Błękitna Laguna (Islandia) – dojazd, ceny biletów, godziny otwarcia, informacje praktyczne

Główny basen w Błękitnej Lagunie

Błękitna Laguna (Blue Lagoon) – najważniejsze informacje

Błękitna Laguna to baseny termalne i spa
– woda w lagunie ma właściwości kojące i lecznicze dla skóry
– laguna jest czynna przez cały rok w godzinach od 9:00 do 21:00
– podstawowy bilet wstępu kosztuje 6 990 ISK (cena w roku 2022), czyli około 230 PLN (nie ma biletów ulgowych)
– czas pobytu na terenie laguny nie jest limitowany, większość osób spędza tu trochę ponad 2 godziny
– laguna nie jest dostępna dla dzieci poniżej 2 roku życia
– dzieci pomiędzy 2 a 13 rokiem życia mają bezpłatny wstęp
– woda przez cały rok ma stałą temperaturę: około 39 stopni Celsjusza
– woda w lagunie jest w ciągłym ruchu ze względu na stały dopływ z elektrowni i ulega całkowitej wymianie w ciągu 48 godzin
– praktycznie nie ma możliwości zakupu biletu wstępu przy wejściu, ponieważ wszystkie miejsca sprzedają się z dużym wyprzedzeniem
– zakupu biletu wstępu najlepiej dokonać dużo wcześniej, na stronie obiektu lub za pośrednictwem jednej ze stron internetowych – [klik]

Błękitna Laguna, Islandia

Produkt uboczny

Można powiedzieć, że Błękitna Laguna powstała przypadkowo, jako produkt uboczny funkcjonującej w tym miejscu od 1976 roku elektrowni Svartsengi.
Elektrownia Svartsengi powstała aby wykorzystywać energię cieplną z wód termalnych do ogrzewania domów za pośrednictwem systemu centralnego ogrzewania.
Wykonano odwierty, dzięki którym udało się dostać do obszarów, gdzie temperatura przekraczała 200 stopni Celsjusza. Niestety woda pochodząca bezpośrednio z odwiertów, ze względu na bardzo duże zanieczyszczenie minerałami nie nadawała się, by tłoczyć ją bezpośrednio do kaloryferów. Rury w systemie zapchały by się niemal natychmiast.
Ciepło z wód termalnych zostało więc wykorzystywane do podgrzania odpowiedniej dla instalacji ciepłowniczej wody systemowej, która mogła już bezpiecznie krążyć w kaloryferach Islandczyków.

Pozostał jednak do rozwiązania problem: co zrobić z wykorzystaną wodą geotermalną?
Padła prosta odpowiedź: wylać!
Schłodzoną do kilkudziesięciu stopni wodę termalną wylewano więc prosto z rury na skały poza obszar elektrowni. Założenie było takie, że woda będzie częściowo wsiąkać w skaliste i mocno spękane podłoże otaczające elektrownię, a częściowo odparowywać. I na początku faktycznie tak się działo. Do czasu aż minerały, w które woda jest bardzo bogata nie zapchały szczelin skalnych, osadzając się w nich i uszczelniając grunt.
Zaczęło tworzyć się jezioro, a wody geotermalne zalegały na coraz większym obszarze.

Rozlewisko zrzutów wody geotermalnej z elektrowni Svartsengi

I byłoby tak aż do dzisiaj, gdyby nie cierpiący na łuszczycę Valur Margeirsson, który uparcie poszukiwał pomocy i sposobu na pozbycie uciążliwej dolegliwości. Silnie zdeterminowany, w swoich poszukiwaniach był skłonny imać się różnych sposobów, byle tylko znaleźć skuteczny sposób na walkę z chorobą. W 1981 roku zdobył pozwolenie od jednego z członków zarządu elektrowni, a następne (co wtedy wydawało się trochę zwariowanym pomysłem), wykąpał się w jednym z jezior, utworzonych przez wylewną z elektrowni wodę geotermalną.
Okazało się, że szalony pomysł był strzałem w dziesiątkę. Kąpiel przyniosła ulgę i widoczną poprawę stanu skóry, a kolejne próby tylko to potwierdziły. Wieść szybko się rozeszła i pod elektrownię zaczęli zjeżdżać kolejni chętni. Sześć lat później chętnych było tylu, że zdecydowano się zamontować na miejscu kilka prymitywnych natrysków i zorganizować maleńką, piaszczystą plażę … tuż przy zabudowaniach elektrowni 🙂
Prawdziwy przełom nastąpił w 1999 roku. Teren przeszedł gruntowną przebudowę. Kąpielisko zostało odsunięte od elektrowni, powstała nowoczesna zabudowa z węzłem sanitarnym, restauracyjnym, hotelowym, gastronomicznym i handlowym. Popularność Błękitnej Laguny błyskawicznie rosła i nadal rośnie. Co kilka lat powstają tutaj nowe obiekty oraz kolejne plany rozbudowy.
Dzisiaj Błękitna Laguna jest najczęściej odwiedzaną atrakcją w Islandii, National Geographic przyznał jej tytuł jednego z 25 cudów świata, a Condé Nast Traveller Magazine umieścił w pierwszej 10 najlepszych SPA świata.
Dla równowagi dodam, że są też osoby (choć nie jest ich wiele), które z uwagi na sposób w jaki laguna powstała uważają ją raczej za katastrofę ekologiczną, niż za cud świata.

Błękitna Laguna, Islandia

Odwiedziny w Błękitnej Lagunie

Czas na terenie Błękitnej Laguny można spędzić na kilka sposobów, chociaż odwiedzających praktycznie można podzielić na dwie główne grupy: tych co z basenu i atrakcji wodnych korzystają i tych … co z nich nie korzystają. Tak, tak! Można przyjechać na Błękitną Lagunę i nie wchodzić do wody.

Dla stroniących od basenów

Jeżeli należysz do wąskiej grupy osób, która nie ma ochoty na kąpiel w lekko błotnistym basenie, to mam dobrą wiadomość. Organizator przestrzeni przy Błękitnej Lagunie zadbał o ciebie. Możesz wejść do baru z ogródkiem, oddzielonym od basenu jedynie niską do pasa szybą i spędzać czas ze swoimi bliskimi: oni w wodzie, a ty powiedzmy … przy piwku z widokiem na lagunę 🙂

Ogródek na zewnątrz restauracji w Błękitnej Lagunie oddziela od basenu tylko niska szyba

Jeżeli znudzi ci się siedzenie w barze to możesz wybrać się na spacer. W pobliżu laguny znajdują się ścieżki spacerowe, które wiodą między jeziorkami, jakie samoistnie powstały na tym terenie na skutek wylewania z elektrowni wody geotermalnej. Szczerze polecam. Bardzo interesujący spacer.
W dalszej części tekstu znajdziesz mapkę z przebiegiem ścieżki spacerowej.
Nie potrzebujesz żadnego biletu wstępu by wejść do baru i spacerować ścieżkami wokół laguny.

Spacer przygotowaną ścieżką w pobliżu Laguny pozwala miło spędzić czas
W czasie spaceru w pobliżu Błękitnej Laguny natkniesz się na fajne miejsca
Dla lubiących kąpiele w basenie

Na miłośników spędzania czasu w wodzie oraz innych przyjemności typowych dla SPA czeka tutaj sporo atrakcji. Zacznijmy jednak od informacji podstawowych.

Błękitna Laguna – mapa, dojazd i parking

Wiadomo, że nic tak dobrze nie robi na szybką orientację w terenie, jak rzut oka na mapę.
Błękitna Laguna znajduje się na półwyspie Reykjanes, po drodze między lotniskiem w Keflavik a Reykjavikiem. Od lotniska dzieli ją około 15 minut jazdy samochodem, a do Reykjaviku dojedziesz mniej więcej w 30 minut.

Mapa Islandii i położenie Błękitnej Laguny

Wiele osób odwiedza lagunę zaraz po przylocie lub tuż przed wylotem. Obok parkingu przy Błękitnej Lagunie znajduje się specjalna, samoobsługowa przechowalnia bagażu (przypomina duży paczkomat) ustawiona specjalnie z myślą o podróżnych z dużym bagażem.

Parking P1 przy Błękitnej Lagunie, współrzędne GPS:
63°52’53.3″N 22°27’14.4″W
63.881473, -22.453993 – kliknij i wyznacz trasę

Poniżej na podstawie mapy Google stworzyłem plan sytuacyjny Błękitnej Laguny. Znajdziesz na niej informacje od położeniu parkingów i innych istotnych obiektów wchodzących w skład błękitnej laguny. Na mapie zaznaczyłem również ścieżkę spacerową, dla tych, którzy nie będą korzystali z uroków basenu kąpielowego.

Mapa sytuacyjna Błękitnej Laguny i bliskiej okolicy

Oznaczenia na mapie:
1 – główny basem w błękitnej Lagunie
2 – rozlewiska poza obszarem Błękitnej Laguny i ścieżka spacerowa
3 – elektrownia Svartsengi (widać meandry w których następuje wstępne wychłodzenie zrzucanej z elektrowni wody)
P1 – parking turystyczny z samoobsługową przechowalnią bagażu
H1 – Hotel Retreat
H2 – Hotel Silica

Godziny otwarcia

Błękitna Laguna jest otwarta przez cały rok od 9:00 do 21:00.
Zdarza się, że latem godzina zamknięcia przesuwana jest na 23:00. Jeżeli trafi ci się taka możliwość, to warto zostać w lagunie do późna. Wieczory i letnie jasne noce przy słońcu, które całymi godzinami jest w stanie zachodzić i wisieć w okolicy linii horyzontu są tutaj najfajniejsze.
Zimą najlepszy moment na odwiedziny w Lagunie to czas po zmierzchu. Dlaczego? Bo można siedzieć w ciepłej wodzie, na wolnym powietrzu i nie marznąc oglądać zorzę polarną.
Ojjj!
Jeżeli zdarzy ci się taki splot szczęśliwych okoliczności i pogoda będzie sprzyjać, to nie zapomnisz tego nigdy.

Ceny biletów wstępu

Na początek zła wiadomość … nie jest tanio. Błękitna Laguna to spory wydatek. Na szczęście cena podstawowego pakietu wstępu jest ustawiona tak, że praktycznie każdy może z niego skorzystać.
Druga zła wiadomość … z reguły wszystkie miejsca w lagunie sprzedają się z dużym wyprzedzeniem. Zakup biletów wstępu na miejscu jest praktycznie niemożliwy. Trzeba to zrobić wcześniej przez internet.
Jeżeli naprawdę chcesz skorzystać z Błękitnej Laguny, to musisz zaplanować swoją wizytę z wyprzedzeniem. Im większe wyprzedzenie tym większy wybór godzin wejścia.
Zanim więc wpiszesz Błękitną Lagunę do swojego planu zwiedzania to sprawdź dostępność biletów w interesującym cię terminie.

Podaję dwa miejsca w których możesz to zrobić:
bilety do Blue Lagoon – GYG – [klik]
strona BLI – [klik]

W chwili gdy piszę te słowa (początek roku 2022) do wyboru są trzy pakiety i wszystkie trzy mają prestiżowe nazwy (tak, żeby każdy mógł poczuć się komfortowo) ale tak naprawdę tylko jeden z nich (ten trzeci) jest luksusowy i oczywiście odpowiednio drogi.
Ceny podane poniżej pochodzą z września 2022.

Pakiet podstawowy (Comfort: Blue Lagoon)

Cena: 8 490 ISK (czyli około 290 PLN) obejmuje:
– wstęp do basenów Błękitnej Laguny bez ograniczeń czasowych (możesz siedzieć ile chcesz)
– maseczka krzemionkowa na twarz w barze błotnym
– ręcznik zwrotny
– jeden darmowy drink w barze wodnym na basenie

Pakiet podstawowy rozszerzony (Premium: Blue Lagoon)

Cena: 11 990 ISK (czyli około 400 PLN) obejmuje:
– wstęp do basenów Błękitnej Laguny bez ograniczeń czasowych (możesz siedzieć ile chcesz)
– maseczka krzemionkowa na twarz w barze błotnym
– ręcznik zwrotny
– jeden darmowy drink w barze wodnym na basenie
– dwie dodatkowe maseczki na twarz
– szlafrok zwrotny
– kieliszek wina musującego

Bar w basenie Błękitnej Laguny … nawet nie trzeba wychodzić z wody
Pakiet luksusowy (Luxury: Retreat Spa)

Cena: 79 000 ISK (czyli około 2 800 PLN) obejmuje:
pięciogodzinny pobyt w luksusowym Retreat SPA, z prywatną przebieralnią, dostępem do ośmiu podziemnych stref relaksu, sauny oraz nielimitowanym dostępem do Retreat Lagoon oraz Blue Lagoon. Do wyboru drink oraz zabiegi pielęgnacyjne (algi, krzemionka, minerały) … i jeszcze parę innych rzeczy, o których – mówiąc wprost – nie mam zielonego pojęcia. Więcej informacji znajdziesz bezpośrednio na stronie z ofertą – [klik]

Sklepy, zakupy, kosmetyki

Dla tych, którym kąpiel w Błękitnej Lagunie dobrze robi na skórę jest też możliwość zabrania “kawałka” laguny dla siebie, do domu. Na terenie laguny działa klinika dermatologiczna i na bezie jej doświadczeń od 1993 roku produkowane są kosmetyki, wykorzystujące lecznicze właściwości składników, w które bogata jest woda.
W sklepie na terenie Błękitnej Laguny znajdziesz więc zestaw różnych kosmetyków o specjalistycznym przeznaczeniu … sole, balsamy, peelingi, kremy, szampony, olejki. Kto lubi, będzie zachwycony. Podobno hitem sprzedażowym są: maseczki z alg i krzemionkowo-błotne, żel pod prysznic, szampon i olejek do kąpieli (podpowiadam, gdyby ktoś chciał coś na prezent z Islandii).

Jako zupełny laik w tych sprawach powiem jedynie, że żona zakupiła, przetestowała i … z satysfakcją pokiwała głową, mówiąc: naprawdę niezłe!

Sklep dostępny jest dla wszystkich, nawet tych, którzy nie mają biletu wstępu do Laguny.

Kosmetyki z Błękitnej Laguny

Hotel i noclegi w Błękitnej Lagunie

Na sam koniec informacje ciężkiego kalibru, zwłaszcza dla portfela. Jeżeli chciałbyś nocować w hotelu w Błękitnej Lagunie, to przygotuj się gigantyczny wydatek.
Zanim jednak podam ceny, które zapewne większość w was zwalą z nóg, to najpierw udostępnię link do oferty hoteli w pobliżu Błękitnej laguny – [klik] ale w trochę bardziej akceptowalnych cenach.

W ofercie Błękitnej Laguny znajduje się np. 3 dniowa oferta obejmująca noclegi, baseny, SPA oraz wyżywienie w cenie około 650 000 ISK za dwie osoby (w przeliczeniu na polską walutę to około 20 000 PLN). Tym co najbardziej zauroczyło mnie w tej ofercie, jest informacja, że cena nie zawiera napojów 🙂 Wiadomo! Szampan albo dobre wino muszą kosztować.

Na stronie booking.com można znaleźć ofertę tego samego noclegu w Lagunie, ale za jeden dzień … jest odrobinę taniej.

The Retreat at Blue Lagoon Iceland – [klik]

Zdecydowanie normalniejsze ceny zaczynają się dopiero poza Błękitną Laguną. Poniżej zamieszczam jeden z przykładów.

Anita´s Guest House – [klik]

Plan zwiedzania Islandii

Wpis, który właśnie czytasz jest elementem przygotowanego przeze mnie planu zwiedzania Islandii. Najprawdopodobniej wszystko czego potrzebujesz by przygotować się do wyjazdu na Islandię znajdziesz właśnie w tym wpisie. Pogoda, noclegi, wypożyczalnie samochodów, atrakcje turystyczne i mapa wycieczki dookoła Islandii ... wszystko w jednym miejscu: Islandia – mapa i plan zwiedzania, atrakcje turystyczne, wycieczki, najpiękniejsze miejsca - [klik]. Przeczytaj koniecznie!
4.9/5 - (94 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam
Jeden komentarz do “Błękitna Laguna (Islandia) – dojazd, ceny biletów, godziny otwarcia, informacje praktyczne

 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Dzień dobry,
  Ceny chyba wzrosły, gdyż najtańszy bilet, który dzisiaj widziałam kosztował 8900 ISK, a pozostałe najtańsze są po 10900 ISK :)))
  mamy rok 2022 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *