Islandia – mapa i plan zwiedzania, atrakcje turystyczne, wycieczki, najpiękniejsze miejsca

Wycieczka dookoła Islandii

Rozpoczynając pracę na tym wpisem, długo zastanawiałem się w jaki sposób zaproponować zwiedzanie Islandii. Wyspa oferuje ogromną ilość różnych atrakcji, a jednocześnie pozwala, a nawet wręcz zachęca do dużej swobody w kształtowaniu własnego planu i zestawu miejsc, które chcesz zobaczyć.
Zdecydowałem się, że nie będę stosował sztywnego podziału na kolejne dni. Taki z góry narzucony układ w przypadku Islandii się nie sprawdzi. W zamian zaproponuję dobrze opisany zestaw najciekawszych miejsc, które ułożę na mapie w taki sposób, że na jej podstawie szybko stworzysz własny plan. Dzięki temu każdy na podstawie przygotowanych przeze mnie informacji będzie w stanie łatwo ułożyć swoją, niezapomnianą wycieczkę po Islandii. Dzięki takiemu podejściu planowanie można prowadzić nawet z dnia na dzień, bez wielkiego wyprzedzenia.

Główną osią wyjazdu, wokół której położona jest większość atrakcji jest najbardziej znana islandzka droga nr 1. Biegnie ona dookoła wyspy i tworzy zamkniętą pętlę. Przebiega przez wyspę w taki sposób, że niemal zawsze prowadzi w pobliżu najbardziej popularnych turystycznie miejsc. To doskonała wiadomość, ponieważ poruszanie się po Islandii innymi drogami wcale nie jest proste. Wiele dróg nie ma asfaltowej nawierzchni i nie nadaje się do jazdy zwykłym autem. Przejechać można przez nie wyłącznie autem terenowym, a w czasie zimy, dodatkowo spora część z tych dróg jest zamykana. Wtedy nawet auto terenowe może sobie nie poradzić. Na szczęście jest wspomniana przeze mnie droga numer 1. Od niedawna na całej długości pokrywa ją asfalt, dzięki czemu do położonych przy niej atrakcji można dojechać zwykłym autem, w zasadzie przez cały rok.
Niewielkie fragmenty drogi nr 1 zamykane są tylko w sytuacji, gdy na jakimś odcinku panują akurat warunki, które uniemożliwiają bezpieczny przejazd. W miarę możliwości policja organizuje wtedy objazdy innymi drogami. Taka sytuacja może mieć miejsce tylko w miesiącach zimowych lub w tych sąsiadujących z zimowymi. Na krótkotrwałe, mocne załamania pogody nic się nie poradzi. W lecie takie sytuacje nie występują i trasę zwiedzania w oparciu o drogę numer 1 można spokojnie planować.
Przebieg drogi na mapie Islandii i położenie wszystkich atrakcji zaznaczyłem na specjalnie przygotowanej przeze mnie mapie. Znajdziesz ją w dalszej części tekstu.

Ceny na Islandii?

Niestety Islandia należy do grona najdroższych krajów świata. Od wielu lat plasuje się w czołówce tego zestawienia. Musisz więc przygotować się na zdecydowanie wyższe ceny niż w Polsce.
Orientacyjnie można przyjąć, że ceny na Islandii są:
– około 2 razy wyższe niż w USA
– mniej więcej 2,5 raza wyższe niż w Niemczech
– ponad 3 razy wyższe niż w Polsce.

Więcej informacji na ten temat oraz przykładowe zestawienia konkretnych cen na Islandii znajdziesz w osobnym wpisie: Islandia – ceny: restauracje, supermarkety, hotele i noclegi, atrakcje turystyczne

Islandia – pogoda – kiedy jechać?

W Islandii oficjalnie stosuje się podział na cztery pory roku. Jest to jednak moim zdaniem podział dość umowny, bowiem w praktyce, tak naprawdę mamy do czynienia w zasadzie z dwiema porami roku:

krótkie lato (o ile można to nazwać latem). Wtedy robi się cieplej, temperatura zdecydowanie przekracza 10 stopni Celsjusza i w ciągu dnia utrzymuje się w przedziale między 13 a 15 stopni. Ten okres trwa mniej więcej przez 2,5 miesiąca, od połowy czerwca do końca sierpnia. Dni są wtedy bardzo długie, a w czerwcu i lipcu jest widno praktycznie przez całą dobę. W tym czasie jest znacznie mniej opadów, są mniej intensywne, a wiatr jest słabszy. Statystycznie dni bez deszczu są jednak rzadkością. Krótki i niezbyt uciążliwy deszcz potrafi spaść kilka razy w ciągu jednego dnia.
Zauważyłem, że Islandczycy w ogóle nie zwracają uwagi na tego rodzaju przelotne deszcze. Wiedzą po prostu, że za pięć minut nie będzie po nim śladu. Życie toczy się normalnie, a ogródki przy restauracjach pracują pełną parą. Są odpowiednio zadaszone, osłonięte i pełne ludzi.
Co ciekawe po kilku dniach my również przestaliśmy zwracać uwagę na przelotne opady. Po całym dniu nawet nie pamiętałem, że gdzieś tam przez chwilę padał deszcz. Przelotne opady stały się dla nas zupełnie niezauważalne. Oczywiście kluczową sprawą jest posiadanie odpowiedniej odzieży. Ubieranie się “na cebulkę” sprawdza się najlepiej.
Z drugiej strony, gdy byliśmy w Reykjaviku, to niemal przez cały dzień świeciło słońce, a temperatura skoczyła do 20 stopni Celsjusza. Podobno lato tego roku (jak mówili nam Islandczycy) obfitowało w tak ciepłe i słoneczne dni.

długa pora jesienno-zimowa – trwa przez pozostałe 9,5 miesięcy roku i przypomina polski listopad albo marzec. Temperatura w dzień to kilka stopni, w nocy przymrozki. Wieje, leje na przemian śnieg i deszcz …. Stabilny mróz w okolicy -5 stopni i zwykły śnieg bez ciągłych odwilży zamieniających wszystko w błoto jest jak wybawienie. Niestety bywa rzadko. Najczęściej wygląda to tak, że to co przymarzło w nocy, roztapia się w dzień. W nocy jest bowiem lekko na minusie, a w dzień przechodzi 2-3 stopnie na plus.
Wyjazd na Islandię w zimie wymaga bardzo dobrego przygotowania, głównie pod kątem odzieży i odpowiedniego nastawienia. Swoje trzeba będzie przecierpieć 🙂

Jak dotrzeć na Islandię?

Nie ma wielkiego wyboru. Jedyny sensowny sposób to oczywiście samolot. W sezonie letnim połączeń jest całkiem sporo.
Lotów w dobrych cenach możesz szukać zgodnie z dostępnym na mojej stronie poradnikiem: Tanie loty. Jak szukać tanich lotów i tanich biletów lotniczych? [PORADNIK]

Ciekawą propozycją zwiedzania Islandii “przy okazji” jest pomysł, który można nazwać “długim międzylądowaniem” na Islandii. Pozwala on dotrzeć na Islandię w zasadzie za darmo. Na czym to polega?
Linie lotnicze na spółkę z osobami zajmującymi się promocją wypoczynku na Islandii wpadły na pomysł, by urządzać na Islandii tzw. długie międzylądowanie. Dotyczy to głównie osób, które lecą z Europy do Stanów Zjednoczonych lub odwrotnie.
Ze względu na dogodne położenie (mniej więcej w połowie drogi między Europą a Ameryką Północną) wiele linii lotniczych wykorzystuje lotnisko w Reykjaviku do wykonania międzylądowania, niezbędnego do tankowania paliwa na dalszą drogę.
Kupując bilet możesz wybrać opcję, że twoja przerwa na międzylądowanie wyniesie 1 dzień, 3 dni, a dostępne są czasem nawet warianty 7 dniowe.
W czasie tankowania wysiadasz więc z samolotu i spędzasz na Islandii tyle czasu, na ile zdecydowałeś się przy kupnie biletu. Po upływie ustalonego czasu wracasz na lotnisko, wsiadasz do samolotu i kontynuujesz swój lot do Ameryki.
Bilety z taką długa przerwą na tankowania kosztują tyle co wersja bez “długiego międzylądowania”. Lot na Islandię masz więc zawarty w cenie lotu do Ameryki, czyli praktycznie za darmo.
Jednodniowa przerwa na międzylądowanie pozwoli ci zobaczyć Złoty Krąg, a dłuższe przerwy odpowiednio więcej. Wiele biur turystycznych ma w ofercie gotowe wycieczki po Islandii dostosowane czasowo do długości międzylądowania. Wystarczy więc wykupić tylko odpowiednią wycieczkę albo wynająć samochód i samodzielnie zwiedzić to, na co masz ochotę.

Jak zwiedzać Islandię?

Na pewno nie da się zwiedzić Islandii pociągiem. Na wyspie nie ma bowiem żadnych linii kolejowych. Ten sposób odpada. Jest jednak kilka innych sposobów.

Wypożyczenie auta

Zdecydowanie najlepsze jest wypożyczenie samochodu i zwiedzanie wyspy wypożyczonym autem. Daje ogromną swobodę wyboru atrakcji, a niekończący się dzień, kiedy latem na Islandii jest widno przez całą dobę, pozwala zwiedzać w zasadzie bez ograniczeń.
Większość atrakcji na Islandii to atrakcje przyrodnicze, dostępne przez całą dobę bez ograniczeń. Część osób specjalnie tak układa sobie czas, żeby większość zwiedzać późnym wieczorem lub nawet w nocy. Jest wtedy widno jak w dzień, a światło jakie daje położone nisko nad horyzontem słońce wielu miejscom jedynie dodaje uroku. Przy okazji wszędzie jest pusto, nigdzie nie ma tłumu i możesz zrobić naprawdę niepowtarzalne zdjęcia. Ciekawe, prawda?
Wypożyczenie samochodu na Islandii trochę kosztuje, ale lokalne wypożyczalnie wpadły na fajne pomysły, proponując swoim klientom samochody, które są częściowo przerobione i przystosowane tak, że … można w nich wygodnie nocować. Są to zwykle niewielkie samochody transportowo – osobowe, gdzie część bagażowa została przerobiona tak, że mieści się tam podwójne łóżko oraz sporo dodatkowego wyposażenia (np. turystyczna kuchenka pozwalająca na samodzielne przygotowanie posiłku, itp). Wypożyczenie takiego samochodu zdecydowanie ogranicza wydatki związane z noclegami w hotelach. Wystarczy jedynie znaleźć pole kempingowe z węzłem sanitarnym i za niewielkie pieniądze możesz nocować w swoim mobilnym hotelu.
Zwiedzając Islandię wydziałem niezliczoną ilość takich aut. Są niezwykle popularne i można je spotkać wszędzie.
Więcej szczegółów na temat kosztu wypożyczenia samochodów, oferty wynajmu oraz mapy kempingów znajdziesz w osobnym wpisie: Islandia – wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu

Mapa stacji benzynowych na Islandii

Odległości między stacjami benzynowymi na Islandii mogą być spore. Warto przed wyjazdem sprawdzić rozkład stacji benzynowych, które będziemy mijać po drodze i NIGDY nie planować tankowania „na styk”. Zawsze planuj przejazdy tak, aby mieć zapas paliwa, np. w przypadku gdy konieczny będzie objazd i gdy znienacka droga wydłuży ci się o kilkadziesiąt kilometrów.

Niezależnie ile jeszcze masz paliwa ZAWSZE tankuj auto do pełna. Zapas paliwa w baku jeszcze nikomu nie zaszkodził.

Poniżej zamieszczam interaktywną mapę stacji benzynowych, a pod mapą dodatkowo bezpośredni link do tej mapy, oraz linki do map trzech największych na Islandii sieci stacji paliw.

– mapa stacji benzynowych na Islandii – [klik]
– mapa stacji benzynowych sieci N1 – [klik]
– mapa stacji benzynowych sieci Olis – [klik]
– mapa stacji benzynowych sieci Orkan – [klik]

Lokalni przewodnicy i biura turystyczne na Islandii

Jeżeli nie chcesz wynajmować samochodu, to możesz skorzystać z oferty lokalnych przewodników i biur turystycznych. Ich oferta jest naprawdę szeroka i często proponują w pełni zorganizowane wyjazdy do określonych atrakcji, np.: Złoty Krąg, Diamentowy Krąg, interior wyspy, zwiedzanie lodowców i jaskiń lodowych, rejsy na obserwację wielorybów … paleta propozycji jest naprawdę szeroka.
Na szczęście nie trzeba samodzielnie poszukiwać oferty każdego z tych biur w internecie. Zresztą jest ich tyle, że i tak nie udałoby ci się dotrzeć do nich wszystkich.
Ogromną ilość ciekawych ofert znajdziesz na specjalnej stronie grupującej w jednym miejscu oferty od wielu lokalnych przewodników i biur podróży. W chwili gdy piszę ten baza zawiera ponad 400 (!!!) różnych propozycji.
Dla ułatwienia przygotowałam kilka linków wstępnie filtrujących wyniki. Klikając na odpowiedni ograniczysz listę wyników do tych, które cię interesują.

– Islandia – wycieczki całodniowe – [klik]

– Islandia – wycieczki wielodniowe – [klik]

– Islandia – atrakcje wodne – [klik]

– Islandia – wycieczki wyłącznie z przewodnikiem – [klik]

Dla tych, którzy lubią sobie pogrzebać trochę mocniej przygotowałem też link, ze wszystkimi dostępnymi aktualnie na Islandii propozycjami oraz z możliwością zakupu biletów wstępu przez internet.

– Islandia – baza wszystkich wycieczek lokalnych biur podróży i prywatnych przewodników – [klik]

– Islandia – bilety wstępu do atrakcji – [klik]

Biura podróży w Polsce

Ostatnia propozycja to biura podróży w Polsce. Jeżeli chodzi o Islandię, to oferta jest umiarkowanie szeroka, ale można znaleźć w niej ciekawe propozycje, które pozwalają zobaczyć praktycznie wszystko co trzeba.
Po przeczytaniu tego wpisu powinno być ci zdecydowanie łatwiej znaleźć najlepszą dla siebie propozycję.
Jeżeli nie jesteś miłośnikiem samodzielnej organizacji wyjazdów, to może to być najlepsza dla ciebie opcja. Poza tym w tym kierunku czasem można trafić na bardzo atrakcyjne promocje, gdzie krótkotrwała przecena może sięgać nawet 50%.
Aktualne oferty najprościej sprawdzać na stronie porównywarki ofert polskich biur turystycznych. W jednym miejscu znajdują się oferty wszystkich największych biur i nie trzeba wchodzić na stronę każdego z nich.

Link filtrujący wyłącznie wycieczki objazdowe po Islandii przygotowałem poniżej:
Sprawdź wycieczki objazdowe na Islandię: oferta wycieczek biur podróży – [klik]

Wypożyczalnie samochodów na Islandii

Jak już wspomniałem wcześniej oferta wynajmu samochodów na Islandii jest zbudowana trochę inaczej niż w typowej wypożyczalni w Europie. Zdecydowanie najciekawsza na tym rynku jest oferta lokalnych wypożyczalni samochodów i poszukiwania auta trzeba zacząć od lokalnego rynku.
I niby wszystko fajnie, ale przeszukiwanie lokalnych rynków jest zawsze najtrudniejsze, bo wymaga ogromu pracy. Na szczęście tę robotę już wykonałem na własne potrzeby, a przy okazji opisałem i ułożyłem wszystko w czytelny sposób.
Temat jest jednak na tyle ważny i obszerny, że nie da się go zamknąć w kilku słowach i nie zmieści się w jednym krótkim punkcie tego wpisu. Po szczegóły zapraszam więc do osobnego wpisu: Islandia – wynajem samochodu bez karty kredytowej i depozytu?

Noclegi na Islandii

Noclegi na Islandii to osobna kategoria … Nie będzie łatwo! Powiem tylko tyle, że poza Reykjavikiem wybór noclegów nie jest bardzo szeroki. Liczba hoteli jest mała i często prawdziwym wybawieniem są samotne farmy, które udostępniają pokoje noclegowe dla turystów.
Standard noclegu na Islandii jest sprawą drugoplanową. Ważniejszy jest sam fakt posiadania dachu nad głową na noc.
Wąska baza noclegowa szybko się wyczerpuje i w tym przypadku warto rozpocząć poszukiwania z dużym wyprzedzeniem. Islandia staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wyjazdów i w lecie, gdy ma miejsce kumulacja przyjazdów turystycznych, sporą część hoteli blokują biura turystyczne.
Przy większości opisywanych przeze mnie atrakcji zamieściłem również propozycje hoteli oraz linki do bazy danych z ofertami noclegów.

Warto pamiętać, że popularność Islandii rośnie zdecydowanie szybciej niż liczba hoteli, więc wraz z upływem czasu z dostępnością będzie coraz trudniej.
W tej sytuacji warto rozważyć wynajem samochodu umożliwiającego nocowanie w nim i parkowanie na noc na terenie kempingów, posiadających węzeł sanitarny (mapę kempingów znajdziesz we wpisie o wynajmie auta na Islandii).

Plan zwiedzania Islandii

Wreszcie dotarliśmy do planu zwiedzania. Zwyczajowo – jak to u mnie we wpisach najczęściej bywa – stworzyłem specjalną mapę, na której umieściłem wszystkie opisane w dalszej części wpisu atrakcje.
W planie zrezygnowałem z podziału na konkretne dni. Umieściłem za to informacje o długości przejazdów oraz czasie trwania przejazdu na dłuższych odcinkach tranzytowych, między sąsiednimi punktami trasy. To może pomóc w samodzielnym planowaniu podróży.
Opisy atrakcji w tym wpisie ograniczyłem do niezbędnego minimum. Podałem za to linki do szerszych opisów. Każda atrakcja ma swój osobny wpis, w którym znajdziesz wiele ciekawych informacji oraz wszystko co niezbędne by do atrakcji dotrzeć, zaparkować (precyzyjne współrzędne GPS parkingów) i sprawnie ją zwiedzić (czytelne mapy zwiedzania).

Mapa atrakcji na Islandii

Poniżej znajdziesz mapę. Kliknięcie na nią otworzy obrazek w oryginale, w większej rozdzielczości, umożliwiającej powiększanie wybranych fragmentów.
Numeracja na mapie odpowiada numerom, które nadałem atrakcjom w dalszej części wpisu.
Oprócz atrakcji na mapie zaznaczyłem przebieg najważniejszej dla nas drogi numer 1, która biegnie dookoła Islandii. Jak widzisz większość atrakcji znajduje się w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

Islandia – mapa atrakcji na wyspie
podkład mapy: openstreetmap.org
1. Thingvellir – Park Narodowy – [klik]
Spacer rytem środkowoatlantyckim

Park Narodowy na styku dwóch płyt tektonicznych oraz jedno z najważniejszych miejsc w historii Islandii. Na terenie parku znajduje się zalana wodą szczelina rozdzielającą płyty tektoniczne: północnoamerykańską oraz euroazjatycką, w której można nurkować.
Po więcej szczegółów zapraszam do wpisu: Thingvellir – parking, dojazd, zwiedzanie parku, ciekawostki

Odległość od Reykjaviku: 47 km
Czas przejazdu z Reykjaviku: 45 minut

Mapa przejazdu z Reykjaviku do Thingvellir
2. Gejzery: Geysir i Strokkur – [klik]
Gejzer

Dwa potężne gejzery. Jeden śpiący (Geysir), drugi czynny (Strokkur).
Strokkur strzela w niebo wrzątkiem dając pokaz swojej siły co kilka minut. Oba gejzery są położone na terenie obszaru geotermalnego Haukadalur.
Czytaj więcej we wpisie: Gejzery na Islandii: Geysir, Strokkur oraz dolina geotermalna Haukadalur

Odległość od Thingvellir: 60 km
Czas przejazdu z Thingvellir: 45 minut

Trasa przejazdu z Thingvellir do gejzerów
3. Wodospad Gullfoss – [klik]
Wodospad Gullfoss

Jeden z najpotężniejszych wodospadów na wyspie. Wokół wodospadu znajduje się kilka świetnych punktów widokowych. Można również podejść w bezpośrednie pobliże pierwszej kaskady wodospadu.
Więcej informacji znajdziesz we wpisie: Wodospad Gullfoss – ciekawostki, dojazd, parking, zwiedzanie

Odległość od gejzerów: 10 km
Czas przejazdu od gejzerów: 10 minut

4. Wulkan Kerid – [klik]
Schodki do jeziorka Kerid

Wygasły, czerwony wulkan z malowniczym jeziorkiem, które wypełnia jego dno. Wulkan jest łatwo dostępny i nie wymaga żadnej kondycji fizycznej by go zwiedzić, dlatego jest chętnie odwiedzany przez turystów. Często dodawany jest jako dodatkowa atrakcja przy zwiedzaniu Złotego Kręgu.
Dowiedz się więcej od wulkanie z osobnego wpisu: Kerid – krater i jezioro. Dojazd, parking, zwiedzanie, ciekawostki

Odległość od Gullfoss: 56 km
Czas przejazdu od Gullfoss: 50 minut

Mapa przejazdu z wodospadu Gullfoss do krateru Kerid
5. Złoty Krąg – [klik]

Jak zapewne udało ci się zauważyć, na mapie nie ma numeru 5. Pod tym numerem kryje się Złoty Krąg, który nie jest jedną, konkretną atrakcją. Jest to zbiór trzech atrakcji zebranych pod jedną, wspólną nazwą. W skład Złotego Kręgu wchodzą obiekty opisane przez mnie pod numerami 1, 2 oraz 3.
Więcej informacji znajdziesz we wpisie: Złoty Krąg (Islandia) – zwiedzanie, atrakcje, wycieczki, bilety, parkingi

6. Wodospad Barnafoss – [klik]
Jeden z punktów widokowych nad wodospadem Barnafoss

Wodospad kaskadowy złożony z kilku kolejnych, następujących po sobie spadków wody. Gdyby zsumować wysokość wszystkich kaskad, to łączna wysokość wodospadu wyniosłaby 9 metrów.
Tuż obok wodospadu Barnafoss znajduje się dość osobliwy wodospad Hraunfossar.
Więcej informacji we wpisie: Barnafoss – wodospad ze smutną legendą w tle. Mapa, parking, zwiedzanie

Odległość od Reykjaviku: 126 km
Czas przejazdu z Reykjaviku: 1 godzina 40 minut

Mapa przejazdu z Reykjaviku do wodospadu Barnafoss
7. Wodospad Hraunfossar – [klik]
Niewielki fragment wodospadu prezentuje się świetnie, a co dopiero cały wodospad

Jeden z najbardziej nietypowych i tym samym ciekawych wodospadów jakie można w ogóle zobaczyć. Nie ma żadnego widocznego dopływu wody. Woda wypływa wprost z ziemi.
To trzeba zobaczyć!
Położony tuż obok wodospadu Barnafoss.
Dowiedz się więcej o wodospadzie: Hraunfossar – najdziwniejszy wodospad świata. Mapa, parking, zwiedzanie

8. Domy torfowe Glaumbaer – [klik]
Farma Glaumbaer

Ze względu na swoją nietrwałość nie pozostało zbyt wiele domów torfowych. Glaumbaer to unikat i obowiązkowy punkt programu. Fajna, bardzo interesująca atrakcja, mówiąca wiele o tym, jak żyło się na wyspie kiedyś.
Więcej o domach torfowych przeczytasz tutaj: Glaumbaer – domy torfowe na Islandii

Odległość od wodospadów Barnafoss i Hraunfossar: 248 km
Czas przejazdu z wodospadów Barnafoss i Hraunfossar: 2 godziny 55 minut

Mapa przejazdu od wodospadu Barnafoss do Glaumbaer
9. Akureyri – stolica północnej Islandii – [klik]
Jeden z charakterystycznych budynków w Akureyri

Mimo że jest to naprawdę niewielkie miasteczko to zajmuje pod względem wielkości drugie (po Reykjaviku) miejsce na wyspie. Zamieszkuje je tylko nieco ponad 19 tys. ludzi.
Tak czy inaczej w tej części wyspy to najlepsza baza na uzupełnienie prowiantu i wszystkiego co niezbędne do dalszej podróży. Poza tym jest tu kilka fajnych pubów i leją całkiem dobre piwo.
Przeczytaj więcej we wpisie: Akureyri – stolica północnej Islandii

Odległość od Glaumbaer: 102 km
Czas przejazdu z Glaumbaer: 1 godzina 15 minut

Mapa przejazdu z Glaumbaer do Akureyri
10. Wodospad Godafoss – [klik]
Wodospad Godafoss, Islandia

Piękny, rozległy i wysoki wodospad, który prezentuje się naprawdę wspaniale. Z wodospadem wiąże się ciekawa historia, ważna dla losów całej Islandii.
Zapraszam do osobnego wpisu: Wodospad Godafoss i jego brzydszy brat Getafoss – mapa, parking, zwiedzanie

Odległość od Akureyri: 35 km
Czas przejazdu z Akureyri: 30 minut

Mapa dojazdu z Akureyri do wodospadu Godafoss
11. Jezioro Myvatn – [klik]
Jezioro Myvatn, Islandia

Jezioro Myvatn zapamiętam szczególnie mocno. Oprócz tego, że samo jezioro jest niezwykle interesujące, a w jego sąsiedztwie znajduje się kilka naprawdę niesamowitych atrakcji, to pozostawiło we mnie wiele nieoczekiwanych wrażeń.
Nagromadzenie ciekawych miejsc, które trzeba koniecznie zobaczyć sprawia, że Myvatn i jego okolica to obowiązkowy punkt wyjazdu.
Polecam zapoznanie się z wpisem: Myvatn – jezioro muszek ochotek

Odległość od Godafoss: 37 km
Czas przejazdu z Godafoss: 30 minut

Mapa dojazdu od wodospadu Godafoss do jeziora Myvatn
12. Pseudokratery Skutustadagigar – [klik]
Pseudokratery Skutustadagigar, Islandia

Kratery, które tak naprawdę nie są kraterami … Jak to często na Islandii bywa – dziwna historia. Pomiędzy pseudokraterami i częściowo również po samych pseudokraterach wiedzie ścieżka spacerowa, dzięki której możemy się naprawdę z bliska wszystkiemu przyjrzeć.
Więcej informacji: Pseudokratery Skutustadagigar – mapa, parking, dojazd, zwiedzanie, ciekawostki

Pseudokratery leżą na brzegu jeziora Myvatn, więc nie będę podawał czasu przejazdu, bo jest nieistotny.

13. Dimmuborgir – wulkaniczne formacje skalne – [klik]
Dimmuborgir, Islandia

Wulkaniczne formacje skalne znane również pod nazwą: Mroczne Zamki Islandii. Wulkaniczne skały na sporym obszarze przybrały formę i kształty przypominające fantazyjne zabudowania rodem z filmów fantasy. Świetnie się to ogląda odbywając przy okazji krótki i bardzo przyjemny spacer.
Czytaj więcej: Dimmuborgir – mroczne zamki Islandii: mapa, parking, dojazd, zwiedzanie, ciekawostki

Dimmuborgir znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Myvatn, a czas przejazdu to zaledwie kilka minut. Zamieszczanie osobnej mapy przejazdu nie ma sensu. Wszystkie współrzędne do nawigacji znajdziesz w podanym przeze mnie linku do Dimmuborgir.

14. Hverir – obszar geotermalny – [klik]
Pomost widokowy przy parkingu, Hverir

Ten punkt to jeden z moich faworytów. Zupełnie szalony obszar geotermalny, przywodzący na myśl jednocześnie piekło albo inną planetę. Tutaj naprawdę można poczuć się jakby opuściło się nagle układ słoneczny i znalazło na jakimś odległym księżycu w innej galaktyce.
Pięknie, po prostu pięknie i niesamowicie!
Dowiedz się więcej: Hverir – obszar geotermalny jak z innej planety: zwiedzanie, parking, dojazd, ciekawostki

Odległość od Myvatn: 20 km
Czas przejazdu od Myvatn: 20 minut

Mapa dojazdu od jeziora Myvatn do obszaru geotermalnego Hverir
15. Wodospad Dettifoss – [klik]
wodospad Dettifoss, Islandia

Wodospad, który swoją potęgą zwala z nóg. Stojąc przed nim oniemiałem na kilka długich chwil. Trudno opisać dzikość i niezwykłość Dettifoss. Trzeba to po prostu zobaczyć!
Więcej zdjęć i informacji: Dettifoss – największy wodospad Europy: dojazd, parking, zwiedzanie, ciekawostki

Odległość od Hverir: 20 km
Czas przejazdu od Hverir: 20 minut

Dojazd z obszaru geotermalnego Hverir do wodospadu Dettifoss
16. Wodospad Selfoss – [klik]
Wodospad Selfoss, Islandia

Wodospad znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Dettifoss. Oba wodospady zwiedza się za jednym razem. Zdecydowanie spokojniejszy, za to położony w pięknych okolicznościach przyrody.
dowiedz się więcej: Wodospad Selfoss – dojazd, parking, zwiedzanie, ciekawostki

17. Miasteczko Djupivogur
Djupivogur, Islandia

Maleńkie, nawet bardzo maleńkie miasteczko portowe. Jest dobrym miejscem na zrobienie podstawowych zakupów i krótki przystanek przed dalszą podróżą. Z Djupivogur doskonale widać bardzo znaną i charakterystyczną górę w kształcie egipskiej piramidy.
Po drodze z wodospadów Dettifoss i Selfoss do Djupivogur natkniesz się na niezliczoną ilość pięknych miejsc i punktów widokowych. Nawet o nich nie wspominam. Niech każdy zatrzyma się tam, gdzie będzie miał ochotę.

Odległość od Dettifoss i Selfoss: 311 km
Czas przejazdu od Hverir: 4 godziny 5 minut

Mapa dojazdu od wodospadu Dettifoss do Djupivogur
18. Czarna plaża Fauskasandur – [klik]
Czarna plaża Fauskasandur pozbawiona kolorów wygląda jeszcze piękniej

W czasie przejazdu, który przez wiele kilometrów biegnie bajecznie zróżnicowanym wybrzeżem, szczególnie chciałbym polecić to miejsce. Powstała tu formacja skalna, w połączeniu z czarną plażą i wszystkim dookoła tworzą fantastyczny klimat. A jeżeli będziesz mieć szczęście to może akurat spadnie deszcz, chmury będą nisko i pojawi się trochę mgły … wtedy wszystko staje się jeszcze bardziej tajemnicze. Piękne miejsce.
Zobacz więcej: Czarna plaża Fauskasandur – dojazd, parking, zwiedzanie, ciekawostki

Odległość od Djupivogur: 44 km
Czas przejazdu z Djupivogur: 37 minut

Mapa dojazdu z Djupivogur do plaży Fauskasandur
19. Hvalnes – punkt widokowy – [klik]
Hvalnes, Islandia

W niewielkiej odległości od czarnej plaży Fauskasandur znajduje się kolejny, interesujący punkt widokowy. Warto zjechać z głównej drogi, podjechać bliżej latarni i rozejrzeć się … Islandia jest niesamowita!
Przeczytaj więcej we wpisie: Hvalnes – punkt widokowy na skalistym cyplu

Odległość od Fauskasandur: 10 km
Czas przejazdu z Fauskasandur: 11 minut

Mapa dojazdu z Fauskasandur do Hvalnes
20. Diamentowa Plaża – [klik]
Diamenty najpiękniej błyszczą w zachodzącym słońcu
Diamentowa Plaża, Islandia

Kolejna osobliwość Islandii! Tak wiele rzeczy musi się złożyć, żeby powstał taki efekt. Wyrzucane na czarną plażę, pochodzące z lodowca, wielkie kawały lodu naprawde wyglądają jak ogormne diamenty. Wrażenie jest niesamowite. Plaża najpiękniej wygląda o zachodzie słońca zimą, ale świetne wrażenie potrafi zrobić również latem.
Diamentową Plaże zwiedza się wspólnie laguną lodowcową, o której piszę w następnym punkcie.
O Diamentowej Plaży dowiesz się więcej z wpisu: Diamentowa plaża na Islandii, czyli cmentarzysko gór lodowych: dojazd, parking, zwiedzanie, ciekawostki

Odległość od Hvalnes: 120 km
Czas przejazdu z Hvalnes: 1 godzina 30 minut

Mapa dojazdu z Hvalnes do Diamentowej Plaży
21. Laguna lodowcowa Jokulsarlon – [klik]
Laguna lodowcowa Jokulsarlon

Jedno z najbardziej ekscytujących miejsc na trasie całej wycieczki. Pływanie między swobodnie dryfującymi górami lodowymi trudno porównać do czegokolwiek. Niezapomniane wrażenia, zachwycające miejsce i … namacalny dowód na topnienie i szybkie cofanie się lodowca. Po tej wizycie człowiek ma naprawdę sporo do myślenia.
Przeczytaj więcej: Laguna lodowcowa Jokulsarlon – mapa, dojazd, zwiedzanie, ciekawostki

Laguna lodowcowa Jokulsarlon leży w tym samy miejscu co Diamentowa Plaża. Mapka czas odjazdu od poprzedniej atrakcji jest taki sam jak w przypadku Diamentowej Plaży.

22. Kanion Fjadrargljufur – [klik]
Kanion Fjadrargljufur, Islandia

Wyjątkowej urody kanion, wzdłuż którego prowadzi ścieżka widokowa. Jest długi na około 2 km, a w niektórych miejscach jego ściany osiągają wysokość dochodząca do 100 m.
Dojazd do niego wymaga trochę uwagi, bo wiedzie wąską, w części gruntową droga, ale nie powinien nastręczyć większych trudności.
Więcej o informacji: Kanion Justina Biebera znany też jako Fjadrargljufur

Odległość od laguny lodowcowej Jokulsarlon: 130 km
Czas przejazdu z laguny lodowcowej Jokulsarlon: 1 godzina 40 minut

Mapa dojazdu z Diamentowej Plaży do kanionu Fjadrargljufur
23. Skeidararsandur – równina sandrowa i pola zielonej lawy – [klik]
pola zielonej lawy, Islandia

Ogromna równina sandrowa, na której zobaczyć można efekty silnej erupcji wulkanicznej, która odbyła się pod lodowcem. Była jednak tak potężna, że przebiła skorupę lodową i wydostała się na zewnątrz. Wraz z typowym materiałem wulkanicznym w dól płynęły między innymi gigantyczne odłamki lodu, które zmiotły z powierzchni ziemi ogromny, stalowy most. Zostały jedynie resztki stalowej konstrukcji.
Część obszaru pokrywa obecnie prezentująca się niezwykle widowiskowo gąbczasta warstwa mchu znana pod nazwą “Green Lawa Walk”, czyli “spacer po zielonej lawie”.
Poniższa mapka wskazuje dojazd do “spaceru po zielone lawie”, a dodatkowe informacje znajdziesz w osobnym wpisie: Skeidararsandur – równina sandrowa i pola zielonej lawy

Odległość od kanionu Fjadrargljufur: 6 km
Czas przejazdu od kanionu Fjadrargljufur: 9 minut

Mapa dojazdu od wąwozu Fjadrargljufur do pól zielonej lawy
24. Reynisfjara – najpiękniejsza plaża świata – [klik]
fragment plaży Reynisfjara, Islandia

Reynisfjara to prawdziwa kumulacja przyrodniczych cudów. W jednym miejscu jest ich tutaj kilka … po prostu wszystko na raz. Nie wiem, czy to możliwe, by była gdzieś piękniejsza plaża, otoczona jeszcze większymi, przyrodniczymi niesamowitościami. Czarny piasek, przybrzeżne formacje skalne, niezwykle rzadkie bazaltowe słupy a do tego fantazyjne jaskinie, których sklepienie wygląda jak efekt pracy najwyższych lotów artysty-wizjonera, z bazaltowymi słupami rosnącymi … w dół. Po prostu czacha dymi!
Wiecej o plaży i jej atrakcjach znajdziesz we wpisie: Czarna plaża Reynisfjara – dojazd, parking, zwiedzanie, ciekawostki

Odległość od Green Lawa Walk: 73 km
Czas przejazdu od Green Lawa Walk: 55 minut

Mapa dojazdu z pół zielonej lawy do plaży Reynisfjara
25. Wodospad Seljalandsfoss – [klik]
wodospad Seljalandsfoss, Islandia

Kolejny, ale jakże inny wodospad. Wąski i strzelisty. Woda z ogromnej wysokości spada w dół, rozbijając się widowiskowo o skały. Ulubioną atrakcją odwiedzających wodospad jest przejście wzdłuż skał za ścianą opadającej wody.
Wiecej na temat wodospadu przeczytasz we wpisie: Wodospad Seljalandsfoss – dojazd, parking, zwiedzanie, ciekawostki, noclegi

Odległość od plaży Reynisfjara: 62 km
Czas przejazdu z plaży Reynisfjara: 50 minut

Mapa dojazdu z plaży Reynisfjara do wodospadu Seljalandsfoss
26. Reykjavik – [klik]
Reykjavik, Islandia

Największe na wyspie miasto, w którym mieszka 2/3 całej ludności wyspy. W Reykjaviku będzie co robić przynajmniej przez dwa dni. Jest do zobaczenia kilka ciekawych miejsc, a spacer po mieście jest bardzo przyjemny. Warto wejść do jakiegoś pubu albo jednej z wielu restauracji. W pobliżu nabrzeża portowego znajdziesz kilka lokali, w których zjesz znakomite owoce morza. Zdecydowanie warto zarezerwować trochę czasu na odwiedzenie kilku naprawdę interesujących muzeów.

Opis atrakcji w Reykjaviku i szczegółówy plan zwiedzania miasta znajdziesz we wpisie: Reykjavik – plan zwiedzania, mapa, atrakcje, noclegi, ciekawostki – przewodnik

27. Błękitna Laguna – [klik]
Błękitna Laguna, Islandia

Jedna z najbardziej znanych atrakcji na Islandii. Czy słusznie? Nie wiem. Po prostu z natury nie jestem miłośnikiem moczenia się w basenach, więc moja ocena nie jest wystarczająco obiektywna. Mogę jedynie powiedzieć, że inni odwiedzający Błękitną Lagunę wychodzili z niej bardzo zadowoleni, a żona bardzo chwaliła sobie nabyte tam kosmetyki. Podobno naprawdę są najwyższej jakości i przynoszą widoczne efekty.
A ja? Co mogę powiedzieć ja? Po prostu spróbuj relaksu w termalnych wodach Błękitnej Laguny i oceń samodzielnie! Komplet informacji niezbędnych przed wizytą w Lagunie znajdziesz we wpisie: Błękitna Laguna (Islandia) – dojazd, ceny biletów, godziny otwarcia, informacje praktyczne

Odległość od Reykjaviku: 50 km
Czas przejazdu z Reykjaviku: 44 minuty

Mapa dojazdu z Reykjaviku do Błękitnej Laguny

Koniec wycieczki?

Nieee! My chcemy jeszcze!!!
Takiego okrzyku spodziewaj się na koniec wycieczki. Z Islandii nie da się wrócić w pełni nasyconym. Ta wyspa po prostu nieustannie rozbudza twój apetyt i sprawia, że chcesz więcej … i trzeba powiedzieć, że Islandia ciągle ma coś nowego do zaproponowania.
Objeżdżając całą wyspę według mojego planu szybko zorientujesz się, że codziennie miniesz wiele dróg, którymi chciałbyś jeszcze podążyć. Niestety czas nie jest z gumy i nie da się zrobić wszystkiego za jednym razem.
Gdy po wyjeździe wrócisz do domu, w twojej głowie będzie już gotowy nowy plan. Plan kolejnego wyjazdu na Islandię. Plan wyjazdu do miejsc, których nie zdążyłeś odwiedzić za pierwszym razem.
… a po powrocie z drugiego wyjazdu, gotowy będzie plan trzeci. Taka jest Islandia!

4.9/5 - (460 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
34 komentarze do “Islandia – mapa i plan zwiedzania, atrakcje turystyczne, wycieczki, najpiękniejsze miejsca

 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Świetny, szczegółowy, merytoryczny, ciekawy, mnóstwo informacji…już sie nie mogę doczekać kiedy pojadę te cuda obejrzeć na własne oczy. Najlepszy przewodnik jaki widziałam :):):) czytam, czytam, czytam… POLECAM, POLECAM, POLECAM…. SUPER

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Świetny przewodnik. Jest tu wszystko co trzeba, żeby stworzyć własny plan wycieczki be, większego wysiłku. Piękne zdjęcia! Bardzo doceniam rozpis odległości, lokalizację na mapie i nawet parkingi! Nie znalazłam lepszego przewodnika, a trochę już po świecie jeździłam. Dziękuję za podzielenie się swoją wiedzą!

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Świetnie przygotowany artykuł – brawa za szczegółowość i sporo dawki cennych informacji.
  Na pewno zbliżając się do terminu wyjazdu na Islandię, wrócę tu ponownie, by opracować plan podróży

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Hallo,
  Ich möchten ihnen zu dem großartigen Blog gratuliere, ist aus meiner Sicht mit unzähligen tollen Stationen versehen und vor allem mit wichtigen Details und Informationen zu den unterschiedlichen Sehenswürdigkeiten!! Sie machen richtig Lust das alles selber zu erledigen! Uns hat das so begeistert, dass wir gebucht haben und heute geht es los!
  Danke LG Harald

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Świetna strona. Lecę na Islandię w listopadzie. Dużo się dowiedziałem, bardzo pomocne informację. Wszystko tu jest, bardzo profesjonalnie. Dzięki wielkie.

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Nie wiem jak trafiłam na Twoją stronę ale było to przeznaczenie jak nic. W tym roku Islandia, wyjazd przekładany z 4 razy. Może uda się zrealziować choć 50% z tego co opisujesz bo jedziemy z dziećmi i wiadomo może być mobilność trochę inna..
  Inspirująca strona będę wracać, pozdrawiam!

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Muchisimas gracias la informacion fue muy fructifera para mi ya que en una oportunidad que estuve en esta bella isla pude pasear por solo algunos lugares pero esta ves quiero regresar y completar todos los puntos turisticos que ofrece Iceland. Que me puedes comentar de las cuevas glaciales ? aprendi que hay dos tipos de cuevas unas glaciales y otras de hielo.
  Lida

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Primero darte las GRACIAS
   Me ha sido muy facil organizar nuestro viaje a Islandia con la informacion del blog.
   Nos vamos en unos dias y estoy segurisima que gracias a ti vamos ha tener un viaje fantastico
   Gracias Gracias Gracias por hacerlo facil

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Dzięki za Twoją pracę super robota….
  Właśnie zrobiliśmy Twoĵą Islandzką trasę BAJKA. Zajęło nam to 7 dni bez basenów termalnych .

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Rewelacja. Aż się prosi o wydanie tego jako przewodnika w postaci książkowej.
  Jestem pełen podziwu za to kompendium wiedzy.
  Pełen szacun

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Troche podrozuje ale tak konkretnej strony jeszcze nie widzialem.Super.Bardzo pomocna w planowaniu.Mamy juz wyjazd wykupiony 2-7 wrzesnia.Tylko 4 pelne dni niestety wiec cos trzeba odpuscic.Tylko co? Chyba wschodnia czesc…?

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Trudny wybór. Wykorzystaj fakt, że dni teraz na Islandii są baaaardo długie i jasno jest przez większość doby. W ciągu dnia masz dużo czasu na zwiedzanie i przejazdy.

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Jestem na Islandii 4 raz i nie wiem, jak można to wszystko obejrzeć w tydzień – niektórzy dają radę. Ja jeszcze nie zdążyłam dojechać na wschód 😀 Może za piątym razem się uda.
  Bardzo pomogłeś mi z okolicą Myvatn, dziękuję!

  Odpowiedz
  • o
   Bezpośredni odnośnik

   Dzień dobry,
   Nie mam. Tylko wersja z reklamami (z nich utrzymuję bloga).
   Co do „ucinania”, to nie wiem o co chodzi. Zawsze wyświetlana jest pełna treść artykułów.

   Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Świetny plan – szkoda, że nie można kupić wersji papierowej. Planuję zrealizować go w przyszłym tygodniu – mam nadzieję, że się uda. Grafik napięty, ale genialny. Dziękuję za kawał naprawdę dobrego przewodnika.:)

  Odpowiedz
 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Cześć, chciałbym się dowiedzieć ile dni potrzebuje aby wykonać w całości Twój plan na zwiedzanie Islandii bez pośpiechu tak aby nacieszyć się niesamowitymi widokami.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *