Cefalu (Sycylia) – gdy zadajesz sobie pytanie, czy może być piękniej?

O Cefalu …

Cefalu zaczęło się dawno temu, a o początkach jego powstania nie wiadomo wiele. Jedno nożna założyć w ciemno i uznać, że jest to pewne … ktoś kto zobaczył to miejsce kiedyś, dawno temu, podobnie jak ja kiedyś, pomyślał sobie zapewne, że to zaprawdę piękne miejsce do zamieszkania. Jak pomyślał, tak zrobił … Zamieszkał w jednym z najbardziej odjechanych miejsc świata. Trudno mu się dziwić. Wielka skała o nazwie Rocca, góruje nad miastem, a u jej stóp żyje niewielkie, klimatyczne miasteczko, którego domy wchodzą niemal do morza. Fale morskie rozbijają się wprost o fundamenty domów, a mieszkańcy na balkonach tych domów, pod swoimi stopami obserwują to nieustannie pulsujące tętno morza. Ten pulsujący rytm życia wciąga. Stajesz się jego częścią i zapominasz o reszcie świata.
Jest pięknie.
Naprawdę pięknie.

Cefalu, morze i ja. Strasznie lubię to zdjęcie, mimo że jakość może nie zachwycać. Wtedy aparaty w komórkach nie były jeszcze tak dobre jak dzisiaj.
Rytmiczny puls życia Ziemi jak falujące morze w Cefalu. Można tak stać całą wieczność.

Jak dojechać co Cefalu

Do Cefalu dotrzeć łatwo, zawłaszcza gdy dysponujesz np. wynajętym samochodem (tutaj dyskretnie i nienachalnie polecę jeden z wpisów na blogu, który szczegółowo opisuje temat wynajęcia samochodu na Sycylii: Katania, Palermo, Trapani – wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu? Jak wypożyczyć auto na Sycylii? – [klik]).
Jeżeli nocujesz w Palermo i nie masz samochodu, to do Cefalu łatwo dotrzesz koleją w 40 minut (bilet w cenie około 30 PLN). Od stolicy wyspy (czyli Palermo) miasteczko dzieli niecałe 70 km.

Cefalu jest jednym z punktów opracowanego przeze mnie planu zwiedzania Sycylii zawierającego szczegółowe mapy zwiedzania, informacje o atrakcjach na całej wyspie wraz ze współrzędnymi GPS do nawigacji samochodowej. Jeżeli chcesz zwiedzać Sycylię koniecznie zapoznaj się z tym wpisem: Sycylia – atrakcje turystyczne, zwiedzanie, zabytki, mapa, wynajem samochodu, wakacje. Przewodnik.

Położenie Cefalu na mapie Sycylii.

Co zobaczyć w Cefalu?

Oczywiście w mieście są zabytki, ale nie od nich zacznę. W cefalu najpiękniejszy jest całokształt. Ten sposób, w jaki miasto łączy się z gigantyczną skałą, skulone pod jej ogromem, a jednocześnie, jak odważnie staje naprzeciwko żywiołu jakim jest morze, wtapiając się w nie drugą stroną. Na Cefalu warto patrzeć nie tylko z jego środka, ale i z odległości. Ten widok robi na mnie nieustająco ogromne wrażenie.
Spacer samym miasteczkiem jest przyjemny. Uliczki kamienne, ciasne i dzięki temu zacienione, gwarantują odpoczynek od Sycylijskiego słońca, gdy poczujesz jego nadmiar. W trakcie spaceru przy placu Piazza del Duomo natkniesz się na katedrę z 1131 roku, a zachód słońca najlepiej zobaczysz z murów obronnych.
Spacer ulicą Via Vittorio Emanuele (główna ulica spacerowa biegnąca równolegle do brzegu) doprowadzi cię do Lavatoio Medievale, wykutej w skale średniowiecznej pralni oraz łaźni rzymskich.
Jeżeli spacerów po mieście będzie Ci mało, może wybrać się na skałę Rocca (wstęp płatny 4 EUR) by popatrzeć na obłędny widok miasteczka z góry. Na wzgórzu natkniecie się też na megalityczną świątynia Diany – VII wiek p.n.e.
I nie ma pory roku, w której odwiedzać Cefalu nie warto, czego dowodem są zdjęcia w tym wpisie, które powstały zimą.

Cefalu, Sycylia, Włochy.
Palec na spuście, migawka rozgrzana do czerwoności. Sztorm szaleje.

Gdzie zaparkować w Cefalu

Poza sezonem letnim problem parkowania nie istnieje. Duży parking przy plaży doskonale radzi sobie z przyjęciem wszystkich chętnych. Za to w lecie, ze względu na to, że Cefalu to punkt obowiązkowy dla letników może być spory problem. Poniżej podaję trzy lokalizacje parkingów, od których trzeba zacząć. Jeżeli to nie pomoże, to pozostaje już tylko cierpliwie kręcić się wokół miasteczka. Przy czym nie warto upierać się na parkowanie w samym centrum. Czasem wystarczy zrobić kilka kroków więcej by uniknąć problemów parkowania.

Tak się mieszka w Cefalu. Sycylia, Włochy.

Przydatne współrzędne GPS

Parking przy plaży, GPS:
38°02’09.6″N 14°01’02.4″E lub
38.035992, 14.017321 – kliknij i wyznacz trasę

Parking przy dworcu kolejowym, GPS:
38°01’59.6″N 14°01’13.6″E lub
38.033232, 14.020446 – kliknij i wyznacz trasę

Parking w pobliżu centrum, GPS:
38°02’02.6″N 14°01’19.1″E lub
38.034042, 14.021965 – kliknij i wyznacz trasę

Piazza del Duomo, GPS:
38°02’23.0″N 14°01’20.3″E lub
38.039707, 14.022316 – kliknij i wyznacz trasę

Średniowieczna pralnia, GPS:
38°02’21.5″N 14°01’12.0″E lub
38.039291, 14.020007 – kliknij i wyznacz trasę

Początek ścieżki na skałę Rocca, GPS:
38°02’11.6″N 14°01’23.9″E lub
38.036552, 14.023316 – kliknij i wyznacz trasę

Noclegi w Cefalu

Łatwo się domyślić, że nocowanie w Cefalu nie należy do tanich. Jeżeli jednak zależy ci by zrobić wrażenie na swojej drugiej połówce i nie straszne ci wyższe koszty (bo liczy się efekt), to zachodu słońca w Cefalu nie zapomnicie nigdy.
Dla ułatwienia zamieszczam poniżej mapkę z noclegami i aktualnymi cenami. Kliknięcie w chorągiewkę z ceną przeniesie cię do szczegółowej oferty hotelu.
Klikaj, wybieraj i ciesz oczy pięknymi widokami, a duszę klimatem wyjątkowego miejsca.Booking.com

4.9/5 - (122 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *