Przylądek Formentor: punkty widokowe, dojazd, parking

Przylądek Formentor
Widok z końca przylądka Formentor, przy latarni morskiej

Weź głęboki oddech i patrz!

Przylądek Formentor to najbardziej oddalony od Palma de Mallorka punkt na północy wyspy. Z Palmy (najkrótszą drogą) do przejechania jest około 80km, ale warto przejechać każdy z tych kilometrów, bo to, co czeka na ciebie na ostatnich 20km, wprawi Cię w osłupienie.

Oczywiście nie polecam wyjazdu tylko na Formentor. Warto uczynić go częścią dłuższej wycieczki, wplatając w wycieczkę inne pobliskie atrakcje. Na Formentor najlepiej bowiem dotrzeć na koniec dnia, gdy słońce jest już nisko. Tak też zrobiliśmy.

Gdy dotarliśmy na Formentor, mieliśmy za sobą niezliczoną ilość nieprawdopodobnych widoków, zebranych podczas przejazdu pasmem górskim Serra de Tramuntana. Mimo to wbiło nas w ziemię! Stukot opadających szczęk jeszcze długo niósł się echem między karkołomnie stromymi klifami. Jeżeli dotrzesz na Formentor i usłyszysz echo stukotu szczęk, to zapewne będzie to stukot … Twojej szczęki.

Przylądek Formentor, Majorka

Gdzie znajduje się przylądek Formentor?

Na mapie wyspy przylądek znajduje się miejscu, które wskazuje pinezka na poniższej mapie.

Położenie przylądka Formentor

Od podstawy przylądka do jego końca jest około 13km wąskiej, krętej, stromej, wymagającej i dość trudnej, ale bezpiecznej i dobrej drogi. Największym wyzwaniem dla kierowcy jest jednak to, co widać przez szyby samochodu. Aż żal patrzeć na drogę, bo to co dzieje się dookoła, jest niepowtarzalne. Kierowca ma tutaj zdecydowanie najgorzej. Dodatkowo czujność wzmagają radośnie skaczące po skałach kozy, które nie mają specjalnych oporów przed wskakiwaniem znienacka przed maskę samochodu. Wyraźnie przyzwyczajone są do ludzi i potrafią nawet pozować do zdjęć, licząc, że znajdzie się dla nich jakaś nagroda do skonsumowania. Na szczęście po drodze są dwa punkty widokowe, dzięki którym kierowca również ma szansę nacieszyć oczy.

Pierwszy punkt widokowy

Pierwszy z punktów widokowych Mirador Es Colomer znajduje się już na samym początku przylądka. Trudno go przeoczyć, bo znajduje się przy nim spory parking oraz pomnik projektanta punktu: Antonio Paretti Coll. Punkt widokowy to jednak mało powiedziane, bo właściwie jest to kilkuset metrowej długości taras widokowy, ciągnący się przez szczyt wysokiej na 200 metrów urwistej skały. Warto zarezerwować sobie kilkanaście minut, bo jest co oglądać!

Punkt widokowy Mirador Es Colomer, współrzędne GPS:
39°55’44.3″N 3°06’38.6″E
39.928959, 3.110732 – kliknij i wyznacz trasę

Półwysep Formentor, Majorka
Półwysep Formentor, Majorka
Widok z tarasu widokowego Mirador Es Colomer, Majorka

Droga zaczynająca się po drugiej stronie parkingu doprowadzi Cię do widocznej na wysokiej skale warownej wieży: Torre d’Albercutx, z której wypatrywano nadciągających statków pirackich. Zapewnia ona oczywiście doskonałe widoki w każdą stronę.

Witamy na przylądku Formentor! W prawym górnym rogu widoczna wieża Torre d’Albercutx, Majorka
Drugi punkt widokowy

Drugi punkt widokowy jest niewielki. Może pomieścić maksymalnie 4 lub 5 samochodów. Wyobrażam sobie, że w sezonie letnim zatrzymanie się na nim graniczy z cudem. Z tego punktu mamy doskonały widok na końcówkę przylądka, na której znajduje się latarnia morska Faro de Formentor.

Punkt widokowy na szczyt przylądka Formentor, współrzędne GPS:
39°57’15.1″N 3°11’22.7″E
39.954194, 3.189628 – kliknij i wyznacz trasę

Widok z punktu widokowego na latarnię morską
Latarnia na końcu przylądka Formentor

Następny przystanek znajduje się już pod latarnią Faro de Formentor, która powstała w 1863 roku. Wieża latarni ma 56m wysokości. Droga prowadzi pod samą latarnię, w której obecnie znajduje się restauracja. Podczas naszej obecności tam (zimą) kawiarnia była zamknięta. Latarnia najpiękniej widoczna jest ze stromej drogi dojazdowej. Korzystając z niewielkiego ruchu zimą, mogliśmy spokojnie na chwilę zatrzymać się, by zrobić zdjęcie (latem, ze względu na napierające z tyłu samochody i spore niebezpieczeństwo wypadku, jest to raczej niemożliwe).

Parking pod latarnią morską na końcu przylądka Formentor, współrzędne GPS:
39°57’40.7″N 3°12’43.3″E
39.961306, 3.212017 – kliknij i wyznacz trasę

Nie wyobrażam sobie, by podczas pobytu na Majorce nie odwiedzić tego miejsca. Pojedź tam, weź głęboki oddech i patrz!

Latarnia morska na przylądku Formentor, Majorka

Plan zwiedzania Majorki

Ten wpis jest częścią kompletnego planu zwiedzania Majorki - [klik]. Przewodnik zawiera plany, mapy i opisy konkretnych tras zwiedzania.
Aby zobaczyć wszystkie dostępne obecnie opisy atrakcji na Majorce kliknij na link: Majorka - [klik].

Poradnik bezpiecznego wypożyczenia samochodu: Majorka - wynajem samochodu bez karty kredytowej i kaucji?
4.8/5 - (199 votes)

Ważne dla mnie!

Wystaw artykułowi dobrą ocenę (5 gwiazdek mile widziane 😀 )!
To nic nie kosztuje, a dla mnie jest bardzo ważne! Blog żyje z odwiedzin i dzięki temu ma szansę się rozwijać. ZRÓB TO proszę i ... z góry dziękuję!

Jeżeli lubisz moje przewodniki z pewnością przyda ci się stworzony przez mnie katalog przewodników - [klik]. Znajdziesz w nim gotowe pomysły na kolejne wyjazdy, opisy innych kierunków turystycznych oraz alfabetyczny spis przewodników podzielony na państwa, miasta, wyspy i regiony geograficzne.

Zamieszczam również link do profilu na Facebook-u - [klik]. Wejdź i naciśnij "Obserwuj", wtedy nie przegapisz nowych, inspirujących wpisów.

No chyba, że wolisz Instagram. Nie jestem demonem mediów społecznościowych, ale zawsze możesz liczyć na coś miłego dla oka na moim instagramowym profilu - [klik]. Profil chętnie przyjmie każdego obserwatora, który nakarmi go swoim polubieniem.

Czytam WSZYSTKIE komentarze (i to wiele razy). Pod każdym z nich mógłbym napisać, że strasznie dziękuję, bo jesteście naprawdę fantastyczni. Często wracam do komentarzy, ponieważ dodają mi motywacji i energii. Dla mnie jest to nieoceniona skarbnica dobrych emocji!
Dziękuję Wam za to tutaj (nie chce zaśmiecać komentarzy powtarzającymi się podziękowaniami). Wiedz, że zostawiając tu dobre słowo robisz dla mnie naprawdę dobrą robotę!

Tworzone przeze mnie treści udostępniam bezpłatnie z zachowaniem praw autorskich, a blog utrzymuje się z reklam i współpracy afiliacyjnej. W treści artykułów będą więc wyświetlane automatyczne reklamy, a niektóre linki są linkami afiliacyjnymi. Nie ma to żadnego wpływu na końcową cenę usługi lub produktu, ale za wyświetlenie reklam lub skorzystanie z niektórych linków mogę otrzymać prowizję. Polecam jedynie usługi i produkty, które uważam za dobre i pomocne. Od początku istnienia bloga nie opublikowałem żadnego artykułu sponsorowanego.

Niektórzy z czytelników, którym zawarte tu informacje bardzo pomogły, pytają mnie czasem jak można wesprzeć blog? Nie prowadzę zbiórek ani programów wsparcia (typu: patronite, zrzutka czy "kup kawę"). Najlepszym sposobem jest korzystanie z linków. Ciebie to nic nie kosztuje, a wsparcie dla bloga generuje się samo.

Pozdrawiam




Jeden komentarz do “Przylądek Formentor: punkty widokowe, dojazd, parking

 • o
  Bezpośredni odnośnik

  Cześć!

  Dzięki za opis Półwyspu Formentor! Właśnie odbyłem kilka dni temu własną podróż w to miejsce. Jest to w mojej ocenie najlepszy punkt zwiedzania Majorki.

  Dziękuję za garść informacji o tym miejscu.

  Pozdrawiam,
  Rowerowy Odkrywca

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *