Funchal plan zwiedzania – mapa, atrakcje, zabytki, noclegi, ciekawostki

Centrum Funchal, Madera

Funchal czyli Koprowice

Miejsce gdzie dzisiaj funkcjonuje największe miasto i stolica Madery (czyli Funchal), kiedyś obficie porastał fenkuł, zwany bardziej po polsku koprem włoskim.
Portugalscy kolonizatorzy, którzy przybyli tutaj na początku XV wieku, zobaczyli rozległe pola kopru (z portugalskiego funcho) i … nazwa została, a koper zastąpiły domy i ulice miasta.
Dzisiaj nie ma tu kopru, za to jest spore, malowniczo położone i dość ciekawe miasto. Najstarsze zabudowania w Funchal pochodzą z początków kolonizacji (czyli z początków XV wieku). Starszych obiektów nie znajdziecie, ponieważ wyspa nie była wcześniej zaludniona i historia człowieka tutaj zaczyna się dopiero 1418 roku, wraz z przybyciem pierwszych kolonizatorów.
Czy zatem Funchal po polsku to Koprowice, czy może raczej Fenkułowo?

Zwiedzanie Funchal

Zwiedzanie Funchal warto dobrze przemyśleć, ponieważ niektóre istotne atrakcje są od siebie mocno oddalone. Zwiedzanie ich w nieodpowiedniej kolejności jest możliwe i nie stanowi żadnego problemu, ale zabierze dużo więcej czasu. Oczywiście, jeżeli masz pod dostatkiem czasu i to, czego nie zrobisz dzisiaj spokojnie zrobisz jutro albo za trzy dni, to trzymanie się zaproponowanej przeze mnie kolejności nie jest aż tak ważne. Jeżeli jednak jesteś na Maderze, powiedzmy tylko tydzień i w tym czasie chcesz zobaczyć Funchal i całą resztę wyspy, to raczej zaprzyjaźnij się z moim planem zwiedzania. Pozwoli ci zobaczyć wszystko co najważniejsze bez niepotrzebnej straty czasu i sił na puste przebiegi.
W Funchal czeka cię więc gęsty od atrakcji dzień. Wieczorem prawdopodobnie padniesz ze zmęczenia, a gdy zaśniesz błogo, możliwe że wszystko przyśni ci się jeszcze raz.

Plan zwiedzania Funchal

Zwiedzanie Funchal podzieliłem na dwie główne części: centrum Funchal i dzielnica Monte. Większość atrakcji, które warto zobaczyć jest bowiem skupiona wokół tych dwóch obszarów.
Najpierw zwiedzamy wszystko co znajduje się w pobliżu centrum miasta, a następnie korzystając z kolejki linowej przenosimy się na Monte i resztę robimy zaczynając od górnej stacji kolejki.
Jako powrót ze wzgórza do centrum wykorzystujemy dodatkowo unikalną w skali świata atrakcję, czyli zjazd saniami po asfalcie.
Przy odrobinie kombinacji obszary zwiedzania można zamienić miejscami i zacząć od wzgórza Monte, a skończyć na atrakcjach skupionych wokół centrum.
Oczywiście cały plan możesz też potraktować jedynie jako punkt wyjścia do opracowania własnej trasy, korzystając z przygotowanych przeze mnie opisów i współrzędnych GPS.
Mój pomysł na zwiedzanie Funchal dobrze ilustruje zamieszczona poniżej mapa.

Dwa główne obszary zwiedzania: w centrum Funchal i na wzgórzu Monte.
W ramkach podałem numery atrakcji które znajdują się w tych obszarach

Na mapie widzisz dwa wyodrębnione przeze mnie obszary zwiedzania. Użyte na mapach oznaczenia cyfrowe odpowiadają numeracji przy opisach atrakcji w dalszej części tekstu.

Korzystaj ze współrzędnych GPS!

Przy każdej atrakcji podałem precyzyjne współrzędne GPS, które pozwolą ci zawsze dotrzeć do celu. Wystarczy wejść w telefonie na tę stronę, kliknąć na link przy współrzędnych atrakcji i automatycznie otworzy ci się aplikacja nawigacji.
Idź po prostu w kierunku wybranego punktu wycieczki ulicami, którymi masz ochotę się przespacerować. Nawigację w telefonie traktuj raczej jako informację czy idziesz we właściwym kierunku i zbliżasz się do celu, czy też fantazja niesie cię już w niewłaściwą stronę 🙂
Gdy osiągniesz jeden punkt wycieczki i chcesz iść dalej, klikasz we współrzędne kolejnego punktu i tak od punktu do punktu możesz swobodnie, samodzielnie zwiedzać Funchal!

Centrum Funchal – zwiedzanie

Na początek przydatna mapa centrum Funchal. Na mapie znajdziesz oznaczone kolejno cyframi atrakcje, oraz położenie parkingu, który ze względu na przebieg trasy zwiedzania jest – moim zdaniem – najlepiej położony. Jeżeli korzystasz z wypożyczonego samochodu zostaw go na tym parkingu.
Jeżeli nie wiesz jeszcze jak tanio i bezpiecznie wypożyczyć samochód na Maderze, to polecam zapoznanie się ze specjalnym wpisem na ten temat: Madera – wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu

Funchal – mapa atrakcji i trasa zwiedzania centrum miasta
1. Punkt startowy – parking w Funchal

Duży, wielopoziomowy parking, na którym nie powinno zabraknąć miejsca nawet w szczycie sezonu.

Parking w centrum Funchal, współrzędne GPS:
32°38’52.0″N 16°54’12.2″W
32.647763, -16.903389 – kliknij i wyznacz trasę

2. Zona Velha i Rua de Santa Maria
Jedne z drzwi w Zona Velha, Funchal, Madera

Kiedyś (do 2010 roku) Zona Velha było typową zakazaną dzielnicą i zdecydowanie najbardziej niebezpiecznym miejscem w mieście, a spacer główną ulicą Rua de Santa Maria należało traktować raczej jako przygodę ekstremalną. Niestety przy okazji właśnie ta dzielnica i ta ulica to najstarsze części Funchal, od których rozpoczęła się historia rozwoju miasta. Wyłączenie ich z ruchu turystycznego ze względu na bezpieczeństwo było dla miasta ogromną stratą. Na szczęście wszystko zaczęło się zmieniać od 2010 roku z inicjatywy lokalnych mieszkańców i artystów oraz przy przyzwoleniu, a nawet aktywnym współudziale miasta. Pomysł nazwany później “Sztuka Otwartych Drzwi” polegał na tym, że miasto dało przyzwolenie oraz farby, a mieszkańcy i artyści użyli tych farb do “ożywienia dzielnicy”. Stare, brzydkie i zniszczone drzwi wejściowe do posesji szybko zamieniły się małe dzieła sztuki, dzielnica nabrała nowego charakteru, zaczęła przyciągać ludzi i chętnych by otworzyć tu kawiarnie, restaurację, mini galerię … Stare miasto w naturalnym procesie wypchnęło z siebie “ciemną materię”, która przez lata nadawała mu mroczny i niebezpieczny klimat. W ciągu kilku lat przekształciła się z zakazanej dzielnicy na najmodniejsze miejsce w mieście. Dzisiaj starówka w Funchal tętni życiem sztuki, kawiarni i szukających relaksu turystów.

Zona Velha i Rua de Santa Maria, współrzędne GPS:
32°38’53.1″N 16°54’13.8″W
32.648089, -16.903845 – kliknij i wyznacz trasę

3. Mercado dos Lavradores
Stoiska na Mercado dos Lavradores

Funkcjonujący od dziesiątków lat w zabytkowym już dzisiaj budynku, typowy bazar na którym kupisz lokalne rośliny ozdobne, warzywa, owoce, alkohole, mięso, ryby, pamiątki i inne lokalne produkty.
Od zawsze jest to ulubione miejsce dla turystów i … sprzedawców, którzy wciskają swój towar turystom po nieprzyzwoicie zawyżonych cenach.

Typowe stoisko na Mercado dos Lavradores

Na tym bazarze jeżeli jesteś turystą to cena skacze x5, a czasem nawet więcej, jeśli okażesz się łatwym celem. Najlepsi w sztuce “golenia turystów z forsy” są sprzedawcy owoców. Windują cenę i dorzucają więcej owoców (różnych), żeby wszystko ważyło możliwie dużo. Robią to bez skrępowania i bez zahamowań.

Co zatem sprawia, że turyści kupują tu owoce?
Odpowiadam: niezwykłe owoce o niecodziennych smakach! Możesz tu bowiem spróbować np. pomarańczy o smaku gruszki, albo mango o smaku bananów, a nawet limonki, która ma smak słodkiej brzoskwini … Coś niesamowitego!
Próbujesz i jest szok, naprawdę smakuje tak jak mówią! Bierzesz 2 sztuki owoców (bo są koszmarnie drogie i na więcej cię nie stać), oni dorzucają ci szybko kilka następnych, więc rachunek zwala z nóg ale płacisz i myślisz sobie: “a co! raz się żyje”.
Wieczorem w hotelu wreszcie możesz dobrać się do kupionych w cenie jak za sztabkę złota owoców. I jakie jest twoje rozczarowanie, gdy w ustach zamiast słodyczy owocu z bazaru czujesz kwaśny smak jakiejś podłej odmiany cytrusa. Tak, tak!
Sprzedawcy na targu oszukują nie tylko na cenie i wadze. Sprzedają przeciętnej jakości owoce, a te do spróbowania na miejscu specjalnie przygotowują, nadając im smak … hmmm … substancjami smakowymi?

Żeby nie było: Mercado dos Lavradores naprawdę warto zobaczyć! To fajny, klimatyczny bazar. Warto też zobaczyć stosowane przez sprzedawców sztuczki, ale z zakupami proponuję raczej się wstrzymać. Będą lepsze miejsca i lepsze okazje.

Mercado dos Lavradores, współrzędne GPS:
32°38’55.2″N 16°54’14.6″W
32.648652, -16.904064 – kliknij i wyznacz trasę

4. Se Catedral
Se Catedral, Funchal

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Funchal jest jednym z nielicznych budynków na wyspie, które przetrwały praktycznie w stanie nienaruszonym niemal od początku kolonizacji wyspy. Ściany katedry wykonane są z kamienia wulkanicznego, a zadaszenie z drewna cedrowego.
Przed katedrą znajduje się pomnik Jana Pawła II, upamiętniający jego wizytę na wyspie.

Se Catedral, współrzędne GPS:
32°38’53.1″N 16°54’30.9″W
32.648070, -16.908595 – kliknij i wyznacz trasę

5. Promenada
Wybrzeże, przy którym ciągnie się promenada w Funchal

Nadmorska promenada spacerowa z miejscami do odpoczynku daje chwilę odetchnąć od typowego hałasu miasteczka. Warto tu usiąść, zregenerować siły i może nawet zjeść jakiś własny prowiant przed dalszą częścią wycieczki. Promenada doprowadzi cię do miejsca, w którym rozpoczynaliśmy spacer (w pobliże parkingu) oraz do dolnej stacji kolejki linowej na wzgórze Monte.

Promenada Funchal, współrzędne GPS:
32°38’48.9″N 16°54’24.1″W
32.646908, -16.906696 – kliknij i wyznacz trasę

6. Teleferico do Funchal – dolna stacja

Kolejka linowa Teleferico do Funchal wjeżdża w wzgórze Monte, na którym znajduje się kilka kolejnych atrakcji miasta. Trasę przejazdu długości 3 km kolejka pokonuje mniej więcej w 20 minut. Przy okazji z wagonika można podziwiać świetne widoki na miasto i wybrzeże wyspy.

Teleferico do Funchal – dolna stacja, współrzędne GPS:
32°38’49.6″N 16°54’09.1″W
32.647097, -16.902539 – kliknij i wyznacz trasę

7. Fort Sao Tiago
Fragment murów fortu Sao Tiago, Funchal, Madera

Jeżeli mach ochotę to zanim pojedziesz kolejką na wzgórze możesz podejść do fortu Sao Tiago. Powodem budowy fortu była ochrona wybrzeża i miasta przed piratami. Portugalczycy w XVI wieku niemal całkowicie dominowali na morskich szlakach północnego Atlantyku i pierwotnie nie widzieli potrzeby ochrony wybrzeża. Efektem tego zaniedbania w 1566 roku był potężny atak piratów, w czasie którego zamordowanych zostało wielu mieszkańców miasta.
Fort ukończony w 1614 roku skutecznie odstraszał potencjalnych najeźdźców przez kolejne lata. Aktualnie mieści się w nim muzeum i przyjemna restauracja z tarasem.

Fort Sao Tiago, współrzędne GPS:
32°38’48.3″N 16°53’55.1″W
32.646746, -16.898631 – kliknij i wyznacz trasę

Dzielnica Monte – zwiedzanie

Tutaj zaczyna się druga część planu zwiedzania, czyli atrakcje położone na wzgórzu Monte.
Położne zdecydowanie powyżej głównej części miasta Monte, traktowane było jak dzielnica górska. Wśród mieszkańców panowało powszechne przekonanie, że górski klimat tej lokalizacji ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Swoje domy budowali więc tutaj najbardziej zamożni mieszkańcy wyspy.

Monte – mapa atrakcji:
– trasa zwiedzania (czerwone kropki)
– dzika lewada (zielone kropki)
– trasa zjazdu saniami (szare kropki)
8. Teleferico do Funchal – górna stacja
Widok z górnej stacji kolejki linowej Teleferico do Funchal

Wysiadając na górnej stacji kolejki znajdziesz się w dzielnicy Monte. Tutaj masz do wyboru dwie drogi zwiedzania: krótszą i dłuższą (w zależności od tego ile sił ci jeszcze zostało).
Dłuższa prowadzi w prawo do drugiej kolejki linowej (9), która zawiezie cię do Ogrodu Botanicznego (11). Po zwiedzeniu Ogrodu Botanicznego możesz wrócić w to samo miejsce pod górną stację Teleferico do Funchal (8) i kontynuować zwiedzanie idąc do Ogrodu Monte Palace (12).
Krótsza ścieżka prowadzi od razu w lewo do Ogrodu Monte Palace (12), pomijając tym samym wizytę w Ogrodzie Botanicznym (11).

Teleferico do Funchal – górna stacja, współrzędne GPS:
32°40’32.4″N 16°54’01.3″W
32.675652, -16.900361 – kliknij i wyznacz trasę

9. Druga kolejka linowa – Teleferico do Jardim Botânico

Górna stacja kolejki linowej do Ogrodu Botanicznego (Teleferico do Jardim Botânico) znajduje się w odległości około 300 m od górnej stacji kolejki Teleferico do Funchal. Prowadzi do niej wygodna ścieżka. Gdyby był problem z orientacją w terenie to przypominam, że zawsze możesz skorzystać z podanych przeze mnie poniżej współrzędnych GPS. Kliknięcie w link przy nich otworzy i uruchomi nawigację w twoim telefonie i wtedy trafić będzie już bardzo łatwo.

Możliwy jest zakup biletów na kolejkę do Ogrodu botanicznego – [klik] przez internet.

Kolejka linowa do Ogrodu Botanicznego, współrzędne GPS:
32°40’38.9″N 16°53’52.8″W
32.677477, -16.897999 – kliknij i wyznacz trasę

10. Levada do Bom Sucesso z Monte do Funchal
Spacerując lewadami zawsze jesteś blisko przyrody

Dla miłośników chodzenia mam jeszcze jedną, tym razem dość nieoczywista propozycję spaceru po zboczach Monte. Do Funchal można wrócić na nogach, ponieważ od stacji Teleferico do Jardim Botanico w dól prowadzi Levada do Bom Sucesso. Nie jest to oficjalna lewada, więc jej stan techniczny nie jest dostosowany do spacerów dla przeciętnego turysty. Ze względu na występujące tu dość strome odcinki, koniecznie trzeba mieć założone odpowiednie obuwie trekkingowe.
Jeśli szlak jest mokry i śliski, to z przejścia tą lewadą należy bezwzględnie zrezygnować. Na niektórych fragmentach jest na tyle stromo, że na śliskiej nawierzchni ryzyko utraty przyczepności jest zbyt wysokie.
W suchy dzień, doświadczony piechur wyposażony w dobre obuwie spokojnie sobie poradzi.
Przebieg lewady Bom Sucesso zaznaczyłem na mapie zielonymi kropkami (zielony kolor nie jest oficjalnym oznaczeniem, został wybrany przeze mnie tylko do oznaczenia trasy na mapie).

Z miejsca gdzie lewada wychodzi na uliczki miasta można próbować dojść do Ogrodu Botanicznego i potem z ogrodu wrócić na wzgórze Monte kolejką linową Teleferico do Jardim Botanico. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że od wyjścia lewady na uliczki do bramy ogrodu trzeba będzie przejść dodatkowo około 1 km lokalnymi uliczkami, w większości bez pobocza.

Kilka zdjęć z przejścia tej lewady przez innych miłośników wędrówek znajdziecie tutaj – [klik]

11. Jardim Botanico (Ogród Botaniczny)
Fragment Ogrodu Botanicznego, Funchal, Madera

Najbardziej znany ogród botaniczny na Maderze. Prawdziwy raj dla miłośników pięknych roślin. Zgromadzono tu egzemplarze niemal z całego świata, przy czym oczywiście przeważająca jest reprezentacja strefy podzwrotnikowej i tropikalnej. Są jednak okazy nawet z … Himalajów.
Zachwyt budzą nie tylko same rośliny, ale również forma ich eksponowania. Powyżej zamieściłem panoramiczne zdjęcie z ogrodu. Po kliknięciu na nie zostaniesz przeniesiony na panoramę w Mapach Google, którą będzie można obracać.

Ogród Botaniczny, współrzędne GPS:
32°39’43.1″N 16°53’39.3″W
32.661983, -16.894247 – kliknij i wyznacz trasę

12. Ogród Monte Palace
Ogród Monte Palace – część orientalna
Funchal, Madera

To drugi z ogrodów na wzgórzu Monte. Wejście do niego znajduje się zaledwie kilka kroków od górnej stacji kolejki Teleferico do Funchal. Ogród zajmuje naprawdę spory obszar i na jego terenie oprócz roślin, zobaczysz kilka wystaw tematycznych m.in. minerałów i klejnotów (egzemplarze unikalne w skali świata) oraz rzeźb.
Ogród dzieli się na kilka części, w tym obłędnie klimatyczny ogród orientalny, jezioro centralne z pałacem, czy orchidarium.

Ogród Monte Palace – jezioro centralne
Funchal, Madera

Na zwiedzanie ogrodu musisz poświęcić mniej więcej 2 godziny, choć wiele osób po dwóch godzinach wcale nie ma zamiaru z niego jeszcze wychodzić 🙂
Moim zdaniem jest to miejsce obowiązkowe, gdzie zwiedzanie możesz doskonale połączyć z relaksem i wypoczynkiem w niezwykłym otoczeniu przyrody.

Ogród Monte Palace, współrzędne GPS:
32°40’32.1″N 16°54’02.1″W
32.675572, -16.900579 – kliknij i wyznacz trasę

13. Kościół Najświętszej Maryi Panny w Monte
Kościół Najświętszej Maryi Panny w Monte, Funchal, Madera

Na początku kolonizacji wyspy w miejscu gdzie teraz stoi kościół funkcjonowała pustelnia. Miejsce szybko zaczęło przyciągać ludzi. Gromadzili się tutaj bo odprawiać modlitwy. Z czasem powstała mała świątynia, którą niebawem zniszczyło trzęsienie ziemi. W oparciu o pozostałe po trzęsieniu ściany boczne wybudowano nową świątynię i w tej formie stoi tu do dzisiaj.
Obecnie jest to najważniejszy i najliczniej odwiedzany kościół na Maderze. Odbywają się w nim najważniejsze wydarzenia. Najbardziej znane są obchody Święta Matki Bożej, które mają miejsce co roku w dniu 15 sierpnia (u nas jest to święto Wniebowzięcia NMP).
Kościół oraz jego bezpośrednie otoczenie kilka tygodni wcześniej są bogato zdobione kwiatami oraz kolorowymi dekoracjami, a na wzgórze przybywają wtedy tłumy wiernych.
Byliśmy tu kilka dni przed 15 sierpnia i już wtedy dekoracje wyglądały imponująco. Z relacji mieszkańców dowiedzieliśmy się jednak, że to co widzimy to zaledwie zalążek docelowej dekoracji.

Kościół Najświętszej Maryi Panny w Monte, współrzędne GPS:
32°40’32.8″N 16°54’09.3″W
32.675763, -16.902585 – kliknij i wyznacz trasę

14. Monte Carreiros
Zjazd saniami po asfalcie, Funchal, Madera

Są rzeczy, które nigdy nie przyszłyby mi do głowy. Jedną z nich jest np. jazda sankami po asfalcie. Każdy przecież wie, że sanki nie jeżdżą po asfalcie … ale nie na Maderze! Monte Carreiros to nic innego jak stowarzyszenie, które utrzymuje siebie i swoich pracowników świadcząc usługę zjazdu saniami (toboganami) po asfalcie. Jeżeli do tej pory myślałeś, że to niemożliwe, to nadszedł czas, żeby zmienić zdanie.
Duże, drewniane, dwuosobowe sanie kierowane przez dwóch carreiros (mężczyźni odpowiedzialni za prowadzenie sań), na drewnianych płozach mkną po asfalcie aż miło. Na niektórych odcinkach rozwijają prędkość znacznie przekraczającą 40 km/h. Żeby było ciekawiej, trasa przejazdu prowadzi po normalnych ulicach, na których odbywa się lokalny ruch samochodów. Sanie oczywiście w tym ruchu mają pierwszeństwo i lokalni kierowcy muszą brać to pod uwagę. Rzecz jest jednak na tyle dziwna i szokująca, że nie mogłem odmówić sobie udziału w niej.

Jedziemy saniami po asfalcie, a przed nami w dole centrum Funchal

Wsiadłem na sanie i zjechałem nimi. Trafili nam się szaleni carreiros, albo wszyscy tam są lekko zwariowani i do tej roboty biorą tylko takich. Im szybciej jechaliśmy, tym lepiej panowie się bawili. Im bardziej zwariowane zakręty braliśmy, tym lepsze humory mieli carreiros … Po kilku minutach przyzwyczailiśmy się do prędkości jak i do bocznych poślizgów, w które wpadały sanie. Gdy przejazd dobiegł końca, my chcieliśmy jeszcze.
Zabawa jest naprawdę przednia i śmiało mogę ją polecić każdemu. Trochę szalone ale bezpieczne i odmienne od wszystkiego, bo na całym świecie drugiej takiej atrakcji nie ma.
Trasę przejazdu toboganami zaznaczyłem na mapie szarymi kropkami.

Punkt początkowy zjazdu na sankach po asfalcie, współrzędne GPS:
32°40’31.3″N 16°54’09.6″W
32.675364, -16.902676 – kliknij i wyznacz trasę

15. Carreiros – punkt końcowy zjazdu na sankach
Carreiros w pracy mają czas na wszystko
Funchal, Madera

Przejazd saniami po asfalcie trwa około 10 minut i w tym czasie pokonać trasę długości 2 km. Z dolnego przystanku sań możesz wrócić do centrum na nogach (2,5 km, około 40 minut marszu) ale wątpię, żeby po całym dniu zwiedzania chciało ci się jeszcze iść ten kawałek. Na szczęście tuż obok czekają taksówki, a jeżeli dobrze się rozejrzysz to znajdziesz przystanek autobusowy linii numer 19, która zawiezie cię do centrum Funchal.

Punkt końcowy zjazdu na sankach po asfalcie, współrzędne GPS:
32°39’51.3″N 16°54’16.9″W
32.664258, -16.904686 – kliknij i wyznacz trasę

W tym miejscu kończy się nasz plan zwiedzania. Szczerze przyznam, że nawet teraz, gdy piszę te słowa, to trochę mi zal. Zakładam więc, że gdy dotrzesz do tego punktu, mimo zmęczenia również będzie ci żal, że to już koniec tej pięknej przychody w słonecznym Funchal.

Zwiedzanie bez chodzenia piechotą

Dla osób, które nie lubią dużo chodzić, albo nie mają już na to siły na pewno przyda się możliwość skorzystania z turystycznych autobusów Hop On-Off.
Jak to działa? Są to autobusy, które co mniej więcej pół godziny jeżdżą w kółko po tej samej trasie i mają przystanki w pobliżu największych atrakcji w mieście.
Bilet na taki autobus jest ważny np. 48 godzin (jest też wersja na 5 dni) i w tym czasie możesz dowolną ilość razy wsiadać do autobusu i wysiadać z niego, na każdym z przystanków. W ten sposób zamiast iść na nogach między atrakcjami, podjeżdżasz autobusem i wysiadasz pobliżu tej która cię interesuje. Po obejrzeniu atrakcji wracasz na przystanek, wsiadasz w autobus i jedziesz do następnej. I tak w kółko. Proste i wygodne.

Bilet na autobusy Hop-on Hop-off w Funchal możesz kupić przez internet – [klik]

Poniżej znajdziesz spis przystanków na trasie autobusów (są dwie linie):

Linia pierwsza: FUNCHAL TOUR + C MARA DE LOBOS

1 – Avenida do Mar (Funchal Marina) Terminal
2 – Funchal City Gates / Touristic Docks
3 – Old Town and Cable Car
4 – Farmer’s Market
5 – Bordal Embroidery Factory/ Farmer’s Market
6 – Madeira Wine Museum/ City Hall
7 – Madeira Tourism Office (Oficial)/ Cathedral/ Municipal Garden
8 – Casino/ Madeira President’s House
9 – Quinta Magnólia Gardens
10 – Funchal Bay Panoramic Viewpoint
11 – São Martinho Chapel and Cemetery
12 – Pico dos Barcelos Viewpoint
13 – Promenade to Funchal
14 – Câmara de Lobos South
15 – Câmara de Lobos North
16 – Promenade to Funchal
17 – Orca Praia Hotel / Old Road to Câmara de Lobos
18 – Angel Roundabout / Formosa Beach
19 – Doca do Cavacas / Promenade
20 – Forum Shopping centre
21 – Pestana / Promenade Hotel / Panoramic Gardens
22 – Lido Promenade and Gardens
23 – Yellow Bus Office / Porto Mare Hotel
24 – Lido 25 – Cliff Bay Hotel
26 – Belmond Reid’s Palace Hotel
27 – S.José Fortress Viewpoint
28 – Lighthouse Viewpoint
29 – Cruise Terminal
30 – Design Centre Nini A. Silva

Linia druga: CABO GIRÃO TOUR

1 – Câmara de Lobos South
2 – Cabo Girão (Europe’s Highest cliff)

Funchal – noclegi

Baza noclegowa w Funchal jest duża i różnorodna. Rozpiętość cenowa jest również szeroka, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
Poniżej kilka ciekawych przykładów. Kliknięcie na link lub obrazek przeniesie cię na stronę, na której oprócz wybranego noclegu, znajdziesz kilka innych, podobnych do tego. Warto więc kliknąć i zobaczyć czy może akurat jest coś ciekawego w dobrej cenie.

GuestHouse Vila Lusitania – [klik]

Apartamentos Turisticos Atlantida – [klik]

CBA Suites Madeira – [klik]

Funchal – wynajem samochodu

Madera to oczywiście nie tylko Funchal. Cała wyspa oferuje naprawdę sporo interesujących miejsc, do których warto zajrzeć. Najprościej zrobić to wynajmując na kilka dni samochód. Największy wybór wypożyczalni i aut jest oczywiście w Funchal, ale nic nie toi na przeszkodzie by wynająć auto w innej miejscowości.
Przed wypożyczeniem auta polecam zapoznać się ze specjalnym poradnikiem, dzięki któremu zrobisz to bezpiecznie i tanio: Madera – wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu

Wycieczki z Funchal bez samochodu

Czy można zwiedzać Maderę bez samochodu? Oczywiście że tak! Na wyspie działa mnóstwo biur turystycznych, które w sposób ciągły organizują wycieczki grupowe do niemal wszystkich atrakcji położonych na wyspie. Najczęściej są to wycieczki jednodniowe. Wykupujesz bilet przez internet, a następnie o oznaczonej porze stawiasz się na przystanku, gdzie pojawi się autobus wycieczkowy (często tych przystanków jest kilka) i ruszasz w drogę.
Nie ma sensu wchodzić w szczegóły wszystkich propozycji. Jeżeli interesuje cie taka opcja po prostu sprawdź aktualną ofertę zorganizowanych wycieczek do atrakcji na Maderze – [klik]

Plan zwiedzania Madery

Ten wpis jest częścią kompletnego planu zwiedzania Madery - [klik]. Przewodnik zawiera plany, mapy i opisy konkretnych tras zwiedzania.
Aby zobaczyć wszystkie dostępne obecnie opisy atrakcji na Maderze kliknij na link: Madera - [klik].

Poradnik bezpiecznego wypożyczenia samochodu: Madera - wypożyczalnia samochodów bez kaucji?
4.9/5 - (509 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
23 komentarze do “Funchal plan zwiedzania – mapa, atrakcje, zabytki, noclegi, ciekawostki

  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Dziękuję Panie Jacku za kolejny praktyczny i szczegółowy przewodnik! Ja mieszkałam w Funchal, więc mogłam to sobie rozłożyć w czasie, ale gdybym miała wybierać między Palce Monte a Jardim Botanico to wybrałabym to pierwsze. Polecam natomiast wspaniały ogród miejski Jardim Minicipal do Funchal przy Rua Ivens. Piękna roślinność i setki kolorowych jaszczurek. Załapanie się na sanie w sierpniu graniczy z cudem, kolejka jest tak długa, więc chyba trzeba to planować z rana. I mimo, że wszystko to już wiedziałam o Mercado Dos Lavradores też się nie oparłam 😉 Zarówno Rua Santa Maria jak i okolice Urzędu Miasta warto odwiedzić, szczególnie wieczorem. Dzięki za ten wpis!

   Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Wszystko się pięknie zgadza ! właśnie kończymy 9- dniową wizytę na Maderze .Niestety korzystaliśmy z Pana porad pod koniec wyjazdu więc rynek z owocami zaliczyliśmy na początku tzn.:-)) tak jak Pan pisał drogo.. kosmos !! Po polsku zachęcają, jest dorzucany towar nie wybrany i finalnie owoce nie dobre więc przestroga dla innych…Bo kwota ..saince fiction:-))Ale będzie co opowiadać..pozdrawiam gb
   Ps. Jeżeli już zakupy to tutejsza Biedronka -Pingo doce:-))

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Mamy zamiar wybrać się tam we wrześniu, mam nadzieję że pogoda będzie dopisywać? Przeczytałem ten artykuł z dużym zainteresowaniem. Nie ukrywam, że jest świetnie napisany. Gratuluję. Napewno się na nim oprę jadąc na Maderę. Potrafi pan w sposób klarowny i inteligentny wzbudzić zainteresowanie i ciekawość czytającego. I oczywiście ,,zarazić” chęcią odwiedzenia tych miejsc. Życzę zdrowia i sukcesów.

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Właśnie wybieram się na Maderę. Szukałam ciekawych i jasnych wskazówek. Jestem ogromnie wdzięczna, za tak cenne informacje. Świetne, interesujące i potrzebne dla mnie rady. Na pewno z nich skorzystam. 👍😊

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Jestem pod wielkim wrażeniem tytanicznej pracy jaką pan włożył, zamieszczając te wszystkie informacje!!!! Super robota! Bardzo wiele cennych wskazówek! Wielkie dzięki! Plan zwiedzania opracowany! Pozdrawiam serdecznie! Iwona

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Obejrzałam wiele filmików i przeczytałam sporo na temat Madery, na którą wybieram się za dwa tygodnie. Pański plan jest najbardziej pomocny i szczegółowy. To z niego skorzystam eksplorując wyspę. Bardzo dziękuję za mega pracę jaka została włożona w ten przewodnik:))

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam Pana wskazówki i informacje. Wybieram się w marcu na Maderę i skorzystam z Pana porad. Przewodnik jest klarowny i zawiera dużo informacji. Dobra robota. Pozdrawiam. Janka

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Takich właśnie artykułów zawsze szukam przygotowując się do jakiejkolwiek podróży. Same konkrety, praktyczne porady, a mapki to już w ogóle torpeda. Wielki szacun i podziękowa. Mam nadzieję że nie zginę

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Dziś kończymy tygodniowy pobyt na Maderze z wykorzystaniem mapy. Sprawdziła się super. Adresy poszczególnych punktów, krótkie informacje na ich temat- to to co ułatwiało nam planowanie kolejnych dni. Mieszkaliśmy w Ponta do Sol i z łatwością dostosowaliśmy plan do swoich potrzeb lokalizacyjnych.
  Dziękujemy za bardzo przydatne narzędzie ☺️.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *