mocniej i rozwijało tzw. program “Gwiezdnych Wojen”, który był odpowiedzią na sowieckie zbrojenia. W ramach programu powstała broń, która umieszczona w kosmosie, na orbicie ziemi miała wykrywać ewentualne wystrzelenie radzieckich rakiet i zestrzeliwać je w locie. Telewizje całego świata prezentowały sposób funkcjonowania obrony, którą gwarantował program “gwiezdnych wojen”. I wszystko byłoby świetnie, gdyby nie to, że … to był blef.
Program “gwiezdnych wojen” nigdy na prawdę nie istniał. Był zwykłym oszustwem, fikcyjną produkcją telewizyjną i propagandową, którą amerykanie sprzedali światu (a głównie Związkowi Radzieckiemu), wpychając go tym samym w jeszcze bardziej szaloną pogoń za jeszcze lepszym uzbrojeniem, jeszcze większe koszty, długi i … głębszą biedę.

Willa Hofdi – ciekawe uczucie stać na tych samych schodach co Reagan i Gorbaczow

W Reykjaviku amerykanie oficjalnie przyjęli postawę braku zainteresowania rozbrojeniem, ale tak naprawdę chcieli tego niemal tak bardzo jak ZSRR. Wiedzieli przecież, że tak gigantycznego oszustwa jak fikcyjny program “gwiezdnych wojen” nie da się ciągnąć w nieskończoność. Twarda postawa miała jedynie na celu sprowokowanie ZSRR do wywierania jeszcze większej presji na zatrzymanie zbrojeń i plan rozbrojenia. Paradoksalnie więc odmowa rozbrojenia, mogła je zdecydowanie przyśpieszyć w kolejnym kroku negocjacji.

Porozumienie zostało podpisane już rok później (8 grudnia 1987 roku) w Waszyngtonie. Po kolejnych 10 miesiącach rozpoczął się rozpad Związku Radzieckiego, gdy 16 listopada 1988 roku Estonia ogłosiła suwerenność. Trzy lata później ZSRR przestało istnieć.

Spotkanie w tym niewielkim domku zmieniło bieg historii świata.

2. Rzeźba Solfar
Solfar, Reykjavík

Solfar to stalowa rzeźba ustawiona z okazji 200-lecia miasta Reykjavík, przypominająca swym kształtem łódź wikingów. Bardzo znana i lubiana zarówno przez Islandczyków jak i przyjezdnych. Przyznaję, że robi bardzo fajne wrażenie i warto spędzić przy niej kilka chwil.
Autorem rzeźby jest Jon Gunnar Arnason.

3. Kościół Hallgrímskirkja
Hallgrímskirkja, Islandia

Największy na najbardziej zanany Kościół na Islandii, a jednocześnie drugi co do wysokości budynek na wyspie. Zaprojektowany przez znanego islandzkiego architekta Gudjona Samuelssona, którego częsta inspiracją była islandzka przyroda.
Bryła kościoła inspirowana jest granitowymi, sześciokątnymi słupami (powstają czasem jako efekt erupcji wulkanicznych) oraz charakterystycznymi dla Islandii lodowcami.
Kościół jest czynną świątynią, więc w czasie nabożeństw może być niedostępny do zwiedzania.

4. Główny deptak na ulicy Skolavordustígur
Deptak na ulicy Skolavordustígur w Reykjaviku. Na końcu widoczny kościół Hallgrímskirkja

Ulica i jednocześnie deptak prowadzący wprost od kościoła Hallgrímskirkja w kierunku centrum i pozostałych atrakcji miasta. Przy deptaku znajdziesz sporo restauracji, sklepów z pamiątkami, mini muzeów, sklepów z pracami artystów, mini galerii … itp.

Przy deptaku w Reykjaviku
5. Muzeum Dom Kultury

Budynek muzeum Dom Kultury powstał 1908 roku z przeznaczeniem na Bibliotekę Narodową i Archiwum Narodowe Islandii. Powszechnie uważany jest za jeden z najładniejszych budynków na wyspie. Aktualnie stanowi część Galerii Narodowej i eksponowane są w nim najważniejsze i najbardziej znaczące prace ze zbiorów Galerii Narodowej. Wystawa ma tytuł “Skarby narodu”.

wstęp do Muzeum Dom Kultury jest bezpłatny z Kartą Miejską Reykjaviku – [klik]

6. Galeria Narodowa

W Galerii Narodowej znajduje się główna kolekcja sztuki Islandzkiej. Prace pochodzą głównie z XIX i XX wieku. Znajdziesz tu dzieła wszystkich najważniejszych artystów Islandii.
Kolekcja zawiera obecnie około 11 000 dziel, z czego większość to prace islandzkich artystów. Składa się na nią około 3 800 obrazów, 5 000 rysunków, 850 grafik, 600 rzeźb, 200 książek, 100 fotografii, 200 prac z dziedziny nowych mediów i 30 prac tekstylnych.

wstęp do Galerii Narodowej jest bezpłatny z Kartą Miejską Reykjaviku – [klik]
oficjalna strona Galerii Narodowej – [klik]

7. Muzeum Narodowe

Stała ekspozycja prezentowana w Muzeum Narodowym prezentuje ułożoną chronologicznie historię Islandii. Rozpoczyna ją rekonstrukcja łodzi, jaką do wybrzeży Islandii dopłynęli pierwsi osadnicy, a kończy symboliczna odprawa bagażowa lotniska w Keflaviku.
Znajdują się tu eksponaty pochodzące z wykopalisk, przedmioty związane z folklorem i kulturą mieszkańców, przedmioty z życia codziennego.
W zbiorach muzeum znajduje się ponad 100 tysięcy eksponatów i około 2 miliony fotografii. Na wystawie zobaczysz około 2 000 eksponatów i 1 000 zdjęć.

wstęp do Muzeum Narodowego jest bezpłatny z Kartą Miejską Reykjaviku – [klik]
oficjalna strona Muzeum Narodowego – [klik]

8. Ratusz Miejski
Przed wejściem do ratusza w Reykjaviku

Ratusz w Reykjaviku mieści się w postmodernistycznym budynku, wykonanym z betonu, szkła oraz … lawy. Ulokowany jest bezpośrednio nad jeziorem Tjornin.
W budynku znajduje się ogromna, niezwykle precyzyjna, trójwymiarowa mapa wyspy i powierzchni ponad 76 m2. Technika w jakiej wykonana jest mapa była bardzo pracochłonna i polegała na naklejaniu na siebie kolejnych warstw cienkiego papieru o odpowiednim kształcie.

oficjalna strona Ratusza Miejskiego – [klik]

9. Parlament Islandii – Althing
Budynek parlamentu Islandii

Budynek, w którym obraduje islandzki parlament czyli Althing powstał w 1881 roku i może ci być dobrze znany z telewizji, ponieważ odbywa się pod nim większość protestów obywatelskich. Zawsze więc stanowi naturalne tło dla wszystkich relacji z protestów 🙂
Współcześnie islandzki parlament składa się z 63 deputowanych, a wybory odbywają się co cztery lata.

oficjalna strona Althingu – [klik]

10. Muzeum Osadnictwa

W muzeum osadnictwa zapoznasz się życiem pierwszych osadników na wyspie. Centralnym elementem wystawy są pozostałości jednego z najstarszych (z przed 871 roku) budynków wzniesionych przez człowieka na Islandii. Odnaleziono je podczas prowadzonych w 2001 roku wykopalisk. Uzupełnienie stanowią przedmioty z epoki Wikingów.

wstęp do Muzeum Osadnictwa jest bezpłatny z Kartą Miejską Reykjaviku – [klik]
więcej informacji i zdjęć z wystawy znajdziesz na stronie muzeum – [klik]

11. Najstarszy budynek w Reykjaviku
Najstarszy budynek w Reykjaviku

Najstarszy zachowany w mieście budynek znajduje się przy ulicy Aðalstræti 10. Na pierwszy rzut oka nie robi wielkiego wrażenia. Ot zwykły, czarny, drewniany dom z białymi oknami. Wracając jednak do historii warto zauważyć, że powstał w 1762 roku, gdy Reykjavik był jeszcze niewielką wsią. Mieszkało tu wtedy mniej niż 160 osób. Z tej perspektywy fakt, że budynek ciągle stoi w tym samym miejscu, w samym centrum miasta, robi wrażenie.

11. Plac Ingólfstorg
Plac Ingólfstorg, Reykjavik

Można śmiało powiedzieć, że Ingólfstorg to główny, chociaż niewielki i kameralny plac publiczny w centrum Reykjaviku. Często wykorzystywany jest do imprez i wydarzeń publicznych. Siłą rzeczy w jego otoczeniu znajduje się mnóstwo restauracji, barów i kawiarni. Doskonałe miejsce by dobrze (ale niekoniecznie tanio) zjeść, napić się i odpocząć.
Od jakiegoś czasu na Boże Narodzenie plac jest ozdabiany niezliczoną ilością światełek.

Restauracje w pobliżu placu
12. Harpa
Harpa, Reykjavik

Jeden z najbardziej interesujących budynków na Islandii, a jednocześnie doskonały przykład nowoczesnej architektury z polotem. Inspirowany naturą, a dokładnie sześciokątnymi słupami bazaltowymi, ze szklaną fasadą w formie, kolorowych wielokątów doskonale prezentuje się zwłaszcza w czasie słonecznej pogody.
W budynku mieści się centrum konferencyjne i sala koncertowa. W godzinach otwarcia Harpę można, a nawet należy zwiedzić. Od środka prezentuje się również doskonale.

13. Hafnarhus – muzeum sztuki współczesnej
Fasada Art Museum w Reykjaviku

Jeżeli lubisz sztukę współczesną, to nie możesz ominąć tego muzeum. Jeśli wręcz przeciwnie, nie przepadasz za współczesnym wydaniem sztuki, to w Hafnarhus możesz ją polubić. Muzeum nie jest przeładowane, a ekspozycje dobrane są tak, że trudno się tu nudzić. Charakter wystaw i sposób ich eksponowania wciągają cię dyskretnie coraz głębiej i głębiej. Zanim się obejrzysz, po około godzinie jesteś na końcu wystawy i myślisz sobie, że chętnie zobaczyłbyś coś jeszcze.

wstęp do Hafnarhus jest bezpłatny z Kartą Miejską Reykjaviku – [klik]

Muzeum mieści się w starych budynkach portowych
Fragment ekspozycji z wykorzystaniem suszonych roślin
Artystyczna wersja erupcji wulkanu, autor: Styrmir Orn Gudmundsson
Wystawa prac widocznych tylko w ultrafiolecie, autorka: Anna Julia Fridbjornsdottir
Wystawa prac widocznych tylko w ultrafiolecie, autorka: Anna Julia Fridbjornsdottir
14. Bary i restauracje portowe
Restauracje z owocami morza w starym porcie w Reykjaviku

Bezpośrednio przy nabrzeżu portowym stoją baraki, w kolorze … eeee …. tutaj musiałem zapytać żonę: jaki to kolor? Faceci nie są w tym mocni, więc wolałem zapytać eksperta.
No przecież turkusowy! – powiedziała żona. Nich będzie. Stoją baraki w kolorze turkusowym.
Jeżeli szukasz miejsca, w którym można zjeść najlepsze owoce morza, to jest właściwy adres. W barakach ulokowało się kilka restauracji, które serwują obłędne owoce morza. Doskonałe jedzenie pochodzące z krystalicznych, zimnych wód, połączone z umiejętnościami kucharzy dają doskonały efekt. Tanio nie jest, ale warto.

15. Muzeum Morskie

Jak łatwo się domyślić wszystkie ekspozycje w muzeum wiążą się z morzem. Można tu zobaczyć trzy wystawy stałe: “Historia żeglarstwa”, “Od ubóstwa do obfitości” oraz “Statek straży przybrzeżnej Odinn” (zamieniony na muzeum statek, który od 1959 roku patrolował wybrzeże Islandii).

oficjalna strona Muzeum Morskiego – [klik]

16. Wystawa Wielorybów

W muzeum można zobaczyć ponad 20 modeli wielorybów i orek. Modele są potężne, pełnowymiarowe i robią naprawdę ogromne wrażenie. Jednym z eksponatów jest prawdziwy, 25 metrowy szkielet płetwala błękitnego (martwa samica została wyrzucona na brzeg w 2021 roku).

17. Thufa
Thufa – Reykjavik
foto: Rafael Pires

Thufa to – mówiąc w skrócie – spory, trawiasty kopiec usypany na końcu nabrzeża portowego zgodnie z projektem islandzkiego artysty Ólöfa Nordala. Na szczycie kopca znajduje się stara, drewniana suszarnia ryb. Tego rodzaju konstrukcje były kiedyś powszechnie wykorzystywane do suszenia ryb na wietrze.
Na szczyt Thufy prowadzi wąska, spiralna ścieżka spacerowa, oplatająca kopiec dookoła.
W zamyśle autora Thufa to miejsce medytacji i spokoju.

Mapa atrakcji poza ścisłym centrum miasta

Kilka naprawdę interesujących atrakcji znajduje się poza centrum Rejkiawiku. Zaznaczyłem je na zamieszczonej poniżej mapie.

Reykjavik – mapa atrakcji poza ścisłym centrum miasta

Dla lepszej orientacji na mapie atrakcji oddalonych od centrum miasta zaznaczyłem obszar ścisłego centrum. Ten obszar obejmowała pierwsza mapa. Zwróć uwagę, że w obszarze ścisłego centrum zaznaczyłem jedynie jeden punkt: przystanek: autobusowy Hlemmur.
Z Hlemmur dojedziesz autobusem do wszystkich atrakcji poza centrum. Nie musisz szukać innych przystanków ani przesiadek.
Przy każdej atrakcji zaznaczyłem najbliższy przystanek autobusowy, podałem nazwę przystanku oraz kolorowe numery linii autobusowych, którymi możesz dotrzeć tutaj z przystanku Hlemmur.
Sądzę, że w ten sposób zaoszczędziłem ci sporo pracy 🙂

20. Perlan
Wejście do Muzeum Perlan – Reykjavik

Dla większości przyjeżdżających na Islandię muzeum Perlan powinno być punktem obowiązkowym. Dlaczego?
Zdecydowanie największy ruch turystyczny na Islandii jest latem. Zatem większość przyjeżdżających nie ma szansy zobaczyć zorzy polarnej (bo cała dobę jest widno) i nie ma możliwości wejść do jaskiń lodowych (bo ze względów bezpieczeństwa latem wstęp do nich jest niemożliwy). Te braki doskonale uzupełnia Perlan.

Jaskinia lodowa w Perlan

W Perlan znajduje się dostępna przez cały rok, zbudowana z lodu pochodzącego z lodowca jaskinia lodowa. Ma ponad 100 metrów długości i stale panuje w niej temperatura -10 stopni Celsjusza lub jeszcze chłodniej. W środku spędzisz mniej więcej 15 – 20 minut. Warto więc dobrze się ubrać.

Jaskinia lodowa w Perlan – Reykjavik

Jaskinia ma kilka korytarzy. Od dużych, obszernych i szerokich po małe, wąskie , niskie i ciasne. Kto chce może się przecisnąć przez kilka wąskich lodowych przejść, ale jeżeli nie masz na to ochoty, to możesz przejść przez jaskinię szerokim korytarzem.

Jaskinia lodowa w Perlan – Reykjavik
Jaskinia lodowa w Perlan – Reykjavik

Wnętrze jaskini jest oświetlone. Na ścianach pięknie widać cienkie warstwy wulkanicznego popiołu. Powstają one w czasie erupcji wulkanów. Popiół po erupcji osiada na powierzchni lodowca, a następnie przysypują go kolejne warstwy śniegu, które z czasem zamieniają się w lód. Powoli powstaje więc warstwa lodu, która narasta aż do następnej erupcji, gdy tworzy się kolejna cienka warstwa pyłu … i cykl się powtarza.
Przekrój lodu w lodowcu ma więc wygląd specyficznej zebry. W Perlan możesz to zobaczyć z bliska.
Interesująca jest też instalacja, gdzie dzięki lustrzanym odbiciom możesz zajrzeć w głąb głębokiej szczeliny lodowej. Na zakończenie zwiedzania czekał będzie na ciebie lodowy tron. Wykonany z pięknego, krystalicznie czystego lodu, o takiej przejrzystości, że … prawie nie widać go na zdjęciu.

Tron lodowy w Perlan … na zdjęciu ledwo widoczny bo niemal przeźroczysty
Projekcja zorzy polarnej w Perlan

W muzeum Perlan znajduje się pełnowymiarowe planetarium. Duża półokrągła kopuła wykorzystywana jest do projekcji zorzy polarnej. Siadasz w wygodnym fotelu, unosisz głowę, a nad tobą unosi się spektakularna zorza. Oprócz samej zorzy polarnej w trakcie seansu wyświetlana jest multimedialna animacja, opowiadająca historię Aurory (czyli zorzy) oraz tłumacząca mechanikę jej powstawania.
Projekcja jest naprawdę obłędna. Animacje są na najwyższym poziomie i wykonane z polotem. Nie dziwi więc, że została obsypana wieloma nagrodami na całym świecie.

Przed projekcją na kopule Perlan wyświetlane są takie statyczne obrazy zorzy … a potem zaczyna się pokaz, który wgniata w fotel i już nie można robić zdjęć
Bilety do Perlan

Najbardziej opłacalny jest zakup biletu łączonego na wszystkie atrakcje (nosi nazwę “Wycieczka po cudach Islandii”), czyli: do jaskini lodowej, na projekcję zorzy (Aurora) w planetarium oraz na wystawy towarzyszące i taras widokowy na ostatnim piętrze budynku. Zakup biletów oddzielnie nawet na dwie atrakcje wychodzi drożej niż bilet łączony zawierający wszystko.
Bilet możesz kupić bezpośrednio w kasie muzeum przy wejściu albo wcześniej przez internet. Ze względu na to, że wejścia na seans w planetarium są możliwe tylko o określonych godzinach, może wystąpić sytuacja, że przy zakupie biletu w kasie nie będzie już wolnych miejsc na najbliższe godziny i trzeba będzie długo czekać na najbliższą wolną projekcję.
Sugeruję więc zakup biletu przez internet. Możesz wtedy wcześniej wybrać odpowiadającą ci godzinę i przyjechać na miejsce bezpośrednio na projekcję. Po projekcji bez problemu zobaczysz lodową jaskinię, a potem resztę ekspozycji i na koniec taras widokowy.
Sprawdź cenę i dostępność biletów do Perlan – [klik]

21. Arbaer Open Air Museum

Plenerowe muzeum Arbaer przeznaczone jest głównie dla osób, które nie wybierają się w głąb Islandii do Glaumbaer. W muzeum zobaczyć możesz dawną zabudowę mieszkalną Islandii oraz charakterystyczny dom torfowy. Plenerowe muzeum ma charakter żywego skansenu (ze zwierzętami gospodarskimi). W okresie letnim spotkasz tu nawet “mieszkańców” w tradycyjnych strojach.
Atrakcja jest szczególnie dobrze odbierana przez dzieci, które bawią się tu świetnie.

Rozkład budynków i atrakcji znajdziesz na specjalnej mapce przygotowanej przez muzeum – [klik]

wstęp do Arbaer Open Air Museum jest bezpłatny z Kartą Miejską Reykjaviku – [klik]
Oficjalna strona muzeum Arbaer – [klik]

22. Wyspa Videy

Widok z okolic budynku Harpa na wyspę Videy

Wyspa Videy stała się domem dla człowieka, który wywarł największy wpływ na rozwój Reykjaviku: Skuli Magnusson. Dzięki niemu Reykjavik z niewielkiej wsi zmienił się w dobrze prosperujące i stale rozwijające się miasto. Na wyspie Videy zbudował swoją rezydencję, której część stoi tu do dzisiaj, a tuż obok kościół, gdzie 20 lat później został pochowany … pod ołtarzem.
Na wyspie znajduje się też instalacja autorstwa Yoko Ono, żony Johna Lennona.
Instalacja ma kształt wielkiej rury, o średnicy 4 metrów, skierowanej otworem do góry, z którego emituje w kosmos światło, symbolizujące “fontannę życzeń”.
Imagine Peace Tower – bo tak nazywa się ta instalacja – powstała ku czci Johna Lennona, a na jej ścianach znajdują się słowa “Imagine” w 24 językach.

Na Videy można dostać się promem. Promy pływają cały rok. Jeżeli masz Kartę Miejską Reykjaviku – [klik], to rejs na Videy masz za darmo.

Latem (od 15 maja do 30 września) promy odpływają z trzech miejsc:
– Skarfabakki – Videy:
na Videy: 10:15, 11:15, 12:15, 13:15, 14:15, 15:15, 16:15, 17:15
powrót: 11:13, 12:30; 13:30, 14:30, 15:30, 16:30, 17:30, 18:30

– Stary port – Videy:
na Videy: 11:50, 14:50
powrót: 11:30, 14:30, 17:30

– Harpa – Videy:
na Videy: 12:00, 15:00
powrót: 11:30, 14:30, 17:30

Zimą prom kursuje tylko w sobotę i niedzielę i tylko z jednego miejsca:
– Skarfabakki – Videy:
na Videy: 13:15, 14:15, 15:15
powrót: 14:30, 15:30, 16:30

oficjalna strona wyspy Videy – [klik]

23. Zoo w Reykjaviku

Zoo w Reykjaviku nie jest wielkie. W zasadzie jest to niewielkie zoo oraz park rodzinny. Zobaczysz w nim wszystkie islandzkie zwierzęta hodowlane oraz renifery, foki pospolite i lisy polarne. W części parkowo rekreacyjnej znajduje się karuzela, pociąg, łódki na wodzie, segwaye, a także rodzinne grille i miejsca do odpoczynku.

wstęp do zoo jest bezpłatny z Kartą Miejską Reykjaviku – [klik]

24. Basen Laugardalslaug

Wszystkich basenów termalnych w Reykjaviku nie sposób odwiedzić, więc wybrałem jeden, który wydaje mi się najciekawszy. Kompleks składa się z krytego basenu olimpijskiego , odkrytego basenu 50m, basenu rekreacyjnego o powierzchni 400 m2, 8 małych basenów termalnych o różnej temperaturze wody i łaźni termalnej o powierzchni 17 m2.

wstęp na basen Laugardalslaug i do siedmiu innych bazenów jest bezpłatny z Kartą Miejską Reykjaviku – [klik]

Reykjavik kamera on-line

Dla tych, którzy lubią widzieć na własne oczy, co dzieje się na miejscu udostępniam obraz z kamery na żywo z Reykjaviku, z widokiem na kościół Hallgrimskirkja.
Poniższy widok automatycznie uaktualnia się co kilka minut, natomiast kliknięcie na obrazek przeniesie Cię z tej strony na stronę dostawcy transmisji i tam będziesz mógł zobaczyć ruchomy obraz z kamery.

Kamera na żywo Reykjavík - Hallgrímskirkja | SkylineWebcams
widok z kamery on-line na kościół Hallgrímskirkja w Reykjaviku

Reykjavik pogoda na 7 dni

Informacje na temat pogody aktualizują się automatycznie. Zawsze gdy tu wrócisz, będą więc aktualne.

Reykjavík POGODA

Dojazd z lotniska Keflavik do Reykjaviku

Z lotniska Keflavik do centrum Reykjaviku jest około 50 km. Oczywistym jest więc, że stolica Islandii ma kilka stałych połączeń z lotniskiem.
Najprościej jest gdy wynajmujesz samochód przy lotnisku Keflavik. Wtedy po wylądowaniu odbierasz auto i jest po sprawie. Jedziesz gdzie chcesz.
Jeżeli jednak nie masz w planach wynajmowania samochodu, do dyspozycji masz następujące opcje: stałe połączenia autobusowe publiczne lub prywatne albo taksówki.

Komunikacja publiczna

Z lotniska Keflavik do Reykjaviku dojedziesz linią numer 55. Autobus w dni powszednie odjeżdża mniej więcej co godzinę (w weekendy i dni wolne rzadziej), ale część kursów kończy bieg w Fjordur i wtedy trzeba przesiąść się na linię numer 1.
Ceny biletów:
1880 ISK – dorośli
660 ISK – młodzież 12-17 lat
284 ISK – dzieci 6-11 lat

Na stronie przewoźnika możesz sprawdzić aktualny rozkład jazdy autobusu linii 55 – [klik]

Prywatne linie autobusowe

Na szczęście oprócz linii publicznej są też linie prywatne. Kosztują mniej więcej dwa razy drożej, ale plan odjazdów mają dostosowany do godzin przylotów i kursują przez siedem dni w tygodniu.
Trasę obsługują linie: Airport Direct, Flybus oraz Gray Line. Wszystkie mają przystanki w pobliżu głównego terminala lotniska.
Bilety na przejazd możesz kupić z wyprzedzeniem przez internet na stronach przewoźników lub na stronie rezerwacyjnej oferującej w jednym miejscu oferty kilku przewoźników – [klik]

Taksówka

Zdecydowanie najdroższa i najbardziej najeżona zasadzkami opcja, a to za sprawą rozpiętości cen. Zdarzają się bowiem przypadki, gdy turyści za przejazd płacą nawet 900 PLN. W Islandii jest drogo … ale nie aż tak.
Zanim wsiądziesz do taksówki zapytaj o koszt. Ustal stawkę i dopiero wsiadaj. Taksówkarz jeździ tą trasą codziennie od lat i doskonale wie, ile będzie kosztował przejazd do określonego punktu miasta. Jeżeli pojawi się problem z ustaleniem kwoty przejazdu, to jest to wyraźny sygnał, że może być przykra niespodzianka. Nie wsiadaj. Szukaj innej taksówki.

Cena za taksówkę lotniska do centrum miasta, którą należy uznać na normalną to:
– za przejazd od 1 do 4 osób: około 16 000 ISK
– za przejazd od 5 do 8 osób: około 21 000 ISK

Wycieczki z Reykjaviku w inne części Islandii

Jeżeli nie masz zamiaru wypożyczać samochodu, a mimo wszystko chcesz zobaczyć kawałek Islandii, to masz taką możliwość, korzystając z ofert lokalnych przewodników.
Trudno mi wskazać jakąś konkretną, polecają atrakcję … no może Złoty Krąg. Jest najpopularniejszy, a jednocześnie naprawdę bardzo ciekawy. A co poza tym? Wszystko zależy od indywidualnych upodobań i zasobności portfela.
Myślę, że warto po prostu przejrzeć aktualną ofertę wycieczek od prywatnych przewodników i biur podróży. Dla ułatwienia przygotowałem specjalny link do bazy ofert skupiającej różne biura i różnych przewodników w jednym miejscu.
Sprawdź: aktualna oferta wycieczek z Reykjaviku – [klik]

W momencie pisania tego tekstu pod udostępnionym przez mnie linkiem znajdowało się ponad 280 różnych ofert. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Wypożyczalnie samochodów na Islandii

Temat bardzo szeroki i ważny. Nie da się go dobrze omówić w kilku słowach, więc przygotowałem na ten temat osobny i bardzo solidny wpis. Myślę, że jest to jeden z tych wpisów, które należy obowiązkowo przeczytać. Włożyłem w niego dużo pracy i trudno ci będzie w internecie znaleźć coś bardziej konkretnego.

Polecam: Islandia – wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu?

Reykjavik noclegi i hotele

Baza hotelowa w Reykjaviku daje dużą swobodę wyboru. W pozostałej części wyspy już nie jest tak kolorowo. Czasem po prostu będziesz skazany na nocleg w jednym, konkretnym miejscu, bo nie będzie żadnego wyboru.
Aktualne ceny i dostępne miejsca znajdziesz pod tym linkiem: noclegi w Reykjaviku – [klik]
Link przygotowałem tak, że ogranicza wyniki wyszukiwania wyłącznie do obszaru Reykjaviku i eliminuje inne, niepotrzebne oferty.

Poniżej znajdziesz kilka konkretnych, wybranych przeze mnie propozycji, które być może cię zainteresują, albo będą dobrym punktem wyjścia do własnych poszukiwań. Jak widać można znaleźć rozsądne cenowo i atrakcyjne oferty noclegów, ale trzeba zacząć szukać ze sporym wyprzedzeniem.

Guesthouse Galtafell – [klik]

R13 – A Townhouse Hotel – [klik]

Iceland Comfort Apartments – [klik]

Plan zwiedzania Islandii

Wpis, który właśnie czytasz jest elementem przygotowanego przeze mnie planu zwiedzania Islandii. Najprawdopodobniej wszystko czego potrzebujesz by przygotować się do wyjazdu na Islandię znajdziesz właśnie w tym wpisie. Pogoda, noclegi, wypożyczalnie samochodów, atrakcje turystyczne i mapa wycieczki dookoła Islandii ... wszystko w jednym miejscu: Islandia – mapa i plan zwiedzania, atrakcje turystyczne, wycieczki, najpiękniejsze miejsca - [klik]. Przeczytaj koniecznie!
4.9/5 - (145 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
3 komentarze do “Rejkiawik (Reykjavik) – plan zwiedzania, mapa, atrakcje, noclegi, ciekawostki – przewodnik

 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Super. W życiu nie spotkałam tak fantastycznie opracowanego przewodnika. już mi się chce tam pojechać i zobaczyć te wszystkie perełki…. zgodnie z mapą podróży :):):): pozdrawiam Ewa

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Dziękuję!
  Pierwszy raz spotykam się z tak profesjonalnym podejściem do tematu. Ogrom pracy jaki wykonałeś jest szokujący. Jeszczeraz dziękuję. Podaj konto zasłuyżyłeś na uznanie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *