Banyalbufar – Majorka: tysiącletnie tarasy i legendarna słodycz wina

Tarasy w Banyalbufar z bliska.

Banyalbufar – pierwsze wrażenia

Gdy wjeżdżamy do Banyalbufar jesteśmy świeżo po wizycie w Estellencs oraz na punktach widokowych: Mirador de Ses Animes i Mirador de Ricardo Roca.
Cały czas przeżywamy to co już widzieliśmy i głowy mamy gorące od wrażeń. Z każdym kolejnym przystankiem, z każdym kolejnym miejscem emocje rosną coraz wyżej i wyżej. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze nie zobaczyliśmy nawet połowy miejsc, jakie zaplanowaliśmy tego dnia.
Droga cały czas się kręci i niemal nie ma prostych odcinków, ale jedzie się wygodnie. Rozmawiamy, dzielimy się wrażeniami …
Banyalbufar pojawia się nagle. Po prostu. Za kolejnym zakrętem. Otoczona czterema szczytami wioska, wciśnięta w opadające między nimi zbocza. Przyklejona do stromizny, ale trzymająca się jej mocno i pewnie. Szeroko rozlewa się kamiennymi tarasami na górskie zbocza, traktując je jak swoją własność.
Nagle z gorączkowych i świeżych wspomnień, z ledwo co odwiedzonych miejsc teleportujemy się do nowej rzeczywistości, jaką roztacza przed mami ten zamknięty doliną mikroświat. Rozmowy się kończą. Patrzymy.
Po chwili rozmawiamy już o Banyalbufar i szukamy miejsc do zrobienia zdjęć.

Banyalbufar na mapie Majorki.

Zaczniemy od wina

A wino to nie byle jakie. Od zawsze budziło powszechny zachwyt.
Specyficzne i bardzo korzystne położenie wioski i tarasów uprawnych sprawiło, że wyjątkowo dobrze czuł się tu endemiczny szczep winogron, zwany Malvasia (Małmazja).
Małmazja (bo taką nazwę nosi również wino produkowane z tych winogron) była wysoko ceniona przez Wenecjan. Rozwinęli oni intensywny handel tym winem oraz rozpowszechnili jego produkcję na należących wtedy do nich wyspach morza Egejskiego. W krótkim czasie Małmazja stała się sławna. Znana i ceniona była w całym basenie Morza Śródziemnego.
Dotarła również do Polski. Największe jej składy znajdowały się we Lwowie, gdzie można było nabyć wiele jej gatunków. Niektórzy twierdzą, że w Polsce ceniona była nawet bardziej od win francuskich czy reńskich.
Smak tego drogiego wina wzbudzał taki zachwyt, że słowo małmazja było w Polsce powszechnie używane jako synonim wybornego delikatesu.
Niestety w 1891 na skutek inwazji szkodnika plantacje w całości zostały zniszczone i produkcja wina została przerwana. Na szczęście koniec XX wieku przyniósł zmianę i plantatorzy podjęli udany wysiłek przywrócenia produkcji wina z winogron, rosnących na stokach Banyalbufar. Oczywiście użyli szczepu Malvasia.
Będąc tu warto dokonać stosownego zakupu, by wieczorem w zaciszu hotelu delektując się wyjątkowym winem wspominać to, co przyniósł dzień. W intrenecie na stronach hiszpańskich winiarni można trafić na pojedyncze oferty z krótkich serii produkcyjnych w cenie 16 – 20 euro za butelkę.

Kamienne tarasy z listy UNESCO

Nie było by winorośli i nie było by wina gdyby nie kamienne tarasy zbudowane przez Maurów. To Maurowie właśnie w X wieku założyli wioskę, zbudowali pierwsze kamienne domy oraz tarasy uprawne, które możemy podziwiać do dzisiaj.
Nie było by w tym jednak nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kamienne tarasy i murki tworzą rodzaj akweduktów, zapewniających odpowiednie rozprowadzenie wody i nawodnienie wszystkich pól. Zostały wybudowane bez użycia zaprawy. Po prostu, przez odpowiednie ubożenie kamienia na kamieniu. Od tysiąca lat (!!!) perfekcyjnie pracują aż do dzisiaj, dostarczając wodę spływającą z gór do ponad 2000 tarasów. Nie potrzebują pomp, rur, zasilania, agregatów, odkamieniania … Piękne! Szczęka opada.
Tarasy z X wieku znalazły się więc na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Tarasy w Banyalbufar w trochę szerszym planie. Majorka.

Jeżeli masz trochę więcej czasu …

Z Banyalbufar możesz wybrać się na interesującą wycieczkę pieszą do portu rybackiego Es Port des Canonge. Prowadzi do niego bardzo widowiskowy i dobrze oznaczony szlak turystyczny.
Z wioski prowadzą też inne szlaki. Mapy szlaków wraz z ich szczegółowymi opisami (po hiszpańsku, ale od czego jest translator Googole) oraz z obszerną dokumentacją zdjęciową znajdziesz tutaj – [klik]

Widoki podczas wędrówek szlakami z Banyalbufar bywają piękne. Majorka.

I jeszcze coś dla ciała

Jest bardzo prawdopodobne, że w podróży, właśnie tutaj dopadnie cię mały lub większy głód. Dobra wiadomość jest taka, że restauracje w Banyalbufar są często polecane i wysoko oceniane. Może więc warto zaplanować sobie, że nagle zrobisz się głodny właśnie tutaj? 🙂
Niestety nie próbowałem, ale słyszałem, że warto tutaj zgłodnieć.

Hotele

W wiosce znajduje się kilka małych hotelików. Najczęściej gwarantują wspaniałe widoki z okna ale jednocześnie nie należą do najtańszych (poniżej zamieszczam 2 oferty w cenie około 370 – 390 PLN/noc za pokój 2 osobowy.
Warto jednak przemyśleć spędzenie tutaj chociaż jednej nocy (oraz wieczoru w jednej z restauracji) ciesząc się smakiem lokalnego jedzenia i wina.

Hotel Son Borguny – [klik]

Hotel Can Busquets – [klik]

Wyszukiwarka hoteli w Banyalbufar

Poniżej zamieszczam wyszukiwarkę noclegów. Wystarczy ustawić interesującą cię datę i rozpocząć szukanie.
Jeżeli nie masz dużego doświadczenia w wyszukiwaniu najlepszych ofert w portalu rezerwacyjnym, to kilka skutecznych sposobów na to znajdziesz w poradniku: Tanie hotele na Booking? Sprawdź jak szukać komfortowych i tanich noclegów!.Booking.com

Banyalbufar jest jednym z punktów opracowanego przeze mnie planu wycieczek po Majorce, z którym warto się zapoznać: Majorka – atrakcje, zwiedzanie, wynajem samochodu, informacje praktyczne. Przewodnik. – [klik]

Przydatne współrzędne GPS

Parkowie na ulicy (na krótką chwilę), GPS:
39°41’11.9″N 2°30’46.5″E lub
39.686647, 2.512903 – kliknij i wyznacz trasę

Parking na dłuższy postój (kilka kroków trzeba przejść do centrum miasteczka), GPS: 39°41’12.9″N 2°30’38.2″E lub
39.686915, 2.510603 – kliknij i wyznacz trasę


Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
Poniżej znajdują się ikony, dzięki którym łatwo możesz udostępnić artykuł, a na górze strony przycisk do polubienia profilu na Facebook-u. ZRÓB TO proszę! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne. Z góry dziękuję!

Pozdrawiam
One thought on “Banyalbufar – Majorka: tysiącletnie tarasy i legendarna słodycz wina

  • 29 kwietnia 2020 o 14:07
    Permalink

    Bardzo miło wspominamy wyjazd na Majorkę! Fajnie było wrócić wspomnieniami 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *