Fort Anioła w Świnoujściu – ciekawostki, zwiedzanie, bilety

Fort Anioła w Świnoujściu

Element twierdzy

Fort Anioła leży w zasadzie na terenie Parku Zdrojowego. Ma formę trzypiętrowej rotundy, otoczonej wałem ziemnym, z dużą i ciężką, podwójną bramą wjazdową. Powstał pod koniec XIX wieku (1854 – 1858) i miał chronić położony niedaleko od niego Fort Zachodni przed atakami od strony lądu. Fort Anioła i Fort Zachodni wraz z leżącym niedaleko Fortem Gerharda i Fortem w Warszowie stanowiły kompletny system obronny Twierdzy Świnoujście.

Położenie Fortu Anioła na mapie Świnoujścia

O co chodzi z tym aniołem?

Nazwa fortu powstała jako skojarzenie z kształtem Zamku Świętego Anioła w Rzymie, który podobnie jak Fort Anioła ma formę walca, ale na tym podobieństwa się kończą. Skojarzenie ze sobą tych dwóch obiektów jest mocno na wyrost (wystarczy rzucić okiem na poniższe, satelitarne zdjęcie zamku w Rzymie i fortu). Nazwa jednak szybko przylgnęła do fortu i skutecznie dodaje mu uroku. Być może powstanie jeszcze kiedyś jakaś legenda związana z aniołem, która jeszcze ubarwi nazwę. Na razie jednak musimy pozostać przy tym co mamy.

Zamek Św. Anioła w Rzymie.
źródło: www.google.pl/maps
Fort Anioła w Świnoujściu w podobnym powiększeniu jak zamek z Rzymu
źródło: www.google.pl/maps
Fort Anioła w Świnoujściu

Niech nie zmyli cię jednak mały rozmiar budynku fortu! Nie chcę, by widoczna na zdjęciach różnica w skali obiektów zniechęciła cię do odwiedzin. Fort Anioła jest obiektem małym, ale bardzo interesującym i przyjemnym do zwiedzania. Ekspozycje są ciekawe, niektóre eksponaty naprawdę zaskakujące, a kawiarnia zawsze ma coś ciekawego do zaproponowania spragnionym wędrowcom. Dzieciom szczególnie spodoba się Sala Wikingów, w której wszystkich eksponatów można dotknąć, przymierzyć i zrobić sobie z nimi zabawne, pamiątkowe zdjęcie.

Sala Wikingów – można tu wszystkiego dotknąć, wziąć do rąk, przymierzyć …
Jeden z nietypowych eksponatów w forcie. Warcaby od Rosjan?

Trzy poziomy

Budynek fortu składa się z trzech kondygnacji. Najniższy poziom budynku przeznaczony był dla piechoty z bronią ręczną. Dwie wyższe kondygnacje przeznaczone były dla lekkiej artylerii polowej. Sporym zaskoczeniem jest dach budynku. W centralnej części osadzony jest betonowy bunkier (niedostępny do zwiedzania ze względu na słaby stan techniczny) a dookoła niego …. rośnie trawnik, krzewy róż i rozstawione są ławeczki parkowe. Znajduje się tutaj bowiem gruba warstwa ziemi (jeszcze z czasów pruskich), na której stworzony został mini ogród. Wrażenie przy wyjściu przez drzi budynku na dach fortu jest takie, jakby nagle przeszło się na drugą stronę lustra, niczym w “Alicji w Krainie Czarów”.

Dolny poziom Fortu Anioła
Kręcone schody między kondygnacjami w Forcie Anioła
Widok z fortu na bramę wjazdową
Trawka, róże i parkowe ławeczki na dachu Fortu Anioła. Panuje tu zaskakująca cisza.

Od momentu powstania fort był regularnie modyfikowany. Dochodziły kolejne elementy: podwójna fosa z wodą, schrony dla kanonierów, dział polowych, łączność telegraficzna, a w czasie II wojny światowej doprowadzono kolejkę wąskotorową, łączącą fort z innymi umocnieniami. Wtedy też wyposażono fort we wszystkie potrzebne wynalazki: elektryczność, centralne ogrzewanie, radar, radiostacje, telegraf, telefon. Fort pełnił wtedy rolę niemieckiego punktu obserwacji powietrznej.
Bardzo długo po wojnie, bo aż do roku 1992 w forcie funkcjonował punkt obserwacji powietrznej i łączności z okrętami Floty Radzieckiej.

Drzwi do telegrafu
Jedna z sal ekspozycyjnych w Forcie Anioła

Zwiedzając fort warto zwrócić uwagę na kilka ciekawostek.Ciężkie, pancerne okucia okien oraz gazoszczelne drzwi. Zostały zainstalowane w okresie międzywojennym, w ramach przygotowania obiektu wojny chemicznej. Wspinając się na kolejne kondygnacje fortu zwróć uwagę na owalne otwory w suficie. Tymi otworami, na linach transportowano do góry armaty i amunicję.

Podłoga na kolejnej kondygnacji zakrywa dzisiaj eliptyczny otwór transportowy w suficie
Ostatnia kondygnacja w Forcie Anioła i otwór transportowy do bunkra na dachu.

Fort Anioła – godziny otwarcia

Fort jest czynny codziennie w godzinach 10:00 – 17:00

Fort Anioła – ceny biletów

14 zł – normalny
10 zł – ulgowy (studenci, emeryci, renciści, niepełnosprawni)
10 zł – dzieci od 7 do 18 lat

Fort Anioła – dane kontaktowe

ul. Jachtowa dz. 158
72-600 Świnoujście
tel/fax.: +48913213571
tel.: 601767171
e-mail.: fortaniola@gmail.com
https://fortaniola.pl/

Fort Anioła, współrzędne GPS

53°54’52.8″N 14°16’24.3″E
53.914661, 14.273421 – kliknij i wyznacz trasę

4.7/5 - (79 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Jeden komentarz do “Fort Anioła w Świnoujściu – ciekawostki, zwiedzanie, bilety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *