Son Marroig na Majorce – świątynia zakochanych i zagłębie ślubów w domu austriackiego arcyksięcia

Warto poznać tę krótką historię. Zdecydowanie podkręca smak miejsca, które na pierwszy rzut oka jest tak cukierkowo piękne, że aż może wydawać się lekko mdłe. Z perspektywy czasu trzeba powiedzieć, że jest to punkt obowiązkowy wycieczki!

Rotunda przy Son Marroig, Majorka

Osobliwy książę z Austrii

Austriacki arcyksiążę i książę Toskanii Ludwig Salvador przybył do wybrzeży Majorki w 1867 roku. Uciekł od wiedeńskiego życia dworskiego, w którym czuł się źle. Dobrze rozumiał przyrodę i w jej towarzystwie czuł się najlepiej. Majorka zdobyła jego serce natychmiast. Znalazł na niej wszystko, czego potrzebował i stała się jego domem, a dokładnie domem tym stało się Son Marroig.
Dzisiaj powiedzielibyśmy, że był ekologiem. Wtedy to słowo jeszcze nie istniało. Od razu, od momentu gdy pojawił się na Majorce gromadził i systematyzował wszelką wiedzę o wyspach tworzących Baleary. Zebraną wiedzę spisał w ogromnym, siedmiotomowym dziele „Wyspy Balearów”, które obecnie jest najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy o Balearach tamtej epoki. Za swoją pracę (pierwsze 2 tomy) otrzymał w roku 1878 złoty medal na Światowych Targach Paryskich.
W ciągu 30 lat książę stopniowo nabywał i stał się właścicielem terenów całej linii brzegowej na długości 16 km między miejscowościami Valldemossa i Deia, do głębokości około 10 km w głąb lądu. Od kiedy stał się właścicielem tej ziemi, na jej ternie nie ścięto żadnego drzewa i nie zabito żadnego dzikiego zwierzęcia. Książę miał hipisowską naturę, chodził w ubraniach chłopów z Majorki i często nie był rozpoznawany jako książę, co odpowiadało mu najbardziej.
Krąży o nim niezliczona ilość opowieści i legend. Według jednej z nich, gdy otrzymał drobne wynagrodzenie od jednego z chłopów, któremu pomógł wydobyć częściowo zatopiony w bagnie wózek, powiedział z niekłamaną satysfakcją: moje pierwsze zarobione pieniądze.

Co tu robi Michael Douglas?

Książę samodzielnie dla Cataliny Homar (swojej wieloletniej kochanki) zaprojektował wiejski dom: S’Estaca, którego aktualnym właścicielem i mieszkańcem jest znany wszystkim amerykański aktor Michael Douglas. Aktor, jako wielki fan księcia, w roku 2002 otworzył w Valldemossie centrum kultury Costa Nord, poświęcone w większości właśnie arcyksięciu Ludwigowi Salvadorowi.

Przebity kamień i rotunda

W ogrodach Son Marroig znajduje się malowniczo usytuowana (na krawędzi klifu) rotunda wykonana z białego, włoskiego marmuru. Niezwykle popularne miejsce i sceneria dla ślubów i zakochanych.

Rotunda na końcu klifu przy Son Marroig, Majorka
Rotunda na końcu klifu przy Son Marroig, Majorka

Z klifu, na którym stoi rotunda można zobaczyć wyjątkowy półwysep Sa Foradada (czyli „przebity kamień”) z 18 metrowym otworem, na wylot półwyspu.

Sa Foradada czyli przebity kamień, na półwyspie widocznym z rotundy przy San Marroig, Majorka

Aby dotrzeć do rotundy, trzeba przejść przez dom arcyksięcia, w którym dzisiaj znajduje się jego muzeum, zawierające zbór jego prac i związanych z nim przedmiotów (fotografie, obraz, książki).

Son Marroig jest jednym z punktów opracowanego przeze mnie planu wycieczek po Majorce, z którym warto się zapoznać: Majorka – atrakcje, zwiedzanie, wynajem samochodu, informacje praktyczne. Przewodnik. – [klik]

Przydatne współrzędne GPS

Parking, GPS: 39°45’04.8″N 2°37’45.4″E lub 39.751329, 2.629290


Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
Poniżej znajdują się ikony, dzięki którym łatwo możesz udostępnić artykuł, a na górze strony przycisk do polubienia profilu na Facebook-u. ZRÓB TO proszę! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne. Z góry dziękuję!

Pozdrawiam
_

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *