Wodospad Selfoss – dojazd, parking, zwiedzanie, ciekawostki

Wodospad Selfoss, Islandia

Gdzie jest wodospad?

Zacznę od rzeczy, która może zaoszczędzić ci prawie 600 km jazdy w jedną stronę. W Islandii pod nazwą Selfoss kryją się dwa miejsca. Jedno to wodospad położony w północnej części wyspy, o którym dzisiaj piszę. Drugie to niewielkie miasteczko położone około 60 km od Reykjavíku. Cześć turystów udaje się do miasteczka Selfoss w poszukiwaniu wodospadu, który w linii prostej jest 400 km dalej (drogami wychodzi prawie 600 km). Mieszkańcy Selfoss często zaczepiani są przez bezradnych turystów, którzy proszą o wskazanie drogi do wodospadu:
“Pan pójdzie tutaj … za kościołem. Tam przypływają foki wychowywać swoje małe”.

Na miejscu okazuje się, że … to co jest za kościołem można nazwać wodospadem, tylko mocno naciągając rzeczywistość i ostro wytężając wyobraźnię.
Od razu wiadomo, że nie o to chodziło.
Ostrzegam więc i przypominam: wodospad Selfoss jest na północy kraju, tak jak pokazuje to mapka poniżej.

Położenie wodospadu Selfoss na mapie Islandii

Ofiara Dettifoss

Selfoss to typowa ofiara położonego kilometr dalej potężnego wodospadu Dettifoss. Oba wodospady zwiedza się razem, ścieżki prowadzą z tego samego, wspólnego parkingu dla turystów.

Kanion, którym odpływają wody z wodospadu Selfoss, Islandia

Selfoss jest piękny, rozległy, malowniczy, położony w cudownym, skalistym kanionie. Tworzy bajkową scenerię, rozciągniętego na kilkaset metrów, spokojnie spadającego wodospadu. Rozdzielony na kilkadziesiąt nitek, tworzących jakby kilkadziesiąt osobnych mniejszych wodospadów, sprawia wrażenie małej, wodospadowej krainy. Skalisty kanion, którym odpływają wody wodospadu ma strukturę grubo ciosanych, regularnych bloków skalnych, tworzących pionowe urwisko … sceneria jest niesamowita!
Ale co z tego, gdy obok huczy Dettifoss – najpotężniejszy wodospad Europy – który kradnie serca wszystkim? Selfoss, mimo że zjawiskowo piękny, to w obliczu nieokiełznanego Dettifoss niezasłużenie blednie.

Ściany kanionu przy wodospadzie Selfoss, Islandia

Sam dobrze o tym wiem. Poszedłem do Selfoss w drugiej kolejności, mocno rozgorączkowany tym co zobaczyłem przy Dettifoss. Najpierw uznałem, że Selfoss jest mniej ciekawy, ale po chwili opamiętałem się i spojrzałem na Selfoss tak, jakby nie sąsiadował z Dettifoss-em. Dałem sobie odrobinę czasu na ochłonięcie i po chwili, jakby po “oczyszczeniu kubków smakowych” po konsumpcji Dettifoss, poczułem subtelny i delikatny smak Selfoss.
Zalecam zrobić podobnie. Daj sobie czas na odetchnięcie po Dettifoss i patrz na Selfoss jak na zupełnie inny cud natury, albo najpierw idź do Selfoss.

Dziesiątki małych nitek wodospadów składają się na wodospad Selfoss, Islandia

Dojazd

Do wodospadu można dotrzeć z dwóch stron: od zachodu (droga numer 862) i od wschodu (droga numer 864). Według mnie ładniejsze widoki są od strony zachodniej, a przy okazji droga dojazdowa jest łatwiejsza (spokojnie radzą sobie na niej nawet autobusy wycieczkowe). Jeżeli ktoś bardzo chce, to może zobaczyć wodospad z obu stron. Na zamieszczonej poniżej mapce zaznaczyłem położenie parkingów po obu stronach wodospadu oraz dwie, alternatywne trasu przejazdu między nimi. Czas w obu kierunkach jest podobny i teoretycznie wynosi około 1 godzinę. W praktyce trzeba przyjąć trochę więcej, ponieważ obie drogi dojazdowe są na tyle trudne, że nie można po nich jechać z maksymalną, dopuszczalną prędkością. W zimie droga dojazdowa 864 do parkingu wschodniego jest zamykana.

Z zachodniego na wschodni parking można przejechać na dwa sposoby

Parkingi i zwiedzanie

Zwiedzanie wodospadu Selfoss zawsze łączy się z oglądaniem innego wodospadu: Dettifoss. Oba wodospady oddalone są od siebie mniej więcej o kilometr. Mimo że znajdują się na tej samej rzece to Selfoss jest zdecydowanie spokojniejszy, a Dettifoss dziki i szalony.
Z parkingu prowadzą dobrze oznaczone ścieżki spacerowe. Szczegółową mapę przedstawiająca lokalizację parkingów oraz przebieg ścieżek spacerowych zamieszczam poniżej.

Dettifoss – mapa lokalizacji parkingów i ścieżek spacerowych po obu stronach wodospadu:
1 – wodospad Dettifoss
2 – wodospad Selfoss
źródło podkładu mapy: openstrrtmap.org
Zwiedzanie z parkingu zachodniego – P1

Długość trasy zwiedzania z parkingu zachodniego (jeżeli zdecydujesz się zobaczyć oba wodospady) to około 3 km. Spacer nie powinien zająć więcej niż 1,5 godziny.

Parking zachodni P1, współrzędne GPS:
65°48’40.9″N 16°24’01.3″W
65.811369, -16.400368 – kliknij i wyznacz trasę

Słupki szlakowe z informacjami o kierunku i odległości do wodospadów
Zwiedzanie z parkingu wschodniego – P2

Dłuższy wariant rasy, czyli Dettifoss oraz Selfoss to mniej więcej 3 km, łącznie w obie strony. Zarezerwuj sobie na to około 1,5 godziny.
Niewątpliwą zaletą punktu widokowego po stronie wschodniej na Dettifoss (jeżeli zdecydujesz się zobaczyć oba wodospady) jest to, że można tam podejść do samej krawędzi wodospadu, w miejsce gdzie woda przelewa się przez próg i zaczyna spadać w dół. Nie polecam jednak podchodzić za blisko. Nie ma tu żadnych zabezpieczeń i barierek. Skały bywają bardzo śliskie, a nieoczekiwany podmuch wiatru (trzeba pamiętać, że jest to otwarty teren) może łatwo wytrącić z równowagi.

Parking wschodni P2, współrzędne GPS:
65°49’08.8″N 16°22’44.7″W
65.819108, -16.379088 – kliknij i wyznacz trasę

Widok z krawędzi urwiska budzi sporo emocji, Selfoss, Islandia

Hotele w pobliżu Selfoss

Bezpośrednio przy wodospadzie nie ma żadnych hoteli. Co najbliższego trzeba jechać ponad 20 km. Listę najbliżej położonych hoteli otrzymasz po kliknięciu w link: hotele w pobliżu Selfoss- [klik].
Oprócz tego poniżej zamieszczam kilka innych propozycji, które mogą okazać się interesujące.

Nordic Natura

Skulagardur

Plan zwiedzania Islandii

Wpis, który właśnie czytasz jest elementem przygotowanego przeze mnie planu zwiedzania Islandii. Najprawdopodobniej wszystko czego potrzebujesz by przygotować się do wyjazdu na Islandię znajdziesz właśnie w tym wpisie. Pogoda, noclegi, wypożyczalnie samochodów, atrakcje turystyczne i mapa wycieczki dookoła Islandii ... wszystko w jednym miejscu: Islandia – mapa i plan zwiedzania, atrakcje turystyczne, wycieczki, najpiękniejsze miejsca - [klik]. Przeczytaj koniecznie!
4.9/5 - (39 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *